Binnenland meeting nog een protesttelegram tegen net vonnis-Sacco en Vanzettj naar Amerika werd gezonden. Nadat ten slotte het muziekgezelschap „Voorwaarts" uit Haarlem nog eenige num- mers had ten gehoore gebracht werd de mee ting gesloten. Scheie hoofdpijn MINISTERIEEL BEZOEK AAN DE ZUIDERZEEWERKEN. De Minister van Waterstaat heeft Vrijdag, vergezeld van den directeur-generaal der Zui- derzeewerken een bezoek gebracht aan de werken, die tenbehoeve van de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee in uitvoering zijn. Allereerst werd bezocht de proefpolder nabij Andijk, welke binnen enkele dagen zal zijn drooggemalen en waarin dan een aan- vang kan worden gemaakt met de werkzaam- heden, noodig voor het nemen van cultuur- .proeven. Vervolgens gold het bezoek den fun- l'deeringsput en het begin van den meerdijk ..voor den Wieringermeerpolder in welken put ien der groote poldergemalen zal worden ge- bouwd. De minister begaf zich daarna per directie- vaartuig naar Wieringen, waar de groote sluisput nabij den Oever en verder naar het Kouwerderzand, waar, zooals bekend is, midden in zee nabij de Friesche kust de sluis put en een begin van den grooten afsluitdijk worden gemaakt, in oogenschouw werden ge- jjomea. Omstreeks 4 uur vertrok de minister naar Stavoren en was het bezoek aan deze zeer be- langrijke werken beeindigd. j EEN SCHOOLSTRIJD. In het kleine rustige Drentsche gehuchtje Wijster is een schoolstrijd ontbrand, die toe standen dreigt te scheppen, welke aan het Zeeuwsche Rilland doen denken. In Juni van dit jaar kwam bij den raad der gemeente Beilen 'n adres in behandeling van aet hoofd der o. 1. school te Wijster, om hem wegens het bereiken van den pensioensge- fechtigden leeftijd eervol uit zijn functie te ontslaan. Het gevraagde ontslag werd met ingang van 11 November a.s. verleend. Een drietal hoofden van o. 1. scholen in die ge meente zonden toen een adres tot overplaat sing naar Wijster aan den raad. In afwach- ting van het rapport van de inspectrice van het 1. o. werd evenwel op geen der drie ver zoekschriften beschikt; wel werd in een vol Sende vergadering tot overplaatsing besloten. 'eze beslissing was een groote teleurstelling voor de inwoners van Wijster, Spier en Drij- ber, de drie gehuchten vanwaar de kinderen de o. 1. school te Wijster bezoeken. Het Wijs- tersche schoolhoofd was tevens kassier van de boerenleenbank en zeer geacht bij de bevol- king. Een schoonzoon van deze, in een ande re gemeente hoofd der school, had men daar- om gaarne als zoodanig te Wijster gezien. •Nu tot overplaatsing was besloten, was zulks niet meer mogelijk en werden vergaderingen beiegd, als gevolg waarvan een adres met adhaesiebetuigingen van meer dan 300 meer- derjarige inwoners van Wijster, Spier en Drijber aan den gemeenteraad werd gezon- den, houdende verzoek om het besluit tot overplaatsing in te trekken en een vrije op- roeping te doen. Op dit adres werd afwijzend beschikt en in een der volgende raadsverga- deringen werd een hoofd aer school overge- plaatst naar Wijster. Dit besluit werd geno- men met 8 stemmen voor en 3 stemmen te gen, geheel in strijd met het rapport van de inspectrice, die niet deze, doch uitsluitend een andere van de drie hoofden voor de betrek- king geschikt achtte. Met dit raadsbesluit ging de bevolking niet accoord. Nu een adres aan den raad geen effect heeft gehad, zoekt men het elders. Er zijn reeds vergaderingen gehouden en de meer- derheid van de bewoners van Wijster en Spier verklaarden zich voor de oprichting van een bijzondere neutrale school. In Drijber is nu een Vereeniging voor Christelijk Nationaal onderwijs opgericht. Als deze plannen doorgang vinden komt er dus naast de o. 1. school te Wijster een bij zondere neutrale en in Drijber een bijzondere christelijke school en zal het raadsbesluit zware offers van de gemeentekas eischen. INTERNATIONAAL VERBON'D VAN VAK-VEREENIGINGEN Het ontslag van Oudegeest is als een don- derslag bij held'eren hemel gekomen. Hij mo- tiveerde dit met te zeggen niet meer het alge meene vertrouwen te bezitten. Het congres onthield zich hierbij van alle manifesatie, inaar het was duidelijk, dat de in het Fransch afgelegde verklaring diepen indruk maakte. iVan het begin, te weten Juli 1919 af, stond onze landgenoot op d'ien post. Hij heeft er zeer hard gewerkt en in geen enkel opzicht stil gezeten. Het ambt bracht gedurig reizen mee en een Engelsch syndicalist heeft (verklaard, dat hij het meeste van alle heeft gedaan om het bolsjewisme uit West-Europa ,te houden. Ofschoon hij het algemeene ver- jtrouwen op dat der Engelschen na, heeft, trad hij af, om hen niet uit het verbond te stooten. Men weet wat er aan dit besluit is vooraf- gegaan. Brown, de Britsche gedelegeerde op net congres, was onverhoeds met de vertaling ivan een brief op de proppen gekomen door Oudegeest in October 1924 aan Jouhaux ge- schreven. Deze brief sprak over het voorstel !'an Tomsky, namens de sowjet-organisaties, ot aansluiting bij het verbond van Amster dam ontvangen. Dit was een particuliere brief, die op het bureau te Amsterdam vef- viaa'd werd en toen in andere handen is ge- ikomen. Volgens de lezing van Brown zou Oudegeest toen Jouhaux hebben voorgesteld tegen de Russische syndicaten front te maken. Zelfs zou hij van aanvallen gesproken heb ben. Deze voorstelling van zaken moest ieder onpartijdige apocrief blijken. In elk geval is hier een verkeerde vertaling in het spel. Dat Brown deze m;ln nu pas liet springen, bewijst, dat hij daarmece een bijbedoeling had. Maardag komt dit punt in openbaxe dis cussie. De Engelschen wilden het binnenka- mers afdoen, maar Oudegeest heeft zich daar- tegen verzct Men weet welke opschudd'ing Purcell r et zijn openingsredevoering heeft gewekt. Hij moet vervangen worden De hou- ding der Br.tsche delegatie kan worden ver- klaard uit de mislukking van de poging om met Rusland tot overeenstemming te komen. Verder is er een Duitsche motie tot voor- waardelijke gelijkstelling van beambten, amb- tenaren en andere hoofdarbeiders met de ge- organiseerde handwerkslieden tegen de Bei- gische delegatie aangenomen. Een Neder- landsch voorstel omtrent het gebruik van het esperanto is aangenomen, evenals een Neder- landseh amendement, waarbij het congres zijn groote voldoening uitspreekt over de krachtige inspanning door de arbeidCrsbewe- ging in bepaalde landen ten behoeve der na- tionale ontwapening verricht. HET BEZOEK DER AMERIKAANSCHE PERSVERTEGENWOORDIGERS. Naar wij vernemen, zal tijdens de lunch, die de Nederlandsch-Amerikaansche Funda- tie en de Nederlandsch-Amerikaansche Ka- mer van Koophandel op Dinsdag 9 Augus tus a.s. den Amerikaanschen persvertegen- woordigers in het Koloniaal Instituut te Am sterdam zullen aanbieden, door den heer dr. Frank Bergen Kolly uit New-York een twee- tal gedenkplaten aan de Nederlandsch-Ame rikaansche Fundatie worden overgedragen. De eerste gedenkplaat, aangeboden door de „City History Club" der stad New-York, zal later bevestigd worden aan het gebouw van het eerste West-Indische Huis in de Haarlemmerstraat te Amsterdam. De tweede gedenkplaat door de „Reformed Pastor's As sociation of America", zal bevestigd worden aan het gebouw in het Begijnhof, waar de eerste koionisten voor hun vertrek uit Neder- land naar de nieuwe wereld bijeenkomsten hielden. Er is ook nog 'n derde gedenkplaat op komst, die bevestigd zal worden aan den Schrijerstoren ter herdenking van het vertrek van Hendrik Hudson naar de Nieuwe We reld. Deze plaat zal worden aangeboden door de „Greenwich Village Historical Society" aan de gemeente Amsterdam. HUMOR VAN DE CATECHISATIE. Een emeritus-predikant schrijft: Een predikant vroeg bij het begin der lij- densweken zijn leerlingen: „hoe heeten de gewichtige weken, die we thans weer bele- ven?" "1 oen er echter geen antwoord kwam en hij daarop op alleriei wijzen aandrong, stak eindelijk een jongen den vinger op en zei: „nu weet ik het, de wittebroodsweken Een ander vertelde de geschiedenis van Noach en de ark. „En wat ging Noach nu doen?" vroeg een der leerlingen, „toen de aarde weer droog geworden was en hij de ark verlaten had?" „Wel ik denk dat hij pre- cies als onze voorvaderen, zich bezig is gaan houden met akkerbouw, veeteelt en visch- vangst", gaf dominee ten antwoord: „Nu, dat visschen zal anders ook niet veel gegeven hebben", merkte de vrager op, „hij had im- mers maar twee visschen." Zoo heb ik zelf eens de geschiedenis van het Paradijs en den zondeval verhaald. .Domi nee", merkte een mijner catechisanten op nu zeggen ze" - hij was van orthodoxe familie „dat door dien zondeval de dood in de wereld gekomen is. Maar daar is niets van waar, hoorIk heb" zei ons theolo- gantje in den dop „in den Bijbel gelezen dat Adam en Eva na hun vai met beesten vellen bekleed werden. Maar die kwamen dan toch van doode dieren en dan moet de dood toch eerder in de wereld geweest zijn dan de zonde." En nu nog een ietwat ondeugend staaltje van vrcegrijpheid van kinderen op catechisa- tie. Ik had de geschiedenis van Mozes ver haald en boe de dochter van den Egyptschen koning1 hem in dat biezenkistje in de revier de Nijl gevonden had. De volgende week hield ik repetitie en zeer prompt wist een der meisjes uit de hoogste klasse der Lagere School mij de geheele geschiedenis met kleu ren en geuren over te vertellen. Alleen trof het mij dat ze van dat vondelingetje vooit durend een zoontje van 's konings dochter maakte. Ik wees haar daar natuurlijk op ,'t Was niet haar eigen kindje, maar oen kindje, dat ze in de rivier gevonden had-" En met een slim lachje klonk het van haar lippen: „nu ja, dat zei ze maar!" EEN KRANKZINNIGE? Vrijdagmiddag werd de badman aan het Bloemendaalsche strand getroffen door zon- derlinge woorden van een 25-jarige juffrouw Hij achtte het raadzaam haar een beetje in het oog te houden. Een poosje later begaf zij zich geheel gekleed' een eind in zee, zoodat er gevaar vooor haar leven begon te bestaan. Toen trad de badman handelend op en met behulp van eenige omstanders wist hij de jonge vrouw niet zon der moeite op het strand en verder in de politiepost te lcrijgen. E>r. R. uit Den Haag, die van het geval getuige was geweest, diende de vrouw een morfine-injectic toe. Het werd hem duidelijk, te doen te hebben met een krankzinnige of een zenuwlijders. Op zijn advies is de patiente per auto naar het provincial ziekenhuis te Santpoort over ge bracht. Men tast volkomen in het onzekere omtrent haar indentiteit. Er was niets uit haar te krijgen. DE FATAL E WIJN. Zaterdagochtend trof de dienstbode van den heer Eoenen Martinet te Klein Vrijen- ban te Delft, toen zij db htiiskamer binnen kwam, tot haar groote ontsteltenis een man in diepen slaap gezonken in een club-fauteui! aan. Naast den stoel stond1 een ledige wijn- flesch en de man had een voile flesch wijn in den arm. Op een tafeltje naast den stoel lag een ledige portefeuille, toebehoorend aan den heer des huizes. De dienstbode waarschuwde de politie, die den man arresteerde. Hij bleek te zijn de 60-jarige M. uit Amsterdam, een oude be kende van de justitie. De man had zich toe- gang verschaft door verbreking van een ruit en een gazen hor, is naar den kelder gegaan en heeft vandaar den wijn meegenomen. Ver volgens is hij weer naar boven gegaan, heeft in de huiskamer een schrijfbureau open- gebroken en daaruit de portfeuille weggeno- men, die geen geld bleek te bevatten. Vervol gens heeft hij het zich gemakkelijk gemaakt en een van de fksschei! wijn aangesproken. Blijkbaar niet bestand tegen den Rijnwijn is hij in slaap gesukkeld. MISHANDELING DOOR MARECHAUSSEE? De zaak in onderzoek Op de vragen van den heer Van der Waer den betreffende het optreden der marechaus see tegenover koionisten te Best bij Eindho. ven, antwoordde de heer Donner, minister van justitie, dat hij kennis nam van een uit- voerig bericht in „Het Haagsche Volk" van 8 Juli 1.1. over de in deze vraag bedoelde aan gelegenheid en ter zake de noodige inlichtin gen inwon. Naar hem uit bedoelde inlichtingen is ge bleken, heeft de officier van justitie te's Her togenbosch, nadat twee op "de kolonie „de Ploeg" te Best verblijvende personen bij dien functionaris een klacht, als zouden zij bij ge legenheid van de aanhouding van een ver- dachte in genoemde kolonie door politie- beambten zijn mishandeld, hadden ingediend, aanstonds een uitvoerig onderzoek ingesteld, waarna de processen-verbaal betreffende deze aangelegenheid in handen zijn gesteld van den rechter-commissaris. Het door dezen in te stellen gerechtelijk vooronderzoek is nog niet beeindigd. Het nemen van maatregelen zal afhangen van het resultaat van bedoeld vooronderzoek en van een eventueel in te stellen strafvervol- ging. Mocht inderdaad van een ongegrond ruw of strafbaar optreden van de betrokken politiebeambten blijken, dan zal de Minister uiteraard niet aarzelen, het noodige te ver- richten. NOODLOTTIG AUTO-ONGEVA.L Een man gedood Vrijdagavond reed een luxe-auto, bestuurd door een Duitschen chauffeur een landarbei- der aan den Molendijk te Sianddaarbuiten. De chauffeur raakte het stuur kwijt, doordat een groote hond voor die wielen liep. De auto sloeg den dijk af. De landarbeider werd zwaar gewond naar het St. Elisabeth-gast- huis te Oudenbosch overgebracht, v/aar hii spoedig overfeed. De auto-bestuurder liep geen enkele ver- wonding op. De auto werd zwaar beschadigd. VREEMDELINGENBEZOEK AAN WALCHEREN. Het toeristenverkeer van de Belgische bad- plaatsen naar het eiland Walcheren loopt met de maand Augustus weder naar zijn hoogte- punt. 4 Augustus was weder een record-da^. Vervoerd werden toen bijna 2900 toeristen. Ond'er al de drukte van dit vervoer schijnen hamdige zakkenrollers hun slag gestagen te hebben, want een dame minste plotseling een portefeuille waarin 600 francs, terwijl een heer ontlast werd van een portefeuille, welke 10 pond sterling bevatte. WETHOUDER TER HAAR. 25 jaar raadslid. Op 10 Augustus zal de heer Jan ter Haar Jr., Amsterdamsch wethouder voor de publie- ke werken, den dag herdenken waarop hij g'ed'urende 25 jaar het lidmaatschap van den raad heeft bekleed. Burgemeester en mevrouw de Vlugt stellen zich voor, den heer en mevrouw ter Haar ter herdenking van dit feit een maaltijd aan t? bieden, waaraan ook de overige wethouders met hun dames en de gemeente-secretaris zul len aanzitten. BE SCHUITETE RS. Vrijdag heeft de politie te Amserdam vier mannen aangehouden, die pogingen hadden aangewend om in een huis aan den Nieuwen- dammerdijk in te breken. Toen zij echter bezig waren een raam open te schuiven betrapte te bewoners hen. De indringes werden in han den der politie gespeeld. Op den Nieuwendammerdiik vond men na derhand een groot model schaar, waarmee de booswichten hun misdrijf hadden willen plegen. Ook vond men een aantal leege be- schuitzakken, welker inhoud in de magen van het viertal was verdwenen. Teneinde moed te leveren voor de te plegen inbraak. De beschuit was vermoedelijk ont\reemd uit een kar var. een bakker, wonende aan den Nieuwendam- merdijk. De beschuiteters zullen voor hun daden moeten boeten. ECHTELIJK DRAMA. Te Venlo bracht Vrijdagnacht zekere L. zijn vrouw met een mes een ernstige wonde aan den hals toe. De vrouw sprong uit het venster en riep de hulp in van een in de buurt wonend agent van politie. Zij is naar't gast- huis St. Joseph overgebracht, alwaar men haar toestand van bedenkelijken aard achtte. De dader deed later een poging tot zelfmoord, waarbij hij zich ernstig verwondde. VISCHDIEFSTALLEN TE IJMUIDEN. In den laatsten tijd kwam het veelvuldig voor, dat ingebroken werd in verschillende vischpakhuizen te IJmuiden. Het mocht de politie evenwel niet gelukken de daders te ont- dekken. De laatste inbraak, welke gepleegd werd in het pakhuis van "tie firma G. aldaar is hun evenwel noodlottig geworden. Niet al leen de groote partij visch, welke gemist werd, kdn intijds in beslag genomen worden, doch ook de drie daders wist de politie op te sporen. Ze zijn inmiddels op transport naar Haarlem gesteld. INVALIDITEITSWET. Het Tweede Kamerlid de heer Bierema heeft den Minister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat door den Raad van Arbeid te Heerenveen van de firma Hs. Berghuis Sr. te Stroobos in den loop der jaren verschillende bedragen als premie voor de Invaliditeitswet zijn nagevorderd, welke niet verschuldigd bleken te zijn? Moet uit het antwoord van den minister op een verzoek van de betrokken firma om resti- tutie van het te veel betaalde bij schrijven van 28 Januari 1927, waarbij afwijzend is beschikt, op overweging, „dat. in den loop der jaren verschillende bedragen (bij u) zijn na gevorderd, op grond van ae gegevens, door de werknemers verstrekt, bij de inzending hun- ner rentekaart. Tegen die navorderingen is idoor u) destijds geen bezwaar gemaakt, zoo dat de Raad van Arbeid te recht heeft aange nomen, dat de door de werknemers verstrekte gegevens juist waren", worden geconclu- deerd, dat naar het oordeel van den minister terecht op eenzijdige gegevens navorderingen worden ingesteld, zonder van te voren bij de andere partij inlichtingen in te winnen, in de verwachting, dat bij ten onrechte ingestelde navorderingen de andere partij wel bezwaar zal maken? Is de minister bi] nader mzien niet van oor- dee', dat de bedoelde wijze van uitvoering toch niet als de juiste moet worden be- schouwd? Indien deze veronderstelling juist mocht zijn, is de minister dan bereid, den Raad van Arbeid te Heerenveen op te dragen, niet te volstaan met op eenziidige gegevens navorderingen op te leggen, doch eerst bij de andere partij inlichtingen in te winnen, thans bij de navordering te doen blijken, grond waarvan nagevorderd wordt? HET ACADEMISCH ZIEKENHUIS TE LEIDEN Op vragen van het lid van de Tweede Ka- mer, den heer van den Heuvel betreffende den afbouw van het nieuwe Academisch Zieken huis te Leiden: Is de minister bereid, ten aanzien van het nieuwe ziekenhuis te Leiden mede te deelen 1 o. met welk doel, blijkbaar vrij belangrijke, verbouwingen in dit ziekenhuis plaats heb ben; 2o. van welken omvang deze verbou wingen zijn; 3o. hoe deze gefinancierd wor den; 4o. wanneer dit gebouw voltooid zal zijn; 5o. wanneer de geheele ingebruikneming kan worden verwacht; 6o. wat de totaalkos- ten tot op dit oogenblik zijn en welke nog verwacht worden? heeft de minister''van on derwijs, kunsten en wetenschappen geant woord In overleg met den minister van financien onder wiens departement de Rijksgebouwen dienst ressorteert, kan de ondergeteekende omtrent de gestelde vragen het volgende me- dedeelen: 1. De vrij belangrijke verbouwingen welke in het Nieuw Academisch Ziekenhuis te Leiden plaats hebben, zijn het gevolg van de normale uitvoering van het afbouwplan 1923. 2. De omvang der verbouwingen is afzon derlijk moeilijk aan te geven; de verbouwin gen toch vormen een onafscheidelijk deel van den ganschen afbouw. 3. De financiering geschiedt uit de gelden welke telkenjare voor den afbouw worden toegestaan bij de Bouwfondsbegrooting. Nu deze bij de wet van van 21 April 1927 (St.bl no. 88) is opgeheven, zullen de gelden voort aan worden aangevraagd op hoofdstuk Va Voor het dienstjaar 1927 geschiedt zulks bij suppletoire aanvang. 4. Verwezen moge worden naar de beant- woording van vraag 5. 5. Omtrent den afbouw en de ingebruikne ming moge worden verwezen naar bl. 11 en 12. van de memorie van antwoord nopens hoofdstuk V. der ontwerpstaatsbegrooting voor. 1926. De kliniek der kinderziekten werd reeds in gebruik genomen; de andere gebou- wen der eerste etappe konden niet meer voor het einde van den cursus 1926-1927 gereed zijn en zullen, behoudens onvoorziene omstan- digheden, in de a.s. Kerstvacantie in gebruik komen. De verdere ingebruikneming kan wor. den verwacht in de jaren 1928 en 1929, be houdens, als in de eerder genoemde memorie van antwoord bouwfondsbegrooting 1923, aangegeven, de kliniek voor psychiatrie, enz., welke eerst later zal volgen (1930—1931), daarop verzoek van den tegenwoordigen hoogleeraar met den afbouw wordt gewacht, totdat diens opvolger is aangewezen. 6. De totaalkosten van den bouw bedroe- gen (als in de hierboven genoemde stukken medegedeeld) per 1 Januari 1924 in totaal 9.180.000, terreinkosten inbegrepen. Nadien werd het afbouwplan 1923 gevolgd, waarvan (evenzeer blijkende uit bovengenoemde stuk ken) de totaalkosten geraamd werden op 5.090.000. In de jaren 1924, 1925 en 1926 werd hiervan verwerkt 1.750.000. Op dit oogenblik is het bedrag ad 850.000 thans wegens opheffing van de bouwfondsbegroo ting suppletoir voor 1927 aangevraagd, vrij- wel verwerkt of in contracten vastgeiegd. Vertrouwd wordt, dat de afbouwkosten het genoemd bedrag gaf 5.090.000 niet zullen overschrijden, zoodat mag worden aangeno men, dat de geheele bouw zal kosten 9.180.000 (uitgaven tot 1924) plus 5.090.000 of in totaal 14.270.000. DE GEHEIMZINNIGE OPDRACHT. Een Japansch schip aange houden. Niets verdachts. Hr. Ms.kruiser „Java" die in den naoht van 3 cp 4 dezer met grooten spoed uit Tand- jong-Priok met onbekende bestemming was vertrokken, hield in Straat Soenda.het Ja- lansche stoomschip Chosen Maru aan, maar )ij onderzoek werd niets verdachts aan boord aangetroffen. De ongewone wijze van varen, terwijl het schip zeer langzaam naar Christ- mas-eiland cpstoomde, gaf aanleiding dit schip te d'oen volgen. Zaterdag zijn beide schtpen te Christmas-eiland gearriveerd. Hr. Ms. „Java" keert naar Tandjong- Priok terug. L1MBURG EN DE WEGENBELASTING. In de laatste zomerzitting van de Prov. Staten van Limburg deed de Commissaris der Koningin mededeeling, dat Ged. Staten tegen over den minister de wenschelijkheid en bil- lijkheid hadden betoogd van een andere rege- ling inzake het aandeel der provincies in de rijksweggeldheffing, daar huns inziens in de door den minister voorgestelde regeling de excentrische ligging van Limburg met zijn ontzaglijk wegennet en de reeds aan dit laat ste bestede zorg uit het oog was verloren. Thans is, meldt de „Limb. Koerier", van den minister een schrijven ontvangen, waarin hij de argumenten van het provinciaal be- stuur tracht te ontzenuwen en de door Ged. Staten voorgestelde regeling afwijst. Het laatste woord in deze zaak is echter nog niet gesproken, zegt het blad, en alle hoop nog niet vervlogen, dat een voor Lim burg zeer nadeelige regeling niet zal wor den ingevoerd. DE HAAGSCHE AUTOBUS-CHAUFFEURS. Van 1 Januari®af zijn hier alleen de auto- bussen van het Gemengd Bedrijf der H. T. M. toegelaten. Onder de chauffeurs heerscht een groote ontevredenheid, die in de Donderdag- nachtgehouden vergadering tot uiting kwam. De oorzaak dezer ontstemming ligt ten deele in vele kleine onaangenaamheden bij de dienst-uitvoering, het betaalstelsel enz., maar vindt hoofdzakelijk aanleiding in het afwij- zen door de directie van den wensch, door de chauffeurs gesteld, n.l. gelijkstelling met de loonen der wagenbestuurders. De chauffeurs ontvangen thans een netto-weekloon van 27.80. Het bestuur kreeg opdracht, de directie mede te deelen, dat met niet inwilliging der wenschen geen genoegen kan worden geno men In het Gemengde Bedrijf heeft de gemeen te de meerderheid in het bestuur en omdat de loonen van de chauffeurs veel lager zijn dan die ,v,a" de laagst bezoldigde groep gemeente- werkluden, verwacht men, zoo wordt van werknemerszijde gemeld van dien kant wel geneigdheid, het loon op peil tc bren gen. HET ALGEMEEN MIJNWERKERSFONDS. In de bestcursvergadering van het Ah?e- meen Mijnwerkersfonds van de Steenkolen- mijnen in Limburg werd na een langdurige discussie een regeling aanvaard inzake uit- keeringen uit de ziekenkassen aan fondsle- den die blijvend ongescliikt voor miinarbeid zijn verklaard. Het gevolg hiervan hiervan zal zijn dat het reglementsartikel, hetwelk aan het be- s uur de bevoegdheid toekent om bij gebleken bhjvende mvaliditeit het invaliditeitspensioen terstond te doen ingaan, in het vdrvolg zoo danig zal worden toegepast, dat aan den in gang van het pensioen een ziekengeldtermiin voorafgaat, waarvan de duur afhankelijk is mijnbedri/fUUI" dienstbetrekking in het V oorts zullen aan invaliden, die in het mijnbedrijf te werk worden gesteld, het hun oekomend ziekengeld en de buitengewone ondersteuning worden uitgekeerd bij wiize van toeslag op het loon, in dier voege dat het gezaihenlijk bedrag van loon plus toeslac ten hoogste gclijk staat met het dagloon der categoric, waartoe betrokkenen vo6r hun lnvalidiseenng behoorden. HET INSTRUCTIEVAARTUIG „PR1NS HENDRIK TE ENKHUIZEN Prin^H A«1S hetu Instructievaartuig 5 D van be' Onderwijsfonds voor de Binnenvaart te Enkhuizen aangeko- men. Le deelnemers werden daar ontwarMfen door de heeren J. G. Moll en D. Brouwr resp voorzitter en secretaris van de Ver t b van Vreemdelingenverkeer. Beide heeren lie- ten de tochtgenooten de bezienswaardigheden van de stad zien. Des avonds te 8 uur werden de opvarenden van de „Prins Hendrik" door het gemeentebestuur op het gemeentehuir ontvangen. Het Instructievaartuig vertrekt vandaao via Volendam naar Amsterdam. BELGIe EN NEDERLAND. Vlamingen te Breda. Het lid van de Tweede Kamer de heer Van Gijn heeft den Minister van Binnenlandsche Zak0n en Lanobouw de volgende vragen ge- Is het der Regeering bekend, dat bij gele genheid van de gewone jaarlijksche ontmoe- ting tusschen de naar Nederland uitgeweken Vlamingen en hun vrienden uit Vlaanderen en Nederland, op 24 Juli j.l. te Breda gehou den, verschillende maatregelen door de politie zijn genomen, waarvan bij vorige dergelijke bijeenkomsten geen sprake was, als noteeren van de namen der Belgische deelnemers, be- moeilijken van het verkrijgen van een verga- derzaal, verbed van zingen in de vergadering van het Yv ilheimus en den Vlaamschen Leeuw, zelfs van solozang en van het decla- meeren van een gedicht? Deelt de Regeering niet de meening, dat hier een door niets gemotiveerd wantrouwen is getoond tegen de deelnemers der bijeen- komst, welke van Belgische zijde o.a. werd bijgewoond door een Volksvertegenwoordiger, die bekend is wegens zijn streven naar een goede verstandhouding tusschen Belgie en Nederland, en dat het grondwettelijk recht van vergaderen door een zoodanig optreden der politie op bedenkelijke wijze wordt aange- tast? Zoo ja, is dan de Regeering bereid maatre gelen te nemen ter voorkonring van herhaling van zoodanig optreden? BRANDEN. De woning, bewoond door P. Schipper en J. Wildeboer te Zweeloo is tot den grond toe afgebrand. Het vee is gered. Alles was verze- kerd. Tengevolge van hooibroei is de boerde- rij van de P. W. Janssenstichting, bewoond door de wed. Jonsgma, te Nieuw Beets, af gebrand. De inboedel is gered. Door broeiing is brand ontstaan in den kolenbunker van het stoomschip „Nicolaas", reederij Berghuis, welk schip aan de Ertskade te Amsterdam lag te lossen. De brandweer was er zeer spoedig met de .Jason" bij, die het vuur in den aanvang met twee stralen heeft kunnen bedwingen, zoodat de sdiade slechts gering is. Zaterdagmorgen 5 uur is brand uitge- broken in een trechter van de graansilp aan de Maashaven Zuidzijde te Rotterdam. Gas- ten van sjjuit 42 hebben het vuur met een straal op de waterleiding gebluscht. KORTE BERICHTEN. i De 36-jarige machinist W. K. uit de Boer- goenschestraat is op het terrein van de <on:i nklijke Nederlandsche stoomboot Mij- aan de Lekhaven te Rotterdam in de 4 meter diepe kelder gevallen. Hij is naar het zieken huis aar. den Coolsingel gebracht; bij aan- komst bleek hij overleaen te zijn. De jaarlijksche algemeene ledenver- gade.ri.ng van het Verbond van Ned. Werk- gevers zal, naar het orgaan van het Verbond meldt, worden gehouden op Vrijdag 30 Sep tember a.s. te Rotterdam. Te Halsteren is de koopman J. S., uif Poortvliet, die zich van Bergen op Zoom huiswaarts begaf, door twee personen uit Et ten van zijn fiets gegooid, aan hoofd en hand ernstig mishandeld en beroofd van 5. D< beide aanvallers werden door d^ politie aan gehouden. Door den raad van Justitie te Batavia is de heer Wij.nmalen, gewezen procuratie- houder van de Ned. Ind. Handelsbank te Batavia. tegen wien wegens verduistering van f 21,000 drie maanden gevangenisstraf was geeischt, vrij gesproken. Hr. Ms. nieuwbenoemde gezant en ge- volmachtigd minister te Rome, jhr. mr. A. van der Goes, is op zijn post aangekomen. Zaterdagavond was (e Vlaardingen de S-jarige G. P., nadat hij het langs het spoor- wegen-emplacement gelegen zwembad had verlaten, onder een goedefenwagen gekropen om te schuilen voor den regen. Bij het ran- geeren der wagens is het ventje, dat niet door het personeel was opgemerkt, bekneid geraakt tusschen een wiel en een stootblok, waardoor een zijner beneen werd afgekneld. In zorgwekkenden toestand is de knaap naar het ziekenhuis vervoerd Foste r's is vaak te wijten aan •slechte spijsvertering. Foster's Maagpillen verdrij ven spoedig uw kwaal, werken uiterst zacht en verschaffen u een geronden eetlust, nleuwe energieen een opgeruimd humeur. laagpiiien verkrijgbaar f 0.65 per flaeon.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6