Alkmaarsche Courant MARTIN'S VERJQNGINCSKUUR. Dood aan de konijnen. FEIULJLETON. Nrf*194 1927 Honiiu- negen en twlntigsto jaargang. Vrij das: 10 Augustus. Racfiio-hoekje Zaterdag 20 Augustus. Hilversum, 1060 At. 12— Politieberieh- ten. 12-352.Lunchmuziek door het trio D. Groeneveld, viool. A. van Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 2.-4.— Filmmuziek. Aansluiting van de Cinema Royal te Am sterdam. Orkest onder leiding van Hugo de Groot. 4.6.Dansmuziek. Uitzending van het Kurhaus te Scheveningen. „The Rus sian North Star Orchestra", onder leiding van Gregoire Nackchounian. 6.8 Con cert door het A. N. R. O.-orkest. Annie Vroklage, sopraan. Aan den vleugel, Egb. Veen. 7.45 Politieberichten. 10.30 Persbe- richten. 8.10 VARA-avond. Herdenking van den 100-jarigen Geboortedag van den schrij- ver Charles de Coster (20 Aug. 1827). Met fragmenten uit zijn wereldberoemd meester- werk: „De Legende van Uilenspiegel en lammegoedzalc", in te leiden en voor te dra- fen door Jos. Sternheim, declamatie. Mevr. lien SternheimSmits, alt. Mevr. T. Hes- pe, begeleiding. Hr. A. Bleekrode, viool. Hr. Lion Contran, begeleiding. 1. Kort woord ter ineliding, gevolgd door voordracht der eerste hoofdstukken. 2. Sonata da Camera, Locatelli (a. Largo-Allemanda, b. Adagio, giciliana. c. Allegretto, viool. 3. Voordracht: Klaas, de Vader van Tyl Uilenspiegel, sterft op den brandstapel voor zijn geloofsovertui- zing. 4. Zang. Alcia-aria, Handel. b-Avond, Hespe-Dumee: 5. Voordracht: Humoristische fragmenten. Uilenspiegel wordt koster te IJperen en stuurt een processie in de war met een probaat middel. 6. Suite Populaire Espagnol, de Falla, a. El pano motuno. b. Nana, Berceuse, c. Cancion. d. Polo. e. As- turiana. f. Jota, viool. 7. Zang. 7a. Van 't Maseurken, Em. Hullebroeck. b. Een vrouw- ken gezwind te spinnen zat, Antheimis. c. R'egendag, V. Loosjes. 8. VoordTacht: Toe- spraak van Tyl Uilenspiegel tot de wilde Geuzen van Maerenhout. Daventry, 1600 At. 2.20 Surrey-Yorkshire. Cricketwedstrijden. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijds., weerbericht en nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Causerie. 7.35 De sonates van Beethoven. 7.50 Oude favorieten. Symphonie-orkest en D. Noble, bariton. 0.20 weerbericht, nieuws. 9.40 Mr. O. Sitwell leest voor uit: Discursions. 9.55 Variete. C. Giboons, gesyncop. piano. M. Dainton, imitaties. W. Wijnne, comedienne. R. Gourley, humorist. Th. Dodge, humorist. 10.50-rl2.20 Dansmuziek van het Savoyho- tel Parijs „Radio-Paris"1750 At. 10.50 11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Concert. De Radio Jazz Sympho nic. 8.5011.50 Galaconcert. Groot orkest, E" zzband, vocale en instrumentale solisten. ansmuziek. Langenberg, 469 At., Dortmund, 283 At. en Miinster, 242 At. 1.302.50 Concert. Isegliokapel. 4.355.20 Charles de Coster- herdenking. Voordrachten uit zijn werken 5.506.50 Orkestconcert. 8.25 Volksliederen en concert. Kranzhoff scher kwartetver. Ise gliokapel. 9.2011.20 Vroolijke avond. 11.401.20 Dansmuziek. Iseglio-kapel. Konigswusterhausen, 1250 At. en Berlijn, 484 Al. 12.051.Vanstapelloopen van een kruiser in Kiel. 3.10—8.05 Lezingen en lessen. 8.50 Charles de Coster Herdenking. Daarna liedjes bij de luit. 10.5012.50 Dansmuziek. Hambrg, 395 At. 12.05 Van stapel loopen van een kruiser in Kiel. 4.50 Scenes uit „Alessandro Stradella", Flotow. 6.20 Con cert. 8.20 Vroolijk concert. Dansmuziek. Brussel, 309 At. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Kurhausconcert. 10.5011.20 Dansmuziek in het Kurhaus Ostende. De heer C. Tbomassen schrijft ons: De provincie Noord-Holland heeft onder de gemeente Castricum een schitterend duinbezit van pl.m. 1000 H.A. Van Oost tot West loopt tr een goede straatweg door naar zee met een modem fietspad, dat in noordelijke richting een aftakking heeft naar den Heerenweg bij Egfflond-binnen. Een klein deel van 't land- goed is bosch, een ander gedeelte is in kul- tuur gebracht wordt verpacht terwijl de grootste oppervlakte is bewaard, zooals de natuur ze schiep. Minstens 200 H.A. kunnen met weinig kos- Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C. M. G. d. W. 9) ,,En nu goede vrienden, hoe aangenaam mij uw gezelschap ook moge wezen, ik mag u niet langer ophouden, want ik heb handen vol achterstaUig werk". Garnache maakte een bulging voor de dame, die zijn groet met een knikje beant- woordde en hij nam haar met zijn scherpe oogen opmerkzaam op. Het was een onbe- durdend voorkomen, een kind nret blond haar en fla-uwe, blauwe oogen, dom en wauw, zonder eenige uitdrukking. „Ik ben heelemaal klaar, mijnheer", zei ze opstaande en haar mantel opnemenide; Gar nache merkte op, dat zij de temerdge uit- spraak had van het Zuiden en haar woorden icts aan patois deden denken. Het was ver- wonderlijk hoe een adellijke dame, geboren en opgevoed volgens haar stand aan de boer- sche uitspraak en manier van Dauphine icon 'Komen. Hij twijfelde niet of met varkens en joeien had zij den meesten omgang gehad. Maar zelfs in dat geval had hij verwacht dat meer tot hem te zeggen zou hebben dan ie vijf woorden: ik ben geheel gereed, mijn heer. Hij had verwacht, dat zij haar blijd- senap had te kennen gegeven over zijn *omst, haar dankbaarheid of aan hem of aan de kouingin regentes die haar zoo sooedig ten tot ultnemende kultuurgrond worden ge- maakt. Een even groote oppervlakte is ge- schikt voor boschaanleg, terwijl de rest als aangewezen is om bewaard te blijven als duinlandschap. Wie wil zien, hoe prachtig beboschte dui nen kunnen worden, moet eens een kijkje ne- men tusschen Bergen en Sohoorl. Daar is in 30 jaar door het Staatsboschbeheer nieuwe schoonheid geschapen, die langs onze heeie kust haars gelijke niet vindt. Op haar bezit kan de provincie Noord- Holland hetzelfde bereiken, maar dan moe- ten de konijnen uitgeroeid worden. Zij ver- speelt dan de opbrengst van de jacht, doch in werkelijkheid is dit geen verlies. In geld is die opbrengst nog geen 3000, maar daar staat tegenover uitgaven voor konijnendelven en voor afrastering met gaas, welke daar onge- twijfeld boven uit gaan. Wat niet tegen de ko nijnen beschemrd wordt, valt ten prooi aan hun vraatzucht en ondanks K.M. gaas, wordt er nog veel kaalgevreten In de staatsduinen gebeurt zoo iets niet. Daar zijn de konijnen praktisch uitgeroeii en blijft men ze de baas. Ongetwijfeld heeft het zijn bekoring, om veel wild te zien, en wie een jagershart heeft, geniet natuurlijk dubbel, als men in elke duin- pan tientallen konijnen tegelijik ziet wegvluch- ten, zoodra men zich op een duinlap vertoont. Het jachtgenot is edhter slechts een privi lege van enkelen gedurende weinig dagen van het jaar. Het berokkent anderen een enormen last, schade en ergernis. Waar de jacht ver pacht is, is het weld heilig. Verdelgen mag men het niet, men mag het nauwelijks weg- jagen, als het bezig is de met veel moeite ge- teelde gewassen te vernietigen. Dit gefdt niet alleen voor de pachters der bouw- en weilan- den, het geldt evenzeer voor de kweekerijen der provincie! Met de ontzettende landhonger, die er is ook in Noord-Holland, lijkt het ons niet ver- antwoord ter wille van de jacht een paar honderd H.A. goede duingrond buiten kul- tuur te houden. En geen bosch te maken, waar de grond er als het ware voor in aan gewezen, is al weinig minder erg in ons boscharm vaderland. Maar dan moeten eerst de konijnen weg, tot de laatstt toe. Elders is gebleken, dat dit kan. Op't provinciaal landgoed gaat het dus ook, als de provincie zich door het niet verpachten van de jacht slechts de vrij- heid verzekert om ze te mogen uitroeien. Binnenland VERJAARDAG VAN H. M. DE KO- NINGIN. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus a.s. zal dien dag door de militairen den geheelen dag dienst als op Zondag worden gehouden, behoudens deelname aan de te houden groo te parade. VERBETERING VAN DEN WEG AMSTERDAM—LAREN BEPLEIT. Woensdagavond werd te Laren in hotel Hamdorff de door een comite van vooraan- staande ingezetenen uitgeschreven vergade- ring gehouden, van weggebruikers en an- dere belanghebbenden, ter bespreking van „Het tramvraagstuk''. De vergadering werd geleid door den heer G. Korthals Altes, die na een woord van welkom tot de meer dan 200 aanwezigen, onder wie tal van voor- aanstaande personen,, ook buiten Laren, werden opgemerkt, het woord gaf aan mr. J. H. Penning: Deze hield daarna een beschouwing over het tramvraagstuk. Na heftige discussies is een commissie be- noemd, die de mogelijikheid zal onderzoe- ken van een oplossing, welke beantwoordt aan de eischen v|n het moderne verkeer. VOOR DEN GE WON DEN NICO LISSER. De kleine Nico Lisser, die ten gevolge van het tram-ongeluk te Laren, zijn rechter- onderbeen moest verliezen, heeft van H. M. de Koningin-Moeder de toezegging ontvan- gen, dat H. M. voor hem zou uitzien naar het beste kunstbeen, dat te krijgen zou zijn. OSCAR STRAUSS NAAR NEDERLAND? Naar wij vernemen, zegt de Telg., bestaat er groote kans, dat gedurende het a.s. sei- zoen Oscar Strauss eenige voorstellingen van zijn operette „Walzertraum" in ons land zal dirigeeren. De leid'e r van het Duitsche operettegezel- schap, dat thans den Princesseschouwburg bespeelt, Fritz Hirsch, is n.l. in onderhande- ling met Strauss, om, ter gelegenheid van de 100 ste voorstelling van „Walzertraum" door dit gezelschap, naar Nederland te komen. Er bestaat, zoo hoorden wij, zeer groote waar- schijnlijkheid, dat deze onderhandelingen een gunstig resultaat zullen hebben. In dit ge val zal Oscar Strauss niet alleen in Den was te hulp gekomen. Hij was teleurgesteld, maar toonde het niet; met een eenvoudig hoofdknikje zeide hij: „Goed! Daar u gereed is en mijnheer de Senechal gaarne zoo spoe- dig mogelijk van ons ontslagen wil wezen, laten wij dadelijk vertrekken. Ge hebt een langen, vervelende reis in 't vooruitzicht, mademoiselle". ,,Daar daar ben ik op r oorbereid", stotterde zij. Hij ging eer. weinig op zij en zich half om- keerende maakte hij een gebaar naar de deur met de hand waarmee hij zijn hoed vast- hield. Aan de uitnoodiging hem voor te gaan gaf zij dadelijk gehoor en met een bui ging voor de Senechal, begon zij de kamer door te loopen. Als punten van staal volgde Garnache al haar tewegingen. Plotseling wierp hij een verontrustenden blik op Tressans gelaai en d? punten van zijn wildekatsnorren tri'der.. (Hij richtte zich in zijn voile lengte op en riep haar vrij luid. Mademoiselle!" Zij bleef staan en keeide zich >m om hem aan te zien; een ongeloofelijke vtrlegenh-id scheen haar zijn blik te doen vemrijden. „U hebt zonder twijfol de verzekering van mijnheer den Senechal ontvangen van mijn identitei't, maar ik vind het toch raadzaam dat u u zelf daarvan overtuigt. Voordat ge u geheel aan mijn zorgen toevertrouwt. zoo als u op het punt is, zou ik u den raad wil- len geven u zelf te overtuigen, dat ik inder- daad de gezant ben van hare majesteit Wilt u zoo goed wezen dit even in te zien?" Dit zepgende haalde hij den brief door de Haag, maar ook te Amsterdam en Rotterdam „Walzertraum" dirigeeren. Dit zou tevens het eerste bezoek van de- zen componist aan ons land zijn. Het gezelschap van Hisch zal het winter- seizoen openen met „Die lustige Witwe". terwijl verder o. a. op het repertoire staan „Wie einst in Mai", „Fledermaus", „Das Schwarzwaldmadel" van Jessel, „Grafin Maritza" en „Lieber Augustin". NEDERLANDSCH MELKVEE NAAR TJECHOSLOWAKIJE. Uit Praag wordt aan de Telg. gem; Id Van de sinds eenige maanden weer bestaan- de gelegenheid tot invoer van vee uit Neder land naar Tsjechoslowakije wordt door de hier gevestigde importeurs druk gebruik ge- maakt. Reeds verstrekte de regeering invoer- bewilligingen voor 1500 tot 2000 stuks Hol- landsch vee. In de adie, welke de Tsjechi- sche regeering zich genoodzaakt zag te be- ginnen om den melknood, die zich vooral in Praag deed voelen en samenhing met de ver- kaveling van het grootgrondbezit, te bestrij- den, werd Nederland als leverancier van ruim 300 stuks melkvee aangewezen. Aan den totaalinvoer van vee in Juni, wel ke 41 millioen beliep, nam Nederland met 1.5 millioen deel; aan dien in Juli, ten be- drage van 78 millioen, met 1.4 millioen kro nen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Na enkele rustige weken is gistermorgen op het beruchte auto-kerkhof bij Haastrecht wederom een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Even buiten de gemeente Haastrecht reed om kwart over 10, ter hoogfe van de boerderij van den landbouwer Vlist, een personenauto, die op weg was van Rotterdam naar Keuten en waarin gezeten waren een dame en twee heeren, alien te Rotterdam woonachtig. Bij het passeeren van een anderen auto kwam de eerste wagen in den verraderlijken graskant terecht. De bestuurder, de heer Landte, verkeerde in de meening, dat dit ge deelte van den weg berijdbaar was en haalde daarom ruim uit. De wagen bleek echter niet meer te houden te zijn. Toen de heer Landte dit bemerkte, gooide hij het sfuur om, waar- door de wagen reditu it den dijk afreed en geen buiteling maakte. De auto reed met het voorste gedeelte in een sloot. De bestuurder werd niet gewond, doch de andere inzittenden liepen kwetsuren op. Zij zijn door dr. Hakkenberg verbonden. Van voortzetting der reis was geen sprake, daar de auto en vooral de motor, tengevolge van het bad, beschadigd zijn. E)e wagen is nog niet op den dijk gebracht. Het ongeval geschiedde op dezelfde plaats waar ongeveer een maand geleden eveneens een auto van den dijk tuimelde. Later werd gemeld: Vijf honderd meter voorbij de plaats, waar Woensdagochtend een personenauto op het autokerkhof van den dijk afreed, is om elf uur ter hoogte van de boerderij van den land bouwer Van de Sprong, een tweede ongeluk gebeurd, dat echter minder ernstige gevolgen heeft gehad. Door te ver uithalen voor een anderen auto zakte de met veevoeder geladen vrachtauto van Van Kuik's Borstelhandel te Rotterdam weg. De wagen reed nog enkele meters door, maar bleef toen met de twee linkerwielen op den weg aan den dijk han- gen. De auto, welken men thans op den dijk tracht te brengen, kreeg geen schade, terwijl zich ook geen persoonlijke ongelukken voor- deden. Met deze twee auto-ongevallen binnen vijf kwartier heeft het auto-kerkhof weer een nieuw record op zijn naam. Het lid van de Prov. Staten van Zuid-Hol- land, de heer K. R. van Staal, heeft heden in verband met de twee nieuwe ongevallen, welke bij het beruchte „auto kerkhof Gouda Oudewater" gebeurd zijn, het volgende te legram aan den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland gezonden: „Hedenmorgen wederom twee auto's door den verraderlijken graskant van den Haas- trechtschen dijk afgegledeneen dame en een heer gekwetst en verbonden door dr. Hakken berg te Haastrecht. Kan Krimpenerwaard niet vast met toegezegd herstel der zijkanten beginnen en de waarschuwingsborden plaat- sen?" HOOG WATER IN DRENTE. Uit Coevorden wordt aan de Telg. gemeld: De regenval van de laatste dagen heeft al- hier en in de omgeving vele weilanden en bouwland blank gezet. Verscheidene veehou- ders hebben het vee uit de weide moeten ha- len. Het in schoven staand koren staat ten Noorden van Coevorden 35 a 40 c.M. in het water. De dijken langs het Loodiep worden ,in de omgeving van Coevorden dag en nacht door de politic bewaakt, omdat gevreesd wordt, dat meer naar het Noorden wonende boeren deze dijken zullen trachten door te steken om spoedig van het oviertollige water koningin zelve geschreven, voor den dag, keerde hem met de bene den zij naar boven en overhandigde hem haar. De Senechal zag kalm toe, op eenige schreden afstands. „Zeker mademoiselle, overtuig u dat deze heer geen andere is dan ik u gezegd heb" Zij nam dus den brief aan; eer. oogenblik ontmoetten haar oogen den sehrtterenden blik van Garnache en zij huiverde. Toen boog zij zich over he; geschrift heen, be- keek het een oogenblik en intusschen leite de Parijzenaar met aandacht op haar. Zij gaf het hem weldxa terug. „Dank u mijnheer", was al wat zij zeide. „Heeft u u overtuigd, dat dit in orde is, mademoiselle?" vroeg hij en de lichte spot in zijn stem werd niet opgemerkt, noch door haar, noch door den Senechal. „Ik ben geheel overtuigd." Garnache wendde zich tot Tressan. In zijn oogen was een glimlach, maar het was geen aangename glimlach en in zijn stem, toen hij begon te spreken was iets van een geluid dat een naderenden storm voorspelde. ..Mademoiselle heeft een zonderlinge op- voeding ontvangen", zei hij. Hoezoo? vroeg Tressan verschrikt. „Ik heb eens hooren vertellen, mijnheer, van een volk, ergens in het Oosten, dat leest en schrijft van rechts naar links; maar nog nooit hoorde ik van iemand en zeker niet hier in'Frankrijk die zulk zonderling on- derwijs had gehad om een brief onderste boven te kunnen lezen". Tressan begreep de beteekenis van de be- doeling van Garnache. Hij werd bleek en zoog op zijn lip terwiil zijn oogen naar het verlost te worden. Dit zou echter tot gevolg' hebben, dat ten Westen en ten Noord-Westen van Coevorden alle landerijen onder water kwamien te staan. In de veenstreken izet alles er tneurig uit, wat de veenderij, maar ook wat den land- bouw betreft. E)e aardappels staan in den modder en het land is bijna niet te berijden met paard en wagen, om den oogst binnen te halen. Zelfs op de dalgronden begint de ziek- te zich reeds bij de aardappelen te vertoonen, ten gevolge van het natte weer van de laatste weken. Hier staan de vruchten overigens over het algemeen uitstekend. PROPAGANDA ONDER GODSDIENSTIGE LEUZEN. Bij het onderzoek in zake het communis- tisch complot te Bandoeng is ontdekt, dat de hoofdzetel daar gevestigd was, die in het ge- heele Preangsche vertakkingen had. De pro paganda werd gevoerd onder godsdienstige leuzen. De invloed van deze propaganda op een deel van de bevolking in het Tjiand- joenske was van dien aard, dat zij volkomeu overtuigd raakte van de overwinning der communisten, die hulp zouden krijgen van een leger uit Kanton. Zij verkocht daarom haar bezittingen en stelde de gelden ter be- schikking van de organisatie te Bandoeng, omdat zij in de meening verkeerde, dieze ei- gendommen later terug te zullen krijgen, ver- meerderd met die van anderen. De organisa tie bestond uit drie onderdeelen: ten eerste de afdeeling „Pembrontak", wat „soldaten" beteekent, ten tweede de afdeeling „Finan- cien" en ten slotte.de afdeeling „Tanagah", beteekenend „Vernielers van Staatceigendom- men". EEN STEEN OP DE TRAMRAILS GELEGD. Toen de 21-jarige H. G. te 's-Gravenhage Wcensdag bemerkte, dat hij den nacht onder den blooten hemel zou moeten doorbrengen, daar men hem op het politiebureau geen on- derdak wilde verschaffen, en het Tehuis voor Onbehuisden vol was, besloot hij de West- landsche Stoomtram te laten ontsporen, waarna men voor hem op het politiebureau zeker wel plaats zou inruimen. Hij zocht een flinken keisteen uit en deponeerde d;zen op de rails. Bij de politic ging hij daarop ver- tellen wat hij gedaan had. In allerijl begaf een politiedienaar zich met den jongen naar de plaats des onheils, waar zij juist aankwa- men toen de stoomtram den steen in stuk- ken reed, zoodat alles nog goed afliep. I>e cnvoorzichtige had echter zijn doel bereikt, daar men hem voor alle zekerheid maar inre- kende. DE FRIESCHE landbouwtentooNstelling. Nu de terinijn van aangifte voor de vee- rubrieken en voor de afdeeling paarden geslo- ten is, kan een overzicht gegeven worden van den omvang, welke dit gedeelte der Friesche landbouwtentoonstelling, welke van 5 tot JO September te Leeuwarden wordt gehouden, zal aannemen. Hienbij kan in de eerste plaats op den voor- grond worden gesteld, dat de belangstelling, die door de veefokkers en -houders betoond werd, in geen enkel opzicht te wenschen heeft overgelaten. Alles tezamen genomen werden in totaal 2400 stuks vee en paarden voor de verschillende afdeelingen aangemeld, een aantal, dat zeker nooit te voren op een land bouwtentoonstelling in Nederland bereikt werd. Voor de afdeeling geregisteerd rundvee zijn ongeveer 1200 stuks vee aangegeven met in- begrip van de keurcollecties van mannelijk en vrouwelijk vee, afkomstig van den zwaren en lichten grond. Nagenoeg alle rubrieken, 24 in aantal, zullen goed bezet zijn. De keuring dezer afdeeling geschiedt gedeeltelijk op Dinsdag, gedeeltelijk op Woensdag 7 Sep tember, op het veemarktterrein, terwijl deb e- kroonde dieren na afloop der keuring evenals de keurcollecties in de stallen, die op het ten- toonstellipgsterrein gebouwd zijn, worden on- dergebracht, waar zij tot Donderdagnamid- dasr verblijven. Voor de afdeelingen van geregistreerd kleinvee zijn ruim 100 varkens (veredeld Duitsch landras), bijna 250 sehapen (Lin coln-, Friesch- en Texelschras) en 160 geiten en bokken aangegeven. De keuring van het kleinvee vindt eveneens op Woensdag 7 Sep tember plaats, waarna de bekroonde varkens, sehapen en geiten op de tentoonstelling ge- staid worden. Gp Donderdag 8 September worden alle soorten slacihtvee en ongeregistreerd vee, als- mede de paarden gekeurd. De slachtveeten- toonstelling zal in totaal 286 stuks omvatten, waaronder 120 slachtrunderen, 80 slacht- schapen en 80 slachtvarkens. Voor de afdee ling ongeregistreerd vee werden aangegeven 1'50 stuks rund- en een bijna even groot aan tal stuks kleinvee, terwijl ten slotte ongeveer 125 paarden aan het oordeel der jury onder- worpen zullen worden. jonge meisje dwarrelden, dat geen woord! scheen te begrijpen van hetgeen er gezegd werd. „Heeft zij dat gedaan?" zei hij, hij wist ter nauwernood wat hij zei; al wat hij er van begreep was, dat hij een verklaring diende te geven „De opvoeding van made moiselle is zeer verwaarloosd iets, dat in deze streek zeker heel vaak voorkomt. Het is een gevoelig punt voor haar; zij tracht het feit te verbergen". Toen brak de storm los boven hun hoofd. Het kraakte en rommelde verschrikkel'ijk ge durende de eerstvolgende minuten. „0, leugenaar! Vervloekte, brufale leuge- naar! brulde Garnache op onheilspellende wijze, terwijl hij den Senechal een sdhrede naderde en het perkamentpapier, dreigend voor zijn gezicht schudde, alsof het een aan- vallend wapen geworden was. „Was het om het feit dat zij niet had leeren schrijven te verbergen, dat zij de koningin een brief heeft geschreven van eenige bladzijden lang? Wie is deze vrouw?" En de vinger waarmee hij het meisje aanwees, beefde van de woede, die hem vervulde bij deze poets die zij hem hadden willen bakten. Tressan nam zijn toevlucht tot gekwetste waardigheid. Hij richtte zich zoover hij kon op, wierp het hoofd in den nek en keek den Parijzenaar verontwaardigd aan. „lndien u zulk een toon tegen mij aan- slaat, mijinheer". „Als tegen ieder ander sla ik tegen u den toon aan, die mij het meest gesdiikt voor komt. U ellendige dwaas! Even zeker als u een schavuiit is. zal dit zaakie u uw oositie Op Woensdag 7 en Donderdag 8 Septem ber vinden des namiddags delife's van be- kroond vee plaats. De Koninging heeft reeds den wensch te kennen gegeven tot bezichti- ging van het defile, dat op Woensdag 7 Sep tember gehouden zal worden. KORTE BERICHTEN. Het zevenjarig zoontje van den beef Molenaar te Waddinxveen is in een onbe- waakt oogenblik te water geraakt en ver- dronken Provinciaal nieuws UIT URSEM. Op Woensdagavond j.l. vergaderde het comite van Koninginnedag ten huizc van den heer S. de Goede, onder leidng van den heer J. Schouten. De opkomst was schitterend, want van de genoodigden waren slechts twee niet opgekomen. Den ijverigen secretaris, den heer A. Vet, werd dank gebracht voor zijn keurige notulen, en mededeeling werd gedaan, dat de opbrengst van de geldinzameling zeer goed was te noemen. Ruim 170 werd op- haald door de oudere commissie, terwijl de voorzitter van de Jongeliedenvereeniging me- dedelde, dat deze commissie ruim 100 had opgehaald, voorwaar een goed begin. Door de ve'reeniging werd besloten een draaimolen voor de kinderen aan te vragen en aan den gemeenteraad, evenals vroegere jaren, een subsidie van 50 cent per kind. A.s. Donderdag 25 Augustus zal verga- derd worden door de besturen van beide' co- mite's, ten einde het program defintief vast te stellen. Er zal hoogstwaarschijnlijk gehouden worden harddraverij met paarden onder dec man, verschillende volksspelen, zooal§ blaas- trappen, fietsrijden met hindernissen en hard- loopen voor jonge dames met hindernissen, vermoedelijk roeiwedstrijden op de ringvaart en etalagewedstrijden, waaraan prijzen zijn verbonden. Er zullen eereboogen worden op- gesteld en een beroep zal worden gedaan op de inwoners der buurt om gevelversieringen aan te brengen. Indien alle ingeztenen op den nog nader bckend te maken dag. zeer waarschijnlijk 31 Augustus zulks hangt af wanneer men over den draaimolen kan beschikken zul len vlaggen en in groote getale opkomen om de verschillende volksspelen mede te maken en bij te wonen, belooft het een schitterenden daer te worden. Zijn wij verder goed ingelicht. dan zullen de cafehouders op dien dag voor de noodige verrassingen voor het publiek zorg dragen Voor de betrekking van gemeente- geneesheer alhier hebben zich reeds een 3-tal doktoren atngemeld. UIT HOORN. Aan den adjudant-onderofficier-instructeur P. Kramer, uit deze gemeente, is de zilveren medaille Voor 24-jarigen tiouwen dienst toe- gekend. UIT SCHERMERHORN. Floraliafeestea op 6, 7 en 8 September. De jaarlijksche floralia-feesten belooven dit jaar weer schitterend te worden. Vele avonden is het bestuur reeds werx- zaam om de tentoonstelling en de volks- feesten goed te doen slagen. Daar dit jaar voor de Floraliavereeniging een jubileum is heeft het bestuur extra de aandacht geschonken aan de festivitetien en zal een bloemencorso gehouden worden, ter wijl na afloop der feesten een groot vuur- werk wordt afgestoken op het Zwet. De collectie planten, pl.m. 2000 stuks. zul len de zaal vullen. In het bijzonder zijn mooi de Coleusande bolbegonia's. Reeds werden vele mooie cadeaux ontvan- en, o. a. van de firma Lienesch en de erven tarn te Alkmaar, van den burgemeester en de firma Wiibbe Co. te Schermerhorn. De 2500 loten voor dS tentoonstelling zijn nagenoeg verkocht. Er is reeds voor f 500 aan prijzen door het bestuur aangekocht. Een bezoek aan de tentoonstelling, waar aan tevens verschillende attracties zijn ver bonden, is aan te bevelen. UIT BEVERWIJK. - De bloembollenveiling, alhier georgani- seerd door de Veilingen Kennemerland en de Vrije Veiling, hield Donderdag hare 4de ver- kooping van leverbaar en plantgoed in dit seizoen. Over gebrek aan inbreng viel .niet. te klagen, echter wel over den handel. Deze is stug, vooral' in de Darwinsoorten. De in breng beliep zoo ongeveer 2 millioen stuks leverbaar. Onder de vroege soorten is het geel tame- lijk in trek en onder de dubbele is vooral Murillo sterk in prijs terug geloopcn. Aangaande de Darwins verwacht men een groote uitplant in de koude kassen, met het oog op de zoo gunstig behaalde resulta- ten in het afgeloopen voorjaar. De meer dan lage prijzen dezer blcembollen zullen deze uitplant sterk bevorderen Hierbij komt nog, dat voor de koude kassen weinig vakkennis noodig is. Met de broeierij is dit wat anders, dit vraagt terdege kennis en ervaring. kosten. U is dik en vet geworden in uw waardigheid als Senechal, het gemakkelijk leventje in Dauphine schijut heel goed voor uw gezondheid geweest te zijn. Maar naar mate uw buikje vet is geworden, schijnec uw hersenen te zijn ingekrompen, anders had u zeker niet gedacht, dat u mij zoo ge- makkelijk kon beetnemen. Daclit u dat ik een boerenkinkel was, die zijn leven lang niet ariders gedaan had dan zwijnen hoeden,, zoodat u mij gemakkelijk kon wijsmaken dat dit schepsel mademoiselle de la Vauvrage was een schepsel, dat er uitziet als een boerin, die ruikt naar knof- look als in een derderangs eethuis, die loopt als een vrouw, die nooit schoenen aan ge had heeft voor vandaag? Vertel mij eens mijnheer, voor welk soort dwaas u mij ge houden hebt?" Daar stond de Senechal met een spierwit gezicht en open mond; daar al het vuur dat nog in hem was, tot asch was vergaan door de woede van dezen mageren man. Garnache nam geen notitie van hem. Hij ging naar het meisje toe, hief haar kin op, zoodat zij ge noodzaakt was hem aan te zien. „Hoe is je naam, meisje?" vroeg hij. „Margo", stamelde zij in tranen uitbar- stende Hij liet haar kin los en wendde zich af me* een gebaar van walging. „Ga heen", zei hij op strengen toon. „Ga naar de keuken of naar den akker waar ie vandaan gehaald bent". (Wordt vervolgd). i i

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5