DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De reactie over de geheele wereld. BuiienRand No. 198 Di{ nomraer besfaaf ait 2 btadeSc Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 Deze Coorant wordt CLKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ibonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alk&aar 2.— franco door feet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlfeNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsrafrtfa, Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkeri] v/h HBRMl. COITMA fOORt Voordam C9. Dfrftpieuri G. U. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Hoofdredacteun Tj. N. ADEMA* WOENSDAG Postgiro 3706w. 24 AUGUSTUS Qageflijksch overzicht. OUDE VEETEN ROESTEN NIET Frankrijk en Duitschland. fiet onoplosbare bezettingsvraagstuk. Wie na Locarno en Geneve op begrijpe- rijke, doch naleve wijze de meening was gaan koesteren, dat alle ongenoegen tusschen Frankrijk, Engeiand en Duitschland de we- reld uitgeholpen was, zal zoo langzamer- hand wel tot de conclusie zijn gekomen, dat practisch het resultant van de bekende in bovengenoemde plaatsen gesloten overeen- ikomsten niet bijster groot is. De politieke atmosfeer in geheel Europa blijft verre van goed, verslechtert eerder En bet is te verwachten, dat wij een verzoening, een algeheele verzoening tusschen de voor- malige vijanden wel niet meer in persoon zullen beleven. Even scheen het, alsof het tusschen Duitschland en Frankrijk gesloten handels- verd'rag inderdaad den weg opende tot ver- betering der verstandhouding, ook in niet- economisch, doch politick opzicht. Het onoplosbare bezettingsvraagstuk komt echter weer roet in 't eten gooien. m. a. w. werpt een nieuw en fel licht op het oog immer aanwezige wantrouwen. Uit de berichten in ons blad weet men reeds, dat Engeiand heeH aangedrongen op een aanmerkelijke vermindering der bezet- tingstroepen in net Rijnland. Er is thans vastgesteld, zoo redeneerde men te Londen, dat Duitschland aan al zijn ontwapeningsverplichtingen heeft voldaan, welnu dan kan er ook geen bezwaar meer worden gemaakt tegen de vermindering van een bezettingsleger dat ons massa s geld kost en Duitschland een doom in het oog is! Wanneer men de kwestie van Engelsch standpunt besch'ouwt, is deze redeneering ongetwijfeld juist. Immers: de Britten heb ben alleen bezetting bedongen om zeker te zijn van de uitvoering van het Vredesver- drag. Nu die uitvoering onberispelijk ge- schied is. vindt men het te Londen dar. ook welletjes. Voor Frankrijk en Belgie heeft de zaak echter nog een anderen kant. Voor hen is de ■bezetting tevens een beveiliging tegen over- haaste Duitsche schendingen aer grenzen. En daar wij schreven het hierboven reeds het wantrouwen de wereld nog lang niet uit is, acht men het een rustig idee een „Wacht am Rhein" te hebben. Wel oordeelde men te Parijs en Brussel, als te Londen, vermindering van de sterkte van het bezettingsleger billijk. Bijgevolg gaat het er nog slechls om, uit hoeveel man de vermindering zal bestaan en van welk land de meeste militairen moeten terugge- trokken worden. Het schijnt geen punt van verschil meer te zijn voor de betrokken partijen, dat de be- zettingstroepen met 10 a 12.000 man wor den verminaerd, dus van ruim 70.000 wor den veiminderd, dus van ruim 70.000 wor den gebracht op ongeveer 60.000. Ook de Fransche regeering moet dit heb ben toegegeven. Maar de kwestie is daar- mee nog niet opgelost. Wanneer men de Vcss. Zeitung gelooven mag, heeft de Fran sche regeering in haar nota verklaard, dat zij uit militaire overwegingen niet meer dan 5000 man kan terugnemen. De andere helft zal dus moeten bestaan uit Engelschen en Belgen, die echter geen neiging hebben om zoover te gaan. Bij den eisch van Frankrijk komt de evenred'igbeid ook leelijk in 't ge- drang. Een blik op de cijfers maakt dit dui- delijk. Het Fransche contingent van de be- zettingstroepen bedraagt 56.000, het Engel sche 7500 en het Belgische 6500. Wanneer ieder der drie partijen een relatief gelijk aan- tal manschappen uit het Rijnland terugtrok, zou dit voor Frankrijk bedtagen 8000," voor Engeiand 1070 en voor Belgie 930 militai ren. Dit is wel iets anders dan dat Frankrijk 5000 en Engeiand en Belgie te zamen 5000 man zouden terugtrekken! Ook a! zou men het beginsel der eveniedigheid hier niet in zijn vcllen omvang willen toepassen, dan nog blijft het verschil enorm, en kan men zich voorstellen dat Londen noch Brussel grif bereid zijn om op de Fransche voorstel len in te gaan. Wanneer de vermindering tot 60.000 man een feit wordt, hebben de Duitschers nog niet wat zij willen. Zij beroepen zich op de nota van 15 November 1925, waarin is vastgesteld, dat wanneer Duitschland zijn verplichtingen nakomt, de geallieerde bezet- tmgstroepen op normale sterkte gebracht zullen worden. De Duitschers nu verstaan onder „normale sterkte" het aantal, dat Duitschland zelf voor 1914 in het Rijn-gebied had liggen, namelijk een contingent van on geveer 50.000 man Frankrijk is het daarmede echter niet eens en acht de bezetting alleen dan „normaal" als het volkomen voor verrassingen bevei- igd is. Het resultaat van dit alles is geweest, dat fr uitvoerige besprekingen tusschen Parijs in Londen zijn gebouden over deze kwestie.1 Engelsche bladen weten van betrouwbare vermoedelijk dus officieuse, zijde te melden, dat Londen een terugtrek-king van 14.000 man, 11.000 Franschen en 3000 Engelschen en Belgen had voorgesteld. En de Echo de Paris, die over de inzichten van de meerder- heid in het Fransche kabinet gewoonlijk goed is ingelicht, verzekert dat Frankrijk maar 5000 man aan het bezette gebied wil onttrekken, omdat het de overblijvende 50.000 man het minimum acht, waar het niet bene- den kan gaan zonder zijn Rijnland-dekking il'lusoir te maken. Indien Engeiand dus aan de Duitsche wen- schen, om de gezamenlijke bezettingslegers tot 54.000 man te verminderen, gevolg wil geven, zouden voor zijn eigen en voor het Belgische contingent maar 4000 man meer beschikbaar zijn. Zonder het internationaal karakter van bet bezettingsstelsel aan te tas- ten, is een zoo sterke wijziging in de samen- steliing* der contingenten niet mogelijk en daarpm zal de Engelsche regeering zich ten slotte wei neerleggen bij een veel gerin- ger concessie aan Duitschland dan zij had gehoopt te bereiken. Dit te meer omdat zij van de Belgische regeering, die in het geheel niet was geraadpleegd, en daarover onsticht lijkt te zijn, nauwelijks steun voor haar standpunt kan verwachten. Het blijkt dus wel, dat er nog heel wat ge- delibereer noodiig zal zijn eer ten opzichte van de bezettingskwestie de geest van Lo carno en Geneve zal hebben gezegevierd. Voorloopig, noginaals, heeft het er meer van dat de verhouding verkoelt, instede van verbetert. Men zou haast geneigd zijn een bekend spreekwoord om te d'raaien en te zeggen „Oude veeten roesten niet!" Sacco en Vanz,etti. In frankrijk. Ernstige onlusten te Parijs. Gisteravond is het gepeupel korten tijd baas geweest in de binnenstad. Tegen negen uur was 'n communistische betooging voor Sacco en Vanzetti bijeengeroepen. Terwijl de politie de manifestanten op de groote boule vard afwachtte, heeft een zwerm opgeschoten jongens de Boulevard Sebastopol totaal ont- redderd. Zij braken de roosters onder de boo- men op, stieten de winkelruiten in, voorzoo- ver die niet door ijzeren luiken bescherm-d waren en maakten alles stuk, wat zich op den openbaren weg bevindt, zooals boomen, ban- ken en politiehuisjes. Er werden barricaden opgeworpen die het verkeer vrijwel onmoge- lijk maakten. Ook in andere deelen van de stad zijn ruiten ingegooid. Van stelen werd niets bemerkt, al werden de etalages natuur- lijk door de steenen leelijk vernield. Op het oogenblik is de politie den toestand meester. De perfect van politie, die ter plaatse is, laat zich daaromtrent optimistisch uit. Hoe veel menschen gewond werden is nog niet te zeggen. Voor alle cafe's werden de stoelen en tafeltjes weggehaald. De binnenstad is nog als het ware in staat van beleg. Een groote politie- en troepenmacht blijft op de been. Betoogingen te Parijs verboden. De minister van buitenlandsche zaken, die de voor gisteravond belegde betoogingen voor de Amerikaansche ambassade en op de groote boulevards heeft verboden, heeft bui- tengewone maatregelen verordend om de minste samenscholing uiteen te jagen. De brandweer zal de betoogers bespuiten indien zij ongeregeldheden verwekken. Niettemin hebben verschillende organisa- ties nieuwe oproepen gepubliceerd. De Socialistische Federatie zegt in een proclamatie: „De misdaad is volbracht. Be- volking van Parijs, geeft gehoor aan de op roepen!" Toch hebben-de socialistische vak- bonders geweigerd tezamen met de commu- nisten te betoogen, daar dezen excessen trachten uit te lokken. Zij eischen den boycot van alles wat Amerikaansch is. Aan voetgangers en voertuigen is het ver boden de ambassade en het consulaat te pas- seeren. Bomaanslagen. Te Montpellier heeft een hevige ontplof- fing plaats gehad, veroorzaakt door een bom. Het commissariaat van politie heeft groote materieele schade geleden. Een agent werd licht gewond. Een andere ontploffing had plaats voor het Jeanne cFArc-beeld, waarbij een gedeelte van het hek en het beeld werd vernield. Geen feesten voor de Ameri kaansche soldaten. Cachin, Marty en Doriot, de drie thans in de Sante-gevangenis gedetineerde communis tische Kamerleden, hebben een brief tot den voorzitter der Kamer gericht, waarin zij ver- klaren dat zij voomemens waren de regeering te interpelleeren over de onmogelijkheid om het ter gelegemheid van het op 19 September te bouden congres van het Amerikaansche Legicen plaats vindend nationaal feest te laten doorgaan wegens den volksrouw over de executie van Sacco en Vanzetti. IN RUSLAND. Verontwaardiging onder de bols- jewieken. Toen te Moskou de tijding der executie van Sacco en Vanzetti bekend1 werd, hadden er talrijke demonstraties plaats. Het uitvoerend comite der Communisti sche Internationale heeft een oproep gepubli ceerd, waarin er de nadruk op wordt gelegd, dat men de Amerikaansche justitie dezen jus- titioneelen moord niet zou vergeven en dat de klassenjustitie zich in de toekomst zou heb ben te verantwoorden. De moord bewijst, dat het huidige burgerlijke regime in de Veree- nigde Staten niet meer stevig genoeg gefun- deerd is om edelmoedigheid te kunnen be- trachten. De arbeidersorganisaties van Moskou, Le ningrad en andere groote steden hebben ten teeken van rouw de vlag halfstok geheschen. IN DE VER. STATEN. Bomontploffing te Cleveland. Bij de deur van de St. Joseph-kerk is een bom ontploft, die de ruiten der kerk en die van een naburig huis vernielde. De politie schrijft de ontploffing toe aan de aanhangers van Sacco en Vanzetti. Er werd niemand gewond. Onsmakelijke propaganda. Het Comite Sacco-Vanzetti deelt mede, dat met het stoffelijk overschot der terechtgestel- den in speciaal vervaardigde lijkkisten een rondreis naar de steden in de oostelijke sta ten zal worden gemaakt en misschien verder westelijk tot Chicago. Eerst zullen de lijken op een praalbed in den zetel van het Comite worden tentoonge- steld. VoorPnrgsmmtregelen te New- York. troe pen in gereedlteid. Gemeld wordtr dat negenhonderd officie- ren en soldaten, verdeeld over zes compag- nieen infanterie en twee compagmieen macbi- negeweren, geposteerd zijn op Governor Is land in de haven van New York, gereed om zoo noodig direct medewerking te verleenen aan de politie. (Governor Island ligt aan den ingang van de East River vlak voor New York). In verscheidene steden is telefonische ver- binding tot stand gebracht tusschen het gar- nizoen en het hoofdkwartier der politie. IN ZWITSERLAND. Ernstige relletjes te Genive. Na afloop van een Maandagavond ge- houden vergadering ten gunste van Sacco en Vanzetti begaven de betoogers zich, zooals wij reeds meldden, naar het ge-bouw van het consulaat der Vereenigde Staten, dat door de politie werd bewaakt. Zij wierpen stee nen, tomaten en rott-e eieren naar de age® ten. De politie voerde een charge uit. De be kende anarchist Tronchet te Geneve spoorde de betoogers aan om, wanneer Sacco en Vanzetti geexecuteerd worden, morgen de politie weer voor bet consulaat der Ver eenigde Staten te ontmoeten De betoogers protesteerden voorts heftig voor een bioscoop, waar een Amerikaansche film werd vertoond, Eenige agenten werden hierbij gewond. Daarop stroomden de be toogers te zamen voor bet Volkenbonds- paleis. Zij gooiden de ruiten met steenen stuik, voornamelijk die der groote zaal, waar morgen de derde algemeene verkeersconfe- rentie zal bijeenkomen, alsmede de ruiten van de groote bibliotheek. De schade be draagt tienduiz-enden francs. Voorts wierpen de betoogers de ruiten van twee bioscopen stuk, alsmede van een Amerikaansch persbureau en een Ameri kaansche garage. Zij bel-egerden een politie- posthuis. De agenten vuurden op de menigte opdat deze zich van het posthuis zou ver- wijderen. De brandweer kwam daarop de menigte natspuiten, daar deze weigerde, uit een te gaan. In den loop van de wanordelijk- heden werd een beambte door een onbekende doodgeschoten. In Volkenbonds'kring-en overweegt men ernstig, schadevergoeding voor de i-nge- gooide ruiten te vragen van het kanton Geneve. Van Amerikaansche zijde zou men geen stappen doen om te protesteeren tegen de anti-Amerikaansche stemming, die zich gisteren te Geneve heeft geuit. Poging tot brandstichtlng in het Volkenbondsgebonw. Bij de opstootjes van gisteren slaagden eenige personen er in het gebouw van den Volkenbond binnen "te dri-ngen, waar zij trachtten brand te stichten, betgeen hun door een beambte werd belet. De burgers, die wenschen dat de orde ge- handhaafd blijft, worden opgeroepen tot het vormen van een burgerwacht. Uit het onderzoek schijnt te zijn gebl-eken, dat de onlusten waieu voorbereid door plaatselijke en buitenlandsche extremistische elementen. Maatregelen fe Genive. De staatsraad heeft een proclamatie uitge- vaardigd, waarin de bevolking wordt uitge- noodigd haar kalmte te bewaren. Samenscholingen en optochten zijn verbo den. De Bondsraad heeft de regeering van Ge neve verzocht onmiddellijk haar troepen te mobiliseeren en een gedetailleerd rapport op te stell-en nopens de gebeurtenissen van gis teren. De schade. Nieuwe arrestaties. De in den afgeloopen nacht door de be toogers aangerichte schade wordt op 100 000 francs geschat. De voormiddag van Dinsdag verliep rus tig: een stortregen werkt-e kalmeerend. Het Volkenbondsgebouw en het Ameri kaansche consulaat worden door een sterke politiemacht bewaakt. Dinsdagavond schoolden bij dit consulaat grooU menschenmassa's samen, weie door de politie met brandspuiten werden uiteen- gedreven. Tien persoren werden gearres- teerd. Maatregelen der regeering. Naar aanleiding van de plaats gehad heb- bende opstootjes te Geneve kwam de Zwit- sersche regeering gistermorgen bijeen. Zij besloot aanvankelijk, het Zwitsersche leger te mobiliseeren, d'och daar de Gen-eefsche re geering zich hiertegen verklaarde, nadat de socialistische leiders verklaard I adden. niets met de rebellen van gisteravond te maken te hebben en geenerlei betoogingen te wen schen, besloot men, het leger siechts in ge- reedheid te houden, om zoo spoedig dadeiijk te kunnen optreden. Voorts zonden de Zwitsersche en de Geneefsche regeering afgezanten naar den Volkenbond om haar excuses aan t-e bieden. De heer Dinichert, afgezant van de Zwit sersche regeering, verzekerde den secretaris- gen-eraal, dat alle mogelijke maatregelen waren getroffen, om de veiligheid van de Volkenbondslocaliteiten verder te waarbor- gen. De secretaris-generaal bedankte d-e beide regeeringen voor de betoonde hoffelijkheid en beloofde daarvan aan den Volkenbond kennis te geven. IN DUITSCHLAND. Botsingen te Berlijn. Maandagnacht is bet bij de Amerikaansche ambassade tot botsingen gekomen tusschen communisten en politie waarbij achttien per sonen werden aangehouden. De politie staat gereed om uit te rukken daar men hed-en nieuwe betoogingen ver- wacht. Het oordeel der pers. De Berlij-nsche pers bespreekt in uitvoerige hoofdart-ikelen de terechtstelling van Sacco en Vanzetti. Gelijk te verwachten was loopt het oordeel al naar gelang van de politieke richtingen zeer uiteen. De sociaal-democrati- sche en democratische bladen schrijven on- verbloemd, dat er 'n justitioneele moord heeft plaais gehad. Het vonnis en de terechtstel ling zijn volgens hen een uiting van klassen- haat De beide terechtgestelden zijn huns in- zigns onschuldiige slachtoffers. De rechts-radicale pers daarentegen toont zich zeer voldaan. Schuldig of onschuldig, de staat Massachusetts heeft bewezen zijn autoriteit te willen en te kunnen handhaven, en zich niet te laten afschrikken. De protest- acties uit alle deelen der wereld waren door- zichtig. Men wilde uit't geval munt slaan, desn-oods ten koste van de veroordeelden. Uit deze actie kon men siechts winst halen. Werden de beide Italianen terechtgesteld, dan had men twee martelaars meer, werd hun gratie ver- leend, dan kon men pralen met een groote overwinning. In de gematigde rechtsche pers kan men weer een ander oordeel lezen. Daar wordt tweeerlei vastgesteld1: Of de twee mannen schuldig waren of niet, konden siechts zij be- oordeeien, die imzage van alle processtukken hadden gehad. Men behoorde zich daar als -buitenstaanders niet in te mengen. Wel heeft men echter als mensch scherp te v-eroordee- len, dat het mogelijk was, Sacco en Vanzetti, zelfs als zij schuldig waren, door bet telkens uitstellen van de executie zeven jaar lang zoo onmenschelijk te pijnigen. Dat de beide onge- lukkigen tot drie ma-al toe naar de cellen des doods zijn gebracht, alvorens zij eindelijik werden geexecuteerd, is ook volgens deze bladen een wreedheid, waarmee de Ameri kaansche justitie geen eer inlegt AMERIKA. DE ZAAK SACCO EN VANZETTI. Waren zij schuldig of niet? Het Hbld. van gisteravond bevat een correspondentie d.d. 11 Aug. uit New York, waarin de vraag gesteld wordt of Sacco en Vanzetti al dam niet schuldig waren aan den moordaanslag waarvoor zij thans zijn te rechtgesteld. Grootendeels bestaat deze beschouwing uit een exerpt van de door gouverneur Fuller openbaar gemaakte motiveering voor zijn weigering tot begenadiging. Allereerst worden daarin de getuigenver- klariingen onder het vergrootglas genomen en wordt aangetoond, dat zij die getuigden ten gunste van Sacco en Vanzetti allesbehal- ve betrouwbaar waren. Zelfs de verklaring van den Portugees Madeiros, die ter dood veroordeeld voor een ander feit, trachtte de schuld van Sacco en Vanzetti op zich te nemein, wordt, hoewel de publieke opnde zijn getuigenis van het aller- grootste belang achtte, ongeloofwaardig ge- noemd. De rapporten wijzen n.l. uit, dat Madeiros niet het minste afweet van dec moordroof te South Braintree en onder meer als excuus voor zijn vergeetachtigheid op- geeft, dat hij toen bij het eerste schot zijn bezinnning verloor van den schrik! Daarnaast bevatte het rapport van Fuller echter eenige nuchter-klinkende feiten, die vrijwel onweerlegbaar schijnen en ook nook gelogenstraft zijn. Evenals de bomaanslagen door de radica- len ontkend worden als zijnde niet in over- eenstemming met hun politieke beginselen, zoo heeft Sacco na de uitspraak van het von nis j.l. Juni verklaard, dat hij en Vanzetti vijanden waren van ieder geweld, tegen bloedvergieten en ook nooit bloed ver- goten hadden en daarom oorlog aan den oorlog predikten. „Ten slotte", zegt het rapport, „is er het punt dat beiden gewapend waren op het oogenblik van hun arrestade. Sacco had een geheel geladen automatische revolver onder zijn broekriem en 22 scherpe patronen in zijn zak, Vanzetti droeg een ge laden 38 caliber revolver. De laatste ver klaarde zijn bewapening, omdat er zooveel misdaden in de buurt plaats vonden. Sacco had het wapen bij zich om de patronen in een bosch weg te schieten, maar had het vergeten door de ontmoeting met een vriend en was verbaasd bij zijn arrestatie dat de revolver op hem gevonden werd, hij had niet gedacht die bij zich te hebben." Berardelli was een der neergeschoten be- wakers van den betaalmeester en niet alleen was zijn revolver verdwenen maar zij werd op Vanzetti teruggevonden. „Berardel!i moest altijd een wapen dragen en er is geen reden op te geven, waarom hij het juist dien dag bij de uitoefening van zijn plicht niet gedragen zou hebben. Het werd echter niet op zijn lijk aangetroffen maar een er op ge- lijkend wapen werd op Vanzetti gevonden, waarover hij nooit volaoende inlichting heeft kunnen geven hoe hij er aan kwam." „Na Sacco's arrestatie bleek dat hij in het bezit was van een revolver, die de moor- dende kogels afschoot, althans afschieten kan. Tegenover het meeningsverschil der deskundigen, waarvan sommigen beweren, dat die revolver wel gebruikt is en anderen verklaren van niet, zijn wij na nauwkeurig onderzoek van photo's langs microscopischen weg tot de overtuiging gekomen, dat de eer- sten gelijk hebben. Maar zelfs wanneer het niet dit speciale wapen betreft, dan nog was in elk geval hetzelfde soort wapen gebruikt." Het bogel-ond/rzoek. Veel is er geschreven en gesproken over deze kogel-kwestie en voor eenige weken heeft maj. Goddard aangebodeo een proei van idenfificatie der kogels te doen te mid den van officieele vertegenwoordigers der beide partijien. Ook hij kwam tot dezelfde resulaten en herkende pertinent den kogel als uit Sacco's revolver afgeschoten Door de jaren heen heeft zich een kogel-onderzoek gevonnd, dat in nauwkeurigheid niet afwijkt van het Bertillon-systeem van vingerafdruk- ken. Deskundigen verklaren, dat geen enkel vuurwapenloop op een andere lijkt; de groe« ven en inkervingen, op de huis gemaakt, be- hooren bij een enkelen loop en de photogra- fische lens voor de microscoop liegt niet, zegt de wetenschap. De kogel, gevonden ia Berardelli's lijk, was van een ouderwetsch soort, dat niet meer gefabriceerd wordt en de rijksdeskundige met twee assistentea trachtte vergeefs hen elders aan te schaffen om te eperimenteeren. Maar hetzelfde soort patronen werd ten getale van twee en twintig stuks in Sacco's zak aangetroffen." Na hun arrestatie hebben beiden zich ver- strikt in een warnet van leugens. die zij later herroepen hebben. Terwijl Sacco eerst verklaarde den 15en van die maandl den hee- len dag op de fabriek gewerkt te hebben, deelde hij later mede naar Boston te zijn ge- gaan om een paspoortvisum. En daar zou hij den landgenoot gesproken hebben, die later de sterkste getuige a dlecharge voor hem werd. Zelfs het vinden van een pet op de moordplek, die wat kleur en maat betreft ge heel met die van Sacco overeen kwam en die hij om onaspeurlijke redenen kwijt was kan op de groote lijst „toevallige omstandighe- den" geplaatst worden. Maar een ding vraagt elk nuchter redeneerend mensch zich toch met verbazing af: waarom hadden deze twee vredelievende philosofen, die oorlog verfoeiden, een geladen moordtuig op zak Alweer zonder in rekening te brengen, dat detective Conolly bij de arrestatie van Sacco moest roepen: Hands up! toen deze een handbeweging maakte naar zijn jaszak. Het is volstrekt niet uitgesloten, dat des- tijds het proces onbewust met vijandig voor- oordeel gevoerd is, zooals in het Zuiden een neger eenvoudig aan een boom geknoopt wordt door de menigte. Maar lelfs dan heeft dit niet de doodstraf bewerltstelligd. zooals ALKMAARSGHG COORANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1