mm k km B 1 Mtmm* m m mm m Zorg voor een genotvollon Ouden Bag m gf^§g§ In en om de hoofdstad. Hechtszaken L. Frankenberg, Alkmaar. ccxLvm 4 Ouderdom is niet enkel een kwestie van Jaren. Velen voelen zich jonger op 70-jarigen leeftijd dan anderen van 60 of zelfs 50 jaar. Dit is een ontegenzeggelijk feit, en men kan er verschillende oorzaken voor aangeven. Gewoonlijk hebben ouden van dagen met een jong gemoed behoorlijik zorg gearagen voor hun nieren. Een oude spreekwijze zegt: „Als gij uw nieren gezond houdt, houden dieze u gezond". En ouden van dagen kan zooveel leed be- spaard worden, want veel rugpijn, urine- stoomissen, ischias, spit, rheumatische pijnen en graveel worden dikwijls noodeloos gele- den. Den nieren ontbreekt het vaak aan hulp. Zij behoeven de bijzondere versterkende hulp 'van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Door de opwekkende kracht van dit nier- middel wordt de werkzaamheid der nieren hersteld; het versterkt de nieren en helpt deze om het bloed te filtreeren, terwijl de af- mattende ziekteverschijnselen der nieraandoe- ning verdwijnen. Waarom zouden ouden van dagen nog langer lijden, als zij de benoodig- de hulp onder hun bereik hebben? Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a 1.75 per flacon. ■?m k '."Mi .:-M& a h c rt e t g h Wit: J. Schulz (Praag) (W S.) ,1, Pe4 Ph7 2. Df5 Pe7 3. Pg5! Zw. geeft op. Na. 3.Pf5 volgt 4. Pf7 dubbelsehaak en mat (W. S.) EINDSPEL no. 182. Zw. F. J. Prokop. dxwfo W7777//. jRf a b c d e t' g Wit: K. Hromadka. Wit won als volgt: 1. Tf6! gf6 2. Df6 Tg8 3. Td5! Dd-5 4. Pd5 ed5 5. Dc6 Tb8 6. Ddb4 Geeft op. (W. S.) Een ramp, die de hoofdstad aangaat. Het zou dwaasheid wezen te beweren, dat fn Amenta a lies volmaakt is en in v-ergelij- king met dat werelddeel, Nederland eigenlijk eigenlijik niets meer is dan een achter lijk stuikje Europa. Maar toch ben ik maar blijde, dat men de Amerikaansche journalisten,, die deze week de drie grootste steden des lands bezoeken en die men in een korte spanne tijds althans laat zien, dat we er in de wereld op menig gebied ook nog zijn mogen, maar niet heeft laten toeren langs onze groote wegen, want had men zulks gedaan, zij zou den misschien, in hun land thuis gekomen, alleizonderlingste en spottende verbal-en in bun bladen hebben kunnen doen over de wijze, waarop we hier in menig opzicht nog met onze verkeerswegen en de raiddelen van vervoer da-nig ten acbter zijn en dat we de moodzakelijike verbeteringen, welke wij in deze reeds sedert lang hadde-n moeten invoe- ten, volstrekt niet op z'ti Amerikaansch tot stand brengen, doch met tergende oud- Hollaqdsche langzaamheid. We schrijven en praten nu al jaren en jaren over de misstanden op dit gebied' en we zijn ook werkelijk al begonnen met pogingen om ze uit den weg te ruimen, doch het gaat alles zoo geweldig langzaam, en we moeten vree- zen, dat door bet toen-emende snelverkeer langs onze hoofdwegen we kunnen dat snelg^an bejammeren of niet, met de feiten hebben we nu eenmaal rekening te houden nog heel Wat ongelukken zullen gebeuren en nog heel wat slachtoffers moeten vallen, vo6r ons wegenmet en onze openbare midde- len van vervoer van dien aard geworden zijn, dat aan den toestand daarvan althans geen onheilen meer geweten kunnen wooden. Het is bij het ingaan dezer week weder op ontzettende wijze te Laren, „onder den rook der hoofdstad''' als t ware, bewezen, dat er werkelijk noodzakelijkheid bestaat, ook al zal het dan ook schatten geld moeten kostei, zooal niet op z'n Amerikaansch, dan toch met grooter spoed verschillende verbeteringen tot stand te brengen, dan tot dusverre geschied is. De droeve bijzonderheden van het drama, dat zich j.l. Zondag bij de Laarder-hoogte, op ^en hoofdverkeersweg tusscben de hoofd stad en het Oosten des lands, heeft afge- apeeld, zij-n u natuurlijk reeds alien bekend de oorzaak is zeker, dat ten gevolge van tegenstrijdige bevelen aan bet ondexgeschikt personnel twee treinen op de baan der Gooische Stoomtramweg-Maatschappij in botsing konden komen, waarbij vele slacht offers vielen en verscheidene personen ge- wond werden- over de materi-eele schade spreek ik maar niet, ze heeft immers niets ie 'beduiden vergeleken bij bet vreeselijk men- schelijk leed, hetwelk is toegebracbt Het justi'tieel onderzoek zal wel uitvoerig vaststellen aan wie in deze de schuld is. Daarop vooruitloopen is gevaarlijk, maar dit staat wel vast, en geeft dengene, die ge- regeld op de gebeurtenissen in en om de hoofdstad heeft te letten en dienaangaande zijn lezere in te lichten,, het recht er op te wijzein, dat er nog veel hapert aan het ver- keerswezen tusschen de eerste stad des lands en de omgeving, weillke voor de bijkans acht honderdduizend zieien, welke die stad bevol- ken, van zoo groote beteekenis is. Vooral in dezen tijd des jaars en vooral ook omdat de onmiddellijke omgeving der hoofdstad nu eanmaal niet voidoende is om al die stede- lingen in de zomermaanden te kunnen be- vredigen. We zijn in dat opzicht, aicht bij huis, erg misdeeld. Zeker, we hebben onze prachtige water wegen, IJ en Amstel; onze uitstap- wegen naar Zaandag, naar het Kalfje, of- schoon de wegen naar iaatstgenoemde be- kende Amsterdamsche plek in de latere jaren ook reeds veel van hun landelijken eenvoud verloren hebben, maar dat is niet voldoende. Gelukkig hebben wij, Amsterdammers, dan ook „onze" badplaats Zandvoort en vooral dien bekenden „Amsterdamschen tuin", die Gooi'land heet. Beiden zijn in dezen tijd. niet het minst op mooie Zondagen in Juli en Augustus, het aantrekkingspunt van die dui- zenden hoofdstedelingen, die zich geen va- cantie-uitstapjes naar ver gelegen plaatsen kunnen veroorloven; voor een lutrtel bedrag kunnen zij echter de zee en de Gooische dre- ven berei'ken. Over Zandvoort en Haarlem's omstreken behoef ik in verband met het boven geschre- vene niet veel te zeggen. We hebben naar Haarlem en Zandvoort goede treinverbin. dimgen en al gedurende meer dan een kwart- eeuw een electrische tramdienst uit het hart onzer stad, van het Spui, naar Haarlem en het Zandvoortsche strand. De groote ver- keersweg van Sloterdijk af, waa>- de tram van hieruit op den hoofdweg komt, was tot Haarlem lang geen ideaal, maar in elk gevai was de trambaan voor bet grootste dee! althans door een haag van den verkeersweg afgescheiden en nu die weg reeds voor een zeer groot deel verbreed en in tal van op- zichten verbetend is, kan gezegd worden, dat men daar gedaan heeft wat mogelijk is om ongelukken, zoo al niet onmogelijk te maken, dan toch de kans daarop te verrnin- deren. Maar het Gooiland is het nu al jaren en jaren lang tobben. De treinen naar Bussum. Hilversum en Baarn zijn natuurlijk, mensche- lijkerwijze gesproken, veilig genoeg voor de Amsterdammers, die 'erwaarts reizen, maar voldoende is die ijzeren baan niet, omdat de spoorwegstations van Gooiland Baarn maakt een uitzondering, omdat men daar uitstappende, in de ommiddeHijke nabijheM der bossohen is nog betrekkelijk ver van de beide, van de Crailosche bosschen, van de Zuiderzee verwijderd' zijn, wat voor men- schen, die voor een dag de natuur widen ge- nieten, vooral als zij jonge kinderen mede- nemen, een groot bezwaar is. Vandaar, dat sedert tal van jaren de men- schen, die naar den „grooten tuin van Am sterdam" widen gaan, liever gebruik maken van de Gooisohe Stoomtram, die lang® den grooten ik zou haast widen zeggen ,,be- ruchten" weg door de vroegere Water- graafsmeer, Diemen, Muiden, Naarden, zich Gooiwaarts voortzet en van daar langs de fraaie bosschen leidt; naar de heide van Laren; naar Hilversum, terwijil een ander deel der lijm van Hilversum, over Laren. Blaricum en Huizen, dus met een iangen om- weg door het Godi, naar bet Bussumsche spoorwegstation loopt. Die Gooische Stoom tram, die dus van groote beteekenis is, is in meng opzicht nooit een succes geweesit. Exploitatie en materieel hebben speeds veel te wensohen gelaten; het aantal ongelukken was soms zoo groot, dat de Amsterdammers zelfs wel durfden spreken van den „Gooii- schen moordenaar". De volksmond1 kan dilk- werf wreed1 zijn, vooral de volksmond der groote stad. Wie de toestanden kent van den hoofd weg tusschen Amsterdam en Amersfoort, die in de latere jaren- door hat geweldige auto- en vrachtauto-verkeer steeds gevaarlijker zijn geworden, zal zich wel vaak afgevraagd hebben, hoe het mogelijk is geweesl. dat men van riiks- en provinciewege ooit toestemming heeft kunnen geven om langs zultk een smal- len weg, waarlangs over een grooten afstand nog een breed e vaart ligt, een stoomtram baan te mogen leggen zelfs vo6r we auto- verkeer hadden was zulk een tram daar reeds gevaarlijk. Er zijn dan ook door de tram of tengevolge van het aanwezig zijn van die tram-rails in den loop der jaren al heel wat diroeve ongelukken gebeurd, zij het dan nog geen zoo eirnstig als dat van j.l. Zondag. Wiie ooi-t gezien -heft, hoe die tram zich moet wring-en door Muiden en Naarden om daar- na langs een amallen straatweg m de nabij- heid1 van het hotel ,.Jan Toeback" te -komen-; hoe hij dan later voorbij de uitspanning „De Roton-de", bij het kamp van Laren, weder langs den smallen weg over de Laarder- hoogte door de kom van Laren verder moet sukke-len., zal zich venbaasd- hebben, dat zulk een vervoermiddel nog maar steeds langs zulk een weg mag gaan. Van Rijkswege is het -gedeelte van den weg tusschen ,Jan Toeback" en het kamp te Laren flunk ver breed of hij go-ed geplaveid is met die zware steenen, waag ik niet fe beoordeel-en en zeifs bevoordeeid met fiets- en wandel- paden, zooda-t op dat deel de tram niet zulk een gevaar oplevert, maar er zullen, naar het heet, nog jaren voorbijgiaan voor de ge- heele hoofdweg verbreed is, en zelfs al was dit morgen aan den dag het g-eval, dan rij&i nog de vraag: of langs dergelijke wegen een tram behoort te gaan, zelfs al zou diie elec trische beweegkrachf hebben. De Gooische h-eeft het nooit tot electrifi- catie kunnen brengen. Nog a-1-tijd sukkelt men er met antiek-e, rookverspreidende locomoti-e- ven en niet erg fraaie paissagiensrij-tuigen lan-gs den weg; de eienige verbetering van de twee laa-tste jaren zijn de nieuwe benzine- motorwagens op dte kringlijn door het Gooi, diie er wel keurig uitzien, doch door het ge weldig ron-ken van de motoren voor de rei- zigers toch maar en matig genoegen op- leveren. Ook zijn er, ge-lijk ge weet, groote plannen geweest van een geheel nieuwe etecfrische lijn door Gooiland, waartegen zulk een' storm van verontwaardiging is opgegaam omdat men door die lijn een mooi stuk na tuur m-eedoogenloos bedorven zou hebben; die plannen zullen, gelukkig,, wel voor gc-ed van de baan zijn. En nu ditt ernstig ongeluk. Zal ook naar aanleiding daarvan bewaarheid worden, dat men de put gaat dempen nu het kalf verd-ron- ken is? Misschien, en ik zou zegge-n -het is te hopen. Amsterdam zou er, gel oof ik, ni-e-t door geschaad worden en Gooiland even- min, indien men nu zou toeslui-ten, dat binnen afzien-baren tijd alle tramrails langs de Gooi sche wegen verdwen-en moeten zijn en de maatschappij haar niet-meer-van-dezen-tijd- zijtnden tramdienst zal hebben om fe zetten in een van d-egelijke autobussen Er rijden al dergelijke wagens, de Gooische Express van Hilversum naar Amsterdam. De Gooi sche heeft er bij Gedeputeerden tegen gepro- test-eerd, omdat haar tramdienst er onder leidt, doch dat provinciale college heeft de .concessie dier bussen gehandthaafd voor enkele jaren laat da-t voor de Gooische een reden zijn- om tegen dien nieuwen dienst te concu-rreeren met even goed-e, als ze bestaan nog betere, bussen; laat men heel vlug dte hoofdwegen verb-eteren, zoodat dergelijke autobus-dienst-en zoo veilig mogelijk zullen zijn, zonder de gevaarlij-ke tramsporen. Dan zal't Amsterdamsche publiek, dat Gooi waarts wil i-n de zomermaanden, gebaat zijn, omdat het daar kan vinden bosch, -heide, strands langs de- Zuiderzee. Het is een hoofd- stad-belang van de grootste beteekenis, het welk hiier op het ®pel staat, en ook im onze dagen, nu het verk-eer tusschen onze hoofd- staden en onze provincie-stedsn door het au-toverkeer steeds grooter wordt, feite-lijk een landsbe-lan-g geworden. H-et waren Amsterdammers, die j.l. Zon dag slachtoffers werden van het ongeluk bij Laren. Amsterdam, dat door al'le eeuwen heen -bij Gooiland zooveel belang had, zal zich na dit onh-eil misschien -krachtiger kun nen doen- gelden voor afdoende verbetering der wegen tusschen deze stad en zijn „tuin". e SINI SANA. VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 12 Augustus. EEN ONGEWENSCHT ELEMENT IN DE PRIN'S HEN'DRIK-STICHTING. Op 23 Mei bracht een verpleegde in boven- gemeld tehuis voor oude zeelieden de boel in beroering door op tamelijk rumoerige wijze zijn politieke beginselen te verkondigen met een, vermoedelijk door een te overvloedig ge- bruikt kwantum spraakwater, geinspireerde redenaarskunst. De waarnemende airecteur wist hem de conversatiezaal uit te stoetelen en werd in de gang onthalad op een drink- beker, door den herrieschopper gebezigd, om er den directeur ad interim mee op het hoofd te slaan. De bedreigde wist dezen aan- val te ontduiken, doch ontving toch een lichte wonde aan het hoofd. Door de politie werd dezen amokmaker, die nota bene nog wel op proef in de stichting was opgenomen, ten slotte op straat gebalanceerd. Ter zake het in gevaar brengen van eens anders veiligheid (art. 426 Wetboek van Strafrecht) werd deze verdachte, die thans zwervend is, veroordeeld tot 2 boete of 2 dagen hechtenis. BETALEN IS HET CONSIGNE. Met het hooren van twee nieuwe getuigen werd voorigezet de zaak tegen een 21-jarigen tuinder uit Castricum, die door zijn achte- loosheid oorzaak zou zijn geweest, dat op den weg van Egmond naar Bergen op den Twee- den Pinksterdag een motorrijder uit Wormer- veer door zijn aangespannen voertuig werd aangereden. Deze twee getuigen waren een paar jongelieden uit Alkmaar, die op den be- wusten dag achter het rijtuig van verdachte hadden gefiets en het ongeval hadden waar- genomen. Hun verklaring deed de weeg- schaal der gerechtigheid overslaan in het na- deel van den rhabarberplanter uit Castricum en deze werd mitsdien veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen hechtenis plus vergoeding van de gevraagde motorschade tot een be drag van 22.50. ONHEBBELIJKE MANIEREN. Een echtpaar, dat op 6 Juni de balzaa! „Concordia" te Alkmaar had bezocht en zich omstreeks half twaalf des avonds, met de rijwielen aan de hand, huiswaarts zou bege- ven, werd in het Paijglop gemolesteerd door een paar brooddronken lieden uit Broek op Langendijk. Deze liepen te zingen of liever gezegd akelig en oorverscheurend te balken. Zij deden net of ze stomdronken waren, botsten tegen de vrouw op en listen zich over haar rijwiel heenvallen, met gevolg dat het achterwiel werd beschadigd. Toen gingen de helden aan den haal, doch de man wist een hunner, een binnenschipper, te grijpen. Deze wilde echter van schadevergoeding niets weten, ook niet toen hij op het politiebureau daarover werd aangemaand. Htm onbehoor- lijk gedrag werd heden gestraft met een flin- ke aderlating. Zij werden ieder veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis plus be- taling der schade aan het rijwiel, bedragende 5.25. SAUVE QUI PEUT! Een haringkoopman, zijn vette Holland- sche nieuwe op de fiets vervoerend, kwam op 30 Mei de Emmasfraat uitrijden met het dotl langs den Straatweg naar Heiloo te peddelen. Hij zag eensklaps een groote luxe auto met flinke snelheid de richting Heiloo afkomen en schrok zoodanig, dat hij zijn fiets met negoiie in den steek liet en zich door ijlings terug- springen in veiligheid sbtelde. De auto reed over def iets heen en de bestuurder, een za- kenman uit Amsterdam, toonde geen belang- stelilng in't geval vooraleer hij met politei en justitie in contact kwam. Thans stond hij te- recht, bijgestaan door mr. Schonfeld, een ad- vocaat uit Amsterdam, als gemachtigde en verdediger. Gevorderd werd 20 boete of 20 dagen hechtenis. terwijl mr. Schonfeld, er op wij- zende, dat het gebeurde uitsluitend de schuld was van den zenuwachtigen fietsrijder, op vrijspraak aandrong. CARAMBOLE MET EEN VERHUIS- WAGEN. De timmerman Joh. Bos, uit Limmen, reed op 14 April per rijwiel op den Kenne- merstraatweg onder Heiloo en maakte geen gebruik van het rijwielpad, doch hield rechts van den Rijksstraatweg. Deze afwijking van ere usance was hem bijna noodlottig gewor den, want hij kwam in botsing met een hem achtcrop komuide zware verhuisauto, die hem aan den schouder raakte en van het rijwi- i deed attuimelen. Gelukkig werd alleen de fiets beschadigd en deze schade ls-inmiddels door den patroon van den chauffeur voldaan, zoodat de overtreder er met 15 boete of 10 dagen hechtenis afkwam. EEN VREEMDE EEND IN DE B1JT. Een uitvoerder van den bouw eener R. K. school in de Korenlaan te Alkmaar moest zicc verantwcorden wegens overtreding der Veiligheidswet, omdat hij had verzuimd een leuning aan een steiger te doen aanbrengen, welke steiger zich hooger bevond boven den beganen grond dan 1 M. 80 c.M. De verdachte was van meening, dat er een soort animositeit bestond tegen den anne- mer vcor wien hij werkte. Hij had reeds een aantal bouwwirken ter waarde van vier miilioen uitgevoerd en was nog nimmer in conflict gekomen met de Arbeids-lnspectie. Uit een aantal foto's en een ku-ke teekening, door zijn eigen zoontje gemaakt, trachtte ver dachte aan te toonen, dat de verlangde maat- regel overbodig was, maar hij kon echter niet wegrcdeneeren, dat het voorschrift bestond en dus zeide de kantonrechterIta lex est scripta, zoo is de wet geschreven en veroor- deelde hem tot 6 boete of 3 dagen hechte nis. HAASTIGE SPOED, ZELDEN GOED. De chauffeur van etn huur-auto, ontegen zeggelijk een net elegant ventje, had op 11 Juli ontzettend veel haast om in Heiloo te komen en schonk geen aandacht aan het feit otat onder de gemeente Alkmaar een maxi mum snelheid van 20 K.M. is toegestaan. Geconstateerd werd 45 K.M. en het kostte dezen vliegenden Mercurius heden f 10 boete of 10 dagen logies met pension in het bekende hotel-restaurant „Zum hollzern Loffel", schilderachtig gelegen aan den oever van de Hoevervaart. DOOZEN LUXE POST hebben wij steeds in circa 200 soorten voorradig-. Moderns uitvoering. Lage prijzen. EEN GESOIGNEERDE VERDACHTE. Een keurig gecostumeerd1 heer, geheel com- me il faut uitgedoscht in smoking, stelde zich voor als journalist, terwijl ons bekend is, dat hij naaai als letterkundige heeft gemaakt door het dichten van lieve levensliedjes. Deze talenitvolle confrater dan zou zich volgens een akelig prozaisch proces-verbaal in den a-vond van 2 Augustus, te 10 ure 55 op den Kennemerstraatweg hebben schuldig gemaakt aan het rijden op een rijwiel zon der licht. De geachte opgeroepene was echter zoo vrii dit feit te onfkennen, aangezieu hij zich volgens zijn beweren, reeds om 10.15 uur tehuis bevond. Dit sommetje kwam dus abso- luut niet uit en derhalve achtte de kanton rechter het noodig den verbalisan-t ie hooren. Over 14 dagen dus prolongatie van deze verkeersfilm met Adolphe Menjou in de hoofdrol. ZWEI DUNK'LE AUZGEN! -Een chauffeur uit Bergen nog in de voile kracht zijner heerlijke jeugdjaren, begun- stigd met den voorkeur, die de minzieke jon ge dames schenken aan den bestuurder van een ronkend motorrijituig, dwaaldte op 15 Juli door de lommerrijke dreven van de Eeuwigelaan, in geze-lschap van de uitverko- rene zijn® harten, waard'oor hij de geheele wereld om zich heen vergat en alzoo ook niet lette op het feit, dat hij het voor voetgangers streng verbodsn rijwielpad met zijn d-ulcinea had Setreden. De verstrooide minnaar stond heden in schitterend ambtsgewaad terecht en werd, gelet op de zeer verzachtende omstandighe- den, de vurigheid zijner liefde en de nieuw- heid der verordenin-g tot slechts 1 boete of 1 dag hechtenis veroordeeld MYSTERIEUS KIEZERSDRAMA. Een geacht stadge-noot, artistiek cabaret- tier en theateragent te Alkmaar, was hed'en uiitg-enoodig-dl om voor den kantonrechter te verschijn-en, omdat hij tot tweemaal toe had verzuimd zijin ki-ezersplicht t-e vervuilen H-ij zou noch voor de verkiezin-g der pro vinciale sta'ten, -noch voor d-en v-erheven raad der g-e-mente Alkmaar eenige be-lan-g- stelling hebben getoond. De gedaagd-e in persoon verschienen, was het echter absoluu-t niet eens met hetg-een hem was fen las t-e gelegd. Hij- was bij de e-e-rstgenoemde verkiezing met zijn oproep in het stemlokaal versehenen Daar merkte -eeo da-m-e, die in- h-et stembureau zitting had op, da-t de opge-roepeme niet was ingeschreven, waarop de voorzitter in casu d-e her Jb. Cioeck he-m med-edeelde, dat -hij zich om verder e truli-chtin-gen moest wend en ten stadhuize. De afgewezen ki-ezer, die zijn goeden wil had getoond, meende echter, dat zulks niet op zijn weg lag en g-af zich verder geen moeite meer. Wat het tweede feit betrof, hier was de d-eli-nquentt niet versehenen, -omdat hiem voor deze ve-rki-ezing geen- oproepingskaart had bereikt. Natuurlijk wen-scht-e de kanfon-recht'er deze zaal^ nader fe onderzeeken en- steld'e verdere be-handel-ing uit tot over 14 dagen. Alsdan zullen als getuigen worden gehoord de voorzitfe-r van h-et betrokken stem-bureau, als- mede de dame, die omz-en welbekenden Hol- landschen coupletzanger niet op de kie- zerslijst kon vinden. Ei-nde. lit Rutland. (Nad-ruk veriboden). De staUntsen" en de opposiiie. De „monoliet", zooals de bolsjewiki steeds met trots hun partij noemden, heeft reeds lang on-heilspellende barsten vertoond, maar het lukte den leiders telkens een splitsing te voorkomen. Na elk conges, waar na een he- \igen- strijd de minderheid ten slotte zich be- reid1 verklaarde zich aan de meerderheid te onderwerpen, schreven- de bolsjewistis-che bla den- ellenlange artikelen, waarin alle geruch- ten over den strijd in de regeerende partij, over oneenigheden enz. als bedenksels van die booze „witte gardisten" werden gequalificeerd. De partij, heette het telkens, is hechter dan ooit te voren. Daar er in Rusland geen andere bladen dan de bolsjervistische bestaan en de bolsjewistische pers steeds in den geest 'van I de leiding der partij (d. w. z. zooals staifn, de dictator het wil) moet schrijven, kon de mand de leugenachtigheid van deze bewerin- ;en aantoon-en. Het voile, althans het denken- e gedeelte van de RussisChe maatschappij, wist, dat die -beweringen een van dte o-ntelbare bolsjewistische leugens waren. De strenge censuur der bolsjewiki, die verre overtreft alles, wat het Russische volk op dat gebied. ooit heeft doorgemaakt, heeft het Russische volk geleerd1 tusschen da regels te lezen. Het raden van hetgeen de heerschers verzv/ijgen werd in Rusland een sport, en de Russen heb ben het zeer ver in die sport gebracht. De lof- za-ngen op de eensgezindheid van de leiders konden dus niemand op een dwaalspoor bren gen. Nu is de toestand echter zoo, dat de bolsje. wistische scribenten niet meer over die vee!» bezon-gen eensgezindheid durven te spreken. De breuk in de regeerende partij in een vol-, don-gen feit. De bolsjewistische bladen schrij ven er nog niet over, doen a-lsof het geheele geval hen niet aangaat, maar iedereen in Rusland fluisfert er over, want luid over der gelijke zaken spreken durft de Rus niet: over- al waren de spionnen van de G. P. OE. (d-e Tsje-Ka) rond en wee dengene, die in een van de d-onkere kelders van deze instelling belandt! Alleen de dood kan hem verlossing brengen. Men fluistert dus en men wrijft ver- genoegd de handen. Een open-lijke strijd tus- s- m de twee groepen, die om de heerschap- pij worstelen, kan verlichting in den toestand brengen, moet tot een verzwakking van de machtpositie 4er regeerende partij leiden, het geen door iedereen in het land verlangd wordt. De partij bestaat nu uit twee elkaar fel ha- tende groepen, die het geschikte oogenblik afwachten om zich op elkaar te werpen en el kaar te vernietigen. De strijd, die nu vrijwel onvermijdelijk is, zal een strijd op leven en dood1 zijn. De leidters van beide groepen, die tot nu toe den schijn wilden redden en deden alsof zij met elkaar bevriend waren, hebben nu definitief met elkaar gebroken. Zij maken er geen geheim meer van, dat zij elkaar haten. dat zij elkaar als vijanden beschouwen. De openlijke worsteli-n-g wordt echter, telkens uit- gesteld. Elke groep wil. dat de andere zou aanvallen. Zij hebben zich verschanst en loe- ren op elkaar. Lang zal deze toestand echter niet kunnen duren. De toestand is nu zoo ge- spannen, alles is zoo op de spits gedreven, dat elk ocgenblik een uitbarsting verwacht kan worden. Alleen de angst voor de gevol- gen van de worstelin-g, de' vrees dat een strijd tusschen de twee groepen wellicht tot een vo-lkomen ineenstorting van het bolsje wistische regime en als gevolg hiervan tot een algeheele uitroeii'ng van de bolsjewiki door het verbitterde grauw zou kunnen leiden, werkt nog remmend- op den strijdlust van de twee partijen. Hoe sterk zijn beide partijen? Uit het feit, dat de oppositie (de groep van Trotsky, Zi- nowjef enz.) telkens in dte m-inderheid blijft, word-t algemeen aangenomen, dat de getal- sterkte van die groep niet groot is. Deze rede- neering is begrijpelijk, maar zij getuigt ook van de onbekendheid met de Russische toe standen. De verkiezingen voor de partijeon- gressen zijn in Sovjet-Rusland niet vrij. Sta lin heeft overal in het land zijn agenten, die er voor moeten zorgen, da-t bij de verkiezing van led-en van het congres alleen zij gekozen worden, die het program van den dictator steunen. Wie zich vermeet voor den candi- daat der oppositie te stemmen, moet vroeger of later voor deze daad boeten. De massa is nu volkomen onverschillig geworden. De vroegere pathos van de leden der partij is verdwenen. De leden wantrouwen 'eitelijk bei-de groepen en daarom stemmgn zij voor den candidaat, die door machthebtoers van het oogenblik aangew wordt. Zou het Trotsky lukkeii de mach. aan zich te trekker., dan zou de massa zijn eandidaten kiezen. Van belang is alleen de houding van de meer actieve leden. Hoe groot is het aantal actieve leden, op wie Trotsky bij- een eventueele wor- steling kan rekenen? Op deze vraag kan op het oogenblik geen antwoord gegeven worden, crnda-t beide partijen -haar gestalsterkte ge heim houden. Hoe het ook zij, het staat vast, dat de oppositie veel sterker is dan men- denkt. Het feit dat Stalin, de alleenheerscher, niets tegen Trotsky en Zinowjef onderneemt, be- wijs-t, dat hij niets ondernemen kan, dat de oppositie over een veel grootere macht be- schikt dan algemeen aangenomen wordt. De strijd tusschen Stalin en Trotsky zal be- slist worden niet door de leden der regeerende partij, maar door het leger. Beide groepen zoeken nu contact met het leger en probeeret? de eventueele houding van die soldaten vast te stellen. Trotsky was vroeger zeer populaif bij het leger. Wel is waar rustte deze popu- lariteit meer op schijn dan op werkelijkheict maar de massa is nooit in staat deze twee fat- toren te onderscheiden. Sindsdien heeft Trotsky echter zoo vaak het vertrouwen vai het leger heschaamd, dat zijn invloed stert verminderd is. Alles wijst er echter op, dat Trotsky toch nog een zekere mate van popu- lariteit bezit. Trotsky is echter een Jood en Stalin buit het antisemitisme uit om zijn tegenstander te treffen. De tegenwoordige no- minale leid'er van hot leger, Worosjilow, is een ras-echte Rus en een arbeider. Worosji low is een voorsta-nder van Stalin, zoodat daardoor de positie van Stalin sterker schiint. dan die van de oppositie. Worosjilow is echter niet populair, althans niet zoo populair als Trotsky. De hoofdzaalc is dus nu: wie van de twee. Trotsky of Worosjilow, zal in geval van een open-lijke botsing de meerderheid van het leger achter zich hebben? Op deze vraag dur ven wij echter geen antwoord te geven. De oppositie vereenigt nu heterogene el«- menten, netgeen natuurlijk haar positie ver- zwakt. Indien de „Stalintsen" (de partijgan- gers van Statin) een goed aaneengeklonken eenheid vormden, dan was hun overwinfflng zeker, maar ook de stalin-tsen zijn hopeloos verdeeld. Het prestige van Stalin heeft sterk geledien ten gevolge van de mislukking van de binnen- en buitenlandsche politiek van den dictator. De mindere goden (vooral Rykow) hebben daardoor meer moed1 gevat en zij stel len den Georgier eischen, zij durven zelfs zijn program te verwerpen en eigen voorstellen doen. Dit ver zwakt de positie van de stalint- sen. Iedereen in Rusland is overtuigd, dat groote en belan-grijke gebeurtenissen op komst zij-n, dat binnen afzienbaren tijd het lot van de regeerende partij beslist zal worden. Dit bewustzijn is een van de belangrijkste facto- S;A iff

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6