DE LANGE DE MORAAZ Credieten - Deposito - Effected Luchtvaart. Provinciaal nieuws LAHBESTRAAT 49 ALKMAAR Ingezoncieii stukken Bioscopen Marktberichten Stadsnieuws - R0EMENI5. TOEZICHT OP DE STAAfSUITGAVEN j. IN ROE MEN Ie. lnstelling van etn rekenkamer, met uitgebreide bevoegdheden. 1 Gm tegemoet te kom-en aan de klachten, te-1- kens in het parlement, en ook in het publiek geuit over overschrijding van de begrooting, en hiet aanwenden van staafcsg-eld-era voor an dere doelein-den dan waarvoor ze oorspron- kelijk bestemd waren, heeft Vintila Bratia- noe, de minister van financien, nu bij het Roemeensche parlement een wetsontwerp in- gedi-end1 voor de instelling van een speciaal orgaan voor de controle over de staatsuitga- ven. Die nieuwe instelling zal geheel onaf- hankelijk zijn van de uitvoerende macht. 'Zonder haar verlof zal de staat geen enkele betaling mogen doen, wanneer die niet over- eenkomstig is met de wet op de openbare staatsboekhoudi'ng. 1 De instelling een soort rekenkamer met uitgebreide bevoegdheden zal een bijna rechterlijk karakter dragen, zoo ongeveer als de Opperste Wetgevenae Raad (een soort [van, Staatsraad) in Roemenie, en haar zal ook het recht worden toegekend eene preven- 'tieve controle over het geldelijk beheer van den Staat. U OOK EEN FEEST! Ongelukken. Zaterdag zouden te Palomar feesten wor sen gehouden ter vierdng van het 15-jarig bestaan van de militaire vliegschool. Maar [bij de gehouden demonstraties viel een lui- tenant (met den ietwat Holla ndsch-e-n naam Van Huylen) te plotter, toen terwijl zijn toestel viel zijn parachute zich niet open- Een soldaat kreeg een bom op het lijf, uit een vliegtuig gevallen en was op de plek dood. En -twee luitenants, die parachute- sprmgen ui-tvoer-den, werden zwaar ge- wond. KoNNECKE EN SOLMS. Graaf Solms zal maar met mee- vliegen. Wolff meldt uit Keulera, dat graaf Solms K van afziet als passagier van Korme-cke den viiegtocht over den Oceaan met de Ger- mania mee te maken. Hij acht het beter, dat iema-rad, die beter met de radio-telegrafische inrichting van bet toestel kan omgaan, den 'tocht zal meemaken. Solms zal echter wel in de kosten blijven m-eedragen en hoopt het volgende jaar met Konnecke een grooten vliegtoch-t te doen. In plaats van Solms zal St-ehr, die een er- varen marconist is, als passagier meegaan. DE OCEAANVLIEGERS UIT DESSAU. De Bremen te Dessau teruggekeerd. V De Bremen wegens de Oceaan- stormen te Dessau teruggekeerd. Woflf meldide gisteravond uit Dessau: Het vliegtuig Bremen is 16 uur 40 op het vliegveid teruggekeerd. Alles is wel. De ma chine is onbeschadigd. De vliegers hadden wegens de Oceaanstormen besloten terug te keeren. De wederwaardigheden van de Bremen. Het vliegtuig Bremen heeft eveneens zijn poging gestaakt en is gistermiddag te Des sau teruggekeerd, waar bet om 4.24 's na- middags zonder moeilijkheden is geland Het vliegtuig was eerst om 6 uur 's och- tends na'bij de Iersche kust gezien, daarop te 8 uur onverwacbt bij Pul'ham en om 9 uur te Sheffield. Het vloog toen in Oost-Zuid- Oostelijke richting. Daanna hoorde men langen tijd nlets m-eer. In den namiddag v-er- keerde men in volledige onzekerheid over bet lot van het vliegtuig, toen dit geheel on verwacht te Dessau verscbeen. De vliegers vertelden, dat de motor tij- dens de 22 uur van den tocht uitstekend had gewerkt. De vliegers en hun passagier had den een vreeselijken nacht a-chter zich. On- middellijik bij het verlaten van de Duitsche kust werd de Bremen overvallen door een zwaar onweder, dat twee uur duurde. Het regende bijna den ganschen nacht en de ne- vel was zoo diicht, dat men geen hand voor oogen kon zien. Het was zelfs onmogelijk vast te stellen of men over land of over wa ter vloog. Tegen den morgen werd het we der iets helderder en slaagde men er in land te herkennen. Men vloog toen over Erage- land. Het bleek, dat de vliegers ondanks het slechte weder met behulp van hun kompas steeds de juiste richting hadden gevolgd. De wolken hinge-n zoo laag, dat de Bremen Vlak boven de boometi moest vliegen. Ook op de I-ersche Zee en boven ierland hingera de wol ken zoo laag, dat het vliegtuig niet hooger kon stijgen. Hoe meer de Bremen de kust van den Oceaan naderde, hoe sterker de te- gerawind werd. Nadat men de open zee had bereikt, ontwikkelde d-e Weste-rawind zach tot een storm. Met ongeloofelijk geweld beukte de wind tegen de kabin-e en tegen de vlakken van het vliegtuig. De snelheid van het vliegtuig werd intusschen met de mi rauut geringer. De vliegers kwamen tot de conclusie, dat de karas op vefbetering van het weder al te gering was en daarom be sloten zij om te keeren en hun poging te sta- ken. Zij namen onmiddellijk koers naar Duitsdhland. Daar zij thans den wind in den rug hadden, hadden zij met geen verde- re moeilijkheden te kampen, zooaat ze ge- makkelijk Dessau konden bereiken. De vlie gers en hun passagier waren uitgeput, daar ze van het derde uur van hun vlucht af on- afgebroken hadden moeten strijden tegen storm, revel cn regen. De stemming te Dessau. Het bericbt van de noodlandirag van de Europa maakte's nachts te Dessau een zeer pijralijiken indruk. De stemming werd nog gedrukter, toen bovendien het geruch-t zich verspreidde, dat ook de Bremen zich op den terugweg bevond. Professor Junkers had tranen in de oogen. Tot de journalistera, die hem zijn meening vroegen, zeide hij, dat able menschelijike krachten wijken moeten voor de miacht van de natuur. Wat den journalist Knickerbocker betreft, schrijft het Berliner Tageblatt, dat men journalist moet zijin om te beseffen hoe pijn- lijk zijn positie is. De tocht over den Oceaan zou hem venmoedelijik een wereldvermaard- heid hebbep verschaft. Klaarblijkelijk heeft hij in het verkeerde vliegtuig plaats geno- meflt Edzard en Risticz venciaarden na hun noodianding te Bremen, dat zij besloten had den om te keeren, daar zij geen hand voor zich uit hadden ku-nnen zien en aan beide zijdetn van het vliegtuig een ondoord'ring- bane raevetl storad. Ziji bevonden zich ter hoogte van Borkuni, toen zij besloten terug te keeren. Bij de landing werden de vleu- ge-ls beschadigd. De vliegers verklaarden reeds bij het ver laten vara de Juinkerswerke geconstabeerd te hebben, dat hun motor niet goed function- neerde. Dit heeft hem mede bewogera den tocht te stakera. UIT HEILOO. Op het sportterrein wordt alles in gereed- heid gebracht om de llde land- en tuinbouw- tentoonstelling te doen slagen. De heer van Gemeren, de ziel der tentoon- stelling zonder hem is een bentoonsteling haast ondenkbaar deeide ons mede, dat voor de verioting dit jaar 250 prijzen worden beschikbaar gesteld (vorige jaren 150 prij zen) en dat hij over de inziendingen zeer te- vreden was. Uit een ons verstrekt programma blijkt echter, dat de tuinbouw beter verte- genwoordigd kon zijn, doch er zijn dit jaar niet veel vruchten (althans hkr en in de om- geving niet), terwijl de medewerking van de tuinbouwvereenigingen ter plaatse veel te wenschen overlaat. Voor het eerst wordt hier de geitenkeuring gehouden van den kring Alkmaar en deze ui- zending heeft de stoutste verwachting over- troffen. Niet minder dan 49 geiten en bok- ken, welke zijn gekeurd door den Inspccteur van den Prov. Bond, zoodat de dieren die worden aangevoerd, alien voor een prijs in aanmerking kunnen komen. De jury is samengiesteld uit de heeren L. de Vries, rijksveeteelt-consulent te Heiloo, K. Schuitemaker, veearts te Hauwert, en D. Wit Ez., Inspecteur Bond van Fokvereeni- gingen in Noord-Holland. Er is niet te voren bekend gemaakt van wie de dieren zijn, zoodat voorkeur uitgesloten is. Het concours-hippique van de „Rijvereeni- ging „Heiloo" omvat zoo yeel nummers, dat hiermede den geheelen miadag gevuld is en we mogen wel verklappen, dat dit interes- sant zal zijn. Trouwens de L. E. T. T. staat als zoodanig bekend. Omtrent bijzoncierheden verwijzen wij naar de geplaatste advertentie. Naar we vernemen is door den heer J. L. Groot, voorzitter van den Prov. Bond van Fokvereenigngen, een kampioenprijs be schikbaar gesteld voor de a.s. keuring op de L. E. T. T. Aan het bestuur van V. V. V. is door eenige vooraanstaande personen (bestuursle- den van vereenigingen) een verzoek g;ericht om in de toekomst wederom een verioting te houden. Naar we uit betrouwbare bron vernemen is het van de voorstellers de bedoeling om toch een concertzaal te bouwen. Rectificatie. In het gister geplaatste bericht over de beno;ming van den heer de Vries tot rijksveeteeltconsulent is een fout geslopen. Het moet zijn L. de Vries en de gcslaagde Was geen adjudant, doch adjunct-consulent. WAT MEN IN NOORD-HOLLAND WEGEN NOEMT. De heer C. Thomassen, lid van Prov. Sta- ten, schrijft aan „Het Volk." Noord-Ho-lland benoorden het IJ heeft mee van de schoonste duinen van heel Nederland en daarbij een Noordzeestrand zoo schitte- rend als elders. Langs den heelen duinkant is echter een bijna absoluut gebrek aan goede wegen. Van Camperduin tot Castricum is de toestand meer dan verschrikkelijk, behalve onder Bergen. Een paar K.M. van den rij- weg zijn mier redelijk goed en't fietspad vail Bergen-Binnen naar Bergen aan Zee, sinds enkele weken voltooid, voldoet aan hooge eischen. Overigens zijn en is de fietsrijder reeds den koning te njk, als hij langs den klinkerweg een niet al te mul en hobbelig paadje vindt, dat hem gelegenheid biedi den afschuwelijken rijweg te ontvluchten. Deze is bovendien zoo smal dat fietsers en wan- delaars de grootste moeite heben het veege lijf te bergen, indien 2 auto's of andere voer- tuigcn elkaar moeten passeeren. Onder Castricum is het beter. De straat- weg, welke deze gemeente tot Egmond-Bin- nen heeft vernieuwd en verbreed, is goed. Door geldgebrek ontbreekt er alleen een fietspad, waarvoor de ruimte echter aanwe- zig is. En van Castricum tot aan zee, over het provinciaal landgoed, hebben provincie en gemeente een modernen weg gemaakt met rijwielpad, zoo goed als men het wenschen kan. Hier als in Bergen is bewezen, dat ook in het zand onzer duinen rij- en fietswegen zijn te maken, welke aan hooge eischen vol- doen. Werd dit voorbeeld langs den heelen duin kant gevolgd, dan zou het bezoek aan dit dceL van mooi Nederland zeker sterk toene- men en in alle opzichten een genot kunnen worden. De gemeenten Schoorl, Bergen, de 3 Egimonden en Castricum moeten dan echter samenwerken. Het motief dat zij te arm zijn, is niet afdoende. Voor werkverruiming stelt de provincie Noord-Holland jaarlijks twee ton beschikbaar niet om ze zelf te laten verwerken, maar ten dienste van gemeent-n en andere openbare lichamen, die niet in staat zijn nuttige werken alleen te finaneie- ren. Het is een schande, dat er jaren pas seeren, waarin van de beschikbare 200 dui- zend gulden geen 5 duizend worden ge- bruikt. In al de genoemde gemeenten heeft men ook met werkloosheid te kampen en juist bij den aaraleg van wegen en het beplanten daarvan komt werk te pas, dat voor de inwo- ners geschikt is. Voor onze partijgenooten-raadsleden is hier goed werk te doen. Laten zij aandrin- gen op samenwerking van de betrokken ge meenten. De provincie houdt zich dan stellig niet afzijdig, terwijl m. i. ook gerekend kan worden op steun van- den A. N. W. B. en op die van de vereeniging, welke het fietspad bij Bergen maakte. Eerste voorwaardc is aanpakken, zoo mo- gelijik oramidddliik nadat de nieuwe raden zijn geinstalleerd. (Het verheuigt ons, dat eindelijk een lid van Prov. Staten eens blijk geeft, oog te heb ben voor de noodzakelijkheid om den weg van Castricum tot Camperduin, iraderdaad de mooiste weg uit getnm Noord-Holland, voor het toerisme te ontsluiten. Deze weg kan thans zeer zeker door wielrijders niet zonder levensgevaar gebruikt worden. Dat de in oraze omgeving wonende StatenJeden niet reeds lang aandrang op het college van Ged. Staten hebben uitgeoefend, om aan het gemartel van de betrokken ge- mentebesturen een eirade te maken, is voor ons een aanwiizing, dat deze leden door de partijgroepeeri'ngen meer genoodzaakt zijn hun aandacht te schenlken aan zaken, die in de fractiies naar voren -komen, door zelf uit hun oogen te zien. Als lid van Prov. Staten had de heer Thomassen moeten weten, dat de betrokken gem-eentebesturen er reeds la-ng bij Ged. Staten op aandrongen om den toestand te v-erbeteren. H-et is vo'lkomen juist, dat men in be- doe-lde gemeenten ook met werkloosheid te kampen heeft en -dat het in dit verband1 een schande is, dat er jaren passeeren, waarin van de beschikbare f 200.000 geen 5.000 worden gebruikt. Dit is echter meer een schande voor Ged en Prov. Staten dan voor de betrokken ge m-eentebesturen. Het rijwielpad naar Bergen aa-n Zee vor- derde een uitgave van 16000 en kwam voor ee-n deel tot stand met gel-den- van de ge meente Bergen, die daarvoor w-erkloozen te w-erk stelde. Pogingen om voor dit werk een bijdrage uit de Prov. kas te verkrijgen, had den tot nog toe geen- succes en di t hoewef de bestuursled-en hoofdelijik voor dit werk be- langrijke verplichti-ngen moesten a-angaa-n om de ontbrekende gelden ten algemeene nutte te verkrijgen. Wij- -hope-n zieer, dat de heer Thomassen als toerist-Statenlid, in het a-Lgemeera belang deze zoo urgente aa-ngelegenheid ook eens in Prov. Staten aan de orde zal stellen en dat de in de streek wonende Statenleden er even eens eens hun aandacht aan zullem schenken. Red. Alkim. Crt.) nieuwste Fox-film: „Twee Menschen" (Se venth Heaven). De Fox ontving hare gasten schitterend. Het orkest onder leiding van Max Tak, be- geleidde met speciale muziek de film op bui tengewoon artistieke wijze wat den indruk niet weiraig versterkte. De film zelf mag een zeer indrukwekkend filmwerk genoemd worden en geeft twee nieuwe Fox-krachten gelegenheid hun talen- ten ten voile te ontplooien. Het is de eenvoudige geschiedenis van twee jo-nge menschen Chico en Diana. Chico is een jongen uit de Parijsche achterbuurt. Hij verdient zijn dagelijksch brood met het reinigen der riolen. Een betrekking bij de stadsreiniging zou zijn ideaal zijn (en dit wordt ook verwezenlijkt). Toevallig ontmoet hij Diana. Als deze weer eens op straat ge- weldig mishandeld wordt -door hare stiefzus- ter Nana. Beide m-eisjes zijn van goede af- komst, doch tot diepe armoede vervallen. Nana is zelfs aan den drank verslaafd ge- raakt. Diana is goed gebleven. De ontmoe- ting van Chico en Diana heeft eigenaardige gevolgen want om Diana uit handen der po litic te houden, moet hij haar voor zijn vrouw laten doorgaan. En dan begint op het zolder- tje, dicht bij de sterren, tusschen deze twee menschen een rnooie, teere geschiedenis, die op bijzondere wijze is uitgewerkt. Het geluk overmeestert Diano meer en meer en einde lijk zullen de twee menschen werkelijk gaan trouwen. Doch dan komt de donderslag de corlogsverklaring. Chico moet als een der eersten vertrekken. Hij en Diana zweren el kaar trouw en elke dag om elf uur zullen zij in gedachten elkander zien en spreken. Dan volgen de geweldige oorlogstafreelen. met buitengewone opnamen, Chico is vermoedelijk gesneuveld, doch Diana kan niet gelooven dat haar ideaal is vernietigd. En zie, bijna blind keert Chico terug. Hij zal echter genezen en het groote geluk zal de twee menschen niet ontgaan. Ieder moet onder den indruk komen van dit (B uit cn verantwoordetijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijsi geenszins dat de 'edaciie er mede instemt.) GASONITE. Het Bestuur der Tuinbouwvereeniging „De Tuinbouw" te St. Pancras maakt hier- door bekend, dat dit jaar een proef is geno- men met gasonite, in den handel gebracht door de firma Osmond te Rotterdam, als be- strijdingsmiddel tegen knolvoet, enz. Een proefveld werd aangelegd op een stuk land van Gebrs. Kossen, gel-egen in de West- beverkoog. Het veld werd verdeeld in vier perceeltjes, die alle gewoon werden bemest, terwijl daar- naast nog werd gegeven voor de veldjes b. en d. gasonite tot een hoeveelheid van 1000 K.G. per H.A., de veldjes a. en c. niet. De gasonite werd ondergeploegd op 5 April, onder toezicht van de heeren C. Kloos- terboer en C. Kossen. Het geheele veld werd op 25 April bezet met roode koolplanten. (Bij de controle op 5 Juni was het gewas schijnbaar nog gezond, op 5 Juli al eenigs- zins verdacht, terwijl bij de controle op 5 Augustus, gehouden door het b:stuur cn de heeren Hazeloop en Glas, niet e£n plant meer overeind stond, maar de voile 100 pet. zeer zwaar was besmet met knolvoet. Namens het bestuur, C. KLOOSTERBOER, Voorzitter. A. HOOGLAND, Secretaris. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Hare doorluchigheid Radijsje. Dit filmkluchtspel trok gisteravond in het A. B. T. weer groote belangstelling. Geen plaats was onbezet. De aanwezigen hebben zich uitstekend geamuseerd en door onbe- daarlijk gelach bij de talrijke komische ge- deelten getoond, dat deze dwaze geschiedenis van niet na te vertellen verwikkelingen, wel in den smaak viel. 't Is ons niet mogelijk ook zelfs maar een kort verhaal te geven van hetgeen in de film is te zien, want het geheel is zoo ingewikkeld, dat alleen zij, die de film zien, de draad van het -verhaal goed kunnen volgen. De eerste minister uit een onbekend koninkrijk waar het steeds revolutie is, is verloofd met een aardige Weensche die vroe- ger Radijsje heette. Hij denkt echter dat de vrouw van een zekere mijnheer Kippig het radijsje is en deze laatste voelt veel voor den nieuwen kroonpretendentNeen we zouden niet aan een eind komen. Hans Junkermann was weer uitstekend als de eerste minister Xenia Desni't Radijs je en Valerie Jones (Mevr. Kippig) waren allerliefst. Werner Fenterrer was een char- mante toekomstige vorst en verder werd de geheele film vlot gespeeld. Het bijprogramma bracht een journaal, Felix de Kater en een komische tweeacter. EEN NIEUWE FILM VAN DE FOX. Op uitnoodiging van de Fox Film Cor poration woonden wij gisteren in het Theater Tuschinski de eerste vertooning bii van de imposante werk, waarin de regsseur Frank Borzage iets geweldigs heeft gepresteerd. Maar ondanks alles zal toch de mooiste her- innering aan deze film blijven het spel van de nieuwe jeugdige vrouwelijke ster jeanet Gaymor. Dat was van een zoo ontroerende eenvoud en zoo zuiver gevoeld, dat alien diep onder den indruk waren. Haar schuch- tere, kinderlijke aanbidding, haar moederlijke verzorging en haar teedere liefde waren doorvoeld en door deze creatie heeft Jeanet Gaynor zich onmiddellijk geschaard onder de eerste krachten. Schitterend werk is nog van haar te wachten. Charles Farell (Chico) is eveneens een nieuwe kracht en ook zijn vertolking, wel- cverdacht en heel natuurlijk mag bijzonder geprezen. Dat de overige niedewerkers met zorg zijn gekozen spreekt van zelfs. Ongetwijfeld zal ook de film „Twee Men- sch" in Alkmaar worden vertoond, want ook de Alkmaarders moeten de gelegenheid heb ben om te genieten van de machtige opna men en van een spel, zoo subliem, als men't' slechts zelden ziet. Max Tax werd voor zijn schitterend-e begeleiding met een prachtige krans gehuldigd. G. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Cornelis Johannes Berkhout en Hendrika Petronella Jonker. Jacob Snijder en Alida Maria Albers. GEB-OREN: Hendrik Bart, z. van Gerrit Jan Stokreef en Augusta Alida Cornelia Bonierss. Franciscus, z. van Simon Blom en Hendrika Smorenberg. OVERLEDEN: Dieuwertje Ven, 70 jaar. Alida Offen- berg, 2 dagen. RADIOFONISCH WEERBERICHT naar waarraemiragen v-erricht in den- morgen van 16 Augustus. Medegedeeld- door het Kon. Nederl. M-eteorologisch Irastitu-ut te De Bi'ldt. Hoogst-e baramet-erstand 765.6 te La Coruna. Laagste baromete-rstand 745.1 te Wi-siby. Verwachting (van d-en -avond van 16 Aug. tot d-en avond van 17 Augustus): Matiige tot kraehtigen, later afiraemende Noordwestelijke tot Westelij-ken wind, zwaar bewol'kt met tijdelijke opklaring, aanva-n'ke- lij-k n-og regenlbuien,, later iets wanner. AMSTERDAMSCHE AARDAPPELPRIJZEN. AMSTERDAM, 16 Aug. 1927. Geworae muisjes 0.08f 0.08per K.G.; IJpolder blauwe eigeniheim-ers f 0.08—/ 0.09 per K.G.; IJ-polder eigenh-eimers 8f 9 per H.L.; Zeeuwscheeigenheimers 3.204.10 per H.L.Zeeu-wsdhe blauw-e eigenhei-mers f 5.255.40; Zeeuwsche bonten f 5.25 f 5.40. Aangevoerd 5 Lad-ingen, zijnde 1222 H.L, VOETBAL. Succes I speelde Zondag te Wieringer- waard in den eindstrijd om den N. H. V. B fceker tegen Wieringerwaard I. De wedstrij'd eindigde in een gelijk spel 3—3, waardoor Succes voor een jaar in het bezit is van den beker. Succes II speelde een nederlaagwedstrljd tegen Helder V van Helder. Eindstand 7— in het voordeel van Helder. Suces III speelde verder nog tegen S. V. S. Ill uit Helder en verloor met 20. DE OLYMPISCHE ELFTALLEN. De voorloopige Olympische elftallen, zoo- als zij bij de wedstrijden om den zilveren bal zullen uitkomen, zijn, naar de Sportkroniek meldt, als volgt: Rood: Van der Meulen (H.F.C.); Denis (H.B.S.); Van Ko-1 (Ajax); Verlegb (N.A.C.); Massy (Roermond), Van Hee (Feij-enoord); Elfring (Alcmaria), Smeets (H.B.S.) W. Tap (A.D.O), Ghering (L.O.N.G.A.), Weber (Sparta). W-it: Quax (A.DO.); Haak (Stormvogels), v. d. Zalm (V. U. C.); Van Nus (Voor- waarts), v. Boxtel (N.A.C.), Krom (R.C.H.); Schipper (Heracles), Kools (N.A.C.); K'uit (A.G.O.V.V.); Volkers (Ajax); Brugman (R.C.H.). Blauw: Thijssen (Stormvogels); van Rut (P.S.V.), Stuve (Enschede); De Ridde: (Sparta); Andriessen Jr. (Ajax); Schreuri (Roermond): Gerritsen (Blauw-Wit); Ruisch (D.F.C.); Bakhuijs (Z.A.C.); Baren' drech-t (Feijenoord)v. d. Berg (H.F.C.). Groen: De Boer (Ajax); Bui Jr. (Feijen oord); v. d. Pol (N.A.C.); Geutskens (R.C.H.); Vis (H.V.V.); Van Leersum (V.U.C.); Lommen (Roermond); Kooning! (Feijenoord); Bogerman (V.I.O.S.); G. Tar (A.D.O.)Van Gelder (V.U.C.). DE TOER DOOR NEDERLAND. Morgen zal, naar men weet, de eerst internationale „Toer door Nederland" eet aanvang nemen, waervan wij reeds eerder de op de vier etappes te volgen route en de tij- den hebben vermeld. Dat een dergelijke wed- strijd, de grootste en wellicht tevens de be- langrijkste, welke ooit in ons land werd ge houden, een enorme voorbereiding heeft ge- eischt, behoeft wel nauwelijks betoog, maar de commissie is er, ondanks haar zeer be- perkte geldmiddelen, in geslaagd haar taak zoodanig te volbrengen, dat de toer stellig en sportief succes belooft te worden. Zij heeft zich daarbij, terwille van hte beoogde sportieve doel (men denke slachts aan de Olympische Spelen 1928) door een bapaald dreigend financieel deficit niet laten af- schrikken. Het aantal teschikbaar gestelde prijzen is legio. Zoo schonk de Vittoria Eg. Cig. Comp. als eersten prijs een zeer kostbaren Gouden Miss Blanche Beker, terwijl als tweeden prijs de N. V. Overman Banden Mij., een krans met een groot gouden schild aanbood, waar- op het traject van den toer is ggeraveerd. Wat de deelnemers betreft, is Nederland uit den aard der zaak kwantitatief het sterksl vertegenwoordigd De volgende renners schrev-en in: J. Maas, A. Braspenning,. H, Bockom, L. Paymans, M. v. d. List, E. Cuy- pers, A. J. Hofstede, D. Evers, „Felix" (Nij- megen), H. de Nooy, A. Stolwijk, W. Buiten- dijk, B. Duyker, J. Oudenaarde, J. Vls- schers, J. Verkerk, J. Laman, E. J. Lam^ mers, A. Regeling, H. J. Bruyning, C. Wijn- berg, M. A. de Jonge, H. W. C. Klo-pper, A. de Graaf, C. van der Heiden, M. Valen- tein, C. Heeren, R. Strating, L. H. v. d. Putten, F. H. v. Akelijen, A. Schilperoort, Ph. Innemee, A. de Weerd. Uit het buitenland laat vooral Duitschjand zich niet onbetuigd. Zoo komen uit Chemnitz de gebr. Rudolf en Bruno Wolke, van wie eerstg«noemde de tweede plaats in de catego- rie amateurs bezette in het eenige weken ge- leden gehouden we rel d ka trap i o ens c h a p op den weg (Niirnberg-Ring). Verder E. Reim en E. Rosch. Uit Russelsheim komen van de Wielersportelub „Opel" de rijders Kees- meier, Zind, Geisdorf, Dumm, Ebeling, W. Meier, Geyer en W. Miill-eruit Keulen W. Damm en K. Kohle. Vo-orts worden nog eeni ge amateurs verwacht van de wielerclub „Bismarck" uit Bergershof, wier namen ech ter nog niet zijn opgegeven. Een Duitsch ge- zelschap derhalve, dat er zijn mag en dat wel eenige prijzen zal weten te bemachtigen. Door een misverstand bleef een officieele inschrijving van Fransche zijd-e tot dusverre achterwege, maar blijkens zoo juist uit Pa- rijs ontvangen telegrafisch bericht, is het niet uitgesloten, dat het bekende team-Olympique, onder leiding van den heer Paul Ruinani toch nog tot de deelnemers zal behooren, in dien althans d-e beperkte geldmiddelen der commissie van organisatie daarvoor ten slot- te geen bezwaar zullen blijken te zijn. Uit Zwtserland komen minstens drie deel- nem^, nl. Tschudin, Litschi en Amsteia terw™ Luxemburg door Jos. Rasqui is ver tegenwoordigd. Woensdag a.s. komen alle deelnemers op het Thorbeckeplein te Amsterdam bijeen en vertrekken om 7 u. v.m. gezarnenlijk van- daar langs Rembrandtplein, Utrechtsche- straat, Westeinde, Stadhouderskade, Amstel- dijk, Nieuwe Brug, Weesperzij.de naar d« officieele startplaats, zijnde het ruime weg deelte van't Betondorp-p-lantsoen voor d- uivendrechtsche Brug. Aldaar wordt o] 7.30 u. het vertreksein gegeven voor de eer ste etappe AmsterdamMaastricht. Naar nog word-t vernomen zal de heer J. van der Heyden, referendaris aan het mi- nisterie van Waterstaat, als vertegenwoordi- ger van genoemd ministerie den tour gehee' of gedeeltelijk volgen. TE WATER GEVALLEN. Gisternamiddag zat de 8-jarige Jan N aan de Oudegracht te visschen. Hij tuurde zoo ingespannen naar zijn dobber dat hi heelemaal vergat dat hij op het uiterste rand je van de gracht zat. Hij raakte zijn even wicht kwijt en ging kopje onder. Een voorbijganger bracht dezen voor visch spelendien visscher weer op het droge. Tegen 6 uur des avondfe geraakte onge veer terzelfderplaatse de 9-jarige Wim K te water, eveneens bij het visschen. Ook hij was spoedig op den wal gebracht. a

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2