llkmaarsche Gourant Over den weg langs de duinen. MARTIN'S VERJONCINGSKUUR. FEMLLETON. IK DENK ER STERK OVER, TE GAAN ADVERTEEREN! ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURAN I. 1927 Ne. 199 Honderd negen en twMigst? Jaargang, Donderda&r IS Augustus. Radio-hoekje Vrijdag 19 Augustus. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberich- ten 12.35—2 Lunchrauziek door het trio. D. Groeneveld, 'viool. A. van Leeuwen, cello, p Jochemse, piano. 5.7.— Concert door het A N. R O.-orkest. Sal Dwinger, viool. Klassiek Programma. Aan den vleugel Egb. Veen. Na de pauze een populair programma. 7__8.—Vrijz. Uitzending. Concert en lezing. 745 Politieberichten 8.10 Aansluiting van J,et Kurhaus te Scheveningen. Symphonie-- concert door het Residentie-orkest onder lei- ding van Prof. G. Schneevoigt. Beethoven- iprogramma. Voor de pauze: Ouverture Leo- nore 111. 2. Symphonie no. 6 F-dur op. 6S. 'Na de pauze: Symphonie no. 7 A-dur op. 92. 1015 Persberichten. 10.3012.Dansmu ziek vanuit Cafe Centraal en Centraal Diele te Scheveningen, door The International Five en Los Cincos Carambas N. O. V.- uitzending). Daventry, 1600 M. 12.20 Daventry-kwar- tet en solisten, sopraan. 12.50 Orgelconcert. 1 202.20 Lunchmuziek. 3.20 Daventry- kwartet en solisten, contra alt, tenor en cello). 5.20 Tuinpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Licht orkestconcert met gemeenschappe- lijk zingen. Orkest. 6.50 Tijds., weerbericht en nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 B. B. C. muziekcritiek. 7.35 De sonates van Beetho ven. 7.45 Kampioenschappen wielrijden. 8.05 Indoor Games. 8.20 „La Boheme", opera ,fVervolg) La Boheme. 10.35 Lezing: Next van Puccini. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 week 's broadcast music. 10.5011.20 Variete. 11.20—12.20 Dansmuziek. Pariis Radio-Paris"1750 M. 10.50 11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.055.55 Concert. Declamaties, piano- en vioolmuziek. 8.50—10.50 Operafragmenten. Orkest, vocale en instrumentale solisten. Langenberg, 469 M., Dortmund, 283 M. tn Miinster, 242 M. 1.30—2.50 Orkestcon cert. 5.506.50 Concert.. Isegliokapel. 8.40 „Der mutige Seefahrer", comedie in 4 acten van G. Kaiser en G. Knelp. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigsw aster hausen, 1250 M. en Ber lin, 484 en 566 M. 3.20—8.05 Lezingen en lessen. 8.50 Symphonie-concert. Orkest. Th. Demestriescu, piano. 10.50 Concert, Steinerkapel, L. v. d. Sande, bas, Pianobe- geleiding. Hamburg, 395 M. 4,35 Sprookjesvertellen Concert. 5.20 Novellenvoorlezign. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Concert. 7.45 Lezing: Rund um Amsterdam. 8.20 Mecklenburg- sche avond. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 3.20—5.20 Kurhauscon- cert. 8.20 Orkestconcert. Mme. Hamilton, piano. 9.20 Voorlezing. 9.35 Gramofoonmu- ziek. 9.50—10.20 Vlaamsche litteratuur. Zee betreft, verbaas ik er mij over, dat daar- voor niet reeds geruimen tijd geleden subSi- die is gevraagd Het is zeker at een paar jaar geleden, dat ik den A. N. W. B. heb gewezen op de mogelijkheid van provincialen sleun bij den aanleg van rijwielpaden. Maar dan moet die gevraagd wordenl Nil zal het achteraf dezen winter nog wel in orde komen, naar ik hoop, doch het is niet mijn schuld, dat het verzoek van de Rijwielpadvereeniging „Noord-Kenne- merlana" om een subsidie voor het aanleg- gen van een fietspad van Bergen naar Ber gen aan Zee eerst de vorige maand bij de Staten is ingekomen nota bene, toen het pad zoo goed als klaar was. In alle bescheidenheid mag ik er hier wel op wijzen, dat de fietspaden op het provin- ciaal landgoed onder Castricum zeker niet het minst door mijn aandringen zijn tot stand gekomen, en naar ik verwacht, nog uit- gebreia zullen worden. Dat ik nu in't publiek de in de eerste plaats verantwoordelijke lichamen oproep om den duinweg berijdbaar te maken en al- dus mooi Noora-Holland voor nog duizen- den te ontsluiten, is slechts een aanloop voor de besprekingen in de najaarszitting der Sta ten. De gemeentebesturen van Schoorl, Ber gen, de 3 Egnionden en Castricum moeten echter wel bedenken, dat zij het in handen hebben, of we verder zullen komen dan pra- ten. De daad moet van hen uitgaau. Tot slot nog dit. Dat van de beschikbare 2 ton voor werk- verruiming, bijv. in 1925 nog geen 5000 werd gebruikt, is niet, zooals u zegt, meer een schande voor de Staten dan voor de be- trokken gemeentebesturen. Wat u in dit verband opmerkte omtrent't rijwielpad Bergen—Bergen aan Zee heb ik reeds besproken. Van meer belang is echter de bedoeling 'van den post van 2 ton. Alle gemeentebesturen, polderbesturen, enz. kennen die. Bij herhaling is hun een circulaire gestuurd om hen te wijzen op de mogelijkheid van provincialen steun. Zij moe ten dien echter vragen op welcmschreven plannen. Gebeurd dit niet, dan is de Provincie machteloos. Het is daarom niet haar schan de, als zij met het beschikbaar gestelde geld blijft zitten. Die schande d'rukt in voile zwaarte op de lagere besturen, die hun werk- loozen laten verkommeren of afschepen met wat steun in geld inplaats van hen te helpen aan werk het eenige gezonde middel te- gen de demoraliseerende gevolgen van ge- dwongen werkloosheid. stremd. Met de opruiming is onmiddellrfk een aanvang gemaakt. De reizigers moesten over- stappen in een trein, die extra van Venlo was gezondenr JONGEN AANGEREDEN EN GEDOOD. Met een der motorspuiten van de brand- weer, welke gebruikt worden voor het africh- ten van wagenbestuurders, is gistermorgen omstreeks kwart over elven te Amsterdam een treurig ongeval gebeurd. De wagen bevond zich op de Hoogesluis, nabij het Amstelhotel, toen plotseling een dertienjarige knaap, Swaab, wonende in de Joden Houttuinen 49c, die op een transportfiets gezeten was, vlak voor den wagen overstak. Het gevolg was, dat de knaap op den grond geslingerd werd en door een voor- en een achterwiel aan 't hoofd geraakt werd. Spoedig overleed hij aan de opgeloopen verwondingen. Oogge- tuigen deelden de politiem ede, dat de knaap vlak voor den wagen den weg wilde overste- ken Het stoffelijk overschot is naar het Bin- nen-Gasthuis overgebracht. De heer C. Thomassen te Bussum, lid van Prov. Staten, schrijft ons: Met groot genoegen heb ik gezien, dat U het artikeltje, dat ik in „Het Volk'' wijdde aan dit onderwerp, in uw blad hebt overge- nomen. Hoe meer publiciteit, hoe beter. Het onderschrift, dat u er aan toevoegde, geeft mij aanleiding tot de Volgende opmer- kingen: Om tot een goeden weg langs den voet der duinen te komen, is het niet de juiste manier, dat de betrOkken gemeenten er bij Ged. Staten op aandringen, om den toestand te verbeteren. Het imitiatief moet uitgaan van de ge meenten. Zij moeten met plannen komen en als ze niet bij- machte zijn, die gezamenlijk te fimancieren, steun vragen van Provincie en Rijk. Zooals ibekend is, maakt de Provincie een net van primaire wegen. In dat net is de weg langs de duinen niet opgenomen. Het lijkt me zeer onwaarschijin- kijk, dat een voorstel, om dit wel te doen, veel kans zou hebben om aangenomen te worden Voor hen, die thans voor het onderhoud aansprakelijk zijn, zit er dus niets anders op, dan steun te vragen op een wel oveidacht plan van verbetering. Ik twijfel niet, of daar- voor vindt men zoowel bij Gedeputeerde Staten als bij Provinciate Staten sympathie. Wat het fietspad Bergen—Bergen aan Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C. M. G. d. W. Hij kreeg een kleur van ergernis en sprak 9il luider en luider als hij nog dacht aan al- tes wat hij had uitgestaan. „Mijin bediende en ik sliiepen in een slaap- stee verbeeld u mijinheer, in een slaap- stee! Denik u dat even in! Wij hadden tot ge- zelschap een dronken wijngaardenier, een marskramer, een pelgriim die op weg was naar Rome en twee boeremvrouwen, en ze zouden ons naar bed zonder licht, ter wille van de zedigheid. Ik vraag u of u zich in mijn gevoetens verplaatsen kunt. Ik zou u nog meer zulke staaltjes kunwen vertel'len, maar dat voorbeeld kati moeilijik overtroffen worden''. ,,Ja't is waarlijk vreeselijk" betuigde de Senechal vol sympathie; en toch grinnikte hij. ,,Ik vraag u heb ik niet genoeg onder- vonden ten believe van mademoiselle de la Vauvrage en kunt u het afkeuren wanneer ik weiger een stap verder te gaan, dan mijln bevelen linden?" De Senechal zag hem met toenemende ver- slagenheid aan. Waren zijn eigen belangen «r minder mee gemoeid geweest, dan had hij van harte kunnen lachen om de heftige ver- ontwaardiging van den andere. Maar nu had fllJ Oiets hoegenaamd' te zeggen. hit kop Binnenland TE VERKEERSCONFERENTIE GENeVE. Prof. jhr. dr. W. J M. van Eysinga zal Nederland wederom vertegenwcordigen op de aanstaande Algemeene Verkeersconterentie te Geneve. Prof. Van Eysinga is voorzitter ge weest van de Verkeerscommissie van den Volkenbond en heeft ook daarna als voorzit ter van de subcommissie voor kalenderhervor- ming en als lid van de rechtsgeleerde com- missie van advies voor de verkeersorganisatie belangrijke diensten bewezen. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO. Dinsdagmiddag is de tram van den Maas- Buurtspoorweg bij de Hamert, tusschen Ar- cen en Venlo, gereden op een zich op de rails bevindende Duitschen meubeltransport-auto. De machine en de postwageps van de tram ontspoorden. De machinst werd licht aan de hand gewond. De auto werd vernield. Nader wordt uit Venlo aan de Telg. ge- meld, dat de goederentrein der Maas-Buurt- spoor, die te ruim dric uur te Venlo aankomt, een verhuiswagen, geladen met meubelen, van den heer E. Lasset uit Diisseldorf, ko- mende uit Den Haag, heeft gegrepen. De wa gen had een defect aan den motor en stond te dicht bij de rails der spoorbaan. Bovendien maakt de baan ter plaatse een scherpe bocht, terwijl boomtakken het uitzicht belemmeren. De machinst remde uit alle macht, doch een botsing was niet meer te voorkomen, mede door den druk van de zes goederenwagens en drie personenrijtuigen. De locomotief viel om en kwam dwars over de rails te liggen De eerste wagen schoof over de locomotief. Van den tweeden wagen werd de kap inge- drukt. De auto werd een eind verder geduwd, reed een paal en een boom omver en sloeg tpen om. De machinist sprong nog bijtijds van de locomotief en bekwam geen letsel. De post- ambfcenaar, die zich in het eerste rijtuig be vond, werd tegen den wand geslingerd, doch bleef ongedeerd, evenals de reizigers, die al ien met den schrik vrijkwamen. Het verkeer tusschen Nijmegen en Venlo is geheel ge- NOODLOTTIGE VAL. Op het Van Verschuerplein te Arnhem gister een twejarig jongetje v. d. P. uit Rietgrachtstraat gevallen van een klein lad- derwagentje van de electrische centrale, dat door een motor wordt voortbewogen en waarop het kind een eindje meereed. Het jongetje viel met het hoofd op den grond en bekwam een schedelfractuur. Het kind is bijna onmiddellijk aan de gevolgen overle- den. DE BRAND TE LEIDSCHENDAM. Omtrent den brand in de Meel- en Veevoe- derfabrieken der firma N. Blonk en Zonen te Leidschendam wordt nader gemeld, dat de spuitgasten door de stallen en wagonloodsen flink nat te houden, er in slaagden, deze ge- bouwen te behouden. Er was nog tijdig voor gezorgd, dat al het vee, dat zich in de stal len bevond, naar een veiliger oord overge bracht kon worden. Eerst na negen uur dcs avonds kon men zeggen, dat het ergste voor- bij was Een half uur later kon de Haagsche brandweer dan ok weer inrukken. De Voor- burgsche brandweerlieden blevenechter nog aan het werk. Nog te middernacht werden met een drietal stralen de hoeveelheden smcu- lend graan, de lijn- en kokoskoeken nat ge- houden. Het was wel een troostelooze aan- blik, deze rookende rui'ne van een nog betrek- kelijk nieuw gebouw. Het maal- en siloge- bouw hebben het rneest van het vuur te lij- den gehad. Beide werden vrijwel geheel ver- woest. Eenige werklieden verklaarden, dat dade- lijk nadat de brand uitgebroken was, een straal op de waterleiding misschien nog het onheil had kunnen voorkimen. Een eigen wa terleiding zal dan ook in de toekomstige fa- briek werkelijk geen overbodige luxe zijn, wil men tenminste niet voor dederde maal voor zulk een grooten brand komen te staan. NOG STEEDS CENSUUR OP DE BRIEVEN. Kort na den inval, welke de justitie op 10 Juni j.l. bij de Indonesische studenten te Lei den heeft gedaan, hebben wij gemeld, dat de justitie ok beslag had gelegd op de hun per post toegezonden correspondentie. Deze censuur is nog steeds niet opgeheven en de studenten ontvangen hun brieven e. d. nog steeds vo-orzien van het kenmerk, dat zij op rechterlijk bevel geopend zijn. nergens andere over deniken dan over een middel om los te komen uit het net dat zich om hem been scheen te sluiten hoe kon hij de koniingin gehoorzamen zonder de douairiere van Con-dillac tegen zich in het harnas te jagen; hoe kon hij de douairiere van dienst zijn zonder zich te verzetten tegen de wenschen der koniragin. ,Iik geef de brui aan dat meisje" bromde hij onwillekeurig, zijn gedachten uitspreken den. „De du'ivel hale haar!" Garnacbe glimlachte grimmig. „Daarin zijn wij het eens! ja op dat punt hebben we sympathie" zei hij. „I;k heb die zelfde woorden wel honderd, ja wed duizend maal uitgesproken tusschen Parijs en Gre noble. Maar ik begrijip niet dat u evenveel necht hebt haar naar den duivel te wenschen als ik. Mijnheer, dat aides helpt ons niet veel. U w-eet nu wat mijn opdlracht is. Ik zal dezen dag te Grenoble doorbrenigen en -een wel- verdiende rust genieten. Morgen om dezen tijd zal ilk gereed zijn om de terugreis te aanvaarden. Ik zal dan de eer hebben mijn opwachting weer bij u te komen maken en de zorg voor mademoiselle de la Vauvrage van u ovennemen. Ik rekem er op dat u haar morgen 'hier zult hebben, gereed om morgen middag de terugreis met mij te aanvaarden", Hij boog, zwaaidie d'aarbij met zijn geve- derden hoed en wilde vertrekken maar de Senechal hield hem staande. Mijnheer de Garnache" ri-ep hij met doo delijk venschrilct gelaat, „u kent de douairiere van Condilllac niet'. „Neen, wat zou dat?" „Wat dat zou? Indien u ha'ar kende zou schriiven verzonden, waarin de vran werd gesteld of ook de A. B. B. het no, 11 oor- deelt oar aie .'an een proteststaking, ;ue ge- zameniijk ungevoerd1 niet zonder uitwerxing zal blijven, reeds nu onder den aandscht der arbeiders te brengen, nu deze week overal protest-meetings gehoudpn worden. HET ORANJE-RAAM TE DELFT. In aansluiting op de restauratie van het Koor der Nieuwe Kerk te Delft, welke als een nationaal huldeblijk aan H. M. de Ko- ningin in September 1923 is geschonken, bij gelegenheid van haar zilveren regeerings- jubileum, is men thans bezig het z.g. Oranje- raam te plaatsen. - Men verwacht, dat in den loop van Sep tember of begin October de officieele over- dracht zal plaats hebben. Zooals reeds bekend, is de voorsteliing ge- schilderd door W. van Konijnenburg en is het vensterglas geschonken door Edward Bock. AAN REDELIJKE EISCHEN VOLDAAN. In de jaarvergadering van het Kon. ZooIch gisch en Botanisch Genootschap te 's-Gra- venhage, welke 13 April j.l. werd gehouden, werd besloten een commissie te benoemen tot hetinstellen van een onderzoek naar de ba lans en de winst- en verliesrekening over 1926. In haar rapport stelde deze commissie aan de algemeene vergadering voor, te beslui- ten de balans en winst- en verliesrekening ever 1926 goed tek euren n dn commissaris sen dringend te verzoeken, ontslag te nemen n voorts om door een nieuw te benoemen college van commissarissen een onderzoek te doen instellen naar den juisten omvang van de schade, die door wanbeheer en/of nalatig- heid aan het Genootschap is tcegebracht en een civiele actie in te stellen tegen degenen, die vcor die schade aansprakelijk zijn. Naar aanliding van dit rapport heeft het bestuur bzan het Genootschap aan het Accountants- kantoor Moret opdracht gegeven een onder zoek in te stellen naar de administratie en de boekhouding. Dti Accountantskantoor kwam tot de con- clusie, dat de boekhouding en controle zeer zeker an redelijke eischen voldoen, evenals het beheer, voor zoover de beoordeeling daarvan binnen de bevoegdheid van genoemd accoun tantskantoor valt.Eenige verbeteringen, zoo zegt het ravport, kunnen nog wel aange- bracht worden om aan modern-boekhoudkun- dige regels te voldoen, doch geen nalatigheid en alelrminst wanbeheer kunnen bij het Ge nootschap geconstateerd worden. Wat betreft de administratie van het orgaan „De Tuin- gids", deze acht het rapport niet voldoende om een juist inzichf in de exploitatie van het bjad te verkrijgen, doch ook kan in deze geenszins van wanbeheer gesproken worden. Het rapport merkt voorts nog op, dat in geen enkel opzicht geconstateerd is, dat het be stuur of de directie buiten de statuaire be voegdheid zijn gegaan. Het bestuur van het Genootschap heeft, naar de Telg medlt, thans het rapport van de Commissie van Onderzoek, alsmede het rapport van het Accountantskantoor ter ken- nis van aandeelhouders gebracht. Daarbij merkt het bestuur op van meening te zijn, dat de ingediende verlies- en winstrekening en- balans over 1926 niet onjuist zijn opge- maakt, doch het is bereid, gezien de advie- zen van den accountant, deze stukken anders op te stellen. Ten slotte merkt hetbestuur nog op, dat, naar zijn meening, de Commissie van Onder zoek niet voldoende bevoegd moet worden ge- acht tot het instellen van het haar opgedra- gen oderzoek en het verwerken en behandelen der uitkomsten daarvan. De vergadering van andeelhouders. waar in deze aangelegenheid zal worden behan- deld, is bepaald "op 30 Augustus a.s. AUTO-ONGELUK IN BELGIe. NederUmders gewond. In de omgeving van Luik heeft naar de N. R. Crt. meldt, Dinsdag een ernstige bot sing plaats gehad tusschen eeif auto, waar in de heer Van Daelen uit Maastricht met zijn echtgenoote en zijne ouders waren geze ten, en een auto komende van het dorp Oip- pagne, en bestuurd door den heer Cornet, wonende te Oppagne. Tengevolge van de botsing werd de eerst- genoemde auto geheel ondersteboven gewor- pen en de inzittenden alle vier gewond. De heer Van Daelen heeft een arm gebroken, zijn ouders hebben eenige kneuzingen opge loopen. Mevrouw Van Daelen is ernstig ge wond aan het hoofd. Zij werd te Barvoux verbonden en vervolgens naar een ziekenhuis te Luik vervoerd. De inzittenden van de an dere auto zijn er ongedeerd afgekomen. DE HOED. „De Rott.", melding makend van het be- richt uit het Hbl. betreffende ds. Vreugden- hil, van Bruisnisse, die om een hoedenkwes- tie niet is opgetreden in 'de Divdtsch Geref. gemeente te Rijssen, voegt hieraan toe, dat de kerkeraad met ds. Vreugdenhil over het voorgevailene heeft gecorrespondeerd en tus schen beide partijen een schikking is getrof- fen, waarbij ds. Vreugdenhil heeft beloofd bij een volgende gelegenheid te komen met hoogen hoed. KORTE BERICHTEN. In tegenwoordigheid van het parket te Utrecht, den burgemeester van Barneveld, eenige politiemannen en een arrestant, is op aanwijzing van laatstg-noemde in een boschje achter Vcorthuizen een vermoedelijk elders gestolen brandkast opgegraven. Aan mr. Stok, vice-president van het Hooggerechtshof van Ned. Indie, momenteel met buitenlandsche verlof, is op zijn verzoek met ingang van eind September, onder dank- betuiging, cervol ontslag verleend wegens ziekte. Te Huisen is ingebroken in de woning van den waroezenier S., in de Karstraat. Een bedrag van ongeveer 2000 is ont- vreemd. De politi-s stelt een uitgebreid onder zoek in. Door een motorwagen van lijn 7 is te Amsterdam op de Weteringschans bij de Huydekoperstraat een 73-jarig man aange- reden. Hij lag onder den baanschuiver, zoo- dat de tram moesf worden opgevijzeld. Het bleek, dat hij een ernstige hoofdwonde had. Door den Geneeskundigen Dienst is "hij naar het Binoengasthuis gebracht. Uit goede bron wordt vernomen, dat het voornemen bestaat om Hr. Ms. „Hertog Hendrik" dit jaar een winterreis te doen ma ken naar eenige havens in de West-Indische wateren, waarbij ook eenige andere plaatsen in de Antillen zullen woraen aangedaan. De reis zal worden aangevangen in No vember, om-begin April weder in Nederland terug te keeren. MI'SLUKTE STEENLEGGING GEBOUW THEOSOFISCHE LOGE. Gistermiddag 4 uur zou Dr. Annie Besant den eersten steen leggen voor het gebouw der Theosofische Loge te Amersfoort aan de Regentesselaan, nabij het station. Wel arriveerde Aria, algemeen secretaris der Theosofische Veree-niging, maar niet Dr. Annie Besant, die door haar chauffeur naar de Internationale School voor Wijsbegeerte te Oud-Leusden was gereden. Daar niemand vindende, keerde ze direct naar haar woonplaats te Huizen terug. De eerste steemlegging heeft nu heden in den voormiddag plaats, daar Dr. Annie Besant in den namiddag vertrekt voor haar rond- reis in Noord-Europa. BRAND. Te Groede is Dinsdagmiddag de timmer- fabrie-k van P. J. Brugge geheel afge- brand. Eenige brandspuiten uit naburige ge: meenten moesten bij de bestrijding van het vuur nog assistentie verleenen. DE ACTIE VAN SACCO EN VANZETTI. Door het Plaatselijk Arbeids Secretariaat (P.A.S.) en het Lokaal Sydnicalistisch Arbeids Secretariaat (L.S.A.S.), werd aan den Am- sterdamschen Bestuurders Bond (A.B.B.) een u begrijpen, dat zij niet een vrouw is om -te dwingen. Ik mag haar uit naam van de ko ningin bevelen mademoiselle de la Vauvrage uit te leveren. Maar zij zal zich verzetten tegen mij". „Tegen u verzetten?" henhaalde Gar nache, tierwijl hij het dikke manwetje drei- gend aanzag. Deze was in zijn opgewonden- heid ook opgestaan, „Tegan u verzetten, u, den Senechal van Dauphine?" Ik gel oof dat u mij wilt beet- namen". „Maar ik veirzeker u dat zij zich zal ver zetten" ging de ander opgewonden voort. „U zal morgeni tevergeefs op het meisje wachten of u moest zelf naar Condilac gaan can haar te halen". Garnache richtte zich op in zijn voile lengte en antwoordde op een toon alsof hij geen repliek verwadhtte: ,„U is gouiverneur van de provincie, mijn heer en in dit onderhavig geval handelt u daarenboven op gezag van de koningih ja haar bevelien zijn u zelfs opgelegd. Deze bevelen, zooals ik ze u heb overgebracht, zult gij morgen ten udtvoer brengen zooals ik u gezegd1 heb". De Senecibal trok de schoud-ere op en kauwde een oogenblik op zijn baard. „Ja, 't is gemakkellijk voor u can te zeg gen wat ik doen moet. Zeg liever, hoe ik het doen moet, hoe iik haar verzet moet ov-er- wihnert". „U is vriji zeker van venzet zonderlmg zeker mijnheer", zei Ga-madie hem aandadh- tig aanziendc. ,dn ieder geval heeft u sol- da ten tot uw dienst." ,,Dat heeft zij ook en het sterkste kasteel Niet Ianger over denken, Mijnheer, DOEN! Ook niet tegen de kosten opzien, adverteeren is absoluut niet duur, integen- deel, het is zelfs zeer winstgevend. Begint U nu «ens met een paar plaatsingen, U zult zien, uw zaak gaat er door vooruit. van heel Zuid'-Frankrijk om nog niet eens te spreken van een vemvenschte stijfhoofdig- heid. Wat zij zegt dat doet zij ook." ,„En wat de koningin zegt, dat doen haar trouwe onderdanen", was het anitwoord van Garnache op vernietigende toon. „Ik gel'oof, dat er niets meer gezegd behoeft te worden mijnheer'^ voegde hij- er bij. „Morgen om dezen tijd verwacht ik van u de zorg over te nemen voor mademoiselle de la Vauvrage. Tot morgen dus mijnheer de Senechal". En na een tweede fouiging richtte de Pa- rijzenaar zich op en ging rinkelend en kra- kend1 de kamer uit. Mijnheer de Senlechal zonk achterover in zijn stoel en vroeg zich zelf al of bet niet een geluk zou wezen te steiven als eenige ui-t- weg uit den afschuwelijken toestand waarin het toeval en zijn ongelufckiige liefd'e voor de douairiere hem geplaatst hadden. De secretaris, die getuige geweest was van het gesprek, zat aan zijn lessenaar, haast al even bezwaard als de Senechal zelf. Wel een uur lang bleef Tressan daar zit ten,, in g'epeins verdiept en kauwende op zijn baard. Toen, met een uitbarsting van woede, welke zich uitte in een paar vloeken, stond hij' op en riep om zijn paard. Hij zou naar Cond iliac gaan. HOOFDSTUK III. D e t o e s t e m m i n g d1 e r di o u a i r i e re. Precies om twaalf uur den volgenden dag 'bevond' mijnheer die Garnache zich nogimaals voor het paleis van den Senechal. Hij was vergezeld door Ra'becque, zijn lijfknecht, een magere man; een geel geziclit, met scherpe trekken, een weinig jonger dan zijn heer. Anselme, de gezette hofmeester of eerste bediende, ontving hem met diepen eerbied en bracht Garnache dadelij-k naar de kamer van mijnheer de Tressan. Op de bap ontmoetten zij kapitein d'Aubran, die juist naar beneden ging. De kapitein was niet al te best gemutst. Hij had twee honderd- manschappen vier-en-twinfig uren lang gewapend! laten wachten, gereed om op te marcheeren, zoodra hij daartoe van den Senechal bevel ontving, doch zijn in- structies waren nog steeds uitgebleven. En toen hij dien morgen was komen informee- ren, werd hij al weder weggezonden. Na zijn onderhoud van den vorigen dag met den Senechal twijfelde de Garnache zeei of de zorg voor mademoiselle de la Vau vrage hem zou worden opgedragen, zooals hij bepaald had. Het was dus met een gevoe! van verl'ichting, dat hij in Tressans tegen woordigheid werd1 toegelaten en daar een dame vond met hoed en mantel en gekleed om op reis te gaan. Zij zat in een grooten stoel bij den haard. Tressan kwam hem tegemoet met eer glimlach van hartelijk welkom op de lippen; zij bogen beleefd en deftig voor elkander. ,„U ziet mijnheer", zei de Senechal met zijn plompe hand wijzende op de dame, „u ziet dat ge gehoorzaamd wordt. Hier is de u toe- vertrouwde jonge dame". En zich tot deze wendende, voegde hij ei bij: ,L>it is mijnheer de Garnache, waar iV u reeds over gesproken heb, hij zal u oj 'bevel van hare Majesteit naar Parijs gelei den", i i (Wordt yervolgd), iiiiiiiiiiiuimuuiuuimtiifuuH

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5