L. Frankenberg, Alkmaar. Ingezonden stukken Binnenland \MeM niet onvermeld mag blijven, het A. N. R. O- nurnmer en dat van het Tijdschnft „Licht". De jury had het niet gemakkelijk en zeker zal de uitslag in een enkel geval wel eenige verwondering hebben gewekt. Van de commissie was het een goede ge- dachte in elke rubriek een publieksprijs be- schikbaar te stellen. Deze prijzen worden 10 Augustus op het V. V. V.-Tuinfeest uitge- reikt. Het is ons bekend, dat de bus van het bureau van de V. V. V. reeds een groot aan- tal stembilletten bevatte en zeker zal de bere- kening van de publieksprijzen groote verras- singen opleveren. Wie het mooie corso nog eens wil zien, be- zoeke deze week de Cinema American van den heer Weber, waar reeds Vrijdagavond de speciale film van de Orion filmfabriek te den Haag wordt afgedraaid. De commissie van de V. V. V.-feesten is daar Vrijdagavond present. De prijsuitreiking. Om kwart over vijf hadden nagenoeg alle deelnemers en vele belangstellenden zich ver- zameld om het plankier in den tuin van „De Rustende Jager", waar de prijzen zouden worden uitgereikt. Er bestond gelegenheid deze te bezichtigen, aangezien de prijzen ge- ftaleerd waren op een tafel. Eindelijk, tegen half zes, verscheen de jury en kon met de bekendmaking worden aange- vangen. Doch alvorens hiertoe over te gaan, nam de voorzitter der commissie, de heer D. A. Klomp, het woord. Hij bracht dank aan alien, die tot het doen slagen van den dag hadden nrcegewerkt en wel op de eerste plaats aan t de deelnemers, zonder wie een slagen niet mogelijk is. Spr. deed dan ook een beroep op alien, om volgend jaar eventueel weder- om mee te doen en. al is het bijna niet moge lijk, nog schitterender uit te komen. (Van alle ikanten werd „ja!" geroepen en geapplaudis- seerd). De heer Klomp bracht hierna dank aan den burgemeester en 't gemeentebestuur en aan de vaklieden, die hielpen het terrein in orde te brengen. Dank ook aan dc commissarissen en vooral aan hun leider, den heer Smit. (Applaus). Dank aan het commissielid Roggeveen (applaus), die zelfs vacantiedagen opgeofferd heeft, om de zaak in orde te brengen. Veel arbeid is er verricht; dit is mede mo gelijk gemaakt door den directeur van het Sportpark te Alkmaar, die vlaggen en wim- pels afstond, waarvoor spr. dank zegde. Dank voorts aan de vrachtautovervoer- dcrs, die het werk gratis deden. Dank aan de drie muziekcorpsen en op de eesrte pliaats aan Bergen's Harmonie, omdat deze ook een nummer in het corso is ge- weest. (Applaus). Den heer Diesfeldt zegde spr. buitenge- woon dank voor de wijze, waarop hij de wen- schen der commissie heeft ingewilligd. Achtereenvolgens uitte spr. dan woorden van dank jegens den heer Haije, die de mede- werking van den Anro verzekerde, en zich DOOZEN LUXE POST hebben wij steeds in circa 200 soorten voorradig. Moderne uitvoering. Lage prijzen. weder een man tocnde die Bergen als inwo ner noode mist, en jegens den heer De Haan, die er voor zorgde, dat de uitgever van „Het Licht" met een nummer uitkwam. Wij heb ben, zei spr., ook nummers van buiten noo- dig. (Applaus). De jury, aldus vervolgde spr., had een zware taak. Is men het met haar uitspraak met eens, welnu, ook het publiek kan uit spraak doen en daarom wekte spr. op de strooken aan het programma in te vullen. Het zal de jury een groote voldoening zijn, haar oordeel aan dat van het publiek te toet- sen. (Applaus). Den heer v. d. Kerk, als chef-veldwachter, verzocht spr., den dank over te brengen aan het politiepersoneel voor het bewaren der orde .(Applaus). Spr. noemde het een buitengewoon geluk- kig verschijnsel, dat ook de badgasten prij zen beschikbaar stelden. Spr. is hun daar- voor dankbaar. (Applaus). Na nog enkele mededeelingen gedaan te hebben, ging de heer Klomp tot de prijsuitrei king over. Hij deed zulks met een toepasse- lijk en welgemeend woord, dat telkens de in- stemming der aanwezigen verwierf. De uitslag is als volgt: Grcepen per as. le prijs, gouden medaille van het gemeen tebestuur van Bergen, benevens 50, „De Aetherzegepraal", A.N.R.O., Hilversum, met 31 punten. 2e pr. A., kunstvoorwerp, „Naar huis toe" kinderen Mevr. Blok, met 26 punten. 2e prijs B., verguld zilveren medaille van de middenstandsvereeniging te Bergen, plus 25, „Ons Vaandal en G.-sleutel", Bergen's Mannenkoor, met 26 punten. 3e prijs A., verguld zilveren medaille, aan geboden door den heer B. W. G. Lienesch te Alkmaar, en kunstvoorwerp, „Het Vlinder land", kinderen H. Ypma, met 17 punten. wrl Pr'^s »Holland-Indie-vliegers", Jb. wittebrood, met 17 punten. 3e prijs C., „Berger Sport", Berger Gym nastiekvereeniging, met 17 punten. Groepen te voel. le prijs, gouden medaille van de V. V. V., Plus 50, „Venetiaansche gondel met Ameri- Kaansche toeristen en gondeliers", kinderen %veerus c.s.. met 31 punten. \\rt 1ri's' verl?uld zilveren medaille van de winkehersvereeniging, plus f 25, „Paaschei", Kinderen Ronkema. met 29 punten. Pr,'Js> verguld zilveren medaille. aange- dcn door den heer S. Krom, Alkmaar, -Kerstmannetje", kinderen Bult, Roos en Beukers. met 23 punten. r,ie Pr'js -Circus", kinderen Bijl en Schale- kamp, met 22 punten. v Versierde auto's. van rf^8' £°uden medaille van de directie bfnrf oudeT Prins", plus 50, C. Nieuw- a"d, garage Kennemerland, met 30 punten. H5„P^ver^ zilveren medaille van ..De punten P Mevr. Klomp c.s., met 26 iPar en. AlrmawS>'> ve,r^d zilveren medaille van rcn I w' P foC25' -Scharensliep", kinde- n J- s«»t, met 33 punten. tendsPTaiJ.'lve!'en ,medniI'c van „D? Rus- iuksonn" r- j-P nS kunstvoorwerp. ..De gc- Wkspop kjndje Postma, met 32 punten. 3e prijs, kunstvoorwerp, „Motorboot", mr. IT. Judell, met 28 punten. i4e prijs, „Buurtkameraadjes met den pop- ?cnwagen", kinderen Smit en Scholten, met 6 punten. Enkelingen. le prijs, verguld zuveren medaille, aange- boden door de „Alkmaarsche Courant", plus 25, „Dolfijn met Cupido", Jantje Diesfeldt, met 33 punten. 2e prijs, verguld zilveren medaille, aange- boden door den heer Borst, plus kunstvoor werp, „Romeinsche zegewagen", Ernst Fi- larski, met 30 punten. 3e prijs, verguld zilveren medaille, aange- bodcn door Bergen's Mannenkoor, plus kunstvoorwerp, „Egyptische Koningsbruid", R. Legrange, met 28 punten. 4e prijs, fruitmand, Lichtuitbeelding van het nieuwe, bekende tijdschrift van dien naam, door „Kunst na Arbeid'", met 25 pun ten. Ten slotte werd een groot aantal troost- priizen uitgereikt. De drukte in het dorp werd steeds minder. Het diner wachtte velen. terwijl anderen zich reeds opmaakten voor de avondfeestelijkhe- den te Bergen aan Zee. De Concerten te Bergen aan Zee. Met de concerten van Bergen's Harmonie, Bergen s Gemengd Koor en Bergen's Man nenkoor had de V. V. V. eve,neons een suc- ces te boeken. Het was gisteravond een zeldzame zomer- avond, zoodat het publiek hetgeen de concer- teerende vereenigingen ten beste gavem, rus- tig kon volgen. Namens de V. V. V. sprak de heer Klomp een woord van dank tot den heer J. van Reenen, voor het afstaan van het park en tot de concerteerende vereenigingen en hun di- rigenten (wegens verblijf buitenlandsch van den heer Brands, werd Bergen's Gemengd Koor door den heer Blaauw uit Alkmaar ge- dirigeerd voor hun medewerking. Voor het vuurwerk hadden duizenden op de duintoppen een plaatsje gezocht. Precies 10 uur werd met het afsteken van het vuurwerk begonnen, dat 10.40 eindigde. Het vuurwerk had een regelmatig verloop. Jammer genoeg veroorzaakte het afsteken van de groote nummers meeimalen een rookgordijn, aan de zijde waar het publiek zich had opgesteld, waardoor juist die num mers niet gaven wat er van verwaclit werd Na afloop van het vuurwerk ontstak een villabewoner een verlichting aan de gevel van zijn in het duin gelegen woning, het geen een fantastischen aanblik opleverde. Velen begaven zich hierna nog naar het strand of bezochten de verschillende gele- genheden in Bergen aan Zee die zich hid den opgemaakt om de bezoekers te ontvan- gen. Tot laat heerschte er aan zee nog een ge- zellige drukte. De tram vervoerde gister 21908 passagiers. Voor de Rijwielpadvereeniging was het een goede dag. De speldjesverkoop bracht n.l. f 715.op, terwijl de kas bovendien nog verrijkt zal worden met honderden stui- vers van te Bergen aan Zee gestationneerde rijwielen. Vooral gisteravond, toen de Zeeweg door honderden auto's werd bereden en door dui zenden voetgangers werd gebruilct, is het mooie rijwielpad een belangrijke verbetering voor de verbinding naar zee gebleken. Wanneer een Voetgangersvereeniging nu nog eens een wandelpad1 van Bergen naar Bergen aan Zee tot stand brengen, dan mag de verbinding naar zee ideaal genoemd wor den. UIT HARENCARSPEL. De raad vergaderde Woensdagmiddag. De heer de Vries was met kennisgeving afwezig. 1. Mededeelingen en ingeKomen stukkei;. a. bericht herbenoeming en beeediging van den heer J. Burger, als burgemeester; 0. bericht van den Inspecteur der Directe Belastingen in de 2e Inspectie te Alkmaar, dat de uitbetaling der gemeentelijke inkom- stenbelasting 1927/1928 zal geschieden naar een geraamde opbrengst van 14000; c. bericht van Ged. Staten, dat volgens art. 1 der wet van 24 Mei 1897( Staatsblad 156) over 1927 aan de gemeente zal worden uitgekeerd f 7041.40, berekend naar 2.18 per inwoner; d. bericht cpheffing colleges van zetters; e. goedkeuring op het besluit tot vaststei- ling van het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting op 1.10; f. goedkeuring op de suppl. begrooting 1928; g. verzoek om voor 1928 weder om een subsidie beschikbaar te stellen voor de ont- smettinosdiensten van het Witte Kruis; h. idem voor de malariabestrijding 1. begrooting van de Gezondheidscommis- sie gezeteld te Schagen voor 1928, waaruit blijkt, dat deze gemeente 6460 heeft bij te dragen. De punten g. en h. worden bij de begroo ting behandela. Uit het gemeenteverslag bleek o. m., dat de gemeente met 88 zielen is vooruitgegaan en thans 3230 bedraagt. Bij de gehouden landschouw bleek alles. behoudens eenige kleine uitzonderingen, goea in orde. Daarna werden de verschillende rekenin- gen aangeboden. De rekeningen over 1926 wijzen de volgen- de cijfers aan Gemeen;rrekening: Gewone dienst. Ont- vangsten 64046.105; uitgaven 56709.875; batig saldo 7336,23. Kapitaaldienst: Ontvangsten /35120.69; uitgaven 35120.69; saldo nihil. Rekening electrisch bedrijf: Ontvangsten en uitgaven 7265.69, met een winst van 267.31 Rekening Burgerlijk Armbestuur: Ont vangsten f 8347.25; uitgaven 6369.02 'A batig saldo 1978.22%. De commissie voor het nazien der reke ningen werd in handen gesteld van de raads- leden behalve de wethouders. Omtrent de in de vorige vergadering aan- gehouden verzoek van de Commissie-Van Aalst om een bijdrage van de gemeente voor de kanalisatie van Westfriesland werd opge- merkt, dat de meerderheid van B. en W. na kennisname van de besprekingen in de verga dering der commissie van 29 Juni dezes jaars niet van ziensw'jLe is veranderd en derhalve haar voor''., tot afwijzende beschikking op het «•- „uek handhaaft. oe voorzitter gaf eenige inlichtingen om trent de gehouden vergadering, waar ge=n onbekende punten naar voren zijn gebracht. Wethouder de Groot had gehoopt, dat in de vergadering meerdere uiteenzetting zou zijn gekomen. Er zijn wel verschillende plaatselijke belangen besproken en in het al- gemeen was zijn indruk, dat de grootste meerderheid niet sypmathiek tegenover de plannen staat. Enkhuizen en Schagen dachten er anders over. Wethouder Borst had eveneens den indruk gekregen, vooral in persoonlijke besprekin gen, dat de meerderheid er niet v6or is. De heer Francis zou er wel iets voor voe- len als het kanaal naar hier niet doodliep, doch doorging naar Schagen en Stolpen. Het kanaal AlkmaarWieringen is voor deze gemeente niet van het minste belang. Ook de heer Dekker had gaarne op de ver gadering meer punten naar voren gebracht gezien en meende, dat de kanalisatie in hoofdzaak van belang is voor handel en in- dustrie. De voorzitter wees op de directe voordee- lens, als; verlaging van het peil, minder on- derhoud aan de kaden, beter aanvoer, ver- hooging landprijzen, enz. Na nog eenige bespreking werd het afwij- zend voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Aan de orde kwam hierna het verzoek V3n het R. K. Lyceum te Alkmaar, om 150 sub sidie voor iedere leerling uit deze gemeente, die dat Lyceum bezoekt. B. en W. achtten het billijk, nu krachtens de wet moet worden bijgedragen in de kos- ten van andere inrichtingen van onderwijs, ook bij te dragen voor het Lyceum en zij stelden mitsdien voor op het verzoek tot we- deropzegging gunstig te beschikken. Zij wenschten daaraan echter de voor- waarde te verbinden, dat, mocht de wet op het M. O. worden herzien in dezen zin, dat de gemeenten het recht bekomen de verleende bijdragen op de ouders te verhalen, alsdan dat recht ook toe te passen op de bijdragen voor het Lyceum. Zonder noemenswaardige besprekingen werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Als gemachtigde voor de verkiezingen van het Hoogheemraadschap werd opnieuw de burgemeester aangewezen. Daarna sluiting. UIT OUDKARSPEL De kolfclub ..Volhouden" besloot gister avond 7.50 uit te trekken voor een me daille aangevraagd door de V. V. V. in verband met de voor-wedstrijden voor de Olympiade. Besloten werd aan den bondswedstrijd deel te nemen die half September in Lopik gehouden wordt. De korpskolvers zullen na een onderlinge wedstrijd worden aangewezen. Als afgevaardigden "werden benoemd S. Ton en H. Bakker met C. Vlug en C. Vis als pi aa ts ve rvan ge rs Voor het jaar 1928 zal de bondswedstrijd in deze gemeente worden aangevraagd. (Buiten verant woordelijkheui van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) Alkmaar, 2 Augustus 1927. Geachte Redactie. In de Alkmaarsche Courant van 1 Aug. j.l. staat eenzelfde bericht als in de Telegraaf van Zondag j.l. en de Courant van Maan- dag j.L n.l, over het spoorwegongeval wat Zaterdag 30 Juli j.l. te Alkmaar heeft plaats gehad en waarbij het noodlottig toeval wilde dat de rangeerder W. Bos daarbij het leven heeft gelaten. De berichtgever hiervan (die dezelfde berichtgever moet zijn van de ge- noemde bladen) had niet in zijn berichtje moeten plaatsen dat hij (W. B.) te veel aan- dacht heeft geschonken aan de reizigers van den vollen trein en daardoor niet bemerkte dat een wissel verkeerd lag. Want nu gaat het praatje rond dat het" Bos zijn eigen schuld is. Mijnheer de Redacteur het 3e per ron is een zeer gevaarlijk punt, waar alleen goed geoefend personeel thuis behoort. Bos kwam maar een enkelen keer aan dezen kant omdat hij aan den anderen kant thuis be- hoorde. Bos was goed geoefend, maar hij be- gaat gemakkelijker een vergissing dan lemand die er dagelijks werkt. M. de R. De- grijpt U nu goed wat een ontzettend iets het is voor de zwaar beproefde familie om te hooren: „het was zijn eigen schuld". Ik pro- testeer dan ook ten sterkste, als kenner van het terrein, tegen deze wijze van schrijven Zeker, Bos had een wissel moeten omgooien, maar het is een schande dat de wissel zoo heeft gelegen, dat de mogelijkheid be- staat dat, wanneer er een trein vol met reizi gers binnen komt, van den anderen kant het mogelijk is dat een andere trein midden in dien trein met reizigers rijdt. Wanneer de be- veiiiging goed was, had het ongeluk niet plaats gehad. Zoo is het en niet aiders. Bij mij staat zoo goed als vast, dat Bos zich ver- gist heeft met het hezien van de wisselvaan- tjes, waarvan er twee vlak achter elkander staan en welke precies hetzelfde zijn, maar voor twee naast elkander gelegen wissels zijn fcestemd. Bos moet zich in deze wisselvaan- tjes hebben vergist. Wanneer Uw berichtge ver had geschreven dat de veiligheid daar ter ilaatse zeer veel te wenschen overlaat, dan lad hij het personeel een grooten dienst be- wezen. Mij werd verzekerd dat eenige dagen voor het ongeval een van het personeel (n.l. een machinist) er over heeft geschreven dat ■het een schande was dat te Alkmaar op het 3de perron zoo met de veiligheid worat ge- speeld. Bos kan zich niet meer verantwoor- den, maar als collega kan ik toch niet dulden dat, terwijl de schuldigen elders zijn, juist hij als de scnuldige wordt aangewezen Als dit moet dienen om het andere te verdoezelen, dan mag dat toch niet, gezien het algemeen belang. O, als die luchtbrug eens spreken kon Inmiddels, geachte redactie, mijn oprechten dank voor plaatsing. Achtend, Een slachtoffer in spi. (Ter wille van de pijnlijk getroffen fami lie, waarmede wij alle deernis hebben, wen schen wij met den inzender, die blijkbaar niet begrijpt, dat wij slechts melding van het droevig gebeuren hadden te maken en niet hadden te overwegen, hoe wij het personeel een dienst konden bewijzen. over de Officieel wordt, naar wij verncmen, een onderzoek naar het meer of minder gevaar- lijke van het rangeerterrein aan het derde perron een onderzoek ingesteld en zegde men ons toe de resultaten daarvan ter publicee- ring te zullen mededeelen. Officieel verzekerde men ons ook, dat van een schrijven, waarvan inzender gewaagt, niets bekend is. Wij achten dit vooralsnog geloofwaardiger dan hetgeen een onbekend iemand aan inzender verzekerde. Red Alkm. Crt.) MISHANDELING. Gistermiddag heeft te Rotterdam een man, de 45-jarige G. W. A. R., de vrouw met wie hij samenleefde, de 30-jarige F. J. met een mes gestoken, toen hij haar op het Boschpol- deplein alhier tegenkwam. De vrouw werd aan de onderzijde van den rug getroffen en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel ver bonden. De man is aangehouden. EEN KERK VOOR ALLE GEZINDTEN. Bij commissarissen van „Het Landschap Drente" bestaan plannen over te gaan tot het bouwen eener kerk in het Witteveen. Deze kerlc zal zoo worden ingericht dat zij door elke k^kelijke richting kan worden gebruit. NED. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Tweede dag. Reiderland stelde voor het hoofd'bestuur op te dargen zoo spoediig mogelijk stappen te doen bij de regeering om te komen tot een uniforme regeling der vacanties, in dien zin dat aan elke lagere school minstens 8 weken vacantie per jaar wordt toegekend. Voor een uniforme regeling voelt het hoofd- bestuur niet; een redelijk minimum komt dit college alleszins gewenscht voor, waarom zij het laatste deel van het voorstel overneemt. Reiderland kan hierin meegaan. Het voor stel, aldus gewijzigd, werd aangenomen. Ancienniteitsbenoeming van haof- den van scholen. De commissie, die een onderzoek heeft inge steld naar de wenschelijkheid van benoeming van hoofden van scholen naar ancienniteit, d. w. z. een benoemingsstelsel, waarbij met voorbijgaan van een betrekkelijk gering aan tal ongeschikten, ieder volgens leeftijd in aanmerking komt om tot hoofd van een school te worden benoemd, komt met het voorstel, punt 4 van het programma te wijzigen en te vervangen door: 1. Een promotiestelsel, waarbij de candida- ten, die na een ingesteld onderzoek geschikt zijn bevonden, in volgorde van leeftijd ter be noeming worden voorgedragen, terwijl de candidaten in de gelegenheid moeten worden gesteld, de redenen van niet-benoeming te leeren kennen. Een deskundig schooltoezicht, zcodanig ingericht, dat veelvuldig bezoek aan de scholen mogelijk is. Dit voorstel wordt toegelicht door den heer Lansen van Deventer. Na eenig debat werd het voorstel aangeno men. Aangenomen werd een voorstel-Haarlem: De algemeene vergadering draagt het hoofd- bestuur op, alle mogelijke pogingen in het werk te stellen om te zorgen, dat er voor scho len voor buitengewoon lager onderwijs school- plicht komt. Eveneens wordt aangenomen een voorstel- Rotterdam, dat de vergadering er bij de re geering op aandringd dat de leerplicht tot het 14e jaar en de algemeene invoering van het 7e leerjaar worde hertseld, nadat een amen- dement-Reyderland, om er bij de regeering op aan te dringen dat een zevenjarige school ed verplicht wordt gesteld, maar dat een leerling nag dien tijd in ieder geval van de leerverplichting ontheven is, was verworpen. In de middagvergadering begroette de heer Zelvelder de vergadering namens Volksonder- wijs. Aan de orde kwam het rapport van de com missie in zake de kwestie school- of staats- examen de juiste afsluiting van een vier- volgende conclusies: 1. In theorie is een zuiver schooleind- examen de juiste affsluiting van een vier- jarige kweekschool-opleiding. 2. De inrichting van het huidige school- eindexamen waarborgt echter niet de noodige eenkeid in de eischen aan de candidaat-onder- wijzers gesteld; bovendien vermelden de ver- slagen ernstige leemten in de prestaties der candidaten, terwijl toch van zoo'n groep al ien slagen. Aan sommige scholen is het pCt. geslaagden dan ook aanmerkelijk gestegen. 3. In het belang van de leerlingen zelf, hun toekomstigen arbeid en onzen geheelen stand heeft daarom het zuiver schooleind- examenprincipe correctie noodig. 4. Een examen voor een scholengroep, onder presidium van een der directeuren of van een lid van het rijksschooltoezicht, door de leeraren, voor elk vak twee, afgenomen, dus tevens ontdaan van het bedenkelijke hui dige systeem van gecommitteerden, verdient de voorkeur. 5. Het schriftelijke gedeelte kan op de school zelf, voor alle scholen gelijk en op de zelfde dagen, aan de hand van opgaven door de gezainenlijke hoofdinspecteurs vastgesteld, algemeen worden. 6. Tot het examen worden alleen die leer lingen toegelaten, die blijkens een over te leg- gen verklaring van de leeraren vergadering daartoe verlof hebben bekomen en bovendien HYGIeNE- EN VEILIGHEIDSHOEKJE DENK ER AAN, vooral nu het vacantietijdperk is in- getreden om op uitstapjes, fiets- tochtjes enz. geen ongekookte nutk te gebruiken. Menig reiziger is aan- getast geworden door typhus door het drinken van zulke melk. GEZON DH El DSRAAD. van den directeur een verklaring van voldoen- de practische bedrevenheid hebben verkregen 7. De kweekschoolrapporten van het 3e en 4e leerjaar worden door de candidaten over. gelegd. 8. Naast dit schooleindexamen blijft ge legenheid tot het afleggen van een staats- examen. 9. Bovendien dient de subsidieregeling zoo gewijzigd, dat er geen verband meer be- staat tusschen het subsidie en het minimum- aantal uitgereikte akten. Het rapport werd toegelicht door den heer Verdenius. Op voorstel van den heer Kfevtt besloot de algemeene vergadering er bij den heer Lance op aan te dringen om zijn standpunt alsnog uiteen te zetten. Het rapport zal nog in de afdeelingen be- handeld worden. De verhouding van openb. en bijz. onderwijs. De afd. Amsterdam verzocht het hoofdbe- stuur onder voorloopige aanvaarding van het te Enschede aangenomen pacificatierap- port aan de orde te willen stellen of en zoo ja, in welke richting de grondslagen der pa- cificatie behooren te worden herzien. Het hoofdbestuur heeft op dat voorstel het amendement ingediend om weg te laten „ondervoorloopige aanvaarding van het te Enschede aangenomen socialisatierapport" en toe te voegen aan het slot; in het belang van het onderwijs. Dit alles om te laten uitkomen, dat het niet de bedoeling is de grondigedachte der pa- cificatie aan te vallen. Het voorstel Amsterdam, geamendeerd door het hoofdbestuur, werd aangenomen. EnschedeLonneker stelde voor om aan het hoofdbestuur een onderzoek op te dragen naar ons openbaar onderwijs en eventueel voorstellen tot verbetering te doen. Dit werd na eenige discussie aangenomen. Aangenomen wordt vervolgens een motie Rotterdam, luidende: de vergadering, consta- t'eerende dat het onttrekken van leerlingen aan openbare scholen door middel van brood roof, onthouding van bedeeling, stoffelijkt belooning, geestelijke pressie als anderszin: nog steeds voorkomt, van oordeel dat in ell geval na de inwerkingtreding van de L. O. wet van 1920 niet meer had mogen geschie den, als zijnde in strijd met een royale con- currentie tusschen openbaar en bijzonder on- derwijs, spreekt over deze handelwijze haar scherpe afkeuring uit. Met algemeene stemmen wordt een door het hoofdb&tuur geamendeerd voorstel-West- dongeradeel aangenomen om er bij de regee ring op aan te dringen de klassificeering der gemeenten voor de bepaling der salarissen van ambetnaren en onderwijzers af te schaf- fen. Verworpen werd een voorstel-Amsterdam, om er bij het hoofd'bestuur op aan te dringen een commissie te benoemen, welke zal moeten onderzoeken of het gewenscht is punt 12 van het programm te handhaven. Ten slotte werd de volgende motie aange nomen: de vergadering overwegende, dat de Hooge Raad heeft beslist, dat de regeering wettelijk het recht had, art. 40 van het Bezoldigings- besluit 1920 in te trekken. overwegende, dat deze intrekking en de daaropgevolgde salarisverlaging uit moreel oogpunt niet te verdedigen zijn; van oordeel, dat bestendiging van moreel onrecht nooit in 's lands belang kan wezen, dringt er bij de regeering nogmaals met klem op aan, dat dit onrecht ten speodigste wordt hersteld. Gisteravond woonden de congressisten een concert bij in de Prinsentuin, dat hun werd aangeboden door het gemeentebestuur. Vandaag maken zij een boottocht naal Grouw en omstreken. KORTE BERICHTEN. Het 5-jarig dochtertje van J. van del Ven is gisteren te Asten (N.-Br.) door een auto overreden en gedood. Een ongeveer 1-jarig kind, W. M. B., uit de Westfrankenlandschestraat te Schie dam, trok gisteravond omstreeks half acht ten huize van de grootmoeder een theepot om. Met ernstige brandwonden is het kind per auto naar het gemeente-ziekenhuis te Schie dam vervoerd. Gistermiddag, omstreeks 1 uur, is tt 's-Gravenhage door een motorwagen van lijfl 11 bij de halte Duinstraat, tegenover het poli- tiebureau, een oude, doove man aangereden De wielen gingen hem over het rechterbeen, dat geheel werd afgereden. Ook bekwam Me man nog een hoofdwonde. Te Utrecht is in het Luth. Wijklokaa! aan de Hamburgerstraat een bijeenkomst ge houden tot oprichting van een Lutherschec Hij: „Neemt U me niet kwalijk, maar is dft misschien Uw zakdoek?" Zyk "0, dank U zeer, maar ik had U eigenlijk niet be- doeJd u tfugsing Sjjpw) 1 I l/l- fji.ll. t-c. con. Van het geval niet te discussfeeren

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7