DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM. Dancing. Centrum-Hotel. 0 vn Jazz-Band Jazz-Band De reactie na de terechtstelling. ITbonnementgprijs bij vooruitbetaling per 3 mnanden f2.—fr. per post f2.50. Bewjjsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmtft Brleyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.li. Herins. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactle No. 33. DOIDERDAG Directeur: O. H. KRAK. Hoofdredacfeur Tj. N. ADEMA. 585 AUGUSTUS Dagelijksch overzicht. EEN MERKWAARDIGE FIGUUR UIT HET MODERNE EGYPTE. Zagloel Pasja overleden. Zijn anti-Britsche politiek. Zooals wij gister reeds meldden is Zagloel Pasja, zeker een der merkwaardigste pol i- tieke figuren van bet mod erne Egypte, te Cairo overleden op 77-jarigen leeftijo. Politicus in hart en nieren als hij was, heeft hij op den loop der gebeurtenissen in zijn land een belangrijken ifivloed uitge- oefend. Onophoudelijk kwam hij door zijn anti-Britsoh streven in botsing met Enge land, doch het dient erkend, dat zijn inzich- ten gematigd waren, dat hij geen utopieen trachtte te verwezendijken en alls exeessen zorgvuidig vermeed. Hij was een man, waar kracht van uitging, die met hart en ziel de bloei van Egypte voor stond en wiens naam in de geschiedenis van zijn vaderland met eere zal blijven vermeld. Den laatsten tijd trad hij weinig op den voorgrond. Ouderdom en ziekte beletten fcem een rol van beteekenis te vervullen. Reeds verscheidene weken geleden werd ge meld dat hij ziek was en de laatste dag en verwachtte men ieder oogenblik zijn doods- bericht. Hier onder volgen eenige levensbizonder- heden over hem. die wellicht Egypte's groot- ste staatsman is geweest. Saad Zagloel Pasja heeft in de geschiede nis van het Egypte der laatste jaren een ge- wichtige rol gespeeld. Ofschoon hij reeds in 1882 aan de politieke gebeurtenissen in zijn land deelnam, hij deed o.a. mee in dat jaar aan den Arabieren- opstand tegen Engeland trad bij toch eerst na den wereldoorlog, vooral wegens zijn nationalistische actie, op den voor grond Na den bovenvermelden opstand van 1882 sloot hij vrede met Engeland, onderhield zelfs nauwe relaties met den toenmaligen En gelschen oppercommissaris, lord Cremer. De nationalisten hebben Zagloel deze toenade- ring tot Engeiand vaak verweten. Sinds werd hij achtereenvolgens beambte aan het Egyptisch departement van onder- vijs, minister van onde-wijs, afgevaardigde en voorzitter van de wetgevende vergade- ling, door Engeland in 1912 aan Egypte ge- geven, welke den 22sten Jai.uari 1914 voor de eerste maal bijeen kwam. Reeds toen begon Zagloel de nationalis ten, die naar volledige onafhankelijkheid streefden, om zich heen te scharen. De be- weging kwam tijdens den wereldoorlog tot stilstand, doch in 1918 brak de strijd over de onafhankelijkbeid opnieuw met groote fel- heid uit Den 13den November 1918 verklaarde Zagloel zich bereid, naar Londen te gaan, om met de Britsche regeering te onderhan- delen. Londen was echter van een dergelijk bezoek niet gediend. Een kabinetscrisis in Egypte was van die weigering het gevolg. Een deputatie der Egyptische kamer, o.w. Zagloel Pasja, kreeg later opdracht, de Egyptische belangen ter vredesconferentie te Parijs te gaan bepleiten. Ook dit bezoek werd van Londen uit verboden. In Maart 1919 werd Zagloel gearresteerd en naar Malta overgebracht. Dit werd het begin van ernstige woelingen in Egypte. De nieuwe Britsche commissaris, lord Al- taby, hief het reisverbod echter op en Zag loel Pasja werd in vrijheid gesteld. Onmiddel'lijk begon hij toen een allerhef- figste agitatie tegen de Britsche regeering, zoodat tenslotte het Londensch kabinet tot het besluit kwam, een enquete-commissie, onder leiding van lord Milner naar Egypte te zenden. Van Parijs uit, waar hij toen ver- blijf hield, decreteerde Zagloel, dat de natio nalisten in Egypte deze commissie moesten boycotten. Eerst toen Engeland met de toe- egging kwam, dat de onderhandelingen zouden gevoerd worden op den grondslag van „onafhankelijkheid voor Egypte", mam Zagloel aan de besprekingen deel. Het re- sultaat bleef echter beneden zijn verwachtin- gen, weshalve hij' zijn anti-Britsche cam- pagne met nieuwen ijver hervatte. Tenslotte werd hem door de Britsche auto- riteiten aangezegd, het land te verlaten en toen hij aan deze order geen gevolg gaf, werd hij opnieuw gearresteerd (einde 1921) en eerst naar Ceylon, later naar de Seychel len-eilanden gedeporteerd. In Maart 1922 verklaarde Engeland het Britsch protectoraat over Egypte geeindigd. In April liet het den vice-konimg Foead tot onafhankelijken koning van Egypte uitroe- pen; Engeland behield zich echter het b'ezet- tingsrecht voor. Zagloel werd in 1923 vrijigelaten en keerde weer naar zijn land terug. In het voorjaar van 1924 vormde hij een kabinet, teneinde nogmaals een poging te wagen, de Engelschen tot nog verder-gaande concessies te dwinigen Zijn reis naar Lon- i n' 'Z1 ^en z°nier van 1924, en de bij die ge- legenheid met den Britschen premier, Mac uonald, gevoende onderhandelingen, bleven zonder resultaat. Intusschen raakte hij zetf bij de extremis- en zijner partij in ongenade; men verdacht ,n "ie kringen, van te weinig anti- ritsch sentiment en een aanslag op zijn Cairo, den 12en Jul! 1924. door een Wyptisch student gepleegd was blijkbaar W8tbare vertolkiog van die ontsfemming Zagloel werd shchts licht gewond Na den moord op den Engelschen sirdar, sih Lee Stack, den 19en November 1925, moest Zagloel, daar hij de door Engeland ge- eischte satis?actie te zwaar vond, aftreden. Zijn ministerie werd opgtvolgd door het kabinet ZiwarPasja. Bij de nieuwe verkiezingen boekten de Zagloelisten ernstige verliezen, zij behielden echter de meerderheid en Zagloel werd tot voorzitter van bet nieuwe parlement geko- zen. Dit parlement had echter slechts een zeer kortstondig leven, daar het onmiddel- lijik door Ziwar Pacha werd ontbonden, Geruimen tijd werd nu zonder parlement geregeerd, de toestand spitste zich opnieuw toe, tot tenslotte de nieuwe Britsche hooge commissaris, lord Lloyd, koning Foead en Ziwar Pasja tot toegeven overhaalde. Zoo kwam het den 28sten Mei 1926 tot de nieuwe verkiezingen, welke den Zagloelisten amdermaal een schitterende overwinning braehten. Zagloel Pasja wilde opnieuw het bewind in handen nemen, zwichtle echter voor het Britsche veto en stelde zich ten slotte te- vreden met een kabinet-Adly Pasja. Den lOden Juni werd hij wederom tot kamer- voorzitter gekozen. Zijn hooge ouderdom belette hem echter, zooals wij reeds opmerkten, verder een rol van eenige beteekenis te spelen. Thans is Egypte ten slotte een zijner kun digste staatslieden armer. B&aitenland Sacco en Uran/,etli. DE AGITATiE IN AMERIKA. Een „nationale conferentie" in voorbereiding. Zondag ver- assching van de liiken te Boston. Verscheidene organisaties doen ten gunste van Sacco en Vanzetti een oproep voor een nationale conferentie te New-York, met het doel de onschuld van de geexecuteerde Itali- anen te bewijzen. De laatste schikkingen voor de teraarde- bestelling zijn nog niet getroffen, doch het comite voor Sacco en Vanzetti maakt thans bekend, dat het niet mogelijk is, de lijken in de steden der oostelijke staten tentoon te stel- len. De lijken zullen Zondag te Boston wor den verascht, waarna de zuster van Vanzetti de asch van haar broer zal medenemen naar New-York, Londen, Parijs, Berlijn, Stock holm en andere steden alvorens ze in Italife te deponeeren. Te Pittsburgh Naar uit Pittsburgh wordt gemeld, is een soldaat, die met zijn troep order had gekre- gen, om een Sacco-Vanzetti-betooging te on- derdrukken, te Cameronia, bij Springdale (in Pennsylvanie), van vlak bij door cen der be- toogers neergeschoten en spoedig daarop ge- storven. De dader is gegrepen. Springdale liigt op zoowat 27 K.M. noondoostelijk van Pittsburgh. Nog verschillende opstootjes. Het blijft van aille kanten berichten regenen over opstootjes en betoogingen naar aan- leiding van de terdoodbrenging van Sacco en Vanzetti. Te Boston, waar gepost werd voor het gebouw der staatsregeering, werden een be- kende schrijfster, Edna St. Vincent Millay, en de 76-jarige directrice van de Engelsche af- deelrng aan Wellesley College, mej. Ellen Hayes, in hecbtenis genomen. Te Chicago was het opnieuw het mooie 18-jarige Italiaansche schoolmeisje Aurora Dangeio, dat een leidende rol speelde en dus weer opgepakt werd. En zoo zijn er berichten uit allerlei oorden ook buiten de Ver. Staten. De bonuiansla\g te Chicago. Volgens een Reuter-telegrara uit Chicago gelooft de politie niet d'at de ontploffing te Chicago, waarvan wij gisteren melding maakten en waarbij d'rie huizen verwoest werden, verband houdt met de zaak Sacco en Vanzetti, maar denkt zij, dat de bom ge- plaatst werd door een concurreerend clan- destien fabrikant van alcohol. De politie zoekt onder de puinhoopen naar drie man- nen, die er werkten. IN ZUID-AMERIKA. Betoogingen en plunderingen. In de Chileensche stad Ancud is het bis- schoppelijk paleis door brand totaal ver meld. De bisschop en andere geestelijken lie- pen brandwonden op. Er is een man gedood. Men houdt het er voor dat dit verband houdt met de zaak Sacco-Vanzetti. Te Asuncion, in Paraguay, is onmiddel'lijk na het bekend worden van de terechtstel ling van Sacco en Vanzetti de algemeene staking uitgebroken. Dientengevolge konden de bladen niet verschijnen. Te Buenos-Ayres l ebben groote betoogin gen plaats gehad. De ruiten van de gevange- nis werden ingegooid, ook de ruiten van Aimerikaansche kantoren en winkels moesten het ontgelden. Voorts werden de trams met steenen gegooid. Er zijn, 20 menschen in hechtenis genomen. De „stars and stripes" verbrand. Te Kaapstad hebben personen, die met Sacco en Vanzetti sympathiseerden, op het bordes /an het raadhuis een Aimerikaansche vlag verbrand. Een spreker bepleitte het boycotten van Amerikaansche artikelen. IN ALJSTRALIe. Staking van de zeelieden te Sydney. Uit Sydney wordt aan de „Times" ge meld, dat in verschillende deelen der stad bil- jetten zijin aangeplakt, waarin namens het Internationaal Comite van Verdediging van Sacco en Vanzetti alle industrieele arbeiders werden aangespoord Zondag j.l. den arbeid neer te leggen. De zeelieden besloten een z.g. ,,stop work"-vergadering te houden. Nader wordt uit Sydney gemeld, dat Maandag dried;uizend man onder leiding van den secretaris van den vakvereenigings- en arbeidersraad te Sydney door de stad trok- ken om te protesteeren tegen de executie van Sacco en Vanzetti. Zij hidden een paar md- nuten voor het Amerikaansche consulaat stil, dat door een sterke politiemacht werd be- waakt, doch namen geen dreigende houdimg aan. Daarna hervatten zij hun marsch en gingen in een der stadsparken uiteen. IN DUITSCHLAND. Ernstige kloppartij te Leipzig. Te Halle zijn naar aanleiding van de ge beurtenissen der laatste dagen alle links- radicale demonstraties gedurende drie dagen verboden. Te Leipzig heeft naar aanleiding van de executie van Sacco en Vanzetti een troep be- toogers getracht een politiehuis te bestor- men. Bij de vechtpartij, welke volgde werd1 een der demonstranten gedood, vele ande- ren en een agent zwaar gewond TE LONDEN. Bij een politie-charge worden twintig personen gewond. Na een meeting, die in Hydepark werd ge- houden als protest tegen de executie van Sacco en Vanzetti die vier uren duurde, had- den kort voor elven ongeregeldheden plaats. Toen de meeting uiteenging, verdrong zich een groote menigre voor de poorten van Marble Arch, waarop ongeveer honderd po- litie-agenten een charge met den stok detjen. Gemeld wordt dat daarbij twintig personen werden gewond. De meesten hunner ontvin- gen de eerste geneeskundige behandeling op de plaats zelf, doch twee mannen een een vrouw liepen verwondingen op, die hun opneming in het ziekenhuis noodig maakten. IN BELGIe. Relletjes te Brussel. In verschillende steden van Belgie hebben communisten-organiSaties betoogingen geor- ganiseerd als protest over de tCchtstelling van Sacco en Vanzetti. Te Seraing namen ongeveer tienduizend personen aan een straatbetooging deel, welke zonder noemens- waardige incidenten afliep. Te Brussel werd de bewaking van de Ame rikaansche ambassade door politie en recher che nog aanzienlijk versterkt. De communis- ten kwamen omstreeks 8 uur's avonds in het Maison der Syndicats bijeen en werden er door verscheidene hunner leiders, waaronder het Kamerlid van Overstraeten, -in buitenge- woon heftige bewoordingen toegesproken. Een aanzienlijke politiemacht was op de been, ten einde wanordelijkheden te voorko- men. Na afloop van de meeting in het Maison des Syndicats, waar ook het tweede commu- nistische Kamerlid Jacqemotte nog het woord voerde en zeide, dat de dooa van Sacco en Vanzetti en de daarop gevolgde verontwaardiging slechts de eerste vonk wa ren van den brand, die de heele kapitalisti- sche maatschappij moet vernietigen, trok een stoet van verscheiden duizenden personen voorafgegaan door de communistisehe jeugd- formatie naar de groote boulevards, waar terrassen der voornaamste cafe's ijlings wer den ontruimd en de blinden werden neerge- laten. Tusschen de Beurs en het Brouckere- plein kwamen sterke afdeelingen politic en bereden gendarmen onverwachts uit de zij- straten te voorschijn en chargeerden de be- toogers, die: „Weg met Amerika!", ,.Weg met Fuller," „Leve Sacco en Vanzetti!" rie- pen. In weinige minuten waren de boulevards geheel schoon geveegd. Groepen betoogers bleven in de zijstraten en ook op het Broucke- replein schreeuwen en fluiten; en later moest nog verscheiden malen gechargeerd worden om de fust te herstellen. Eenige personen lie- pen lichte verwondingen op en verscheidene betoogers werden gearresteerd. Omstreeks 11 uur 's avonds had de binnenstad haar nor- maal uiterlijk hernomen. IN DUITSCHLAND. Stakingen. In tal van fabrieken te Hamburg hebben de arbeiders gisteren een kwartier of een half uur gestaakt uit protest tegen de execu tie van Sacco en Vanzetti. Zelfs de straat- handelaars lieten den verkoop hunner waren een kwartier rusten. Te Stuttgart is het or- gaan van de communisten, de Suddeutsche Arbeiter Zeitung, in beslag genomen. Te Karlsruhe werd eveneens in alle fabrieken een kwartier den arbeid gestaakt. In de hoofdstad is gisterenavond in de Lustgarten een druk bezochte protestbetoo- ging gehouden. Voor zoover bekend, werd de rust nergens gestoord. Te Dresden, Leipzig en Chemnitz waren de betoogingen verboden. Te Weenen. Te Weenen werd het bericht der terechtstel ling van Sacco en Vanzetti bekend uit de extra-nummers der dagbladen. Later hebben alle bladen zonder onderscheid hun commen- taren op het gebeurde gepubliceerd. Het oor- deel is afkeurend. De Rote Fahne en de Arbeiter-Ztg. ver- schenen in rouwrand. Betoogingen zijn niet voorgekomen. De communisten hadden voor 's avonds een groote vergadering bijeengeroepen. De Rote Fahne kondigt aan dat het prole- tariaat wraak zal nemen voor deze terecht- stellingen. De politie bewaakt de Amerikaan sche legatie. De toestand is uitermate pijnlijk, daar Maandag a.s. te Weenen circa 40 vooraan- staande Amerikaansche journal isten aanko- men, om er voor een bezoek van drie dagen te blijven. Het pijnlijke van het geval schuilt mede hierin, dat deze Amerikaansche jour- nalisten officieel zullen worden ontvangen, en men feestelijkheden voor hen heeft georga- niseerd. IN FRANKRIJK. In Parijs een minne ulting. Te Parijs heeft in sommige kringen de ver- bittering over het lot van Sacco en Vanzetti zulke afmetingen, aangenomen, daf Dins- dag tienfallen communisten, in de buurt van de Arc de FEtoile opgejaagd door politie, zich gedrongen gevoelden om te gaan spu- wen op het graf van den onbekenden sol daat. Zoo althaiis meldt de New-York Herald. Volgens Belga is het graf niet ont- wijd. STOF- en MOTVR1J maken van k lee den en t a p M t e n. EULAU^EERFA (motvrij) van alle meubelstoflen. 121 agenten gewond, van wie tien ernstig. 250 menschen zijn Dinsdag bij de zooge- naamde betooging voor Sacco en Vanzetti gearresteerd. Etteiijke dieven werden in het bezit van uit winkelkasten gestolen goed, ge- lij'k schoenen en vulpennen, gevonden. 121 agenten zijn gewond, van wie tien ernstig. De omvang van de berokkende schade kan nog niet worden opgeheven. De stad Parijs is daarvoor aansprakeiijk, maar ze kan tach- tig procent op den staat verhalen. Staat en gemeente kunnen bovendien de bewerkers en medeplichtigen van de relletjes in rechte aan- spreken. Het bezoek der Amerikaansche oud-strijders. Het Nationaal verbond van oud-strijders heeft een communique uitgegeven, waarin het zegt zich in niets een oordeel te willen aanmatigen over de zaak van Sacco en Van zetti. Het doet een beroep op de redelijkhei i van de kamcraden oud-strijders, die vv- dwaald zijn in de rijen der comm -nisten en herinnert fvaan, dat de led en van het Am?- rikaansche legioen Frankrijk te huip zijn ge- komen om zijn vrijheid te beschermen. De 400,000 leden van het verbond hopen, dat de Fransche regeering alle maatregelen zal nemen om de orde te doen eerbiedigen en de ongewenschte vreemdelingen uit het land te zetten. Het verbond heeft besloten de Ame rikaansche wapenbroeders waardig te ont vangen en alle schikkingen te treffen, die nut- tig zijn om hun tijdens hun verblijf in Frank rijk het sympathie-betoon te doen geworden, waarop zij recht hebben. IN ZUID-FRANKRIJK. Betoogingen te Rijssel. Bij een betooging tegen de terechtstelling van Sacco en Vanzetti is het tot ernstige in cidenten gekomen, waarbij vele personen wer den gearresteerd. De maire heeft de nationale vlag' op het stadhuis halfstok doen hijschen. In een brief aan den minister van binnenl. zaken verklaart hij, dat hij weigert op 19 Sept. a.s. te vlaggen of eenigerlei plechtig- heid te organiseeren. ENGELAND, EEN SPOORWEGONGELUK. Elf dooden, twintig gewonden. Een personentrein van de Southern Rail way is bij Seven Ooks gederailleerd. Het deraillement heeft elf dooden, een twin- tigtal zwaargewonden en een dertigtal licht- gewonden geeisoht. De locomotief en twee wagens werden om- ver geworpen, een Pulman wagen geheel ver- pletterd. BALDWIN OVER CANADA. Een gunstige indruk. De premier Baldwin, die gisteren van zijn reis naar Canada te Londen is teruggekeerd, heeft zich blijkens een bericht van den draad- loozen dienst met de persvertegenwoordigers onderhouden. Hij betoonde zich zeer voldaan, ook over zijn reisgenooten, den prins van Wales en prins George. Hij kon zich geen beter reisgezelschap wenschen. Gedurende negentien dagen heeft hij 26 redevoerin- gen gehouden. Hetgeen Baldwin omtrent de landbouw- en industrieele mogelijkheden in Canada zei de, kan misschien ook voor hier te lande be- langstelling wekken in verband met het emi-' gratie-probleem. De premier verklaarde n 1 dat deze mogelijkheden menschelijkerwijze gesproken onbegrensd zijn. Ondanks eenige dichtbevolkte gebieden en groote fabrieksste- den als Montreal en Toronto, wonen er ge- Y.h. Nassau-Bergen (Bergen aan Zee). middeld over 't geheele Dominion drie men schen per vierk. mijl. Hij hoorde niet van eenig ernstig probleem in de betrekkingen tus schen kapitaal en arbeid. Canada biedt ge- noeg plaats voor beide, het heeft menschen en geld noodig. Wij moeten de middelen vinden, aldus Baldwin, om „gewillige handen" en de open plaatsen tot elkaar te brengen. Zeer gunstig liet Baldwin zich over den Canadees uit. Hij is openhartig, gastvrij en belangstellend in de problemen der oude wereld en hun oplossing. Zijn aanhankelijk- heid aan het Britsche Rijk is oprecht en ge- tuigt van vertrouwen in de toekomst. UITZETTING VAN RUSSEN. Verzoek om. herziening van het besluit. Gister deelden wij mede, dat twee directeu> ren van het Russische Petroleum Maatschap pij het verzoek hebben ontvangen, het land te verlaten. Volgens de „Evening Standard" hebben deze directeuren zich tot het departe ment van Binnenlandsche Zaken gewend met het verzoek, hun zaak te herzien. Welke be- slissing het departement ook moge nemen de directeuren der R. P. M. hebben de noodige maatregelen getroffen opdat het werk der maatschappij ongehinderd voortgaat. FRANKRIJK. RELLETJES IN INDOCHINA. Volgens een telegram uit Haiphong in In dochina, hadden daar onlangs, tengevolge van een twist tusschen een Chineesche en een Annamietische vtouw, anti-Chineesche betoo gingen plaats. Gepoogd werd daarbij Qii- neesahe winkels te plunderen. De Chineezen trachtten een tegenbetooging te houden, waarop een gevecht tusschen Chineezen en Annamieten ontstond. Een Annamiet werd daarbij gedood, zeven gewond. Ondanks de aanhouding van een dertigtal Ana#qy§bA duuraen de relletjes voort, doch ten slotte wist de politie er een eind aan te maken. Er zijn in het geheel zes personen gedood, waar van vijf Chineezen en honderd gewond. voor het meerendeel Chineezen. Er zijn een dertig tal huizen geplunderd, waaronder een fabriek. Er werden 150 arrestaties gehandhaafd; 57 betoogers, waaronder 9 chineezen, zijn tot ge- vangenisstraffen van 3 tot 6 maanden ver oordeeld. DE FRANSCH-BRITSCHE ONDER HANDELINGEN. De Rijnland-contingenten. Volgens de „Daily Tel." zijn de vooruitzich- ten voor de onderhandelingen over de ver- mindering van het aantal der bezettingstroe- pen in het Rijnland niet erg rooskleurig. Misschien zal men echter op de a.s. verga dering van den volkenbond te Geneve nog iets kunnen opschieten, hoopt het blad. Men vraagt zich af, of Poincart op Briand invloed oefent om de onderhandelingen tt rekken en of Poincart wellicht tot de metho- den van den tijd voor het verdrag van Locar no wil terugkeeren. OOSTENRIJK. VALSCHE MUNTERS. Een drukkerij van valsch Roe- meensch bankpapier ontdekt. Zooals gemeld^ is de Weensche politie er dezer dagen in geslaagd, de hand te leggen op een tweetal individuen, die te Weenen valsch bankpapier vervaardigden. De een is een Roemeensch koopman, Grim, berg genaamd, die te Jassy geboren is en zich in een hotel te Weenen ophield. Hij moet vermogend zijn en in zijn woonplaats verscheidene huizen bezitten. De ander is een Oostenrijksch werktuigkundige, Weisz, die in een villa te Eiehgraben woonde. Bij zijn verhoor bekende Griinberg sedert eenige weken met Weisz te Weenen te vertoe- ven en reeds in Roemenie met hem het plan besproken te hebben, valsche Roemeensche bankbiljetten van 100 lei te vervaardigen. De machines en andere benoodigdheden hadden ze daartoe bereids aangeschaft en de voor bereiding tot de vervaardiging getroffen. Ook Weisz bekende ten slotte. Griinberg had voor de aanschaffing van machines e.d. etteiijke duizenden schillings uitgegeven. Tot deze oprichtingskosten behoorden ook de kos- ten van het onderhoud van Weisz, die zonder beroep en middelen was en door Griinberg in de mogelijkheid was gesteld, in de nabij- heid van Eiehgraben een kleine villa te koo- pen, waar de vervaardiging in het geheim zou kunnen plaats vinden. Bij de huiszoeking in deze villa werd een volledige bankbiljettendrukkerij aangetroffen. Men vond er een steendrukpers, een tegfel- drukpers, verscheidene zinkplaten, een aan tal fotografieen, walsen, vijf numerators en verscheidene andere werktuigen; voorts foto grafieen, waarop reeds de teekening van het 100 leibiljet stond en ongeveer 5000 K.O. papier voor de vervaardiging van de biljet- ten, waarvan reeds een 5000 stuks op maat I CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1