Alkmaarsche Courant MARTIN'S VERJONGINGSKUUR. Binnenland FEUILLETON. Radio-hoekje No. *88 1927 /Hendard negen en twinngsi? jaargang. Vrpa? t'i Augustus. Zaterdag 13 Augustus. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberichten. 12.352.— Ltlnchmuziek door het trio. D. Groeneveld, viool. A. van Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 2.-5 Uitzending van de openingsplechtigheid en overdracht van het Troelstra-oord te Beekbergen. A. Bleekroode, viool. Jo Sternheim, declamatie. Openings- rede door E. Kupers, 2e voorzitter van het I. V. V., die het gebouw zal overdragen aan het bestuur der Stichting „Het Troelstra- Oord." Namens de stichting zal daarna wor- den gesproken door R. Stenhuis en F. v. d. Walle, resp. voorzitter en secretaris daarvan Om 4 uur wordt de Standaard onder bazuin- muziek op de toren geheschen waarbij Joh. Brautigam het woord zal voeren. Tenslotte komen de vertegenwoordigers van de verschil- lende organisaties aan het woord. 68. Concert door het A.N.R.O.-Orkest. Het Dub- ibelmannenkwartet „Ars Musica", Dirigent Jacob Hamel. 7.45 Politieberichten. 10.30 Nieuwsberichten. 8.1010.30 V. A. R. A.- avond. Aangeboden door de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders. Mevr. Anne Schliiter van der Bruggen, alt. Coen Kries, begelei- ding. Marie Hamel, voordracht. A. Bleek roode, viool. Lion Contran, begeleiding. 1. Concert, D-dur, Mozart, viool en piano. 2. Fragment uit „De Opstandelingen, Roland Hoist, voordracht. 3a. Twee liederen uit „Lichtend Ontwaken", Zagwijn. b. Twee lie deren van Sam Vlessing: Meiverlangen en 'k Ben droeve, zang. 4. Rede van K. de Jonge, voorzitter van de Ned. Ver. van Fabrieks arbeiders over: 20 jaar vakvereenigings- strijd. 5a. Zerknirchung, Bloch. b Paraphrase Paderewski-Kreisler. c. Sarabande et Tam- bourin, Leclair, viool. 6a. De Steenenbikker, Margot Vos. b. De jonge Maat, Marie Vos. c. Eenige gedichten van Heyman Overst, voordracht. 7a. Ic seg adieu, Antwerpsch Liedboek. b. Een rondendans om de bruydt te fcedde te dansen, Starter, c. Het kwezelken, Bew. v. Duyse. d. Des winters als het re gent, Bew. e. Duyse. e. De leuken, Manna de WijsMouton, zang. De heer B. Bleekrode, violist zal bij de openingsplechtigheid van het Troelstra-Oord spelen: a. Menuet. b. Boure. c. Menuet. d. Ga votte, uit de 6e solo-sonate voor viool, Bach. Daventry, 1600 M. 3.20 De prijsbekroonde band van het Metropolitan Politiemuziek- feest 1927. G. Hall, sopraan. R. Ford, bari- ton. L. Phillips, cello. 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijds., weerbericht en nieuws. 7.05 Dansmuziek. 720 Causerie. 7.35 De senates van Beethoven. 7.50 Mr. Beverley Nichols, voorlezing. 8.05 Causerie: On promenade concerts. 8.10 Geoffrey Gwyther. 8.20 Concert in *de Queen's Hall. Symphonie-orkest. R. Buckman, sopraan. D. Smith, bariton. A. de Greef, piano. 10. Weerbericht, nieuws. 10.15 (Vervolg) Con cert. 10.50 Nieuwsbericht. 10.5512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert. 5.055.55 Dansmuziek. Radio Jazz Symphonie. 8.5011.20 Gala- concert. Orkest en artisten uit de Parijzer theaters. Langenberg469 M., Miinsier, 242 M. en Dortmund, 283 M. 1.502.50 Orkestconcert. 5.506.50 Werken van Tschaikowsky door orkest. 9.11.Populaire Russische avond. Het Russische concertgez. onder leiding van Dr. Swerkoff. L. WolginaBalalaika. A. Altwell, tenor. H. Probst, leiding. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. Konigswusterhaus, 12.50 M. en Berlijn, 484 en 566 M. 3.10—8.05 Lezingen en les sen. 8.20 Een avond in het Oostzeebad He- ringsdorf. Kurhausconcert. Orkest en solis- t^n 10.5012.5(T Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.50 Scene uit „Zar und Zimmermann", opera. 5.35 Orekstcon- cert. 6.20 Vroolijk concert. 8.20 „Der Bubi- kopfjager", operette van Genee. 9.20 „Am griinen Strand der Spree". Daama tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 3.204.20 Orkestconcert. 9.20 Orkestconcret. 10.20—11.20 Dansmu ziek. KAASCONTROLE EN MONSTERiNEMING. Steeds meer, zegt de Telgkomt de vraag Jiaar voren, of wel een voldoend effectieve controie aer KaascontrSlestatfons mogelijk is, zoodang er geen bepalingen bestaan be- treffende het bcwaren van kaas gedurende een bepaalden tijd na de bereiding door de ge controleerden. Daarom zal de Friesche Bond van Coop. Zuivelfabrieken, welke reeds eer- der de wenschelijkheid onder oogen heeft ge- zien van meer regelmaat bij de monsterne- ming, in zijn eerstvolgende vergadering aan de leden voorstellen, om aan het station Friesland te verzoeken voor te schrijven, dat de aangeslotenen de kaas minstens geduren de twee weken na de bereiding voor monster- neming ter beschikking moeten houden. Daardoor zou wellicht verandering ten goede kunnen komen in het aanmerkelijke ver- schil in positie ten aanzien der controie van gecontroleerden met en zonder voorraad. Aanvankelijk had de Bond zich drie moge- lijkheden van oplossing gedacht, n.l. om on der normale omstandigheden uitsluitend monsters te nemen van zeer jonge kaas; ver- der om den termijn van drie weken te splitsen in twee of drie perioden en voor elke periode een „inwendige" grens te bepalen, en ten slotte een bovenbedoeld voorschrift, om de kaas een bepaald aantal dagen na bereiding voor monsterneming te bewaren. Er is toen over deze drie modi geconfereerd met't station, waardoor werd bevestigd, wat men in de practijk vaak heeft .ervaren, n.l. dat men op't onderzoek van zeer jonge kaas niet a 1 tijd kan vertrouwen, waardoor afbreuk aan de garantie zou worden gedaan. Bezwaren tegen een voorschrift van laniger bewaren van kaas zullen practisch van geen overwegend belang zijn. Een groot deel van de fabrieken toch heeft altijd of doorgaans kaas in voorraad, levert niet te jong af. Door dezen maatregel wordt men alleen eenigszins -gebonden Tegenover deze beperking zal ruimschoots opwegen het voordeel van verbe- tering van de kaascontrole zoowel naar bin- nen (de gecontroleerden) als naar buiten (de afnemers) en daarnaast verbetering van den kaashandel. Bovendien is men het er langzamerhand wel over eens, dat het in den handel brengen van kaas pas uit de pekel niet bevordferlijk is voor den goeden naam van het product. Moeilijk valt het hiermede te breken, omdat men hierin ziet voordeel voor het oogenblik. Hetzelfde was indertijd het geval met het vet- gehalte van de kaa§. Eindelijk zag men in, dat het niet langer kon doorgaan en in 1915, tlus eenige pjaren voor de instelling van de kaascontrole, besloten de Bondsfabrieken geen Goudsche en Edammerkaas beneden 20 plus te maken. Zoo is thans de tijd, nu de prijzcn lager zijn en tengevolge daarvan de kwaliteit meer gewicht in de schaal legt, op te hcuden met verkoop van te jonge kaas. Het artikel zal daarbij winnen en dit dient van den Bond, dus van de fabrieken, uit e gaan. Daardoor, wordt voorkomen, dat het van bo- venaf wordt opgelegd door het Kaascontro- lestation alleen in het belang van de con troie. De taak van den Bond, van de Coope- ratieve Zuivelbereiding, is niet uitsluitend rekening te houden met het oogenblik, maar ook te zien naar de toekomst. AANRIJD1NG DOOR DE GOOISCHE STOOMTRAM Gisteravor.d is op den Middenweg nabij de Kruislaan te Amsterdam een ijskarretje door een trein van de Gooiscbe stoomtram aangereden, waardoor dit voertuigje geheel versplinterd werd. De stoomtram need in dfe richting Diemen, van de tegenovergestelde richting kwam de ijskar aan, die volgens mededeelingen van den bestuurder van de stoomtram achter een auto reed. Doordat de auto even voordat de stoomtram aankwam, uitweek, was het onmogelijk de tram nog tijdig tot stilstaan te brengen en was hier- door een aanrijdlng onvermijdelijk gewor- den, zulks te meer waar den ijsventer, die met zijn kar in de rails was blijven haken de wagen niet spoedig van de trambaan kon krijgen. Zooals gemeld is de ijskar geheel versplinterd. Persoonlijk werd niemand ge- troffen. EEN CADET DIE DE K LAP PEN1 KREEG. Woensdagavond liep op de Frederik Hen- drikl. nabij 't Pr. Maurifsplein te 's-Graven- hage 'n gegrauceerde cadet. Op zeker oogen blik passeerde er, meld't „Vad.", 'n soldaat per rijwiel, die niet het voorgeschreven mili- tair saluut bracht en deswege door den cadet bevolen werd om af te stappen en zich te ver- antwoorden. De soldaat gaf hieraan echter geen gevolg, doch zette er meer gang in. De aanstaande officier gaf het evenmin op, greej) fluks een rijwiel, dat bij den groenten- handel Van Ten Berge voor de etalage stonff, en ging er den overtreder op achterna. Deze opzet gelukte en weldra was de soldaat aan- gehouaen. Spoedig ging toen het publiek, dat blijk- baar met den „jongen" medelijden had, zich er mee bemoeien. Het gevolg was, dat de cadet in de verdrukking kwam en eenige klappen opliep, zoodat hij zich in een pas- seerende auto in veiligheid moest stellen en de arrestant de beenen nam. Het weggeno- men rijwiel schijnt ergens te zijn neergewor- pen. De groentehandelaar was met dezen gang van zaken lang niet tevreden Niet alleen ont- stond er voor zijn deur een groote volksop- loop doch hij was ook zijn rijwiel kwiji, zoo dat de politic werd gewaarschuwd. Twee rij- wielagenten kwamen ter assistentie, doch moesten volstaan met het verspreiden van het publiek, aangezien noch het rijwiel, noch de dramati personae in de omgeving aangetrof-, fen werden. EEN ONDERWIJS-KWESTIE. Het Ned. Ind. OnderwijzerslGenootschap, kortweg het N. I. O. G. genoemd, stelt zich volgens de statuten allereerst ten doel: „de ontwikkeling van het openbaar neutraal on- derwijs in Ned. Indie. Toch vond het wei- nige jaren geleden vrijheid tot een actie, om in Nederland de werving van onderwijzers voor Indie tegen te gaan. Is het aan de nawerking van die actie te wijten, dat, terwijl hier tientallen onderwij zers dingen naar elk plaatsje, dat er open valt, in onzen Oost een groot tekort aan on- derwijskrachten is? Wij vreezen, zegt de Telg., dat daarvoor andere redenen nog bestaan. Desalniettemin rijst de vraag, of datzelfde N. I. O. G. nu net een actie zou kunnen beginnen voor het kiezen van de Indische carriere bij de vele gediplomeerden, die in ons land maandenlang tevergeefs dingen naar een plaats. Indie toch heeft thans, ten gevolge van de unificatie-pogingen, de schakelscholen en de opheffing van de inlandsche scholenom van andere het Europeesch openbaar onder- wijs van leerkrachten beroovende proefne- mingen maar niet te sprekenmeer dan ooit behoefte aan Nederlandsche onderwij zers. 1NLIJVING. Op 3 October a.s. zal eene inlijving van dienstplichtigen der lichting 1927 (najaars- ploeg) plaats hebben. VADER EN ZOON VERDRONKEN. Gisternamiddag heeft op den Rijn nabij Kuilenburg een droevig ongeval plaats ge- had. Daar viel het zes-jarig zoontje van schipper A. IJsseldijk uit Rotterdam te water; onmiddellijk begaf de vader zich gekleed te water tenernde een poging te wagen zijin zoontje te redden. Het mocht hem evenwel niet gelukken en beiden, zoowel vader als zoon verdwenen in de diepte. Gisteravond waren hun lijken nog niet gedregd. DE ZAAK SACCO EN VANZETTI. Men meldt ons: Door den secretaris van het Internationaal Comite van' Antimilitaris- tische predikanten (I. C. A. P.) Ds. Hugen- holtz te Ammerstol, is telegrafi&ch een ver- zoek gericht tot President Coolidige om Sacco en Vanzetti te bevrijden. EEN GEDENKPLAAT VOOR DEN SCHEIERSTOREN TE AMSTERDAM. De burgemeester van Amsterdam heeft onitvangen dr. Frank Bergen Kelley, die uit naam van de Greenwich Village Historical Society een teekening kwam aanbieden van een gedenkplaat voor den Scheierstoren. In de nabijheid van dtezen toren voer in 1609 Hudson af voor den tocht, waarop hij; de naar hem genoemde rivier ontdekte. Ter her- denking van dit feiit, wenscht genoemd ge- nootschap aan den toren dfe bronzen plaat te doen bevestigen. Deze plaat kan ongeveer drie weken te Amsterdam worden verwacht. De burgemeester betuigde den heer Kelley dfen hartelijiken danlk van het gemeentebestuur en deeldfe mede, dat het gaame te zijner tijd de gedenkplaat zal aanvaardee, om dfeze te bevestigen aan het historisch bouwwerk. DE AMER'IKAANSCHE JOURNA- LISTEN. De K. L. M heeft de goede gedachte ge- had Woensdagavond een groot aantal der hier te lande vertoevendte Amerikaansche jour nalisten in het restaurant van het vliegveld Waalhaven aan een maaltijd te vereenigen. Te voren werden de gasten in de gelegenheid gesteld een korte rondvlucht te maken. Voor de meeste dames en heeren was dit de eerste vlucht. Allen waren opgetogen over de rust en de stabiliteit waarmee de groote Fokker de vluchten voibracht. Aan tafel heerschte een zeer opgewekte stemming. De heer Martin, de algemeene secretaris der K. L. M., sprak de gasten toe, deelde belangwekkende bijzonderheden mede en gaf uiting van de voldoening van de K. L. M dat juist een Amerikaan, de heer Van Lear Black, de eerste passagiersvlucht naar Indie en terug neeft willen maken. Hartelijke speechjes volgden uit den kring der gasten, waarbij vooral tot uiting kwam hoe zeer de Amerikanen het Nederlandsche luchtverkeer waardeeren en hoe men op de hoogte is van de vooraanstaande plaats, wel ke door de K. L. M. in het internationale luchtverkeer wordt ingenomen. In het V rede spate is. Gistermorgen zijn de Amerikaansche jour- nalisten in Den Haag gebleven, waar zij in het Vredespaleis kennis gemaakt hebben met verschillende internationale instellingen. Om half tien kwamen de gasten bijeen in de collegezaal der Academie voor Internatio naal recht, waar prof. Le Fur van de univer- siteit van Parijs een college gaf over de theorie van het natuurrecht sinds de 17de eeuw en de modeme leer. Voor den aanvang van het college hield dr. James Brown Scott, lid van bet curato- rium der Academie, een korte inleiding, waarin hij het ontstaan schetste van de Aca demie, mogelijk gemaakt door den maecenas Carnegie. Prof Le Fur hield vervolgens zijn college. Daarna begaf het gezelschap zich naar de groote recbtzaal, waar de heer Hammars- kjold, griffier van het Permanente Hor van Intern. Justitie, een voordracht hield over dit Hof. Ten slotte deelde de heer mr. Torley Du- wel, directeur van het Instituut Intermediaire International een en ander mede over het ontstaan en werking van dit instituut. Om een uur werd in de eetzaal van het Vredespaleis de lunch gebruikt, aangeboden door het bestuur van de Carnegie-stichting en gepresideerd door mr. P. W. A. Cort van der Linden, Minister van Staat, lid van het Permanent Hof van Arbitrage en van het be stuur der Academie voor Ipternationaal recht. Gistermiddag is het gezelschap per auto naar Leiden vertrokken. GEEN EIER'EN VOOR ZIJN GELD. Te Delft vervoegde zich dezer dagen eene zich noemende Van Dam bij een kamerver- huurster bij wie hij een kamer besprak. Hij gaf voor rangeerder bij de Ned. Spoorwegen te zijn en van Beetsterzwaag verplaatst te zijn naar Delft. Den volgenden ochtend ver- telde hij dat zijn vader te Beetsterzwaag een boerderij bezit en zoo goedkoop eieren kon leveren. Hij wist zijn hospes te bewegen hem 10 te geven, waarvoor hij eieren bij zijn vader zou bestellen. Daarna vertrok hij om zijn koffers van het station te halen, doch tot heden moet hij nog terug komen. 't Signalement van dezen persoon stemt overeen met dat van den zich noemenden Bak- ker die in meer plaatsen van het land soortge- lijike delicten heeft gepleegd. OVERREDEN. Op den spoorweg onder de gemeente Kethel werd gistermorgen' gevonden het lijifc van een ongeveer 3'0-jarigen man, die ver- moedelijk uit den trein is gevallen en met het hoofd i tegen een lichtpaal terecht geko- men. Hij moet onmiddellijk gedood zijn Het lijk werd door de Delftsche politie naar het gasthuis aldaar vervoerd AANRANDING. Woensdagnamiddag is te Oosterhout een aanranding gepleegd door vier manspersonen op een 14-jarig meisje uit Teteringen. Door hen is overtrading gepleegd van art. 242 van het Wetboek van Strafrecht. Het aange- rande meisje werd aan handen en voeten ge bonden aangetroffen. KORTE BERICHTEN. Te Utrecht is een 2J4-jarig meisje bij het spelen in een sloot met modder terecht gekomen en gestikt. Door een te hulp geroe- pen medicus werd tevergeefs getracht de le- vensgeesten weder op te wekken. Dinsdagmiddag-is te Joure het 12-jarig dochtertje van den heer Huisman de Jong bij de ouderlijke woning verdronken. Te Panningen (L.) sloeg Woensdag- middag de bliksem in de boerderij van den heer O. S. op de Heidie, welke totaal uit- brandde. De schade wordt door verzekering gedekt. Tijdens een kort maar hevig onweder, dat Woensdagnamiddag boven de midden- Betuwe losbarstte, sloeg de bliksem in een groote boerderij te Valburg. De dorpsspuit bleek niet bij machte het vuur in den rieten kap van het hoofdgebouw te stuiten, zoodat de motorbrandspuit uit het naburige Elst as sistentie moest verl^enen. Met hulp daarvan mocht het gelukken de boerderij voor totalen ondergang te behoeden. Brand- en water- schade worden door verzekering gedekt. Aan de Stationsstraat te Waalwijk zijn gisternacht uitgebrand twee woningen, be- woond door de families Heer en Brok. De oorzaak van den brand is onbekend. Te St. Oedenrode (N.-Br.) is de boer derij van Jos. de Leyer afgebrand. Het vee „Ach, u is niet wijs" zei ze met toornige stem. „Moet u og vragen of ik van plan ben hem weerstand te bieden ik die het sterkste kasteel bewoon in heel Dauphine. Mijn he- melals het nog noodig s, mijnheer, u dat te zeggen, hoor dan dat ik hem weerstand zal biedien, hem en al degenen de het de koningin behaagt te zenden, ik zal weerstand bieden zoo lang er een steen van Conddllac op do andere zal liggen." De Senechal haalde diep adem en begon opnieuw op zijn baard te kauwen „Wat meende u daarmee toen u zei dat ik u geen slecthter tijding had1 kunnen brengen dan de tijding dat hij alleen kwam?" vroeg zij plotselinig. „Mevrouw" zei hij, „indien die man zond-r gewapende macht komt en u biedt weertand aan de bevelen welke hij overbengt, wat denkt u dat dan gebeuren zal r" „Hij zal zich tot u wenden en u om man- schappen vragen welke hij; noodig heeft om de muren van mijn kasteel te vernietigen" antwoordde zij; kalm Hij zag haar ongeloovig aan. „Begrijpt u dat riep hij uit. „Begrijpt u dat?" Wat is daar onbegrijipelijk in?" Een klein kind zou het vatten! Haar ongevoeligheid was als een wind- 1 vlaag op de gloeiende sdntels van zijn angst. Ze blies hem aan tot een gloeiende toorn, zoo plotseling en vreeselijk, als mogelijk was bij zulk een man. Hij trad op haar toe, wagge- 'lend door zijn gezetheid,, met kloeiende wan- gen, woest zwaaiende armen, wapperencte ge- verfde bakkebaarden. „En wat moet er dan met mij gebeuren, werd gered, doch de geborgen oogst ging verloren. Gisterochtend ontstond in de fabriek van de N.V. Zuivelfabriek en Melkhandcl ,.Gouda", sedert enkele dagen vereenigd met de cooperatieve meklinrichting ,,De Combina- tie", aan de Karnemelksloot te Gouda een felle brand. Het vuur ontstond door onbeken- de«oorzaak op de bovenverdieping in de pas- teuriseer-inrichtig, welke verdieping geheel uitbrandde. Veel archief, op de bovenverdie ping geborgen, werd mede een prooi van het vuur, terwijl in de gelijkvzloersche verdie ping veel waterschade werd aangericht. Het voorstel-Kies in den Volksraad tot gelijkstelling van de militaire pensioenen van voor en na 1920 gepensionnerden is uitge- licht. Naar hfet Hbld. ter oore komt is jhr. H. T. Ram, hoofdingenieur van den Utrecht* schen Prov. Waterstaat, voornemens met i* gang van 1 November a.s. den dienst m«( pensioen te verlaten. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 11 Augustus. 2de klasse 4de liist. Prijzen van 30,- 292 759 854 863 975 98? 1074 1369 1386' 1405 1485 1550 1657 1669 1727 1914 1929 2028 2382 2948 3114 3338 3545 3637 3670 3748 4027 4051 4185 4339 4650 4793 4861 5228 5316 6052 6355 7062 7197 7258 7370 7471 7483 7729 8277 9009 9028 9129 9280 9779 9803 9975 9992 1010S 10155 10176 10814 10871 11097 11166 11187 11418 11436 11574 11643 12052 12057 12512 13130 13460 14377 14623 14814 14955 15062 15509 15516 15521 15696 15953 16048 16400 16755 17129 17364" 17420 17800 18973 19191 19260 19276 19916 20024 20222 20488 20793 20905 Luchtvaart. HULDIGING GEIJSENDORFFER. Zaterdagmiddag zal G. Geijsendorffer in zijn woonplaats Baarn, na zijn met succes •volbrachten vliegtocht Nederland—Indie ge- huldigd worden. Des namiddags 3 uur zal de vlieger met zijn Fokker-vliegtuig H.N.A.D.P. op het wei- land aan den Eemweg landen. Op het lan- dingsterrein wordt hij ontvangen door het eere-comite en het uitvcerend comite. Na een rondrit met auto's door enkele straten heeft ten gemeentehuize in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, raadsleden fen leden van het eere-comite en uitvoerend comite de offi- cieele ontvangst plaats. Op den Brink zal den vlieger namens de ingezetenen een huldeblijk met oorkonde wor den aangeboden, waarna een defile van plaatselijke vereenigingen volgt. Nadat ge legenheid gegeven is tot complimenteeren, zal in hotel „Central" een diner worden aange boden. DE „MISS COLUMBIA" GEREED. A VOOR DE OCEAAN-VLUCHT. Wellicht vertrekt zij hedennacht Gistermorgen om 9.12 is de Blauwe Vogel van Le Bourget vertrokken voor een proef- vlucht met Givon en Corbu aan boord. De machine was geheel uitgerust als voor de Oceaanvlucht en had ongeveer 140 gallon benzine aan boord. De vlucht ging van Le Bourget naar Chartres, Falaise, Goulogm en terug naar Parijs, een afstand van onge veer 700 K.M. De machine keerde om ha'.f- drie veili-g op Le Bourget terug. In verband met de verbetering in het weer had men gedacht, dat de „Miss Columbia" In dfen afgeloopen nacht zou starten en een aan tal vlieg-enthousiasten bracht den nacht op Le Bourget door. De beide aviateurs besioten echter om nog gunstiger weer af te wachten. De ,,Miss Columbia" staat geheel geladen, gereed om te starten. Drouhin, die den mor- gen op het vliegveld doorbracht, verliet dat om ongeveer drie uur, naar hij zeide om te gaan slapen. Daaruit concludeert men, dat Levine en Drouhin wellicht morgennacht zul len vertrekken. KoNNECKF. VERTREKT VOLGENDE WEEK. De vlieger Kbnnecke is gistermiddag met zijn vliegtuig te Berlijn aangekomen. Prof, junkers werd per vliegtuig van War- nemtinde naar Dressau ver\;oerd, hetgeen er op wijst, dat het vertrek voor den transatlan- tisdhen vliegtocht der Ju nkers-vliegtuigen elk oogenblik te wachten is. De „Europa" en de „Bremen worden hedenavond gereedgemaalct om te starten. Konnecke zal te Keulen nog een proefvlucht houden met ljiaximumbElasting en in het be gin der volgende week zijn tocht naar Ame- rika aanvangen. Als einddoel van zijn vlucht wordt Philadelphia genoemd madarne? wat moet er met mij gebeuren? Moet ik in het verderf worden gestort, in de gevangenis geworpen, opgehangen misschien, omdat ik hem geen manschappen wil geven want dat bedoelt gij. Moet ik mij zelf vo- gel\rij verklaren? Moet ik, die vijftien jaar Senechal van Dauphine ben geweest, mijn leven eindigen met schande beladen ter wille van de huwelijksplannen van een vrouw voor een meesmuilend schoolmeisje? Heer ir de hemel!" zoo brulde hij. „Ik geloof dat u krankzinnig geworden is gek, gek, stape'.- gek! over deze zaak. U zou er geen bezwaar in zien dit hefele gewest in opstand' te brengen, zoodat u uw gang kon gaan met dat ondeu- gende kind. Maar ventregris! mij in het ver- dferf te tsorten Hij zweeg, want hij had geen woorden meer tot zijn dienst; hij bleef eerst staan met open mond, toen vouwde hij de handen samen of zijn bulk en liep de kamer op en neer. Mada me de Cond i M ac keek hem aan met kalm gelaat en kouden blik. Zij stond daar als een krachtige eik, die rustig en onbe\rreesc den orkaan afwacht. Toen hij had uitgespro- ken, verwijderde zij zich van den haard en terwijl zij met haar karwats zachtjes teger haar japon klopte, liep zij naar de deur. „Tot ziens mijnheer Tressan" zei ze zo koel mogelijk met den rug naar hem toe. Bij d'ie woorden staakte hij zijn koortsach tige wandeling, bleef staan en hief het hoofo op. Zijn toorn verflauwde, als een kaars die door een windvlaag wordt uitgehlazen. En werd vervangen door een nieuwen aanval van vrees. r (Wordt vervolgd 1 Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C. M. G. d. W. .3) „Wat is er meer te vertellen; ge weet den korten inhoud van de geschiedenis". „Maar waarin openbaart zich het onheil? Welken vorm heeft het aangencmen en door wien zijt ge er van verwittigd?" „Een vriend in Parijs heeft mij geschreven en zijn bode heeft zijn werk goed voibracht, anders zou mijnheer de Garnache hier voor hem zijn aangekomen en ik zou niet eens ge waarschuwd zijn geweest". „Garnache?" vroeg de graaf. „Wie is Gar nache?" „De gezant van de koningin-regentes. Hij is hier naar toe gestuurd1 om mademoiselle de la Vauvrage recht te doen wedervaten en in vrijheid te stellen" Tressan begon plotseling te kermen en de handen te wringen aandoenlijk dm aan te zien als het niet zoo bespottelijk geweest was. „Ik heb u wel gewaarschuwd, mevrouw! Ik heb u gewaarschuwd wat het einde zou we- zen" riep hij uit. „Ik heb u gezegd „0, ik herinner mij alles wat u gezegd ^e' Z'J 'lem met toornige stem in de rede. „U kunt u de moeite besparen die woor den te herhalen. Wat gedaan is, is gedaan en ik zou het niet ongedaan willen maken. Ko- oingin-regentes ia of neen, ik ben meesteres op Condillac, hier ben ik de baas; mijn bevel is de eenige wet die wij hier kennen en ik heb geen plan daar verandering in te brengen Tressan zag haar verbaasd aan. Deze onbe- redeneerdfe vrouwelijke stijfhoofdigheid maak- te zooveel indruk op hem dat hij zich een glimlach veroorloofde en 'n poging tot ironie en scherts. „Maar mevrouw," zei hij, zijn handen uit- spreidende met een bulging. „Waarom dan te spreken van onheil of moeilijkheden?" Ongeduldig tikte zij met haar rijzweep tegen haar japon en tuurde in het vuur. „Om- dat er moeilijkheden zullen komen, daar mijn zienswijze is zooals ze is". De Senechal trok de scihouders op en deed een stap naar haar toe. Hij begon met spijt te beseffen, dat hij zich de moeite had kunnen besparen zijn mooi geel Parijsoh wanbuis aan te doen. Zij had dien middag geen oogen voor ieis moois. Ook was hij bezorgd, wat er met hem zou gebeuren wanneer er werkelijk moeilijkheden kwamen. Hij besefte dat hij lan- gen tijd had mogen rusten op een bed van rozen in dit aangename heerlijke Dauphine, een rustig hoekje van Frankrijk en nu begon hiji zich zeer beangsf te maken of er van die rozen misschien nets zou overblijven dan 'de doornen. „Hoe is dfe koningin-regentes iets te weten gekomen van van mademoiselle's toe- stand1?" vroeg hij. De markiezin keerdfe zich woedend om. „Het meisje heeft een gemeene verrader ge vonden die een brief van haar heeft overge- bracht! Dat was voldoende. Als ooit het ge- luk of het noodlot hem in mijn handen doet komen, dan zweer ik dat hij hangen zal zon der genade". Toen scheen zij haar toorn van zich af te zetten en ook de onbeschaamdheid en spot waarmee zij hem tot nu toe zoo ruimschoots behandeld had. Zij nam nu een smeekende houding aan en vestigde haar mooie oogen met aandoenlijke uitdrukking op zijn gelaat „Tressan" zei ze met een geheel andere stem dan zooeven, „ik ben door vijanden om- ringd. Maar gij zult mij niet verlaten? Ge zult mij tot het einde toe bijstaan, niet waar, mijn vriend? Ik kan op u ten minte rekenen?" „In alle opzichten, mevrouw" antwoordde hij onder de betoovering van1 haar blik. „Hoe- veel man brengt die Garnache met zich mee? Hebt ge daarnaar reeds onderzoek gedaan?" „Hij brengt niemand mee" antwoordde zij met een zekere zegepraal in haar stem „Niemand?" herhaaldfe hij vol schrik. „Nie- dan Hij hief zijn handen ten- heme! en stond daar sprakeloos en suf. Zij; leunde voorover en zag hem verbaasd aan. „Diable! Wat scheelt u?" riep zij. „Had ik u een betere tijding kunnen brengen?" „Ik zou geen slechter tijding hebben kun nen bedenken" kermde hij. En toen, alsof plotseling een straal van hoop.de verschrikkelijke duisternis, waarin hij zich bevond was komen verlichten, keek hij plotseling op. „Is u van plan hem weerstand te bieden?" vroeg hij. Een oogenblik staarde zij hem aan, toen lachte zij, een onaangcname lach.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5