Qtanjeboo^ BinnenSand OORTMliNDER* Maar weinig menschen hetten geen last van aambeien, cloch velen bevrijdden zich spoedig van deze kwaal door het gebruik van Foster's Zalf. Deze zalf gaat de ontsteking tegen, en wordt ook met het grootste succes februikt tegen bloedende en uitwendige aam- eien. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar a 1.75 per doos, f 1— per tube. aan heeft besteed. Des avonds gaf de zangvereeniging „Cres- cendo" in „Het Wapen van de Schermeer" tene openbare uitvoering, waar de heer Frank, van Rotterdam, velen gencegen ver- schafte door zijne vcordrachten, terwijl op de bovenzaal van den heer Renses Daan Pool met een geheel nieuw programma optrad en op schitterende wijze zijn goeden naam hand- haafde. Den derden dag hield de Schermer Hard- draverijvereeniging op den Oterleekerweg hare jaarlijksche internationale handicapdra- verij, waarvoor 12 paarden, meerendeels be- kende dravers, waren ingeschreveneen drie- tal kwam echter niet op. Het weer hield zich gelukkig vrii goed; toch liet de noordwester zich op het land langs den weg geducht voe- len en zou men het zeer gewaardeerd hebixn, indien daar wat beschutting tegen regen en wind was aangebracht. Met groote belangstelling werden de rittcn tot het einde gevolgd. Het was reeds bijna half zes geworden eer de laatste rit was af- gieloopen. De uitslag was als volgt: le prijs, 100, Mignon,. van K. Korver te Oterleek. berijder de eigenaar; 2e pr., 60, Meteor, van Z. Davidsonn te Hoorn, berijder (P. Kout; 3e prijs, 30. Hetha, van Jb. de Wit te Beemster, berijder C. Bier; 4e pr., \f 10, Barones, van Jb. de Koning te Wie- ringerwaard, berijder D. Klomp. In het cafe van den heer Renses werden de prijzen aan de winnaars uitgereikt door den -voorzitter, den heer J. M. Bakker, die een woord van dank bracht aan alien, die de harddraverij door hunne bijdragen en mede- werking hadden mogelijk gemaakt; aan het polderbestuur voor het afstaan van den weg; aan de juryleden en vooral aan den starter, den heer Kleinjan, te Alkmaar, en aan den nieuwen secretaris-penningmeester, den heer F. J. Woerdeman. voor de vele werkzaamheden, die hij had verricht. Een bijzonder compliment werd nog door den voorzitter gebracht aan den bekenden rij- der C. Bier, die reeds gedurende 60 jaren, en steeds in alle eer en deugd, aan draverijen had deelgenomen Als een bewijs van waar- deering voor deze prestatie werd hem een enveloppe met inhoud overhandigd, waar voor de heer Bier op kranige wijze hartelijk dankte. Een daverend applaus klonk telkens door de zaal als een bewijs van instemming van "het gansche publiek. De Schermer Harddraverijvereeniging kan met voldoening op deze welgeslaagde drave- rij terugzien. UIT BERKHOUT. Te Haarlem slaagde voor het examen hoofdacte de heer S. W. Neefjes alhier. UIT CASTRICUM Te Utrecht slaagde voor het examen Fransch L. O. de heer G. J. Koch alhier. WEESPS GESCHORSTE GAS- DIRECTEUR. Naar wij vernemen, zegt de Telgr., is een Commissie uit den raad van Weesp benoemd, fcestaande uit de heeren D. J. Reitsma, J. Ruarus, P. van Soeren en G. A. Vader, wel ke onder voorzitterschap van den burgemees- ter, den heer M. Dotinga, een nader onder- zoek zal instellen naar de handelingen van den geschorsten directeur der gasfabriek. Daartoe werden jl. Zaterdag alle boeken uit de kantoren der gasfabriek weggehaald en overgebracht naar de burgemeesterskam r ten stadhuize. Naar ons ter oore kwam, kwamen in de langdurige geheime raadsvergadering, welke in verband met deze aangelegenheid gehou- den werd, o.a. facturen ter tafel over lever- anties aan de gasfabriek, dateerende eenige maanden geleden. Daaruit bleek, dat van het factuurbedrag 10 afgetrokken was, zoo- dat de ..provisie" toen aan de gemeente ten goede kwam. Uit een voortgezet onderzoek bleek echter, dat de rekeningen over de ja ren voor 1927 geen aftrek van 10 ver- toonden. Waar die gelden toenmaals terecht zijn gekomen, is uit de verklaringen van den directeur ter raadszitting voldoende duidelijk gebleken. Wij herinneren er aan, dat de heer Van der Stel reeds eenige maanden de vereeni- ging van gasdirecteuren gedreigd had alles openbaar te zullen maken, indien de gedane beloften van anderhalf jaar geleden niet wer den nagekomen. Nog kunnen wij mededeelen, dat de heer van der Stel in de geheime raadszitting oox verklaard heeft, dat het afgekeurde systeem van het verstrekken van provisie aan de directeuren, zich niet alleen beperkte tot de gasfabrieken, doch dat dit stelsel in alle andere gemeentebedrijven gehuldigd werd Naar aanleiding dezer verklaring werden verschillende hoofden van bedrijven in deze gemeente uitgenoodigd ten stad'huize te ko men, waar de burgemeester hun de vraag voorlegde, of ook zij in denzelfden geest ge- handeld hadden. Allen hebben op de gestel- de vragen ontkennend geantwoord. DE VERK1EZINGSKWESTIE TE AARDENBURG. Dat ook de Justitie haar onderzoek in zake de fraude, welke gepleegd zou zijn bij de gemeenteraadsverkiezing voortzet, blijkt wel uit de oproeping van enkele personen uit Aardenburg, om n.l. in verband met de zaak Donderdag a.s. voor den rechter van instruc- tie bij de rechtbank te Middelburg te ver- schijnen. TR A MONTS PGR IN G BIJ RHEDEN. Gistermorgen heeft op den Zutphenschen straatweg bij de Roskam onder Rheden een ernstige tramontsporing plaats gehad. De goedferentram van de Geldersche Stoomtram Mij. reed in voile vaart voorbij, toen van een der voorste wagens plotseling een zijschot los sloeg en op de rails viel. Daardoor liep de volgende goederenwagen uit de rails. Drie der wagens werden over den geheelen rii- v/eg geworpen en kwamen pas aan cien an- dercn kant bij het rijwielpad tot staan. De mateneele schade is zeer groot. De verschil lende verbindingen der wagens en de schot- ten zijn vernield, terwijl een goederenwagen geheet uit elkaar ligt. Zoowel voor het tram- als voor het gewone rijverkeer was de weg versperd. N'a ongeveer een half uur op- ruimingsarbeid kon het verkeer weer voort- gaan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het zijschot van den goederenwagen was waarschijnlijk niet stevig genoeg bev.s- tigd, waardoor het ten gevolge van het schokken, los is gewipt. RIJKSINSPECTEUR OP CONTROLE BIJ DE „GOOISCHE". De Rijksinspecteur der Spoor- en Tram- wegen vertoefde M aan dag den geheelen dag in Laren. Verschillende treinen van de Gooi- sche Stoomtram werden door hem van halte tot halte begeleid en gecontroleerd. VRACHTAUTO VERNIELD. Gistermorgen is te Leiden op een onbe- waakten overweg aan den Ommendijk, on der de gemeente Zoeterwoude, een vrachtauto van de graanmalerij „De Hoop" aangereden door een personentrein, welke om 11 uur 42 min. uit Alphen aan den Rijn naar Leiden was vertrokken. Wonder boven wonder kwa men geen persoonlijke ongelukken voor. De auto werd vrijwel geheel vernield. Na een kort opontkoud kon de trein de reis vervol- FELLE PAKHUISBRAND TE ROT TERDAM. Gistermiddag heeft te Rotterdam een felle brand gewoed in een pakhuis aan de Breede Plaats, een slopje op den Nieuwen Vogelen- zang aldaar. Het pakhuis was voorheen in gebruik geweest bij den meubelmaker Merks. Thans stond het gedeeltelijk leeg. Tegen half vier zagen voorbijgangers rook uit de boven- verdiepmg komen. Toen de brandweer ter plaatse versch'.en, laaiden de vlammen reeds uit het dak op. Gevaar voor uitbreiding in deze zoo dicht bevolkte omgeving was dan ook lang niet denkbeeldig. De brandweer oordeelde het daarom raadzaam een stoom- spuit te ontbieden. Met vier stralen van hand- spuiten en een straal van den stoomer, werd het vuur bestreden. Men slaagde er in, den brand tot het pakhuis te bepcrken. De bovenverdieping, de zolder en het dak zijn geheel uitgebrand. De beneden gelegcn stallen kregen veel waterschade. Een paard kon men nog bijtijds in veiligheid brengen. AUTOBUS TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Maandagmiddag botste te Voorst een autobus, op weg van Apeldoorn naar Hel- lendoorn, nabij de buurtschap „de Kar" te gen een boom. Door den schok vloog de chauffeur door de voorruit. Hij bezeerde zich ernstig. De in- zittenden kregen minder ernstige verwon- dingen. De oorzaak der botsing moet gezocht wor- den in een defect aan de stuurinrichting. RECLAME BIJ DE SPOORWEGEN. De directie van de Ned. Spoorwegen is voornemens aan het maken van reclame meer uitbreiding te geven. Werden daarvoor tot nog toe de stations en de bestelwagens be- schikbaar gesteld, thans zal ook de geiegen- neid geopend worden om tegen vergoeding't rijdend mateerieel, speciaal bagage- en goe- derenwagens met allerlei reclames te beschil- deren. GENERALE SYNODE DER GEREFOR- MEERDE KERKEN TE GRONINGEN. In de Noorderkerk in de Akkerstraat te Groningen is gistermorgen de Generale Sy- node der Gereformeerde kerken in Nederland begonnen. Ter gelegenheid der Synode werd gister- avond in de Zuiderkerk een bidstond gehou- den, waarin Ds. K. Fernhout uit Vreeland voorging. In de inleiding zijner rede vestig- de hij er de aandaoht op, dat in deze ure des gebeds van hem niet mocht worden ver- wacht een tijdrede over het tegenwoordig kerkelijk leven met zijne gevaren, zijn. vragen en zijn strijd, maar slechts een eenvoudig woord om de zielen ten gc-bede te schikken. Dat woord ontleende spr. aan 1 Cor. 3:9: ,Want wij zijn Gods medearbeiders Gods akkerwerk, Gods gebouw zijt gij." Het volgende getuigenis is gezonden aan de Synode: De Gereformeerde Kerken van Amers- foort, Amsterdam-Centrum, Amsterdam- Zuid, Baarn, 's Gravenhage, Haarlem, Mak kum, Oudemirdum, Rotterdam, Tienhoven, Zaandam en Zandvoort, door gewetensbe- zwaar genoopt afzonderlijk te vergaderen bijeen te Zandvoort den 14en en 15en Juni 1927, gevoelen zich gedrongen om, nu bin nenkort de Generale Synode van de Gerefor meerde Kerken in Nederland voor het eerst na de scheuring en scheiding zal samen- komen, openlijk een woord van getuigenis te doen hooren. Dit zij allereerst een uiting van verootmoe- diging en schuldbesef. Immers, al moge de betreurenswaardige breuk, die geslagen werd, haar aanleiding gevonden hebben in de besluiten, eerst der Buitengewone Generale Synode van Assen en daarna van andere ker- kelijke vergaderingen, de oorzaak dezer droe- ve scheuring is te zoeken in de geestelijke in- zinking welke reeds jaren lang en bij toe- neming in ons kerkelijk leven te bespeuren viel, een zonde waaraan ook wij mede schul- dig staan voor God en waarover wij ons ver- ootmoedigen voor Zijn aangezicht. Doordrongen van het onverantwoordelijke der ontstane gedeeldheid, en duchtend, in dien de fout van Assen te Groningen beves- tigd wordt, de gevolgen van een verder uit- eengaan voor de ontplooiing van geheel het Gereformeerde leven hier te land'e en daar- buiten, verklaren wij, ofschoon dankbaar voor den verrassenden zegen Gods, door ons aanvankelijk ondervonden, ons bereid en ge- roepen, krachtens den eisch dier eenheid van de gemeente Gods en gedachtig aan Chrlstus bede: „Dat zij alien een zijn", medewerking te verleenen aan iedere ernstige poging tot hereeniging als waarvan bijv. blijk is gege- ven in de ..Verklaring van den Nationalen Bond van Bezwaarden". Overtuigd van ons goed recht, in geen en- kel opzicht minder dan van wien ook, op den naam Gereformeerde leggen wij de plechtige verklaring af dat wij onvoorwaardelijk bui- gen voor het gezag der Heilige Schrift als het onfeilbaar Woord Gods en ons in op- rechtheid gebondtn gevcelen aan de drie Formulieren van Eenigheid. en met name geen enkel historisch feit dat de Heilige Schrift vermeldt of welke andere mededee- ling en uitspraak der Schrift ook in eenig opzicht betwijfelen of „disputabel" stellen. In overeenstemming met de Beginselver- klaring van de Kerkelijke Conferentie van October 1926, welke ook door onze kerken is aanvaard, leeft in ons hart de bede dat al ien die het heil van Sion liefhebben en de komst van 's Heeren Koninkrijk zoeken, elkander mogen vinden en dragen in een liefde, die onderling verschil van inzicht eer- biedigt, zelfs waar het belangrij ke pun ten betreft, zoolang de grondslag van het vol- strekt gezag van Gods Woord en van de trouw aan de Belijdenis en de Ordening der Kerken ongerept blijft, om in de gemeen- schap des Heiligen Geestes gezamenlijk voort te varen tot ware reformats der kerk, Gods naam tot eer en ons volk ten zegen. Het moderamen: Ds. E. L. SMELINK, h. t praeses. Dr. J. G. GEELKERKEN, h.. assessor. Dr. C. KOPPENAAL h. t. scriba. Zacht van smaak BUITENLANDSCHE BELANGSTEL LING VOOR DE FR1ESCHE LAND BOU WTE'N TOO NSTE L LINO. Zooals in verband met den breeden opzet reeds te verwachten was, is er ook in het buitenland veel belangstelling gebleken voor de Friesche landbouwtentoonsteling, die van 5 tot 10 September a.s. te Leeuwarden ge- houden zal worden. Vele vereenigingen en instellingen, waar- onder de Oost-Friesche Landbouwvereeni- ging, de Old-nburgsche Landbouwkamer, een der Engelsche Landbouwkamers, de Luxemburgsche bond van fokvereenigingen, het Zwitsersche comite van fokvereenigingen, alsmede verschillende buitenlandsche land- bouwscholen, bereiden excursies voor, waar aan een groot aantal personen deel zal nemen. Ook werd reeds door vele autoritei- ten, deskundigen en Dractici uit verschillen de landen, waaronder genoemd kunnen wor den Denemarken, Polen, Letland, Oosten- rijk, Tsjecho-Slowakije, Duitschland, Belgie, Frankrijk, Engeland, Italie en Zwitserland, bezoek aangekondigd, zoodat het buitenland sche element onder de bezoekers niet zal ontbreken. BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. Als een bewijs, hoe in verband met de elec- trificatie der Ned. Spoorwegen kan worden bezuinigd, deelt men mede, dat bij het ingaan van den winterdienst op 2 Oct. a.s., als ge- volg van de electrificatie der Iijn Amsterdam —Rotterdam, alleen aan machinepersoneel dertig man kan worden gemist. BRAND. Te ongeveer zeven uur is Maandagavond brand ontstaan in het hotel-cafe-restaurant „Vreewijk" aan den Utrecbtscheweg bij OostN beek gelegen. Het hotel was vol loge's. De gasten zaten meerendeels nog aan tafel toen de brand uitbrak. Buren deel- den mede, dat uiit bet uit twee verdi-epingen bestaande hotel rook kwam. Nauwelijks had men deze boodschap onfvangen of de vlam men sloegen reeds fel uit het dak. Onder de gasten ontstond op eens groote consterna- tie. Ied-er rende naar zijn kamer om zijn eigendommen in veiligheid te brengen. In- tusschen werd de brandweer gewaarschuwd, welke spoedig ter plaatse was met een motorspuit. Met drie slangen op de waterleiding werd de strijd tegen het vuur begonnen. Weldra sloegen aan de acuterzijde van het 'hotel over de geheele breed te de vlammen uit het dak. Met man en macht waren de gasten en Oos- terbeekers aan het werk getogen om het meubilair uit het hotel te dragen. De tafels werden, nog half gedekt en met de apijzen er op, naar buifen gesleept. Het biljard volgde en ook de slaapkamerameublementen konden vrijwel alle naar buiten gebracht worden. De brandweer had na omstreeks een halfuuir het vuur onder de kniie. Het hotel was intus- schen vrijwel leeggehaald. De bovenverdieping is grootendeels ver- woest. In het dak waren groote gaten ge- brand. Meer nog wellicht dan van het vuur, heeft het gebouw van het water te lijdcn ge had. De waterschade is dan oOk zeer groot. Eenige plafonds zijn ingestort. Dit seizoen zal het hotel vrij zeker niet meer in gebruik worden genomen. Inboedel en gebouwen zijn op beurspolis verzekerd. De eigenaar, de heer Locht, is ook tegen be- drijfsschade verzekerd. De gasten hebben een onderkomen in de omliggende hotels en pensions gevonden. De brand lokte heel wat nieuwsgiierigen. Op het terrein waren o.a. ook de burgemeester van Renkum, de heer Van der Molen. Omtrent de oorzaak fast men nog in het duister. Het wordt mogelijk geacht, dat de brand ontstaan is bij de installatie der warmwatervoorziening op zolder. Vermoe- delijk heeft het vuur geruknen tijd gesmeuld. Men had in het hotel zelf niets opgemerkt INTERNATIONALE ATHUET1EK FEDERATIE. Het bestuur van de Internationale Athle- tiek Federatie hield Zaterdag en Zondag een bijzondere vergadering in de bureaux van het N. O. C. te Amsterdam. Aanwezdg waren de heeren J. S. Edstrom (Zweden) voorzit ter, prof. H. Kjellman (Zweden) secretaris; H. J. Barclay (Engeland); G. A. Burger (Nederland); J. Genet (Frankrijk); J. Mac- cabe (Ver. Staten) en J. Stanikovits (Honga- rije). Nadat de voorzitter waardeerende woor- den had gewijd aan de nagedachtenis van Mr W. C. Prout, exdrestuurslid van de Fe deratie en voorzitter van het Amsrikaaosche Olympisch Comite, wend overgeuaan tot be- handeling van de agenda. In ant-.voord op een Jesbetreffend verzock, werd dcor Grie- kenland medegedeeld, dat de juiste Mara- thon-afstand 36.750 Meter bedraagt, ferwijl thans ca. 42 K.M. wordt geloopen. De tech nische commissie zal hierover advies uit- brengen in het e.v. congres in 1928 te Am sterdam. In verband met een in Frankrijk gerezen verschil werd besloten, dat alleen zij als offi- cieel tijdwaarnenrer mogen worden be schouwd, die door dm nationalen bond als zoodanig zijn benoemd. Besloten werd, dat een athleet, die langer dan een maand in het buitenland vertoeft beschouwd zal worden als te vallen onder jurisdictie van dat land. De heer Genet zal ten dienste van het eerstvolgend congres een rapport uit'brengen over de amateur-kwestie. In afwachting daarvan besliste het bestuur, dat het den vereenigingen verboden zal zijn, startgeld te conditioneeren voor haar athleten, die aan buitenlandsche wedstrijden deelnemen Ter sprake kwam ook het besluit van het 1. O. C. ten aanzien van vergoeding wegens loonderving. De volgende motie werd te dien aanzien aangenomen: „Het bestuur van de I. A A. F. nam ken- nis van het besluit van het I. O. C., waarbij werd toegestaan, dat voetballers, die onder bepaalde voorwaarden vergoeding wegens loonderving ontvangen, mogen deelnemen aan de Olympische Spelen in 1928 te Am sterdam. Het bestuur betreurt dit besluit en wenscht ter kennis van alle athleten t-e brengen, dat in overeenstemming met de amateur bepalin gen van de I. A. A. F. ieder, die vergoeding wegens loonderving accepteert in eenige sport, uitgesloten is van deelneming aan wedstrijden, vai'lende onder de jurisdictie van de I. A. A. F." Besloten werd, geen toestemming te ver leenen, tot het houden van Europeesche Kampioenschappen. Aan de Nederlandsche Athletiek Unie zal worden overgelaten de route voor den Ma- rathonloop te benalen. Tenslotte werd benoemd de Commissie, belast met het ieiden der Athletiekwedstrij den en de behandeling van eventueele pro- testen. Zij werd als volgt samengesteld: J. S. Edstrom en H Kjellman (Zweden); H. J. Barclay (Engeland), G. A. Burger (Neder land), J. Genet (Frankrijk), S. Stankovits (Hongarije), Mme. Milliat (Frankrijk), be- nevens een nader aan te wijzen vertegen- woordiger van Amerika. GRCOTE BRAND TE LEIDSCHEN- DAM. De schade op twee ton geraamd. Gistermiddag omstreeks half vijf is te Leiden brand ontstaan, waarschijnlijk door het warm loopen der exhaustor in de graan malerij van de fa. N. Blonk Zn. te Leid- schen Dam. Ondanks het feit, dat twee motorspuiten uit Voorburg en een motorspuit uit den Haag het vuur met tal van stralen aantast- te, brandde de fabriek geheel uit. Ook de voorraad ging verloren. De schade wordt op twee ton geschat. Gebouwen en voorraad waren op beurs polis verzekerd. FAMILIEDRAMA. In hooger beroep werd gister voor het Ge- rechtshof te 's-Hertcgenbosch behandeld de zaak tegen den 20-jarigen H. H. C. H., locd- gieter en kopersiager te Roermond. Verdachte had op 25 April 1927 met een mes op zijn stiefvader ingehakt, tengevolge waarvan een slagader werd doorgestoken en de man onmiddellijk stierf. Oorzaak van het gebeurde was, dat de ver- slagene, eenigszins uit zijn humeur door het huilen van een zijner stiefkinderen, zich wil- de wreken op zijn grooten stiefzoon, en hem een koffiepot, welke op de ontbijttafel stond, naar het hoofd wierp. Over het algemeen kwamen in het tweede huwelijk van den man trouwens nog al eens moeilijkheden voor. De zoon heeft toen bij deze scene een mes gegrepen, en daarmede van zich af geslagen. He gezin stond overigens gunstig bekend. Verdachte was door de rechtbank te Roer mond tot zes maanden gevangenisstraf ver- oordieldthans hoorde hij opnieuw dezelfde straf tegen hem eischen. Er waren 4 getuigen a charge en 5 getui- gen a drtharge gedagvaard. De verdediger, mr. Paul Tripels, te Roer mond, pleitte ontslag van recfitsvervolging. UTRECHT EN JUTFAAS. Het Utrechtsche Statenlid, de heer Ver- moolen (a.r.), had aan Ged. Staten gevraagd of het College er kennis van genomen heeft, dat het gemeentebestuur van Jutfaas het or- ganuseeren van een kermis dicht bij de ge meente Utrecht op alle manieren bevorderde, hoewel de raad van Utrecht met algemeene stemmen indertijd besloot niet in te gaan op een verzoek tot het verleenen van medewer king tot wedertnvoering van een kermis Het- ^larske Boekweitgort Voor winkeliers en Gross, bij v/h. M. Dfi HAAS, Alkmaar. zelfde Statenlid vroeg of Ged. Staten even- cens kennis namen van de berichten, als zou het gemeentebestuur van jutfaas medewer king verleenen tot de stichting van een con- curreerende groente- en vruchtenveiiing, dicht in de nabijheid van de nieuwe veilingsterrei- nen, welke Utrecht bezig is aan te leggen. In dien Ged. Staten van een en ander kennis namen, kunnen zij dan meedeelen, zoo werd gevraagd', of zij een dergelijke optreden van een gemeente-bestuur in overeenstemming achten met de eischen van goede nabuurschap en bevorderlijk aan de rust en den richtigen gang van zaken? Ged. Staten hebben hierop geantwoord, dat het hun niet bekend is, dat het gemeentebe stuur van jutfaas het houden van een kermis op den rand der gemeente Utrecht op alle manieren bevordert. Ook hadden Ged. Staten geen bericht ontvangen als zou Jutfaas mede werking verleenen aan de stichting van een ccncurreerenden groente- en vruchtenveiiing. MINISTER KAN NAAR BELGIe. De Nederlandsche Bond van Veehande'a- ren deelt mede, dat naar aanleiding der door Belgie in te voeren maatregelen ter bestra ding der runderentuberculose, de Veeratsenij- kundige Dienst in Den Haag verzocht ken- baar te maken hoe de Nederlandsche veehan- del, voorzoover hij daarbij betrokken is, te- genover deze maatregelen staat. Hierop is geantwoord, dat het hem voor- komt, dat hierdoor de toestand zal terugkee- ren, die jaren geleden reeds werd afgeschaft. Deze toestand zal weder een belemmering vorrnen voor onzen export en verhooging der prijzen vcor den Belgischen consument m-;t zich mede brengen. Voorts zal hij, zoowel aan deze als aan gene zijde der grens uit- lokken tot ontduikingen, waarvan weder het gevolg zal worden, dat de maatregelen niet, atlhans slechs in zeer geringe mate, aan hun doel zullen beantwoorden. Met zijn gekende activifceit vertrekt Minis ter Kan reeds hedenmorgen vroeg naar Brus- sel, ten einde te trachten deze nieuwe gelem- mering te voorkomen, aithans een meer prac- tische regeling te verkrijgen. NIEUWE ROOKMASKERS VOOR DE AMST. BRANDWEER. Bij de brandweer ie Amsterdam wordt tha^s een proef genomen met een nieuwe rookmaskers. Tot dusverre werden steeds rookhelmen gebruikt, waarbij de luchttoevoer wend teweeggebracht door een blaasblag. De nieuwe maskers, welke o.a. onlangs in ge bruik zijn genomen bij het Berlijnsche brand- weerkorps, missen dezen luchttoevoer door midde! van een slang, waardoor de drager zich natuurlijk vrijer kan bewegen en zijn arbeidsfeer niet gebonden is aan de lengte en de zwaarte der slang. Zij bestaan uit een mas ker, dat de voorste nelft van het hoofd geheel afsluit. In dit masker zijn twee ventielen, de uit- en de inademingsklep. De uitgeademde lucht verlaat het masker aan de vocrzijde; de in te ademen frissche lucht wordt via een slang geput uit een reservoir, dat de brand- weerman om den hals draagt. Het masker kan gebruikt worden in ruim- ten, waarin nog zuurstof aanwezig is, bij- voor'beeld in zwaren rook, in ammoniakdam- pen, enz. Het kan dus niet aangewend worden in ruimten, welke bezwangerd zijn met kool- monoxyde. De lucht wordt gefiltreerd in de bus, die slechts geopend mag worden bij ge bruik van het masker. Als afsluiting aan de onderzijde waardoor de onzuivere lucht bin- nen moet komen is een hechtpleister geplakt, welke afgescheurd wordt, zoodra de brand- wacht het apparaat gebruikt. Bij wijze van proef zijn de hoofdbrandmees- ters en de brandmeesters reeds van het toe- stel voorzien. Verder heeft men er acht uitge reikt aan manschappen van de hoofdwachten Nieuwe Achtergradit en Prinsengracht. Mocht de proef slagen waarop groote kans bestaat dan zal elke brandwacht hit masker bij zijn uitrustingsstukken ontvangen. 't Is z6o geconstrueerd,'dat de gewone heini er bij gedragen kan worden. Verder ligt het in de bedoelinig extra-zuurstof-maskers aan te schaffen en wel met het oog oo ruimten, welke niet met de gewone kleine maskers betredeo kunnen worden. KORTE BERICHTEN. Naar aanleiding van verscheidene klachten bij d'e spoorwegdlirectie betreffende last van rooken in Puilman-treinen worden van had.en af in elken trein niet-rook- sompar- timenten gereserveerd1. De landbouwer T. is te Harfsen doof een stier, die hij uit den stal wi'de halen aangevallen. De man werd zoodanig ver- wond, dat de dood onmiddellijk intraa -V'YS Magere landlooper: Nooit gewete dat honger zoo beroord zou zijn, Gi,js; ik voel me compleet heelemaal leeg. Bikke landlooper, minachtend: Bail Wat is non Jon leegta yergeleken bij de mijne? iHujua-rist) BROUWERU D'ORAMJEBOOM'ROTTEROAM

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6