DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. W8F Ralme en veilige stalling voor AUT0M0BIELEN A. 1AM 4 Co., Scharloo. Tel. 490 Voor het Meutrale Centrale Ziekenhuis. No. 189 1927 AJbonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertenticpr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatSrultotOi Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoardam C9, Tel, Administr. No. 3. Redactie No. 33. Z4TERDAG 13 AUGUSTUS Be verjaardag van het hoofd van den staat. Sacco en Vanzetti. Oif nnmmei bestaat Bit a, Maden. Honderd negen en twintigste jaargang Diredeur: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. ontvingen deze week de volgende bi^ragen voor de 3e en laatste inzameling ten bate van het Neutrale Centrale Zieken huis: Van een belangstellende uit Heiloo, die een belangrijk offer wilde brengen wan- neer de aanbesteding in de courant gestaan had f 1000. Van W. K. uit vreugde over zijn vaderschap 2. Van K. B. voor het oprui- men van de nadeelige gevol- gen van een fuifpartijtje 2.50 Van N. N2. Van een gezellig samenzijn ter gelegenheid van de vie- ring van het 15-jarig bestaan der Loge „Op Hoop van Zegen" der 1 O. G. T. 5.60 Door 2 boerenmeisjes van 10 en 12 jaar opgehaald op >en koperen bruiloft 2.2514 Totaal 1014.351/2 Bij den penningmeester van het hoofd- comite, mr. Moens alhier, is deze week 55 binnengekomen van den heer B. G. te Bergen. De vorige maal was bijeen 7507.751/2 Biigevoegd van beide inza- melingen1069.351/4 In totaal dus thans f 8577.11 Helaas moeten wij beginnen met de me- dedeeling, dat wij wel een weinig teleur- gesteld zijn. Teleurgesteld, omdat wij zoo heimelijk gehoopt hadden, dat tijdens de vacantie van schrijver dezes, eenige enthousiaste voorstanders van het Neutrale Ziekenhuis de hoofden bijeen zouden hebben gesto- ken en de courant en hare lezers verrast zouden hebben met de mededeeling, dat zij het nog ontbrekende onderling zouden bij- passen, zoodat het door de burgerij toege- zegde kapitaal van 150.000 geheel vol teekend zou kunnen worden. Dat is niet gebeurd althans tot dus- verre nog niet want wij geven den moed nog niet op, dat wij voor het bijeen bren gen der laatste loodjes, die nog altijd het zwaarst wegen, op veler krachtige mede- werking mogen rekenen. Maar daarnaast is het schrijven van deze verantwoording toch een bijzonder dank- bare taak, omdat wij thans van een bijdrage van niet minder dan 1000 melding kun nen maken. Reeds vroeger hebben wij er terloops me dedeeling van gedaan, dat 'n belangstellen de uit onze omgeving ons voor deze inza meling een belangrijke gift toegezegd had, loodra hij er zeker van kon zijn, dat het Ziekenhuis werkelijk binnen afzienbaren tijd tot stand zou komen. Welnu, de aanbesteding is gegund en dezer dagen kwam onze zegsman, woord- getrouw, een bezoek op het redactiebureau brengen en telde ten aanschouwe van een enthousiaste groep redacteuren, tien bil- jetten van 100 op onze schrijftafel uit. Deze bescheidene medewerker heeft ons verzocht zijn naam niet bekend te maken en wij moeten dit verzoek natuurlijk eerbiedi- gen. Evenwel kan hij niet aan een openlijk woord van hulde ontkomen en wij brengen hem hier gaarne onzen hartelijken dank voor dCn krachtigen steun, dien wij van hem genoten hebben. Hij is een dergenen, die niet alleen door woorden maar 00k door een daad getoond hebben, met het Ziekenhuisplan' te sym- pathiseeren, hij is een van hen, die ten voile begrepen hebben, dat groote werken 00k groote offers eischen. Moge zijn voorbeeld vele anderen nog tot navolging prikkelen. Niet dat wij van al onze lezers nog gif- ten van duizend gulden verwachten, maar er zii|? e* n°g z°o velen, die zelf wel weten, dat zij niet genoeg deden en wij willen 00k hen zoo gaarne de voldoening laten gevoe- len, die ieder mensch heeft, bij het besef in net algemeen belang een goede daad te hebben verricht. Overigens zijn 00k ditmaal de kleinere giften ons weer bijzonder welkom. De heer W. K. heeft de vreugde over zijn vaderschap in klinkende munt geuit en wij kunnen zijn blijdschap terdege meevoelen T reuren voor onze inzameling s echts, dat de ooievaar hem geen tweeling gebracht heeft. K. B. een Duitsche gedienstige van de este soort, heeft met de nadeelige gevol- gtn van een fuifpartijtje kennis gemaakt, Niet dat zij, zooals misschien anderen, die daaraan deelnamen, den volgenden dag nog een beetje onder den indruk van alle goede gaven was, maar zij heeft de scher- ven van kopjes en glazen bij elkaar moeten, vegen en daarvoor van een berouwvollen feestganger een rijksdaalder gekregen, dien zij, onder den indruk der aangerichte ver- woesting, spontaan voor het Ziekenhuis heeft afgedragen. De „Goede Tempelieren" deden hun naam ten voile eer aan toen zij zoo goed waren ons 5.60 van een gezellig samen zijn af te dragen en twee boerenmeisjes van 10 en 12 jaar hebben op een koperen brui loft zilveren munten uit de zakken der gas- ten getooverd en kwamen ons 2.2514 als resultaat van haar zeer gewaardeerde actie afgedragen. Wie nu ons eindcijfer bekijkt, zal consta- teeren, dat wij nog maar een betrekkelijk klein bedrag van de 10.000 verwijderd zijn. Nog een laatste krachtig beroep doen wij op alien, voor deze inzameling een offer te brengen, opdaj binnen afzienbaren tijd kan gemeld worden, dat de burgerij uit Alkmaar en omgeving haar toezegging, een kapitaal van 150.000 bijeen te bren gen, ten voile is nagekomen. Grand Prix I A. C. T. 1927. Grand Prix van Spanje 1927. Vertegenwoordi^er Kennemerstraatweg 102 -106. Tel. 851. Onlamgs, tijdens een raadszitting, is de vraag tot den burgemeester gericht, waarom de Alfcmaarsche schoolkinderen op den ver jaardag van de Konitagin met vrijaf hebben gekregen. En het antwoord dlaarop was kort en bon- dig, dat er op dien dag in Alkmaar geen fees- telijkheden worden giehouden en dat het doelloos is, den kinderen vrijaf te geven als er niets voor hen te beleven valt. Dat heeft bij eenige stadgenooten de vraag doen rijzen waarom eigenlijlk op Kaning- innedag in Alkmaar niets te doen is, waarom 00k hier niet het voorbeeld van zoo veile andere gemieenten gevolgd wordt, waar men van den 31en Augustus een bijzonder en feestdag gemaakt heeft. Eigenlijk zijn de plannen tot feestviering op dien dag bij de Veneeniging tot bevorde- ring van het Vreemdelingenverkeer opge- komen, welke evenwel niet op den voorgrond wenscht te treden. De voorzitter dier Ver- eendging, Mr. J. P. Bosman, riep daarom een aantal stadgenooten bijeen, maar ver- klaarde aanstonds nadrukkelijk, dat hij van een en andei niet de lieiding wenschte te nemen. De Vereenigiing voor Vreemdelingenver keer heeft dus officieel geen aandeel in het vormen van een Oranjie-comite, maar zij steunt het werk daarvan door een subsidie en hare bestuursleden zijn elk voor zich per- soonlijk gaarne tot dit comite toegetreden. Uit bovenstaande blijkt reeds, dat men een comite gevormd heeft. Er is een Oranje comite opgericht, waar- vain het dagelijksch bejtuur gevormd is uit de heeren Mr. H. A. J. M. Kusters (voorzit ter),, D. J. Scheffed (secretaris) en A Eng- lander (penningimeester), terwijl aan den burgemeester, die momenteel uitstedig is, schriftelijk verzocht werd het eere-voorzitter- schap op zich te widen nemen. Tot dit comite zijn na het tot hum gericht verzoek die volgende heeren toegetreden Mr J. P. Bosman, D. G. G. Margadant, B. H. J. Schouten, W. H. M. Pels, Leo Speet, H. Bos- sert, Tj. N. Adema, C. Nannes Gorier, C J Ooms, W. Bruin, C. Knaap, H. K. de Wild, G. C. Dun (plv. voorz.), A. G. Verkade (plV. sec.), L. Prins, J G. van Burken en F. H. Ringers. Het doel van dit comite is de viering van den verjaardag van het hoofd van den Staat, thans dus van Koningin Wilhelmina. Dit comite is nog maar een voorloopige organisatie, een commissie, die skechts ten doel heeft voor d'it jaar actief op te treden Blijkt haar voornemen instemming te vin- den, blijken haar pilannen te slagen, dan zal men voor de toekomst overwegen een Ver- eenigiiiff te voimetn, die permanent ia oezen geest werkzaam zal kunnen bl'ijven. Medegedieeld dienit hierbij nog te worden, dat men den heer Margadant de algemeeie ledding der feestelijkheden tcevertrouwd heeft en dat men een tweetal subcomi'te's ge vormd heeft een voor de voi'ksfeehen, onder voorzittersohap van den heer A F.nglander en een voor de kinderfeesten, onder voor- zitterschap van den heer P. Schmper, wefk laatste subcomite krachtigen steun in de kringen van het onderwijzend personeel heeft gevonden. De voorloopige plannen voor den 31en Augustus zijn als volgt: zal een rondegang door die stad wor den gemaakt waaraan vetrschiMende muziek- corpsen hun medewerking zulllen verleenen, er zuililen in de kerken van aide gezind'ten bijzondere ddensten worden gehouden, er zul- len schoolfeesten georganiseerd worden waarvoor nog een nader programma moet worden opgemaakt en men is voomemens tot 's avonds 6 uur volksfeesten te houden, o.a. zwem- en canowedstrijden en zoo mogelijk wieierw edstr ij den De schoolkitederen zulen getraoteerd worden en aan B. en W. zal worden ver zocht, aide gemeentescholen dien dag te ■sluiten. Gaarne zou men 00k des avonds diverse attracties georganiseerd hebben, maar men heeft dit nagelaten, omdat Koninginnedag dit jaar weer in de kermisweek valt en men het gewenscht acht kermis-avond en Koninginne- feestavond niet te laten samenvallen. Men gaat reeds de mogelijkheid na, een van beiden voor de toekomst iets te vervroe- gen of te verlaten, om dit ongewenschte sa menvallen te voorkomen en aangezien een verjaardag moeilijk verzet kan worden, ligt 't voor de hand, dat men zal nagaan in hoe- verre het mogelijk zal blijken, de kermisdata in volgende jaren iets te veranderen. Wanneer wij hier nog mededeelen, dat aan officieele lichamen en particulieren verzocht zal worden hun gebouwen en woonhuizen zoo mogelijk te illumlneeren en dat men een beroep op alle ingezeicnen zal doen, dien dag de driekleur uit te steken, dan blijkt daaruit, dat er plannen genoeg zijn, zooveel zelfs, dat het de groote vraag zal zijn of men ze in den korten thans nog restenden tijd voldoende zal kunnen voorbereiden. Plannen zijn er genoeg, maar plannen uit- voeren kost geld en geld is er helaas nog zoo goed als heelemaal niet Vandaar, dat men algemeen in spanning naar den penningmeester kijkt, die op het ge- bied van geldinzamelen zijn sporen reeds verdiend heeft. De heer Englander zal dezer dagen bij diverse ingiezetenen lijsten laten circuleeren en't comite hoopt, dat zeer velen deze lijsten niet zullen afwachten, maar reeds vodrdien spontaan hun offer in de Magdalenenstraat zullen afdragen, waar dag en nacht de pen ningmeester of een zijner vertegenwoordigers gaarne bereid is, de goede gaven dankbaar in ontvangst te nemen. Vele stadgenooten gaan met vacantie en het is een stelling, die geen bewijs behoeft, dat men na zijn vacantietochtje heel wat ar- mer is dan voor men op reis ging. Niet ft minst met het oog daarop, richt cle penningmeester dan 00k tot alle belangstel- lendenden ft dringend verzoek, hem hun bij- dragen zoo spoedig mogelijk te doen toeko- men. Mogen velen daaraan gevolg geven, opdat 00k te dezer stede de verjaardag van het hoofd van den Staat op passender wijze dan tot dusverre herdacht zal kunnen worden Dagelijksch overzicht. Nieuwe crisis in Grkkenland. De crisis in lerland. De ontruimingsk westie. Terwijl in de meeste landen van het parle- mentaire leven buitengewoon weinig te be- speuren valt, zijn er twee landen die een uit- zondering maken en het blijkbaar noodig oordeelen in deze prachtige zomervacantie met een kabinetscrisis aan te komen dragen, nl. lerland en Griekenland. Weinige maanden geleden, men zal het zich herinnerein, keerde plotseling de oude, gesiepen politieke vos, Venizelos, die jaren lang buiten zijn v'aderland had doorgebracht, naar Kreta terug, volgens zijn zeggen al- leenlijk met de bedoeling Thucidides in het nieuw-Grieksch te vertalen en een rustigen dood te sterven. Onmiddellijk vreesden velen toen, dat het spreekwoord „Een vos verliest wel zijn haren maar niet zijn streken" 00k hier van toepas- sing zou zijn. En inderdaad blijken die velen volkomen gelijk te hebben gehad. Reeds eenige dagen geleden ging het ge- rucht, dat Venizelos opnieuw in de politick zou terugkeeren en de kabinetscrisis die thans uitgebroken is, wijst maar al te zeer in die richting. En dat is jammer! Bijna een jaar lang is Griekenland nu geregeerd door een nationale coalitie-regeering, die al haar programma- tische doelstellingen op een na verwezenlijikt heeft. De grondwet is afgekondigd, de roya- listische officiei;en zijn weer in dienst geno- men, verschillende best uu rsmaa tregelen wa- in de onmiddellijke nabijheid van het station Garageruimte voor ruim 40 Antomobielen. ren afgekondigdslechts het financieele probleem restte nog ter oplossing. En juist op dit eene probleem zal de coali- tie waarschijniijk bij deze crisis uiteen vallen. De regeering koesterde nl. het plan in Oc tober a.s., met Voikenbondssteun een leening aan te gaan, ten einde zoodoende tot afdoen- de stabilisatie te geraken. Maar de monarchisten vonden de voor- waarden voor deze leening te zwaar, de oude strijd met de republikeinsche elementen ont- brandde opnieuw in al zijn felheid en't re sultaat is, dat de regeering het veld ruimt Bij geruchte wordt beweerd dat Kafanda- ris, een trouwe aanhanger van Venizelos de opvolger van den aftredenden premier Zai- mis worden zal. Dan zal Venizelos de verleiding wel te groot worden en het politieke leven in Griekenland zal een nieuwe, belangrijke wij- ziging ondergaan. De zwenking van de aanhangers van de Valera laat intusschen niet na in Engeland de noodige beroering te verwekken. Vooral nu het zoo goed als zeker is, dat Cosgrave's regeering ten val zal worden gebracht en de arbeiderspartij een motie van wantrouwen in- gediend heeft, die door verschillende par- tijen gesteund wordt. Cosgrave moet de zaak nogal kalm op- vatten. In een onderhoud heeft hij gezegd zich er over te verheugen, dat Fianna Fail besloten heeft in den Landdag te verschijnen. Het is het beste, wat er de laatste vijf jaar gebeurd is, zei hij. Op het laatste oogenblik heeft men gister den val der regeeringspartij nog kunnen af- wenden, door die stemming over de motie van wantrouwen to Dinsdag uit te stellen. Dan zal echter het lot van Cosgrave wel bezegeld zijn. In Londen worden de gebeurtenissen in lerland met groote aandacht gevolgd. De verklaring van de Valera's partij, dat de eed door haar als een bloote formaliteit wordt beschouwd, wordt in Londensche regeerings- kringen niet al te ernstig opgenomen. Dat is, zegt men, een partijverklaring, maar zij neemt niets weg van de verantwoordeldjk- heid, die el'ke afgevaardigde bij het afleg- gen van den eed op zijn schouaers neemt. Het is te vergelijken met het gedrag van den man, die voor een gerechtshof na een voor- waardelijike veroordeeling de verzekering al- legt, dat hij zich goed zal gedragen en die buiten zegt, dat hij er niet aan denkt, zich daaraan te zullen houden. Het is echter niet onmogelijk, dat Amery, de minister voor de dominions, die thans in Zuid Afrika is, zijn rondreis door het rij'k zal opgeven wegens deze gebeurtenssen in ler land. Dit laatste wijst er wel overduidelijk op hoe critiek de toestand in wezen is Schreven wij gister nog hoopvol over de Fransche plannen tot vermindering der Rfijn- land-bezetting, thans is de situatie reeds weer zooveel veranderd, dat verbroedering ten zeerste dubieus geacht moet worden. De berichten dat de Engelsche regeering pressie uitgeoefend zou hebben op de Fran- schen in de kwestie der vermindering van de bezetting van het Rijnland, hebben name- lijlk den Franschen de gemoederen dermate in beroering gebracht, dat een formeele tegen- spraak gegeven moest worden door Enge land. En een officieuze verklaring verzekert dan ook dat de Engelsche regeering alleen vriend- schappelijik den wensch te kennen heeft gege ven om de door Duitschland gevraagde ver mindering toe te staan. Maar er is geen pres sie uitgeoefend, integendeel, de Engelsche regeering gaf te kennen dat de Engelsche troepen alleen verminderd zullen worden in geval Frankrijk in de vermindering zal toe- stemmen en in dezelfde verhouding. Enge land heeft niet de minste neiging om in deze kwestie afzonderlijk te behandelen. Derhalve is de Fransche diplomatic vrij om met Ber- lijn te onderhandelen, zonder bevreesd' te zijn om een gemeenschappelijke actie met Engeland te verbreken. De conclusie is uit het bovenstaande ge- makkelijk te trekken. Erg verlangend ofti Duitschland ter wille te zijn is Frankrijk niet En Engeland is niet van zins iets te doen zonder Frankrijk. Zoowel een verbroedering, als een ver mindering van beteekenis der bezetting zuF len dus nog wel 'n wachten. e op zich laten Buiienland AMERIKA. Hun positie. Hoe het nieuws be kend werd. Volgens de nieuwste berichten omtrent de positie waarin Sacco en Vanzetti zich op, het oogenblik bevinden, schijnt het niet meer mo gelijk te zijn dat hun zaak voor de Federale Justitie komt. Dat zou enkel mogelijk zijn ge- weest, indien rechter Anderson van het fede rale hof te Boston, en rechter Holmes van het Opperste Gerechtshof te Washington, hun fiat hadden willen geven. Maar dat was door beiden geweigerd. De deuren naar dien kant bleven en blijven dicht. Men heeft dus enkel nog maar te doen met hetgeen het voltallige opperste gerechtshof van den staat Massachusetts zal besluiten ten opzichte van de weigering van raadsheer Anderson (die tot dit Opperste Gerechtshof van Massachusetts behoort) om tot een nieu* we behandeling der zaak e adviseeren. Men neemt aan dat dit Opperste Gerechts hof van Massachusetts Dinsdag zal kunner bijeenkon^n. Gaat het accoord met de weigering van Anderson, dan blijft de doodstraf geliand- haafd, en naar wij boven schreven zon der dat nog iets voor de veroordeelden te ver wachten is van de federale justitie. In dit verband moge nog worden gewezes op een onheilspellende uitlating van Fuller, die moet hebben gezegd: „Ik geloof, dat de Uitvoerende Raad niet nogmaals genegen zal zijn om een uitstel te verleenen." Kort voor middernacht van Woensdag op Donderdag werd Hendry, de diredeur van de gevangenis te Charleston, aan de tele- foon geroepen. Hij be.'ond zich in zijn kan- toor, waar ook verscheiden journalisten aan- wezig waren. De diredeur, een groote, nor- sche man, luisterde. Aan den anderen kani was Fuller, die ijem het uitstel meedeelde. Er kwam een glimlach op Hendry's gelaat. Zich tot de dagbladmannen wendend zdde hij: „Wel, boys, er komt niets van", en hij toonde zijn voldoening door sigaren te presenteeren. Toen Hendry het nieuws ter kennis bracht van Sacco, die al aan zijn 24sten dag van hongerstaking bezig is, scheen de veroordeel- de hd niet te begrijpen. Vanzdti ontving het nieuws kalm. „Dat doet mij genoegen", zeide hij. „Ik zou graag mijn zuster (die uit Italie komt) nog zien voor ik sterf." Qelestino Madeiros, de Portugeesche moor- deiiaar, die bekend heeft, profiteed mee van de opschorting. Het is Madeiros geweest, die onder eede had verzekerd dat Sacco en Van zetti niet betrokken waren geweest bij de mis- daad waarvoor zij waren veroordeela. Madei ros die weet dat hij toch moet sterven zeide, dat het respijt van 12 dagen hem ooverschil'- lig lid. i De journalisten hebben nog aan den ge- vangenisdiredeur gevraagd of Sacco en Van zetti om voedsel hadden gevraagd' toen hua het respijt werd meegedeeld. „Ik heb hun rfangeraden te eten", zeide Hendry. „Of zij dit zullen doen zal morgen- ocbtend blijken. Maar avondeten hebben zij niet aangeraakt." De termijn van uitstel loopt af om 12 trut in den nacht van 22 op 23 dezer. j Een verzoek van den Pans om grdtie Naar de „Echo de Paris" uit Rome ver- neemt, heeft het lot van Sacco en Vanzetti de aandacht gdrokken van den Pans, die met eene bijzondere aandacht het verloop van het proces der twee Italiaansche anarchisteo heeft gevo'lgd. I Volgens inliohtingen uit Vatikaansch'e krimgen zou Pius XI niet geaarzeld hebben zijn meening te doen kennen aan de regee ring te Washington, door tusschenkomst vail den staatssecretaris van den H. Stoel De H Paus zou, in overeenstemming met de traditie van den H. Stoel, zich op het menschelijk- heids-standpunt geplaatst hebben, in de mee ning dat, welke ook de rechtskundige positie der twee veroordeelden zij, de awachtinfl waarin zij sinds zeven jaar vertoeven, vof- doende is om hen gratie te doen verwerven. Zij behoeven nog diet kunstmaiig gevoed te worden. Toen de geneesheer van dienst gisterodh* tend Sacco en Vanzetti bezocht, zat Saoco druk te schrijven, terwijl Vanzetti sliep. Sacco stond op en liep naar de deur van de eel, waar hij vijf miinuten lang met den dokter bleef staan praten. Deze heeft verklaard, dat het Sacco geen zichtbare inspanning kostto om zich staande te houden het oogenblik om tot gedwongen voeding over te gaan achtte de geneesheer dan ook nog niet gekomett. DE OPSTAND IN BOLIVIA. 1 Ter onderdrukking van den opstand <te* Indianen, wier aantol 50.000 zou bedrageo, zijn er troepen uit Potosi en Cruso gezonden. Bij de botsingen met de Boliviaansche troe pen zouen er ongeveer 100 Indianen gedood en velen gewond zijn. Er zijn 50 stamhoofden gevangen genomen. De Indianen hebben hoe- ven en goederendepots geplunderd en idles in brand gestoken. De spoorbrug naar Potosi wordt bedreigd. v COURANT. Delage KLAAS BAAS h

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1