yteuralgische pijneit INDIEN UW MA AG HAAR WERK STAAKT Bultenlaiidsch gemengd nleuws. Buitenland L. Frankenberg, Alkmaar. tatolettonJ/3 fomt het, omdatU haar niet op de behoorlij- ke wijze behandelt. Lange werkuren, over- werk, machtig voedsel, snel eten deze en nog vele andere dingen kunnen de maag van streek brengen of ongesteld maken door aci- diteit" en, gisting van het voedsel te veroorza- ken. Mocht dit gebeuren, behandel Uw maag dan niet te ruw door haar tot werken aan te zetten door stimulantia of haar door ver- doovingsmiddelen ongevoelig te maken. In- tegendeel, gebruik een half theelepeltje Ge- bismureerd Magnesium in een beetje warm .water. Hierdoor wordt het zuur onschadelijk gemaakt en wordt de gisting bijna onmid- dellijk gestuit. Al de ongemakken worden overwonnen en Uw maag wordt in staat gc- steld haar werk te verricnten op eene norma- le pijnlooze wijze. Begeef U nog heden naar Uw apotheker en schaf U een flacon Gebis- inureerd Magnesium aan, gebruik dit vol gens de gehruiskaanwijzing na elken maal- itijd of wanneer Uw maag ook haar werk staakt, en dan is het tien tegen een dat U nimmer weder van stoornissen der spijsver- tering last zult hebben.H^^H Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten a 1.per flesch, V EEN BENOEMINGS-KWESTIE TE HAARLEM. B. en W te Haarlem Lebben benoemd tot ambtenaar aan het Bureau van Beroepskeuze den heer W. F. Jansen. De heer Jansen, die 1 September lid van den raad zou worden, heeft deze benoeming aangenomeu, hetgeen nu tot gevolg heeft, dat de heer G. Wolzak. a.r. lid van den raad, die niet vherkozen was, toch lid blijft. De raadsleden Joosten en Koppen (S. D A. P.) hebben nu voorgesteld B. en W. te .verzoeken den raad volledig in te lichten over de benoeming van den ambtenaar over de •leiding bij Beroepskeuze, o.a. door schrift lijke mededeeling van de oorzaken die er toe hebben geleid, "dat er zoo'n geruimen tijd is verloopen tusschen het besluit van den Raad, tot regeling van de afdeeling voor Beroeps keuze, en de aanstelling van den ambtenaar. Op voorstel van, B en W. werd dit voorstel zonder hoofdelijke stemming in den raad aan genomen. W DE VERBETERING VAN ONZE WE GEN. Bij de behandeling van de begrooting van Aet Wegenfonds in de Tweede Kamer heeft de Minister van Waterstaat mededeeling g daan van een door hem ontworpen vijfjarig werkplan, dat beoogt de Rijkswegen in dien tijd in een behoorlijken toestand te brengen Daar de verschillende vereenigingen van weggebruikers, belang'hebbende corporaties e.d. bij de samenstelling van dit voor haar zoo buitengewoon belangrijk stuk niet waren gehoord, hebben de Dagelijksche Besturen van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. in een gezamenlijk adres verzocht, alsnog van het .opgemaakte werkplan kennis te mogen nemen, .ten einde dit in studie te kunnen nemen en eventueele opmerkingen of bezwaren tijdig onder de aandacht van den minister tc kun nen brengen. Op dit adres heeft de minister van Water 6e? Eeroefn streven na'a'r^overeenxomsren'op •f^bmlscK blijve". |p EEN GETUIOE GEGIJZELD. Bij de behandeilng van een zaak van mis- handeling voor het gerechtshof te Den Bosch tegen P. J. M. P. te Nederweert, wei- gerde de getuige J. v. H. eene door het ge rechtshof verlangde verklaTing af te leggen. Hem werd gevraagd of hij ook geslagen had. Hij weigerde die vraag te beantwoorden. Dat had, volgens hem, er niets mede te maken. Hij wilde alleen zeggen wat hij gezien had. Daar hij in zijn weigerende houding volhard- de. gelastte het hof den getuige in gijzeling te stellen totdat hij bereid zal zijn de gestel- de vraag te beantwoorden De behandeling der zaak werd uitgesteld tot 29 dezer. N NEDERLANDSCHE HEIDEMAAT- SCHAPP1J. De algemeene vergadering der Nederland- sche Heidemaatschappij zal dit jaar gehou- den worden te Deventer op 2 September a.s. Na afloop der vergadering zal een bezoek worden gebracht aan het landgoed „Dorth", terwijl op 3 September een excursie zal wor den gehouden in de omgeving van Holten (Holterberg) en naar „Twilhaar" en „Spren- genberg". De opgaaf voor deelname sluit op a-. gustus. KORTE BERICHTEN. Naar het „Handelsblad" meldt, is dr. S van Valkenburg, vroeger aardrijkskundige bij den topografischen dienst in Nederl. Oost Indie, benoemd tot hoogleeraar in de econo- mische geografie aan de Clark University te Worcester (Mass.) bij Boston. Bij het baggerwerk in het Merwedeka naal nabij 's Rijks munt te Utrecht hebben werklieden een lugubere vondst gedaan. B-j het ophalen van een baggernet bleek dit het lijtk te bevatten van een 60-jarig manspersoon uit Utrecht, die blijkbaar in den bodem had vastgezeten. Het staat vast, dat hier niet aan misdaad moet worden gedacht. ITALIe. ITALIe EN ROEMENIe. Nieuwe besprekingen aanstaande? Volgens een telegram uit Rome aan de „Petit Parisien" is in politieke kringen aldaar sprake van een aanstaand bezoek van den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken. Bij die gelegenheid zouden belang- rijke besprekitigen te wachten zijn over de verdere ontwikkeling der Italiaansch-Roc- meensche betrekkingen. De verhouding tusschen beide landen is onlangs, zooals men weet, geregeld door een vriendschapsverdrag en de ratificatie door Italie van het Parijsche protocol van 1922, betreffende de toevoeging van Bessa- rabie bij Roemenie. Het tot stand1 komen, even later van het Italiaansch-Hongaarsch verdrag heeft in sommige politieke milieu's nieuw wantrou- wen gewekt jegens den Italiaanschen ,vriend''. Men wenscht beiderzijds opheldering, te- ineer waar de politieke relaties tusschen Italie en Roemenie voor een niet gering ege- staat geantwoord, „dat het voornemen be- deelte op economischen grondslag berusten staat binnenkort van Regeeringswege nadere Italie b.v. heeft in Roemenie verscheiden mededeelingen over het vijfjarig werkplan te doen, waarvan zij alzoo spoedig sullen kun nen kennis nemen. EEN SYNDICALISTISCHE MEETING VOOR SACCO EN VANZETTI. Gisteravond hadden de syndicalisten te Amsterdam, onder leiding van den heer Kitsz, een openluchtmeeting op het terreiu van den voormaligen Parkschouwburg Ije legd. Eenige honderden personen woonden de meeting, die ten gunste van Sacco en Van- zetti werd gehouden, bij. Na afloop werd een betooging gehouden. De enkele honderden meetinggangers vormden zich tot een stoet, die, omsingeld door een kleine politiemacht. via Plantage Middenlaan, Roeterstraat, Sar- phatiestraat en Utrechtsche straat naar het Amstelveld marcheerde. Grooter dan het aantal deelnemers in de stoet was het contin gent belangstellenden, die met de stoet mee- liepen Bij de Sarphatistraat dreigde het mis concessies weten te verkrijgen. Herstel van het vertrouwen verhcopt men te Rome van boven vermeld bezoek van Titulesco. Titu- lesco's Rome-reis zou echter eerst na de volkenbonds-vergadering van September plaats vinden. GRIEKENLAND. HET NIEUWE KABINET. Zai'mis heeft het nieuwe Kabinet gevormd. Kafandaris is minister van financien, |vMetaxas minister van verkeer, Michalopoe- los buitenlandsche zaken. Gister is het Kabinet in functie getreden. Het parlement komt Maandag bijeen. PORTUGAL. DE REVOLUTION AIRE BEWEGING. Monarchistische agitalie. Meer en meer blijkt dat de jongste revo- lutionaire actie van zuiver monarchistischen te loopen. Derhalve werd de politiemacht met aard was. Daar de Februari-revolutie een achttal ruiters en een 20-tal agenten te voetversterkt. De buitenstaanders werden zooveel mogelijk op een afstand gehouden en zoo kon, door tactisch optreden der politic, zonder incidenten het Amstelveld bereikt wor den. Daar werd de stoet ontbonden. In de binnenstad bleef het echter geduren- de een korten tijd claarna nog wat rumoerig en nu en dan moesten de politieruiters, wan- neer te veel werd opgedrongen; de menschen I Sousa tot vice-president gingen bestrijden Oporto, Lissabon en Faro bloedig door den toenmaligen minister van oorlog, Passos e Sousa, was onderdjukt, gel oof den de monar- chisten en de elementen der uiterste rechter- zijde in Passos e Sousa hun man te hebben gevonden. Deze toonde zich echter niet ont- vankelijk voor monarchistische invloeden, maar een betrouvbaar republikein. Vandaar dat de monarchisten de benoeming van /R< uiteen drijven. Tijdens de meeting en ook bij de ontbinding van den stoet werd opgewekt Maandag a.s. te staken. V VOOR HET BEHOUD VAN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN. Reeds is de conclusie medegedeeld uti het rapport van het accountantskantoor-Moret, dat naar aanleiding van de bevindingen van de commissie van onderzoek naar het finan- cieel beheer van de Vereeniging Kon. Zoolo- gisch Botanisch Genootschap, in opdracht van het bestuur een verslag heeft uitge bracht. Naar aanleiding van het accountantsrap- fport deelen commissarissen en de directeur den aandeelhouders nog mede, dat zij zich door de daden van de voornoemde commissie in hun goeden naam geschaad achten. Zij jzullen het op prijs stellen als aandeelhou- desr in de toekomst zoodanige maatregelen zouden willen nemen, dat bejegeningen als ,waaraan de tegenwoordige bestuurders heb ben blootgestaan van de zijde der commissie en van hare medestanders en voorstellers, on- mogelijk worden gemaakt. 1 Het bestuur is voorts van oordeel, dat het Kon. Zool. Bot. Genootschap door de hande- lingen der Commissie in en buiten de resi- dentie op ergerlijke wijze in opspraak is ge bracht, waardoor de Vereeniging groot na- deel is berokkend, mogelijk z66 groot, dat het -en dringende vraag zal zijn hoe de aange- richte schade te hersteleln. „Slechts dan", zoo wordt gezegd, „wanneer aandeelhouders ichouder aan schouder naast het bestuur gaan staan om de linie van verdachtmaking De poging om Sousa en daarmede president Carmona ten val te brengen, mislukte echter. Zij werd veeleer een aanslag, dan een staats- greep. President Carmona is thans voornemens alle monarchistische rijksambtenaren uit den staatsdienst te verwijderen. HONGARIJE. DE CAMPAGNE VAN LORD ROTH'ERMERE. Een verklaring van de Jouvenel. Senator de Jouvenel heeft in een onderhoud met den Parijschen correspondent van de ,,Az Est" gezegd, dat hij het optreden van lord Rothermere met veel belangsteliing voigt en de beteekenis van deze campagne voor grens- wijziging ten gunste van Hongarije niet on- derschat. Hoewel men niet mag gelooven, dat de En- gelsohe regeering aohter de campagne staat, sohijnt het tooh, dat het optreden van lord Rothermere niet zonder invloed op de open- bare meening in Engeland is gebleven. Het staat echter vast, dat een herziening standigheden. Men zal het nagestreefde doel veel nader komen, indien voorloopi'g alle lan den de besluiten van de economische wereld- conferentie tep uitvoer, zouden willen bren gen. T '■'I'ft' TURKIJE. DE VERHOUDING TOT PERZIe. Grensovervallen. Spanning? Naar gemeld wordt hebben bandieten van Perzie uit aan de Anatolische grens een inval gedaan in Tunksch Koerdistan, De Turksche ambassadeur te Teheran heeft een rapport naar Angora gezonden nopens de wijziging, welke er gekomen is in de Turksch-Perzische betrekkingen. De Turksche regeeriing neemt krachtige maatregelen' tegen de bandieten. TABELLARISCHE BOEKEN zijn onmis- baar in de moderne boekhouding. Onze registers voldoen aan de hoogste eischen. KORTE BERICHTEN. De onderaardsche schokken bij Na mangan (Rusland) blijven voortduren. Er zijn er thans 130 geregistreerd. Er zijn 1500 huizen vernield en meer dan 2500 bescha- digd. De schade bedraagt meer dan een mii- lioen roebel. De Hongaarsche minister van binnenl. zaken is overgegaan tot de arrestatie in de steden en op het platteland van meer dan 30,0 vreemdelingen, die zich Hongaren noem- den, maar hun identiteit niet konden aantoo- nen. Van verschillende zijden zijn protesten tot den minister gericht. Volgens een telegram uit Moskou werd het stationsgebouw van Gori in den Kauka- sus tengevolge van een overstrooming door een bergrivier verwoest. Ook een aantal hui zen in de omgeving van het station storttc in. Vijf personen kwamen om. Bij werkzaamheden in de buurt van een zuigbuis eener electrische centrale aan de Beiieden-Elbe kwam een duiker te dicht in de nabijheid van de buis. Hij werd door de zuigbuis meegesleurd, de signaallijn en de luchtbuis braken af, zoodat de man stikte. Zijn lijk werd later opgehaald. Volgens een bericht in de „Vorwarts" zou de bereidwilligheid van Stalin c.s. om het weder met de oppositie op een akkoordje te gooien het gevolg zijn van een mededee ling van de leiding van de politieke politie, dat zelfs binnen de Gpoe de oppositie vas- ten voet heeft gekregen. In het proces Barmat is Dinsdag de lOOste opertbare zitting gehouden. Dit jubi- leum is onopgemerkt voorbij gegaan. Bij scnietbefeningen van een artillerie- regiment in Tyrol zijn drie kanonniers ge- dood, die een oud Oost'enrijksch kanon wilden afschieten. Vier onbekende mannen hebben een baanwachter aan de lijn SofiaVarna aan- gevallen en gekneveld, en daarna getracht, een sneltrein tot staan te brengen. Men ver- moedt, dat zij deel uitmaakten van een bende treindieven. Reuter meldt uit New York, dat toebe- reidselen gemaakt worden voor een vliegtocht zonder landing van den cendekker Old Glo ry van New-York naar Rome. De bestuur ders zijn Lloyd Bertaud en james de Witt Hill. De schaarschte aan water heeft in Egypte tot emstige bofsingen geleid tusschen bewoners van de 'verschillende dorpen, die zich bij de verdeeling van het water bena- deeld achtten. Het is tot een formeele slag tusschen dorpsbewoners en Bedoeinen geko men, waaraan alleen door het ingrpijen van een sterke politiemacht een einde kon worden gemaakt. De schout van een dorp, die tracht- te de gemoederen tot kalmte te bi engen, werd gedood. De bekende schilder en oorlogscorres- pondent Caton Woodville is in zijn atelier met een kogel in het hoofd gevonden en bij zijn overbrenging naar het hospitaal gestor- ven. VIERMAAL NAAR HET „DQODENHUIS". De lijdensweg van een tooneelspeler. Wil men de „B. Z. am Mittag" gelooven, dan vindt de affaire van Sacco en Vanzetti, die zoo geweldig veel stof deed opwaaien, een waardigen tegenbanger in de zaak van een zekeren Russel Scotts, een voormalig tooneel- speler. Ook hij is wegens roofmoord tot den cfood door den electrischen stoel veroordeeld, maar evenals dit bij de beide Italiaansche anarchisten het geval was, is ook zijn executi van den eenen op den anderen keer uitgesteld. Thans zucht de ongelukkige in de strafge vangenis te Cchicago, wachtend op den vol- genden termijn, die voor zijn teredhtstelling is vastgesteld Het eenige versdhil met de Italianen bestaat daarin, dat laatstgenoem- den het onderwerp van een hevige politieke agitatie zijn geworden, terwijl het geval- Scotts sledhts treft door de diep-menscinelijke ftagiek, die in het telkens opnieuw verlengen van den doodangst van een tot sterven toege- rust mensch is gelegen Vier jaar geleden werd de kassier van een reizend tooneelgezelschap, waaraan ook Scotts verbonden was, in zijn kamer vermoord gevonden. Uit de la van zijn schrijlftafel bleek een bedrag van duizend dollar te worden ver- mist. Op den dag der ontdekking vluchtte Scotts uit de plaais, waar het tooneelgezel schap vertoefde. zoodat de verdenking alras op hem viel Kort daarop werd hij gearres- teerd, doch hij hield harnekkig vol onschuldig te zijn en slechts in verband met een liefdes- affaire de vlucht te hebben genomen. De dame, wier naam hij in dit verband noemde, bleek op denzelfden dag als hij de stad te hebben verlaten. Helaas was zij echter intus en laste te breken, zal men daarin slagen den gehecht. Men moet in de eerste plaats van ihet verdrag van Trianon slechts denk- schen overleden, zoodat de eenige getuige in haa. aI deze zaak, die Scotts had kunnen reddenfwas uitgesdhakeld. Dientengevolge werd de tooneelspeler ter dood veroordeeld'. Reeds was de dag der terechtstelling aan gebroken, toen Scotts' verdediger er in het iaatste oogenblik in slaagde, de revisie van het geding te verkrijgen. Maar opnieuw ein- digde het proces met Scotts' ter-dood-veroor deeling. En hier begint de analogie met het geval van Sacco en Vanzetti. Drie jaar achtereen baar is door een vredelievend vergelijk tus schen Hongarije en zijn naburen. Maar de vredes-verdragen mogen niet worden be- schouwd als een werk, waaraan niet mag worden geraakt. Indien een wijziging daar- van in het belang van de betrokken partijen is, zou het niet te begrijpen zijn, waarom deze wijziging niet zouden kunnen plaats hebben. Echter moet aan het vraagstuk der gebieds. wijzigingen geen al te groote beteekenis wor- slaagden Scotts en zijn verdedigers er in, d<jor het te baat nemen van alle hun ten dienste staande middelen de executie van 'den eenen op den anderen keer verschoven te krijgen. w Reeds was Scotts voor de tweede maal naar het „doodenhuis" der gevangenis overgs bracht, toen zijn broer onder eede verklaarde dat niet Russel,' doch hij den moord had be dreven. 'De broer werd gearrestcerd, de execi tie van Russel Scotts afgelast en een nieuw proces, thans tegen den broer, begon. Her bleek echter, dat Russel's broer zidhzelf va' schelij'k had beschuldigd, ten einde het leven van den veroordeelde te rekken. Voor de derde maal zat Russel Scotts in het „doodenihuis". Maar vier en twintig uur v66r het fatale oogenblik begon hij krank- zinnigheid te simuleeren. Als gcoefend too neelspeler viel het hem niet moeilijk de dokto- ren om den tuin te leiden en het ongelooflijke geschiedde hij werd in een sanatorium geplaatst! Kort geleden werd hij als genezen „ontsla gen" en voor de vierde maal naar het „doo- denhuis" gebracht, dodh naar reeds gezegc zijn executie is ook thans weer verschoven Tot den volgenden termijn! LA AT OOR LOGS L EE D Als jonge man was hij eerst een jaar naar Amerika gegaan, om later zijn kennis van de wereld nog door een verblijf van eenige jaren in Oost-Azie te vergrooten. In 1910 naar Duitschland teruggekeerd, hielp hij zijn vader in diens exportzaak als procuratiehou- der, om reeds spoedig de ziel van de zaak te worden. Niemand verwonderde er zich dan ook over, dat de flinke, ijverige man, hoewel nog jong, reeds in 1913 als deelgenoot in de groote firma werd opgenomen. Een stille ver- loving werd! publiek en het voorjaar van 1914 zag een gelukkig, jong eehtpaar een naar aller meening onbezorgd huwelijksle- ven beginnen. Reeas in de eerste oorlogsdagen verliet de jonge man vrouw en zaken om het vaderland in de voorste gelederen te dienen. Het eer ste verlof na 1 M jaar frontdienst zag een jong officier, de borst versierd met ridderor- des, stralend van geluk aan de zijde van zijn jonge vrouw. Het tweede verlof was treuri- ger, ziektever'lof na een zware verwonding! Half genezen meldde hij zich aan bij het vliegercorps. Het vaderland had immers dringend behoefte aan vliegers, toen de over- macht der Fransche, Engelsche en Ameri- kaansche vliegers steeds grooter en dreigen- der werd! De nergieke man bracht het al gauw tot vlieger. De eerste successen maakten hem overmoedig, in een luchtgevecht werd zijn vlieguig onklaar geschoten en sloeg te plet- ter. Met een zware schedelrbeuk kwam hij in een lazaret en na maanden als gebroken man naar huis. Zijn jonge vrouw, flink en energiek, was gelukkig, dat zij- haar man van het front vandaan had. Al was hij dan nog wel niet geheel genezen, zij zou hem met behulp van de doktoren wel weer gauw in orde krijgen. Het ging echter niet zoo gauw, als zij wel hoopte. De oorlog liep ten einde, de revolutie was voorbij, men ging weer overal aan het werk, maar haar man kon maar steeds niet ep gang komen, de oude energie was ver dwenen, de gevolgen van de schedelbreuk werden steeds duidelijker. De leidiing van de zaak weer over te ne men, bleek volkomen onmogelijk. Moedeloos geworden trok hij zich meer en meer van zijn vroegere vrienden terug, begon met leegloo- pers kaart te.spelen, werd langzamerhand menschenschuw en schaamde zich over zich- zelf en zijn vrouw, zonder dat hij de kracht kon vinden, zijn leven, dat hem op die ma- nier tot een last werd, te verbeteren. Eenige maanden geleden is een handgra- naat, die hij uit den oorlog had medege- bracht, ontploft, toen hij ze wilde ontladen. Bij ongeluk? Vele oude vrienden uit vroege re jaren hebben hem als droevig en laat- slachtoffer van den oorlog op zijn laatsten gang begeleid. DE EERSTE BOHEEMSCHE COURANTEN. Tsjecho-Slowakije zal binnenkort het feit gedenken, dat het 330 jaar geleden is, dat te Praag de eerste geregeld1 verschijinende cou- rant werd uitgegeven. In 1579 kreeg de drukker Daniel Sedlansky na herhaaldelijk mislukte pogingen einde:ijik van keizer Ru dolf, den toenmaligen konimg van Bohemen, octrooi voor het .uitgeven van een comrant. Het blad was een maa/ndblad onder den iet- wat langademigen titel van (vertaald): „Periodieke berichten van elke maand, te be ginnen met September van het jaar 1597". Dit blad gaf de voomaamste gebeurtenissen in eenvoudige woorden weer en was verder voor het grootste deel gevuld met natuur- beschouwingen en berichten over misdaden en ongevallen. De eerste, ongeregeld verschijinende cou- rant in Bohemen was al in 1515 te Hodisia door zekeren Nicolaas Ronatch uitgegeven LOBBY LUD ONTDEKT. De zoogenaamde „vermiste man" van de „Westminster Gazette", Lobby Lud, omtrent wien steeds van tevoren werd aangekondigd J worden gesfild door Pry's 75cts. waar en wanneer hij zich ergens zou bevin- den en voor wiens ontdekking een prijs werd uitgeloofd, is Maandag eindelijk ontdekt na- dat hij zich twaalf dagen onopgemerkt in ver schillende badplaatsen van Engeland's Oost- en Zuidkust had vertoond. Toevallig was juist met ingang van dien dag de uitge'loofde prijs van 100 tot 150 pond verhoogd. Het ge- beurde toen hij Maandagmorgen de pier van Boscombe te Bournemouth wilde opgaan. De gelu'kikige ontdekker en winner was een bou- wer, die zijn vacantie in de badplaats door- bracht. Hij had op wacht gestaan bij den eenigen tourniquet die tot de pier toegang gaf en toen de gezochte naderae had hij dezen aangesproken (zooals hij tevoren al een stuk of zes andere menschen aangesproken had) met de voorgeschreven woorden: „U bent mijnheer Lobby Lud ik maak aanspraak op den prijs van de „Westminster Gazette!" Ik feliciteer u, antwoordde de ander. Neen. U schertst! repliceexde de ander. Maar Lobby Lud overtuigde hem en arm it arm stapte het tweetal de pier op. Twee menschen 'kwamen op Lud af, die eveneens de beikende wooraen spraken, maar te laat. Vandaag zou hij zijn tocht door de vacan- tie-oorden voortzetten. Voor zijn aanstaand bezoek aan Blackpool heeft de „Westminster Gazette" zelfs een regeling getroffen om eeo pleiziertrein te laten loopen! Om de aantrekkelijkheden van het geval en de reclame die er in zit, nog te vergrooten heeft de „W. G." ook een neefje van den ge zochte op het publiek losgelaten, die een cheque van 10 pond zal geven aan ieder die hem ontdekt; abonne's van het blad krijgen zelfs 20 pond. EEN VOLKSVERHUIZING. Van China naar Mandsjoerije. De grootste volksverhuizing ter wereld, die de groote beweging der volken van Europa naar de Vereenigde Staten evenaart toen die beweging op haar hoogtepunt was, heeft thans plaats naar de groote vlakten van Mandsjoerije, zoo schrijft de correspondent te Moekden van de „Daily Mail" aan zijr blad. Wij ontleenen het volgende aan zijn me< deelingen Di jaar zullen er bijna een millioen nieu we kolonisten, die voor de armoede en dec oorlog vluchten, van de overbevolkte en door den oorlog geteisterde provincies Sjan- tocng en Tsjili naar het Westen van Noord- Mandsjoerije trekken. Door de oude poort in den Grooten Muur te Sjanhaikwam eu door de moderne haven van Dairen stroomt een groote menigte, thans geraamd op 10.000 >er maander zijn slechts weinig jonge meis- jes en zoo goed als geen jonge mannen on der. De meisjes zijn verkocht en de jongens zijn door ronselaars voor een der te velde staande Chineesche legers meegenomen. De regeeringen der Mandsjoerijsche pro vincies verleenen grooten steun aan deze emigratie. De spoorwegen berekenen slechts een gering bedrag voor het vervoer van vali- de immigranten en verleenen vrij vervoer aan mannen en vrouwen boven 50 en aan kinde- ren onder 10 jaar. Als regel gaan de immigranten naar het gebied langs de onbepaalde grens van Bin- nen-Mongolie, waar zij een zonderlingen toe- stand in het leven roepen. In tal van geval- len krijgen zij gronden in pacht, toebehoo- rende aan de verschillende prinsen van Mon- golie, doch ze blijven onder Chineesche ju- risdictie en het land, waar zij zich vestigen, wordt Chineesch gebied. De emigratie gaat met tal van dramatische. omstandigheden gepaard. Als de treinreis met het vrije vervoer achter den rug is, be ginnen de ouden te bezwijken tengevolge van ed ontberingen van den tocht en duizendien graven van degenen, die het hebben opgege- ven, duiden den weg aan dezer volksverhui zing. Tal van immigranten vinden de zorg voor hun kinderen, met name voor zuigelin- gen, te zwaar. Kinderen worden achtergela- ten in de groote steden. Een geliefkoosde ma- nier om van een kind af te komen is het in veel krantenpapier of lompen te wikkclen en bet, als de trein wegrijdt, op het perron t< laten val len WAT ONBEKENDE AUTEURS VOOR ROEM OVER HEBBEN. en einde in een dringende behoefte te voor zien is te Berlijn een „Nfcuzeit-Verlag" opge richt. Het is de bedoeling van deze nieuwe uit geverij, de werken te publiceeren van dichteri en dichteressen die tot nu toe onbekend ge bleven zijn en die gaarne beroemd zouder worden. Zij zendt nu links en rechts brieven rond waarin zij onbekend gebleven talenieD verzoekt, haar manuscripten toe te zenden is proza of dichtmaat, of zoowel in het een al« in het ander, met de toevoeging dat niets Billy: Iederen morgen is m(jn eerste geaachte Jou gewjjd. Je broer zegt preoies hetzelfde. 1 Billy: 0, maar ik sta ad tijd een half uur eerder '.°P dan passing Show) J - -1v Uiw .wwvutm v. uwtiu van iuivtl lllUAiai 10L10\ in

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6