Sultenlandsch gemengd nieuws. Kunst Buitenland ingen zich te krijgen in de exploitatie. Precies Ik- t- zelfde had de commissie, aldus zegt zij, met eenigszins andere woorden, betoogd. Onweersproken zou blijven de voornaam- ste grief van de commissie, n.l. dat dit in 1925 ook al zoo was, dat dezelfde accoun- iant toen het bestuur heeft gewaarschuwd in ;en rapport en dat het bestuur werkloos is blijven toezien". De repliek besluit met de verklaring, dat de commissie het bestuur van den Dierentuin tart, aan de hand van het accountantsrapport aan te toonen, dat de commissie zich zou hebben schuldig gemaakt aan misleiding of onjuiste voorstelling. De commissie hoopt ten slotte dat de a.s. aandeelhoudersvergadering openb^ar zal zijn. SACCO EN VANZETTI Meetings te Amsterdam en Rotterdam. In weerwil van de hevige en langdurige plasregens bestond voor de Sacco- en Vanzet- ti-meeting, welke Zaterdagmiddag op het F arkschouwburgterrein te Amsterdam ge- fouden werd, zeer groote belangstelling. jlooals bekend was deze openlucht-bijeen- roinst belegd door de Federatie Amsterdam der S. D. A. P. en het N. V. V. Onder de aanwezigen hadden zich tal van communisten geschaard, meest jongelieden, die het stereoptiepe „Sacco en Vanzetti moe- ten vrij", langs de straten uitriepen. Op en rondom het terrein was van ordeverstoring geen sprake. Op alle gebeurtenissen voorbe- reid had de politie voor een uitgebreide be- waking zorg gedragen. Als sprekers voor dezen middag traden op, namens de S. D. A. P. de heer De Miranda, en voor het N. V. V. de heer R. Stenhuis. Na afloop van de meeting bleven de com- piunistisch gezinde delenemers in de Plants ge Parklaan staan, met de bedoeling, een op- tocht te formeeren. Hiertoe was echter van wege de politie geen verlof verleend. De in- epecteur van politie, die er de leiding had delede zulks ook mede. Met wijs beleid wer- den de demonsranten verwijderd. Even later verzamelden zij zich plotseling op het Jonas Daniel Meijerplein en een groep van ongeveer tweehonderd personen, den re gen trotseerendie, trok door de Nieuwe Am- stelstraat in de richting der Blauwbrug, de bekende kreten van 't vonnis van Sacoc en Vanzetti slakende. Op de brug zagen zij zich eensklaps den toegang tot de binnenstad af- gesncden door ruiters en andere politie- beambten. Aan het bevel zich te verspreiden vcldeden de demonstranten niet, zoodat ge weld werd gebruikt. Met de blanke sabel en met den gummistok werd tie optocht uit el kaar gedreven. Verschillende malen werd, zooaL Je vakterm luidt: gejaagd, en een paar maal Helen klappen. Spoedig daarop was van den optocht nieis meer te bespeuren. Te Rotterdam is Zaterdagmiddag op de Zeemarkt een meeting gehouden vanwege het P. A. S., in verband met de zaak-Sacco en Vanzetti. Na afloop trok een stoet van ongeveer dui- zend man naar het -telegraafkantoor op den Coolsingel, waar een telegram van protest, gericht aan den gouverneur Fuller, werd aan- geboden. De demonstratie had een rustig ver- loop. De bijeenkomst, welke de S. D. A. P. op het Fleemraadplein zou houdeu, werd, we- gens het slechte weer, afgelast. Door het Plaatselijik Comite van actie in- zake vrijlatiug van Sacco en Vanzetti te 's-Gravenhage was gistermorgen in den tuin van het Volksgebouw aan de Prinsegracht en meeting belegd. Door de ongunstig-e weersgesteldheid werd in de zaal vergaderd, doch toen het weer opknapte, bleek de toe- loop zoo sterk, dat ook in den tuin de daar verzamelde meetingsgaogers werden toege- sproken. In de zaal voerden achtereenvolgens het woord de heeren J. Schenk, A. de Jong, B. -Lansink Jr. en Louis de Visser, die scherp de Amerikaansche klassejuatitie hekelden en krachtig voor de vrijlating van Sacco en Vanzetti opkwamen. Daarnaast werd door genoemde sprekers critiek geoefend op de moderne arbeid-ersbeweging en de sociaal- democratie voor haar slappe houd-ing in deze en vooral de heer Lansink beschuldigde en klaagd-e het N. V. V. in dit opzi-cht aan, waarbij hij tevens scherp critiseerde de uit- lating van den voorzi-tter van het N. V. V., Stenhuis, die het krankzinnig had gen-oemd om in Nederland ten beh-oeve van Sacco en Vanzetti een proteststaking af te kondigen. Het Kamerlid De Visser wraakte in het alg-e- meen de laksche en onverschillige houding van de Nederlandsche arbeidersklasse en ver- klaarde, dat er principled niet veel verschil is in het politie-optreden elders en hier, waarbij hij herinnerde aan hetgeen hem te Rotterdam was overkomen. In dit verband zeide de heer De Visser, dat hij volgens ver klaring van den dokter, of gek of dood zou zijn geweest, indien een hem toegebrachte mede een c.M. dieper was geweest Na afloop der meeting, die tegen half wee ten einde liep, werd een stoet gefor- aieerd, welke onder leiding van den hoofd- inspecteur der politie, Snethlage, en onder het zingen van socialistische lieder-en, van de Prinsegracht langs Zuidwesterbuiten- singel, Vaillantplein en door de Delftsche laan, Paul Krugerlaan, Engelenburgstraat, Loosddinschekade, Beeklaan, Noorderbeelj- straat en Noorderbeekdwarsstraat naar h-et Newtgnplein trok. Daar werd de betooging ontbdfiden; het aantal demonstranten was intusschen tot enkele honderdtal-len geslon- ken. Door de politie waren, naar de Crt. meldt, uitgebreide maatregelen getr-offen om eventu-eele demonstraties voor de Amerikaan sche Iegatie en de woning van den gezant te verhinderen. werden we door een airrotenaar van de oool- sche Stoomtram aangehouden. Hij verzocht ons zoo goed te willen zijn de uit de richting Laren komende tram te laten stoppen en het personeel opdracht te geven stil te blijven staan tot een uit Amsterdam komende tram zou zijn gepasseerd. Wij hebben ons aan dit verzoek gehouden en na het personeel van de uit Laren komende tram de instructie te hebben overgebracht, reden we door. Ik noem dit vooral alleen om te laten uitkomen, doe de dienst van de Gooi- sche Stoomtram „georganiseerd" is. Wat zou er gebeurd zijn, als wij aan het verzoek eens niet hadden voldaan? Misschien niet bijzon- ders, maar het komt mij voor, dat de veilig- heid op een spoorbaan, welke afhangt van het al dan niet overbrengen van mondelinge -boodschappen door den toevallig voorbijko- menden reiziger, allesbehalve ,,gewaarborgd" is. Ik ben ervan overtuigd, dat het tal van automobilisten overkomen is, dan hun ge- vraagd werd dergelijke „instructies" over te brengen en het zou misschien niet van belang ontbloot zijn, indien ook anderen dergelijke voorvallen algemeen bekend maakten." GOUDE.N JUBILEUM VAN HET NED. SCHOOLMUSEUM. In het Stedelijk Museum te Amsterdam is Vrijdag de „Historische Onderwijs-ten toon stelling" geopend, in tegenwoordi^heid van een groot aantal belangstellenden en autori teiten op onderwijsgebied. De expositie, die van den 20en Augustus tot den 17en September te bezichtigen zai zijn, heeft plaats ter gelegenheid van het vijf- tig-jarig bestaan van het Nederlandsch Schoolmuseum. Dr. J. H. Smit, voorzitter van het School- museum, bield een toespraak bij de openings- plechtigheid. De hoofdinspecteur bij het L. O. de heer J. A. Rienks sprak uit naam der regeering hartelijke gelukwenschen uit voor het jubilee- rende Schoolmuseum en uitte de beste wen- schen voor het welslagen der tentoonstelling. Burgemeester W. de Vlugt bracht uit naam van het Amsterdamsche gemeentebestuur eveneens hartelijke gelukwenschen aan het bestuur van het Schoolmuseum. WIELRIJDER OVERREDEN DOOR DE GOOISCHE STOOMTRAM. Gisteravond is op den Naarderstraatweg bij de Hakkelaarsbrug een ongeluk gebeurd Een wielrijder werd door de Gooische stoom tram aangereden, waardoor de man vrij era- stige verwondingen opliep. De ongelukkige werd een boerderij binnengedragen. MOTORONGEVALLEN TE ROUVEEN. Zaterdagmorgen zijn te Rouveen (gem Staphorst) twee motor-ongevallen gebeurd. De heer de Boer uit Sappemeer reed in de richting van Meppel. Hij passeerde een wa gen, toen juist een auto van den tocr door Nederland tusschen den wagen en motorrij der trachtte door te rijden. Dit bleek echter niet mogelijk. De heer B. werd aangereden. Hij bekwam een dijbeenbreuk. Het slachtof- fer moest naar het ziekenhuis te Groningen worden vervoerd. Het motorrijwiel werd ern- stig beschadigd. Terzelfdertijd gebeurde op dezen weg nog een tweede motorongeval. De heer Goehoorn uit Deventer wilde een boerenwagen, die aan den kant van den weg stond, voorbijgaan. Hij werd aan het achterwiel aangereden door een Duitschen auto. E>e motorrijder en diens vrouw, die achter op de duozitting gezeten waren, werden over den weg gslingerd, waarbij de eerste ernstige verwondingen op liep. De gewonde, die bewusteloos was, is per auto naar het ziekenhuis gebracht. De dame kwam er vrijwel ongedeerd af. Ook hkr werd de motor ernstig bescha digd. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN TE AALTEN. In het gezin van het echtpaar M. te Aal- ten kregen vijf kinderen plotseling hevige krampen. De toestand was van dien aard, dat geneeskundige hulp moest worden inge- roepen. Het bleek, dat men met een vrij ernstig vergiftigingsgeval te d-oen had. Bij vier kin deren is het gevaar geweken, doch van het jongste kind, een jaar oud, is de toestand zorgelijk. i BRAND. Door het gloeiend worden van een kachel- pijp is de groote pakloods van de firma Van Nes, boomkweekers te Boskoop, gedeeltelijk in vlammen opgegaan. De brandweer kon den fellen brand met moeite bedwingen. Ver- zeker-iing dekt de schade. I „ORGANISATIE" DER GOOISCHE STOOMTRAM. k Een abonne schrijft aan de Telg. naar aanleiding van het tramongeval te Laren o.m. het volgende: „Op Hemelsvaartdag 1926 begaf ik mij in gezeslchap van enkele vrienden per auto naar Apeldoorn. Even voorbij de Hakkelaarsburg VRIJDENKERSVEREENIGING „DE DAGERAAD". Gistermorgen had te Amsterdam in het Gem. Openlucht-Theater „Frankendaal" een Charles de Coster-herdenking plaats. De heer J. Hoving, redacteur van „De Vrijdenker", sprak een herdenkingsrede uit. De heer Wii- lem van Capellen declameerde uit De Cos ters Vlaamsch-Nederlandsche heldendicht „Tyl Uilenspiegel". GEEN STAKING VAN GEMEENTE-P5RSONEEL. Naar aan de Telg. gemeld wordt is Zater- dagavond een vergadiering gehouden van de gecombineerde besturen der Amsterdamsche Federatie van Personeel in Openbarn Denst. De mogelijkheid werd besproken om door krachtiger optreden dan tot nu toe ui- ting te geven aan het medeleven met Sacco en Vanzetti. De vergadering was van oordeel, dat een eventueel stakingsparool, gegeven door het N. A. S., gekruist zal worden door een te- genbevel van het N. V. V. Daarom werd be- sloten a.s. Maandagmorgen op de gewone wijze aan het werk te gaan en na dien dag opnieuw in vergadering bijeen te komen voor het bespreken van verdere maatregelen. KORTE BERICHTEN. De 16-jarige jongen Peters te Sittard viel vrijdagavond in de woning van zijn ouders, doordat hij te ver over de trapleuning boog, van de tweede verdieping op te steenen vloer van de gang. De jongen was onmiddel- lijk dood. Zijn vriendje, dat hem geroepen had, stond onder aan de trap. De 18-jarige W., wonende aan het Be- zuidenhout te 's-Gravenhage, die Vrijdag avond op den Leidschen Straatweg met een vaart van ongeveer 70 K.M. op een motor- fiets reed en, toen hij een sigaret wilde op- steken. zijn stuur kwijt raakte en viel, is Zaterdagmiddag te twaalf uur in het zieken huis aan den Zuidwal alhier overleden. - Naar „de Standaard;' meldt is de toe stand van mr. Slob, burgemeester van Haar- lemmermeer, bevredigend. Het bewystzijn keerde bij tijden terug. HOFSTAD-TOONEEL. Tweede lustrum. Op 1 September a.s. zal het tien jaar gele- den zijn, dat Cor van der Lugt Melsert jnet zijn Hofstad-Tooneel te 's Gravenhage zijn eerste voorstellingen gaf. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum zal omstreeks October een nieuw werk van Franz Molnar ten tooneele worden gebracht, geti- teld: Riviera. In de afgeloopen jaren heeft Cor van der Lugt Melsert reeds verscheidene stukken van Molnar gespeeld en ook het vo- rige lustrum is met een stuk van dien schrij- ver (Theater) gevierd FELIX TIMMERMANS ALS SCHILDER. Hij werkt aan een Kruisweg, In de (Brusselsche) Standaard verhaalt een redacteur van dit blad van zijn jongste bezoek aan „Den Fee", zooals Timmermans in de wandeling wordt geheeten, en van diens huidige werkzaamheden welke, cp het oogen- blik, vooral van picturalen aard blijken te zijn. We vallen, aldus de Standaard-man, 0] een stoel terwijl Timmermans een mooi pastel een zicht op de kerk boven roode daken, fixeert. Wat hij tegenwoordig doet? 's Morgens Breughel tot aan de patatten, dan teekenen, schetsen, brieven schrijvenDe koerier wordt zoo groot, dat hij een secretaris heeft aangcworven en naar een schrijfma- chien zoekt. Breughel moet af tegen October. Het zal een omvangrijk werk zijn, geen tech- nische studie, maar een boek over Breughel zooals Timmermans hem ziet. Intusschen jjaat O. L. Vrouw in de Doorn- kens, uit het Fransch van Gheon vertaald, weldra onder riruk bij de N. V. De Standaard. Het stuk zal, eigenaardig genoeg, nooit in het Fransch verschijnen. Het blijft iets voor Vlaanderen, heeft de auteur gezegd. Gheon schikt ook met zijn compagnons naar Brussel te komen om daar „De Ster", door hem in het Fransch vertaald, op te voeren. Timmermans werkt verder sinds lang reeds aan een Kruis weg. De schetsen, in pastel, hangen naast me kaarJ dant van Pangalos, en een aertigtai andere Pangalisten. Alle samenzweerders zijn ge- arresteerd. Gebleken is dat de samenzwering ten doel had de huidige regeering omver te werpen en Pangalos wederom aan het bewind te brengen. Zij was echter vrij' sledht georgani seerd en de autoriteiten hadden er spoedig de lucbt van gekregen. onder het Kruis". Ze gaan naar de tentoon stelling, op 10 September door „de Pelgrim" waar Timmermans deel van uitmaakt -— te Antwerpen ingericht. Voor dien Kruisweg is hij thans vol vuur, een voor een komen de sta- ties klaar. Die worden dan in groot formaat en in kleur door de Standaard uitgegeven met een inleidenden „psalm" van den kunstenaar. Eigenlijk waren deze schetsen bedoeld als de voorbereiding van den Kruisweg, dien hij voor het Begijnhof zal maken om de oude, verweerde schilderijtjes langs de straatjes te vervangen. Die nieuwe Kruisweg wordt ge- schilderd op eternit met een nieuw procede, dat de verf tegen de guurste ontij bestand maakt. Een eerste proef is volkomen gelukt en de uitslag verrassend mooi. Dit jaar komt er ook weer een Pallieter- Kalender. De motieven zijn allemaal aan het Begijnhof ontleend met begijntjes, processie en het haantje van den toren!Maar Breughel blijft hoofdzaak! Dan komt er een herinnering aan Raymond de la Haye, den bekenden Lierschen schilder, die bij den aanvang van den oorlog sneuvel- de. En de rest is voor later! Daarop een wandeling gemaakt, de nog weer gegroet, de vesten afgestapt. blijft schoon in zijn kunstenaars. kerk Lier CHINA. SOEN NOG NIET DEN JANGTSE OVERGETROKKEN. Met het oog op de jongste berichten om- trent het hernieuwde dreigende gevaar voor Sjanghai wordt erop gewezen, dat de uitge breide leger- en vlootmacht, welke in Januari en Februari voor de verdediging van de ne- derzetting ui t alle deel en van Engelaad zoo- wel als uit Amerika werd gezonden, sinds dien tijd vrijwel geen wijziging heeft onder- gaan. De oorlogsschepen zijn nog steeds ter plaatse aanwezig en de verdedigingswerken der nederzetting verkeeren in bevredigenden toestand. Dat de betrouwbaarheid dezer werken in de onmiddellijke toekomst op de proef zou worden gesteld, gelopft men te Londen niet, zoo meent de „0bserver". Ofschoon Tsjang Kai-sjek uitgeschakeld is en de troepen, wel ke hij aanvoerde, naar het Zuiden in de richting van Sjanghai terugtrekken, heeft het leger van Soen Tsjoean-fang, dat, naar men gelooft, niet bepaald sterk is, den Jangtse nog niet overgestoken. Dit oversteken zou wel eens groote rnoeilijkheden kunnen medebren- gen. Tang Sjing-sji, de huidige aanvoerder van het Hankau-leger, is, naar verluidt, zijn troepen aan het reorganiseeren, teneinde weerstand te kunnen bieden. DUITSCHLAND. NATIONAAL-SOCIALISTEN CONGRES Twintigduizend deelnemcts te Neurenberg. De nationaal-socialistische arbeiderspartij, onder leiding van Hitter en Streicher, heeft Zondag haar congres gehouden, waaraan 20.000 aanhangers deelnamen, o. w. talrijke vrouwen. In de stad was slechts matig ge- vlagd. De Landdagafgevaardigde Streicher open- de het congres met een rede, waarin hij uiting gaf aan de hoop, dat het Duitsche volk spoedig zou mogen inzien, „dat het slechts onder een Adolf Hitler de overwin- ning op de Joden kan behalen." De Rijksdagafgevaardigde Fricke oefende scherpe critiek uit op het in Duitschland heerschende parlementaire stelsel, de rijks- regeering en met name op de buitenlandsche politiek, zooals die door Stresemann wordt gevoerd. Botsingen hebben tot dusver niet plaats gevonden, daar andersdenkende arbeiders zich volkomen afzijdig houden en zich op de verkeerscentra niet vertoonen. GRIEKENLAND. EEN SAMENZWERING ONTDEKT. Actie der Pangalisten. Een samenzwering van een aantal volge- lingen van generaal Pangalos, den in gevan- genschap zittenden ex-dictator, is tijdig on- derdrukt. De beweging stond onder leiding van majoor Panagopoelos, voormaiig adju- BULGARIJE, EX-KONING FERDINAND. Zijn leven in Koburg Een. medewerker van de „Echo de Paris die in Koburg toefde, is ex-koning Ferdinand van Bulgarije gaan opzoeken. De vroegere tsaar der Bulgaren, een Saksen-Koburg van oorsprong, leeft daar in afzondering sedert hij in 1918 afstand deed van den Bulgaar schen troon. Tsaar Ferdinand, die zeer oud is geworden en moeilijk ter been is, ontving den Fran- schen journalist met groote voorkomend- heid. Hij brengt zijn dagen door met het kweeken van bloemen, het verzamelen van vo- gels en insecten, en autorijden. Ga^rne haal- de hij herinneringen op uit zijn jeugd, toen hij vaak in Frankrijk kwam, en met zijn moeder, een dochter van Louis-Philippe door de Pyre* neeen, door Bretagne of Normandie reisde. Over het verleden sprak de koning weini Alleen zeide hij te gelooven, dat geen votk werkelijk den oorlog heeft gewild. Het cata- clysme is door bepaalde kringen uitgelokt, die belang hadden bij een conflict onder de volken en die den moord van Serajewo hebben aan- gemoedigd. Meer wenschte hij niet te zeggen. Hij was immers te dicht bij de gebeurtenissen be-trokken geweest dan dat hij niet goed zou zijn ingelicht. Er zal een dag komen, zeide hij, waarop de openbare meening in Frankrijk zal begrijpen hoe onrechtvaardig zij te mijnen opzichte is geweest. Maar spoedig herkreeg de koning zijn op- gewektheid weer. Met belangstelling vroeg hij naar de toestanden in Frankrijk. Eet men nog altijd zoo goed te Parijs? Hoogelijk roemde hij de Fransche industrie, de Fran- sche automobielen. Hij meent dat de auto geen luxe is, maar een werktuig om te arbeiden. Voortdurend heeft hij moeilijkheden met de Duitsche politie, die zijn chauffeur herhaal- delijk bekeurt. De ex-koning is aan zijn memoires bezig, die hij in het Fransch schrijft. Aan het slot van het onderhoud vroeg hij waarom de jour nalist hem aan de vergetelheid wilde ontruk- ken. Waarom een doode te laten herleven en er aan te herinneren dat Ferdinand met-zijn- grooten-neus nog leeft, zoo spotte hij. OM DEN GASOORLOG TE RECHT- VAARDIGEN. Een Amerikaansche professor wil „bij wijze van proef" een stad ver- gassen. In het Chemical Institute van het Pennsyl vania State College zijn medio Juli j.l. op initiatief van het „Insitute of Chemstry" der „American Chemical Society" een reeks le- zingen en besprekingen gehouden, waarbij ook de oorlogs-„stikgassen" en hun gebruik besproken zijn. Bij deze discussies zijn en kele merkwaardige uitingen gedaan, die misschien gekwahfceerd zullen worden als „echt Amerikaansch", maar die toch met zonder meer voorbijgegaan kunnen worden, daar ze het oordeel zijn van mannen, die door studie getracht hebben dieper op het wezen der zaken in te gaan. Een er van, een chemisch professor aan een der „colleges", stelde voor, om „bij wijze van proef" eens een stad van ongeveer 10.000 inwoners te bombardeeren met traanverwekkeud gas, ten einde het groote publiek nu eens te overtui- gen van de buitengewone doelmatigheid van den gas-oorlog. Een dergelijke proef, naar den trant van Czaar Peter genonien op een of andere Amerikaansche stad, zou gedaan gunnen worden zonder blijvend nadeel voor de gezondheid der slachtofers en zekerlijk zonder eenig levensgevaar, terwijl het resul- taat er heel wat toe zou bijdragen om allerlei meeningen uit te roeien, „die alleen maar ge- baseerd zijn op vooroordeelen en geheel on- redelijke vrees". Dezelfde radicale spreker verklaarde, dat „een gas-oorlog, hoewel eigenlijk beestach- tig, zooals alle oorlogvoering, in werkelijk- heid veel minder afschuwelijk is dan alle an dere wijzen van vechfcen van menschen onder- ling". Om te bewijzen, dat de algemeene opi- nie, welke zich tegen het stikgas keert, het kwalificeerende als duivelachtig en beest- achtg heel overdreven is, zeide hij nog, „dat het hoofd der medische afdeeling van het leger van N.-Amerika heeft aangetoond, dat van de gewondten die vielen door andere middelen dan gas, gemiddeld 24 pet. zijn ge- storven, terwijl bij de verliezen door gas slechts 2 pet. doodelijk waren". (De percen tages der blijvend invaliden gaf hij niet op). Een der militaire chemici van de Chemical Warfare Reserve vertelde, dat weinig gedaan werd vanwege die Reserve ten behoeve van den aanval en wel gedeeltelijk „omdat de subsidie voor de Chemical Warfaree Reserve lager is dan die voor de voeding van de muildeieren van't leger". Geen nieuwe off m sieve gassen zijn ontwikkeld, maar verschil lende nieuwe kunnen elk oogenblik gevonden worden door den een of anderen chemisch en onderzoeker, die wellicht met een geheel an- der doel werkt. Er zijn enkele neutraliseeren- de gassen ontwikkeld, die gebruikt kunnen worden na een vijandelijken gasaanval, ten einde de loopgraven en de velden te reinigen om ze voor de eigen troepen weer veilig te maken. Ook een soort kleeding, die niet ver- brand kon worden door gas, werd zoo juist volmaakt. De nieuws te Amerikaansche vin- ding, die voor de verdediging op dit gebied de grootste warde heeft, bestaat volgens hem uit een sterk volmaakt gasmasker, dat toe- laat gesprekken te voeren. j TWEE MOOR DEN. Parijs is wederom ppgeschrikt door twee misdrijven, welke beiden een zeer gruwelijk karakter dragen. Een dezer avonden ontdekte de eigenaar ■van een vernikkel-werkplaats in de Rue Saint-Sebastien, toen hij voor het sluiten de ronde deed, in den halfduisteren kelder het lijk van een man, in een groen laken gewik- keld. Het bleek dat van een zekeren Alphonse Buttaud te zijn, een 74-jarigen arbeider, die vroeger zoo nu en dan op de werkplaats had gewerkt. Het lijk moest in den kelder zijn neergelegd nadat de moord was gepiee?? daar nergens eenig spoor van een misdaad was te vinden. Het personeel der onderneming werd ver- hoord Spoedig viel de dertigjarige meester- Tmecht, Rabier, door de mand. Hij bekende Rubbaud tijdens een woordenwisseling over een belangenquaestie te hebben gedood en het hjk daarna in den kelder te hebben geworpen Het wapen der misdaad, een bijl, is gevonden.1 Het tweede misdrijf werd Donderdagavon-j op de boulevard de Picpus gepleegd. Een 41. jar.'g man, Ripaux, bekend wegens dronken- schap en wacgedrag, vervolgde reeds aerui. men tijd Mine. Meyer, een weduwe, die met haar twee dochtertjes een huis in de R«. Victor-Chevreul bewoont, met zijn liefdebe- tuigingen. De weduwe wilde hiervan echter niets weten. Toen ze nu Donderdagavond met haar doch tertje naar huis liep, kwam eensklaps Ripauj op haar toe en loste eenige schoten op't drift tal. Het oudste meisje, Suzanne, werd aan he hoofd getroffen en overleed spoedig; Mm< Meyer kreeg een wond in den bals en v» keert in doodsgevaar. De dader is gearresteerd. KRUISING VAN MENSCHEN EN APEN? Een sow jet-experiment. Indertijd maakten wij melden van een Rus. sische expeditie, onder leiding van prof Iwanof, die naar Centraal-Afrika vertrolieii was, om proeven te nemen met kruisingen tusschen menschen (Congo-negers) en apen Volgens de sowjet-bladen is prof. Iwanof thans met 6 mensch-apen te Marseille gear! riveerd, vanwaar hij zijn levend materiaal naar Soechoem zal overbrengen. Daar zal hij eerst pogingen in het werk stellen tot ver- edeling van het aaptype, om vervolgens krui- singen met menschen te beproeven. STOOMVAATLIJNEN. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Karimata (thuisr.) 19 Aug. te Flavre. Moena (charter) v. Ast. n. Port Said, 21 Aug. te IJmuickn, terug uit zee, wegets machineschade. Sembilan (charter) 19 Aug. v. Java It Shanghai. Johan de Witt (uitr.) 18 Aug. te Singapore Prinses Juliana (thuisr.) 20 Aug. v. Genua. Rotti (thuisr.) 20 Aug. v. Londen n. Amst KON. HOLL. LLOWYD. Gelria (vacanteireis) 20 Aug. te Molde. Zeelandia 0 Aug. v. Buenos-Ayres te Ainst KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Minerva 20 Aug. v. Amst. n. Hamburg. Odys-eus 20 Aug. v. Amst. n. Hamburg. Orpheus 20 Aug. v. Amst. n. Zwijndrecnt. Rhea 20 Aug. v. Amst. n. Pto. Bariros. Vulcanus 20 Aug. v. Rott. n. Barcelona. 1 Ares 19 Aug. v. Hamburg te Bremen. Deucalion 19 Aug. v. Napels n. Catania/ Heceot 19 Aug. v. Trinidad n. Amst. Hermes 19 Aug. v. Constantinopel n. Bour gas. Juno 19 Aug. v. Vigo n. Lissabon. ^lero 19 Aug. v. Gothenburg n. Amst. terse us 20 Aug. v. Amst. n. Kopenhagen. prins der Nederlanden 19 Aug. v. Kopen hagen n. Amsterdam. Saturnrus 18 Aug. v. Pto. Barrus n. Li- vingston. Strabo 19 Aug. v. Bordeaux n. La Fallice. Theseus 19 Aug. v. Pasages te Bilbao. Van Rensselaer (uitr.) 19 Aug. te Barbados. Venus 19 Aug. v. Alexandria te Piraeus. KON. PAKETVAART-MIJ. Pahud, v. Rott. n. Batavia, 19 Aug. te Poii Said. ioutman 20 Aug. v. Melbourne n. Singa pore. c HOLLAND—AFRIKA LIJN. Gipfontein 20 Aug. v. Alogabaai n. Beira. Meliskerk 20 Aug. v. Tanga n. Kilindim. Nijkerk (thuisr.) 20 Aug. v. Kaapstad. Wendijk (uitr.) 17 Aug. te Dakar gesigna- leerd1, Giekerk (thuisr.) 19 Aug. te Dar-es-Salaam. Rijperkerk (thuisr.) 19 Aug. v. Port Said. Sumatra 19 Aug. v. Mombassa n. PL Soe- dan. HOLLANDAMERIKA LIJN. Breedijk 20 Aug. v. Rott. n. New York. Lochkatrine, v. Rott. n. Vancouver, 19 Aug te San Francisco. Nictheroy, v. Rott. n. de N. Pacific, 19 Aug te Colon. HALCYON LIJN. Stad Haarlem 15 Aug. v. Buenos-Ayres i- Rosario. HOLLAND—OOST-AZIe LIJN Zosma (thuisr.) 19 Aug. v. Penang JAVA—BENGALEN LIJN. Ceylon, v. Calcutta n. Java, 18 Aug. v Ran goon. 5 HOLLANDAUSTRALIA LIJN. Areadskerk (uitr.) 19 Aug. v. Genua I HOLLAND—BRITSCH-INDIe LIJN.1 Bild-erdijk 20 Aug. v. Rott. n. Bombay. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. Albireo (uitr.) 19 Aug. v. Lagos. Haarlem (uitr.) 18 Aug. v. Bordeaux. Kilstroom (uitr.) 19 Aug. te Seccondee. Kijnland (uitr.) 16 Aug. te Fernando Po. Sche destroom (thuisr.) 19 Aug. te Sl.erebrt Texel (thuisr.) 25 Aug. te Freetown verw. IJstroom (thuisr.) 21 Aug. te Freetown vef® HOTTERDAM&HE LLOYD. Blitar (uitr.) 20 Aug. te Belawan. Modjokerto (thuisr.) 19 Aug. v. Hamburg. Sitoebondo 20 Aug. v. Rott. n. Batavia. Tabanan (uitr.) 19 Aug. v. Marseille. Ternate (thuisr.) 19 Aug. v. Port Said ^ri. v- Batavia n. Rotterdam. ROTTERDAMuZUID-AMERIKA LIJN.' Poeldijk (thuisr.) 19 Aug. v. Las Palmas. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Alcinous 20 Aug. v. Liverpool a Batavii. Euryades, v. Batavia n. Amst., 19 Aug. tl upez. Peisander 19 Aug. v. Antwerpen te Hamburg, Polyphemus, v. Liverpool n. Batavia, 19 Aug. te Port Soid. Rhesus, v. Batavia n. Amst., 19 Aug. v. Porf Said. Clclops, v. Japan n. Rott., 18 Aug. v. Coiom bo. Laomodon 20 Aug. v. Batavia te Amsterdam. Polydorus 19 Aug. v. Amst. te Batavia. EMZETGO LIJN. 1 1 Jonge Anthonie 19 Aug. v. Lipari te Parler^ mo. !i J°»ge Maria 20 Aug. v. Valencia te F

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 8