DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. It rwin DE Inrichting Buitenland No. 190 ibonncmentsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanflen f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatimlDlt® Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herns. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Itedactie No. 33. HAA1DAG Direcfeur: 0. H. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. 15 AUGUSTUS 8?? DageBijksch overzicht. Mislukte staatsgfeep in Portugal. Een Poolsche imitatle van het geval-Daudet. Portugal is weer een gelukkig verijdel- de revolutiepoging rijker geworden, de vierde ongeveer in 1927! Ditmaal bestond de aanleiding tot den mi- litairen opstand uit de benoeming van kolo nel Passos Souza, minister van oorlog, die tot de linkerzijde behoort, tot ondervoorzitter van den ministerraad Deze benoeming was namelijk niet erg naar den zin van een deel van Carmona's rechts-gezinde geestverwanten (monarchis- ten) die hadden gehoopt dat hun voorman het eerebaantje zou worden toebedeeld. j Zij besloten dus tot bloedige wraak. r Drie rechtsgezinde ministers drongen met kolonel Sarmento het kabinet van president Carmona binnen, die de functie van presi dent van de republiek met die van minister- resident vereenigt, en eischten dat deze de enoeming ongedaan zou maken. Het antwoord was echter eenigszins an- ders dan de heeren verwacht hadden, want de minister van oorlog verklaarde niets meer of minder, dan dat hij de heeren in arrest stelde. Dit was het sein voor Sarmento om zijn re volver te grijpen. En in het wilde weg schoot hij er op los, gelukkig met als eenig gevolg een paar schroeiingen in de kleeren van drie ministers. In de verwarring wist Sarmento aanvanke- lijk te ontkomen, maar later in den avond is bij gearresteerd. Sarmento's regiment dreig- de een oogenblik aan het muiten te slaan, maar door de flinke houding van den minis ter van oorlog werd dit voorkomen. De op- stand was hiermee afgeloopen. Intusschen heeft de regeering het toch vei- liger gevonden de hoofdstad te verlaten en rich naar het vliegveld Amadora buiten Lis- sabon te begeven, waar getrouwe troepen llg- gen, ten einde de opwinding in de stad eerst wat te laten bedaren. Carmona verzekert in tusschen, dat de regeering den toestand mees- ter is gebleven. Nog echter is de toestand ernstig. Ook de aanhangers van Carmona trachten hem namelijk te bewegen ontslag te nemen als minister-president, waarna hij dan presi dent van de republiek zou blijven en willen in zijn plaats Passos Souza, den huidigen minister van oorlog, tot minister-president benoemd zien. Carmona heeft echter gewei- gerd ontslag te nemen als minister-president. Het geheimzinnige verdwijnen van gene raal Zagorski, die naar men weet wegens een omwentelingspoging gevangen was gezet, blijift, naar de correspondent te Warschau van de „Frankf. Z." meldt, het onderwerp van gesprek en wordt steeds meer een sensa- tiegeschiedenis van den eersten rang. De maarschalk Pilsoedski vijandig gezin- de „Gazetta Warszawska Porana" consta- teert, dat op denzelfden avond, waarop Za gorski met zijn begeleider kapitein Mila- dowski uit Wilna te Warschau is aangeko- men, en is verdwenen, ook de auto van Pol- soedski, de „Cadillac No. 24", op raadsel- achtige wijze is verdwenen. De auto was, ge- heel voor een groote reis toegerust, naar de kazerne van een cavalerie-regiment in de hoofdstad gebracht door den chauffeur, die daarop weggestuurd werd. Sinds dien is ieder spoor van den wagen verdwenen. Natuurlijk zijn de wildste geruchten in de stad in omloop. In de cafe's ontziet men zich niet te zeggen, dat Pilsoedski generaal Za gorski heeft doen verdwijnen een dwaze bewering, daar de maarschalk, indien hij zoo iets gewenscht had, hem kalm in de gevan- genis te Wilna had kunnen laten, waar hij geheel geisoleerd was. Veel waarschdjnlijker acht de correspondent het, dat zich in de on- middellijke omgeving van Pilsoedski 'n soort- gelijke intrige heeft afgespeeld als waaraan Daudet zijn vrijlating uit de gevangenis heeft te danken. De auto werd nf. voor den adju- dant van Pilsoedski kolonel Wieniawy Dlu- goszoroski besteld, die toen echter met den maarschalk in Kalisch vertoefde. De autoriteiten bewaren het stilzwijgen, hebben echter de „Gazetta W. Poranna" in beslag laten nemen. Zeer groote verbazing verwekt het, dat de voornaamste getuige, kapitein Miladowsky, die Zagorski naar de hoofdstad bracht, nog niet kon worden gehoord nl. omdat hij op jacht is in de buurt van Warschau. De correspondent van het ,,Berl. Tag." daarentegen beweert, dat er niet het minste verband bestaat tusschen het verdwijnen van den generaal en van de auto van Pilsoedski, daar de laatste zich in 'n fort bij Warschau bevindt. Volgens dezen berichtgever overweegt de meening, dat Zagorski zijn woord aan maar schalk Pilsoedski gebroken heeft en zich uit de voeten heeft gemaakt naar het heet na door vrienden uit de gevangenis te zijn ver- lost op grond van een vervalscht document. Inmiddels is reeds een bevel tot inhechte- nisneming tegen Zagorski uitgevaardigd. CHINA. DE CRISIS AAN BUITENFLANDSCHE ZAKEN TE HANKOU. Tsjen? s opvolger gaat alweer heen. Nju Renter uit Sjanghai meldt, heeft d< regeering te Hankou de benoeming van Koe- ning-joe tot commissaris vain buitenlandsche zaken als opvolger van Eugene Tsjen weer ingetrokken. Zooals wij gemeld hebben, was Tsjen heengegaan wegens een geschil met den Hankouschen opperbevelhebber en had de benoeming van Koe tot een welhaast al- gemeenen uittocht van de hoofdambtenaren van het departement geleid. De regeering te Hankou zal het nu voor- loopig maar zonder minister van buiten landsche zaken stellen. DE BURGEROORLOG. Voligens een bericht uit Sjanghai aan de „Times" hebben de Noord-Chineesche troe pen onder bevel van Soen Tsjoean Fang verdere successen behaald en acht men het niet onmogelijk, dat binnen enkele dagen Sjanghai zal worden bedreigd. De Zuid-Chineesche hoofdstad Nanking moet reeds door een afdeeling van het Noord-Chineesche leger zijn aangevallen. De buitenlanders in deze stad hebben aan- zegging ontvaingen zich gereed te maken om zich op de oorlogsschepen terug te trek- ken. TSJANG KAI-SJEK. 'Naar verluidt heeft Tsjang-kai-sjek de boodschap, die Zondag zou worden gepubli- oeerd, opgesteld, waarin hij zegt, dat hij af- treedt als opperbevelhebber van Nanking. Dit aftreden schrijft hij toe aan zijn loyau- teit tegenover zijn generaals, ofschoon men gelooft, dat het eerder te wijten is aan zijn camipagne im den laatsten tijd van chantage, ronselarij en onwettige requisites. Men gelooft thans, dat de Noordelij'ke Soen-tsjoean-fang en Tsjang-tsen-tie, de be- velhebber te Nankou, zullen vechten om het bezit van Nanking en men verwacht, dat Soen-tsjoean-fang daarbij de overwinning zal behalen. HET AFTREDEN VAN TSJEN. Het oordeel der Egyptische pers. De Londensche bladen schrijven met vol- doeininig over het aftreden van den Chinee- schen minister van buitenlandsche zaken te Haugkau, Eugene Tsjen. De>„Star" brengt in herkinering, dat deze Chineesche adVo- caat uiit Trinidad zich eerst als een gematigd politicus voordeed, maar dat hij zich bij de' onderhandelingen na den aanival op de Britsche concessies ontpopte als een strco- man van Borodin, den man die hem zijn po litick voorschreef en zelfs beslissingen van hem afwees. Toen Borodin vluchtte, was Tsjen's invloed reeds verzwakt, en zijn val is nu klaarblijkelijk het gevolg van de over- heersching der militaristische partij en van het feit, dat hij er niet in is geslaagd een vergelijk met Tsjang Kai Sjek te sluiten. Het blad verwacht, dat Tsjen wel de wijk zal ne men naar Moskou, waar men intusschen, zooals men weet, zeer ontevreden is over den loop van de zaken in China. Trotzky en zijn vrienden venklaren, dat de Russische poli tick alleen voordeel heeft gebracht aan dezen generaal, die verraad pleegde na eerst wa- pens, mundtie en goeden raad te hebben ont- vangen. Het blad1 ziet met bevrediging, dat de Russische politick in China een misluk- king is geweest en dat thans .het lot van China temminste in handen is van mannen, die niet op het voordeel van Rusland be- dacht zijn, maar die belang stellen in China zelf. TSANG KAI-SJEK IS UIT- GESCHAKELD. De meest opzienbarende gebeurtenis in de jongste geschiedenis van de nationalistische partij is wel de uitzetting van Tsjang Kai- sjek, waartoe men gedurende de weekwisse- ling overging. De eerste stap daartoe werd op de militaire conference van Vrijdag j.l. te Nanking genomen, toen naar aanleiding van Tsjang Kai-sjek's nederlagen tegen de noordelijken het Cantonneesche element bij de nationalisten de overhand kreeg over de Ning po-sectie in de partij, tot welke laatste Tsjang Kai-sjek behoort en die hem vroeger steunde. Besloten werd, Tsjang Kai-sjek af te zetten als opperbevelhebber en hem het be vel over het oostelijk front op te dragen. Tsjang weigerde, nam ontslag en kwam Za- terdag te Sjanghai aan. Nader wordt door Reuter gemeld, dat Tsjang op een Chineesche stoomboot vertrok- ken is, vermoedelijk naar Ningpo, in gezel- schap van een lijfgarde van 450 man. De of- ficieele nationalistische verklaring van Tsjang's bezoeken aan Sjanghai en Ningpo is, dat hij tracht fondsen bijeen te brengen om Hankau's communistisch leger te weer- staan, maar niemand gelooft hier, dat Tsjang Kai-sjek, die een groot fortuin heeft vergaard, weer op China's militair tooneel zal verschijnen. Tsjang Kai-sjek heeft intusschen een pro- clamatie gericht tot het Chineesche volk, waarin hij mededeelt af te treden als opper bevelhebber van de nationalistische legers en zegt voornemeas te zijn, zich in het partlcu- liere leven terug te trekken. Algemeen gelooft men, dat hij naar Ame- rika zal gaan, waarheen naar men meent te weten, zijn vrouw reeds een week geleden is vertrokken. In verband met de aan de nationalisten toe- gebrachte nederlagen hadden buitenlandsche waarnemens de moeilijkheden in de nationa listische partij reeds voorzien. Het heengaan van Tsjang Kai-sjek kan naar hun meening deze partij nieuw lieven inblazen, daar <Je oationalisten uit Nanking zich waarschija- lajk zullen verbinden met die uit Hankau en via dezen met den „christen-generaal" Feng, waardoor 'n gevechtsfront van Nanking tot Honan gevormd zal worden tegen de noor delijken. Berichten uit Nanking wezen kort- geleden op een dergelijke mogelijkheid, in verband met Feng's aanvallen tegen Sjang- toeng, welke Tsjang Tso-lin veel zorg baar- den, waardoor laatstgenoemde bevel gaf, de achtervolging der nationalisten te staken, ten einde de Sjangtoeng-grens te kunnen verde-. digen. DUITSCHLAND. DE BE'ZETTING VAN HET RIJNLAND. De „Star" zegt, dat de onderhandelingen over vermindering van het leger aan den Rijn, welke achter de schermen worden gc- voerd, duidelijk aantoonen, dat Poincare de Fransche buitenlandsche politick beheerscht met terzijdeschuiving van Briand. Het hoog- ste, dat sir Austen Chamberlain schijnt te kunnen bereiken, is een vermindering van het Fransche leger van 56000 mannen met een armzalige 5000, en dat alleen om Strese- mann het gras voor de voeten weg te maaien als hij de volgende maand in den Volken- bondsraad komt vragen om een vermindering met 10.000 man. ENGELAND. VREDEtSPIJPEN. Bridgeman over de vloot-conferentie. De Eerste lord der admiraiteit Bridgeman heeft dezer dagen op een conservaiteve bijeen- komst verzekerd, dat men op de vloot-confe- rendte te Geneve geenszins als kat en hond tegenover elkaar had gesitaan. We zijn het, zoo zeide hij, als verstandige menschen met elkaar oneens geweest en ik voor mij betreui het geen oogenblik dat de conference gehou- den is. Ik fen er heel zeker van dat er veel goeds mee is verricht omdat licht en lucht zijn binnengelaten in de heele quaesCe. Bridgeman vertelde er bij, dat hij bij het afscheid nemen van Gibson en admiraal Jones, de beide Amerikaansche gedelegeer- den, ieder een Britsche briarpijp natuur- lijik van een kaliber van 6 inch ten ge- sohenke had gegeven waannee zij thuis op het altaar van den vrede den wierook van Virgi nia zouden kunnen brand'en. Ik geloof dat ze die pijpen thans rooken, voegde hij er aan toe. HET OPPERHOOFD DE ZITTENDE AREND. Alias Stanley Baldwin. The Right Honourable Stanley Baldwin, eerste minister van het Vereenigd Koninkrijk, is Vrijdag te Calgary plechtig opgenomen als opperhoofd in den siam van de Stony In- dianen onder den schoonen naam van De Zit- tende Arend. Het opperhoofd, dat dezen naam droeg, had zich aan het hoofd van een afvaardiging van den stam naar Calgary be geven om bloedbroederschap te sluiten met den Engelschen premier. Hij legde zijn rech- terhand op Baldwin's schouder en zeide: „Ik neem u op in het bloedbroederschap van mijn stam en draag u mijn eigen naam over", welke woorden door een tolk in het Engelsch vertaald werden. Daarop schudden't blanke en het roode opperhoofd elkaar krachtig de hand onder een instemmend geknik van de overige Indianen. Baldwin verzocht den folk aan de mannen mede te deelen, dat hij zich ten zeerste gevleid gevoeldte in den stam te zijn opgenomen. BELGIc RUBENS EN DE ANTI-VLAAM- SCHE ACTIE. Telkens wanneer een of ander beroemd Vlaming, uit de vorige eeuwen, wordt her- dacht of een tentoonstelling van oude Vlaamsche kunst wordt georganiseerd, kan men het in dit land gewone schouwspel bij- wonen dat de Fransch-Belgische pers den herdachten man, van Vlaming tot Belg tracht te herdoopen, terwijl er, volgens de- zelfde kranten, nooit een Vlaamsche kunst heeft bestaan en de Van Eyck's bijvoorbeeld, zonder eenig respect voor de historische waarheid, met Van Dyck, Breugel en ande- ren, voor Belgische kunstenaars worden ver sleten. De Vlamingen laten zich dan natuurlijk niet onbetuigd en zoo kornt het geregeld dit was om. nog het geval naar aanleiding van de tentoonstelling van Vlaamsche en Belgische kunst te Londen tot meestal vin- nige polemieken die den buitenlander een vrij zonderling idee moeten geven van de ver- houding welke tusschen het Vlaamsche en het niet-Vlaamsche deel van het koninkrijk be staat. Antwerpen huldigt hu Rubens en daar be- ginnen zoowaar cfezelfde poppen weer te dan- sen. Rubens heet „le grand artiste beige", wiens glorie op alles wat Belgisch is terug- straalt en, bij zijne huldiging, op de Groen- plaats, waar zijn standbeela staat, zal ter cere van den grooten 350 jaren geleden te Siegen, in het Rijnland, geboren kunstenaar die echter een volbloed Antwerpenaar werd, van op den toren der Onze-Lieve-Vrouwkerk de „Braban9onne" worden gespeeld. Zelfs word het, door anti-Vlaamsche kunstcritid, voorgesteld alsof Rubens zich steeds, bij voorkeur, van de Fransche taal, naast het Italiaansch en het Sipaansch bediende en dus zijn eigen moedertaal als minderwaaridg be- schouwd, maar ook deze voorstelling van za ken heeft een Vlaamsch antwoord uitgelokt en zoo schreef de Antwerpsche „Volksgazet", onder het hoofdje „Rubens en de Fransche taal". „Rubens correspondeerde in verscheidene talen, bij voorkeur echter in het Vlaamsch of het Italiaansch. Met de personen die zijne moederspraak niet machtig waren, onder- handelde hij doorgaans in het Italiaansch. Zelfs aan Fransche geletterden zond hij Ita- liaansche brieven. Van het Fransch bediende hij zich niet zeer gewillig, daar hij zelf be- kende deze taal niet voldoende machtig te ziijn. In een schrijven gericht tot den Fran- schen letterkundige Pierre Dupuy zegt Ru bens: ,.Je vous prie m'excuser di'avoir pris la haraiesse d'escrire ceste en la langue Francoyse, sans en avoir aucune cognoissan- ce, ce que j'ay faict seulement pour ceste foix, en cas qu'il fust besoign de la communlquer a Monseigneur de St. Ambroyse". DE HERTOG VAN GUISE VER TROKKEN. Om Daudet? De hertog van Guise die, te Stokkel, bij Brussel, in het Manoir d'Anjou woont, is, naar men uit Brussel meldt, gisteren met be- stemming naar Napels vertrokken. Dit ver- trek zou, volgens geruchten welke in sommi- ge kringen de ronde doen, verband houden met het verblijf van Leon Daudet, in de Bel gische hoofdstad, dat, waar de Fransche kroonpretendent de beste betrekkingen onder- houdt met het Belgische hof, door den her tog ongewenscht zou worden geacht. GRIEKENLAND. EEN N'lEUWE COALITIE IN GRIEKENLAND? Nadat Zaimis zijn ontslag had aangebo- den, heeft de Grieksche president, Kondoerio- tis, achterenvolgens Sofoelis, den president der Kamer, en de leiders der partijen uit de laatste coalitie ontvangen. Sofoelis beval de formatie aan van een regeering uit de repu- blikeinsche partijen, die de meerderheid in de Kamer hebben. Daarbij opperde hij het plan, dat Kafandaris, de vroegere minister van fi nancial, als leider der Liberale Unie, een partijdie over 108 zetels uit de 286 zetels der Kamer beschikt, uitgenoodigd zal wor den om een kabinet te vormen. Kafandaris, Metaxas (partij der vrije meening met 54 ze- tels)( Michalakopoelos (Liberale Unie) en Papanastassioen (Republikeinsche Unie met 18 zetels(, bleken in principe bereid aan de vorming van een sterke regeering, op basis eener breede coalitie samen te werken. Tsaldaris (Royalistische Volkspartij met 63 zetels), zeide, zijn goedkeuring te kunnen hechten aan de vorming van een sterke regee- rig uit die partijen, welke in de laatste coali tie tot overeenstemming zijn gekomen over het economisch program van Kafandaris. De president vroeg den partijleiders, waar- om de coalitie verbroken was, en of het niet mogelijk zou zijn, de moeilijkheden te over- wnnen en het kabinet te reconstrueeren. Waarschijnlijk zal ter bespreking van dit voorstel een bijeenkomst van alle partijleiders bijeen geroepen worden. President Kondoer- iotis zal daarbij als voorzitter fungeeren. Intusschen duren de officieuze onderhande lingen over de vorming van een breede coali tie voort. In politieke kringen echter acht ben de geschillen tusschen Tsaldaris en de an- dere coalitie-elden te groot om nog een rege- ling mogelijk te maken en men gelooft, dat indien een coalitie zonder Tsaldaris gevormd zal worden, Zaimis weer premier zal wor den. DE KABINETSCRISIS. Een gereconstrueerd kabinet. De premier Zaimis heeft zijn kabinet gere- contrueerd zonder de drie afgetreden minis ters der Volkspartij. ZWITSERLAND. DE BOMONTPLOFFING TE BAZEL. Een wraakneming? Het onderzoek naar de d'aders van de laf- fen bomaanslag te Bazel (naar aanleiding van de zaak-Sacco en Vanzetti) is in vollen gang. De besturen der valcvereenigimgen te Bazel wijzen met den grootste nadruk elke verant- woordelijkheid voor de daad af en dringen met klem aan op een streng onderzoek of we- licht faseisitischgezinde provocateurs hier aan het werk zijn geweest. In burgerlijke kringen zoo meldt de cor respondent van de „Voss. Zt." verder, wordt aangenomen, dat de aanslag waaraan hoofd- zakelijk trampersoneel ten offer is gevallen, een wraakneming is geweest op dat perso- neel, waarvan de meerderheid deelneming aan d'e op touw gezette sympathie-staking voor Saceo en Vanzetti heeft geweigerd. AARDBEVINO IN ENGADIN. Geen schade. In Emgaddn, met name in Sankt Moritz en Pont-resma zijn Zaterdagmorgen tamelijk hevige aardsehokken waar genomen, die groote ongerustheid1 onder die bevolking veroorzaak- ten maar geen materieele schade aanrichtten. POLEN. POOLSCHE SPIONNEN TE KOWNO TER DOOD VBROORDEELD Voor het Litausch militair gerechtishof te Kowno hebben verscheidene personen te- recht gestaan, verdacht van spionnage ten gunste van Polen. Drie personen, van wie twee Poolsche burgens, zijn ter dood ver- oordeeld; een ander is tot vier jaar gevange- nisstraf veroordeeld1; twee verdachten wer den vrijgesproken. RUSLAND. DE STAKINGEN. De Moskousche correspondent van de „Sot- sialistitsjeskiej Wjestoilc heeft een onderhoud gehad met een vooraanstaand lid van de oommunist>sche oartij (geen oppositie-maiaV De Noord-Hollandsche Stoomwasscheru van Schermerweg, is HELDER WASCHGOEO. Spoedige aflevering. Deze erkende dat de berichten in de Russische bladen, die in het buitenland verschijnen, over ae talrijke stakingen in Rusland juist zijn. „Zoowel in de metaalgieterijen in het Oeralgebied als in de textielfabrieken in het gebied van Moskou en de mijnen van't Don- bekken openbaart zich dit jaar hetzelfde ver- schijnsel, dat verleden jaar, voorzoover het toen waarneembaar was, nog in een embryo- nalen toestand verkeerde. ife arbeidersbewe- ging negeert de vakvereenigingen; de arbei- ders kiezen speciale stakingscomite's; de pro paganda voor het neerleggen van den arbeid, de leiding van de staking, de organisaitie van de steunverleening aan de stakers, dat alles geschiedt nu in het geheim, dus als ten tijde van het tsarisfische regime. De arbeiders- massa schuift nu nieuwe leiders naar voren, die vaak loyaliteit tegenover bet sovjet-regi- me op een fantastische wijze combineeren met een hevige ontevredenheid over de politick van de sovjet-regeering. Voorloopig zijn d« stakingen van korten duur; zij eindigen in de meeste gevallen met een overwinning van de arbeiders. Maar het feit, dat de arbeiders op deze wijze een verbetering van hun lot berei ken, heeft ten gevolge, dat de stakingsbewe- ging uit de eene streek naar de andere over- slaat, hetgern zeer bedenkelijk is." ITALI6. HET FASCISTISOH BEWIND. Een klacht van Taraiti. De volgende week zullen te Savona te- rechtstaan een aantal socialisten, die het vo- rig jaar Filippo Turatti, het socialistische Kamerlid, behulpzaam waren bij ziju vlucht uit Italie. Men herinnert zich dat Turatti in December 1.1. in een motorboot naar Corsica vluchtte en vandaar naar Parijs toog, waar hij thans nog woont. Naar aanleiding van dit proees heeft Tu ratti een brief gepubliceerd, waarin hij zegt, dat war.neer een man als hij, die zeventig jaar oud is en bovendien ziek, in strijd met de wet, welke het verlaten van het land zonder paspoort op straffe van zes jaar gevangenis- straf en een hooge boete verbiedt, genocd- zaakt wordt Italie te verlaten, dit een bewijs is hoe onmogelijk het leven in Italie voor de- genen, die zich niet aan de dictatuur ondc-r- werpen. Tien personen uit Turatti's omniddellip ken vr;endenikring moeten zich thans verant- wooraen, o.a. prof. Ferruccio Parri en prof. Carlo Rosselli. In Octob°r verleden jaar was Turatti's gezondheidsfoistand zeer on- gunstig. Op advies zijner do.ktoren vroeg hij een paspoort voor bet buiteniand aan, daar hot duidelijk was dat hij in een Italiaanscbe badplaats aan de actie der fascisten zou zijo b'ootgesteld. De prefect van Milaan belooT de zijn verzoek naar Rome door te zenden, en zegde een spoedig antwoord toe. Heteenl- ge antwoord dat hij kreeg, was dat zijn hui* der volgenden dag door een sterke politie- macnt werd bewaakt. Hij be-loot toen om wat rust te vinden ergens buiten Milaan bjj vrienden te gaan. Overal echter werd hij #er- volgd, als een opgejaagd trensch leefde hij voort, nergens had hij rust meer, zootat hij besloot tot eiken prijs het land te verlaten. Hetgrtn dan ook met behmp zijner vrien den geschiedde. Aan het slot van zijn brief spreekt Turatti de hoop uit, dat er spoedig een einde moge komen aan het fascistisch regieui, dat tot den economisch en en monelen ondergang van Italie zal leiden. ARRESTATIES VAN PRIESTERS. De Osservatore Romano meldt de aires* tatie en overbrenging naar de gevangenis te Udine van mgr. Colisizzo, de deken van Cre mona. oud 72 jaar, en nog vier andere prie®. ters. Het blad, dat meent, dat deze priesters bestemd zijn voor verbanning, betreurt het, dat ook ditmaal weer de bevoegde kerkelijke autoriteiten, i. c. mgr. Rossi, de aartsbis- schop van Udine, zich niet hebben gedragen overeenkomstig het kanonieke recht. dat hen den plicht oplegde om tusschenbeioe te ko men, vooral in een katholiek land. PORTUGAL. NA PORTUGAL'S NIEUWE REVOLUTIEPOGING. De Portugeesche ministerraad heeft den commandant der troepen, welke nabij Lissa- bon zijn geconcentreerd, ontvangen. Hem werd een nota overhandigd, gericht tot de commandanten van alle regimenten, waarin wordt ontkend, dat de regeering van plan zou zijn, de schuldgen aan den jongstcn staatsgreep met dezelfde gestrengheid tie straffen als de revolutionnairen, die in Fe* bruari j.l. in opstand zijn gekomen. De minister van oorlog heeft verklaard, dat de reorganisatie van het kabinet is uitge- steld, opdat men niet zal gelooven, dat deze reconstruct onder pressie geschiedt. De ministerraad heeft, naar B. T. A. lata! COORAN m

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1