DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SJSn-r® iaar g€kTUisigd' ik heb eI No. 18? Honderd negen en twlntigste Jaargang Buitenland Sacco en Vanzetti. j5H ntfmmer bestaat an 2 bla'deo. 1927 Deze Conranf wortH ELKBN AVOND, hehalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Ibonnementsprijs bij rooruitbetaling per 3 maandcn voor Alkaaar/Z,—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljsnummers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlfeNi Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnfmte. Brleven franco aan de N. V. Boek- en HandelsdrukkerfJ r/h HfiRMs. C08TBR i KHNVi Voordam C9. G. H. KRAK. DOIDERDAG Telef.nr. Admlnistrafie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA. 11 AUGUSTUS t&mmst Dagelijksch overzicht, SACCO EN VANZETTI. De executie uitgesteld. Nog steeds is geen deftnitieve beslissing /enomen otn t rent de at of met ten u-itvoer- jegging van het vonnis tegen Sacco en Van- xetti. Onder de rubri-ek Telegram-men ver- meldden wij in ons blad van gister de laatste mogelijkheid op opschortmg der executie hi op dit oogeniblik kunnen wij diaaromtrent nog oiets nieuws mededeelen. Oak overigens is er echter omtrent deze jaak weinfg bela-ngwekkends, behalve dan wellicbt het feit, dat Sacco geweigerd heeft een nieuw beroep op de hoogste rechtsmach-t te doen, terwijl Vanzetti dit beroep wel on- derteekende. „Zeven jaar lang hebfcten zij mij gelcrub iigd", al-d-us zou Sacco in zijn begrijpelijke moedeloosheid gezegd hebben. „Ik heb er genoeg van Daarnaast valt te vermelden het gerucht, dat de beul, die de beide veroordeelden te- recht zou moeten stelien uit vrees voor weerwraak gevlucht is. En de verklaring van president Coolidge, dat hij niet bij machte is in te grijpen. De betoogingen verminderen in aantal en belangrijkheid. Ook de bomaanslagen etc. idiijnen achterwege te blijven, terwijl de verschiltende stakingen, die geproclameerd waren goeddeels mislukt zijn. Slechts te Chicago had een demonstrate plaats, onder leiding van een zestienjarig schoohneisje, die door haar omvang (ruim 4000 personen nameo er aan deel) een gevaar dtreigde te worden. De politiemacht greep echter kracht- dadig in en wist met behulp van teerbommen, traangas en revolvers de menigte te versprei- den. Ongeveer 70 personen, onder wie de kidster, werden gearresteerd Dit is nogmaals hedenmorgen het tenige venneldenswaardige. Een enkele opmerking willen wij echter nog ma-ken. Het staat nagenoeg wel vast, dat de justi- tie in Amerika in geenen deele twijfelt aan de rechtvaardigheid van het vonnis. Doch inderzijds gaat het gerucht, dat de autori- teiten slechts hardnekkig aan de tenuitvoer- kgging vasfhouden, omdat zij een justitioneel icnandaal ten koste van alles vermijden wil- Wij zijn hier in Nederland te ver ver- rijderd om objectief een oordeel te kunnen fe&en over de gegrondheid en rechtvaardig heid van het vonnis. En wij zullen dit dan ook met doen. Telkens hoort men verder beweren, dat feet all een nog maar gaat over de kwestie, hrie de sterkste zullen zijn: de anarchistische tijander der wet of de handhav-ers der orde. Ook deze vraag stelien wij ditmaal terzijde. Wij vragen ons slechts af: ^Waarom hebben de Amerikaansche auto- r^fejten zeven voile jaren noodig gehad om tot definitieve besluiten te komen? Waarom weigeren zij nu de geheele we Csld daar op aandringt een herzienimg van ft proces? Waarom stelien z ij, zwichtend Wet voor de anarchistische agitatie, doch »oor de verzoeken van nagenoeg de geheele Wereld, niet een daad vangroote e n s c h e 1 ij k h e i d door Sacco en Van zetti gratie te verleenen? Het komt ons voor, dat na de pnmensche- bjke zevenjarige marteling, en de onmensche- njloe Jewellingen van bet sli-ngeren tusschen hoop en wanhoop der laatste dagen, wat oienschelijkheid zeer zeker niet misplaatst ge. Weest zou zijn! .M Qp bet laatste oogenblik berei-kte ons he- wmnorgen nog't telegram, dat de executie opmeuw twaalf dagen uitgesteld is gewor- Als een nieuiw bewijs mag men dit aan- fflerwen voor den twiifel der Amerikaansche autoriteiten aan de schuld der beide veroor deelden. In ieder geval is het een hoopgevend tee- de protesten uitwerking hebben ge- nad. Het zou ook te schandelijk geweest zijn, ^"der herziening van het proces, de te- recxitsjclhng ten uitvoer te leggen. Zullen nu eindel-ijik recht *en menschelijk- eia waarover wij hiebboven schreven zege- yren over onrecht en onmenschelijkheid? AMERIKA. Sacco weigert medewerking tot verder liitstel. fe tiw>0 een „habeas corpus"-petitie riim -?nen' e bem in de gevangenis door voorgelegd. Hij verklaar- 2irx>t adv°caat, die hem dit nieuwe ver- cwliir^a0^ toond'e: „Zij hebben mij De adVocaat verklaarde, dat Vanzetti ver- heugd is, dat er een nieuwe aairvraag om uit- stel is en het stufc bdnnen den vastgestelden termijin teekende. Alsnog mogelijkheid van uitstel? Er is een mogelijkheid, dat de executie van Sacco en- Vanzetti wordt uitgesteld als gevolg van een verklaring heden door rechter San derson van het Supreme Court, dat hij niet voor morgen zijn beslissing zou geven op het verzoek der verdediging om er in toe te stem- men d'at een „bill of exceptions" tegen zijn weigering om een „writ of error" en een den voorgelegd' aan het Supreme Court in z'n den voorgelegd aan het Supreme Court n zijn geheel. Nog geen beslissing van den gouverneur. Te f2.45 gistermiddag had gouverneur Fuller nog niet zijin beslissing meegedeeld in zake de petitie om de executie niet te doen doorgaan. Maatregelen bij de gevangenis. V6or de gevangenis, waarin Sacco en Van zetti zich bevinden was 'n batterij mitrailleu ses geplaatst. Ook waren er zoeklichten opge- steld benevens 'n groot aantal detachementen politie. De toegang tot de gevangenis was ver boden, behalve voor houders eener spedale vergunndng. Ongeregeldheden. Onder aanvoering van een 16-jarig meisje trok te Chicago een menigte van 4000 man- nen en vrouwen, de „Internationale" zingend ea vijandiige kreten tegen de politie aamhef- fend, gistermorgen vroeg naar het Loop-dis trict. De menigte ging eerst uiteen na een bot- sing met politie-reserves, die van traanver- wekkende bommen en revolvers gebruik maak- ten. Er werden 67 mannen en 4 vrouwen on der wie de leidster, het schoolmeisje Aurora Bangelo, gearresteerd. Op weg naar het Loop-district vemielde de menigte auto's, die zich op straat bevonden en wierp zij ruiten in. De betooging te New-York Het hoofdbureau van politie te New-York heeft aan Reuter's correspondent meegedeeld, dat de Dinsdag gehouden betooging vreed- zamer verl-iep dan verwaCbt was. Recher- cheurs, die zich onder de menigte mengden, verklaarden dat er zich bekende anarchisten en radicalen onder bevonden, die zich even- wel op den achtergrond hidden toen de poli tie den stok tro-k en de betoogers verspreidde. Een menigte van 5000 man, die zich op Union Square bevond, werd eerst na een ge- vecht van een half uur door de politie ver- spreid; er werden hierbij zes personen ge arresteerd. De toestand der veroordeelden. Gemeld werd gisteren dat Sacco nog steeds voedsel weigerde, hegeen thans reeds 25 da gen geschiedtt. Vanzetti brengt zijn tijd groo- tendeels door met schrijven. De beul. Er loopen geruchten, dat er met den beul, die het doodvonnis moet voltrekken, iets is gebeurd"; hij zou zijn „verdwenen", doch men neemt aan, dat hij zich ergens verborgen houdt om het vonnis niet te behoeven te vol trekken, uit vrees voor weerwraak. V reesverzekeringen. Volgens schatting is gedurende de laatste 24 uur een waarde ten bedrage van onge veer honderd millioen dollar tegen ontplof- fingen en stakingson-lusten verzekerd. Deze verzekeringen betreffen eigendommen te New- York en in de voorstedten. Plaatselijke verze- keringsmaatschappijen verklaren, dat dit het rechitstreeksch gevolg is van de vrees van be- zitters van eigendommen, veroorzaakt door de jongste bomontploffingen te New-York en in andere tseden, en van de vrees voor een al- femeene staking door de arbeiders, die met acco en Vanzetti sympatlhiseeren. Gewetensnood of belustheid op kabaal? Naar aanleiding van de actie in de zaak Sacco en Vanzetti vroeg een lezer aan de redactie van het Hbld., waarom men zich toch zoo d'ruk maakt over het doodvonnis, dat in Amerika dreigt te worden voltrokken over twee anarchisten, terwijl in Rusland v-eel erger din-gen geschieden, waarover nie- mand den Russen rekenschap vraagt. Het is begrijpelijk, aldus de red., dat een dergelijke vraag rijst, maar het antwoord daarop is ook heel eenvoudig: Van een beschaafde democratic, als de Amerikaansche, verwacht men niet a-lleen recht, maar men hoopt van een dergelijke natie ook edelmoedigheid, als er maar een redelijke mogelijkheid bestaat en die is er dat bij de uitoefening der rech-tspraak een fout is begaan. Een doodvonnis zou rechts- henstd ten eenenmale onmogelijk maken en daarom vraagt men zich alom in de be schaafde wereld' af, of niet een middel te vinden is, dat de executie alsnog kan voor- komen en doet wat men kan tot bereiking van dat doel. Van het huidige Rusland daarentegen ver wacht men zoomin recht als edelmoedigheid Men weet, dat daar zander eenigen vorm van proces, of erger nog na een proce dure, die spot met elk be-grip van r-ecn-t, uit wraak, d£pit of afgunst tal van menschen worden vermoord, -wier eenige misdaad is, dat hun zedelijk besef zich verzet tegen de sovjetpractijken, of dat hun inzicht en ge- zond verstand' zich gunstig onderscheidt van de opvattingen der door geweldenarij heerschende kliek. Men weet bovendien, dat men het lot van de slachtoffers der tyrannie van de sovjets alleen kan verzwaren, wanneer men belang- stelling toont in hun lot. Protesten tegen het stelselmatig onrecht, dat in Sovjet-Rusland wordt begaan, zijn dus niet alieen nutteloos, maar kunnen een averechtsch effect hebben. Het sovjet-regime pretendeert immers niet recht te doen. Het gaat uit van een klassen- justitie, die met het rechtsbegrip: „ieder het zijne toe te bedeelen" in flagranten strijd! is. lets anders is, dat de protesten van com- munisten tegen de Amerikaansche justitie juist om die reden vol-maakt ongefunde-erd zijn. Zij hebben zich door hun voorkeur voor de practijken der sovjets het zedelijk recht ontnomen te prot-esteeren tegen het Amerikaansche vonnis. Hun meeroepen in het koor dergenen, die genade pleiten voor Sacco en Vanzetti, om de mogelijkheid, dat een recht-erlijike d-waling begaan wordt te verminderen, ontn-eemt zelfs aan de actie een deel van haar kracht en maakt het mogelijk die actie voor te st-ellen al-s gedragen door overw-egingen van de soort, als bij op relle- tjes beluste communisten gelden. Wanneer het dezen laatsten waarlijk om recht te doen was voor Sacco en Vanzetti, zouden zij niet beter kunnen doen dan te zwijgen. Hun roerigheid1 in deze zaak be- wijst alleen, dat het voor hun niets anders geldt dan een gelegenheid onrust te verwek- ken, in de hoop in troebel water te kunnen vissch-en. Er zijn immers altijdt en overal menschen, die niet weten te onderscheiden en die dus ook het verschil niet zien tusschen de uit ge wetensnood geboren protesten tegen de mo gelijkheid van een onherstelbare, rechterlijke dwaling en de om politi-eke red-enen op touw gezette kabaaltjes. JAMES OLIVIER CURWOOD. Ernslig ongesteld. Een telegram uit Owosso in Michigan meldt, dat James Oliver Curwood1, de schrij- ver van „Kazan" en vele ander-e boeken over dierenleven, daar ernstig ziek ligt ten gevol- ge van bloedvergiftiging ontstaan door den beet van een insect. Curwood is in i879 te Owosso geboren. VOLKENBOND. HET AFTREDEN VAN DE JOUVENEL Het nut van den Volkenbond. Het aftreden van de Jouvenel als Volken- bondsgedelegeerde heeft de vraag of de Vol kenbond nog wel eenig nut heeft ter sprake gebracht. Briand heeft naar aanleiding daarover schriftelijik en mondeling zich tot de Jouve nel gewend en o.a. verklaard, geen anderen slagboom tegenover de gevaren van een nieuwen oorlog dan de Volkenbond te zie-n. De Jouvenel schreaf dat Locarno Geneve te nit zal doen, doch de „Echo de Paris" voegt er aan toe, dat beide reeds teniet zijn gegaan. Het blad, de „Av-enir", schrijft even- eens dat noch Geneve, noch Locarno resul- taat zullen opleveren, terwijl de „Gaulois" meen-t dat er tusschen Locarno en Geneve moet worden gekozen, daar het onmogelijk is ze beide tegelijkertijd te „beoefenen" De kwestiei, welke door J-ouvenels ont- slag is opgeworpen, wordt door de radicale pers aldus geresumeerd: moet Geneve on- middellijk in alle conflicten tusschen-beiden komen of alleen wanneer de kLeine staten er bij betrokken zijn, en moeten de groote mo- gndheden onafhankelijk blijven handelen? De Jaladen erkennen dat Geneve geen aan- merkingen tegenover de groote mogendhe- den durft maken, terwijl het gemakkelijk Oostenrijk, Bulgarije of Litauen bedreigt. Men gelooft dat de Jouvenel zal wachten tot het rumoer is bedaard om dan in een reeks artikelen te antwoorden, die eenige onthulling-en zullen bevatten. CHINA. DE KATOENFABRIEKEN TE SJANGHAI. Negen Japansche katoenfabrieken met bijna honderaduizend spindels, hebben een resolutie aangenomen, waarin zij verklaren, dat zij liever dan den ond-ergairg tegemoet te gaan zullen sluiten en 60.000 Chineesche ar beiders zullen ontslaan, tenzij de regeering van Nanking de katoen-belasting, welke op 1 September van kracht zou worden, geheel intrekt. DUITSCHLAND. DE RIJNLAND-BEZETTINC. Een vermindering te verwachten. In goed ingelichte kringen acht men een nieuwe vermindering van de bczetting in het Rijnland niet onwaarschijnlijk. Maar de wijze waarop deze zal geschieden en de om vang zijn nog niet geregeld. Volgens andere berichten zou gisteren in den ministerraad tot een bepaalde verminde ring besloten zijn. Petain en Guillaumat, wien advies was gevraagd, hebben zich met de conclusies der regeering kunnen vereeni- gen. -Het cijfer der der mindering wordt geheim gehouden. DE ZITTING VAN HET KABINE. Na een lange rustperiode heeft gister weer een zitting van het Duitsche rijkskabinet plaats gehad. Dr. Stresemann sprak uitvoe- rig over de buitenlandsche politick. Zijn standpunt werd goedgekeurd. Ofschoon geen besluiten werden genomen, meen ik toch te kunnen berichten, dat de Duit sche ambassadeur in Parijs opdracht zal krij- gen de Fransche regeering te wijzen op de ontstemminig, die ontstaan is door de beken de redevoering van minister Po-incare en door de vijandig gestemde perscampagne der laat ste weken. De onderhandelingen over het Fransch- Duitsche provisorische handelsverdrag zul len nog enkele dagen duren. Framkrijk schijnt plotseling te verlangen, dat het ver- drag nog geen vol jaar zal gelden maar reeds tegen Januari kan worden opgezegd. Blijft het daarbij, dan zal Duitschland o.a. zijn concessies inzake de Rijnlandbezetting terugtrekken en wordt het verdrag bedreigd. FRANKRIJK. DE DIRECTEUR VAN DE SANTe. Nu de raad van tucht Catry, den directeur der Sante-gevangenis, die Daudet, Delest en Semard liet heengaan, een berisping heeft toegedien-d, wordt bericht, dat minister Bar- thou hem zal uitnoodigen zijn pensioen te vragen. Cartry heeft haast den leeftijd be- reikt, waarop het wettelijke pensioen ingaat. CLEMENCEAU. Clemenceau schijnt inderdaad geheel her- steld te zijn, want hij heeft te St. Vincent-sur- Jard, in de Vendee, waar hij zijn buitenhuisje heeft, evenals elk jaar, weer de prijzen uitge- deel-d, die de leerlingen van de dorpsschool er hadden behaald. Na afloop van de prijs- uitdeeling heeft de oude heer nog het school- feestje bijgewoond, dat de leerlingen en hun ouders vereenigde. HET RAPPORT VAN GUILLAUMAT. Er is een ondterzoek geopend in verband met de publicatie van het rapport van gene- raal Guillaumat, den bevelhebber der Fran sche bezettingstroepen. De gedachtenwisseling, die over hetzelfde onderwerp in den ministerraad plaats had, heeft nog niet tot algemeene overeenstemming op den grondslag der voorstellen van Briand gelei-d. EEN GEVAARL1JKE RUSSIN Gisterochtend kwam een Russin op't sow- jet-consulaat te Parijs om haar pas te vragen, maar zij werd weggezonden omdat haar pa- pieren niet in orde bleken te zijn. Zij werd daarover zoo woedend dat zij op den concier ge schoot, die ernstig gewond werd. De daderes is aangehouden. Zij heeft aan den commdssaris van politie verklaard, dat zij naar het consulaat was gegaan om den eer- sten, dien zij zou ontmoeten, te dooden. Daar- na bewaarde zij een volkomen stilzwijgen. LeON DAUDET. Hij maakt zijn woonplaats bekend. Leon Daudet heeft zich bij de politie van de Brusselsche voorstad Etterbeek aangemeld en verklaard, dat hij met zijn gezin verblijf heeft gehouden in het hcerenhuis gelegen 3 Yzerlaan bij de Tervuerensche Laan en de poort van denzelfden naam. Het door Daudet gehuur-de huis is geheel gemeubileerd ?n behoort toe aan een Belgische aristocrati- sche familie. ENGELAND. DE BETREKKINGEN TOT AMERIKA. Een verdrag vaneeuwigduren- den vrede? Zooals men weet zijn er eenigen tijd ge- leden tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten onderhandelingen aangeknoopt over het sluiten van een verdrag van eeuwig- durenden vrede. In welk stadium deze on derhandelingen op bet oogenblik verkeeren is niet bekend, doch volgens een bericht in de „Manchester Guardian" zouden zij in ieder geval niet zijn a-fgebroken. Hetzelfde blad meldt in aansluiting hiermede, dat er ge ruchten loopen dat een vooraanstaand En- gelsch rechtsgeleerde, naar aanleiding van particuliere wenken uit de Vereenigde Staten, een model-vredesverdrag tusschen Groot- Brittannie en de Vereenigde Staten heeft op- gesteld. De aanleiding daarvoor zou ge- zocht zijn in de vieri-ng dit jaar van het feit, dat beide landen de laatste honderd jaren in vrede met el-kaar hebben geleefd Bij d-e En gelsche regeering zou dit initiatief in goede aarde zijn gevalen. Zij heeft echter niet het voornemen om storend in te werken op Briands onderhandelingen door het ontijdig uiten van wenschen of het doen van voor stellen, doch zal voorloopig afwachten welk resultaat deze onderhandelingen zullen ople veren. DE WET OP DE OPENBARE VEILIGHEID. In het lersche parlement aangenome Naar uit Dublin wordt gemeld is gister het wetsontwerp op de openbare veili-gheid door het parlement aangenomen. DE POLITIEKE FONDSEN DER VAKVEREENiCINGEN. Een propagandacampagnt. De leiders der vakvereenigingen zijn thans bezig aan de voorbereiding van een groote propaganda-acmpagne om hun leden te be- wegen, op den ouden voet bij te dragen voor de politieke fondsen, waarvoor volgens de nieuwe wet de voorafgaande toestemming der leden noodig is. Millioenen vlugschrif- ten worden naar de onderafdeelingen gezon- den met bedrukte formulieren, waarop de leden persoonlijk kunnen te kennen geven of zij wenschen bij te dragen. De eenige vak- vereniging, die zich tot dusverre in het on- vermijdelijke heeft geschikt, is de nationale unie van spoorwegpersoneel. De andere wachten blijkbaar op het fiat van de jaarver- gad-ering van het vereentgingscongres in September. RUSLAND. TROTZKY EN Z1NOWJEW. Uit het Centraal-Comiti gezet. Volgens berichten uit Moskou zijn Trotzky en Zinowjew door het communistische partij- congres met overwekiigende meerderheid uit het Centraal Comite der partij gezet. Maar niet uit de partij gezet. De gecombineerde ple-naire vergadering van het centrale comite en de centrale con- trolecommissie van de communistische partij besloot Trotzky en Zinowjew een berisping en waarschuwing t-e geven, doch verwierp de kwestie van royeering uit de partij, daar beiden op hun woorden waren terug- gekomen. DE OPPOSITIE. De terugkeer van de groep Ruth Fischer—Urban in de Komintern voorgesteld. In de zitting van het Centrale comite der Komintern, heeft de oppositie de haar ge- stelde voorwaarden aangenomen. Zij heeft haar streven om zich af te scheiden opgege- ven en den terugkeer van de Duitsche groep Ruth FischerUrban in de Komintern voor* gesteld. TWEE SPIONNEN TER DOOD VEROORDEELD. Het Gerechtshof van Tiraspol veroordeel- de twee spionnen, die ten gunste van Roe- menie de formaties van het Roode leger had den verkend, ter dood. DE BUITENLANDSCHE POLITIEK.v Een verklaring van het centrale comite en de Komintern. Het plenum van het Centrale Comite en de centrale commissie van de Komintern hebben na de rede van Boecharin over den interna- tionalen toestand geconstateerd, dat deze toestand in het bijzonder gekenmerkt wordt door de zeer gespannen verhoudingen tus schen Engeland en Rusland en de imperialia- tische militaire interventie in China. De Sovjet-Unie voert een politiek van vre de en is gedwongen om economische be tick- kingen tot de kapitalistische staten te onder. houden. De Unie zal echter met alle middelen de grondslagen van haar economische en staatsinrichting verdedigen. Uuehlvaart. TREIN EN VLIEGTUIG. Gecombineerd vervoer. Het sub-comite voor het gecombineerde ver voer per spoor en vliegtuig heeft zijn eersb zitting beeindigd met de aanneming van een rapport waarin gezegd wordt dat er geener- lei onoverkomelijke moeilijkheid schijnt te zijn voor de instelling van een gecjunbineerd vervoer per spoor en vliegtuig. DeJEUNER IN DE LUCHT. Het eerste vliegtuig, voorzlen van een keu ken, is Dinsdag op het vliegveld van Bourget, bij Parijs, opgestegen met bestemming naar Londen. Het menu, dat den reizigers werd gediend, bevatte hors-d'ouvre, kreeft, rund- vleesch of kip, foi gras, sla, kaas en vruchten. Natuurlijk waren de gerechten v6or het ver- trek van het vliegtuig klaar gemaakt. Bij deze gelegenheid bedenkt een Parijsch blad zich, dat de eerste maaltijd in de lucht door Lindbergh is genuttigd: hij bestond uit vier sandwiches. De vooruitgang gaat wel snelmaar wij lezen niet tegen welken prijsl ALRMiARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1