DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM DE Inrichting. No. m Dif attaint et Desfaat nif 2 blades, Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 Deze Couranf wordl ELKBN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, nltgegeven. ibonnemenisprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alksaar 2,— franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewTjsnummers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlfcNi Per regel /0.25, bij groote confracten rabat. Qroote letters naar plaattrofml* Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handclsdrukkerij r/h HE# Ml. GOITMi lOOl Voordam C9. H. KRAK. DO\DERDAG Telef.nr. Admlnlstratie 3. Telefoonnr. Redacfie 33. Postgire 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 18 AUGUSTUS •ztttTrvamm Dagelijksch overzicht. De Crisis in lerland. Met Han- delsverdrag tusschen Frankrijk en Duitschland. Nog is, hoewel de door de Arbeiderspartij fngediende motie van wantrouwen in de re geering. Cosgrave verworpen werd, geen ontspanning in de Iersche politieke sfeer in- getreden. Zooals wij gister gemeld hebben, leidde de stemming over de motie tot geen of eigenlijk tot een verrassend resultaat: die stemmen staakten. Van de aanwezige parle- inentsleden brachten er 71 hun stem voor, een even groot aantal tegen de motie uit. De voorzitter hracht toen de beslissende stem uit, tegen, waardoor de regeering op het nippertje voor een val werd behoed. Verscheidene Engelsche bladen zijn over dit verloop van zaken vrij enthousiast- en merken op, dat het er veel op gaat lijken dat de Valeira en zijn geestverwanten vergeefs de eed van trouw hebben afgelegd. Hun plan was immers de regeering omver te werpen en haar opvolgster zoodamg te bewerken, dat zij zich tot Engeland wenden zou met een verzoek tot wijziging der eedsformule. Als iLonden dat weigerde en dit staat wel vast! zouden de Valeristen weer met hun oude leuze, dat Engeland de vrij'heid van lerland vertrapt, ten strijde kunnen trekken. Op't allerlaatste oogenblik, aldus die En gelsche bladen heeft de stemming van Dins- dag zulke plannen verijdeld, zoodat Cosgra ve verder zal kunnen arbeiden aan de stabl lisatie van het Engelsch-Iersche verdrag. I Z6o gemakkelijk zal dit echter o.i. niet gaan, want de overwinning van Cosgrave is geen overwinning en zijn kabinet zit nog allesbehalve vast in den zadel. Het behoeft geen betoog, dat het uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk zal blijken te regeeren met een kabinet dat niet op een behoorlijke meerder- heid in de volksvertegenwoordiging steunt Voorloopig heeft Cosgravq alle gevaar we- ten af te wenden door zijn voorstel om het parlement tot elf October te verdagen. Twee maanden heeft hij dus den tijd om te onder- handelen met de oppositie-partijen. Doch te- vens heeft hij het het veiligst geacht reeds Dinsdag te verklaren, dat de regeering, als zij de twee tusschentijdsche verkiezmgen, we Ike heden te Dublin plaats moeten heb ben, niet mocht winnen, het parlement bin- nen een week zal bij een roepen. Waarschijn lijk zal Cosgrave in dat geval een beroep op de kiezers doen. Wellicht dus dat we zeer spoedig meer weten omtrent de ontwikkeling der crisis. Wellicht ook dat de crisis tot October crisis blijvtn zal en dat dan eerst de ontknooping plaats vindt. In de rubriek „Telegrammen" heeft men gister het bericht kunnen vinden dat einde- lijk het Fransch-Duitsche handelsverdrag onderteekend is. Men zal zich herinneren hoe herhaaldelijk de onderhandelingen totaal dreigden te mislukken, hoe zelfs nog betrek- kelij-k kort geleden men in verschillende kringen van meening was dat van een defi- nitief verdrag wel niets zou komen. Men meene echer niet dat de stemming zich piotseling in gunstigen zin gewijzigd heeft. Integendeel. Gedurende den ganschen nacht van Dinsdag op Woensdag is te Pa- rijs onderhandeld en volgens de beriehten is het daarbij nog al rumoerig toegegaan, vooral d-oordat de Duitschers de voorwaar- den niet gunstig genoeg achtten. Ten slotte gebruikten zij politieke motie- ven om de onderteekening uit te stellen. Te Parijs ziet men daarin chantage in verband met Bokanowski's vertrek naar Amerika. Als deze gezegd had pas na het tot stand ko men der overeenkomst te gaan, zouden ze inschikkelijker zijn geweest. Die politieke eischen betreffen de benoeming van Duitsche consuls in Elzas-Lot'haringen, gelijkstelling van den Duitschen handel in Marokko met dien van andere landen, wat het vredesver- drag verbiedt en de belofte op een bepaalden datum Duitschland de meestbegunstigings- formule te verleenen. Het Fransche ministe- rie van buitenlandsche zaken moet de zaak omtrent Marokko met het Duitsche gezant- schap regelen. Intusschen is men het over alle tarief- en handelsaangelegenheden na- genoeg eens geworden. Ingevolge het thans geteekende verdrag zullen Frankrijk en Duitschland elkaar de facto op den voet van meest begunstigde na- he behandelen voor het geheele produkt van hun uitvoer. De overeenkomst behoudt volledige vrijheid varJ het Fransche parlement voor op het stuk der aanhangige douane-hervorming. Of deze tot stand komt of niet, met ingang van 15 December 1928 waarborgen beide landen elkaar de behandeling van meest be gunstigde natie wanneer het verdrag voor en datum niet is geeindigd1. Vele bepalin- gen van het verdrag, n.l. die betreffende de riviervaart,_ het spoorwegverkeer, de Fran sche kolonien en -protectoraten berusten op voikenrechtelijken gron-dslag en zijn in vele gevailen opgemaakt overeenkomstig de laat- Bt wider de auspicien v>n den Volkenbond gesloten overeenkomsten. Het sdiijnt inmiddels dat er wel overeen- stemming is bereikt inzake de economische kwesties doch niet over de clausule, die een meer politick karakter draagt, n.l. die inzake de kwestie van het aanstellen van Duitsche agenten voor de scheepvaart in Fransche ko lonien en protectoraten. De Duitsche gedele- geerden hadden volgens de Petit Parisien de aanstelling van Duitsche agenten in Ma rokko geeischt, waartegen de Fransche re geering zich even wel op grond van het ver drag van Versailles heeft verzet, volgens hetwelk Duitsche agenten aldaar voor een vrij lang tijdsverloop zijn uitgesloten. Spoedig zal omtrent deze kwesties wel meer aan het licht komen. Waarschijhlijk is het niet de laatste maal dat wij hier over het Fransch-Duitsche handelsverdrag schrijven. Hopen wij slechts, dat de onderteekening der overeenkomst een schrede voorwaarts op den weg der verbroedering zal blijken te zijn. Buitenland CHINA. DE BURGEROORLOQ Het aftreden van Tsjang Kai Sjek. De correspondent van bet Berl. Tag. te Peking seint, dat het aftreden van generaai Tsjang Kai Sjek daar druk wordt besproken. Tsjang Tso Lin heeft nu de aanvoerders der noordelijke legers voor een conferentie naar Peking ontboden Men neemt aan, dat Feng Joe Hsiang nu de leiding zal krijgen van de gecombineerde troepen, die tegen het noorden vechten, ter- wijl de regeering zich weer in Ham-kau be- viindt. De opmarsch der noordelijken la-ngs de spoorlijn Tientsin-Poekau d-uurt voort, maar wordt bedr-eigd door het stel-ling nemen van de troepen van Feng Joe Hsiang langs de lijm PekingHawkau. In de omgeving van Tsjang Tso Lin be- oordeelt men den toestand ongunstig. Men vreest, dat de pogingen om de beide legers te verzo-en-en nu vruCnteloos zullen blijken. Aan den ander-en kant is d-e positie van het ziiiden verzwakt, tenzij Feng besluit als dic tator op te treden. DE WRIJVING TUSSCHEN ENGELAND EN CHINA. Engelsche tegenmaatregelen naar aanleiding van het incident met het vliegtuig dat een noodlanding had moeten doen. Wegens de weigering van de Chineezen om de vleugels van een Engelsche vliegtuig terug te geven, dat een gedwongen landing heeft uitgevoerd buiten de Europeesche con- cessie, heeft de Engelsche bevelhebber den spoorweg SjanghaiHantsjouNingpo af- gesneden en de oude stellingen buiten de con- cessie opnieuw bezet, die de Engelsche troe pen gedurende de onlusten in het begin van het jaar hadden bezet. DE STRIJD IN CHINA. Nanking gebombardeerd. De Noordelijke troepen hebben Poekou ge- nomen en zijn vanmiddag met het bombar- dement van Nanking begonnen. DUITSCHLAND. DE VLAGGEKWESTIE. Zwart-wit-rood voor de rijks- weer verboden. De rijksweerminister dr. Gessler heeft de zwart-wit-roode vlag voor de rijksweer ver boden, en wel om het feit dat de rijksweer- officieren en minderen aan hun particuliere woinn-gen deze vlag hebben uitgestoken, wat aanleiding tot incidenten heeft gegeven. De nieuwe voorschriften zijn zeer streng. Alleen de republikeinsche vlag mag nog wor- den gebruikt. Deze regeling geldt ook voor huurders van woningen, die aan de rijksweer toebehooren. Vertoon-en deze de oude vlag, dan wordt hun onmiddellijk de huur opge- zegd. De „Lokal Anzeiger", die dit bericht pu- bliceert, is natuurlijk over een en ander ver- ontwaardigd. NA DE MISLUKKING DER OCEAANVLUGHT. Een verzekeringskwestie. Naar de bladen melden is na de mislukking der Oceaaravlucht van de Europa en de Bre men een eigenaardii-g v-erzekeri-ngsgeschil ge- rezen. De contracten over de assurantie van de vlieger® en de toesteilen hi el den in, dat d-e verz-ekerinig begon op het oogenblik dat de toesteilen naar de sta-rtbaan werden ge- rold en afliepen bij aankomst te New York of bij prijsgeving van de omderneming. De v-aag is nu of de mislukking van Zon- dag als prijsgeving van de onoei neming te besch-ouwen valt. De verzekeringsmaat- schappijen meenen van ja, de Jun-kerswerke en andere belanghebbenden bij den tocht zijn van oordeel dat de verzekering ook geldt voor een tweede poging. De"kwestie is van groot bela-ng, daar her- haliqg van de vlucht vriiwel onmo£celiik zou csnxsmai zijn, als vliegens en toesteilen niet \erzekerd' zijn-. De schade, die de Europa bij- baar nood landing heeft afgeloopen, hfret ongeveer 20 pCt. van d-e waarde van het toestel te be- diragen. De hooge, reeds betaalde, premies zijm ruim voldoende om bet voor hers-tei noodige bed-rag te betalen, zoodat de ver- zekeringsmaatsChappijen tot du-sver zeker geen nadeel hebben. Dat kan echt-er anders worden, wan-neer de contracten voor een volgende vlucht blijven gel-den. Mis-schien, zegt de Berlijnsche correspondent van de Frankf. Ztg,, is er een modus vivendi te vin den, als de Jumkerswerke c. s. voor de schade van de Europa opkomen, mits d-e v-er- zekeiingsmaatschappijen er in toestemmen de contracten te verlengen. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK. Een doode, vele gewonden. Gistermiddag heeft in een machinefabriek te Darmstadt een ernstige ketelontploffing plaats gehad. Het dak van de fabriek werd weggeslagon, steenen en balken vlogen meer dan 100 Meter door de lucht. De machinist werd er-nstig g.wond en overleed spoedig na aankomst in het zie- kenhuis. Er zijn verscheidene gewonden. HET LOTERIJ-SGHANDAAL. Dinsdag is de voorbereidin-g tot de trek king -begonnen- van de 5e Masse van de Staatsloterij en wel onder zeer groote be- lan-gstelling van het publiek, terwijl ook d-e noodige loterij-autoriteiten aanwezig waren DE BERLIJNSCHE BINNEN- HAVEN. Een snelle ontwikkeling. De Berlijnsche binnenhaven heeft zich in de laatste jaren steeds meer en meer ont- wikkeld en is thans reeds op een na de grootste binnenhaven van Duitschland. Sinds 1 Augustus j.l. bezit de Berlijnsche Westhaven een derde bassin, waardoor deze haven van het rijk bezit, namelijk de „Oost- verkeer per schip in en om -de hoofdstad. De schepen, die hier binn-enloopen en voorname- lijk uit de richting van Hamburg komen, worden hier gelost met de hulp van modeme kranen, er zijn een 30-tal die den in- houd der schepen weer in de gereedstaan-de treinen lossen. Berlijn heeft nog een aantal verdere ha vens, waaraan de stad het te danken heeft, dat zij, naast Duisburg, de grootstt binnen haven van hetrijk bezit, namelijk de „Oost- haven" en de havens van Neukoln, Tegel en Spandau. De Oosthaven, die tien jaar ouder dan de Westhaven en eveneens zeer modern ingericht is, ligt aan de Spree. De overige Berlijnsche havens zijn aan- merkelijk kleiner. Zij zouden echter, en dit geldt voornamelijk voor de haven van Span dau, best nog kunnen worden vergroot. Sids 1923 is het geehele Berlijnsche ha- venbedrijf in handen van de „Behala-" (Ber liner Hafen- un-d Lagerhausgesellschaft), een onderneming, waarin de stad geinteres- seerd is. Terwijl vroeger de haven geld kost- te (zoo moest elk jaar alleen een half mil- lioen voor de Oosthaven worden uitgetrok- ken) wordt thans met winst gewerkt. Hier- door is de uitbreiding der westelijke haven mogelijk geweest. Het derde bassin alleen heeft vier millioen mark gekost. ONTWERP VOOR EEN UITLEVER1NGS-WET. De rijksminister van justitie heeft bij den Rijksdag een ontwerp voor een uitleverings- wet ingediend. De minister acht het zeer ge- wenscht, dat op dat gebied eenheid tot stand zal komen in de wetgevingen der verschillen de landen. Volgens den tekst van het ontwerp is uitlevering alleen toegestaan wegens da- den, die naar Duitsch redht een misdrijf zijn Zij is niet toegestaan voor daden, die naar Duitsoh recht alleen volgens de militaire wet strafbaar zijn of waartegen enkel vermogens- straffen bedreigd zijn. Voorts is uitlevering niet toegestaan, wanneer de daad een politiek karakter heeft of met een politieke daad nauw samenhangt. Politieke daden zijn dezulke, die direct tegen het bestaan of de veiligheid van den staat gericht zijn, tegen het hoofd of het lid van de regeering van een staat, of tegen een grondwettig staatslicihaam of tegen burgerrechten bij verkiezingen of tegen de goede betrekMngen met het buitenland. Uitle vering is echter in dit verband wel toegestaan wanneer de daad, alle amstandigheden in aanmerking genomen, bijzonder verwerpelijk is. FRANKRIJK. HET FRANSCH DUITSCHE HANDELS VERDRAG. De inhoud van het gister geteekende ver drag kan als volgt worden samengevat: Een; De beide landen komen de facto over- een tot het wederzijdsch toekennen der meestbegunstigingsclausule voor bijna al hun exportproducten. Twee: Als tegenprestaitie voor het tegen- woord-ige minimumtarief en een nieuw mini- mumtarief, zooals dit door de Fransche re*- geering op grond van hare volmachten door de wet van 13 Juli j.l. is vastgelegd, zal Duitschland tegenover Frankrijk -het conven- tioneele tarief met bijzonder ingevoerde ma- tigingen, toepassen en wel op dezelfde schaal als het zulks ook ten gunste van an dere mogendheden toepast of kan toepas sen. Drie; De meeste der Duitschland toege- stane tariefregelingen kunnen gedurende het verdrag niet worden veranderd, terwijl an- derzijds Duitschland voor de meeste Fran sche producten het in Goudmark uitgedruk- te tarief- toegepast. Vier: Het verdrag kent aan het Fransche parlement ten aanzien der voor de deur staande reorganisatie der accijnzen, volledi ge bewegingsvrijheid toe. Er kan nog nader omtrent het verdrag worden medegedeeld, dat het 6 September a s. in werkyig treedt en rechtsgeldig blijft tot 1 Juli 1929. \oor dien tijd kan het slechts worden opgezegd, indien het Fransche tolta- rief aan wijzigingen zou worden onderwor- pen. Het jaarlijksch contingent der Fransche wijni-mport is op 360.000 dubbele cen-tenaar vastgestel-d. DE WILD IJzerwaren. WAAR ONTSPRINGT DE LOIRE? i ,Jn onzen stal". Bovenstaande vraag werd gesteld en het daaro-nder staa-nde antwoond werd gegeven op een aardrij^skuindeles in het dorp Coucou- ron in het depa-rtement Ardeche. Een oogenblik stond de examiuator ver- baasd, maar in plaats van het meisje een slecht cijfer te geven, besioot hij de gekgen- heid waar te nemen eens een bezoek aan de -boerderij van haar vader te brengen. Toen ontdekte hij, dat het kind gelijk had en dat de Loire, de grootste rivier van Frankrijk, die een lengt-e heeft van bijna 1000 K.M. v-la-k naast den muur van den stal van den boer ontspringt. DE BOSCHBRANDEN IN HET ZU1DEN Misdadig opzet? Aan het „Jourinal" wordt uit Toulon een incident gemeld hetwelk aanleiding heeft ge geven tot het vermoeden dat de branden- waarvan wij gister onder telegrammen mel ding maakten, opzettelijk aa-ngestoken zijn. Een boschwachter zag een dezer avonden op zijn rondgang in de bosschen van Saint- Raphael rook uit het struikgewas opstijgen. Hij begaf zich naar de plek, waar hij de rook bemerkte, en trof daar een man en drie vrouwen aan, die bezig waren takken op- een te stapelen en deze aan te st-eken. Bij het naderen van den boschwachter snelde het viertal weg en vluChtte in een -grooten blauwen a-uto, die in de nabijh-eid wachtte. Tot dus\er is g-een spoor van de menschen gevonden. ENGELAND. DE WEG, DIE WEG WAS De bestuurder van een tra-mwagen te Man chester zag, toen hij over den Bury New road reed, piotseling -den weg tusschen de rails verdwijnen. Hij kon nog juist in-tijds stoppen voor het gat, dat twintig voet diep en acht voet lang was en waaiin water stond. Het verkeer was -gestremd en de poli tic moest assistentie laten aanrukken. De verzakking moet te wij-ten zijn aa-n het sch-euren van een rioolbuis. Verleden jaar kwam dicht bij deze plaats een deirgelijk on- geval voor. HET WEMBLEY-STADION. Voor 150.000 p. st. verkocht. Het stadion van Wembley is voor 150.000 p. st. verkocht aan een syndicaat, dat er een baan voor windhonden die er wedrennen achter een mechanische haas zullen houden, wil inrichten. De laatste maanden is dit in heel Engeland een zeer geliefde sport. Het syndicaat staat niet in verband met de clubs te Londen,en Manchester, die zich al op deze sport toeleggen. Over een maand of vier zal dte eerste wed- ren worden gehouden. TER DOOD VEROORDELLD De Leeuw, gemeentesecretaris van Dewefs- dorp, is ter dood veroordeeld in verband met de ontploffing in April van dit jaar van een petroleumverlidhtingsinstallatie, waardoor het gemeentehuis in de ludht vloog. Tengevolge van de ontploffing werden drie ambtenaren fedood, die een onderzoek instelden naar De eeuws boeken, die niet in orde zouden zijn geweest. AMERIKA. SACCO EN VANZETTI. De rechtecs van 't onoexste staatsgerecbts- De Hoord-Hollandsche Stoomwasschery van Schermerweg-, is HELDEH WASCHGIOED. 8poedig-e afleverlng-. hof, die het onderzoek begonnen van de ax- gumenten, vervat in het dossier, door de verdedigers van Sacco en Vanzetti ter tafel gebracht, hebben gister geconfereerd, maar niets wijst er op, wanneer hun besluit b»- kend 'zal zijn. Hill, de voornaamste advocaat der veroor- deelden, hoopt dat hij gehoord zal worden door rechter Oliver Wendell Holmes, het- geen, naar hij denkt, tot gevolg zal kunnen hebben, dat het dossier over de zaak door het opperste federale gerechtshof te Wash ington zal worden onderzocht. BOLSCHEWISTISCHE PROPAGANDA. Maatregelen der regeering, Geruimen tijd reeds voert de communist;- sche internationale ook acffie in de Vereenig- de Staten. De affaire Sacco-Vanzetti bood haar slechts de gelegenheid, die bedrijvigheid meer openlij'k te toonen. De regeering heeft echter faarerzijtis uitoe- breide maatregelen getroffen, om het bolscne- wisme te keeren, De roode propagandisten wijden, evenals in Frankrijk en elders, ook hier een goed deel van hun zorgen aan het leger. De autoriteiten onder bij een daar gehouden enquSte voor- raden propaganda-lectuur van een zelfdt strekking als de in de Fransche kazeraes ge vonden sovjet-blaadjes. De Daily Worker" heeft het zelfs aangedurfd, naar het voor- beeld van de Fransche „Humanite", oproe- pen te publiceeren, waarin de soldaten wor den opgehitst tot verzet en opstand. Naar thans gemeld worden, zijn de zet voornaamste redacteurs van bedoela orgaan in hechtenis genomen. Ziji zullen zich voor het gerechtshof te New-York te verantwoor- denhebben en kunnen, volgens de wetten van den staat, tot gevangenisstraffen en zelfs tot dwangarbeid veroordeeld worden. RUSLAND. FTET CONFLICT IN DE COM MUNI STEN-P ARTI J. T- De oppositie zet haar actie vooii. De „Warszawianska^, te Warschau, wifdt een beschouwing aan de iongste voltallige zittingen van het Centraal Comite en de con* trole-commissie der communistenpartij-zittin- gen, die elf dagen duurden en waarin^ zooals men weet, de oppostie eenige concessies deed, hetgeen haar, naar de telegrammen uit Moa- kou melden, de aangekondigde sancties be* spaarde. Er viel uit nadere beriehten af te leiden, dat die concessies niet zoo bijzonder groot moeten zijn geweest, wij! het antagonisme *u* schen Stalin, den regeeringsleider en de oppo- sitie-leiders Trotzki en Zinowjeff, ook na de „verzoening" even fel bleek als daarvoor. De „Warszawianka" meldt over de actit der oppositie nog het volgende: In de hoofdstad van het roode rijk vinden voortdurend meetings plaats, georganiseerd door de oppositie in de eommunisten-partiL De herhaalde interventies van de Tsjeka hebben geen ander effect, dan de tegenstan- ders tot feller actie te prikkelen. De oppositie verklaart openlijk, dat het bewind van Stalin den ondergang der arbeiders heeft veroor- zaakt. De arbeider is er thans erger aan toe dan onder het tsaren-regime. Het sdiij-nt wel zeker, dat niet alleen de boeren, doch ook de arbeiders, in geval van een oorlog, de regeering in den steek zouden laten. De Tsjeka zet intusschen haar strijd tegen de oppositie voort. Huiszoekingen en arresta- ties zijn aan de orde van den dag. Ruime voorraden propagandamateriaal der opposi tie heeft zij buit gemaakt De „rebellen"-actie heeft inderldaad een dreiigend karakter aangenomen, maar deson. danks mogelijk zelfs daarom durft dp. zoogenaamde regeeringsmeerderheid den defi- nitieven strijd1 met de oppositie-leiders niet aan. -M HET VERZET TEGEN MOSKOU. Oekrainsch oppositieleider gear- resteerd. Volgens via Kopenhagen ontvangen be riehten zou de toestand in de Oekraine zoo ernstig zijn, dat men van Moskou uit order heeft gegeven om tot de anrestatie var Schumski, 1-eider der Oekrainsche oppositie, over te gaan. Als protest werd- te Charkow een alge- meeae stakine aiuekondigdu terwiil met het- ALRMAARSCHE COORANT. TELEF. 34 en 35 ALKMAAR. GAS- EN KOLENFORNUIZEN IN GESLAGEN EN GEGOTEN EMAILLE. BEKEND FABRIKAAT SENKING GODIN - ETNA. ALLEEN KWALITEITSARTIKELEN EN GOEDKOOPI

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1