PUROL Buitenlandscti gemengd nieuws. L. Frankenberg, Alkmaar. TWEE vingers afgekneld. r?n schilder aan het stationsemplaccment Bodegraven was bezig met het schilderen L een seinpaal, meldt het „Leidsch Dag- Mad" Hij was daartce bcven in den paal Slommcn en hield zich vast aan den hef- Soom van den seinvleugel. Kort na het pas- van een trein werd het sein overge- £ald op veilig en viel dus de vleugel weer in den rechten stand. De schilder had daarin tiidie erg, zoodat twee vingers tusschen a? iizeren deelen bekneld raakten en totaal werden afgeklemd. Ondanks hevig bloedver- L zag de man nog kans het station te be- reiken, waar een noodverband kon worden plcgd. DE MONTE OLIVIA" TE IJMUIDEN AANGEKOMEN. Gistermorgen is het motorschip „Monte Olivia" van de Hamburg-Siidamerikanische Dampfschiffahrtgesellschaft te IJmuiden te- ruggekeerd, met 1500 leden der Ncderland- sdie Reisvereeniging aan boord, van de eer- ste reis naar de Noorsche Fjorden. De reis van Bergen naar IJmuiden L zeer voorspoe- dig geweest, en hoewel het weer minder gun- tig was, warcn er betrekkelijk weinig zee- jieken aan boord. De belangstelling bij de aankcmst was zeer groot. Vele familicleden en vrienden kwamen de reizigers afhalen. Om half elf lag het schip aan den toeristen- steiger gemeerd en dadelijk kon met de ont- scheping der toeristen worden begonnen. De scheepskapel van de „Monte Olivia" deed zich meerdere malen hooren en de stemming onder de reizigers was zeer opgewekt. Mr. v. d. Flier, de voorzitter. en de heer Nieste, de administrateur der Ned- Reisvereeniging, werden geestdriftig toegejuicht, toen zij rich aan wal begaven. Aan het station IJmui den stonden .eenige extra-treinen gereed. zoodat de reizigers zoo vlug mogelijk ver- voerd konden worden. Over den tocht naar de Noorsdie fjorden hoorden wij, zegt de Telg., maar een roep: deze was schitterend. HERHALINGSOEFENINGEN. Op 29 Augustus a.s. komt het voor-deta- chement der herhalingslichtingen van de In- fanterie onder de wapenen; van het 5e en 16c Regiment Infanterie te Amersfoort en van het 21e Regiment Infanterie te Harderwijk. DE HEER PLESMAN NAAR INDIE Naar de Telg. verneemt staat thans defini- tief vast, dat de heer Plesman, directeur der K. L. M. zijn Indische reis, waaromtrent wij dezer dagen een bericht publiceerden, zal on- deimemen. Hij vertrekt te dien einde op 24 Augustus (Woensdag) des avonds uit den Haag naar Genua, alwaar hij zich aan boord van net stocxmsehip ..Grotius" zal mschepen. In totaal zal de reis vermoedelijk een half jaar duren. Het ligt in de bedoeling van den heer Plesman om na de besprekingen, die hij in Indie over de organisatie van bet lucht- vaartverkeer aldaar zal vo-eren, via Amerika naar Nederla-nd terug te keeren. DEFECTE SIGNALEN. Aan bet Seinhuis op de spoorbaan Amster dam -Hilversum werd Maandagmiddag be- jnerkt, dai de sign alert niet veilig gesteld konden worden, daar plotseling een defect was ontstaan. De hierdoor ontstane zg. ,,,'blokstoring" had tengevolge dat de foren- sentreinen, welke 's avonds tusschen half 6 en half 7 van Amsterdam naar het Gooi ver- trekken, nabij Weesp moesten stoppen, en lhun reis eerst n-a eenige vertraging konden voortzetten. Het defect was in ruim een uur hersteld, waarna alles weer vlot marcheerde PRINS HENDRIK TE BERL1JN. Prins Hendrik der Nederlanden is Maan- dag te Berlijn gearriveerd. Z. K. H. heeft zijn intrek genomen in hotel „Esplanade". Gister bracht de Prins, naar het Wolff- bureau nog meldt, vergezeld van leden van bet Nederlandsclie gezantschap een bezoek aan het eentrale vliegveld Tempelhof. Na bezichtiging der vlieghaven en de verschil- lcnde inricntingen voor het luchtverkeer, maakte Prins Hendrik een kort vlucht. TEGEN DE ISRAeLIETEN TE SCHEVENINGEN .Ge iirectie van de Mij „Zcebad Scheve- lin^en"' heeft aan den pachter van de tent -De Bijenkorf" die, zooals gemeld aan Isra- elieten ccnsumptie geweigerd had, te ken- 11 en gegeven dat hij een dergelijke ha-ndels- wiize in het vervolg lieeft na te laten, will de directie anders genoodzaakt zou zij^n, de pachtvergunning in te trekken. KORTE BERICHTEN. Bij de poiitie te Velp is aangifte gedaan, ,aj e Fnningmeester van een arbc-idersbond aldaar zich schuldig heeft gemaakt aan ver- duistering van f 200 ten nadeele van de wr- eemging. De poiitie heeft de zaak in onder- zoek. DUITSCHLAND. EEN MOORD TE KALDENKIRCHEN. m het Duitsche plaatsje Kald.nkirchen, bij venlo, wercl een rneisje uit minneuijd door u?ar minnaar vermoord. Vlak bij hare wo- ing sloeg deze haar met een zwaar stuk nout tegen het hoofd en mishandclde haar ervoigens op ontzettende wijze. De dader is gcarresteerd. ^ngeregeldheden TE HARZBURG. l Anti-Semietische opstootjes. In Bad Harzburg is het gisteren tot em- tJ€ ant:'"sem,etische opstootjes gekomen. «e en twintig leden der afdeeling Hann- sriil Avan ,c'e (.Nalionalsozialistisdie Deut- daan r >lterpart€.'" h^en aanvallen ge- Hpr Jcoclsche inwoners en badgasten van ifurg- Een winkelier werd tegen den u. geslagen, de vensters van zijn zaak tipn en inS€worpcn, een groot aantal perso nen werden op straat gewond. mfice(po!''tie slaagde er in vijtf van de belha- meis te arresteeren. POLEN. een ONDERHOUD MET SKRZYNSKI. Over vraagstukken der Euro- peesche politiek. PresidefS^rzy,nski-' de vr0eg"ere minister- zakvn\',Jn d ,mini£ter van buitenlandsche Polen, heeft in een onderhoud m t een uosfenrifksch journalist over ver- j schiliende vraagstukken der Europeesche po litiek gesproken. Skrzynski, die ale vei-tegenwoordiger van Polen in 1925 het verdrag van Locarno on- d'erteekend heeft, venklaarde dat Clemenceau en Lloydi George slechte vredesverdragen hebben gemaakt, weShalve het verdrag van Locarno noodig is geworden. Ook Polen had' 'belang bij het verdrag van Locarno, aangezien de politiek van Versail les teleurstellmgen heeft opgeleverd' en den oorlogstoestand in Europa eeuwig dreigde te doen voortduren Indien de strijd om het Roergebied nog langer had geduurd, zou een toenadtering tusschen Engeland en Duitschland daarvan het gevolg zijn geweest en een zoodanige ontwikkeling zou voor Frankrijk en Polen ncodlottig zijn geweest. Het is noodig, dat van Duitschland voor de Oostelijke grenzen soortgelij-ke gara-nties worden verkregen, als Duitschiand aan Frankrijk voor de handhaving van de grens heeft gegeven. Duitschland1 moet een Locar- nopact met Polen sluiten. Het is verkeerd, dat men in Duitschland aan oorlogszuchtige bedoelingen van Polen gelooft. Een goede verstandhouding tusschen Polen en Duitsch land is noodig. De betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland vormen een factor, welke Polen te denken geeft. Aan het slot van het onderhoud venklaar de Skrzynski, dat hij wdiswaar op het oogenbii'k geen actief politicus is, maar toch onmogelijik kan toezien, dat de gedachte van Locarno, die ten slotte de eenige weg tot den vrede in Europa isteeds meer wordt bedreigd. ITALIe. DE VIJF GEARRESTEERDE PR1ESTERS. Verbannen. De Tribuna verneemt uit Udinia, dat de vijf priesters, aanha-ngers van de katholieke Volkspartij, die daar in de gevangenis opge- sloten waren, door de provinciale commis- sie tot verbanning van 1 tot 4 jaar ve-roor- deeld zijn. RUSLAND. HERZIENING VAN HET STRAFSTELSEL. Er worden te veel vrijheidsstraf- fen opgelegd. Op een dezer dagen gehouden gecombi- neerde vergadering van den Russischen raad van volkscommissarissen en het presidium van het al-Russische eentrale bestuur is uit- voerig beraadslaagd over de vraag, op wel ke wijze de thans bestaande gebreken in het strafstelsel in sowjet-Rusland zouden zijn te verhelpen. De voornaamste bezwaren tegen het huidig stelsel zijn: de te zware belasting der rechtbanken met allerlei kleine doch tijd- roovende zaken en de overbevolking der ge- vangenissen (men was vrijwel algemeen van meening, dat het aantai vrijheidsstraf fen moest worden bepcrkt en dat een ruimer ge- bruik dient te werden gemaakt van boeten en dwangarbeid). Voorts werd algemeen ge- klaagd over de geringe Luigzaamheid van het recht; veel te veel wordt vastgehouden aan de letter der wet en gezondigd tegen den geest daarvan. Aan een speciale commissie werd tenslotte opgedragen, een herziening van het strafstel sel te ontwerpen. HUIZEN VAN NIEMAND. Een regeling om ze tegen verval te behoeden. Te St. Petersburg treft men als over- blijfsel uit de revolutiejaren nog steeds een 300-tal z.g. „wilde huizen" aan, d. w. z huizen, waarvan niet is uit te maken, aan wie zij toebehooren en waaraan de bewoners, die in de meeste gevallen velen in getal zijn, geen huur betalen. Deze wilde huizen ver- keeren vcor het meerendteel in een toestand van ernstig verval, daar uit den aard der zaak de bewoners weinig of niets voor het onderhoud er van doen. Reeds meermalen is de wenschelijkheid uitgesproken, voor deze wilde huizen een regeling te treffen, doch noch de cverheid noch de woning-exploitatie- organisaties vcelden iets voor de exploitatie van deze huizen, die, in verband met den staat waarin zij verkeeren en den aard van de bevoiking, weinig loonend belooft te zijn. Thans is echter voor een gedeelte dezer huizen, door onderling overleg van ver schiliende organisaties, een regeling getrof- fen, terwijl de plaatselijke overheid zich waarschijnlijk met de zorg voor en exploitati der overige zal belasten. DE AARDBEVINGEN. De aardbevingen in het gebied van Fer gana in Turkestan duren voort. Tot dusver werden meer dan negentig stooten geteld Alle gebouwen in Namangan zijn bescha- digd, in de oude stad zijn ongeveer 500 hui zen vernield. Ook de spool wegstations, brug- gen, enz. hebben schade geleden. Er zijn 34 perscnen gedood en 72 gewond. Uit Samarkand is een regeeringscommis sie naar Namangan gezonden om de hulp verleening te organiseeren. RYKOFF OVER HET DREIGEND OORLOGSGEVAAR. Op een vergadering van vertegenwoordi- gers van de communistische partij bracht Kykcff verslag uit over de resultaten der jongste plenumzitting der Centrale Comite's Aan dit rapport loioopte hij voor de zoo- veelste maal een beschouwing vast omtrent den naderenden oorlcj: „De hoogere oorlogsbegrootingen en de toenemende ontwikkeling der oorlogsin dustrieen in meerdere landen leggen duidelijk getuigenis af van de koortsachtige opwin- ding, waarmee de kapitalistische wereld zich tot een nieuwen oorlog voorbereidt", aldus Rykoff. „De oprichting van een eenheidsfront te gen de unie der sovjet-republieken is voor d- imperialistische politiek thans de taak gewor den van iederen dag. De diplomatieke oorlogspreparatieven kan men op iedere internationale conference ga- deslaan. zoo b.v. ter iongste vergadering van den volkenbondsraad". Rykoff wees zijn gehoor er verder op, dat een der voornaamste factoren, welke den nieuwen oorlog kunnen vertragen, het sociale gevaar is. Doorzitten Stukloopen ZWITSERLAND. EEN DRE1GENDE BERGSTORTING. Gevaar voor de omgeving. Sinds jaren is door de deskundigen gecon- stateerd, dat de top van de Arbino, een berg bij Beflinzona in net kanton Ticino, lang- zaam begint over te hellen, zoodat het gevaar toeneemt, dat het bergplateau, bij verder door- scheuren als het ware, van de lager gelegen berggedeelten, in het aangrenzende dal te- recht komt. Als u-itvloeisel van het jongste onderzoek heeft de regeering thans besloten tot ont- ruiming van een aantal omliggende dorpen De beweginig begint zoo zeer te versnellen, dat maandelijiks de bergspleten, die telkens ontstaan en wijder worden, door deskundi gen op last der regeering worden onderzocht Het laatste rapport adviseert tot een alge- meene waarschuwin^, terwijl het bestuur van het kanton Ticino wordt aangespoord, de aandacht van de spoorwegdirectie te vestigen op den gevaarlijken toestand. SPANJE. DE NATIONALE VERGADERING. Zij zal 400 leden tellen. Primo de Rivera verklaarde, dat de Na- tionale Vergadering vierhonderd leden zal tellen, onder wie de provinciale presidenten van den vaderlandslievenden bond, evenals vertegenwoordigers van provinciale en ge- meenteraden. DE CIJNS VAN DEN WEG. Meer dooden dan tijdens den oorlog. Volgens bericht van de National Automo bile Chamber of Commerce zijn er in Ge laatste acht jaar in de Ver. Staten meer men- schen door automobielen gedood dan het to taal aantal Amerikaansche soldaten dat tij dens den oorlog gedood werd. Van 1 Januari 1919 tot 31 December 1926 bedroeg het aantal dergenen, die door auto's omkwamen, 137.017; het aantal gesneuvel- den der Amerikaansche troepen was 120.050. Sedert den wapenstilstand zijn 314 millioen menschen door auto's gewond. Van de doo den en gewonden waren 26 kinderen on der de 15 jaar. Verleden jaar werden 23.000 menschen gedood of 1000 meer dan in 1925 en het grootste aantal in een jaar tijds. Een Engelsch blad wijst er ter vergelijking op dat het aantal ongelukken met doodelijken afloop in Groot-Brittannie van 1 Jan. 1919 tot 31 Dec. 1926 ongeveer 21.000 was. DE AFSTAM-MING VAN DEN V?* MENSCH. Een strijd in Amerika. Er is tusschen professor H. F. Osbom en dr. William K. Gregory, die beiden zijn ver- bonden aan het American Museum of Natu ral History een schriftelijke discussie gaanide aver het vra-agstuk van de alstamming van den mensch. Eerstgenoemde acht het op grond van den gebleken zeer hoogen ouder dom van het mensehdom, die teruggaat tot in het Tertia-ir, .aannenTefijk, dat er in een nog oudere periode wezens hebben geleefd, waar- uit eenerzijds de mensch, andcrzijds de apen zijn voort,gekomen. De menschelijke linie be- stond uit scbepselen, die op den grond leef- den in betrekkelijk open terrein op de hoog- vlakten van Noord-Azie. De apen-linie daar entegen was er een van boombewoners, die meer hum anmen gebruikten dan hun beenen en niet in staat waren gereedschap te maken. Zij waren voor hun woonplaats gebonden aan de wouden in landen met gematigd en tropisch klimaat. Veel van het overeenkom- stige in apen en menschen is volgens Osbom ten onrechte beschouwd als een bewijs voor de afstamming van de menschen van apen. Men- moet datgene waarin zij overeenstem- men toeschrijven aan hun zeer verwijderde gemeenschappelijike afstamming of aan een naderen van de eigenschappen der apen tot die van de menschen Dr. Gregory, die de theorie van zijn chef aanduidt met den naam pithecophobie, acht den mensch te behooren tot een orde van zoogdieren, waarvan al die leden ten voile geschikt waren om fe leven in de bosschen nog in een zeer lang geleden periode in het begin van bet Tertiaiir. De groote meerder- heid der nakc uelingen zijn tot -beden toe woudbewoners, sfedits enk-eie, als de bavi- aan, hebben dit leven in de boom en min of meer verlaten om op den grond te wonen. Er is alie reden om den mensch ook te blijven indeelen bij de oorspronkelijk-woudbewo- ners. De menrrh bleef zijn vijf vingers en teenen behouden, ook het sleutelbeen; ter wijl verder ook de ontwikkeling der been- spieren erop zou wijzen, dat het leven op den grond zich eerst betrekkelijk l'aat heeft voorgedaan en dit geenszins in staat was den mensch de kenmerkende eigenschappen van een boscliwezen te ontnemen. Dr. Gregory wijst verder op de overeen- komst in hersenen, gevoeisorganen en inge- wanden bij mensch en groote apen. De stand van den grooten teen toont bij het mensch-foetus van negen weken overeen- komst met dien bij de apen. De groote apen hebben alle de kenmerken van een liyper- specialisatie voor het leven in fooomen, die't hun ommogelijk maakt om evenals men schen- en gibbons, rechtop te locpen. EEN MOORDENAAR GEPAKT: Eenige weken geleden werd in een woning van den zeephandelaar op den Kurfurstendam te Berlijn het lijk gevonden van een vrouw. Daar de koopman verdwenen was, vermoed- de men eerst dat de vrouw vermoord was. Later bleek bij de schouwing van het lijk, dat zich overigens in verregaanden staat van ontbinding bevond. dat de vrouw een natuur- lijken dood was gestorven. Men vermoedde, dat de koopman, een zekere Gutowski, waar schijnlijk uit angst was gevlucht. De bladcn schreven daarop, dat Gutowski zich niet on- gerust behoefde te maken. Hij heeft zich nu gisteren aangemeld bij de poiitie, die echter aanleiding vond zich nader met hem bezig te houden. Hij werd aan een scherp verhoor on- derworpen en bekende ten slotte de moorde- naar te zijn van een prostitute, wier lijk een paar weken geleden in een logement in het noorden van Berlijn was ontcekt. De poiitie meent redenen te hebben te vermoeden, dat Gutowski ook het dienstmeisje heeft omge- bracht. waarvan de lichaamsdeelen in ver- J schiliende deelen van Berlijn gevonden zijn ELEGANT TOT AAN DEN STROP In Afbande worden de ter dood1 veroordeel- den publiekelijk opgehangen. Op marktdag liefst, als de boeren uit de heele omgeving stadwaarts tijgen. Natuurlijik ter afschrik king. Maar zoo schrijft iemand' uit Tirana aan het „Berl. Tajg." er heerscht hier zulk een 'intnmiteit met den dood, dat de aanblik van een gehangene geen groote ontroering te- weeg brengt: opgesdioten jongens duwen hem zelfs soms een cigaret tusschen de lip- pen. Kort geleden nu, zoo vertelt die correspon dent, moest te Skoetari een straatroover, een z.g. ,,kleft", geexecuteerd worden. Men begaf zich in plechtige processie naar het markt- plein. Daar moest den delinquent eerst het lange wttte hemd aangetrokken worden, dat hem volgens religieus gebruik toekomt. En daar begon de „kleft", die tot dusver een sto'i- cijnsche kalmte aan den dag had gelegd, als iazend op te soelen: het hemd zat niet goed! Het is moeilijk na te gaan, of het te lang of te kort was, te wiid hing of te veel getailleerd zat om het middel; in ieder geval, de veroor- deelde wilde volstrekt niet zoo onvoordeelig gekleed! den weg naar generzijds betreden AHerwege gaf men hem groot gelijk. De procureur-generaal, de chef der gendar merie. de politiemannen, de veroordeelde, het publiek, alles neemt nu onder den galg plaats, terwijl een man als de wind zoo snel naar den besten kleermaker der stad loopt. Deze verschijnt, neemt zorgvudig de maat en verdwijnt weer. Twee uur lang blijft ieder in wijsgeerig zwijigen verzonken; de procureur- generaal voorziet zijn client middelerwij! van cigaretten. Eindelijk verschijnt de kleermaker weer, over den arm het keurig opgeperste docdshemd dragend. Alles staat op, de „kleft" keurt het nieuwe gewaad, trekt het aan, strijkt er liefkozend over en betuigd den tailleur zijn tevredenheid. En nu eerst kan de gerechtigheid haar loop nemen. Wjj houden een zeer uitgebreide sorteering TABELLARISCHE BOEKEN vanaf 4 tot 52 kolommen. CHINEESCH'E BELEEFDHE1D. Een medewerker van de „Frankf. Ztg.". journalist en auteur, had kort geleden een zijner geesteskinderen aan een Chineesche uitgeversfirma voorgelegd. Hij kreeg naar hij eerlijk bekenf zijn manuscript terug, maar met een schrijven, dat hem in zijn tegen slag bijna volkomen troostte, zoo supreem beleefd was het. Men oordeele: „Wij hebben uw manuscript met grenzen- looze verrukWing gelezen. Bij de heilige as- sche onzer voorvaderen zweren wij, dat wii nog nooit in- een boek van zoo overweldigend meesterscha.p gczwelgd hebben. Als wij dit werk lieten drukken, zou het onmogeilijk zijn, in de toekomst nog iets uit te geven, dat im- mers steeds verre beneden het peil van d'i-t boek zou blijven. Daar het nu echter volko men uitgesloten is, iets gclijkwaardigs te via- den, zijn wij tot ons zeer groot leedwezen ge- noopt, dit goddelijke werk terug te zenden, en wij- smeeken u wegens deze onze handelwijze duizendmaal om vergiffenis. De journalist meent intussehen nog altijd over dit toppunt van beleefdheid heen iets van ironie te zien schemeren. BESTRIJDING VAN DE SPRINKHANEN UIT VLIEGTUIGEN IN SOWJET-RUSLAND. Werkzame, volslagen en snelle vernietiging. De luchtvaart in Sowjet-Rusland is zeer roerig. Nadat onlangs de eerste afdeeling ambulance-vliegtuigen in dienst is gesteld, welke zeer goede diensten, met name ten plattelande bewijst, zoodat het roode Kruis reeds tot aantoouw van verdere afdeelingen is besloten, is verleden maand een expeditie der Osoaviaschim (volkscommissariaat voor den landbouw) naar de sowjet-republiek van Kasan gereisd om -daar met vier vliegtuigen de sprinkhanen uit te roeien. Reeds ziin in het district Ma-Messek ruim 10.000 H.A. land door die vliegtuigexpeditie in weinige dagen volkomen van sprinkhanen bevrijd geworden. Daartoe zijn 223 vluchten ondernomen, geduren-de welke 25.360 K.G vergif met de daarvoor vervaardigde spuiten over het land verspreid is. Het sprinkhanen gevaar is nu in die streek geheel bezworen; en de oogst er gered. De expeditie werkt nu in de aangrenzende districten, en aanvragen komen van vele an- dere zijden zij de Osoaviachim in voor het zenden van eveneens zulke expedities. Er worden nu tot dat doel speciaal inge- richte vliegtuigen gebouwd; terwijl ook naar een geperfectionneerder en krachtiger, dus werkzamer systeem pulverisateur wordt ge zocht. liiichfvaart. DE MISLUKTE OCEAANVLUCHT. Geen nieuwe Junkers-poging vdor 1928 De verschillende piloten en passagiers van de ..Bremen" en de „turopa" geven m <fc Berlijnsche avondbladen uitvoerige beschrij- vingen van hun avonturen in storm en on- weer. Nieuwe gezichtpunten brengen ze niet, slechts een zeer uitvoerig bericht van wat reeds bekend is. Ofschoon de firma Junkers eerst over twee of drie dagen een besllssing zal nemen inzake de herhaling van de po- ing om zonder tusschenlanding naar New 'ork te vliegcn en daarover eerst nog moet beraadslagen met haar geldgevers, namelijk de Darmstadter Bank, den Norddeutschen Lloyd en de Hearst Press, schijnt toch ta> melijk wel vast te staan, dat een meuwe vlucht tot 1928 zal worden uitgesteld. Pro fessor Junkers zelf is tegen onmiddellijke herhaling. De dagen worden zijns inziens te kort en in dit jaargetijde is zeer gunstig weer vrijwel uitgesloten. De vliegers zelf will en natuurlijk maar al te graag weer dadelijk weg. De Berlijnsche bladen troosten hun le- zers met buitenlandsche persstemmen. die ge- tuigen van bewondering voor de Duitsche vliegers, om hun strijd tegen de elementen en hun moedig besluit om terug te keeren. DE MISLUKKING DER OCEAANVLUCHT Algemeene teleurstelUng in Duitschland. De Duitsche pers geeft algemeen uiting aan de groote teleursteHing over de mis- lukte poging om van Europa uit in een ruk naar de Ver. Staten fe vliegen. Enkele bla den, zooals de Kdlnische Zei'tung en het Berl. Tagebl. vragen zich af, of de poging niet wat overijld is ondernomen en of men zich wel genoegzaam rekenschap heeft ge geven van de ontzettendfe moeilijkheden, die ongestadiig weer en sterke tegenwind mee- brengen. D-e vrees, dat een ander voor zou zijn, heeft misschi-en voor het besluit, om Zondag toch maar van wal te steken, in weerwil van min-gunstige weerberichten, den doorslag gegeven. De bladen troosten zich met de hoop dat een volgende poging onder gu-nstiger weers- omstamdigh-eden beter zal slagen, vooral nu de vliegtuigen, met name de Bremen, hebben bewez-en tegen boos weer best and te zijm. De geheele pers keurt overigens het besluit van oe vliegers om terug te keeren goed, daar anders een ramp stellig niet uitgebleven was. De Amerikaansche gezant be- iuigt deelneming. Schiirmann, de Amerikaansche gezant te Berlijn, heeft prof. Junkers telegrafisch zijn leedwezen betuigd over de mislu-kking van den tocht, die hij toeschrijft aan den on- gunst der elementen. Hij voegt hierbij een gelufcwenisdh met het beleid en de wakker- heid, die de vliegers hebben getoond en uit de hoop dat later onder betere omstandig- heden een nieuwe -poging moge slagen. Geheel Amerika zegt hij ten slotte wacht op de Duitsche vliegers",, KOENNECKE's OCEAANVLUCHT. De vlieger Koennecke is nog steeds te Keu- len, waar het stortregent. Hij wacht daar op gunstiger weerberichten. Dat graaf Solms hem niet zal vergezellen, schijnt thans vast te slaan. Hij wil thans proefvluchten doen met verschillende marcomsten, die zich bij hem hebben aangemeld. In het „Berliner TageblatF wordt in een artikel betoogd, dat deze vliegerij naar Amerika zonder tusschenlanding nonsens en waaghalzerij is, doch dat men bete-r deed, zich toe te leggen op een eta-ppevlucht in wa- tervliegtuigen met arie motoren en wel van Hamburg naar Vigo en Lissabon, de Azoren, New Foundland en New York. DE VLIEGTOCHT NAAR HONOLOELOE. 8 vliegtuigen vertrokken. Een neergestort. De vliegdienst naar Honoloeloe voor den Dole-prijs is begonnen. Acht vliegtuigen zijn uit Oakland vertrokken, waarvan een dade lijk neergestort is. Er is geen enkel slacht- offer. Een later bericht: Van de acht vliegers die den tocht ondernomen hebben, zijn er maar drie die hem nog voortzetten. NONjSTOPVLUCHT VAN MINCHIN. Dinsdag is de Fokker-machine, waarmede de Engelsche vlieger Minchip, de non-stop- vlucht LondenNew York zal pogen te ma« ken, in de Fokker-afdeeling van Schiphol aangekomen om in gereedheid te worden gebracht voor de proefvlucht Het toestel is wat de afmetingen betreft, van het welbe- kende F. Vila-type. Het is uitgerust met tea 450 P. K. luchtgekoelden Bristol Jupiter- motor. Er zijn tien benzinetanks in het vlitg- toestel aangebracht, nl. twee in de vleugels met een inhoud van 350 L., zes in de cabine waarvan twee een inhoud hebben van 550 Lr. en de overige vier elk 290 Lr., twee on der de zitplaatsen der piloten, waarvan een een inhoud heeft van 205 Lr. en de andere van 240 Lr. De totaal-inhoud dezer tanks is 3405 Lr. Voorts voert het vliegtuig in een tank 150 Lr. olie mee. Het toestel draagt naar de Telegr. meldt, de voorloopige registratieteekens H.N.A.E. doch bij aankomst in Engeland zal het van Engelsche registratieteekens worden voorzien. Heden (Woensdag) zal de vlucht tot het Vrouw: Ben je vandaag Man: Nee lieve, rk moet Vrouw: Waarom? Man: Ik hab helppifi in thui8 met het eten? laat op kantoor btfiven. de. club te kcunec hridgea. - £Pua<?fc) t m. -

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7