DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Voor het Kfeutrale Centraie Ziekenhuis. ADonneinentsprijs bij yooruitfoetaling per 3 ma ami en f 2.—ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar pltottTUllttUi Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. Y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Itedactie No. 33. ZATERDAG AUGUSTUS De Kennemersportclub en haar Draverijen. Het voorlaatste Hoofdstuh. No. res DIt ntfmtfiei bestaat sit 3 blade#, Honderd negen en twlntigste Jaargang 1927 Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacfenr Tj. N. ADEMA. Wij ontvingen deze week de volgende bijdragen voor de 3e en laatste inzameling ten bate van het Neutrale Centraie Zieken huis: Van eenvoordracht van het Inciters meisjef 3.60 Van iemand die in het Neutrale Ziekenhuis veel gastvrijheid heeft ondervonden 100. Totaal f 103.60 Bij den penningmeester van het hoofd- tomite, mr. Moens alhier, is 500 ingeko- men. Dit kwam in door bemiddeling van den voorzitter, mr. A. M. Ledeboer, als tweede gift van de Commissie Fonds E. C. H. te's Gravenhage, onder voorwaarde, dat hetgeen aan de 150.000 ontbreekt, werkelijk wordt bijeengebracht. De vorige week was bijeen 8577.11 Bijgevoegd van beide inzame- melingen 603.60 In totaal dus thans 9180.71 Wie nagaat, dat ditmaal slechts twee in- tenders ons een bijdrage zonden, begrijpt wel, dat onze taak, de 10.000 vol te ma- ken, niet gemakkelijk is. Duizenden nemen elken Zaterdag met belangstelling van deze rubriek kentiis om te zien wat anderen hebben gegeven en zij denken er niet aan, zelf iets te doen. Het is zoo goedkoop anderen te laten offeren Het is zoo gemakkelijk critiek op ande- rer werk uit te oefenen als men zelf niets doet en dus geen critiek heeft te wachten. Hoevelen zien niet werkeloos toe hoe de koe de wereld door anderen vooruitge- bracht wordt, hoe goede werken door anderer krachtsinspanning tot stand ko- men, zonder te bedenken, dat ieder den moreelen plicht heeft het algemeen belang naar zijn beste krachten te dienen Evenwel, wij naderen reeds het slot van onze inzameling en ook ditmaal is er alle reden tot tevredenheid. Mr. Moens heeft het deze week van ons gewonnen en wij verheugen ons daar van harte over. Ware het anders, dan zou in deze inza meling een bedrag van minstens 400 minder zijn verantwoord. En onder de gevers die hun bij drage op ons bureau kwamen afdragen, was een dankbare patient, die over de goe de zorgen van het Stadsziekenhuis zoo voldaan is, dat hij ten behoeve dezer instel- ling een belangrijk vrijwillig offer wilde brengen. Laat dit voorbeeld vele andere dankba- ten tot navolging prikkelen. De zusters van het Stadsziekenhuis hebben jaren lang haar liefde en zorg aan haar patienten ge geven. Op die patienten rust thans de plicht te bewijzen, dat zij dit liefdewerk naar vermogen wenschen te steunen. Overigens is er deze week niet veel te verantwoorden. Een jonge dame, als lucifersmeisje ver- kleed, heeft door haar hartroerende voor dracht zoo krachtig op het gemoed harer toehoorders gewerkt, dat zij een batig saldo van 3.60 aan verkochte lucifers- doosjes heeft kunnen afdragen. Wel een bewijs van haar talenten als ireurspeelster, of misschien ook wel van de weekhartigheid van haar auditorium of de goede kwaliteit der verkochte lucifers. Het totaal der inzameling toont reeds <en negentje als eerste cijfer. Op al onze lezers, die met dit Ziekenhuis sympathiseeren, rust thans de plicht dit negentje in zoo kort mogelijken tijd in een getal van twee cijfers te veranderen. Zonder twijfel is de Kennemer Sportclub een der oudste vereenigingen, die in onze ties z°°\ ®oec'e en Sezonde sportdemonstra- Zij demonstreerde reeds toen de groote oncurrent van het paard, de motor, nog van emig of geen beteekenis was en zij demon- eert nog steeds om te bewijzen, dat naast 2? sneiheidswedstrijd der doode motor- v-.ni' Paardenrennen een schouwspel hJ e£antle> van durf, van training en uit- noudingsyermogen zijn, dat velen toch niet zouden willen missen. v,?! paardensport heeft zijn bewonderaars, nen a?w he^ft ziJ'n vereerders, de man- 7ortnn!u- i kweeken, die het opvoeden en komen! nen" Hirers die er mee uit- Het is een spel van kracht en vlugheid als op de race-baan de edele viervoeters pijlsnel naar de eindstreep jagen en gelukkig is het aantal van hen, die ter wille van de goede sport in dat schouwspel belang stel- len, nog zeer groot te noemen. Daarnaast hebben, juist door het vertrou- wen, dat men bij elken wedstrijd weer in ver- •de schillende paarden en berijders stelt, de toe- schouwers zich in groepen gesplitst, die elk vurig hopen en daarom ook verwachten dat hun lievelingspaard ten slotte den palm- tak der overwinning zal wegdragen. Wanneer er geen abnormale uitblinkers tusschen de paarden schuilen, brengt iedere wedloop hoop en spanning bij alien, die hem gadeslaan. Een kleinigheid kan alles bederven, zeker van de uitkomst is niemand, elke wedloop is een nieuwe bron van verrassingen en al heel spoedig hoeveel eeuwen misschien al? is men er toe gekomen weddenschappen aan te gaan, waarbij de inzetten, in verband met de kansberekeningen, zoo voorzichtig moge- lijk vastgesteld worden. Zoo was er op alle courses vroeger een totalisator, een groot bord, waarop openlijk de weddenschappen en uitslagen genoteerd werden, en had men de z.g.n. „bookmakers op de plank", vertrouwde tusschenpersonen, die door de vereenigingsbesturen voor de tribunes der toeschouwers werden toegelaten. Evenwel, de Nederlandsche regeering maakte zich omstreeks 15 jar geleden blijk- baar bezorgd, dat sommigen zij het dan ook vrijwillig een wellicht belangrijk ver- lies zouden lijden en het Wetboek van Straf- recht werd aangevuld met het bekende artikel 254bis, waarin strafbaar wordt ge- steld het gelegenheid geven tot hazardspel, waaronder verstaan wordt elk spel, waarbij in het algemeen de kans op winst van het toeval afhangt, ook wanneer die kans toe- neemt met de meerdere geoefendheid of de grootere behendigheid van den speler. En daarnaast bedreigt artikel 457 met een hooge geldboete alien, die van een opengie stelde gelegenheid tot hazardspel gebruik maken. Men heeft zich memgmaal afgevraagd, wat de regeering hiermede eigenlijk heeft ^villen bereiken. Immers, het ging hier niet alleen tegen de z.g.n. kwartjesvinders, die zich door een behendigheidsspel aan oplichting schuldig maken. Het ging hier ook tegen vrijwillige in zetten bij een wedstrijd, waar elke fraude van de zijde der ondernerrurs was uitgesloten. Waarom dit den toeschouwers te verbie- den, als zij daarvoor en daarna volop gele genheid hebben onderling weddenschappen op elk gebied aan te gaan, als zij dagelijks op de beurs voor heel wat grootere bedragen het kansspel van koopen en verkoopen kun nen wagen? Waarom van staatswege een zoo scherpe actie tegen het kansspel, als het rijk zelf daarnaast in een Staatsloterij volop gelegen heid tot het meest zuivere hazardspel geeft? Wij kunnen de motieven voor dfeze vader- lijke staatszorg buiten beschouwing laten en alleen de gevoigen hier nagaan. De gevoigen waren funest voor de paar- densport en alles wat daaraan vast zit. Immers, de weddenschappen verdwenen niet, maar de omstandigheden waaronder zij nu gesioten werden, maakten ze veel riskan- ter en deden juist datgene ontstaan, wat de regeering had1 willen verhinderen. loen het wedden officieel verboden was, verdween de totalisator, verdween ook de betrouwbaarheidscontrole op de tusschen personen en kwamen er onbetrouw'ba- re bookmakers in de plaats, die verloren weddenschappen niet uitbetaalden omdat zij er op rekenden, dot de geduipeerden als wets- overtreder het toch niet zouden durven aan geven. Dat heeft op verschillende renbanen tot hoogst onverkwikkelijke tooneelen gelaid en het gevolg is geweest, dat de voorzitter van die Geldersche Maatschappij van Landbouw, de heer Ridder van Rappard, een interpella- tie in cfe Tweede Kamer hield, met het doel de wettelijike belemmeringen weg te nemen en den vroegeren veel gezonderen toestand weer te herstellen. Evenwel, dit heeft een heel verkeerde uit- werking gehad, want toen de minister van Justitie wiens politieke richtimg hem juist tot een groot voorstander van het verbod van weddenschappen maakt van d«n heer Van Rappard vernam, dat er op de renbanen nog meer dan vroeger, maar onder heel wat ongunstiger omstandigheden, gewed werd, bleek hij onwillig den vroegeren toestand te herstellen, en nam maatreglen waardoor aan alle politie-autoriteiten werd opgedragen scherper toe te zien op het clandestien slui- ten van weddenschappen bij paardenren- nen. J, x' Het gevolg daarvan was, dat menlg po- Utieman. die vroeger ter wille van de paar- densportvereenigingen hoorende doof en zien- de blind was en er niets van merkte, dat vlak achter zijn rug en bookmaker belang- rijke posten afsloot, zich thans plotseling omkeerde en het wel merkte. Zeker, er waren er nog wel, die tijdens de courses bijzonder verstrooid leken, maar dan waren er al tijd weer bookmakers, die zoo hard hun offerte's uitschreeuwden, dat zelfs de meest welwillende politieman onmogelijk kon volhouden, dat hij er niets van gehoord had. Dat heeft den laatsten tijd noodged'wongen tot scherper optreden geleid, en vele courses hebben terdege de nadeelige gevoigen daar van ondiervonden. Alkmaar maakt daarop geen uitzondering en het is algemeen bekend, dat reedis gerui- men tijd bookmakers tijdens de courses door de politic van het tenrein zijn verwijdera. Met het gevolg natuurlijk, dat naar mate de weddenschappen verdwenen, ook een groot deel der toeschouwers wegbleef, een zoo groot deel zelfs, dat de Kennemersport club zich bezorgd begint te maken en niet ten onrechte vreest, dat wanneer het zoo doorgaat, zij haar alom bekende en gewaar- deerde courses niet meer zal kunnen voort- zetten. Het is van algemeene bekendheid, dat men op andere plaatsen, voor of tijdens de rennen, nog steeds belangrijke weddenschappen af- sluit, maar dat men't niet zoo openlijk doet, dat de politie door de betrokkenen zelf als't ware tot ingTijpen wordt genoodzaakt. EVeneens is het van algemeene bekend heid,-dat op een der belangrijkste race-banen "ijk gelei van ons land nog openlijk gelegenheid tot wedden gegeven wordt, zonder dat iemand daarvan iets schijnt te bemerken. Maar afgescheider. van dat alles, is het vanzelfsprekend, dat niemand de politie hier zal kunnen verwijten, dat zij haar plicht doet, een plicht waarop zij door een bijzonde- re aanschrijying het vorig jaar nog eens uit- drukkelijk is gewezen. Wij zijn er van over^uigd, dat de politie te dezer stede er geensiins naar streeft, de Kennemersportclub opzettelijk te benadee- len en het publiek kan ook zeer zeker in deze richting medewerken, door de politie zoo weinig mogenjk aanleiding tot optreden te geven. Reeds heeft het bestuur der Kennemer Sportclub op den laatsten wedstrijd1 een ken- nisgeving aan het publiek doen uitdeelen, waarbij het mededeelt van de politie te heb ben vernomen, dat de wetsartikelen tegen het hazardspel op ergerlijke wijze worden over- treden. Ten einde, aldus het bestuur, onze vereeni- ging onaangenaamiheden te besparen en mede met het oog op het belang van de paardensport in het algemeen, verzoeken wij U dringend mede te werken, dat herhaling van deze klachten uitblijft en de politie niet meer genoodzaakt zal worden op te treden. Wij willen niet gaame den zedemeester spelen, wij willen evenmin laten uitkomen, dat men het wetboek van strafrecht gerust kan overtreden, hoe weinig sympathie wij ook voor deze wat al te vaderlijke regee- dngszorg gevoelen. Maar hebben bookmakers; die luidkeels hun diensten aanbieden en wedders, die vlak voor een politieman hun overeenkomsten sluiten het niet aan zich zelf te wijten, dat zelfs de meest loyale agent zich noodgedwon- gen de ministerieele aanschrijving moet her- inneren? Er kunnen met wat goeden wil, met wat tact, heel wat onaangenaamheden voor- komen worden en in het belang van de Alk- maarsche paardensport doen wij gaame een beroep op alien, die de courses bezoeken, zich zoo te gedragen, dat de vereeniging verdere onaangenaamheden bespaard zullen blijven. Wie weet of dan niet weldra de belang stelling in onze courses zal herleven en de Alkmaarsche wedstrijden weer als van ouds honderden enthousiasten uit stad en omge- ving zullen trekken. De paardensport verdient die belangstel ling ten voile. Morgen wordt weer een kapitaal aan prijzen verreden, waarvoor talrijke bekende paarden zijn ingeschreven. En voor de draverijen op den twe^den kermisdag overweegt men een bijzondere attractie. Niet alleen, dat men de Heiloosche rijVer- eeniging met 40.1eden voor een caroussel- nummer wil uitnoodigen, maar men zal tevens aan de gewone wedstrijden eenige nummers concours hippique toevoegen. Zoo hoopt men de belangstelling voor deze gezonde en edele sport weer, te verhoogen en wij doen hier gaame een beroep op onze lezers, er zooveel mogelijk toe mede te wer ken, dat de Kennemer Sportclub als van ouds weer een belangstellcnd en alleszins voldaan publiek voor hare interessante wed strijden zal kunnen vinden DageSijksch overzicht. SACCO EN VANZETTI. htet is nu eenmaal zoo: een journalist kan zich niet sterk en blijvend concentreeren op een enkel onderwerp. Hij moet aandacht heb ben, letterlijk, voor alles en geen kwestie, of hij moet bereid zijn er over te schrijven. Maar de veelheid der gebeurtenissen, elkander op- volgend met 'n duizelingwekkende filmsnel- heid, doet snel zijn ahndacht, zijn indrukken vervluchtigen: hij denkt niet lang over we- reldschokkende gebeurtenissen, weet spoedig te vergeten. De film draait immers voort! Iedere dag brengt immers zijn eigen belang- rijkheden! Slechts enkele feiten spreken zoo sterk, dat ook de journalist er blijvend door bezig wordt gehouden, ook buiten zijn werk om. En het geval Sacco en Vanzetti is een van deze uitzonderingen. Toen ongeveer een week geleden bekend werd dat de executie der beide veroordeelden opnieuw verdaagd werd, was er eensklaps een opflitsen van hoop. Zoo sterk was die hoop 'n mensch gelooft immers zoo graag dat gene wat hij wil gelooven dat zij een oogenblik uitgroeide tot zekerheid: de zeker- heid dat dit uitstel voor Sacco en Vanzetti redding beteekenen zou. Het kon immers niet anders of over de geheele wereld zou de stroom van protesten, gezamenlijk vloeiend naar Amerika, aanzwellen tot een zondvloed van eischen om menschelijkheid, om mededoo- gen, om recht boven onrecht! Het kon im mers niet anders of de heele wereld zou als een man zich opmaken, voor de laatste maal, om voor de twee gemartelden begenadiging te bewerkstelligen! Het kon ten slotte toch ook niet anders of de rechters die vier en tachtig maanden geleden een vonnis velden, zoo wankel dat er een zeven jaren lange mar- teling, wreeder dan de wreedste foltering, uit voort vloeide, het kon toch niet anders of zij die dit vonnis uitspraken zouden beseffen wat in dit tijdsverloop aan twee menschen werd misdaan mede door hun wil, en einde- lijk, eindelijk eveneens vragen om genade voor dit tweetal Een enkel oogenblik, schreven wij, groeide de hoop op redding voor Sacco en Vanzetti bij ons tot zekerheid. Een oogenblik slechts. Want spoedig drong de twijfel zich weer op. Het bleef zoo stil in de week die nu verloo- pen is, er gebeurde zoo heelemaal niets. De zondvloed van protesten liet op zich wach ten. Niemand welhaast deed nog een poging. Het leek of de wereld bij dit spel van kat en muis even moedeloos was geworden als de veroordeelden zelve wel geworden moeten zijn. Zelfs zij die zich het meest geroerd hadden en niet aarzelden te grijpen naar de verwer- pelijkste middelen: terroristische geweldda- den, hidden zich stil. Er gebeurde nagenoeg niets. Men wachtte maar, wachtte maar wat het hoog gerechtshof te Boston zou be6lissen. Maar onder dit wachten rees weer de vrees, dat ook dit uitstel nutteloos zou blijken, dat het zwaard van Damocles toch vallen zou. En de vluchtige hoop werd tot verbeten bitterheid. Geen oogenblik verdwenen de ge- dachten aan de Sacco- en Vanzetti-kwestie. En hardnekkig drong telkens de vraag zich op: Waarom als ze dan toch schuldig blijken begenadigt men de veroordeelden niet uit menschelijkheid? Is een zeven lange jaren zweven tusschen dood en leven niet wreeder dan de doodstraf zelf? Toen werd gisteravond, op een stil oogen blik, een telegram naast ons neergelegd. Even lei het groene formuliertje dwaas ver- wijderd van de andere papieren op het bruine tafelhout. De inhoud was sober: „Hoog gerechtshof verwierp beroep Sacco en Vanzetti". Maar nadat die weinige woorden gelezen waren, gleden eensklaps de laatste marte- lingsmaanden der ten doode gedoemden op nieuw aan ons voorbij. En met afschuwelijke klaarheid werd iedere hoop en iedere ontmoe- diging wederom doorleefd. Maar alle hoop was thans den bodem ingeslagen Volkomen nutteloos en overbodig zou het zijn nogmaals het verloop van het proces te schetsen of bizonderheden te vermelden op deze plaats. Wij hebben er voldoende over ge- schreven. Slechts dit nog: Men geeft zoo gaame af op middeleeuwsche gruwelstraffen, op brand- stapels, op het vieren-deelen, het radbraken, het met kokende olie overgieten, het brand- merken, het afschuwelijk verminken van ge- vangenen in eeuwen die achter ons liggen. Het is beter dit in den vervolge na te laten. Want wat thans in het uiterst-beschaafde Amerika geschiedt, is even wreed, even af schuwelijk, even onmenschelijk als 'n middel eeuwsche foltering. Zoo het tenminste niet nog wreeder, afschuwelijker en onmenschelij- ker is. Men kan zich ergeren aan de ontnuchte- rende zelfverzekerdheid waarmede de voor zitter der Amerikaansche senaatscommissie voor buitenlandsche aangelegenheden, sena tor Borah, na een verzoek om gratie Donder- dag verklaarde, dat het bij deze zaak slechts fifaat om de onschuld der veroordeelden of de DE WILD IJzerwaren. rechtvaardigheid van het vonnis en dat iedere buitenlandsche interventie is een onbe- schaamde uitdaging der Amerikaansche ge- voelens omtrent welgevoegelijkheid en waaiv digheid en in overeenstemming daarmedE moet worden op zijde gelegd. ay Maar ook die ergernis is vergeefs Bomaanslagen en wraakpogingen zullen de komende dagen in den nacht van 22 op 23 Augustus worden Sacco en Vanzetti te-' recht gesteld wel aan de orde van den dag zijn. En het zal protesten uit alle deelen der wereld regenen. Ook dit alles zal vergeefs zijn. x Men wil of durft in Amerika niet over ft gaan tot 'n openbare herziening van het pro ces. Men wil slechts een ding: de dood vaa Sacco en Vanzetti. En tegenover die wil staat alles machteloos. Wij voor ons hopen niet meer op redding. Men zal in Amerika blijven weigeren licht te doen schijnen over deze kwesth en het staat vrijwel vast dat de executie niet nogmaals zal worden uitgesteld, want menschelijk mede- doogen blijkt den Amerikanen vreemd te zijn.. Spoedig zal dus het laatste hoofdstuk van de duistere en beschamende Sacco en Van- zetti-geschiedenis geschreven kunnen worden. Het bovenstaande vormt, tenzij opnieuw onvoorziene omstandigheden zich voordoen (maar die hoop zal ijdel blijken)het voorlaatste hoofdstuk. Buitenland CHINA'. DE STR1JD OM NANKING De Noordelijken drrigen met een bombardement. i De toestand te Sjanghai blijft rustig, ho©- wel troepen vluchtelingen en verslagen Zui- delijke soldaten de stad beginnen binnen te stroomen. Te Nanking stemden de vreemdelingeo Donderdagavond gereed om zich in te sche» pen op den Engelschen torpedojager Wivem en de kanonneerboot Woodfark, die lig- plaats hadden genotnen aan de werf van ale Internationale Export Mij. De Noordelijken te Poekou hadden bij tusschenpoozen Nan king beschoten, waarbij ook de Wivem her- haaldelijk geraakt was, zonder dat er aan boord evenwel iemand gekwetst was of dai er groote schade was aangericht De Noordelijken hebben de overgaaf van de stad geeischt binnen 24 uur. Anders zullen zij de stad bombardeeren. r NANKING DOOR DE NOORDELIJKEN INGENOMEN. Naar uit Sjanghai wordt gemeld, zijn d« Noordelijke troepen Nanking binnengedron- gen. Tengevolge van het bombardement ziin in de stad groote branden ontstaan. Te Sjanghai bestaat groote bezorgdheid, wijl men in verband met de overhaaste terugtocht der Zuidelijken vreest voor onlusten en plun- deringen. y ENGELAND. EEN POLITIEKE CRISIS OP MALTA, De natiorw\isten door de cok stitutiOnalisten verdrongtn. Tengevolge van een crisis in den boezem van de nationalistische partij heeft het Maltp- zer kabinet, dat in de Kamer in de minder-" heid was, zijn ontslag ingediend. Sinds de, jongste verkiezingen bestaat de Kamer uit: 15 constitutionalisten, 14 nationa'isfen ea 3j leden van de arbeidersp i tij Sir Gerald; Strickland heeft het nievwe ministerie ge- vormd, dat den steun geniet van de xrbei- derspartij, doch door de nationalisten be- streden wordt, die in den Senaat nog steeda een sterke meerderheid hebben (12 nationa listen tegen 5 constitutionalisten). Sir Gerald,' die ook conservatief lid is van het Engelsche Lagerhuis voor Lancaster, heett fan ook naar Engeland geseind, dat hij voorloopigi zijn zetel in het Lagerhuis nog maar niet. pnjs zal geven. Een Italiaansch blad voor-, spelt ook aan het kabinet van den „renegaat", Bologna-Strickland (zijn moeder was de erf- ,31name van sir Nicolas Sccb^rras Bologna; zijn eigen Maltezer naam is graaf del!* Catena Red.) een kort leven ,.De cor* iuptie", zegt het Paliaansche blad, ..heeft Strickland bij de v*riiezingen een miniem voordeel mogen btzorgen; d" parlementaire toestand zal dit ministerie geen lang leveo, beschoren laten zijn. Strickland, vrijinetee-' laar en anti-katholiek, is een bekend atrtb ltaliaan. Zijn regeering zal Engeland geen voordeel brengen, want hij zal een politieke tegenstelling scheppen, waar een vreedzaam naast elkaar voortleven mogelijik was. De Maltezer Italianen zijn geen irredentistm; willen slechts hun Latijnsch karakter vexde- digen, hun taal en hun godsdienst". POLEN. POLEN EN DE SOWJET-UNIE. x Patck, de Poolsche gezant te Moskou, <fie drie weken te Warschau vertoefd heeft, keert vandaag naar .Rusland terug. In Poolsche po litieke kringen wordt, volgens Ehiitsche bla- den, beweerd, dat hii opdrachf heeft te M90- ALKMAARSCHE COURANT. LAAT, OVER DE BOTERSTRAAT. OEREEDSCHAPPEN VOOR ALLE AMBACHTEN. MACHINES VOOR HOUT- EN IJZERBEWERKINO. ALLEEN KWALI EITSARTIKELEN EN GOEDKOOPI jrt

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1