DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM. Dagelijksch overzichf. Buitenland Tapijtreiniging Kleeden kloppen No. \B9 Dif nammer besfaat nH 2 bladefl Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 IKjonncmentsprijs bij Yoorniibetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar pUatsriUmts Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herins. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactle No. 33. VRIJDAG Directear: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 12 AUGUSTUS VERBROEDERING. Tusschen Ierland en Engeland? Tusschen Frankrijk en Duitsch- land. Hit Ierland komt het wel door niemand /erwachte bericht, dat de Fianna Fail, de onder leading van de Valera staande repu- blikeinsche partij, besloten heeft haar wei- gerachtigheid om de eed van trouw aan den toning af te leggen te staken. Hoe men deze beslissing ook op moge vat- ten, ongetwijfeld zal zij voor de Iersche, zoowel als voor de Engelsche nationale politiek van het grootste belang blijken te zijn. Men zal zieh herinneren dat bij de jongste verkiezingen Cosgrave's zeer ge- matigde regeeringspartij een aanmerkelijk zetelverlies leed en dat daarentegen de Labour-parti] en de Valera's geestverwanten een flinike winst wisten te boeken, zoo zelfs dat deze laatste groep 44 zetels bemachtigde, d. w. z. slechts twee minder dan de regee- riogspartij. Onmiddetlijik deed zich daarna de vraag voor wat er geschieden zou nu Cosgrave (die bovendien nog rekening houden moest met ten oppositie van 22 labour-leden, 8 leden van de nationale partij en 5 extremistische Sinn Feiners) in de nieuwe omstandiigheden het bewind niet meer alleen zou kunnen voaren. Verschillende mogelijkheden werden in overweging genomen, doch alle bleken reeds bij voorbaat onverwezenlijkbaardoor- daf welhaast vast stond, dat de Fianna Fail- leden zouden weigeren de eed van trouw af te leggen en dus niet gerechtigd worden cm aan de parlementszittingen dee'l te nemen. Thans zijn de Valera's geestverwanten en hij zelf eveneens tot andere gedachten gekomen en mongen, wanneer de Dail bijeen komt, zal de eed worden afgelegd. In de aller- eerste plants dienen dan natuurlijk de coa litiemogelijkheden onder het oog gezien Daarnaast echter dient men zich af te vragen wat de eigenlijke practische beteeke- nis is van deze zwenking. Moet men in de nieuwe houding zien een zich gereed-maken der republikeinen voor een nieuwen sprong, die bestaan zou in het ten val brengen der regeering en het instellen van een kabinet dat de eisch der eedsaflegging af zou schaf- fen? Of is deze stap een belangrijke schrede op den weg der verbroedering en is men inder- daad voornemens Ierland's wlzijn te bevor- deren binnen het Britsche rijks kader? Dit laatste lij.kt ons vrijwel buitengesloten. Maar dan nog doet zich een belangrijke vaag voor: Zal wanneer de rcoublikeinsche partij aan het parlementaire Ifven deel gaat ntmen, zooals tot nu toe nagenoeg alle skikere partijen zij naar den eisch de- tijden w.er in den wijn gaan doen, naar program eisthen verzwakken en, naar net voorbeeld dat de sociaal-democraten in vele 1'anden ge- gf-ven hebben worden een rnakke, bijna bur- gerlijke oppositie, of zelfs regeeringspartij? Een antwoord op deze vraag geven alleen de tijd die voor ons ligt zal dit kun nen doen! Wel echter kunnen wij vei'iglijk aannenien, datde Valera's aanhangers den anderen par tijen nog moeite en last genoeg zullen be- zorgen. De Iersche regeeringspartij zal dan oolc wel allesbehalve aangenaam verrast zijn door het nieuwe besluit der republikeinen. Wij voor ons spreken slechts de hoop nit dat hun deelname aan het parlementaire leven, zoo die dan de verbroedering tus schen leren en Engelschen al niet zal be- voordeelen, toch evenmin aan de verhouding tusschen die beide schade zal berokkenen. Inmiddels blijkt uit na het schrijven van het bovenstaande binuenkomende bericht en wel, dat de moeilijkheden zich niet lang zullen laten wachten. Waarschijnlijk zal de regering morgen onmiddellijk aftreden. In het nieuwe kabinet zullen geen republikeinen zitting nemen, maar De Valera schijnt beloofd te ebben, de nieuwe regeering te zullen steunen. Het heet, dat de arbeiderspartij daartegenover heeft beloofd onderhandelingen te zullen openen met de Britsche regeering om de Dail af te schaffen of te wijzigen. De toestand is echter zoo ongewis, dat cen algemeene verkiezing spoedig, zoo niet onmiddellijik te verwachten is. D-e nieuwe coalitie telt 73 leden; de arbeiderspartij en de Redimondipartij zullen waarschijnlijk de coaiitie-regeering vormen. Toen de gekozen leden van Fianna Fail op de conferentie der partij het besluit namen om den eed af te leggen, legden zij daarbij een verklaring af voor het Iersche volk, dat de eed voor hen niet meer beteekeride dan een liedige forma- liiteit en dat zij alleen trouw kunnen betuigen aan de Iersche natie. De republikeinen zijn tot hun besluit ge komen mede op grond van de overweging, lat anders hun partij in twee machtelooze fracties zou uiteenvallen. Er was zoo'n sterke strooming in de partij ontstaan ten 'Unste van het afleggen van den eed en het y nemen van de parlementszetels, dat de valera, die er persoonlijk nog steals conse- 7,^ i te£en's'en zii,n naaste vrienden het het achtten, hun verzet niet langer re handhayen. De voorstanders gingen uit an de gedachte, dat de tegenwoordige re geering tot elken prijs, zelfs ten koste van het politieke beginsel der partij, moest worden verslagen en dat de eed moest worden afge legd als hulpmiddel, teneinde het „consti- tutioneele republikanisime" voor absolute vernietiging te behouden. Wij vreezen dat de Engelsch-Iersche ver broedering nog ver, zeer ver verwijderd ligt. Verbroedering tusschen Frankrijk en Duitschland? Het begint er inderdaad op te lijken, dat die tot stand komen zal. Want ondanks de rijksweerkwestie tusschen Belgie en Duitsch land en ondanks de iichtelijk sensationeele onthullinigen over troepenconcentratie nabij het bezette gebied (waarvan wij eenige da- gen geieden melding maakten) wordt thans met zekere hardnekkigheid beweerd, dat Frankrijk voornemens zou zijn de Rijnland- bezetting te verminderen. Enkele Fransche bladen melden zelfs reeds dat de mdnisterraad in beginsel heeft besloten de bezetting met 5000 man te ver minderen. Verdere veiroindering van de troepensterkte zou dan plaats kunnen hebben wanneer Duitschland daarvoor compensates aanbood. De diplomatieke medewerker van de „Darly Tel." verneemt verder dat er in den laatsten tijd een niet-otficieele gedachtenwisseling tus schen Londen en Parijs heeft plaats gehad met betrekking tot de vermindering van het aantal troepen aan den. Rijn. De medewerker geeft te verstaan, dat men een vermindering van het aantal Fransche bezettingstroepen met 5000 man niet als vol- doende beschouwt en dat men in Engeland hoopt, dat het aantal Fransche troepen spoedig met ten minste 10.000 zal worden verminderd. In dat geval zal de Engelsche regeering bereid zijn het aantal Engelsche troepen aan den Rijn met nog ongeveer 1000 te verminde ren. Hoe het echter zij, dit a lies wijst wel dege- lijk op juistheid der ontruimingsgeruchten. En dit alles is tevens een aanduiding op toe- nemende verbroedering, die men niet anders dan toejuichen kan. DUITSCHLAND. DE GRONDWETFEESTEN. In het gebouw van den rijksdag is gister. de afkondiging der constitutie van Weimar met een plechtige zitting gevierd. Rijkskanse- lier dr. Marx is tijdig te Berlijn aangekomen om bij de 8ste viering aanwezig te zijn. Tegen 12 uur kwam de rijkspresident bij het gebouw van den rijksdag aan, waar hij werd ontvangen door den rijkstninister van binnenlandsche zaken, den voorzitter van den rijksdag dr. Loebe, generaal Heye, den chef van de legerleiding en den Pruisischen minis- terpresident dr. Braun. De groote zaal van den rijksdag was feestelijk versierd. De afgevaardigde Kardorf, hield een rede, waarin hij de beteekenis van de grondwet van Weimar, waardoor de eenheid van 't Duitsche rijk bewaard is gebleven, uiteenzette. Ook de rijkskanselier hield een gelijkge- stemde lofrede op de Duitsche republiek. Uit alle groote hoofdsteden, Munschen, Hemburg, Dresden enz. verneemt Wolff, dat de grondwetdag er zonder ordeverstoring ge vierd is. Alleen te Halle was het onrustig maar tot botsingen met de politie is het niet gekomen. HET GEHEIME RAPPORT VAN - GUILLAUMAT. Een weerlegging van Duitsche zijdc. Het onlangs te Parijs gepubliceerde rap port van generaal Guillaumat, commandant van de Fransche bezettingstroepen, beschul- digt de rijksregeering, dat ze sedert een jaar een systematisch plan tracht door te voeren om in het bezette Rijnland strijdkrachten sa- men te trekken, welke op een gegeven oogen- blik snel tegen de Franschen kunnen optre- den Cp grond van de meest nauwkeurige kennis van de verhoudingen in het Rijnland en van infichtingen te bevoegder plaatse wijst de „Koln. Ztg." op de onhoudbaarheid van alk beweringen van Guillaumat. Het blad legt er den nadruk op, dat de Duitsche sport, welke weer in toenemende mate aan Internationale wereldtournooien deelneemt, niets te verbergen heeft en de ge heele wereld een blik in haar werkzaamheden toestaat, en voegt er aan toe dat het eenvou- dig onwaar is, dat zich onder de- Duitsche sportleeraren een aanzienlijk percentage vroe- gere officieren bevindt. Na een uiteenzetting van het door de inter- geallieerde Rijnlandcommissie buitengewoon streng gehaodhaafd verlof tot het dragen van wapenen en na weerlegging van andere bewe ringen van Guillaumat merkt de „Kdln. Ztg ten slotte op, dat men zou meenen, dat de bezettingtoverheid, ind'ien zij werkelijk ern- stige grieven over een "in strijd met het ver- drag zijnde houding der rijksregeering naar voren had te brengen, een klaoht bij den rijks- comoiissaris voor de bezette gebieden kon in- dienen. Inderdaad is alleen het vraagstuk van de ruitervereenigingen, waarvan er overigens in het bezette gebied slechts een zestigtal met twaalfhonderd leden bestaan door de interne- allieerde Rijnlandcommissie met den rijks commissaris besproken. Een nauwkeurig onderzoek, dat naar aan leiding van een brief van de intergeallieerde Rijnlandcommissie werd ingesleld leverde niet het minste bewijs op, dat de ruitervereenigin gen miiitaire scholing kregen of in verbin ding stonden met miiitaire autoiteiten. ENGELAND. EEN BELANGRIJKE BESLISSING VOOR IERLAND; De Valera's partij gaat zitting nemen in de.Dail. Na besprekingen die tot middernacht duur- den hebben de afgevaardigden van de Iersche republikeinsche partij gister onder leiding van De Valera-, met ©enparige stemmen be sloten den eed van trouw aan koning George af te leggen en zitting te nemen in het parle- ment van den Vrijstaat, 't welk op 12 dezer bijeenkomt. Voor nadere bizonderheden zie men ons dagelijksch overzicht. HET LIJK IN DE KOFFER. Robinson hedenmorgen terechtgesteld. John Robinson, de man die mevrouw Bo- nati vermoordde en haar lijk in een koffer verborg, is gisterochtend in de Pentonville gevangenis gexecuteerd. Op zijn verzoek brachten zijn advocaten hem een afscheidsbe- zoek, dat twintig rfiinuten duurde. Hij zeide hun ,hoe hij zijn nalatenschap verdeeld wilde zien en dankte beide advocaten voor hun bij- stand. BOM IN EEN VISCHWINKEL TE LONDEN. Een bom, die op het punt was te ontplof fen, is gevonden in de tekfooncl van een klei nen vischwinkel in Aldgate. Door toevallige omstandigheden wc?d de helsche machine nog juist bijhjds ontdekt. In den winkel werd namelijk doer de telefooncentrale opgebeld, of het toestel in de eel defect was, want er on geen verbind-ing tot stand gebracht worden Het miesje begaf zich naar de eel en deed daar de gelukkige ontdekking. Welke reden de dader gehad mag hebben om de bom juist in dezen vischwinkel in een arme, drukbevolkte buurt te leggen, begrijpt niemand. E>e politie stelt een grondig onder zoek in. BELGIe HET WEST-VLAAMSCHE GESCHENK AAN PR1NSES ASTR1D. De toesfjraken in het Fransch. Viaamsche bladen constateereiPniet zonder ergernis, dat ook bij de overhandiging van het huwelijksgeschenk der provincie west- Vlaanderen aan prinses Asrid en prins Leo pold op Dinsdag in het koninklijk chalet te Qstende, de geheele plechtigheid in de Fran sche taal verliep, alsof West-Vlaanderen niet een Viaamsche en Vlaamscih-gezinde provin cie, maar een Waalsche gewe&t of een Fransch departement was. Barones Janssens de Bisthoven, echtgenoo- te van den gouverneur van West-Vlaanderen, sprak bij de overhandiging van het geschenk, een prachtige kanten bedsprei, een rede uit in het Fransdi en prins Leopold antwoordde mede names de prinses in dezelfde taal. Heel West-Vlaanderen door blijkt dit negee- ren van de volkstaal een pijnlijken indruk te hebben teweeggebracht. i POLEN. GENERAAL ZAGORSKI VERDWENEN. In Polen heerscht groote opschudding over het spoorloos verdwijnen van generaal Zagorski, die zich onder den staatsgreep van Pilsudski te Warschau aan bet hoofd van de regeeringstroepen had gesteld en die, nadat Pilsudski de macht tot zich had getrok- ken, in de gevangenis te Wi-llna werd opge- sloten. De generaal schijnt Zaterdag door twee officieren uit de gevangenis te zijn afgehaald deze zouden hem naar Warschau brengen, waar Zagorski zich bij Pilsudski moest mel den. Daar Pilsudski dien dag echter niet te Warschau vertoefd-e, werd Zagorski ont vangen door Pilsudski's adjudant onder eede, dat hij zich twee dagen later weer zou melden. Sindsdien is spoorloos verdwenen. Noch de miiitaire overheid, noch zij® familie- leden hebben iets van hem gehoord. - De regieeringsbladen vermoeden, dat de generaal zijn woord heeft gebroken en- voont- vluchtig is. De bladen der oppositie uiten daarentegen het vermoeden dat de generaal door zijn tegenstanders onsehadelijk zou zijn gemaakt. Een blad. dat zelfs beweerde, dat Pilsudski hierbij zelf de hand in het spel zou hebben, is gisteren w-egens deze be- wering in beslag genomen. "Te Warschau werd Woensdag ook al het gerucht ver- spre'd dat het lijk van den generaal zou zijn gevonden; dit is echter onjuist gebleken. amerika. Sacco en Vanxetti. Het terrorisme. In de Vereenigde Staten. De genicenteschouwburg te Sacramento is afgebrand, nadat er twee ontploffingen in het gebouw had-den plaats gevonden. Men schat de schade op 400.000 dollar. De woning van Dawes bewaakt. De woning -van den vice-president der V. S. Dawes wordt bewaakt als voorzorgsmaatre- gel tegen mogelijke gewelddaden der aan hangers van Sacco en Vanzetti. De bomaanslag te Basel. Twee slachtoffers overleden. De trambeambte Mariani, die bij de ont- ploffing in het tramstation zwaar gewond werd, is gestorven. Een der twee gekwetste vrouwen eveneens. Het officieele onderzoek bracht nog niet veel aan het licht. Een bomontploffing te Sofia. Een onschadelijke bom is in de buurt van het Amerikaansche consulaat ontploft. Nie mand is gewond, er is geen schade. De wijk werd onmiddellijk door politie af- gezet; de politie arresteerde verschillende per- sonen. Bomaanslag te Barcelona. Te Barcelona is een bom ontp'oft in een publieke telefooncel. De stukken ijzer werden meters ver weggeslingerd. Men vermoedt, dat deze aanslag in verband staat met de zaak Sacco en Vanzetti De politie stelt een uitgebreid onderzoek in, doch is er nog niet in geslaagd meer licht in deze aangelegenheid te verspreiden. DE ZAAK KOMT VOOR HET HOF. Waarschijnlijk Dinsdag a.s. behandeling. Rechter Sanderson van het hooggereobts hof van Massachusetts deelt mede, dat hij het protest toelaat, door de verdediging ingedieno tegen zijn onfkenning, dat er een vormfout zou zijn begaan in de zaak Sacco-Vanzetti en verlof geeft om de zaak voor het complete -hof te behandelen. De zitting van het hof zal waarschijnlijk Dinsdagmorgen a.s. worden gehouden. De vrouw van een der slachtoffers. De vrouw van Berardelli, een der slacht offers van den moord te Braintree, voor wel- ken moord Sacco en Vanzetti waren veroor- deeld, heeft aan den gouverneur van Masa- chusetts, Fuller, een brief geschreven met het verzoek, de beide mannen vrij te late®, daar zij weduwe Berardelli niet gelooft aan hun schuld. Uit Chicago wordt gemeld, dat aldaar 'n tijdbom van hooge capaciteit gevonden is in de fabriek der Florsheim Shoe Company, ge- legen in het hart van de fabriekswijk. De da- ders zullen ook hier gezocht moeten worden onder de aanhangers van Sacco en Vanzetti. De politieautoriteiten kondigen aan, dat ondanks het uitstel van de executie van Sac co en Vanzetti 14000 politieagenten de ver- keerswegen, de openbare gebouwen, de wo- ningen van aanzienlijke burgers te New York bewaken, naar aanleiding van de dezer da gen plaats gehad hebbende ontploffingen, en dat zij dit zullen blijven d'oen, tofdat de toe- stand definitief minder gespannen zal zijn. Woensdagmiddag is op de Nordplatz 'n groote protestbetooging ten gunste van Sac co en Vanzetti gehouden. 's Avonds om half tien ontplofte in het stationsgebouw van de tram op <te Barfus-' serplatz een bom, waardoor 15 tot 20 perso- nen gewond werden, van wie eenigen zwaar. Van een der gewonden is de toestand hope- loos. De wachtkamer en de telefooncel, waarin de bom was geplaatst, werden geheel ver-, woest. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. VERSCHERPING DER IMM1GRATIE- WETTEN. Verschepping der conlrole. Uit New-York /wordt gemeld, dat de mini ster van arbeid der V. S. scherpe controle- maatregelen met betrekking tot de imm-igratie heeft aangekondigd. De Amerikaansche immigratieoverheid zal waarschijnlijk met de hulp van de bonden van werkgevers een uitgebreid onderzoek instellen naar alle personen, die bij de werkgevers in dienst zijn en niet in Amerika geboren zijn. Ook zal waarschijnlijk in verband met de tegenwoordige anarchistische woelingen aan het congres worden voorgesteld, om de immi- gratie-wet-ten te verscheppen. EEN TER DOOD VEROORDEELDE WACHT DR1E JAAR OP ZJIN TERECHTSTELLING. Terwijl de geheele wereld de ontknooping van de zaak Sacco en Vanzetti afwacht is er in de gevangenis te Chicago een verooraeelde, op w-ien sinds drie jaar een doodvonnis rust en die gelaten zijn lot afwacht. Men heeft hem den naam gegeven van „De man, die men niet hangen kan." Vier maal is hij vlak onder de galg ge- weest en vier maal is op het uiters-te nippertjc een bevel tot uitstel van de executie afgeko- nwn. In April 1925 werd hij ter dood veroor- deeld wegens moord op een apothekersbe- diende. Zonder dat men het motief wist, genoot hij eenige weken later het eerste uitstel. Een andermaal werd hij aan den beul over- geleverd, toen men in de gevangenis een brief ontving van zijn broer, die sedert tot levens- lanige tuchthuisstraf veroordeeld was wegens medeplichtigheid aan den moord. Deze sohreef dat hij en niet zijn ter dood veroor- decide broer de misdaad gepleegd had. Het was een misleiding, maar niettemin ontsnap- te de laatste aan de galg. Weer een anderen keer slaagden zijn advo caten er in hem een tijd lang voor gek te laten doorgaan. Men sloot hem in een kranl&zinni gengesticht, maar na eenige maanden bemerk fe men, dat hij vol'komen normaal was. Onlangs wist hij voor de vierde maal de galg van zich af te wenden. Het opperste gerechtshof van deil staat Illinois heeft thans wederom besloten, dat een onderzoek naar zijn verstandelijke vermogens zal worden ingesteld. ONLU'STE'N IN BOLIVIA. 2700 Indianen uit Pocota zijn in opstand gekomen. Zij hebben verscheiden blanken om- gebracht en trekken door de bebouwde stre- ken. v De regeeringtsroepen hebben 37 hoofdlia- den gevangen genomen. De onlusten strekken zich uit tot de districten Chatenta, Colque- chaca en Pocota. DOODSANGST GELDT VOOR <1 DOODSTRAF. De stem der menschelijkheid. Het (nieuwe) uitstel te elfder ure, van de executie van Sacco en Vanzetti tot 22 Augus tus of hier van uitstel voor goed afstel komt? doet lie gedachte teruggaan naar een zeer oude zaak, in meer dan een opzicht heri-nnerend aan het pleit der twee'Italianen, en waarbij het laatste woord was aan de menschelijkheid. In 1833, op een ochtend, om 5 uur, werd naar het schavot gebracht zekere Joachim Heinrich Rhamke, door het hooggerechtshof van Holstein wegens moord en brandstich- ting veroordeeld tot den dood door de bijl. Rhamke moest z'n straf op de plaats zelf van zijn euveldaden ondergaan, te Pinneberg, een twaalftal K M. van Altona. De macabere stoet was reeds tot dc marktafzetting ge- naderd, toen een ruiter kwam aanrennen, die met een witten zakdoek zwaaide en luidkeels schreeuwde: „Halt! Kan niet doorgaan! Order des konings!" De griffier, die met de leiding der executie belast was, liet halt hou den, waarop de boodschapper hem een pa pier overhandigde, dat deze woorden be- vatte: „De executie van Rhamke moet tot nader order uitgesteld worden". Een hand- teekening die des konings. Was dit geschrift authentiek? De griffier twijfelde, te meer daar de officieele zegels en het contraseign van den minister van justitie ontbraken. Het was slechts een papier, geen akte. Maar deze griffier was geen blind for malist; hij begreep bij v. dat een onthoofding geen herstelbare handeling was. Daarom liet hij den veroordeelde naar het cachot terugbrengen en zette zich daarna aan de verificatie van het stuk. Weldra wist hij, dat het volkomen authentiek was en geschreven met de hand des konings. Wat was er gebeurd? In Holstein moest ieder executoir geworden doodvonnis aan den veroordeelde ter kennis worden ge bracht op de plaats zelve, waar de misdaad was gepleegd. Dit was geschied en men had Rhamke het vonnis ter Tezing gegeven juist op het moment, dat een arts per postkoets langs kwam, op weg van Karlsbad naar Altona. Deze arts, Peter Robke, was een vriend der familie Rhamke en een leerling van den veroordeelde, die eens professor was geweest. Hij' had Rhamke echter steeds be- schouwd als een gedesquilibreerd wezen, wiens toerekeningsvatbaarheid geenszins boven twijfel stond. I>e koning, toen op tournee door Sleeswijk, was destijds te Hu- sum. Robke ging in allerijt daarheen en wist den vorst voor de zaak te winnen. Gezien de urgentie krabbelde de koning toen de ordter tot uitstel zelf op een stuk papier, zonder zich om de formaliteiten te bekonimeren. Rhamke werd nu aan een nieuw en nauw keurig onderzoek naar zijn geestvermogens onderworpen. Drie experts concludeerden eenparig, dat zij zich aansloten bij het vroe- ger onderzoek en dat de schuldige hoege- naamd niet vepminaerd toerekeningsvatbaaf was De minister van justitie stelde toem opnieuw den koning de executie voor, maar deze, overwegende dat de opschorting der terechtstefling van Rhamke niet door dezo was uitgelokt en dat deze man, toen men hem naar het schavot bracht, alle angsten des doods had doorstaan, bepaalde oat het onrecbtvaardig zou zijn, hem die een tweede maal te laten doorleven, weshalve zijn straf in levenslange opsluiting werd verandterd. Hier had de medschelijkheid gesproken. Er heeft zich nog eens een min of meer gelijksoortig geval voorgedaan: in de 17e eeuw. Een moordenares, zekere Helene Gil- let, aan wie een onhandige beul met twee bijlslagen niet het hoofd van den romp had weten te scbeiden, werd nog levend aan diena handen ontrukt, werd1 gegratieerd en genae. Daarentegen gewerd een herculischen bao diet, zekeren Moncharmonf, die zijn boeien had verbroken en de guillotine stuk geslagen, geen genade. Hij had uit eigen wil zijn exe cutie vertraagd, die nu eenige dagen later plaats had. Zal aan de voorbeelden van Rhamke ea Helene Gilltt door het in leven blijven van Sacco en Vanzetti een derde geval worden toegevoegd van den ongesChreven regel del menschelijkheid: Doodsangst geldt vooa doodstraf? ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1