AfKmaarsche Courant MARTIN'S VERJONGINCSKUUR. WANNEER GIJ EEN ZAAK GAAT BEGINNEN. FEUILLETON. BinnenBand Handera nepn "n twlntigsfi Jaargang, Radio-hoekje 3SSS000HE0000000® HANDELSDRUKKERIJ N. V. v.h. HERMS. COSTER ZOON 000® HSHsltsMslSEBSHIslEG Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C. M. G. d. W. 2) Deze aanmaning verleende Anselrae een ongewone vlugheid van beweging, hij wagge!- de als een gans, hetgeen 'n komischen indruk maalcte. Daarop kleeddcn secretaris en hij mijnheer den Senechal aan en fuigden hem op, totdat hij vergeleken kon worden bij een ,£aradijs-vogel, wat pracht en kleuren betreft ten minste, maar niet in harmonische scha- keering en sierlijkheid van gedaante. Babylas hield den spiegel vast en Anselme zette des Senechal's pruik recht, terwijl Tres san zelf zijn zwarten knevel opdraaide hoe oeze zijn kleur behield was een geheim en snjn sikje opkamde, dat op een van zijn vele kinnen groeide. Hij wierp een laatste blik in den spiegel. ghmlachte bij wijze van repetitie, en ver- Zocht Anselme zijn bezoekster binnen te laten. Hi] verziooht zijn secretaris naar den cfuivel te loopen, maar bedacht zich en riep hem terug toen hij bij de deur was. Zijn ijdelheid, hi] liefhad1, moest hij uiting geven. „waoht even!" zei hij. „Er moet een brief jjeschreven worden. Het werk voor den koning ®ag niet uitgesteld worden niet voor alle wuameres uit heel Frankrijk. Ga zitten". ^vlas £ehoorzaamde. Tressan stood met zijn rug naar de open deur. Hij luisterde met gespannen aandacht en hoorde het ritselen van vrouwenkleeren. Hij kuchte en begon te dicteeren „Aan hare Majesteit der Koningin Regen- tes". Hij zweeg een oogenblik en stond met gefronste werkbrauwen, in gedachten ver- diept. Toen herhaalde hij zeer gewichtig: „Aan hare Majesteit de Koningin Regentes" Heeft u het?" „Ja mijnheer de graaf. „Aan hare Majes teit de Koningin Regentes". Daar klonk een stap en een kuchje achter hem. „Mijnheer de Tressan" sprak een vrouwen- stem, een rijke, welluidende tern, doch trotsch en aanmatigend van toon. Onmicfdellijk keerde hij zich om, trad; een voetstap nader en boog. „Uw onderdanige dienaar, mevrouw", zei hij met de hand op het hart. „Dit is een eer. die" „Die u alleen gedwongen te beurt valt", viel zij hem heftig in de rede. „Stuur dat jongmensch weg". De secretaris, bleek en verlegen, stond op. Hij sperde de oogen open bij die woorden van de dame. H'ij1 was voorberad op een cata strophe als natuurlijk gevolg van den toon dien zij duride aanslaan tegen dezen man, die de sohrik was van zijn huis en van geheel Grenoble. Maar neen, de gedweeheid van de Senechal maakte hem ademloos van verba- zing. ,Het is mijn secretaris, Madame. Wij wa- ren aan werk toen u binnenkwam. Ik was op het punt hem ee'n brief te dicteeren aan Uwe Majesteit. Het ambt van gouverneur van een gewest als Dauphine is helaas! geen sine cure". Hij zuchtte alsof zijn hoofd zeer verraoeid was. „Er blijft hem weinig tijd over zelfs om te eten of te slapen". „Dan zu'lt u behoef te hebben aan een vrijen dag" zei ze met koele ombeschaamdheid. „Neem er dadelijk een en laat het werk voor den koning een oogenblik'rusten ter wille van het mijne". De schrik van den secretaris nam in razend tempo toe. Stellig en zeker de storm zou ten laatste losbarsten boven het hoofd van deze vermetele vrouw. Maar mijnheer de Senechal gewoonlijik zoo'licht ontbrandbaar en heftig, deed niets dan opnieuw een bulging voor haar maken. - Mevrouw, u. neemt mij de woorden uit den mond. Babalas, ga been!" En-met verachte- lijk gebaar wees hij den secretaris de dear. „Neem uw papieren mee, naar mijn studeer- kamer. Wij zullen dien brief aan hare Majes teit afmaken, wanneer mevrouw vertrokken is". De- secretaris raapte zijn papieren bij el kaar, zijn veeren pennen en zijn inktkoker en ginig heen: de wereld liep stellig op haar eind. Toen de deur ahhter hem gesloten was, zet- te de Senechal weer met een buiging en een gemaakt lachje, een stoel klaar voor zijn be zoekster. Zij keek eerst naar den stoel, toen naar den man met een even vagen blik, toen o.m. op uit de groote tegftistrijcigheia der getuigenverklaringen, uit den langen duur van het proces, uit de besluiteloosheid der jury; en hun twijfel werd nog verstekrt door de orastandigheid, dat het proces plaats had in een tijdperk, dat in Massachusetts, den meest conservatieven staat der Unie, een ge- weldige anti-communistische actie gevoerd werd, waardoor een geestesgesteldheid was ontstaan, welke voor een onpartijdige be- rechting van communisten allerminst gunstig scheen. Deze beweging, waarvan de ernst niet ont- kend kan worden: men wilde het leven red den van twee mannen, wier schuld ten minste aan twijfel onderhevig was, bewoog ten elfder ure den gouverneur van den betrokken staat, Fuller, om zelf een nieuw onderzoek in te stellen, en hij benoemde drie vooraanstaande mannen, onder wie de rector van de Harvard- universiteit, om al het materiaal van het pro ces grondig door te werken en hem van raad te dienen. De beslissing viel: Fuller verklaarde dat hij in de documenten van het proces geen en- kele reden tot herziening kon vinden. De te- rechtstelling werd op Donderdag 11 Augus tus vastgesteld. Nieuw uiistel. Hedenmorgen dit is het slot van ons re- laas komt het bericht binnen, dat opnieuw de executie een twaalftal dagen uitgesteld is. Ontwaakt het Amerikaansche geweten? Of het menschelijkheids gevoel? FLIN-K OPTREDEN VAN TWEE JONOENS. Twee spelende jongens te Utrecht bevon- den zich in de nabijheid van de fabriek van de firma Hamburger aan de Riebeekstraat. Zij zagen een man, de thans wegens vacan- tie gesloten fabriek binnen gaan en even later weer naar buiten komen met een zak op zijn rug. De jongens vonden het zaakje verdacht en waren zoo flink naar het politie- bureau te gaan, waar ze het geval vertelden en een zoo duidelijk signalement gaven van den inbreker, dat de politic dadelijk een van haar oude bekenden herken^je. Deze, een woonwagenbewoner, is gearresteerd en inge- sloten. Het bleek, dat hij een zak lood had onfvreemd. WETHOUDE-R JAN TER HAAR. Hoewel de Amsterdamsche wethouder Jan ter Haar Jr., die gister zijn 25-jarig raafls- lidmaatschap herdacht, geen officieele recep- tie hield, had hij toch 's morgens in zijn kamer ten Stadhuize, die door het personeel met bloemen versierd was, een drukken aan- loop. Onder een der eersten, die den wethouder kwamen gelukwenschen, was burgemeester De Vlugt, die geruimen tijd bij den heer Ter Haar vertoefde. Verder boden tal van raads- leden, directeuren van bedrijven, hoofden van takken van dienst en andere hoofdambtena- ren, die onder hem ressorteeren, hun beste wenschen aan. Wethouder Ter Haar ontving voorts ver- schillende bloemstukken en vele telegrammen o.a. van oud-burgemeester, Staatsraad Van Leeuwen, onder wien hij nog zijn intrede in den Amst-erdamschen raad heeft gedaan. Ook particuliere vrienden vergaten hem niet. Gisteravond boden burgemeester en me vrouw De Vlugt den heer en mevr. Ter Haar een diner aan. INBREKER OP HEETER'DAAD BETRAPT. Gisternacht bemerkte een agent Ian politik te Rotterdam, dat iemand bezig was in te breken in een pand aan de Zeevischmarkt. Hij volgde,' naar de Telg. meldt, het spoor van den inbreker door het huis en wist er den man aan te houden in den winkel van der boekhandel van D. Bolle. Hij bleek in ha bezit te zijn van een volledig stel inbrekers- werktuigen. Nadat hij was ovefgebracht naar het bureau aan de Groote Paauwen- steeg, bleek, dat men met een goeden bekend< van de politie te doen had, nl. den 26-jarigen los-werkman P. v. d. B., die reeds een drie- tal vonnissen wegens inbraak achter den rug heeft. Bij een verder ingesteld onderzoek kwam aan het licht, dat een tweede inbreker in hetzelfjde huis aan het werk is geweest. Deze heeft echter kans gezien over het dak te ont- komen. VOOR DE STORMRAMP-NEEDf. Het bestuur van den Kon. Nat. Bond „Het Oianje Kruis" heeft door bemiddeling van het Smeroefonds te Batavia wederom een gift van 20.000 ontvangen voor de slacht- offers van de Stormramp-Neede. EERSTE RES'ULTATEN VAN DE 5 A. T. O. De autobusdienst der Nederlandsche Spoorwegen op het traject Gorinchem-Papen- drechtsche veer functionneert thans een paar we ken. Het liet zich in het begin aanzien, alsof de A. T. O. daar met moeilijkheden zou hebben te kampen, wat betreft het verkrijgen van een voldoend aantal reizigers. Thans neemt het aantal passagiers voor de A. T. O.-busdien- sten echter gestadig. toe. Het materieel vol- doet prachtig. Spoedig zal op dit traject worden overge- gaan tot het instellen van een goederen- dienst. Het ligt, naar de Telg. meldt, in de bedoe- ling van de A. T. O., om overal, waar passa- giersdiensen zijn gekomen, een goederen- dienst te vestigen. In ieder rayon komt de goederendienst na den personendienst aan de orde. Voor dit doel zullen in plaatsen, waar geen stations zijn, vaste agentschappen wor den gevestigd, waar de goederen kunnen wor den gebracht en zoo noodig gehaald. Ook zullen worden gevestigd in bestaande, parti- voor den autobusdienst verkrijgbaar worden gesteld. Om onnoodige kosten te besparen, zullen in de plattelands-plaatsen geen aparte sta tions worden gebouwd. De agentschappen ullen worden gevestigd in bestaande, parti culiere gebouwen. Over den goederendienst na 1 Juli 1928, als het contract met Van Gend en Loos zal zijn afgeloopen, kon ons nog niets worden medegedeeld. De plannen voor de organisa- tie van dezen goederendienst zijn nog niet door de A. T. O. in behandeling genomen Nog kunnen we melden, dat de A. T. O.- diensten in Drente spoedig zullen worden in- gevoerd, daar Ged. Staten van die provincie de concesie-aanvragen der A. T. O. heeft be- handeld en toegestaan. MISLUKTE SMOKKELTRUC. De slager V. uit Maastricht, verzond eeni- ge kisten aan het adres van S. te Brusse) Op den daarbij behoorenden vrachtbrief ver meldde hij: „Inhoud Spek". Bij de controle aan de grens raakte eer plank los, waardoor bleek dat onder het spel ongeveer 15 K.G. saccharine verborgen way No. 181 1927 Donderdas: II Augustus. Vrijdag 12 Augustus. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberichten. J2.352.Lunchmuziek van het trio. D. Groeneveld, viool. A. van Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 5.-7— Concert door het A.N.R.O -orkest. Mary H. J. Schermer, mez zo sopraan. Egb. Veen aan den vleugel. 7.— 7.45 Vrijz. Protest. Uitzending. Concert en Jezing 7.45 Politieberichten. 8.51 Kurhaus Symplionieconcert Het, Residentie-orkest on der leiding van Prof. G. Schneevoigt. S. Schneevoigt, piano. Tschaikowsky-program- ma. 10.15 Persberichten. ma. 10.15 Persberichten. 10.3012.Dans- muziek. (N. O. V.-uitzending). Daventry, 1600 M. 12.20 Massenet-con cert. Daventry-kwartet en M. Brown, tenor. 12 50 Orgelconcert. 1.20—2.20 Orkestcon- cert. 3.20 Radio-octet en solisten, sopraan, bas en piano. 5.20 Lezing: The charm of old furniture. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkest- concert. 6.50 Tijds., weerbericht en nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Causerie: Seen on the screen. 7.35 De sonates van Beethoven. ,7 45 Lezing: Gricket. 8.05 Variete. Ben •Blue-band en artisten. 9.20 Weerbericht en nieuws. 9.40 Lezing: Next week's broadcast music. 9.55 Russisch programma. Het Ked- Toff-kwartet en M. Cole, piano. 10.35—11.20 (William Blake. Verzen en zang, gearr. door >Mr. A. G. B. Russell. 11.20—12.20 Dans- muziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50 (11.20 Concert. 12.50—2 10 Orkestconcert. 5.055.55 Dansmuziek. 8.50—10.50 Gala- concert. Opera-fragmenten. Orkest en solis ten. Langenberg, 469 M., Munster, 242 M. en Dortmund, 283 M. 1.30—2.50 Orkestconcert. 5.50—6.50. Aria's. 8.50 Gustav Jacoby- avond. Gustav Jacoby, dedamatie. Werag, orkest. 10.50—12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 12.50 M. 3.208.05 Lezingen en lessen. 8.50 Gustav Jacoby- avond van Langenberg. 10.50 Muziek uit Duitsche revues, door orkest Fahrbach- Ehmki. 12.50 Sluiten. Hamburg, 395 M. 4.35 Coloratuur-aria's en liederen. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Con cert 8.20 „Slagsiet'Y neder-Duitsch drama in 3 acten van W. Wroost. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 3.20—4.20 Kurhauscon- cert.-8.20 Orkestconcert. 9.50 Vlaamsche li- teratuur. 10.05—10.20 Orkestconcert. Waaroni worden Saceoen Vanzetti iceslrsll. DE SAMENVATT1NG VAN HET GEHEELE PROCES. Daar ons gebleken is, dat nog steeds velen Anzer lezers niet in alien deele op de hoogte zijn van het geheele verloop der Sacco en Vanzetti-kwestie meenen wij goed te doen nog eens een uitvoerig relaas, van begin tot einde te geven over deze zaak die over de geheele wereld de gemo«leren in beroering heeft ge bracht. Vooral momenteel, nu uit bedenoch- tend binnengekomen telegrammen blijkt, dat opnieuw de exedutie een twaalftal dagen uit gesteld is lijkt ons zulks wel van beiang. Het feit. In April 1920 werden te South Braintree in Massachusetts op klaarlichten dag een tweetal fabrieksbeambten door een paar ge- wapende bandieten aangehouden en beroofd van de gelden, die zij voor de loonbetaling aan hun fabriek bij zich hadden. De beide beambten werden bij dezen overval gedood, de moordenaars ontkwamen met hun buit in een auto. Een gewone bandietenoverval dus Spoedig na den moord en de berooving jwisten ooggetuigen van het gebeurde te ver- tellen, dat de bedrijvers van den aanslag een Italiaansch uiterlijk hadden. En eenige dagen later had de arrestatie plaats van den schoenmaker Nicola Sacco en den vischventer Bartolomea Vanzetti. Beiden immers waren Italiaansch van uiterlijk en bo- vendien anarchist!!! Het proces Langen tijd bleven ze in voorloopige hech- tenis, gedurende welken tijd de politie met ijver aan het werk was om het noodige be "wTjsffiatenaai bijeeii te Erengen. In het laats't van Mei 1921 eindelijk kwam de zaak in openbare behandeling. Zeven weken ongeveer duurde het proces, dat op 14 Juli 1921 met de veroordeeling der beide gearresteerden wegens moord eindigde. De beide beschuldigden hadden steedis hun onschuld volgehouden. Het tegen hen aangevoerde bewijsmateriaal echter be- stond hoofdzakelijk uit verklaringen van de ooggetuigen van don overval, die met besllsi- heid zeiden in Sacco en Vanzetti de daders te herkennen. Hoe het mogelijk was, dat deze getuigen in de enkele minuten waarin de daad werd bedreven en in de verwarring en opwinding welke zulk een aanslag op de openbare straat en op klaarlichten dag wel teweeg moest brengen1, met zoo groote zeker- heid maanden na het gebeurde de idenfiteit der bedrijvers konden vaststellen, wordt dui delijk als men verneemt, dat de politie stelsel- matig de getuigen bewerkte en deze a!s het ware hun verklaringen suggereerde. Een sterk staaltje hiervan wordt meege- deeld in een boekje van prof. Frankfurter van de „Law School" der Harvard-universi- teit, die deze getuigenverklaringen uiteen- rafelt en die o.a. vertelt hoe onder deze ge tuigen zich een vrouw bevond, die met ze- kerheid beweerde uit haar raam kijkend in de met buiiengewone snelheid zich van het tooneel der misdaad1 wegrijdende auto Sacco te hebben kunnen herkennen. Aanvankelijk had deze vrouw die verklaring geweigerd, maar na een jaar van „opvoeding" door de politie kwam ze er toe in bijzonderheden de herkenningsteekenen te beschrijven die haar tot haar getuigenis brachten. Een politieke ondergrond? De oorzaak van een veroordeeling voor een in de Vereenigde Staten aan de orde van den dag zijnde misdaad nu was volgens de be- klaagden te wijten aan den invloed van polii- tieke motieven. Sacco is namelijk socialist, Vanzetti anarchist. Dit zijn bezwarende om- standigheden, echter verre van doorslagge- vend. In arbeiderskringen in Amerika, speci- aal onder de arbeiders van Italiaansche na- tionaliteit of orgigine, werd beweerd, dat rechter en gezworenen minstens in hun onder- bewustzijn zich terdege hadden laten bein- vloeden door een anti-socialistische gezind- heid. Er ontketende zich tegen hen een ware vloed van dreigbrieven en smaadgeschriften. Men begon een gewcldlige agitatie tegen het vonnis. Zeven maal werd een heropening van het proces aangevraagd. Ook in het buiten- land wekte de zaak groote belangselling. Het geval werd in de Italiaansche kamer bespro- ken, in het gebouw der Amerikaansche lega- tie te Parijs ontploft^,een bom, volgens het zeggen een communistische agitatie. In Urugual vond zelfs een algemeene staking plaats als protest. Slechts weinige ambassa- des te Washington ontvingen geen verzoek- schriften vanwege de arbeiders uit hun land om diplomateke interventie. En bij de Ameri kaansche vertegenwoordigers overal regende het protesten. Het kan niet ontkend worden, dat de at- mosfeer, waarin up 21 Mei 1921 het proces SaccoVanzetti werd behandeld, uitgespro- ken anti-socialistisch was. De advocaat-ge- neraad Palmer hield toen een „roode raz zia". Bij troepen werden extremisten, wier verblijfsvergunning vaak twijfelachtige waar de had, meedoogenloos gedeporteerd. Doch niet zeiden gebeurden deze deportatien zon- der wettige redenen. Deken Roscoe Pound van de Harvard Law School erkende t.z t. dan ook, dat verdachten met e xtremistische antecedenten zonder vorm van proces werden gearresteerd en .opgesloten en soms allesbe- halve behoorlijk behandeld. Leugens van de veroordeelden. Hoe het echter zij, Sacco en Vanzetti wer den ter dood veroordeeld. Echter gezien het onbetrouwbare bewijsmateriaal niet op grond van getuigenissen, doch omdat Web-' ster voor zich zelf overtuigd was dat Sacco en Vanzetti de schuldigen waren. Hoe hij tot die conclusie gekomen is? Toen de beide mannen door de politie werden gearresteerd, maakten zij zich schul- dig aan leugens. Zij beweerden geen wapens te bezitten, zij ontkenden zekere landslieden van hen te kennen hoewel men later het tegendeel kon bewijzen. Mocht dit echter voldoende zijn aan hun schuld te gelooven? Zullen niet vaker on- schuldigen zich aan eenige onwaarheid schuldig maken, om zich uit de onverwachte en onverdiende moeilijkheden te redden? Bovendien hadden Sacco en Vanzetti eenige aanleiding tot hun onjuiste verklaringen. Beide waren radicaie socialisten, anarchis- ten als men wil en namen met ijver deel aan revolutionnaire propaganda. In den tijd van htm arrestatie was Amerika door tal van revolutionaire aanslagen in angst geraakt voor het roode gevaar, dat vooral van de zijde der vreemdelingen dreigde.- 'Alle van revolutionaire gezindheid verdaclite vreem delingen werden vervolgd. Sacco Vanzetti waren bij hun arrestatie, wa^., nun niet werd meegedeeld dat ze van rooi en moord werden beschuldigd, van meening dat ze om hun revolutionaire propaganda werden ge- vangen genomen en het is dus te verklaren, dat ze niet door het bezit van wapenen ver der verdacht wilden maken, noch hun partij- vrienden wilden verraden. Dit alles ligt vrijwel voor de hand, maar voor rechter en jury was deze verklaring van de houding der beschuldigden van geen waarde. De beide vreemdelingen hielden er gevaarlijike meeningen op na, lieden van dit soort zouden dus zeker ook voor moord en roof niet terugschrikken. Men moest met al zulk radicaal buitenlandseh geboefte maar korte metten maken they ought to hang anyway", riep de voorzitter der jury uit, toen een vriend zijn twijfel aan de schuld der ver oordeelden opperde. Men zal moeten erkennen, dat het dood- vonnis, dat in 1921 wegens den moord te Braintree over Sacco en Vanzetti werd uit- gesproken, op zeer zwakke gronden berustte en dat er eigenlijk meer sprake behoorde te zijn van een „bewustzijn van onschuld", dan van schuld. Een nieuw element. In 1925 kwam een nieuw element in de zaak door de verklaring van een wegens een andere misdaad veroordeelden man, Madei- ros, die volgens zijn zeggen, lid geweest was van de bende, welke den Braintree- moord bedreven had. Uitdrukkelijk stelde hij vast, dat Sacco en Vanzetti niet tot die bende behoord hadden. Een hernieuwd) ver- ^oek tot revisie werd ingediend. In het begin van dat jaar behandelde dezelfde rechter Thayer dit belangrijke getuigenis, doch ver- wierp het, op grond, dat Madeiros een onbe trouwbare getuige was, die een rechtvaardig vonnis wilde betwisten. (De beklaagden zelf lieten het er ook niet bij zitten en benutten terdege hun tijd. Sacco ving een hongerstaking aan; Vanzetti, wiens geestvermogens begonnen te lijden onder de situatie, werd1 tenslotte door psychiaters on- derzocht. Buiten de gevangenis brachten vrienden meer dan vijftig beeedigde verk'a- ringen bijeen, waarin voor de veroordeelden gunstige uitspraken voorkwamen en bewijs materiaal a decharge. Tenslotte kwam men zelfs op de proppen met de uitspraak van bij het geval betrokken beambten, dat Sacco en Vanzetti naar hun meening weliswaar ge vaarlijike socialisten zijin, maar geen moorde naars. Doch rechter Thayer hield voet bij stuk, het gerechtshof van Massachusetts keurde zijn standpunt goed en het parlement van den staat weigerde een speciale herzienings- commissie te benoemen, wettelijk vereischt in een geval als het ondierhavige. Er bleef nog slechts de kans op gratie over, te verleenen door den gouverneur: n.l. omzetting van de doodstraf in levenslange opsluitimg. Zoo schenen alle pogingen om de twee mannen te redden uitgeput en in April j.l. werd het doodvonnis executoir verklaard en de terechtstefiing voor de tweede week van Juli vastgesteld. v - De tegenactie. Intusschen was de actie tot redding van Sacco en Vanzetti tot een internationale be weging uitgegroeid, en daarin waren duide lijk twee stroomingen te onderkennen. De twee veroordeelden waren anarchisten en het kan dus niet verwonderen, dat de com munisten, die elk middel om de wereld in agitatie te brengen gretig aangrijpen, ook nu weder propagandamunt uit den doodstrijd der twee ongelukkigen poogden te slaan. De communistische reddingspoging, gesteund door de gewone terroristische middelen: de- monstratie, staking, oproer, bomaanslagen en moord, berust dan cok niet op 'n innerlijke cvertuiging van de onschuld der veroordeel den; 't lijden van Sacco en Vanzetti is voor de communisten en voor 't socialisme, dat hoe langer 'hoe meer als slaaf van het com- munisme ten tooneele verschijnt, zuiver pro- pagandamateriaal. Veel ernstiger moet de actie worden geacht van hen,'die innerlijk overtuigd zijn,"dat de veroordeeling van Sacco en Vanzetti niet op objectieve gronden gebaseerd is, maar alleen uitgesproken is, wegens de communistische wereldbeschouwing der twee mannen. Deze grcep, welke staatslieden en geleerden van wereldreputatie omvat, meenen, dat er, op zijn minst genomen, twijfel bestaat omtrent de schuld van Sacco en VanZetti. Op de zeer partijdige procedure, welke zou toegepast zijn, moet derhalve een eerlijk en objectief proces volgen, dat van alle waarborgen van onpartijdigheid omgeven is. Dat er reden was om aan de schuld van Satco en Vanzetti te twijfelen, maakten zij □ODODlDOD VOORDAM C 9, ALKMAAR, TEL. 3 □POO □□DP wendde zij zich met verachting af van beide en slenterde naar den haard. Zij bleef voor het vuur staan, met haar zweep onder den arm en trok haar stevige riihandschoenen uit. Het was een groote, prachtig geproportion- neerde vrouw, met een zeer schoon gelaat, of- schoon zij de jeugd al gepasseerd was. Bij het afnemend licht van dien namiddag in October zou n iemand haar meer dan der- tig jaar gegeven1 hebben, al had men er, in het voile daglicht gezien, een jaar of wat bij ge daan. Maar bij geen enkel licht zou men de waarheid hebben gegist; zij zou weldra twee- en-veertig worden. Haar gelaatskleur was bleek, rioor-bleek en vormde een scherp con trast met haar zwart, glansrijk haar. Onder de lange winpers schitterden een paar zwarte brutale oogen die de fiere lijnen van haar roode lippen sterk deden uitkomen. Haar neus was dun en spits, haar ha Is stond als een pi- laar van ivoor op haar prachtige schouders. De markiezin had een rijkleed aan van blauw fluweel met gouden veters over de maag vastgeregen; de hals was laag in het vierkant uitgesneden, waarin een gesteven stuk van fijn wit linoen, een mode, die in Frankrijk den geplooiden halskraag verving. Op het hoofd oroeg zij een liomen kap waar- op een grijzen hoed1 met een blauw met gou den sjaal. Zij stond bij den haard met den eenen voet op den steenen rand met den eenen elleboog een weinig leunenid op den schoarsteenmante! begon zij lanjgzaam haar handschoenen uit te trekken. De Senechal zag haar met oogen waaria zoowel schuwheid als bewondering te lezet was, met zijn vingers plompe, luie, vadsige vingers plukte hij aan zijn baard. „Als u eens wist, markiezin, met welk een vreugde, met welk een „Dat kan ik mij wel voorstellen, wat het dan ook wfczen mag", viel zij hem in de rede met een bruuske aanmatiging die haar geheele houding kenmerkte „Het is geen' tijd voor rhetorische beeld- spraak. Een onheil nadert, mijnheer; een on- heil, groot onheil". Chnhoog gingen des Senechals wenkbrau* wen: hij zette groote oogen op. .Onheil?" zei hij. En toen hij den mond had opengedaan omdat eene wootd uit te spreken, sloot hij dien mond niet weder. Zij lachte flauwtjes, zij krulde de lippen, trok het gelaat zonderling samen en begon werktuigelijk den handschoen weder aan te trekken, dien zij had uitgetrokken. „Ik zie aan uw gezicht, hoe goed u mij be- grijpt" zei ze spottend. „Het onheil of de moeilijkheden betreffen mademoiselle de \e Vauvrage. „Uit Parijs komt het van het hof??" Nu had zijn stem een doffen klank. „Zij knikte. „U is vandaag een wonder van vindimgrijkbeid, Tressan". Hij stak zijn dun stukje baard tussdier zijn tanden een gewoonte van hem wanneer hij ontsteld was of bezorgd. „Ach!" riep hij eindelijk, en die/kreet klonk als een kreet van inwendigen angst. „Vertel er mij meer van (Wordt yeryolcd l IN SOVENGENOEMD GEVAL HEBT GIJ WELLICHT DRUKWERK NOODIG. VOOR ALLES BEHOORT DIT TE GETUIGEN VAN SMAAKVOLLE. NETTE AFWER- KING. IMMERS. OE EERSTE INDRUK IS OIKWIJLS BESLISSENO. OOOR GOED UITGEVOERO ORUKWERK KRIJGT GIJ EEN CLIENTELE. OIE GUNSTIG OVE* UW ZAAK OENKT EN ER VERTROUWEN IN STELT. AAN U. OIT LAATSTE NIET BESCHAAMD TE MA. KENj HET EERSTE (HET ORUKWERK DUSL VERZOR. OEN WIJ VOOR U. VLUO. NETJES EN BILLIJK.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5