AUmaarsche Gourant Het getieim van de oude kast. FEU1LLETON. No. 182 1927 Honderd negen en twinngst! jaargang. l rijdas; 5 Augustus. Radio-hoekje r Zaterdag 6 Augustus. Hilversum, 1050 M. 12 Politieberichten. /2-352.Lunchmuziek door het trio van iet restaurant „De Rozenboom" te Bussum, onder leiding van Willem Lohoff. 2.4. Filmmuziek. Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest onder leiding van Hugo de Groot. 4—6.Dansmuziek. Aansluiting van het Kurhaus te Schevenin- gen. „The Russian North Star Orchestra", onder leiding van Gregoire Nackchounian. 6.8.Concert door het A.N.R.O.-orkest met Dina Diependaal, mezzo sopraan. Egb. Veen aan den vleugel. 10.36 Nieuwsberichten. 8.10 V.A.R.A.-avond. Heruitzending van Frankfurt. Voiksliederenconcert der Inter nationale Zangver. „Tpyographia". In de ©ach-zaal van de Muziektentoonstelling. Daventry, 1600 M. 3.20 Surrey tegen Middlesex. Wedstrijd in Kennington Oval. Muziek door de militaire band. 5.35 Kinder- uurtje. 6.20 Dansmuziek. Vervolg cricket- wedstrijd. 6.50 Tijds., weerbericht en nieuws. 7.05 Dansmuziek. Vervolg Cricketwedstrijd. 7.20 „The Month's reviews", lezing. 7.35 De sonates van Beethoven. 7.50 De Serenaders. In vocale harmonie. 8.05 Ada Reeve. 8.20 Fen Keterbey-programma. T. Green, ban-ton. Orkest. 9.20 Weerbericht en nieuws. 9.40 Mr. H. de Vere Stacpoole leest voor. 9.55 „Entre Nous", B. B. C.'s concert-partij. Een radio- revuette van McConnel en S. Robinson, o.m. „W. O. W." (Whosifs Omnipotent What nots). 10.50—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert Locatelli. 5.055.55 Dansmuziek. Radio Jazz Symphonic. 8.50 Galaconcert. Orkest, jazzband, vocale en in- strumentale solisten. Konigswusterhausen, 1250 M. 3.108.05 Lezingen en lessen. 8.35 Radio-cabaret uit Leipzig. 9.3510.50 Concert door het blaas- orkest. 10.5012.50 Dansmuziek. Langenberg, 469 M., Munster, 242 M. en Dortmund, 283 M. 1.302.50 Orkestconcert. 4.205.20 Zwitsersche gedichten. 5.50 5.50 Concert. 8.35—10.40 Bergmans-avond. Kranzhoffscher kwartetvereeniging Bergka- pel „Bergmansgluck". Met den microfoon in de mijnen. 10.50—1.20 Concert. Hamburg, 395 M. 4.50 Amerikaansche humor. Orkest en C. Schmidt. 5.35 Orkest concert. 6.20 Vroolijk concert. 8 20 Duitsche zang. Groot koor. Tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 395 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Concert in de Kur- seal Ostende. Mme. Tapales-Isang, zang. 10.5011.20 Dansmuziek. Binnenland JUB ILEUM DR. K. HOEFNAGEL. Gister was het veertig jaar geleden, dat dr. K. Hoefnagel, directeur van het Utrecht- sche abattoir, zijn diploma van dierenarts ontving. Groote bekendheid heeft de 62-jari- ge jubilaris verkregen door zijn bemoeiin- gen op het gebied der mond- en klauwzeerbe- strijding o.a. door zijn bezoek aan het Oost- zee-eiland Riems, waar het Duitsche instituut voor de bereiding van immuunserum is ge- vestigd, benevens door zijn artikelen daar- over en ijveren voor de oprichting van een Ned. instituut. De heer Hoefnagel, een Noord'-Hollander van geboorte, bezocht de lagere school te Spanbroek en daama tot 1822 de H. B. S. te Hoorn, om daama de toenmaiige Rijksvee- artsenijschool te Utrecht te bezoeken. Als 22-jarig veearts ging de heer Hoef nagel naar Amsterdam, vervolgens naar Nijmegen, doch reeds in 1889 volgde zijn benoeming tot gemeentelijk veearts der stad Utrecht en tien jaar daama tot directeur van het toen in oprichting zijnde slacht- huis, welke functie hij nog steeds bekleedt. DE REIS VAN KONIGIN EN PRINSES. De Koningin en prinses Juliana kwamen Woensdagmiddag om 4 uur 2 op haar door- reis naar Noorwegen te Hamburg aan. Toen de salonwagen, die aan den gewonen trein was aangehaakt, onder de kap van het station stond, verlieten de koningin en de prinses den wagen, om naar een voor haar gereserveerde wachtkamer te gaan. Ongeveer een kwartier na aankomst verliet de prinses de wachtkamer om, gevolgd door haar ad- judant en freule Bentinck, benevens de waarnemende consul-generaal, den heer Merens, een klein watertochtje op de Alster te maken. Het is voor de prinses zeker wel de Oorspronkelijke schets in ouden trant door A. Duijts Gaydou. 10) Vrede op aarde, verkondigden de engelen te Bethlehem, vrede in de harten, vrede met zich zelf, vrede met iedereen; al duurde het slechts dien eenen Kerstnacht, hoe wonderschoon toch is de zaligheid, die er van uitstroomt in alle hoeken van deze aarde; is het met alsof de vredesengel nogmaals nederdaalt om het overal te verkondigen? De kinderen wachten met ldoppen hart of het lieve kind Jezus komen zal om een ge- schenk in hun kleine schoentjes te leggen. De jongelieden gaan naar buiten en zoeken tus- schen de sterren hun ster, die hen zal bege- leiden op hun levenspad; de jonge meisjes zoeken naar die eene schitterende ster der lief- de en fluisteren heel zacht den naam van den vriend, dien ze als levensgezel zich wenschen en de oudjes zitten bij den haard; zij hebben wel eenige koestering noodig en denken aan het verleden en droomen van andere kerst- nachten Sihda zat in haar h6ogen leunstoel; ook aJ zat te peinzen; maar haar droomen sche- nen met treurig te zijn, want een glimlach speelde om haar mond; zij voelde zich nog l°ng, nog sterk; de toekomst leek haar niet wmber. Hoe kwgm dat? Was Walfried dan eerste xeer geweest, dat zij aTs een gWobn burgeres op een publiek vaartuigje, door nie- mand herkend, een dergelijk tochtje heeft ge- maakt. Om*7 uur verlieten de hooge gc Ham burg weer. WIJZIGING DER DRANKWET. Naar aanleiding van het ontwerp tot wijzi- ging van de Drankwet, heeft het bestuur van den Nederlandschen Grossiersbond een adres tot de Tweede Katner gericht, waarin het o.m. opmerkt: De ongewijzigde aanneming van dit ont werp zou tengovolge hebben, dat het aan den groot- en detailhandel in kruidenierswaren geheel onmogelijk zal worden gemaakt, han- del te drijven in lichte alcoholische dranken, aangezien wij daartoe volgens art. 35 in het bezit zouden moeten zijn van een verlof A, maar het hun door de beperking van het aan- tal verloven als bepaald in art. 37, practisch onmogelijk wordt gemaakt, een dergelijk ver lof te verkrijgen. Blijkens de Memorie van Toelichting is het ook de uitdrukkelijke bedoeling van den minister geweest, den handel in zwak alcoho lische dranken voor handelaren in kruide nierswaren onmogelijk te maken. Het komt het bestuur echter voor, dat hier- voor geen enkele goede grond is aangevoerd, zelfs niet,wanneer men met den minister deze materie alleen beziet uit een oogpunt van drankbestrijding. Wanneer toch de consumptie van zwak-al- coholische dranken de laatste jaren mocht zijn toegenomen, dan moet als eerste oorzaak daarvan zeker niet beschouwd worden het het verkrijgbaar zijn van die dranken in krui- {fenierswinkels, ed., maar de vermindering van het gebruik van sterken drank. Het is mogelijk, dat een dergelijke verplaatsing van de consumptie door de verkrijgbaarstelling van lichte alcoholische dranken in kruide- nierswinkels in de hand is gewerkt, maar mocht dit het geval zijn, dan behoeft dat uit sociaal oogpunt zeker niet te worden be- treurd, maar moet veeleer worden toegejuicht. De voorgestelde wettelijke bepalingen zullen een verderen voortgang in deze rich- ting belemmeren en leveren zelf gevaar op voor het tegendeel. Vcoral in kleinere plaat- sen toch zullen geen speciale zaken voor zwak-alcoholische dranken een bestaan kun- nen vinden en wanneer de verkoop in kruide- nierswinkels onmogelijk wordt gemaakt, zul len dergelijke dranken dus in hoofdzaak slechts verkrijgbaar zijn in de lokaliteiten met vergunning en de kans is zeker niet denk- beeldig, dat daardoor weliswaar de consump tie van deze dranken zal afnemen, maar dat in de plaafe daarvan niet zullen komen alco- holvrije dranken, zooals waarschijnlijk de be doeling is geweest, doch sterke drank. Er is inderdaad meer gevaar aan verbonden iemand boven de 16 jaren naar een vergun ning te zenden om een flesch goedkoopen port, dan diezelfde flesch dicor iemand bene- den de 16 jaar in een kruidenierswinkel te laten halen. Daarom meent het bestuur dan ook ten stelligste te mogen ontkennen, dat zooals door den minister in de Mem. van Toel. bij art. 36 wordt opgemerkt „in den verkoop van alcoholica in gro'er.ten- en kruidenierswinkels een gevaar (schuilt), dat afgeweerd moet worden." Het bestuur meent, dat er integen- deel veeleer aanleiding is voor de veronder- stelling, dat een ruime verkrijgbaarstelling van zwakke alcoholische dranken veel heeft bijgedragen tot de groote beperking van het gebruik van sterken drank, die uit de statistie- ken van alcohplconsumptie blijkt. Het bestuur verzoekt daarom uit art. 36c te laten vervallen, „indien daarin alleen dran ken worden verkocht" of wel de beperking van het aantal verloven A., neergelegd in art. 37 te laten vervallen. Daardoor blijft volkomen onaangetast de mogelijkheid en wenschelijkheid van eenige voorschriften voor alle verkoopers van zwak alcoholische dran ken, teneinde eventueele gevaren voor zoo- ver mogelijk te beperken. HET VROUWENKIESRECHT IN DE GEREF. KERKEN. Ds. J. S. Post te Axel heeft volgens de „Chr. Rott." den leden der weldra te houden Gen. Synode van de Geref. Kerken een stuk toegezonden over het vrouwenkiesrecht in de Kerk. Ds. Post is van meening, dat een princi- pieele beslissing zal gegeven zijn, wanneer de Synode erkent, dat het uitbrengen van de stem tot verkiezing van ambtsdiragers een daad is, die rechtstreeks inwerkt op de re- geering der Kerk, m.a.w. dat de ambtsdra- gers door de gemeente verkozen worden, en niet na de stemming nog door den kerke- raad, hoewel deze de leiding heeft. Imrnens, wanneer dit zoo is, dan gaat het vrouwenkiesrecht in tegen alles, wat de Hei- lige Schrift ons als de scheppingsverhouding tusschen man en vrouw doet kennen, en vergeten! O. neen, de liefde van haar jeugd lag nog steeds ongeschonden in haar trouwe hart; maar de droefheid had plaats gemaakt voor een kalm vertrouwen, een zalige vrede; zij had immers haar kind nog bij zich, en, ze was zich zelf dat misschien nog niet bewust, zij voelde een grooten steun, seaert Gualtiero was teruggekeerd. Op haar schoot lag een boek, waarin zij had zitten lezenmaar nu kon zij niet meer zien en de kaarsen op de luchters waren nog niet aangestoken zij zat te luisteren naar het klokkengelui, dat het groot mysterie aan- kondigde: Vrede op aarde Zacht werd er op de deur getikt, de por tiere werd op zij geschoven en voordat zij „avanti" ha dkunnen zeggen, stond Gual tiero voor haar, haar, met zijn knap gezicht en zijn goede donkere oogen, vol eerbiedige genegenheid Buona sera Madonna! Toen wist zij het; zij voelde het mysteric- van hetnieuwe Kerstfeest, dat zich voor haar openbaarde; zij wist het nu; haar hart zeide het haar in haastige onstuimige slagen; zij behoefde niet meer naar de sterren te gaan om er den naam te lezen van hem, dien zij haar nieuwe liefde had geschonken, hij stond voor haar Zij wenkte hem om, te gaan zitten en zij wees hem den hoogen leunstoel aan, die tegenover haar stond, de lang, zoo lang on- gebruikte ledige zitplaats Hij stond voor haar, vol bewondering, want hij ook voelde het mysterie ontbloeien. Hij was thuis gekomen na een korte afwe- rechtstreeks tegen he? wobrn m x Tim. f :12 „Ik laat de vrouw niet toe, dat zij over den man heersche". Ds. Post vraagt daarom een uitspraak over het punt, nl. of de stem bij de verkiezing tot het arnbt aanwijzende dan adviseerende kracht heeft. TRAM UIT DE RAILS. Te Beetsterzwaag is een extra tram, be- staande uit vijif personenwagens, waarin een 1000-tal kinderen van Groningen naar Ap- pelscha werd vervoerd, op een stilstaanden tramtrein gereden, waardoor een personen- rijtuig uit de rails werd gelicht en veertig meter voortgeschoven. Ruiten werden vennield1 en buffers en ver- bindingsstangen braken of werden verbogen Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. ER WORDT MEER GESPAARD. Aan ihet verslag van de Rijkspostspaar- bank over 1926 zijn de voigende cijfers ont- leendi: In 1926 bedroeg het aantal inlagen 2.167.178 tegen 2.041.528 in 1925, terwijl het bedrag dier inlagen was f 125.693.080 tegen 120.881.892 in het voorafgaande jaar. De inlagen vermeerderden dus in aan tal met 125.660 en in bedrag met f 4.811.188. Terugbetaald werd in 1.244.747 posten 124.198.738 of, na aftrek van de rente, in den loop van het jaar uitbetaald1 bij geheele afbetaling van boekjes 124.008.148 tegen in 1925 in 1.227.478 poster. 123.844.382, vermeerdering dus in aantal 17.269, in be drag 163.765. Het tegoed der inleggers bedroeg einde 1926 f 320.997.495, zijnde 9.461.497 meer dan einde 1925. j Het aantal spaarbankboekjes steeg met 29.744, waardoor er 31 December 1926 2.007.902 in omloop waren. Het aantal Staatsschuldboekjes verminder- de in 1926 per saldo met 354 en daalde daar door tot 28.874. Het nominaal bedrag, ingeschreven op deze boekjes, verminderde in 1925 met f 40.350 en daalde daardoor tot /41.865.00C Berekend naar den op 30 December gelden- den beurskoers hadden de titularissen van Staatsschuldboekjes te vorderen /31.464.164 tegen f 30.459.951 op bet einde van 1925 Over 1926 werd1 een rentewinst gemaakt van 7.037,803 tegen 6.784.499 over 1925 De saldowinst bedraagt 6.083.489, waar- van te bestemmen voor het reservefonds vol gens art. 19 der wet 5.110.743 en 972 746 als reserve voor koersvenschiilen, die thans. op de balans voorkomt met een bedrag van f 15.600.309. DE KNOEIERIJEN BIJ DE VISCHVOOR- ZIENING TE AMSTERDAM. Van de gewezen gemeente-ambtenaren. die in verband met de knoeierijen bij de ge- meentelijke vischvoorziening te Amsterdam door de Vierde Kamer der Rechtbank al- daar wegens het voortgezet misdrijf van verduisteriing veroordeeld werden, zullen er op Dinsdag 4 October a.s. twee in hooger beroep voor het Amsterdamsche Gerechtsnof terechtstaan. Het zijn: de 29-jarige klerk, die op 17 Fe- bruari 1.1. veroordeeld werd tot drie jaren gevangenisstraf met affcrek van drie maan- den voorhechtenis en de 54-jarige reeds in 1923 bij de Gemeente ontslagen klerk-kas- sier, wien opgelegd werden dd. 31 Maart 11. drie jaren gevangenisstraf en dd. 5 Mei 11. een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van drie maanden voorKechtenis. De overige veioordeelden berustten in het vonnis of trokken het appel in. ZOoLOGISGH WOUDPARK TE WASSENAAR. Gisteren werd in de zitting van den ge- meenteraad van Wassenaar toestemming ver- leend tot het stiehten van een- dierenpark op het terrein aan de Zijdeweg. De voigende week zal de oprichtingsacte der vennoot- sohap gepasseerd worden. DE MILITAIRE PENSIOENEN VAN VOOR 1920. Het dagelijksch bestuur van het comite van actie der samenwerkende bonden van oud-militairen van land-, zeemacht en kolo- nien, schrijft in een adres aan den minister van Kolonien: dat met groote instemming is kennis geno- men van een Aneta-bericht van 26 Juli j.l., waarin wordt medegedeeld, dat tijdens de be- handeling van de begrooting van Financien door den Volksraad in Ned. Indie het amen- dement, door het Volksraadslid Ch. H. M. H. Kies ingediend, om de pensioenen van de officieren en de Europeesche onderofficieren, die voor 1920 gepensionneerd zijn, gelijk te sfellen met de pensioenen van hen, die na dien tijd zijn gepensionneerd, werd aangenomen met 28 tegen 9 stemmen; dpt uitvoering van dit door den Volksraad aangenomen amendement tot gevolg zal heb ben, dat de officieren en onderofficieren, zigbeid. Hij had zijn moeder weer opgezocht, hij had haar raad gevraagd: zou hij het nu aandurven, zou hij zijn naam, zijn fortuin, alles wat hij zich door eigen werk en wil ver- overd had, zou hij dat aan de voeten van mar- kiezin d'Este durven neerleggen? Zou hij haar durven zeggen: „ik heb u lief!" Waarom niet? had zijn moeder gezegd. Je bent van goeden adel, mijn zoonje hebt een naam, die nagerloeg onbekend was, groot ge maakt. Je fortuin is vermeerderd. Een man als jij, mag met gerustheid zijn hart voor de voeten eener vrouw leggen, zelfs al is zij een d'Este. Zoo had zijn moeder gesproken. Dat had hem gesterkt. En nu zou hij spreken; maar nog talmde hij. Hij zag het boek op haar schoot liggen en vermoedend, dat het een mis- boek was, vroeg hij: Gaat Madonna naar de middernacht mis? Ja, ik wilde naar de kerk gaan, maar' ik heb nog tijd; wilt ge niet toeven en daarna mij begeleiden Zij zag hem in de oogen en het was hem, of hij er den weerglans in zag van wat zijn eigen hart verhelderde met blijden gloed. Hij wierp zich voor haar neder en terwijl hij haar hand vatte, stamelde hij: Vergeef mij, Madonna! Ik kan niet lan- ger zwijgen in dezen Kerstnacht; mijn hart is te vol Silvia het behoort u, mijn Ma donna. Ik heb u lief, ik verlang naar uwe liefde laat mij uw ridder zijn .laat mij voortaan voor u en uw zoon mogen zorgen Laat het voor ons beiden een schoone k,ersi- nacbt zijn van liefde en geluk v<56r 1920 gepensiomi'eefa, met warden ach'- tergesteld bij de voor 1920 gepensionneerde korporaals en fusiliers; dat alleen reeds hierom deze uitspraak van den Volksraad door belanghebbenden ten zeerste wordt toegejuicht; dat de belanghebbenden thans met zeer veel belangstelling en hoop uitzien naar de houding wleke de minister tegenover voor- melde uitspraak van den Volksraad zal aan- nemen. Adr. verzoekt den minister, maatregelen te willen nemen, opdat de officieren en onder officieren, gepensionneerd voor 1920, in het genot worden gesteld van het pensioen, zoo als dit is vastgesteld voor hen, die na 1920 zijn of worden gepensionneerd. ER IS TOCH VOORUITGANG. Volgens het verslag van de Rekemkamer over 1926 kwamen er*bij de gouvernements- administratie in dat jaar 237 kastekorten voor tot een totaal bedrag van f 135.719. In het jaar 1925 kwamen 360 kastekorten voor tot een totaal bedrag van f 554.279. VERBOUWING PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Het Paleis voor Volksvlijt zal geheel wor den gemodemiseerd. Reeds is men begonnen de groote tentoonstellingszaal te overkap- pen, waardoor een intiemer geheel verkre gen wordt; ook wordt het gebouw geheel opgeschilderd, terwijl de aanbesteding reeds heeft plaats gehad voor de moderniseerinig van de cafezaal. Na deze verbouwing zal men een geheel vrij uitzicht krijgen over het Fredriksplein, een der mooiste plekjes van Amsterdam. Het initiatief voor deze verbou- wingen is uitgegaan van imr F, A. van Hall; de architectoniische verzorging is opgedra- gen aan den architect W. Blaisse. DRANKBESTRIJDING EN. DRINK- GEL AGEN! Juist den laatsten tijd zijn de drankbestrij- dingsvereenigingen op Java bijzondei ac- tief, „De Tempelier' lijkt zelfs ietwat over- ijiverig. In het nummer van 1 Juli j 1. spreekt het orgaan de banvloek uit over lieden met een gezin, die een imkomen van f 100 per maand hebben, en toch nog. 0.37 per maand aan alcoholische dranken uitgeven". 0.37 cent per maand. een cent per dag! Het blad deed beter om zijn aandacht te schenken aan andere belangrijiker verkwis- ting. STAKING OPGEHEVEN Van de stroocartonfabriek der firma Hooi- tes Beukema, te Hoogezand, waar door de zoogenaamde messenjongens wordt ge- staakt, vergaderden gister de arbeiders. In deze vergadei ing, biigewoond door de hee- ren Jurgens, lid van het hoofdbestuur der Ned. Vereen. v. Fabrieksarbeiders te Am sterdam, en Van Lienoen, lid van het dis- tritcsbestuur, werd becloten om den arbeid te hervatten op de voorwaarde, zooals die de vorige week door de werk pavers zijn ge steld. Bereikt is: 1. dat ook voor de dagploegen de werkweek van 48 op 45 uren is terugge- bracht; 2. dat het minimumloon van 21.40 per week is verhoogd tot 22, waardoor het loon van sommige arbeiders met 3 per week stijgt en 3. dat voortaan bij ziekte in plaats van gedurende twee, gedurende zes weken 50 pet. van het loon zal worden uit gekeerd. DE HEER VAN BURINK EN DE DEURWAARDER. Gistermiddag vervoegde zich een deur- waarder, vergezeld van drie politieagenten aan de woning van het communistische Rot- terdamsche raads- en Statenlid, den heer Van Burink, in de Vosmaerstraat, om over te gaan tot een verkoop van goederen wegens nog aan het Indische gouvernement verschul- digde gelden, te weten 125 aan voorschot en 3.47 aan kosten. De woning in de Vosmaerstraat was in staat van verdediging gebracht. Drie roode vlaggen hingen uit de rarnen en de garde, die anders den heer Van Burink naar de zit- tingen van den gemeenteraad pleegt te ver- gezellen, had zich voor het huis opgesteld. Toen de deurwaarder de akte had voorgele- zen, maakten de getrouwen van Van Buring aanstalten om den aanval te openen. Op dat oogenblik trad echter de heer Van Burink naar voren om aanmerking te maken op de dagvaarding, waarin hij S. van Burink werd genoemd, hoewel hij C. van Burink heet. De ambtenaren trokken, gehoond dcor den knok- ploeg af om hun stukken in orde te laten brengen. POGING TOT ZWARE MIS- HANDELING. In den tijd, toen de 48-jarige Rotterdam- sche havenarbeider met een 30-jarige pen- sionhoudster in de Hudsonstraat samen- woonde hadden zij geregeld twist met Silvia zweeg. Zij kon geen woord uiten. Droomde zij of was zij wakker? Zij hoorde wel in de verte het klokkengelui, zij hoorde den adem van den man, die zich naar haar toe boog, zij hoorde het ritselen van zijn kleinen degen tegen den hoogen leunstoel. Zij zag hem bijna niet meer door de duisternis; maar nabij. o zoonabij, voelde zij een groot geluk, een levensvernieuwing, die haar deed duizelen van blijde ontroering. Het was o! haar mond gesloten werd om de heilige stilte van dit oogenblik niet te verbreken. Haar hart klopte met zware slagen. Toen hoorde zij als een smeekbede: Silvia. Zij hief haar handen, haar blanke, vorste- lijke handen omhoog, als om het geluk te smeeken haar niet te verlaten. Hij vatte die handen en op zijn knieen verborg hij zijn ge- laat in de plooien van haar lang wit kleed En buiten in den zachten Decembernacht zetten de klokken het immer met hoop vervul- lende lied in van den stillen nacht, den heili- gen nacht, den nacht der wonderen, die vrede verkondigt aan de aarde en aan de ziel der menschen. Zulk een wondere nacht daalde na dien Kerstavond op het kasteel Montignoso neder. Een reeks van jaren zijn voorbij gegaan sedert dien Kerstnacht. Vele brieven zijn waarschijnlijk verloren gegaan; er is tenminste een heele tusschen- ruijnte tusschen de verschillende corre^pon- elkaar. soms Rep de ruzte zoo noog uat d< politie er aan te pas kwam. Dezer dagen hac de vrouw te kennen gegeven, dat zij van wo ning wilde veranderen. De man had haar daarop bedreigd als zij er niet gemakkeiijk zou afkomen. Zij was toch een andere wo ning gaan zoeken en toen zij daar op het Boschpolderplein voor haar nieuwe woning stond, bemerkte zij dat de havenarbeider haar was gevolgd. Het kwam opnieuw tot een wor- steling. Plotseling greep de man een brood- mes, dat hij bij jich had en stak eenige ma- len naar de pensionhoudster. Haar kieeren beletten, dat de steken ernstige verwondingen veroorzaakten. Toch werd zij nog geraakt en zij zakte, echter meer door overspanning dan door ernstige verwondingen, in elkaar. In een nabijzijnd politiebureau werd zij door den Gem. Dienst verbonden. De dader was inmid- dels gevlucht doch enkele personen uit he! publiek waren hem gevolgd. Enkele straten verder werd hij door een wielrijder omver gereden en daarop gegepen. Hij is aan do politie overgegeven, die hem in arrest stelde terzake van poging tot zware mishandeling. ONDERWIJSFONDS BINNENVAART. Woensdagavond hield het Onderwijsfondfl voor de Binnenvaart te Leeuwarden een zeer druk bezochte vergadering met de deelne- mers aan den tocht van het Instructievaar" tuig „Prins Hendrik" naar Friesland en do Zuiderzeewerken en een groot aantal verte- genwoordiigers van binnenscheepvaart- en onderwijsorganisaties en schippers ter be- spreking van de drooglegging der Zuiderzee en de belangen der binnenscheepvaart en het lager onderwijs voor schipperskinderen. In zijn openingswoord heette de heer G. de Jong, directeur van bet Onderwijsfonda voor de Binnenvaart, in het bijzorfder wel- kom dr. A. van Voortuhizen, inspecteur van het Ruitengewoon Lager Onderwijs uit Utrecht, de heeren Fransen en De Boer, wet- houders van Leeuwarden, B. en W. van Sneek, den burgemeester van Menaldum en de vertegenwoordigers van de verschillende Friesche binnenscheepvaartorganisaties. Hij sprak de hoop uit, dat eindelijk het lager on derwijs voor de schipperskinderen wettelij'k geregeld wordt. De heer mr. H. Smeenge zeide met genoe- gen de uitnoodiging voor d-e vergadering te hebben aanvaard in verband met het groote belang van de binnenscheepvaart bij de af- sluiting en drooglegging der Zuiderzee. Hij zag het verband van dit onderwerp met dat inzake het lager onderwijs in dien zin, dat de kinderen van de tegenwoordige schippers in de toekomst geroepen zullen zijn de nieu we vaarwegen, die tot stand zullen komen door de afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee, te bevaren, waarvoor meer dan tot nu toe het geval is geweest een goede op- leiding met als grondslag lager onderwijs noodig zal zijn in verband met de toenemen- de techniek in het bedrijf. Niet genoeg kan de aandacht van de autoriteiten hierop ge- vestigd worden en in dit verband wees spr. op het groote belang van het werk van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. De heer Smeenge gaf een overzicht van de ontwikkeling van de plannen tot afsluiting en drooglegging der. Zuiderzee. De binnen scheepvaart zal tot taak hebben den kunst- mest voor de nieuwe gronden, bouwmate- rialen voor huizenbouw, enz. aan te voeren en de producten af te voeren. Wanneer het in Drente mogelijk is gebleken op 1000 H.A. in cultuur gebrachten grond ongeveer 60G menschen een bestaan te verschaffen, dan be- rekende hij dat op de Zuiderzeepolders ze ker 1.266.000 personen kurnnen worden on- dergebracht. Dit is van groote waarde ir verband met de overbevolking van ons land. En ook voor die menschen zal de binnen vaart den aanvoer moeten verzorgen, daar spr. in verband met de gesteldheid van den bod-em voorloopig geen concurrentie van andere vervoermid-delen vreesde. Spr. zette uitvoerig de groote voordeelen van de Zui derzeewerken voor ons geheele land uiteen. Het is een werk van nationale beteekenis, niet het minst voor den schipper van Neder- lan-d, die naar spr's meening de eerste zal zijn, die de vruchten van het werk zal pluk- ken. Op de inleiding van den heer mr. Smeenge volgde een debat en werden vragen gesteld, die door den spreker werden beantwoord. Vervolgens sprak mej. mr. C. Frida Katz, uit Amsterdam, over het lager onderwijs aan sch i pp erskind-er-en Spr. deed een beroep op den inspecteur, voor het buitengewoon lager onderwijs, den heer dr. A. van Voorthuizen, er toch voora" bij de regeering op aan t-e dringen, dat het lager onderwijs voor schipperskinderen wordt geregeld, want dit is thans urgenter dan ooit. Tenslotte noodigde zij alle belanghebben den uit krachtig samen te werken om de re geering te overtuigen van de noodzakelijk- heid, dat een regeling getroffen wordt. dentien. Ik vind er enkele huwelijks- en ge- boorteakten een contract van landverkoop of dergelijke stukken van minder be'.aog voor ons verhaal. Alfonso, de zoon van Silvia, woonde nu te Montignoso met zijn jonge familie Hae inn-ig lief hij ook zijn moeder had, hij had haar toch niet kunnen volgen in den over- gang naar het Protestantisme, dat zij, mede onder den invloed van haar tweeden man. die een hooge v-ereering had voor de Wal- denzen, had aanvaard. De intrekking van het Edict van Nantes (22 October 1685) bracht niet alleen schrik in Frankrijk teweeg, maar ook onder de Wal- denzen; niet alleen dat Lodewijk XIV vek zijner beste Fransche onderdanen in balling- schap zond, maar hij stookte ook zijn buur- man, den jongen hertog van Savoye op, om de kerk der Waldenzen te doen opheffen. Victor Amadeus II wilde eerst niet naat den Franschen koning luisteren, daar de Wal denzen hem trouw waren en hem vele diem sten hadden bewezen; maar Lodewijk XIV liet hem weten, dat hij dan zelf wel die ketters uit hun land zou verjagen en de mooie vallei- en behouden. Amadeus zag zich dus gedwongen, andere maatregelen te nemen. Een overeenkomsi werd gesloten en Lodewijk beloofde een leger te zullen zenflen om de Waldenzen te onckr- drukken. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5