DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROBL VERVEN in alle kleuren. No. 198 Bi? nliffffler BttfSS! off 2 bfa'den. Hondera negen en twintigste Jaargang 1927 Deze Conrani wordt ELKBN AVOND, behalvc Zon- en Feesfdagennitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkautar /2»—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljsnnmmers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTlfcNt Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar pTaafsrnTmte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMi. GO§TM KKHli Voordam C9. D)r*cteuri O. H. KRAK. MAAIDAG Telef.nr. Administrafie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dagelijksch overzicht NAWEEeN VAN DEN WERELD- OORLOG. Een polemiek tusschen Belgie en Duitschland. Herhaaldelijk nog duiken er tusschen de vroegere vijanden in den wereldoorlog mee- ningsverschillen op, die geacht moeten wor- den weinig minder dan onverkwikkelijk te zijn. Daarvan trekt de tusschen Duitschland en Belgie gevoerde politiek of de Duitschers tijdens den wereldoorlog op grove wijze in Belgie het volkenrecht hebben geschonden, op dit oogenblik wel de meeste aandacht. Geruimen tijd geleden heeft de Duitsche Nationale Vergadering een enquete-commissie ingesteld, ten doel hebbend de h. i. valsche beschuldigingen van volkenrechts-schendin- gen ten aanzien van de uitlevering der oor- logsmisdadigers de behandeling van de krijgsgevangenen, den franc-tireursoorlog, de deportatie van Belgische arbeiders, de depor- tatie van Elzassers door de Franschen, neu- iraliteitsschendingen in Belgie en Grieken- land e. a. te weerleggen. Korten tijd geleden zijn de rapporten dezer commissie verschenen en natuurlijk zijn de conclusie's voor Duitschland uitermate gunstig. Even natuurlijk is het echter, dat Belgie zich deze beschuldigingen niet klakkeloos laat aanleunen, dat het dementi's geeft op de Duitsche verklaringeri. Men kan het begrijpen, dat de Duitschers van hun kant er prijs op stellen zich schoon te wasschen van vele beschuldigingen, die tij dens den oorlog door de vijandelijke propa •ganda zijn ingebracht. Veel daarvan is trou wens al van geen belang meer. Zoo langza- merhand zijn er in de wereld weinigen meer die geloof hechten aan de gruwelverhalen, waarmee tijdens den oorlog de propaganda- diensten der geallieerden stemming tegen den vijand trachtten te wekken en ook wekten. Sterke staaltjes zijn daarbij uitgehaald. Men denke aan de verhalen in den aanvang van den oorlog over de afgehakte kinderhandjes in Belgie, aan de latere verhalen over de „Kadaververwertung" e. d. Men kan het eveneens begrijpen, dat men van Duitsche zij de de wel degelijk vaststaande gruweldaden wil trachten te rechtvaardigen, door aan te toonen, dat deze oorlogsdaden slechts plaats hadden ter bestraffing van volkenrechtsschen- dingen van de zijde van dc tegenpartij; dat hetgeen in Belgie is geschied brandstich- ting, fusilleering van burgers enz. slechts een gevolg was van de tegen de Duitsche troepen gerichte oorlogsdaden der burgerlijke bevolking. Maar de waarde van zulke een- zijdige rapporten en uiteenzettingen is toch twijfelachtig, in de meeste gevallen blijft men aan weerskanten aan de eigen voorstelling van zaken vasthouden en de waarheid is hoe verder de oorlog achter ons komt te liggen, des te moeilijker meer vast te stellen. Dat is ook nu gebleken. In een uitvoerig rapport is de Belgische regeering opgekomen tegen de beweringen in het Duitsche rapport, volgens welke de Duitsche represailles tegen Vise, Dinant, Leuven en andere plaatsen was uitgelokt door de actie der bevolking. En in een ander rapport bestrijdt zij thans hetgeen door de Duitsche commissie van onderzoek in zake de deportaties van Belgische arbeiders is beweerd. De verbazing van de Belgische regeering, dat in het Duitsche rapport wordt getracht deze deportaties goed te praten, is zeker gerechtvaardigd. Zeer terecht merkte onlangs een Duitsch blad, de „Frankf. Ztg." op, dat de deportaties misschien juridisch te rechtvaardigen zijn, maar dat ze moreel nim- mer kunnen worden verontschuldigd. Trou- wens de Duitsche gouverneur-generaal in Belgie deed zelf de grootste moeite om het Duitsche opperbevel van zijn voornemen af te brengen. Het doel overigens arbeiders te krijgen voor de Duitsche oorlogsindustrie kon niet worden bereikt en na eenige maanden werd de maatregel dan ook weer gestaakt die intusschen duizenden in ellende had ge- bracht. Wat de franc-tireurskwestie aangaat is thans besloten een uit Duitschers en Belgen samengestelde onpartijdige onderzoekings- commissie samen te stellen, die trachten zal den sluier op te heffen en de naakte waarheid aan het licht te brengen. r u°ewe' ons' na jaren, wel wat laat Ii]kt om nog met vrucht een onderzoek in te stellen, hopen wij toch, dat men tot overeen- stemming zal geraken. Immers: dan is er weer een kwestie, die de vroegere vijanden gescheiden houdt, uit den weff geruimd. En de vredesidee kan vaster wortel schieten. 22 AUGUSTUS Buitenland AM ERIK A. Sacco en Vanzetti. Vergeefsche po gin gen tot verder uitstel. e ,raadsman van Sacco en Vanzetti heeft z-aterdag zijn verzoek om revisie bij het Op- perste Gerechshof te Washington niet kunnen indienen, omdat de stulden niet in den be- floorlijke vorm werden bevonden. De advoca- ten trachtten thans verder respijt te krijgen. Arthur Hill, de voornaamste raadsman van Sacco en Vanzetti, heeft Zaterdag medege- deeld, dat James Morton, rechter in het bondsdistricthof, heeft geweigerd, een bevel schrift van Habeas corpus uit te vaardigeu en ook de vergunning heeft geweigerd om hooger beroep aan te teekenen bij het Om- gaand Hof van Appel der Ver. Staten. De besturen van het vakvereenigingscon- gres en de Engelsche labour-partij hebben een telegram gezonden aan Fuller, den gou verneur van Massachusetts, om genade voor Sacco en Vanzetti te vragen. Zij voegen daar aan toe, dat het Amerikaansche prestige niet zal lijden, als dit gebeurt. Een dergelijke brief met dezelfde onderteekeningen is aan het Amerikaansche gezantschap gezonden. Een fantastisch ver ha a'. De redactie van de Vossische Zeitung heeft het volgende telegram uit Boston ontvangen Indien Europa als beschermer der menschheic met bij Coolidge tusschenbeide komt, sterven Sacco en Vanzetti Maandagnacht. Voor het nationaal comite: Honderd bekende Ameri- kanen. Een te Berlijn vertoevend Russisch archi tect heeft heden aan een medewerker van de Vossische Zeitung een avontuur verteld, dat volgens het blad nieuw licht op de zaak Sacco en Vanzetti zou kunnen werpen. Deze architect heeft in de jaren 1919 tot 1922 te Rome gewoond. Op zekeren avond vermoede- lijk in Februari 1922, begaf hij zich naar een bekend wijnlokaal, waar hij het adres van op- geeft. Daar zaten als gewoonlijk kunstenaars, ar beiders en winkeliers bijeen. Ohder hen be vond zich dien avond een man die klaarblij- kelijk wilde pralen met zijn kennis van het Engelsch, daar hij veel Engelsche uitdrukkin gen gebruikte en ook vertelde, dat hij lang in Amerika was geweest. v, De man was ongeveer 1.65 M. lang en sterk gebouwd, als een athleet. Hij was goed gekleed Toen de architect hem in den loop van den avond vertelde dat hij Rus was en als kunstenaar met het tegenwoordige Russische regime sympathiseerde, vertelde de Italiaan, die eerst gereserveerd was geweest, maar door den genoten wijn wat mededeelzamer was geworden, dat hij anarchist was en in Amerika terroristische daden had gepleegd Na het sluitingsuur liepen de architect en de Italiaan samen nog een eindje op. De on- bekende, die intusschen wel wat te veel scheen te hebben gedronken, vertelde plotseling, om te bewijzen, dat hij terroristisch anarchist was, dat hij bij Boston een „onteigening" had uitgevoerd. Bij deze gelegenheid waren er ook menschen omgebracht. De politie was er niet in geslaagd, hem te vatten, daar hij veel te geslepen was. Hij had zelfs ongemerkt Ameri ka kunnen verlaten. Zijn medeplichtigen, die zich nog in Amerika bevonden, waren even eens niet gesnapt, maar in hun plaats zaten twee domme kerels in de gevangenis. Op een vraag van de redactie van de Vos sische Zeitung, waarom de architect niet vroe- ger met deze geschiedenis voor den dag was gekomen^ntwoordde de Rus, dat hi] zeldeti courantem leest en in de bladen nimmer spra- ke was van Boston, maar van Massachusetts Toen enkele dagen'geleden in een telegram de stad Boston in verband met de zaak Sacco en Vanzetti werd genoemd, herinnerde hij zich plotseling zijn ontmoeting te Rome. Hij vermoedde, dat de Italiaan in het door hem genoemde lokaal wel -bekend zal zijn geweest en dus zonder moeite zou kunnen worden op- gespoord. Relletjes te Boston. Drie pogingen om de zaak Sacco en Van zetti nog voor het federale hof te brengen zijn vandaag mislukt. Negen mannen en vrouwen zijn gearres- teerd. Er worden nog relletjes verwacht, daar tal van personen uit New-York naar Boston vertrokken zijn. Er worden buitenjfewone maatregelen tegen troebelen genomen. De bewaking der gevangenis is verdriedub- beld. Er zijn machinegeweren en zoeklichten opgesteld. In Belgie. In de lankenindustrie te Verviers hebben in Belgie 4-000 arbeiders, als protest tegen dt- eventueele terechtstelling van Sacco en Van zetti. Donderdag, gedurende 24 uren het werk gestaakt. De patroons, die zich tegen deze staking verzetten, hebben nu een 48 uren-lock-out afgekondigd Betoogingen te Berlijn. De communistische partij &n haar aan- hang demonstreerden Vrijdagavond in een aantal groote zalen ten gunste van Sacco en Vanzetti. Voor zoover valt na te gaan is het slechts op een punt tot ernstige botsingen gekomen. Na de zeer rumoerige vergadering in het voormalige Heerenhuis werd een op- tocht gevor-md, die onder het geroep van: „Weg met de Amerikaansche klassejustitie" door de Leipzigerstrasse trok. Het gebouw der Amerikaansche ambassade kon men ech ter niet bereiken, daar de omliggende sfraten waren afgezet. Daar de betoogers den stoet niet wilden ontbinden moest de politie van den gummi- stok gebruik maken Vele personen werden min of meer ernstig gewond, eenige com- munisten werden gearresteerd. Betoogingen tegen de Amerikaan sche legioensoldafen te Parijs. Voor Zaterdag waren te Parijs twintig meetings ten gunste van Sacco en Vanzetti en voor morgen een groote betooging belegd. Alle communistische organisaties publicee- ren gemeenschappelijk een heftig, vijandig manifest, dat is gericht tegen die Amerikaan sche legioensoldaten, die te Parijs zijn aan- gekomen. De politie nam speciale maatrege len. Den geheelen nacht was de Amerikaan sche ambassade door een sterk po-liti-ecordon omringd. De voorbijgangers werdien tot doorloopen aangemaand. In de nabijgelegen straten stonden een autocar der politie en een peloton der bereden politie opgesteld. Proteststaking te New York. De arbeidersorganisaties van New York hebben een op-roep gericht tot hun leden in- zake een proteststaking Maand'ag a.s. te 3 uur. DE LAATSTE HOOP. De eenige straal van hoop op uitstel van de terechtstelling van Sacco en Vanzetti schijnt thans nog gelegen in het beroep op het federaal hooggerechtshof te Washing ton, behelzende het verzoek tot herziening van het proces. Indien de gister naar het hof gezonden stukken bijtijds te Washington aankomen, indien zij in orde worden bevon den en indien het federale hof op het verzoek ingaat, zal althans een opschorting der exe- cutie worden gelast, ten einde een herziening mogelijk te maken. Intusschen nemen de gevangenisautoritei- ten haar maatregeeln, juist alsof geen nieuw uitstel mogelijk is. Scherpe bewaking te Boston. Negen pers' neii -zijn ^ondagmorgen ge arresteerd, die zich op verdachte wijze bij het regeeringsgebouw ophielden. Men ver wacht nieuwe aanslagpogingen, aangezien meer dan honderd aanhangers van Sacco en Vanzetti uit New York reeds naar Boston zijn vertrokken en ook andere zich daarheen zullen begev-en. De autoriteiten- nemen inmidd-els weder ge- weldige voorzorgsmaatregelen tegen lieden, die de gevangenen zouden willen bevrijden; o.a. zijn drievoudige wachten opgesteld met machinegeweren en zoeklicht-en. Een veeg voorteeken. Een Reuterbericht uit Boston meldt, dat rechter Brandels van het federaal hoogge rechtshof der V. S. volkens een verklaring van den eersten advocaat in de zaak Sacco en Vanzetti geweigerd heeft, handelend op te treden op eenig punt betreffende het proces. Een algemeene staking van een uur dreigl in Mexico. -Het jaarl-ijiksch congres van den plaatselij- ken bond van arbeiders, welke de grootste arbeidersorganisatie in Mexico is, heeft een resolutie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het besluit tot terechtstelling van Sacco en Vanzetti en waarin, voor het geval deze terechtstelling plaats heeft, het parool wordt gegeven tot een algemeene sta king van een uur in geheel Mexico. In de resolutie kwam de volgende zinsnede voor: „In weerwil van het verzet der arbei ders van de geheele wereld zal het Yankee- kapitalisme Sacco en Vanzetti doen -terecht- stcllen, omdat zij symbolen waren van het socialisme; het doet deze onschuldige man nen met hun levens boeten voor hun moedig verzet tegen de oude maatschappelijke orde. Preventieve maatregelen te Berlijn. In verband met de op handen zijnde execu- tie van Sacco en Vanzetti heeft de Berlijn- sche politie omvangrijke maatregelen getrof f-en. Het Amerikaansche gezantschap en het consulaat-generaai der Vereenigde Staten hebben een sterke politiebewaking ge-kregen. De straten waarin de beide gebouwen zijn gelegen, zijn voor het autoverkeer geheel gesloten. Heden zal de politie nog speciale voor zorgsmaatregelen treffen, daar in alle dee- len der stad demonstraties tegen de eecutie zullen plaats vinden. Bij het gezantschap komen onafgebroken protesttelegrammen en resoluties uit het ge heele rijk binnen, onderteekend door talrijke bekende persoonlijkheden van de meest uit- eenloopende politieke richtingen. Negentien protestmeetings te en bij Parijs. De communistische partij, de C. G. T., de unitarische socialisten, de republi-keinsche bond', de oudstrijders en de communistische jeugdorganisaties organiseerden tegen gis- teravond te Parijs en in de banlieue negen tien bijeenkomsten, om te protesteeren tegen de beslissing van het Hof te Boston, waarbij het beroep van Sacco en Vanzetti is verwor- pen. DTEFSTAL VAN SCHEEPSPLANNEN Een Deensch teekenaar, Berg geheeten, is aangelhouden docli tegen een borgtocht van 50.000 dollar weer op vrije voeten gesteld; hij moet bekend hebben plannen te hebben gesto- len van een der kleinere typen van kruisers en heeft, naar gemeld wordt, de politie naar de plaats gebracht waar hij ze had verborgen Hij werd scherp ondervraagd door een „assistent district attorney" der V.S., die hem ontbood onder het voorwendsel, dat zijn natu- ralisatiepapieren moesten worden nagezien. Zijn aanhouding was het gevolg van het ont vangen van een brief, door iemand anders geteekend, waarin gevraagd werd of er een belooning zou worden gegeven voor de terug- gave der plannen en waarin de bedreiging werd geuit, dat zij aan een ongenoemde vreemde mogend'heid zouden worden ver- kocht. POLITIE CONTRA POLITIE. De stad Williamson, in West-Virginie, dat er blijkbaar twee afzonderlijke en concurree- rende politie-corpsen op na houdt, is dezer dagen het tooneel geweest van een verwoed pistoolgevecht tusschen leden der beide corp- sen, waarbij twee personen werden gedood. Twee leden van het oorspronkelij-ke corps, dat naar het heet „afgezet" is maar geweigerd had zijn taak neer te leggen, hadden" een vrachtauto aangehouden die zonder licht reed, toen twee van hun opvolgers verschenen en hun bevoegdheid in twijfel trokken. Van beide zijden werden pistolen getrokken en er volgde een gevecht hetwelk eindigde met den dood dergenen, die de auto hadden aangehou den. De mayor had een corps politie-agenten aangesteld; later benoemde de raad een twee- de corps en sedert is er voortdurend strijd over de bevoegdheid geweest. DE WILD IJzerwaren. DUITSCHLAND. DE NASLEEP VAN HET GROND- WETSFEEST. Zooals bekend is heeft het rijksdeparte- ment van verdediging de houding goedge- keurd van de officieren der rijksweerbaarheid, die te Giessen het feest van de gronwet heb ben verlaten, toen de feestredenaar kritiek uitoefende op't vroegere monarchistische be- wind. De regeering van Hessen had onmiddel- lijk aan het rijksdepartement van verdediging een protest tegen de houding van deze offi cieren gezoijden, maar op dit protest is te Darmstadt nog geen antwoord binnengeko- men. Men is in regeeringskringen aldaar van meening, dat het besluit van het departement van verdediging onmogelijk het resultaat kan zijn van een onpartijdig onderzoek. Men heeft zich klaarblijkelijk tevreden gesteld met het relaas van den officier, tegen wien de beschul- diging was gericht. Het departement van ver dediging beroept zich weliswaar eveneens op het rapport van de politie te Giessen, maar dit is hetzelfde rapport, dat voor de regeering van Hessen aanleiding is geweest om bij de rijksregeering te protesteeren. DE STAKING IN DE RIJNSCHEEP- VAART. Terwijl van de eene zijde berichten komen over een geheel verloopen van de staking, meldt de cor. d. N. R. Crt. te Berlijn, dat vol gens daar ontvangen berichten de toestand in de Rijnscheepvaart onveranderd is. De sta king zou onverminderd voortduren. In moties, die in de verschillende vergaderingen werden aangenomen, spreken de stakqrs zich uit voor voortzetting van de staking totdat een nieuwe loon- en arbeidsregeling zal zijn verkregen. STAKING RIJNVAARTPERSONEEL. In een vergadering, aid us een ander be- richt, van Rijnsch«epvaartpersoneel, die de staking van den Beneden-Rijn zou proclamee- ren, werd besloten het resultaat van de be- sprekingen te Keulen met den rijksbemidde- laar af te wachten. Mocht dit resultaat niet bevredigd zijn, dan zal de staking over heel de linie worden geproclameerd. DE UITBREIDING DER VLOOT. Een nieuwe kruiser van stapel geloopen. De kruiser Karlsruhe, het eerste oorlogs- schip dat te Kiel sedert den oorlog werd ge bouwd, is in tegenwoordigheid van 20 000 toeschouwers van stapel geloopen. Tot de aanwezigen bethoorden o.a. de Badensche staatspresident dr. Trunk, rijksweerminister Gessler, de chef van het vlootbestuur admi- raal Zenker, minister Kohler, enz. FRANKRIJK. DE VUURZEE IN DE RIVIERA. Langs de Riviera breken nog steeds vele nieuwe branden uit, maar gelukkig is het weer iets kalmer geworden en is men in de de meeste gevallen den brand snel meester. Een brand in't „Domain de Rothschild^' bij Grasse, verwekte Zaterdagmorgen groote be- zorgdheid, doordat deze brand nabij de stad woeddg, doch, ofschoon de plaatselijke brand- weer na zes dagen en nachten van onafge broken arbeid vrijwel uitgeput was, begaf zij zich onmiddellijk naar de plaats des onheils en wist zij, met behulp van de gendarmerie en het plaatselijk garnizoen, het gevaar te be- zweren. Andere ernstige branden worden gemeld uit de streek van St. Jacques, evenals te St. Jeannet en in het bosch van Marbrieres. Een brand te Menton leverde gevaar op voor een aantal in de omgeving der stad ligger.de vil la's en voor het Imperial- en Alexander-ho tel. Men wist echter de vlammen meester te worden. Het bosch nabij Berre-les-Alpes brandt nog steeds, maar de brand in het Massif des Cheires raakt uitgewoed. Uit St. Sauveur wordt gemeld, dat de daar berokkende schade op eenige millioenen francs wordt geschat De bosschen van Balmare en Val des Plo- res worden thans door het vuut aangetast. Zes boerderijen zijn vernield. Het vee heeft men slechts met de grootste moeite kunnen redden. Verschillende branden worden nog ge meld uit het departement Var, doch ae toe- stand is daar iets verbeterd, ofschoon er geen vooruitzicht bestaat op regen. Zaterdagmorgen vroeg heeft een patrouille nabij St. Jeannet een schaapherder in de bos schen gearresteerd, wiens optreden verdacht leek. Aanvragen voor steun ten bate van de ge- troffen bewoners worden thans bij de regee ring ingevvacht. De Amerikaansche eigenaar van het Chateau de Montaleigne, dat gered werd door het energieke optreden der dorps- bewoners. heeft den burgemeester een bedrag van 30.000 francs overhandigd. HET PLAN VOOR DEN POLITIEKEN WAPENSTILSTAND. Verbolgenheid der radicalen. De brief van Franklin Bouillon aan den voorzitter der radicaal-socialistische partij, Sarraut, heeft als de knuppel in het hoender- hok gewerkt, daar een dergelijke politieke wa- penstilstand het herstel van het cartel met de socialisten zou verijdelen en de linksche bere- keningen op de overwinningsmogelijkheden van het arrondissementskiesstelsel zou om- verwerpen. De meeste kamerleden hebben hun vacan- ties yroegtijdig afgebroken, daar zich groote moeilijlcheden voordoen bij de keuze der dis- tricten. De radicalen zijn over het algemeen zeer op Franklin Bouillon verbolgen, omdat hij; de socialisten ontstemt, doch in den grond zijn zij ook overtuigd, dat het in tal van arrondissementen, vooral ten plattelande, zal gaan; zooals Franklin-Bouillon wenschi, ook al zou de wapenstilstand niet plechtig of theatraal worden uitgesproken. Maar ook bij de gematigden vindt het denkbeeld slechts in- gang bij de Candida ten van zwakke arrondis sementen, die de hulp der gematigde radica len noodig hebben. Er zijn te veel arrondisse menten, waar de gematigden kans maken op een overwinning om hen te doen besluiten, die kansen vrijwillig op te geven. Het plan-Franklin Bouillon gaat lijnredhl in tegen de voornemens van Herriot, die al' weer moeite doet. de leiding te nemen van het cartel. Het is echter in de eerste plaats tegen de socialisten gericht. In elk geval zal Franklin-Bouillon plaatselijk in vele arrondis sementen gevolgd worden en houdt zijn plan meer met de werkelijke verhoudingen en met de tendenzen der publieke opinie rekening, dan dat van Ponsot, die woordvoerder is van den linkervleugel van de gematigden en het voorstel doet tot vorming van een groote sociale partij", wat steeds op een versterking der radicalen en verzwakking van de rechter- zijde is uitgeloopen. De verkiezingscampagne verkeert nog geheel in het stadium van het zoeken naar concentraties en allianties, waar bij de natuurlijke, die van progressisten en socialisten in den vorm van het oude cartel, er nog het stevigst voor staat. RUSLAND. DE ACTIE DER OPPOSITIE. Een geheime drukkerij in Podotsk. Uit Riga wordt gemeldt, dat dezer dagen door de regeeringsagenten een groote ge heime drukkerij is ontdekt, waarin een enor- me vooiraad onwqjtig propaganda-materiaal werd buitgemaakt. Men vond er o.a. een aantal aan de arbei-. ders gerichte oproepen, waarin heftig tegen Stalin wordt te keer gegaan en gewezen wordt op de onderdrukking der vrije mee- ningsuiting in den sovjet^staat. De geringste uiting van meeniingsverschil met de leiders wordt onderdrukt, zoo heet het verder, en intusschen richt de politiek van het eentraal comite, die in alle opzichten schipbreuk leed, de heerschappij der aovjets ALKHAARSCHE CODRANT. LAAT, OVER DE BOTERSTRAAT. „PAX" BEKENDE MONDGEBLAZEN IN M AAKGLAZEN. STERELISEERKETELS. ALLEEN KWALirEITSARTIKELEN EN GOEDKOOPI

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1