DE LANGE DE MORAAZ Gemeenteraad van Alkmaar. Gredietsn Oeposifo Effecfen LAH6ESTRAAT 49 - ALKMAAR Stadsnieuws CEMEENTEBEGROOTINO 1928. BURGEMEESTER en WETHOUDERS fan ALKMAAR maken bekend, dat het ONT- BfERP der GEMEENTEBEGROOTING roor het jaar 1928 heden den Raad is aange- >oden, welk Ontwerp gedurende veertien gen ter Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en in afdruk verkrijgbaar ia Alkmaar, 25 Augustus 1927 WENDELAAR, Burgemester. A. KOELMA, Secretaris. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat zij bij hun besluit van heden ver- gunning hebben verleend aan: f; de BATAAFSCHE IMPORTMAAT- SCHAPPIJ te 's-Gravenhage, tot het ver- plaatsen van de bestaande benzinebewaar- plaats met pompinstallatie van hetperceel Kennemerstraatweg No. 14 naar het per- ceel Kennemerstraatweg No. 16 noord- zijde, en het vervangen van de tank inhou- dende 2000 liter, door een inhoudende 6000 liter: 2 J. A. STROOMER, alhier, tot het oprich- ten van een vulcaniseer-inrichting in het perceel Koningsweg No. 15: I. de AMERICAN PETROLEUM-COMPA NY te 's-Gravenhage, tot het oprichten van een benzinebewaarplaats met aftap- inrichting in de openbare straat v6or het perceel Bierkade No. 7. Alkmaar, 25 Augustus 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. F. THOMSEN, loco-Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. waren gesneden, enz. Alles werd in beslag genomen. Ten slotte werd nog een derde persoon, die bij de zaak betrokken is, gearresteerd, n.l. een familielid van Qriinberg, de foto- graaf Aisie, bij wien het fototoestel werd ge- vonden, waarmede de opname van 't bank- biljet gemaakt is. Zoowel Griinberg als Weisz verklaren, <lat tot nu toe geen enkel bankbiljet is ver- vaardigd. I FRANKRIJK. WONINGNOOD EN LEEGE HUIZEN. Er staan te Parijs 2000 Stages leeg Een van de eerste daden van Ohiappe, den huidigen prefect van politie te Parijs, toen hij Morian opvolgde was een telling te gelasten van de leegstaande woningen in de stad, m;t 't doel het woningvraagstuk een schrede na- der tot de oplossing te brengen. Daarbij is gebleken, dat er meer dan 2000 wonigen leeg staan en de overheid vraagt zich nu af, wat zij doen kan om de eigenaars te verplichten die woningen te verhuren. In de aanstaande Kamerzitting komt een wet aan de orde om het opeischen van leegstaande woningen mo gelijk te maken, maar dat duurt nog eenigen tijd. VOLKSUNIVERSITEIT. Gisteravond vergaderde de Raad van toe- zicht der Volksuniversiteit onder voorzitter- schap van den heer J. Westerhof. Het ver slag van het bestuur, dat nader zal worden gepubliceerd, werd goedgekeurd. De reke- ning over het afgeloopen seizoen werd na onderzoek vastgesteld, evenals de begroo- ting voor het seizoen 1927/1928. Het be stuur hoopt, door verhooging van Subsidies in staat te worden gesteld den werkkring der stichting uit te breiden en zekerheid te. hebben, dat het steeds het noodige aantal goede docenten zal kunnen bezoldigen. Verder werd het programma voor het sei zoen 1927/1928 le gedeelte (voor Kerstmis) goedgekeurd. Cursussen zullen worden ge- geven over: a. Godsdienstige stroomingen, 5 avonden, verdeeld als volgt: Prof. Dr. G. Brom, het katholiek geloof; Opperrabbijn S. J. S. Hirseh, de Israelitische godsdienst; Prof. Dr. J. A. Cramer, orthodox-christelijk geloof; Prof. Dr. G. A. van den Bergh van MKees Ieder- AmerongenDekkers (Inleiding) en Dr. J. B. van Amerongen (Declamatie)c. Radio, door den heer Vorstenburg; d. Gnderhoud en Beplanting van tuinen door Th. J. Dinn; e. Sociale verzekering, door den heer J. Vo- gelaar; Arbeid en zieleleven, door Prof. Dr. P. A. Diepenhorst. Waarschijnlijk zal voorts een filmavond over Zuid-Afrika worden ge- houden door Prof. Dr. J. W. Pont. Verder zullen ook ditmaal werkcursussen worden ge- •geven in Duitsch en Engelsch. Een en an- aer zal nader uitvoerig worden bekend ge maakt. Ten slotte werd de heer J. Cloeck bij ac- ctamatie herbenoemd als lid van het bestuur STAAT VAN KERMISINRICHTlNGEN voor het iaar 1927. l^oelen veld Fa. Kingsbergen en Das$i, 2 schouwburg- tenten. Paardehmarkt: G M. Vermolen, autodrome; Jan Dirks, Zweefmolen; H. Vallentgoed, luchtschommel; A. F. Hommerson, eledr. riiwielsport; N Roos, cabaret-dancing; M. Abrahams, Mi nervatent; K. Warner jr., palingkraam. Laat: J. Smit, palingkraam; Wed. A. Francke, galanterie- en hakstal; P. Koppies, speelgoed- kraam; J. Mol, Hakstal; J. W. Bottenberg, palingkraam; H. de Groot, galanteriekraam; R. W. Kallenkoot, Nougatkraam; A. Hent- zepeter, speelgoedkraamA. Leijen, galan teriekraam; j. F. Verwijk, Gebakkraam; J W. Jansen, Gebakkraam; J. Bruin, Suiker- kraam; A. Klimenko, HandwerkkraamA. D M. Au£, Nougatkraam; A. Zentveld, suiker- kraam; A. Zentveld, palingkraam; G J. Lauwers, Nougatkraam; N. Godijn, Galan teriekraam; J. van Leer, Nougatkraam; K. Verwijk, gebakkraam; F. de Wit, nougat kraam; W. Konijn, galanteriekraam; J J Kalter, palingkraam. Steenenbrug: L. Hoefnagel, Beignetskraam; S. van der Zee, wafelkraam; B. Elswijk, palingkraam. Kleiru Raasmarkl: Jan Smit, palingkraam. Hofplein. A. Giezen—Janvier, stoomcarousselR. B Kallenkoot, nougatkraam; J. VoLraat, Ren- baan, Rorte Nteuweslodt: H. Kalter, palingkraam; J. Verwijk' —v. Dam, gebakkraam; P. Bos, nougatkraam; Th. Henstra, suikerkraam; Mej. H. Holman, hakstal; J. L. v. Toorenburg, speelgoed kraam; D. van Dam Jr., kindercaroussel; H. Mullens en Zn. variety theater. Ged. Nieuwesloot: Algem. Nederl. Geheelonth. Bond, Con- sumptietent; G. Lahnstein, kijktent; P. H Verwijk, gebakkraam; K. Tholen, hakstal; J. BrJntenaar, slagmaohine; H. Dirks, Schiet- salon; A. Sips, kijktent; A. Boeren, minerva- tent; J. Denies, gebakkraam; P. Wiers en C. Rezel, werptent; C. Rezel Sr., hakstal; Mej. Bartling, minervatent; M. de Weijer, gebak kraam; E. E lings, entosspelE. Elings/siga- rentent; Ris en Visser, fotografie; J. Visser, zuurkraam; W. J. Vogelpoet, nougatkraam; C. de Haan, vischtent; N. J. de Haan, hak stal; H. vader, nougatkraam; R. Godijn, vischkraam; J. de Groot, gebakraam; Mej. W. de Boer, nougatkraam; P. Wiers en C Rezel, werptent; Jacob Stuve, nougatkraam; S. H. J. v. Drunen, palingkraam. DE HOBBELENDE WOONSCHUIT. Dit stuk gaat zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt tijdens de kermisda- gen in de Schouwburgtent op het Doelen- veld. Wij laten, op verzoek, hier eenige persbe- oordeelingen volgen: „De Telegraaf" zegt: Er wordt voortreffe- lijk comedie gespeeld en het is dan ook een genoegen in dezen volksschouwburg dit volksstuk aan te kijken, waarin zooveel hu mor, zooveel begrip van wat het publiek wenseht u weet wel, de lach en de traan zooveel echt Amaterdamsch is neerge- schreven en wat door alien zonder onder- scheid met zooveel vaart en zooveel toewij- ding wordt gespeeld. „De Groene Amsterdammer"Men kan zich met dezen prachtigeu humor en deze lang niet altijd benale menschelijkheid beter vermaken dan soms tien andere avonden op het Leidscheplein. Het „Handelsblad" zegt o. a.: De vier bedrijven zijn goed gevuld met een vermake- lijke visite van Karel en Bets bij hun deftige verwanten; een aardig familie-tafereel in de woonschuit, dat verrassend etndigt met een hevige scene tussclu n vader en zoon, de ang- stige spanning in het derde bedrijf, die den ommekeer teweeg brengt 'en ten slotte het feest in de schuit. „Nieuwe Haarl. Courant": Je zit maar te kijken en te luisteren en mee te leven, terwijl je tracht je trantn te verbijten, wat je toch niet lukt, evenmin als je je schaamt over den uitbundigen lach, die een oogenblik later over je lippen schiet. „Oprecnte Haarl. Courant". De schrijver, de heer Johan Elsensohn, heeft met dit door en door gezonde stuk een prachtig propa- gandawerk geschreven tegen de beperking van het kindergetal. „Haarlem's Dagblad": In tal van ernstige en vroolijke tafereeltjes laat Elsensohn het verschil van levensvreugde zien in het groote en het kleine gezin. „De Tijd": Een tendenz stuk dus! Maar. op ende op „tooneel". Met wat een fleuri; heid, met welke kleur en raakheid. met weiic een volkshumor, volkshartelijkheid en kern- gezond volksbcsef van goed en kwaad wordt alles gespeeld. „De Maasbode": Alle spelers in de Plan- tage-Schouwburg we zullen ze niet alien opso'mmen -*■ geven zich met hart en ziel aan hunne taak, zoodat een boeiend geheel ver- kregen wordt, een lach en een traan en ook wel een stille sriik, dat onder de gezonde volkskunst een eerste plaats mag innemen,. TOONEEL IN DE KERMIS. Schouwburg „Het Gulden Vlies". Het Nieuwe Ned. Tooneel (art. Leider Louis Saalborn), dat bij de vorige kermis- sen zulk een buitengewoon succes mocht oogsten, zal ook deze kermis in het Gulden Vlies een keur van stukken ten tooneele bren gen. Voor de eerste 5 dagen staan op het programma ten eerste het met geweldig veel succes opgevoerde tooneelwerk „De Opstan- digen", waarvan reeds in Alkmaar als abon- nementsuitvoering een voorstelling heeft plaatsgevonden, en waarvan het aantal op- voeringen nu de 150 nadert. 2e: de zeldzaam aardige lachschlager „De Baas zoekt 'n Vrouw" en ten slotte een reprise van Heijer- man's meesterwerk „Op Hoop van Zegen." Van de Opstandigen schrijft het Handels- blad o.m.: De aankleeding is voortreffelijk en de regie van Saalborn eveneens. Wij twijfelen er dan ook niet aan of „De Opstandigen" zullen op de planken een succes hebben, dat het suc ces van den roman evenaart. De Telegraaf (De Baas zoekt een vrouw): DihEngelsche blijspel, dat af en toe een gezellige klucht wordt, vond een warm ont- haal, dank zij velerlei grappen en een goede voorstelling, waaraan Saalborn, Tourniaire, Helene Treep—Vink en Antoinette Sohns het meeste bijdroegen Er is heerlijk gelachen. Dfe Kunst (Op Hoop van Zegen): De kracht van Heijerman's spel van de zee „Op Hoop van Zegen" is, na meer dan duizend opvoeringen, nog even onverwoest- baar als toen het een kwart eeuw gekden voor het eerst werd opgevoerd. Het Nieuwe Ned. Tooneel heeft het werk nu ook op zijn repertoire genomen en heeft er een prachtige, levendige opvoering van gegeven. Elias van Praag zette de voorstel ling ineen en hij deed het met kennis en lief- de voor zijn werk. FAILLISSEMENTE-N. Door de Arrondissements-Rechtbank wer- den faiHiet verklaard: J. C. v. d. Gulik, pakkistfabrikant te Alkmaar. R. C. Mr W. A. Ubbens. Curator Mr. P. Langevcld P. A. Holtes, aannemer, te Hei oo R. C. Mr. J. Krabbe. Curator Mr. D. Sluis. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen te 8.30 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. GEBOREN; Elizabeth, d. van Albertus van "der Linden en Elizabeth de Groot. OVERLEDEN: Gerrit Hoek, 80 jaar. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.6 te .Valen- tia. Laagste barometerstand 739.5 te Isafjord. Verwachting (geldig tot den avond van 26 Augustus) Zwakke tot matige noordwestelijike tot wes- felijke of zuidwestelijken wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, later iets war mer (Het verslag is ongecorrigeerd.) De raad vergaderde hedenmiddag ten 1 ure. Op de tafel waren voor de zetel van mevr Westerhof een tweetal bloemstukken ge- plaatst, waarvan een, bestaande uif roode rozen, afkomstig van de Soc.-Dem. Vrou- wenclub en een ander bestaande uit rose- rozen, afkomstig van den burgemeester. Afwezig Mr. J. P. Bosman, Mr. D. Sluis, mej. Cards, de heeren J .Bak en D. Geds en wethouder J. Ringers. Allen met kennisgeving. De wethouder van onderwijs decide mede, dat het college voorstelt om het ontslag van den heer IJpma te doeni ingaan inplaats van 1 Sept. met 16 October. Werd goedgevonden. B. en W. stelden mede voor aan het bij- zonder vervolgonderwijs 80 pet. voorschot te verleenen. Werd goedgevonden. van iietzelfde college, fen geleide van net verdaging hunner beslissing ten aa .zien van het Raadsbesluit d.d. 14 Juli j.l. tot wij- ziging der data van de 2e najaarsmar^ voor paarden en de najaarsmarkt voor runderen. Als voren. f. Een brief dd. 10 Augustus j.l nr 61 van hetaelfde college, ten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit a.d 14 Juli j 1 tot verkoop van grond aan de Juliana van Stolberglaan aan Dr. J. M. van Dam Als voren. h. Een brief d.d. 10 Augustus j.l. nr. 61 van hetzelfde college, ten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit d.d. 30 Juni j 1. tot verkoop van een strook grond aan den Friescheweg aan .J. Pilkes en J. Benjamin. Als voren. g. Een brief d.d. 27 Juli j.l. nr. 161 van hetzelfde college, houdende mededeeling van verdaging hunner beslissing ten aanzien van het Raadsbesluit tot verkoop van een strook grond aan J. Pilkes en J Benjamin. Als voren. d. Een brief d.d. 3 Augustus j.l. nr. 50 van hetzelfde college, houdende mededee ling van de verdaging hunner beslissing om- trent het Raadsbesluit van 14 Juli j.l. tot ver koop van grond aan C. P. Asjes, Als voren. j. Een brief d.d. 20 Juli j.l. nr. 81 van het zelfde college, ten geleide van het goedge keurde Raadsbesluit d.d. 30 Juni j,l. nr 30 tot verlaging van den huurprijs van het aan de Vereeniging voor algemeen voorbereidend lager onderwijs verhuurde schoolgebouw Doelenstraat 15 en tot verhuring aan die vereeniging van 3 lokalen in het gebouw der gemeenteschool nr. 9. A is voren. k. Een brief d.d. 20 Juli j.l, nr. 00 van hetzelfde college, ten geleide van een goed gekeurde suppletoire begrooting voor 1926 Aangenomen voor kennisgeving. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD Cornclis Hooijberg en Aafje Kroon. Jan van Dijk en Marijtje Doodeman. Mat- theus Johannes Schop en Christina Rabe- ling. Mr. Leesberg deed mededeeling van een schrijven van Vroom en Dreesmann waarin verzocht wordlt de huur van grond voor het gebouw Kerkplein nog een half jaar te verlengen. Spr. deelde mede, dat het college het huis van den ontvanger wil sloopen om de ont- vanger te verplaatsen naar de Oudegracht. Nu stellen B. en W. voor het verzoek in te willigen, het huis nog niet te ontruimen en het gebouw aan de Oudegracht tdjdelfjk te verhuren voor kantoorlOkalen. De heer Van Drunen vroeg of het niet juister was de ontvanger toch over te plaatsen en het bij hem in gebruik zijnde gebouw tijdClijk te verhuren. Mr. Leesberg deelde mede, dat het bezwaar is, dat het niet de bedoeting js om den ontvanger definitief aan de Oudegracht onder te brengen. De heer Govers had gehoopt dat de principeweg met het volgend seizoen gereed zou zijn. Spr. betreurde het voorstel, ook al zal dit 1000 huur brengen. Spr. wilde in geen geval een langer uitstel geven. Goedgevonden werd de grond nog voor een half jaar te verhuren en over het huis van den ontvanger nader te beslissen Wethouder Thomsen deed mededeeling van een aanbieding van 1.030.000.— tegen 4% a 98V« van de Hypothecate en Inter- mediair Bedrijfskantoor te 's-Gravenhage. B. en W. oordeelen dit een gunstige aan bieding en willen daarmede bouwvoorschot- ten van het Rijk aflossen, waarvoor thans 6 wordt betaald en doen het voorstel het aanbod te aanvaarden. De aflossing zal bij anuiteiten geschieden Conversie van de lee- ning is uitgesloten. De provisie bed'raagt Mr Leesberg was het bekend dat andere onderhandelingen gaande zijn en vroeg daarom een gesioten zitting. Hiertoe werd beslotea en het punt voorloo- pig aangehouden. Ingekomen zijn: a. Een brief d.d. 20 Juli j.l. no. 125 van Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit d.d. 30 Juni t. v. nr. 10, inzake vermindering van het aan de Arbeiderswoningbouwvereeniging „Roch- dale" toegekende bouwvoorschot Aangenomen voor kennisgeving. b. Een brief d.d. 27 Juli j.l. nr. 113 van hetzelfde college, tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 14 Juli j.l. nr. 8 tot aankoop van een strook grond aan de Leliestraat Als voren. c. Een brief d.d. 10 Augustus j.l. nr. 20 van hetzelfde college, houdende berieht van verdaging hunner besiissing ten aanzien van het Raadsbesluit d.d. 14 Juli j.l. tot wijziging der verordening op het gemeentelijk grond- bedrijf. Als voren. i. Een brief d.d. 10 Augustus j.l. nr. 129 van hetzelfde college, ten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit dd 14 Juli j.l. tot verkoop van grond aan de Van der Kaay- stra-a-t aan C. P. Asjes. Als voren e. Een brief d.d. 10 Augustus i.l. nr. 10 1. Een brief d.d. 27 Juli j.l. nr. 181 van hetzelfde College, houdende mededeeling van de goedkeuring van het Raadsbesluit d.d. 30 Juni j.l. nr. 25, tot overdracht van den dakruiter van de Groote kerk aan# de Ned. Herv. Gemeente. Als voren. m. Een brief dd. 20 Juli j.l. nr. 109 van hetzelfde College, ten geleide van het goed gekeurde Raadsbesluit dd. 30 Juni j.l. nr. 34 tot verkoop van grond aan de Juliana van Stolberglaan aan H. Vos. Als voren. n. Een brief dd. 20 Juli j.l. nr. 108 van hetzelfde College, ten geleide van de goed gekeurde Raadsbesluiten inzake verkoop van grond aan den Schermerweg, verhuring van een perceel weiland in den Overdiiepolder aan M. Dekker en tot wijziging der huur overeenkomst van de boerderij ,,Oostwijk". Als voren. o. Een brief d.d. 27 Juli jl. nr. 3014 Afd. H. O. van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, houdende berieht van goedkeuring van de Raadsbe sluiten d.d. 14 Juli j.l. tot benoeming van Mej. J. B. Zwaardemaker tot tijdelijk- en van Mej. L. A. Haas tot vast leerares aan het gymnasium. Als voren. p. Een adres d.d. Juli j.l. van bewoners der Nassaulaan, daarbij verzoekende de be- strating van het voetpad in genoemde laan te willen verbeteren. De Raad .berieht, dat op de begrooting voor 1928 een bedrag voor de gevraagde verbetering zal worden uitgetrokken. q. Een brief d.d. 15 Juli j.l. van den heer W. H. Holsmuller houdende berieht van aanneming der benoeming tot lid der schattingscommissie voor de Inkomstenbe- lasting. Aangenomen voor kennisgeving. r. Een brief d.d. 11 Augustus j.l. van den heer H. van Drunen, houdende mededeeling dat hij geen zitting zal nemen in den met den eersten Dinsdag van September a.s. optre- denden Gemeenteraad. Als voren. s. Een brief d.d. 12 Augustus j.l. 3e Afd. nr. 2.07.516 van den Voorzitter van het centraal stembureau, daarbij een afschrift inzendende van het besluit tot benoemdver- klaring van den heer N. Schats tot lid van den met den eersten Dinsdag van September a.s. optredenden Gemeenteraad. Als voren. t. Een brief d.d. 20 Juli j.l. van het cura- torium van het R. K. Lyceum, alhier, daarbij berichtende dat het bereid is, de aan het ver leenen van subsidie aan die instelling ver- bonden voorwaarden te aanvaarden. Als voren. u. Een brief dd. 10 Augustus jl. van de Gezondiheidscommissie, ten geleide van het verslag over 1926. Aangenomen voor kennisgeving. v. Een adres d.d. 6 Augustus j.l. van den heer J. J. Brouwer, directeur der R.K. Mili- taire vereeniging te Amersfoort, daarbij voor het jaar 1928 een subsidie uit de gemeente- kas verzoekende. Te behancfelen bij de gemeenfebegrooHns voor 1928. w. Een adres d.d. 18 Juli j.l. van het Bestuur der stichting „Volksuniversiteit" voor Alkmaar en omstreken, alhier, daarbij verzoekende een verhoogd subsidie uit de ge- meentekas te mogen ontvangen. Als voren. x. Een adres d.d. 3 Augustus j.l. van de Commissie voor de Kanalisatie van West- Friesland, houdende het verzoek ten behoeve van die kanalisatie uit de gemeentekas gedu rende ten hoogste 40 jaren een jaarlijksche bijdrage beschikbaar te stellen van 22.000. Gesteld in handen van B. en W. om be rieht en raad. ij. Een adres d.d 13 Juli van den heer F. Stap ex., daarbij verzoekende een veror dening in het leven te roepen houdende dansverbod voor personen beneden 18 jaar in openbare danslocaliteiten. Gesteld in handen van de commissie voor de strafverordeningen om berieht en raad z. Een brief d.d. 17 Augustus i.l. nr. 3c van Gedeputeerde Staten, ten geleide eenei goedgekeurde suppletoire gemeentebegroo- ting voor 1926. Aangenomen voor kennisgeving. Aa. Een brief d-d. 19 Augustus j.l. nr 22.07.22 van het Bestuur der O. L. Vrouwe- stichting te Amersfoort, daarbii verzoekende voor handenarbeid op'de R.K. Meisjesschool B de noodige Leiden uit de gemeentekas be. schikbaar te stellen. Gesteld hi handen van B. en W. om berieht en raad. Bb. Een brief d.d, 19 Augustus j.l. van Burgemeester en Wethouaers inzake tijdelij- ke opheffing van het zevende leerjaar aan gemeenteschool nr. 6. Aangenomen voor kennisgeving. Werd afgevoerd naar tijst B Cc. Een adres d.d. 22 Juli j.l. van het Bestuur der R.K. Jeugdvereeniging „St. Fidelis van Sigmaringen'daarbij verzoeken de de noodige gelden beschikbaar te stellen voor het geven van cursussen voor bijzonder vervolgonderwijs. De Raad machtigt B en W. aan het Be stuur te berichten dat, zoo de door dit be stuur te geven cursussen voldoen aan de door de wet gestelde eischen, er geen bezwaar bestaat t. z. t., voor zoover de gemeente daar- toe op grond van art. 102 der I ager onder- wijswet 1920 verplicht is, de noodige gelden beschikbaar te stellen, mits het bestuur de wettelijke formaliteiten in acht neemt. dd. een brief d.d. 22 Augustus j.l. van het lid van den Gemeenteraad, den heer H. van Drunen, daarbij verzoekende aan Bur gemeester en Wethouders een vraag te mogen stellen inzake arbeidsbemiddeling. Aan Let einde der vergadering werd de gevraagde vergunning verleend. ee. Een brief d.d. 17 Augustus j.l. nr, 144, van Gedepueerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit van 14 Juli 1.1. nr. 6, inzake wijziging van de data waarop in 1927 de Najaarspaardenmarkt zullen worden gehouden. Voor kennisgeving aangenomen. ff. Een brief d.d. 17 Augustus 1.). nr. 34 van hetzelfde College, ten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit van 15 Juli tv. nr. 3, tot wijziging der verordening op het gemeentelijk grondbedrijf. Als voren. gg. Een adres d.d. 23 Augustus j.l. van de afd. Alkmaar van het Ned. Ond. genoot- schap, met verzoek alsnog een afzonderlij. ken cursus voor vervolgonderwijs te stichten ten behoeve van de oud-leerlingen van de school voor Buitengewoon onderwijs. In handen van B. en W. om berieht en raad. hh. Een adres d.d. 23 Augustus 1.1. van de Afd. Alkmaar van den Bond van Ned. onderwijzers, met verzoek maatregelen te ne men om de 7e klasse aan de 6e gemeente school weer te herstellen. ii. een adres d.d. 24 Augustus j.l. van het Bestuur van de afdeeling Alkmaar van Volksonderwijs met gelijk verzoek als subs, hh. vermeld. jj. een adres d.d. 24 Aug. j.l. van het Bestuur der afd. Alkmaar van het Ned. Ond genootschap met verzoek de drie bestaande zevende klassen aan de openbare lagere scholen, indien eenigszins mogelijk, te hand- haven. kk. Een adres d.d. 23 Augustus j.l. vai ouders van leerlingen der opgeheven It klasse der 6e gemeenteschool met verzod het mogelijk te maken dat hun kinderen wetf op de 6e gemeenteschool kunnen worden p plaatst. 11. Een adres d.d. 24 Augustus j.l. van leden van de Oudercommissie der 6e gemeen teschool met verzoek de 7e klasse aan de ge noemde school weer te herstellen. Geliijkertijd- behandeld met andere stuk ken, die daarop betrekking hadden en waar in wordt verzocht de 7e klasse te hersteta De heer Van Drunen had het ten zeer ste verwond-erd, dat bet college tijdens d« afw-ezigheid van den Wethouder van Onder wijs de brutaliteit hadden gehad de school op te heffen. De voorzitter: He, he De h-eer Van Drunen: Ja mijnbeerd voorzitter, de brutaliteit, en het heeft mi", verwonderd, dat de heeren Mr Kusters Vogelaar als voorstanders van het openbaar onderwijs, niet geprotesteerd hebben, tenzij in het Huis van Zessen. Het openbaar onderwijs wordt door het voorstel gesteu-nd, omdat het onderwijs ge ven aan iedere school verschil-lend is. In het 7e leerjaar moet het onderwijs wel bei bes' zijn, persoonlijk onderwijs zijn, wat niei mogelijk is bij 36 leerlingen in de klas. Spr vraagt wie in het college hiertoe het initiatief heeft genomen. De voorzitter wist dit niet. Doch hel gebeurde in de vergadering van 26 Juli, d< eerste, waarin de heer Westerhof met vacan- tie afwezig was. De heer Thomsen Afgesproken was, dat hij zou komen. De voorzitter: Wij betreurden m ieder geval zijn afwezigheid, doch moesten de vraag beslissen en beslot-en eenstemnug het verzoek tot de Koningin te richten Dat het onderwijs er door geschaad wordit, is een kwestie van apreciatie. De vraag is of de schade belangrijk is. Hierdoor wordt toch geen enkel kind de ge- legenh-eid benomen, het 7e leerjaar te vol gen. Slechts een aantal kinderen zal dit on- iuuuwvi.v iviwinuimv, U1V V i 11 1_. V3I1

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2