JE ZEEPPOEDER L. Frankenberg, Alkmaar, Stadsnieuws De Hollandsche Waschvro u w Bioscopen Tooneel. BinnenSand DE KAASMARKT/ -- Aanvoer 143 stapels, wegende 172360 Kg. Kleine fabriekskaas met merk 44. Klelne boerenkaas met merk 40.50; zonder merk 39. Fabriekscommissiekatls 42.50. Boe- rencommissiekaas met merk 43. De handel was vlug. ALKMAAR, 12 Aug. 1927. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 645 hectoliters. 228 H.L. tarwe/ 15.50—/ 16.50, 101 H.L. gerst: wintergerst 12.25 13.25, idem chev. 14.50, 247 H.L. haver 1114, 26 H.L. boonen: bruine boonen 21, duiven boonen 16.25—/ 17.50, witte boonen 16—/ 31, 20 H.L. karwijzaad 35 20 H.L. blauwmaanzaad 37, 3 ri. L. erw- ten, per 100 kilo. :LS AMSTERDAMSCHE AARDAP- PELENMARKT. - AMSTERDAM, 12 Aug. Hillegommer Zand 9 ct., Zeeuwsche Eigenheimers 7 ct., IZeeuwsche Blauwen 8 tot 8V$ cent, per kilo. Overige prijzen onveranderd. Aanvoer 4 la- dingen, zijnde 509 H.L. plaatst Uwe advertepties in alle binnen- en buitenlandsche bladen zonder prijsverhooging Geheimhouding wordt gegarandeerd. HISTORISCHE ANECDOTEN. Toen de arme schrijver Balzac op zekeren nacht te bed lag en maar niet in slaap kon komen omdat hij erover lag na te denken hoe hij toch wel de twee hoofdpersonen zou laten Bterven, in de roman, dien hij bijna voltooid had,ging eensklaps de deur van zijn slaapka- jner open en sloop een dief zacht naar bin nen. Hij naderde 'het bureau van den letter- kundige, dat tevens zijr. schrijftafel was, doch hoe dichter hij er bij «wam, des te harder be gan Balzac te lachen. Wat laclit gij toch? vroeg de dief, die ofschoon verschrokken trachtte zijn tegenwoordigheid van geest te behouden. „Geen wonder'' antwoordde Bal zac ik kan mij niet begrijpen hoe gij u zelf aan de galeien blootstelt, door in mijn schrijf tafel bij naCht, in het donker geld te zoeken, dat ik op klaarlichten dag er niet vinden kan. t' Toen Keizer Wilhelm in het jaar 1879, na een doorgestane zware ziekte, als gevolg van een lagen aanslag, zijn residentie door reisde, was de locomotief' van zijn trein, te zijner eere rijk met bloemen en guirlanden versierd. Aan een tusschenstation, waar de keizerlijke trein een kort oponthoud had had de keizer met zijn gevolg den trein verlaten en men onderhield zich levendig over den prachtvol versierden locomotief. Een der heeren uit het gevolg gaf o.a. te kennen, dat de kransen en bloemenslingers toch brandgevaar op konden leveren, en dat het goed zou zijn, dat de locomotief geheel uit ijzer bestond. De keizer, wien deze woorden niet ont- gaan waren, vroeg toen den betroffen heer vriendelijk: Heeft u dan wel eens een locomotief van hout gezien? Deze komische vraag, verwekte een alge- meen gelach, waarmee ook de gevraagde of hij wilde of niet moest instemmen. COR RES POND'ENTIE F. J. M. alhier. Van de door U opgegeven nadere bijzonderheden hebben wij een dank- baar gebruik gemaakt. Overigens lijkt de toe- stand op dit oogenblik en alles wat daaraan vast zit ons den laatsten tijd in de couranten zoo van alle zijden belicht, dat ingezonden stukken daarover overbodig zijn. Wanneer voor bedoelde pr<> stvergadering te zijner tijd een advertentie wordt opgegeven zullen wij er op verzoek gaarne de aandacht in on- ze rubriek stadsnieuws op vestigen. Red. Alkm. Crt.) PRED1KBEURTEN. 14 Augustus. Groote kerk, 10 uur, Ds. J. F. Ossewaar- de van Grijpskerk. Avond 6 uur, Ds. Hak. Kapel, 10.30 uur, Ds. Deehnan. Evangelisch-Luthersche kerk, avond 7 uur, Ds. Deetman. Doopsgez. kerk, 10.30 uur, Ds. J. F. Knip- scheer van Knollendam. Rem.-Gereformeerde kerk, 10.30 uur, Ds. Cramer v. Baumgarte, em. pred. te Hoorn. Geref. kerkJ 10 en 5.30 uur, Ds. v. Henten van Nieuw-Vennep. Collecte Schulddelging. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 en nam. 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. AKERSLOOT, geen dienst. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom Rechtz. Herv. Evang. .,Maranatha"10.20 uur, de heer H. Schoitz van Amsterdam Ned. Herv. Evangelisatie Kapel „Loofl den Heer", Karel de Grootelaan 9, 10 uur, de heer H. Stavenga. Gere form, kerk, 10 uur en nam. 7 uuf, Ds. A. M. Boeijinga van Sassenheim. EGMOND AAN DEN HOEF, 9.30 uur, Kinderkerk, Mevr. L. SpelbergStokmans. EGMONDBINNEN, 10.30 uur, Ds. Spelberg. HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haa". Evangelisatielokaal, 10 uur, Ds. M. D. Gijsman van Zunderdorp. HENSBROEK, geen dienst. KOEDIJK, 's av. 7.30 uur (n. t.) Ds. Haumersen. OBDAM, 10.30 uur Ds. Kruizinga. ;'T OTERLEEK, geen dienst. OUDORP, 10 uur, Ds. Groot. STOMPETOREN, 10.30 uur, Ds. Heep. UR'SEM, avond 8 uur, Ds. Homan. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Laigestraat 85. Geopend alle werkaagen van 10—10 uur. s Maandags van 210 uur. De boekerij werd met de volgende werken uitgebreid5 Nederlandsche en in het Ned. vert, letterkunde. 511 E 45 v. P. N. v. Eijck. Voorbereiding. (Gedichten). T ooneel. 512 P 52 L. Pirandello. Hendrik IV. 812 S 62 t. A. Simons—Mees. Twee le- venskringen. 814 M 68 W. Moens. Celbrieven. (Gedenk- schrift.) Romans, verhalen. A 18 7 Tj. Adema. Om de zilveren schat- ten der zee. B 74 2 z. H. Borel. Het zusje. J 105 Friesche Jayke. VI. E.(ngelberts). J 45 K. Joselin de Jong. De eene richting. K 60 E. Knuttel—Fabius. Onder de ko- renmaat. O 34.5 my E. Ph. Oppenheim. Mysterie. P 19 A: Parrish. De eeuwige vrijgezel. P 29 F. Pauwels. Boeven en burgers. R 53 P. H. Ritter Jr. Het verwijt. S 10 h. R. Sabatini. De herbergridder S 10 zDe zeehavik. S 25 be C. en M. Scharten—Antink. Het bekertje v. Valentijn. S 39 n. M. Schmitz. Naar het lichte land. T 34 d F. Timmermans. Driekoningen tryptiek. Z 24 me. M. v. Zeggelen. Mevrouw Ma rianne. Duitsche letterkunde. 831 P 95 A. Puschkin. Der Reiter aus Erz. (Gedichten). 831 R 501 R. M. Rilke. Das Stundenbuch. (Gedichten). 832 W 48 s. F. Werfel. Spiegelmensch. (tooneel). 833 B 64 H. F. Blunck. Totentanz. 833 M 93 R. Musil. Drei Frauen. 833 S 57 W. Seidel. Der Gott im Treib- haus. 833 W 29 c Wassermann, Christian Wahnschaffe, 2 din. Russische letterkunde. 890 W 94. N. v. Wijk, Russische letterkun de. Wetenschappelijk werken. Stz. 291 K. E. B. Roster, Mythologisch woordenboek. Stz 413 K 86. Kramer's woordentolk. 398 S 81. L. D. Staal, Verhalen en legen- den van Israel. 371 3 B 30. A. R. J. Bazuin. Het d^ltoni- seeren op de Christelijke School. 910.8 F 41. R. Forbes, Van de roode zee naar den blauwen- Nijl. Brochures. J. W. Langelaar. De tekortkomingen van ons middelbaar onderwijs. S. Elzinga. De chaos van ons Middelbaar onderwijs. Jb. Zeijlemaker. Praktijk en rechtsweten- schap. (Rede). i A.-- Liichtvaart. AMSTERDAM-BATAVIA EN TERUG De commissie Vliegtocht Nederland-Indie schrijft aan het Haagsch Aneta-kantoor: De le luitenant-vliegenier Koppen zal zich op 1 October a.s. per vliegtuig van Schiphol naar Batavia begeven met de bedoeling om bki-nen dezelfde maand in Amsterdams lucht- haven terug te keeren. De bemanning van het vliegtuig zal, behalve uit den leider van den tocht bestaan uit den sergeant-vlieger G. M. H. Frijns, thans verkeersvlieger bij de K. L. M., als tweede bestuurder en een werktuig- randrge, WIffls naam lafef ikl wbrdeh o"pg£- geven. De ylucht zal geschieden met een Fok- ker-vliegtuig F. VII A, voorzien van drie mo toren Armstrong SiddTey Lynr. De te volgen route, die in hoofdzaak overeenkomt met die, welke gevolgd werd door Van der Hoop en door Geyssendorffer, zal worden verdeeld in dagelij-ksche etappes van 1150 tot 1550 K M zoodat de heen- en terugreis elk in ongeveer 10 vliegdagen zullen worden verricht. Bij beide trajecten zal Singapore niet, Me- dan wel aangedaan worden. Het verblijf te Weltevreden is voorloopig bepaald op zes da- gen. De vlucht zal, gelij-k reeds gemeld, tevens een- postvlucht zijn. Alle poststukken zullen worden afgestem- -peld met een voor deze gelegemheid opzette- lijk te vervaarddgen stempel. Met den P.T.T.- dienst in Ned -Indie is een overeenkomst tot stand gekomen voor een postvlucht Batavia- Amsterdam. Het tijdperk waarin de vlucht zal geschie den is een der gunstige gedeelten des jaars Wat betreft moessons in Ned.-Indie en Britsch-Indie, en ook ten opzichte van de hitte en de zandstormen in Mesopotamia, is het ge- kozen tijdvak gunstiger dan dat, waarin Ggys- sendorfier dit geb-ied1 overvloog. De vraag is gesteld, of er, nu de practR sche mogelijkheid der luchtverbinding Ne derlandNed.-Indie door de lucht van Geys- nog wel aanleiding bestaat, om den vlieg tocht van luit. Koppen te laten doorgaan. sendorffer en Scholte afdoende is bewezen, Deze vraag is zoowel door het comite als door den heer Koppen zelf, ernstig overwo- gen. Beiden zijn echter eenstemmig tot de slotsom gekomen, dat er iuderdaad gegronde redenen bestaan, om het reeds te voren onl- wiorpen plan ook thans nog ten uitvoer te brengen. Voor een snelle retourvlucht. De heer Koppen heeft van deze luchtreis en van de daarbij in het spel zijnde vraag- stukken sedert jaren studie gemaakt. Zijn ken- nis dienaangaande, gevoegd bij de belang- rijke ervaringen van Van der Hoop en van Geyssendorffer met hun reisgenooten, die al ien daaromtrent zeer waardevolle rapporten hebben uitgebracht, waarvan de heer Kop pen kon gebruik maken, vormen te zarncn een gunstigen grondslag voor het onderne- men van een snelle retourvlucht, welke bij voorspoedig v-erloop als type der toekomstige luchtreizen Amsterdam—Batavia zal kunnsn ■gelden. Het vraagstuk der geregelde luchtverbin ding AmsterdamBatavia is thans technisch zoover ontwikkeld, dat men mag aannemen, dat wij met rasschc schreden het tijdstip der totstandkoming der verbinding tegemcet gaan. Daarvoor is het echter vooral noodig, dat de openbare meening in Nederland en in Ned. Indie op dit punt wakker blijft en zich krachtig blijft uiten. Reeds uit dit oogpunt gezien is een vlucht als die van luitenant Koppen een werkzaam middel om de aan dacht op het vraagstuk gevestigd te houden, welke anders bij gebrek aan nieuwe prikkels spoedig uitdooft. Ook vergete men niet, dat de luchtreis van luit. Koppen de eerste naar Ned.-Indie zal zijn met een meer-motorig vliegtuig, om- trent welks gebruik in het groote afstands- verkeer en in het tropische Klimaat wij in Nederland nog geen eigen ervaring bezitten, terwijl zoodanig vliegtuig toch het type zal zijn, dat voo regelmatig verkeer op deze route het meest in aanmerking zal komen. Op grond van dit alles vertrouwt het co mite, dat de Nederlandsche natie en de be- volking uit Ned. Indie aan den tocht van luit Koppen dezelfde warme belangstelling zullen schenken, welke aan vorige nationale Indie- vluchten ten deel viel en dat ieder, die daar- toe in de gelegenheid zal wezen, het zijne zal bijdragen om het slagen van dezen tocht te bevorderen. Programmes van Vrijdag 12 Augustus tot en met Donderdae 18 Augustus. Theater Cinema Americain. Hoofdnummer: Het Kamermeisje van het Palace Hotel (komisch). Hoofdrol: Betty Balfour (Squibs). Alkmaarsch Bioscoop Theater. Hoofdnummer Vrijdag, Zaterdag en Zon- dag: Zijn laatste Alarm. Brandweerfilm. Hoofdnummer Maaridag, Dinsdag, Woens- dag en Donderdag. Hare Doorluchtigheid Radijsje. Victoria Theater Hoofdrollen: Xenia Desni en Hans Jun- kerman. Hoofdnummer: Compagnons in Lief en Leed. Hoofdrol: Jackie Coogan. Nu, Piet-je, waarom heb je me de waarheid Diet ve;te!d? Ik daoht, dat U mijn verhaal veel aardiger zcu vinden. moeget. .(Punch) N.V. HEI AMSTERDAMSCH TCONEEL Aan „Htt Amsterdamsch Tooneel", dat in het a.s. speeljaar onder leiding van Louis de Vries, Herman Kloppers en Willem van Kor- laar jr. den Hollandschen Schouwburg gaat bespelen, zijn de volgende dames en heeren verbonden: (Opsomming in alphabetische volgorde) Caroline van Dommelen, Annie Follender, Marie Gilhuijs—Sasbach, Mathilde de Kiehl, Jo Stam, Mies Versteegh, Ida Wassemann (van den Koninkl. Vlaamschen Schouwburg te Amwerpen); Karel Baars, Louis Chris- pijn, Joris Diels (van den Koninkl. Vlaam schen Schouwburg te Antwerpen), Coen His sik, Willem v. d. Hoog, Herman Kloppers, Folkert Kramer, H. K. Teune, Philip de Vries en Louis de Vries. Met eenige artisten worden nog onderhar.- detingen gevoerd. De openingsvoorstelling is vastgesteld op Donderdag 1 September met Shakespeare's „Koopman van Venetie" ;n een geheel nieuwe monteering, onder leiding van Herman Klop pers. De rol van Shylock wordt door Louis de Vries vertolkt. HCGIBROEI. Gistermorgen is te Alphen aan den Rijn door hooibroei brand ontstaan in de hoeve van den landbouwer v. V. De brandweer kon het woonhuis beveiligen, doch stal en hooiberg brandden geheel uit. Een partij kaas kon tijdig worden geborgen. Een en a-nder is verzekerd. DE ZAAK Dr. N. D. VAN LMTwIN. Omtrent de venvikkelingen in de Geref. Kerk te Harkema-Opeinde (Fr.) schrijft men ons het volgende: De Kerkeraad der Geref. Kerk te Harkema- Opeinde heeft nog steeds geen uitvoering gc- geven aan't besluit der Classis Drachten om de indertijd over Dr. N. D. van Leeuwen, den plaatselijken predikant, uitgesproken schorsing op te heffen. De Kerkeraad beweert bij deze houding zoo goed als heel de gemeente achter zich te hebben, maar dit is toch gcenszins het geval. Wel stond er op de in Mei j.l. gehouden le- denvergadering, welke ook door de Deputa- ten der Classis bijgewoond werd en die een zeer rumoerig verloop had, een meerderheid aan de zijde van den Kerkeraad, maar deze vergadering werd toen ook bijgewoond door een tiental personen, die geen lidmaten der gemeente waren en die er het hunne toe bijge- dragen hebben om de uitvoering van het clas- sicale besluit te keeren reden waarom ve- len te Harkema-Opeinde die gemeente-verga dering dan ook onwettig achten en bo- vendien waren er velen weggegaan, die voor de uitvoering van het classisbesluit waren. Op de laatstgehouden classisvergadering daarentegen was wel een adres ter tafel van 36 lidmaten, die^de partij van den Kerkeraad opnamen, maar onder deze 36 waren vele vrouwen, die met hun mannen geteekend hadden, zoodat deze lijst hoogstens een 20 gezinnen vertegenwoordigde, terwijl er ook een schrijven was van 30 personen, uitslui- tend manslidmaten, die op uitvoering van het classicale besluit en opheffing der schorsing van Dr. van Leeuwen aandrongen. De actie van den Kerkeraad is dan ook het gevolg van het drijven van slechts enkele personen, indien de a.s. Synode het besluit der Classis goedkeurt, mag men verwachten, dat zeker twee der kerkeraadsleden met de Synode mee zullen gaan en de oppositie in de minderheid zal komen, en wordt door hem met allerlei ongeoorloofde middelen ge voerd, als het onwettig aanstellen van een ouderling, het houden van een onwettige vergadering gelijk de bovengenoemde ge- meente-vergadering, het verspreiden van al lerlei laster omtrent den predikant, waar- mede men de menschen tegen Dr. van Leeuwen opzweept, het in maciitsmisbruik negeeren van imgediende verzoeken. Wat dat laatste betreft, het verzoek b.v. van den heer R. Beima om een samenspreking met den Kerkeraad over de oestaandt geschillen; werd aanvamkelijik met beslistheid afgewe- zen; men wilde met „andersdenkenden" niet van doen hebben. Dit leidde toen tot een on verkwikkelijk getwist in den Kerkeraad. Ook op andere dergelijke verzoeken werd niet in- gegaan. De weg om door broederlijke sa menspreking tot een gewenschte oplossing te komen is door den kerkeraad afgesloten. Wat het vertrouwen in de ambtsdragers bij velen ernstig heeft geschokt is niet min der het feit, dat het deel van den kerkeraad, dat zich tegen Dr. van Leeuwen keert, meer- malern gedreigd heeft tot de Christ. Oeref. kerk te zuljen overgaan, bij aldien Dr. van Leeuwen als predikant gehandhaafd wordt. Er zijn zelfs sterke aanwijzingen, dat er reeds stappen in die- richting zijn gedaao en deze zaak reeds in gieheime conferenties besproken is. Een der ouderlingen heeft zich reeds met nog een ander lidmaat in verbinding gesteld met een Christ. Geref. predikant. Toch denikt bijna niemand in de gemeente eraan, om Ch.r. Gereformeerd te worden, behalve zieer enkelen, die indertijd ook Dr. A. H. Zomer, in het n; burige Drogeham het lieven zoo moeilijk hebben gemaakt. Inder- daad zijn dit nu ook weer de leidcnde per sonen in de actie tegen Dr. van Leeuwen, ge- lijik ook verschiliende personen uit de kerk van Drogeham in.de venvikkelingen thans te Harkema-Opeinde zich weren. De tegenwoordige actie tegen Dr. van Leeuwen heeft dan ook een voorgeschiedenis. In de nu bestaande verwikkelingen open- baren zich n.l. twee stroomingen in de ge meente, waarvan de eene door de prediking van Dr. van Leeuwen en de aan hem vooraf- gegane predikanten van Harkema-Opeinde zoo goed als verdwenen scheen te zijn, maar thans in het verzet van den Kerkeraad, een deel der gemeente tegen het besluit der Clas sis en de handhaving van Dr. van Leeuwen weer van zich merken laat. Flier schuilt die ware reden der oppositie tegen het classicale besluit. Men schijnt thans, als uitweg uit de moei- lijkheden, te overwegen om Dr. van Leeuwen van de kerk van Harkema-Opeinde „los te maken Maar mocht men dien weg inslaan, dan zou het voorts recht tot een hevige bot- sing komen tusschen de twee stroomingen, wel'ke thans in de gemeente tegenover elkan- der staan. Zulk cen tegen alle recht en billijkheid in verwijderen van Dr. van Leeuwen, den wetti- gen predikant, zou door een groot deel der gemeente gevoeld worden als een moedwillig wegstcoten van het licht van den kandelaar, dat een oordeel Gods over de gemeente zou inroepen. Het zou leiden tot verwoesting der gemeente, die dan naar menschelijke bereke- ning in afzienbaren tijd geen eigen predikant zou kunnen verkrijgen en overgeleverd zou zijn aan de leiding van eenige drivers. De eenige goede oplossing zou zijn het her- stellen van Dr. van Leeuwen in de uitoefe- ning van zijn ambt. Dat is de weg van orde en recht. En wordt deze weg met beslistheid bewandeld, dan zullen er natuurlijk nog wel eenige strubbelingen zijn, en zullen er ook wel een paar van de ergste dwarsdrijvers mef c-e kerk breken, maar binnen niet langen tijd zal dan ongctwijfeld de kerkelijke rust te Harkema-Opeinde zijn weergekeerd. i enslotte kunnen wij nog mededeelen, dat zich te Harkema-Opeinde na de bewuste ge- meente-vergadering in Mei j.l. een breede commissie heeft gevormd, die zich ten doel stelt langs den ordelijken en wettigen weg te gen de onrechtmatige handelingen van den kerkeraad op te treden. In opdracht dezer commissie is d.d. 11 Juni j.l. aan de Classi cale Commissie der Classis Drachten voor de zaak-dr. van Leeuwen een verzoek gericht, „het tot die oplossing te leiden, dat dr. N. D. van Leeuwen de Gemeente weer kan voor- gaan in zijn ambtelijke bediening". Dit ver zoek was voorzien van een uitvoerige „toe- lichting", terwijl een nog breedere toelichting omtrent de toestanden te Harkema-Opeinde werd gezonden aan alle predikanten der Classis Drachten. Noch door de Classis, noch door een dezer predikanten is echter over deze missives tot nu toe een woord gerept. DE ONTHULLING VAN HETT SCHAEPMAN-MONUMENT. Na de gister reeds door ons gepubliceerde rede van mgr. Nolens hield jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, de voorzitter der Tweede Ka- mer een rede. Met prof. dr. Jan ten Brink zegt spreker: Ziet hier voor u de gestalte van een Neder- landsch priester, een Nederlandsch geleerde en dichter, een spreker en improvisator, een pleitbezorger der hem toevertrouwde belan- gen, een redenaar met koper in zijn stem en met dien koperen kop, welken De Genestet zoo gaarne voor zijn arm, gevoelig hoofd had willen ruilen. Een strijder voor de oude moederkerk, een moderne kruisridder met het zwaard van Bchemando in de ijzeren vuist, een herculisch vleugelman in het leger van Rome, een hoogleeraar aan een Nederlandsch gymnasium, een letterkundige als de beste, een gezellig man met den ronden glimlach der gastvrijheid op de lippen! Een staatsman, die als lid der Tweede Kamer het vooroor- deel te schande maakte, volgens hetwelk geen talentvol lid in die achtbare vergadering zich op de hoogte van zijn elders verworven roem zou kunnen handhaven, die leider en aao- voerder werd zijner partij, die eerbied inboe- zemde aan zijn tegen3tanders en hoogachting verwierf van zijn vrienden. Dat is, ging spr. voort, het beeld van den man, welken gij hier in brons voor u ziet. Zijn levenstaak was zijn land te dienen en daar na de katholieken de hun toekomende plaats te verschaffen, welke hun rechtens toekwam. En daarvoor heeft hij de meet dan twintig jaren van zijn Kamerlidmaptschap gestreden, gestreden voor zijn volk in en buiten het par- lement. overal, nationaal. Hij liet zich leiden door overwegingen in 's lands briang, de scherpe kanten der staat- kunde tegencver andere partijen wist hij te verzachten. Hij aarzelde niet, wanneer het noodig bleek, nieuwe vormen in het staaisle- ven op te nemen. Hij was een stoer en onver- moeid strijder voor volksontwikkeling, volks- welvaart en volksinvloed. Zijn welversneden pen wist voor te lichten in moeilijke proble- men en ingewikkelde vraagstukken van den dag. Hij was de grondlegger onzer georgani- seerde Katholieke Staatspartij, hij maakte haar krachtig en sterk. Haar programma be- vat staatkundige regelingen, gebouwd op vrije gevolgtrekking, terwijl hij mede den afstand tusschen katholieken en niet-katholie- ken wist te verkleinen. Dr. Schaepman bouwde voort aan de uit- breiding van het katholieke leven in de maat- schappij en toen hij ver van ons te Rome het moede hoofd ter ruste legde, wachtte zijn ge- boorteplaats Tubbergen op een monument, zijn grooten zoon waardig. Dat gedenkteeken, zeide spr., staat dan eindelijk voor ons, door gaven van vrienden en vereerders hier geplaatst. Moge dit beeld, aldus besloot jhr. Ruys, voor ons alien en voor hen, die na ons komen, een prikkel zijn tot voortdurenden arbeid in den dienst van vaderland en kerk. (Daverend applaus). Vervolgens hield pastoor A. Waanders uit Tubbergen een lofrede op dr. Schaepman als den grooten zoon van Twente. Deken Scholie, uit Oldenzaal. droeg daar- na het monument namens de schenkers aan de gemeente Tubbergen over. De burge- meester aanvaardde namens het gemeente- bestuur in dank het gedenkteeken. Hij bracht hulde aan den beeldhouwer Falise uit Wa- geningen, voor diens knap werk Spr. bood hetn namens het ccrife een krans aan. Tot slot sprak nog een familielid, de heer Th. F. M. Schaepman uit 's-Gravenha- ge, namens de familie een hartelijk woord van dank voor de eer, aan zijn overleden neef bewezen. Ter afwisseling werder door een jongens- koor van 256 zangers liederen gezongen De Tubbergsche Hannonie ,JDr. Schaepman" voerde verschiliende nummers uit. Een schit- terende historiscbe en folkloristische optocht ziette mede aan de plechtigheden luister bij. MAN AANGEHOUDEN BIJ HET AMERIKAANSCH CONSULAAT. De politie van het bureau Singel te Am sterdam heeft gistermiddag op de Keizers- gracht, op het gedeelte, dat gelegen is tegen over het Amerikaansche consulaat, een man gearresieerd, die door een scheepsroeper be- leedigingen uitte aan het adres der Ameri kaansche justitie. Een groote menschenme- nigte, door het stemgeluid van den man aangelokt, was van aeze arrestatie getuige. INBRAAK TE LEIDERDORP. Bij den landbouwer v. d. G. te Leider- dorp is op niet na te gaan tijdstip ingehro- ken. Een bedrag aan geld van 300 werd meegenomen; vele gouden en zilveren voor- werpen werden mede ontvreemd. Sporen van brak waren nergens te vinden. De politie heeft de zaak in onderzoek. KUNSTGEBIT INGESLIKT. De landbouwer K. te Koudekerk vergat 's nachts zijn kunstgebit uit den mond te ver wijderen, met het gevolg dat hij het inslikte. De man is naar het Academisch Zieken- huis te Leiden vervoerd, waar een en ander langs operatieven weg is verwijderd. ONWEER. Tijdens een onweder dat hedenavond boven Panningen deze plaats woedde, is de bliksem ingeslagen in de boerderij Van den landbou wer S., welke geheel verbrandde. Niets werd gered. De schadc wordt door verzekering ge- dekt. DAMES BARON, BRAUN, DEN TURK EN VIERDAG GEKOZEN. Naar wij vernemen. zegt de Telg., heeft het Bestuur van den Nederlandschen Zwem- bond besloten, de dames M. Baron, M. Braun, W. den Turk en M. Vierdag af te vaardigen naar de Europeesche zwemkampioenschap- pen op 30 Augustus a.s. te Bologna. Buiten deze zwemsters zal ook nog een waterpolo-zevental, dat Zondag a.s. na den wedstrijd HollandBelgie definitief samen- gesteld wordt, naar Bologna vertrekken. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag heeft te Leeuwarden een felle brand gewoed in de bakkerij van den heer K., in de Slotmakersstraat aldaar. Het bovendeel brandde geheel uit. De beneden- verdieping bekwam veel waterschade. De be- lende perceelen konden behouden bliiven. De oorzaak is onbekend-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7