DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. EJROBL Plisseeren. 25 verschillende vorraen. No. 183 Dit nummei besfaaf sn j bladeif. Honderd negen en twintigste jaargang •927 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, nilgegeven. ibonnementsprijs bij vooruifoetaling per 3 maanden voor Alkaaar /2»—franco door Jet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewnjsnutnmers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTlfcNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnfmfe. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/b HCRMs. COITBRfr Voordam C 9. Oiwtseur: O. H. KRAK. ZATEI1DAO Telef.nr. Administrafie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgira 37068. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 6 AUGUSTUS Dagelijksch overzicht. Een roetnloos einde. Sacco en Vanzetti. Men verbaast zich niet, men voelt geen Schok en is niet ontsteld: 't is heelemaal piets bizonders, dat de vlootconferentie te Geneve mislukt is. Reeds voor er een bespre- iking gehouden was wist men dat de moeiiijk- heden van zeer ernstigen aard zouden zijn: de weigering van Frankrijk en Italie, met wier vloten Engeland geducht rekening dient te houden, moest wel een nagenoeg onover- komelijke hinderpaal zijn bij de onderhande lingen. De conferentie zelve is door haar sensa- tioneele geaardheid weinig meer dan een ri- see geweest, van het begin tot het smadelijk einde. Maar terwijl men over den aanvang dezer besprekingen vergeiijkend glimlachen kan is de lach over dit einde met bitterheid gemengd, wanneer men zich rekeschap geeft van de consequentieS die nit deze mislukking te trekken vallen. A1 werd deze conferentie dan ook niet bij- eengeroepen met ontwapening als doelstel- ling, men mocht toch verwachten, dat de deel- nemende mogendheden Amerika, Engeland en Japan in hun streven den toomeloozen be- wapeningswedloop tot gematigde proporties terug te brengen volkomen oprecht waren. Helaas, wie dit meende is van den beginne af teleurgesteld. Reeds den allereersten dag, 10 Juni, kwamen de verschillende delegaties iede'r met in zeer degelijk opgestelde program- ma's vervatte eischen, zoodanig, dat de toch reeds dreigende rrioeilijkheden uitgroeiden het een eoort rijstebrijberg, waardoorheen sights de heel, heel-sterken vermogen zich naar het gelukzaligc luilekkerland te eten. Deze weinig-hoopgevende opening, groo- fendeels te wijten aan nagenoeg geheel ach- terwege gebleven voorbereiding, heeft zich gewroken. Zoover bleken de standpunten van- een te staan, dat ondanks het engelengeduld der Japanneezen, atwisselend met fantasti- sche bemiddelingsvoorstellen 'en ondanks de beurtelings voorbeeldig lankmoedige, flegmatieke ofwel woedende stemming van Amerikanen en Britten, van toenadering geen oogenblik eenig spoor is te bekennen geweest. Men heeft geglimlacht en terecht over de totale onbelangrijkheid en nutteloos- heid dezer besprekingen, die tenslotte slechts tot een negatief resultaat hebben geleid. Doch nochtans rijst de vraag: aan wie is nu feitelijk de volslagen mislukking te wij ten? Het trekt bij de beantwoording dezer vraag de aandacht, dat het zoo onomstootelijk vast staat, dat Japan in geenen deele eenige blaam treft, om de eenvoudige reden, dat dit land, tegevolge v. d. nog steeds moeilijke financi- eele positie waarin het verkeert en de nawee- en der aardbevingsramp van enkele jaren te rug, niet in staat was zijn vloot in belangrij- ke mate uit te breiden en dus onmogelijk een overeenkomst die nieuwe uitgaven vorderen zou, kon voorstaan. Anders is het echter gesteld mpt Amerika en Eqgeland. Daartusschen bestond wel de gelijk een groote tegenstelling: Engeland kende als eenige noodzakelijkheid het bezit van veel kleine kruisers ten einde afdoende zijn talrijke en lange handelswegen te be- schermen. Amerika zocqt de oplossing er- gens anders: wilde groote kruisers bijbou- wen naast de aanwezige kleine ten einde in geval van nood paraat te kunnen zijn. En hoe men ook trachtte, een compromis dat eenigermate bevredigend was, bleek niet te vinden. Het is per slot van rekening op het En- gelsch-Amerikaanschen wantrouwen en den Engelsch-Amerikaanschen onwil dat deze conferentie is gestrand. En al mag men dan vergoelijkend glim lachen om het sensationeele verloop dezer langdurige onderhandelingen en om het slechts futiliteiten aanvoerende taaie debat het stemt tot bitterheid te moeten erken- nen, dat niemand thans ook nog in 't minst gelcoft aan het vredesideaal. De voorbereidende ontwapeningsconferen- tie liet totaal onbevredigd, werd gelukkig echter voor mislukking behoed. In deze nieu we conferentie te Geneve nam men de moeite zelfs niet het echec achter een schijn-compro- mis te verbergen. Dertien jaar na den wereldoorlog is het dus al weer zoover, dat men de vredesidee een utopie acht en zich slechts richt naar het verkrijgen van veiligheid die gebaseerd is op bewanening. Het is bedroevend. Deze vlootconfe rentie is wel 'n roemloozen dood gestorven... Het overgroot deel der belangstelling gaat echter niet uit naar de mislukte vloot conferentie, doch naar het verloop van de zaak-Sacco en Vanzetti, de ontknooping van wat wij een dezer dagen „de moderne trage- die" noemden. Zoowel in Amerika als in Frankrijk wor den protesten, zoowel in den vorm van sta- kingen als moties voorbereid en vooral de communisten roeren zich geweldig. Tevens eaat het gerucht dat de beide ver-. oordeelden ook zelf nogmaals een poging tot zelfbehoud hebben gedaan en bij het Hoog Gerechtshof der Vereenigde Staten in beroep zijn g eg aan. Nog enkele dagen slechts scheiden ons van die, waarop de terechtstelling bepaald is. En nog hopen ontelbaren en wij met hen op 't onberekenbare, dat alleen nog in staat is Sacco en Vanzetti te reddten. BuitenMand DE PERS OVER DE MARITIEME CONFERENTIE. De indruk in Engeland. Reuter verneemt, dat hoewel men aanmer- kelijke teleurstelling uitspreekt in verant- woordelijke Londensche kringen over het echec te Geneve, men niettemin van meening is, dat de besprekingen uiterst nuttig zijn ge weest. De conferentie is bijeengekomen zon- der voorafgaande gedachtenwisseling of eenige voorbereiding, maar deze fout is her- steld en elke toekomstige marineconferentie zal het voordeel hebben, dat zij bijeenkomt, terwijl al het voorwerk reeds is verricht. Men krijgt den indruk, dat de conferentie zeer dicht bij het verrichten van een geweldig werk is geweest. De indruk in Japan. Tanaka, de Japansche premier, zegt in een verklaring aan ae pers: „Niettegenstaande het negatieve resultaat van de conferentie te Geneve ben ik ervan overtuigd, dat er in een naburige toekomst internationale overeenstemming in zake het ideaal van de ontwapening zal kunnen wor- den bereikt. Onze afgevaardigden hebben al het mogelijke gedaan om tastbare resulta- ten te verkrijgen, maar ongelukkigerwijze zijn hun pogingen mislukt wegens complica- ties bij de voornaamste kwesties in het ge- ding". Sprekende over den afloop van de ontwa- peningsconferentie zegt de Kokoemin met be- trekking tot wat het blad noemt „een openlij- ke breuk in de Engelsch-Amerikaansche be- trekkingen", dat de mislukking van de con ferentie Amerika in staat zal stellen aan „zijn eerste ambitie op vlootgebied" te vol- doen. De Sjisji merkt op, dat de „Engelsch-Ame- rikaansche wrijving" op ce conferentie ken- merkend was voor het fundamenteele ver- schil van hun stanpdunt. Beide bladen voorzien een wedstrijd op vlootgebied tusschen Engeland en Amerika, waarbij elk land traeht, bij Japan een wit voetje te krijgen, voor welk land de nieuwe toestand uit een diplomatiek oogpunt voor- deelig kan zijn, maar niettemin vol gevaar- lijke mogelijkheden is. De indruk in Amerika. Amerika schijnt het bericht van het mis- lukken van de conferentie te Geneve met on- verschilligheid te hebben ontvangen, waar die conferentie niet op den voet gevolgd is door den gemiddelden burger, wegens den akademischen aard van haar besprekingen De bladen toonen zich over het algemeen verheugd over de hartelijkheid van de re- devoeringen aan het eind van de laatste vol- tallige vergadering van gisteren. In goed-ingelichte politieke kringen gelooft men, dat Coolidge thans zal trachten, door onderhandelingen door middel van de ge- wone diplomatieke kanalen den weg te effe- nen voor een nadere conferentie, in 1929 te Washington te houden. DUITSCHLAND. COMMUNISTEN EN POLITIE. Botpingen te Leipzig. Bij gelegenheid van een communistischen propaganda- en demonstratie-optocht is het te Leipzig weer tot botsingen met de politle gekomen. Verscheidene politie-agenten zijn gewond, Eenige betoogers zijn gearresteerd Donderdagavond hebben de communisten te Berlijn een betooging gehouden over de leuze: „oorlog aan den imperialistischen oorlog". Omdat er in den optocht spandoe- ken met opruiende opschriften werden mee- genodragen, heeft de politie 14 deelnemers ingerekend. FRANKRIJK HOE DAUDET IN BELGIe KWAM Een verhaal van Pujo. Een redacteur van „Paris-Middi" heeft van Maurice Pujo, den hoofdredacteur van de „Action Frangaise", de volgende bijzonder- heden vernomen over de wijze waarop Dau det de Belgische grens heeft gepaseerd: Daudet is in een auto gestapt, die hem naar een eerste halte moest voeren, daar de reis ;n twee ritten zou geschieden. Hij had echter met den slechten toestand van de Fransche wegen niet voldoende rekening gehouden en door vertraging, moest de route op het laat ste oogenblik gewijzigd worden. De camelots du roy hebben zich toen stout aangesteld en ze zijn met hun leider langs den neus der douanen doorgereden. Het was nog niet volkomen donker, in alle geval heb ben de tolbeambten zich volkomen laten beet- nemen. Daudet was lichtelijk gegrimeerd. De reis van Delest was zeer bewogen. De auto, die hem uit Parijs moest ver voeren, werd door de politie opgemerkt. Deze zond het signalement naar tal van politieposten. Onderweg wemelde het van gendarmen met karabijnen gewapend. In een dorp dat ik niet mag noemen werd halt gehouden Delest en zijn vrienden stapten af in een her- berg. Ze werden op de hielen gevolgd door agenten in burger. In een oogwenk zaten Delest en de anderen weer in hun wagen, door de auto der politie gevolgd. Deze reed echter met een gewone snelheid1, zijnde een oude democratische machine. Aan de bocht van een weg verwisselde De lest van auto en snelde naar de grens, terwijl de politiemannen bij de achtervolging van den eersten wagen op een dwaalspoor werden gevoerd. Waar is thans Daudet? Laat mij dat niet zeggen, zei Pujo, want de Belgische persmannen zullen hem gaan bestormen. Men zal het weldra weten. Het is in alle ge val in de buurt van Brussel. Hoe lang Daudet in Belgie blijft? On- bekend. E>e vrouw van Daudet reisde af naar Brussel. Ze zullen er samen hun vacantia doorbrengen. Zie speciale plisse-etalage, winkel Langestraat. ENGELAND. EEN UITNOODIGING. Aan Kellog en Dawes om de ope. ning van de „vredesbrug" tus schen Buffalo en fort Erie te ho me n bijwonen. Generaal Dawes en Staatssecretaris Kel log zijn door de Canadeesche regeering uit- genoodigd om morgen te Toronto de opening te komen bijwonen van de „vredesbrug" die Buffalo en fort Erie zal verbinden. De prins van Wales, prins George en Baldwin zullen mede tegenwoordig zijn en de troonopvolger zal de ceremonie voltrekken. Er wordt in Ca nada groote gewicht aan deze opening ge- hecht omdat de brug de Canadeesche en Amerikaansche oevers verbinden en be- schouwd wordt als een symbool van interna- tionalen gemeenschapszin en goeden wil. De aparte uitnoodiging aan generaal Dawes is gedaan wegens zijn verdiensten inzake de oplossing der internationale verplichtingen van Duitschland. DE WET OP DE BESCHERMING VAN DE OPENBARE VEILIGHEID IN IERLAND. De Valera vangt bot bij de an- dere republikeinsche partifen. De Valera had tegen gisteren een confe rentie belegd met republikeinsche vertegen- woordigers van verwante partijen om maat- regclen te nemen tegen de nu aangenomen wet op de bescherming van de openbare vei ligheid. Aan zes lichamen had hij uitnoodi- gingen gezonden, maar slechts drie hadden een afgevaardigde gezonden, en de voorzit- ter van Sinn Fein, Arthur O'Connor schreef, dat zijn partij het niet in het belang van Ier- land achtte om een strijd te ontketenen tegen een wettig door den Dail aangenomen ont- werp. De drie andere afgevaardigden ver- klaarden het met deze zienswijze eens te zijn zoodat de Valera met zijn Fianna Fail alleen stond en de conferentie feitelijk niet tot eeni ge gedachtenwisseling is gekomen, want de drie anderen verlieten haar toen ook. OVER HET KANAAL GEZWOMMEN. De Londenschek antoorbediende Temme, die Donderdagnacht Aet gunstig weer van Kaap Gris Nez vertrok om het Kanaal over te zwemmen. is gistermiddag om half vier bij Abbotscliff aan wal gestapt. BLOEDIGE ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIe. Talrijke dooden en gewonden. Volgens een officieele mededeeling heeft er te Bettiah (provincie Bihar en Orissa) een bloedige botsing plaats gehad, gevolg van het verzet tegen een door de Hindoes georga- niseerde processie. Er vielen 93 slachtoffers, o. w. 13 doqden. Politie en militairen werden in allerijl der- waarts gezonden, om de orde te herstellen. De toestand is momenteel weer rustig. JOHN DILLON, f Te Londen is Donderdag overleden de be- kende lersche staatsman, John Dillon. Hij werd in 1851 geboren en stond reeds op 30-jarigen leeftijd midden in de potitiek, als vol^eling van Parnell, die het Iersch ver zet tegen Engeland leidde in die dagen. In 1880 werd Dillon lagerhuis-afgevaar- digde, doch trad drie jaar later om gezond- heidsredenen af on) in 1885 opnieuw gekozen te worden. mmaam Wjj verhiiren uitsluitend lste felasse OPEI en GE- §LOTEX wakens, als Lancia, JWInerva, Hotchkiss, Benz en Willy's Hnig-ht, tegen billuk tarief. TKLEFOON 572. Herhaaldelijk werd hij gearresteerd en tot tweemaal toe gevangen gezet. In Australie en Engeland verzamelde hij gelden voor de lersche beweging. Groot aandeel had hij in de voorbereiding van de bekende Home Rule-wet van 1912. Bii het uitbreken van den oorlog stond Dillon loyaal aan de zijde der regeering. Bij de verkiezingen van 1918 leed Dillon met zijn partijgroep de nederlaag tegen- over Sinn Fein en sindsdien was zijn politie ke rol vrijwel uitgespeeld. BELGIe LeON DAUDET TE BRUSSEL. Komt hij ook in Nederland? Een der redacteurs van de Nation Beige heeft op de Anspachlaan, in de onmiddellijke omgeving van de Beurs het drukste punt van Brussel een onderhoud met Leon Dau det gehad, die, naar de journalist beweert, heel alleen op den boulevard wandelde. Dau det zeide hem, dat hij wel degelijk van zins is, zijn vacantie in Belgie door te brengen en zelfs indien zijn werk het hem toelaat, met zijn gezin nog eenige uitstapjes, naar Neder land en elders, wenscht te ondernemen. Het werk, waaraan hij een deel van zijn vacantie wil besteden, is van tweeerlei aard: litterair en wetenschappelijk. Hij bereidt voor den winter een serie lezingen voor over Rabe lais, Montaigne en Baudelaire, zet zijn on- derzoekingen op het terrein der genezing van kanker en longtering voort en hoopt de laat ste hand te kunnen leggen aan een roman. „Natuurlijk", aldus Daudet, „denk ik er niet aan, in Belgie aan politiek te doen. Aan de Action Fran9aise en de Camelots du Roi heb ik genoeg." Zijn jongste conflict met de Fransche repu blikeinsche autoriteiten en zijn ontvluchting. alsmede zijn verblijf in de Vendee en de streek van Lyon, waar hij en Delest zich vijf weken lang hebben opgehouden, zonder dat de Fransche politie en gendarmerie er in mochten slagen, hun spoor te ontdekken, heet- te Daudet „een volledige overwinning, door de Action Fran^aise en de Camelots du Roi behaald op al de machten van den (Fran- schen staat". „Wij hadden", verklaaide hij nog, „een honderdtal auto's en een twintigtal vliegtuigen ter onzer beschikking, maar heb ben niet alles gebruilet." Maurras heette hij verder het grootste po litieke genie van Frankrijk sedert Richelieu, en beeindigde dit gesprek met het voor de journalisten bestemde verzoek om hem niet te komen storen bij het afdoen van zijn werk, daar, evenals te Parijs, ook in Belgie zijn deur gesloten zal blijven. Indien hij iets te zeggen heeft, zal hij het doen door middel van de Nation Beige RUSIAND. SOVJET-RUSLAN'D EN ENGELAND. Verklaringen van Tschitscherin. In een, door het tel. agentschap der sovjets v^rmeld, onderhoud van Tschitscherin met yertegenwoordigers der pers verklaarde de sovjet-commissaris, dat de berichten over En- gelsche demarches tot hervatting van de diplomatieke betrekkingen met Rusland on juist zijn. De uitlatingen van Chamberlain in het la- gerhuis d.d. 28 Juni waren in hoofdzaak slechts de gewone verwijten tegen de sovjet- regeering. Chamberlain vergist zich echter, aldus Tschitscherin verder, waar hij in die rede van oordeel blijkt te zijn, dat na het afbreken der onderhandelingen en bij de thans heerschende onzekerheid, wat betreft de eigendommen der sovjets in Engeland, de handel evengoed kan worden voortgezet als voorheen. Spreker wees er verder op, dat geen pogin gen, officieele noch officieuze, door sovjet- Rusland waren ondernomen, om tot een her vatting van de betrekkingen met de Engelsche regeering te geraken. Het spreekt echter van zelf, besloot hij, dat de raden-regeering te alien tijde bereid is, der- gelijke onderhandelingen te voeren. Dan zul len evenwel waarborgen worden geeischt, dat ontoelaatbare daden, zooals b.v. de inval in de Arcos-gebouwen, niet meer voorkomen. DE STRIJD TEGEN DE OPPOSITIE. Een manifest van de „Oude BolsjewikP'. De Tribune maakt melding van een mani fest van het bestuur der „Vereeniging van Oude Bolsjewiki" aan alle partijgenooten, tegen de oppositie gericht. Het manifest be gin t aldus: „ln den laatsten tijd zijn zooveel ergerlijke verklaringen en handelingen aan het licht ge komen van verschillende leden der partij-op- positie, waarbij zij zich dan nog beroepen op iet feit, dat velen hunner tot de oude Bolsje wiki behooren, die destijds de parij hebben op- gebouwd (waarbij ze gemakshalve ook aller- lei nieuwe leden uit de periode 1917'21 maar tot do „oude Bolsjewiki" rekenen), dat de „Vereeniging van oude Bolsjewiki" zich genoodzaakt ziet, tegen dit alles een vlammend protest te uiten." Het erkent dan dat er verschil van inzicht kan bestaan, maar men mag de partij en haar centrale organen niet door het slijk sleuren Het zeer uitvoerige stuk eindigt als volgi: „Wij zijn er van overtuigd, dat van de op positie onvoorwaardelijke onderwerping aan de partijbesluiten moet worden geeischt. Dit gela't zonder uitzondering van alle opposi- tioneele groepen en stroomingen, onverschil- lig of deze worden gevormd door volgelingen van Sinowjef, Trotzki, Sapronof, zoowel van DE WILD de „linksche" elementen als van de pas ont- stane, niet minder gevaarlijke „buxfergroep" (een groep gematigde oppositioneele elemen ten, die door een politiek van geven en nemen willen trachten de oppositie veilig te stellen, waardoor zij voort kan gaan met haar ont- redderingswerk). „Wij eischen onomwonden de verwijdering van alle oppositioneele leiders uit het Cen- traal Comite. De partij moet eindelijk de ge legenheid krijgen alle aandacht en alle be- schikbare krachten te ooncentreeren op den social istischen opbouw van den staat en den strijd voor de ontwikkeling der wereld-revo- lutie. Het bestuur der „Vereeniging van Oude Bolsjewiki" roept alle partijgenooten op, voortdurend en onbedwongen de leidenac centrale organen te steunen, on+^dderend'e actie eener oppositie, die de partij wil verscheu- ren, te beantwoorden met een onwankelbare, ijzeren discipline en een onoverwinneliik pro- let "'-ch willen. Vastberaden en- in gesloten gelederen trede men de oppositie tegemoet, onverschillig de verdienstelijkheid van sommi- ge harer leiders in een vorige ontwikkelinga* faze der revolutie. Op den voorgrond mogen slechts staan: Het belang der partij de toekomst der sociale revolutie." DE „KOMENDE OORLOG". Een toespraak van Ka De sovjetbladen bevatten het verslag van een lezing over „den komenden oorlog", op 26 Juli te Moskou gehouden door doi plaatsvervangenden volkscommissaris van oorlog Kamenef (niet te verwarren met den bekenden sovjet-gezant te Rome, die met 3e oppositie sympat'hiseert!) De komende oor. log zoo zeide de redenaar o.m. zal worden gevoerd met alle midelen, waarover de mo derne oorlogstechniek beschikt. De luchfr strijdkrachten zullen daarbij een belangrijke rol spelen, hetgeen medebrengt, dat het ge- vaar voor de burgerij grooter zal zijn dan bij de oude wijze van oorlogvoeren het ge val was. Om dit gevaar zooveel mogelijk it ontgaan is het, volgens Kamenef noodig, da( de bevolking zich ijverig toelegt op kennia van de luchtvaart en op de schiet-sport. Met denzelfden ijver, waarmede de vijand op een oorlog aanstuurt, moet de Russische be- volking zich op de verdediging van het land toeleggen. r W AND ADEN VAN SOVJET- y - MACHTHEBBERS. Uit Moskou wordt aan de Vossische Zei- tung gemeld, dat Tasjkent, de secretaris van het uitvoerend comite der communistische partij, en diens medewerkers zich aan ernsti- ge buitensporigheden hebben schuldig go- maakt Deze communisten hebben Zondag* in dienstauto's uitstapjes met enkele vrouwe- lijke leden van hun personeel gemaakt. Op een dezer uitstapjes schijnt de secretaris een meisje te hebben mishandeld omdat zij zich tegen hem verzette. De secretaris en diens medewerker zijn uit de partij gezet en zullen bovendien gerechte- lijk worden vervolgd. i I AMERIKA. 1 SACCO EN VANZETTI. Naar Reuter uit New-York meldt, doet de advocaat, die de zaak van Sacco en Vanzetti op zich genomen heeft, wanhopige pogingen om hun leven nog te redden. De meeste rechtsgeleerden zijn het er over eens, dat er maar een Qianier is daartoe en wel egi beroep AARS COURANT. Garage JAG. MET. LAAT, OVER DE BOTERSTRAAT, BEROEMDE „PAX" MONDGE- BLAZEN - INMAAKGLAZEN. - ALLEEN KWALITEITSARTIKELEN EN NIET DUURI

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1