Indian Uw maag U pijn doet, probeert dit. ^Wnjehooj,, BIEREN Telegramstnen Binnenland Indien U lijdt aan dyspepsia, slechte spijs- ♦ertering, pijn na het gebruik van voedsel, naagontsteking, hartbranding of aan welke andere maag-aandoening ook, welke het ge- volg is van aciditeit of van gisting van net voedsel en meer dan negentig percent van alle maag-aandoeningen zijn net gevolg dezer oorzaken begeeft U dan naar Uw apotheker en schaft y een flacon zniver Gebismureerd Magnesium aan. Wanneer U dan weder voedsel nuttigt of pijn in Uw maag opmerkt, gebruikt dan een half thee- lepeltje van dit middel in een beetje warm water en let dan eens op hoe s-nel alle pijn en ongemak verdwijnen. Scheikundigen verkla- ren dat het bijna onveranderlijke succes van dit middel te wijten is aan het feit dat door Gebismureerd Magnesium het overmatig zuur onmiddellijk onschadelijk wordt ge- naakt en de gisting van het voedsel onmid dellijk wordt gestuit en zoodoende een ge- zonde, natuuriijke spijsvertering wordt be- vorderd. Daar het beslist onschadelijk en goedkoop is behoort dit eenvoudig genees- middel in voorraad te worden gehouden door alle personen die zuinigheid wenschen te vereenigen met goede gezondheid. Verkrijgbaar bij alle goede Apotheken en Drogisten a 1.— per flesch. met vier tegen drie stemmen de handelwijze van B. en W. goed te keuren. Aan het einae van de vergadering sprak de voorzitter woorden van dank tot de scheidende leden de heeren T. Slooten en J. Kuijn voor hetgeen zij in het belang van de gemeente hadden gedaan. Persoonlijk voeg- de spr. hier aan to? een woord van erkente- lijkheid voor de aangename samenwerking en vriendschap die hij mocht ondervinden. Hij hoopte, dat zij, nu zij geen deel meer van (ten raad uitmaken toch, waar mogelijk, de belangen van de gemeente zullen dienen en oevai zich ook in hun verdere vriendschap aan. De heer Slooten dankte in welgekozen woorden. De heer K u ij n sloot zich hierbij aan. Hierna sluiting. (Gedeelteliik gecorrigeerd GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. GRONINGEN, 25 Aug. In de middag- zitting van gisteren van de* Generale Sy- node der Geref. Kerken rapporteerde Prof, dr. J. Ridderbos uit Kampen namens de betrokken Commissie over het voorstel van den Kerkeraad van de Geref. Kerk te Lei den. Dit voorstel luidt: De Synode benoeme deputanten om te onderzoeken of thans voor onze kerken de tijd gekomen is een verbeterde (nieuwe of herziene) bijbelvertaling ter hand te ne- men en (indien deputaten tot een resultaat in bevredigenden zin komen) een concept op te stellen van de maatregelen, welke ae Synode bij de uitvoering daarvan zal heb- ben te nemen. Hierbij kwam gelijk in be- handeling een adhaesie-betuiging van de kerk van Vlaardingen. De conclusies van het rapport der Com missie luiden aldus: De Synode, overwegende dat het wen- schelijk is zich in de zaak der bijbelverta ling te houden aan de lijn, door de Synode van Rotterdam (1917) aangegeven, oor- deelt dat er geen reden is voor het benoe- men van deputaten als door den Kerkeraad van Leiden wordt gewenscht en besluit hiervan aan den Kerkeraad van Leiden mededeeling te doen. Na debat werd met groote meerdcrheid de conclusie der Commissie aanvaard. De Synode ging daarna in Comite-Generaal en werd vervolgens verdaagd tot heden- morgen. AANGEREDEN. AMSTERDAM, 25 Aug. Hedenmorgen werd een 24-jarige vrouw aangereden op de Rozengracht door een tramwagen van liin 17. Zij kwam onder de treeplank te lig- gen. De wagen moest worden opgevijzeld om de vrouw te bevrijden. Toen zij onder de wagen was weggehaald, bleek, dat zij slechts een onbeduidende wonde aan het hoofd had gekregen. Door de geneeskundige dienst werd zij naar haar woning op de Rozengracht ge bracht. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN DEN HAAG, 25 Aug. Ondanks waar- schuwingen van het badpersoneel in ver- band met sterke zeestroomingen ge'durende de laatste dagen begaf zich hedenmorgen jp het badterrein in Scheveningen een ge- zelschap van zeven personen te ver in zee. Drie zwemmers begaven zich, voorzien van een reddingslijn, in zee en slaagden met moeite erin zes personen op het droge te brengen. De zevende, een 23-jarige Rot- terdammer, verdronk. DE REIS DER KON. FAMILIE. DEN HAAG, 25 Aug. De Koninklijke familie keert Dinsdagavond 30 dezer om tien uur in de residentie terug en zal haar intrek nemen op Ruigenhoek. OVERREDEN. ZWOLLE, 25 Aug. Gisterenavond fietste de 73-jarige During op den Deven- terweg bij Zwolle, toen hij in botsing kwam, met de paarden van een vrachtrij- der, welke op weg was naar Wijhe. De on- gelukkige viel, en een der wielen van den vrachtwagen ging over hem heen. Dr. Spanjaara, uit Zwolle, verleende den zwaar gewonden man de eerste hulp. Hij werd naar het Ziekenhuis te Zwolle ver- voerd, waar hij hedennacht is overleden. GEYSENDORFFER TE KOPENHAGEN KOPENHAGEN, 25 Aug. Geysendorf- fer, die langen tijd te Kopenhageo gewoond heeft, is hier heden na een voorspoedi-gen tocht bij stormachtig weer voor t eerst sedert zijn tocht naar Indie aangekomen. Een enthousiaste menigte ontving hem Geysendoxfler verklaarde, dat hij waar- schijnlijk in het a s. voorjaar een tocht AmsterdamNew-York zal on-dernemen met een drie motorig fokkervliegtuig, dat reeds in gereedheid wordt gebracht. HET SPOORWEGONGEVAL BIJ SEVENOAKS. LONDEN, 25 Aug. Het aantal dooden bij het spoorwegongeluk te Sevenoaks is tot 15 gestegen. VLOOTONGEVAL BIJ JAPANSCHE MANOEUVRES. LONDEN, 25 Aug. Uit Tokio wordt gemeld, dat tijdens de vlootmanoeuvres vier oorlogsschepen met tlkaar in botsing kwamen. Een torpedojager zonk onmiddel lijk. 90 matrozen en 12 officieren verdron- ken. Van twee der andere schepen worden nog 27 man vermist.. Men vermoedt, dat ook zij verdronken zijn BEZOEK VAN KONING BORIS AAN FRANKRIJK. PARIJS, 25 Aug. Koning Boris van Bulgarije is gisteren te Versailles aange komen. Hij beracht een bezoek aan het kas- teel. In den middag vertrok hij naar Ram- bouillet, waar hij een bezoek bracht aan president Doumergue. DE SACCO EN VANZETTIE- RELLETJES. PARIJS, 25 Aug. Gisteravond om- streeks half elf ontstonden op de boule vard Sebastopol nieuwe relletjes in verband met de zaak Sacco en Vanzetti. De politie moest ingrijpen en van de revolvers ge bruik maken. De menigte werd verspreid. BRUSSEL, 25 Aug. Na afloop van een vergadering vormden de betoogers een de- monstratie. Op verschillende plaatsen werden de ruiten van cafe's vernield. De politie, die speciaal versterkt werd, ver- spreidde de menigte. Verscheidene arresta- ties hadden plaats. VENIZELOS. ATHENE, 25 Aug. Venizelos heeft de uitnoodiging der Grieksche regeering, deel uit te maken van de Grieksche delegati- naar de vergadering van den Volkenbond, afgewezenv EEN VERKLARING VAN PRIMO DE RIVERA. MADRID, 25 Aug. Primo de Rivera verklaarde dat in October de campagne in Marokko zal zijn geeindigd en dat de troe< pen zullen worden gerepatrieerd. In Ma rokko zal een nieuw regiem worden inge- steld in overleg met Frankrijk. Primo de Rivera sprak de hoop uit, dat de Tangerkwestie spoedig zal worden ge- regeld, hetgeen noodzakelijk is in het be lang van den toestand in Marokko DE VLUCHT VAN COURTNEY. LONDEN, 25 Aug. De Britsche vlieger Courtney, die gisterenavond zou starten voor de vludht over den Oceaan, kon niet vertrekken, daar het gewicht van het toe- stel te zwaar bleek. Courtney heeft daarop besloten den Canadeeschen millionair, die hem 1500 Pond Sterling voor den over- tocht aanbood, niet mede te nemen. Hij hoopt thans Vrijdagavond te vertrekken. LOCARNO OF DE RUHR. PARIJS, 25 Aug. De „Echo de Paris" verklaart, dat het uitblijven van het ant- woord der Engelsche regeering op de Fransche nota inzake de bezetting van het Rijnland het gevolg is van den wensch der Engelsche regeering de kwestie eerst te Geneve te willen rtgelen. Daar zal Stresemann, Briand aan zijn beloften van Locarno en Thoiry herinne- ren, zoodat de Fransche minister van Bui- tenlandsche Zaken definitief zijn houding moet vaststellen. De besprekingen te Gene ve zullen volgens de „Echo*de Paris" Frankrijk voor het alternatief stellen Lo carno of de Ruhr. Yationual Jliddenst&nds- conpes* De rede van den heer Schumann werd aan het Slot luide toegejuicht. Besloten werd een telegram van hulde aan H. M. de Ko- ningin te zenden. Verwelkoming der autoriteiten. De voorzitter verwelkomde ter vergade ring minister Slotemaker de Bruine, den heer Heringa, chef van de afdceling Handel, den heer De Groot, inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs, die als vertegenweor- diger van den minister van Onderwijs aan- wezig was, voorts den heer Laman de Vries, secretaris-generaal van het departement van Financien, vertegenwoordiger van minister De Geer, dr. van der Meulen, wethouder van Onderwijs en de heeren Prof. Aaiberse en Mr. A. C. Josephus Jitta, resp. voorzitter en secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid. Op het eongres waren verder nog aanwe- zig het Tweede-Kamerlid Mej. Westerman, vertegenwoordigers van eenige buitenland- sche middenstandsorganisaties, de voorzit- ters van de R. K en Chr Middenstandsbon- den en de voorzitter van den Middenstands- raad, Baron van Wijnbergen, die alien ook door den voorzitter, den heer E. G Schflr- mann begroet werden Behandeld werd het prae-advies van mr. J. G. Schumann over „Koopovereenkom- sten, waarbij de eigendom wordt voorbehou- den". Mr Schiirmann kwam tot de volgende conclusies: 1. De koopovereenkomsten met voorbehoud van eigendom, in het maatschappelijk ver- keer ontstaan, zijn reehtsgeldig en niet in strijd met de wet. 2. 't Is wenschelijk, dat de wetgever door voorschriften van dwingend recht, de mis- bruiken, waartoe die overeenkomsten aanlei- ding kunnen geven, tegengaat. 3. Ten einde dit te bereiken, zal o. m moeten worden voorgeschreven dat de kooper slechts in gebreke zal zijn, nadat hem bij gerechtclijke aanzegging, als- nog een termijn van 8 dagen zal zijn gege- ven, oiu aan zijn verplichtingen te voldoen; dat indien de kooper in gebreke is zijn ver plichtingen uit het contract na te komen, de verkoupcr r.ie)' gerechtigd is, de reeds be- taalde termijnen zonder meer te behouden en de verkochte zaak terug te nemen, doch ver- plicht op vordenng van den kooper de ver kochte zaak in het publiek te doen verkoo- pen, terwijl de opbrnegst zal strekken in de eerste plaats tot voidoening van den ver- kooper en bij een opbrengst die het alsnog verschuldigde overtreft, het meerdere aan den kooper zal moeten worden uitgekeerd; dat de verkooper verplicht is het bedrag van het berekend wordende rente-percentage en al hetgeen boven den koopprijs wordt be- dongen uitdrukkelijk in de overeenkomst te noemen en bij de berekening van de renten rekening zal moeten houden met de inmid- dels betaalde termijnen. 4. 't Is noodzakelijk, dat de werkkring van het Flandelsregister worde uitgebreid en wel in dien zin, dat op straffe van nietigheid, daarin moet worden ingeschreven binnen 3 dagen, nadat de desbetreffende overeenkom sten zijn gesloten: alle overdracht van roe- rend goed met of zonder voorbehoud van eigendom, voor zoover betreft goederen, die de wet in art. 570 B.W onder inboedel ver- staat; alle verpandingen en cessies van roerende goederen en alle borgtochten door kooplieden. Fiierop volgde dCbat. De prae-adviseur, dr. Schumann, nu aan het woord komende, bestreed de debaters en wees er met nadruk op, dat zijn veeljarige praktijk hem heeft geleerd, dat er misbruiken bestaan. Daarmede heeft hij allerminst een smaad willen werpen op den middenstand. Noch op het standpunt van den kooper, noch op dat van den verkooper, heeft spr. zich willen stellen. Alleen uit maatschappelijk oogpunt en ter wille van de rechtszekerheid verklaarde spr. tot zijn conclusies te zijn ge komen, die hij ten slotte nog nader toelicht- te. Spr. verzette zich tegen ae conclusie-Nor- den en tegen de motie-Leenhuis, doch hij kon zich vereenigen met het denkbeeld van den heer Koopmeiners. Besloten werd oin heden de conclusies ver der te behandelen. In het Kurhaus te Scheveningen zijn Dins dagavond de afgevaardigden van het eon gres door het gemeentebestuur van Den Haag ontvangen. De burgemeester hield een rede en schet- ste de beteekenis van den middenstand. De heer E. G. Schumann dankte den burgemeester voor de ontvangst en zijn vriendelijke woorden. Hij zeide, dat men het er over eens is, dat de middenstand zorgt, dat er wat ter tafel komt. Doch men is het er niet over eens, dat de middenstand ook mee moet eten. (Ge- lach). Spr. wees er op, dat de bond nog ge- zond is, al is hij verouderd door ondervin- ding. Ten slotte beval de heer Schumann in het bijzonder den Haagschen middenstand in de aandacht van den burgemeester aan. Namens het dagelijksch bestuur der ge meente waren, benalve de burgemeester, ook de wethouders Van der Meulen en Quant en de gemeentesecretaris aanwzig, terwijl de ontvangst ook werd bijgewoond door dr. La'mbrechts, vertegenwoordiger der Belgi- sche regeering. Bij de officieele herdenking van het jubi- leum van den Middenstandsbond voerden vijf sprekers he't woord. Alfareerst sprak Prof. Dr. P. J. Aaiberse, die een terugblik wierp op het ontstaan van den bond. Wat, aldus spr., door den Middenstands bond in de vijf en twintig jaar van zijn be staan, direct en indirect werd verricht en ge- wrocht, is in den ruimsten en volsten zin des woords een zegen geweest voor den midden stand en daardoor 'n zegen voor Nederland. (Luide toejuichingen). Doch er is nog bij velen onverschilligheid en gemis aan medeleven. Daarom spoorde «e heer Aaiberse aan met nieuwen moed en her- leefden ijver voort te gaan in het besef, dat de middenstand werkt voor het heil van de heele maatschappij. Het behoud en de ver- sterking van den middenstand is, zeide spr., niet een particulier belang van den midden stand, .doch een gewkhtig en algemeen staatkundig belang, omdat de middenstand een waardevol element is en een onmisbaren schakel vormt in de keten der maatschappelij- ke verhoudingen. (Applaus). De organisatie van welgeving. Mr. A. C. Josephus Jitta, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, de tweede spreker, besprak uitvoerig de vraag ot ver- betering in de organisatie van de wetgeving te verkrijgen is, door daarbij de belangheb- benden te betrekken, een vraag, welke spreker bevestigend beantwoordde, hoewei het z. i. moeilijk is, een doelmatige procedure te ont- werpen, volgens welke de adviezen van de be- langhebbende deskundigen de Overheid kun nen bereiken. In dit verband meende spr., dat de Mid- denstandsraad zou kunnen handelen, zooals de Hooge Raad van Arbeid bij de beoordee- ling van voor-ontwerpen van wet doet, n.l. openbaarmaking daarvan, zoodat de organl- saties er oyer kunnen beraadslagen. (Ap plaus). De behandeling der adviezen zou echter, volgens spr., geheim dienen te biij- ven. Mr. A. I. M J. Baron van Wijnbergen, voorzitter van den Middenstandsraad, richt- te namens den Raad vervolgens hartelijke gelukwenschen tot den jubileerenden bona. Daaraan verbond spreker het goede en w 1- .gemeende advies#om aan den Middenstands raad te geven en*te b.ijven geven de noodige belangsteliing en steun. Met het uitspreken van den wensch, dat God zijn rijken zegen aan den Bond en zijn Raad zal schenken, eindigde Baron van Wijnbergen onder luid aplaus zijn toespraak. De voorzitter huldigde daarop den heer Van Wijnbergen voor diens leidmg van den Middenstandsraad Bij de officieele herdenking van het jubi- leum van den Middenstandsbond voerden nog verscheidene sprekers het woord. In de middagvergadering, welke o.a. ook werd bijgewoond door burgemeester Patijn, sprak dr. I. H. J. Vos, wethouder van Amster dam. Ook hij vine aan met het uitspreken van gelukwenschen. Spr. wees er o.a. op, dat voor den middenstand nog een buitengewoon be langrijke plaats is weggelegd. De taak#van den middenstand wordt belangrijker, naarma- te de maatschappelijke ontwikkeling verder voortschrijdt. De overheid moge beseffen, dat zij rekening dient te houden met datgenc, wat de maat- schappehjke ontwikkeling eischt Spr uitte den wensch. dat nog vek middenstanders zich bij den bond zullen aanslu^n, opdat zijn machtspositie versterkt zal woiden en hij krachtig zal kunnen blijven medewerken tot handhaving en bevordering van het algemeen belang (langdurig appalus). Oud-minister Dr. J. Th. de Visser, die aan de wieg der organisatie heeft gestaan, her innerde er aan, dat bij de oprichting van den bond er ook geestdrift en idealisms heerschte Met treffende welsprekendheid schilderde dr. de Visser het verleden. Buitengewoon had het spr. getroffen, dat men gisteren kransen op de graven der pio- niers had gelegd. Het is wellicht te betreuren, dat een splitsing is gekomen in de gelederen der midenstanders, doch de drie midden standsorganisaties hebben elkander terugge- vonden in den Middenstandsraad en voorts in langdurige conferenties, die de drie besturen geregeld houden. Dr. de Visser sprak ten slotte zijn geloof in de toekomst van den bond uit, die eePburcht is van echt oud-Hollandsche deugden en een sociale keten, waaraan de middenstand ge stagen ligt. De middenstand is een schakel tusschen de maatschappelijke groepen en de ruggegraat der maatschappij. Laat, zei spr., de bond zijn roeping blijven verstaan tot heil van vaderland en Koningin ^tot heil .van onze geheele natie. De rede van dr. de Visser maakte zoo'n in druk, dat alle aanwezigen zich van hun zetel verhieven en den redenaar een ovatie brach- ten. Naar ieders keuze Naar ieders smaak Gelukwenschen namens den Mi nister van Onderwijs. De heer De Groof bracht de gelukwen schen van den minister van Onderwijs over. Hij dankte voor de adviezen van den bond nopens de Nijverheidsonderwijsv vt en hoop te, dat in verband met de to.komstige rege- ling van het Handelsonderwijs de bond ook in dit opzicht zijn adviezen aan de regee ring niet zal onthouden. De heer Sprey uit Batavia wenschte uit naam van den Indischen Middenstand den bond geluk. Hij deed verschillende mededee- lingen over de positie van de Indische mid denstanders en verklaarde, dat weldra ook in Insulinde een middenstads-organisatie zal tot stand komen. De heer De Korver uit Rotterdam drpng er op aan, dat het volgende jaar het midden- standscongres te Rotterdam zou worden ge houden, ook met het oog op de aldaar te or- ganiseeren nijverheidstentoonstelling. E>e voorzitter deelde mede, dat dergelijke verzoeken ook waren ontvangen van Gouda, Alkmaar en Veendam. Het bestuur zal daar- over nog nader beslissen. In den laten namiddag hield het bestuur van den Bond een receptie, welke door velen werd bezocht. Verschillende sprekers, die op de receptie van het bondsbestuur van den tied. Midden standsbond het woord voerden, deden hun toespraken van het aanbieden van geschen- ken vergezeld gaan. De feestmaaltijd. Gisteravond is in den Derentuin de offi cieele feestmaaltijd gehouden. Onder de aan wezigen waren o. a. minister Slotemaker de Bruine, oud-minister De Visser, Baron Van Wijnbergen, voorzitter van den Midden standsraad, wethouder Van der Meulen, de heer Laman de Vries, secretaris-generaal van het Departement van Financien als vertegen woordiger van den minister-president, en mr. Heringa, hoofd van de afd. Handel van het Departement van Arbeid en nog verschillen de andere genoodigden. Bij den aanvang van den feestmaaltijd stelde de tafel-president, de heer Maartens, een dronk in op H. M. de Ko ningin, waarna alle aanwezigen staande het Wilhelmus zongen. Wethouder Van der Meulen, waarnemend burgemeester, wees eveneens op de beteekenis van den middenstand, die de groote eoono- miscHe schokken in het maatschappelijke le- ven opvangt. Hij hoopte, dat de Bond ook in de komende 25 jaar zijn taak zal verstaan. (Luide toejuichingen). Nog tal van sympathieke woorden #erden tot de feestvierende organisatie gericht. De slotredevoering werd gehouden door den bondsvoorzitter, den heer Schiirmann, die den wensch uitsprak dat de minister zal weten te beseffen wat onder den midden stand leeft. Na het diner hield een zeer gcanimeerd avondferst de feestvierende middenstanders nog tot heel laat bijeen. DE HOOGE WATERSTAND VAN DE MAAS. Uit Maastricht werd gister aan de Telg. gemeldWegens den hoogen stand van de Maas dreigde de sluisput van den stuw bij Borgharen onder water te loopen. De be- dreigde put is midden in de Maas gelegen en met ^en ijzeren dam afgesloten, waardoor het mogelijk is binnen de omheining te gra ven. Door de aanhoudende was van het water vreesde men, dat deze put onder zou loopen, hetgeen een catastrophe zou beteeke- nen. De Maas-kanalisatiewerken zouden minstens wel een jaar vertraging ondervin den, hetwelk enorme schade zou opleveren. Door het energiek optreden van ir. Klink, de leider der werken, is nu een groot onheil voorkomen, doordat dag en nacnt aan de damwandversterking is gewerkt. De bedreig- de put werd met zakken, gevuld met mergel, opgehoogd. Tot op enkeie centimeters was het water den rand van den damwand reeds genaderd. De enorme druk van de woeste Maas bereigde overigens den geheelen wand Gelukkig is thans de Maas 40 c.M. gevallen, zoodat het onmiddellijk gevaar is geweken. Ook Belgie seint val. Treedt echter door het aanhoudend regenen wederom was in, dan is gevaar no'g niet geheel uitgesloten. Te Grave is thans door het hooge water de stuwput volgeloopen De electrische pompen konden den put niet meer drooghouden. Om tegendruk op de binnenzijde van de ijzeren d-amwanden te kriigen heeft men deze mans onder water gezeC Voor aannemers en ar- beideis is een en ander een zeer groote scha- depost. ERNSTIG ONGELUK TE ZEIST. Op de Slotbaan te Zpist is Dinsdagavond ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de ®2-jarige Koestdijk overreden en op stag ge ziood w^rd. Op het kruispunt van den Eersten en Twee- den Hoogeweg met de Slotlaan en Donkerc- laan nabij de Nieuwe Sociteit kwam K. met groote vaart op zijn fiets aanrijden, toen juist een bus op den hoofdweg passeerde. De chauffeur daarvan zag een ongeluk aanko- men. Hij remde uit alle macht, tegelijk naar links uithalende om een botsing nog te ver- mijden. Hij kreeg den wielrijder, die zijn vaart blijkbaar niet heeft kunnen inhouden toch voor zich. Deze geraakte onder der. auto en werd zeer verminkt opgenomen Dr. Schef- felaar Klots constateerde den dood. Bijna had dit ongeluk nog een tweede slachtoifer geeischt. Door het uithalen naar den kant van den weg werd namelijk ook de twintig-jarige mej M. v. 't H. aangereden. Echter nog op het laatste nippertje sprong zij van haar rij- wiel. Haar fiets werd vernield. De thans over- ledene woonde te Utrecht. Als kok was hij werkzaam bij de firma Sissingh te Zeist. Met een politie-auto is het lijk naar het ziekenhui* overgebracht. Volgens" ooggetuigen heeft 4 bus-chauffeur geen schuld gehad. SACCO EN VANZETTI-RELLEYJ'U Het Landelijk Comite van Actie voor S»:co en Vanzetti had gisteravond in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een bij eenkomst gelegd, waarvan het doel was te protesteeren tegen de te Boston voltrokken executie der beide anarchisten. De zaal was. tot aan den nok gevuld. Vele belangstellenden moesten zich met een staan- plaats tev^den stellen, tientallen ook hadden een plaatsje gezocht op de trappen van het podium, in het middengedeelte waarvan een zwart rouwfloers afhing, aan weerszijden ge- flankeerd door roode doeken. Tusschen net publiek op het podium werden op enkeie plaatsen borden met revolutionaire opschrif- ten omhooggehouden terwijl tegen de diri- geer lessenaar een Amerikaansche vlag was bevestigd, waarop een groot grijnzend aoods hoofd was geteekend. Buiten het gebouw bev.ogen zich honder- den personen, die niet meer konden worden toegelaten, weshalve nog inderhaast de zaal van het gebouw „Harmonie" aan de Rozen gracht was gehuurd, teneinde ook daar stem men van protest te doen hooren. In het Concertgebouw voerden achtereen- volgens het A. Rosseau, prof. G. M. Man- noury, I. Hoving en Albert de Jong. Eao Fimmen, die ook spreken zou, had tele- grafisch bericht van verhindering gezonden. Na elke toespraak interruptie kwam slechts eerv enkeie maal voor betuigde h-t publiek zijn bijval door langdurig te applau- aisseeren, soms ook werden de sprekers door luid gejuich onderbroken Alle sprekers keer- den zich tegen de houding, welke de S.D.A.P. in de affaire Sacco en Vanzetti heeft aangeno- men. Enkelen van hen, die in het Concertgebouw spraken, voerden later ook in „Harmonie" het woord. Na de toespraak van Albert de Jong deel de de voorzitter mede, dat het Comite het wenschelijk achtte om na afloop der meeting, niet te demonstreeren. Voorts hechtte de vergadering met luid ap plaus haar goedkeuring aan het voorstel van het Comite om een telegram te zenden aaa de vrouw van Sacco en aan de Zuster van Van zetti. Tijdens de vergadering stonden honderden menschen voor en in de nabijheid van het Concertgebouw. Door de politie, die met een sterke macht te paard en te voet aanwezig was, werd de rij weg zooveel mogelijk vrijge- houden. Bij het uitgaan van de vergadering te elf uur ging aanvankelijk alles rustig. De groote massa trok weg in de richting van ds P. C. Hooftstraat. Bij de Jan Luykenstraat werd verzet gepleegd, waarop een kleine char ge volgde, die de menigte uiteen deed stuiven. Dit was het begin van steviger optreden van de politie, voornamelijk toen met steenen werct geworpeir. Daarop hadden charges plaats in de omliggende straten. In de P. C. Hooft straat werd bij een charge een man gewond. Hij, werd in een der woningen binnenge- bracht. De G. D. bracht hem naar het Wil - helminagasthuis. Daar werd zijn hoofdwonde geheoht en kon hij huiswaartskeeren. Lang- zamerhand trok een deel van de betoogers naar den Dam, waar zij zich in troepen verza- melden. Hoofdzakelijk stonden zij, evenals den vorigen avond, voor den Nieuwendijk. Ook hier was veel politie aanwezig, die het geval rustig aanzag. Om middernacht ver< minderde het aantal nieuwsgierigen aanmer kelijk. De vergadering in de „Harmonie" op de Rozengracht had een rustig verloop. Uit Rotterdam werd aan de Telg. gemeld: Omtrent het rumoerig verloop van de de- monstraties, welke gisteravond hier ter stede, naar aanleiding van de executie van Sacco en Vanzetti, werden gehouden, kan nog het vol gende worden gemeld. Terwijl een troep der demonstranten bij d« Kaasmarkt door de politie werd verspreid. trok een andere tangs den Goudschen Singe! in de richting van het Hofplein. De bezetting van het bureau Galerij rukte uit en ook hier werden rake klappen uitgedeeld. Een drietal verdacht uitziende personen werd naar het bureau Galerij gebracht en daar gefouilleerd Er werd niets verdachts op hen gevonden, zoodat zij weer in vrijheid gesteld konden worden. Een drietal gewonden moest zitih in het ziekenhuis aan den Coolsingel onder genees kundige behandeling stellen. Later op den avond verzamelde men zich weer. De stoet, die thans veel kleiner was, trok opnieuw over de Botersloot. Hier werd ten tweedemale een charge uitgevoerd. Ook in de Jonker Fransstraat en den Oppert moest eenige malen gechargeerd worden. En natuurlijk moesten ditmaal verschillen de winkelruiten het ontgelden. Op den Goud schen Singel is het tot laat in den avond zeer onrustig gebleven. Troepen opgeschoten jon- gens maakten het de politie geducht lastig Herhaaldelijk werd met steenen geworpen, terwijl enkeie malen ontploffende voetzoekers de menigte uiteen deden stuiven. Ten slotte kon ook hier met sabel en gummistok de orde BROOWIRIJ D'OPANJEBOOM-ROTTEROAW

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6