DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Luxe Verhuurinrichting. Garage JAG. MET, Alkmaar. - Telef. 572 Hotel „MASSAU-1ERGEW" - Bergen aan Zee. De Sacco en Vanzettkelletjes. Dagelijksch overzschi. Buitenlancf No. 200 Dif nnmmei besfaat sit 3 oraden. Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Fcesfdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkisaar 2.— franco door ket geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnuinmers 5 cents. D«r*pAeur: G. H. KRAK. VKIJDAG Tclef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactic 33. Postgire 37060. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlfcNi Per regel /0.25, bij groote contracted rabat. Groote letters naar plaats rnfmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en HandelftdrukkerfJ rjh HBRM#, COATN MOT Voordam C 9. Hoofdredacteun Tj. N. ADEMA. DE IERSCHE POLITIEK. Parlementscntbinding. Met groote spanning licett men den uitslag tegemoet gczien van twee tusschentijdsciie verkiezingen in IerianU, die in verband met de crisis van net allergrootste belang modi- ten worden geacht, nadat de pariijgenooten van de Valera, outranks bun --anvanKeiijk ver- Zet, de eed van trouw aan den Komng heb ben afgelegd. immers de sterkteverhouding was door net zitting neinen aer Valeristen zoodamg gewijzigd, dat de regeering van Cosgrave slechts voor een nederlaag gereu werd, dank zij 't feit, dat een der leden der Rationale Liga, zich aan de stemming over een door de Arbeiderspartij ingedienae mo- tie van wantrouwen onttrok-. Zoo kon het sciioone plan, waartoe de arbeiderspartij met de nationale groep onder leiding van Red mond met De Valera waren gekomen, en waarbij men de regeering van Cosgrave zou doen vallen, ten einde haar te vervangen door een ministerie van Arbeiderspartij en Redmondisten, met slagen. Met 71 tegen 72 stemmen, waarbij de speaker den doorslag gai, werd de motie van wantrouwen verwor- pen en Cosgrave dus gered. Althans voor- loopig. Hij heeft eenige maanden speling ge- kregen, tot het weder bijeenkomeu van liet thans op reces zijnde pariement, in October. Het was natuurlijk mogelijk, dat in dies tijd in de situatie- weer verandering kwam, daar de leden van de Nationale Liga slechts met tegenzin de voor hen zeker eenigszins onnatuurlijke coalitie met de arbeiderspartij aanvaardden. Maar hoe dan ook, in elk geval kon de regeering van Cosgrave slechts zeer op het kantje af een meerderheid hakn en het was voor haar dus wel van bijzonder belang of zij er in zou kunnen slagen de beide va- cante Dublinsche zetels voor zich te vcrove- idft. De stand der partijen in den Dail immers is de volgendeRegeeringspartij 46, boeren- partij 11, onafhankelijken 14, nationale Liga 8 (d.w.z. na het uittreden van den heer Jinks 7), Fianna Fail (de partij van De Valera) 44, Arbeiderspartij 22, Sinn Fein (de partij van miss MacSwiney) 6. Daarnaast waren er dan de beide vacatures. In het geheel telt de Dail dus 153 leden. Maar daar de Sinn Fei- ners nog geen zitting hebben genomen, ne- men aan den parlementairen arbeid 147 le den deel De volstrekte meerderheid bedraagt dus 74. Op het oogenblik beschikken De Va lera, Redmond en Arbeiderspartij over 73 stemmen ten gevolge van den afval van Jinks, die de nationale Liga verliet. De uit slag van de verkiezingen te Dublin, waar in de beide districten, de regeeringspartij, Fian na Fail en Sinn Fein elkaar de zege betwist- ten, was duS wel van buitengewoon belang. Thans is die uitslag bekend geworden en inderdaad heeft de regeeringspartij de over- winning behaald. De positie van Cosgrave is dus wel iets sterker geworden: de stemver- houding is nu 76—73. Cosgrave acht zich daardoor echter alles- behalve veilig gesteld, want van verschillen- de zijde wordt thans moeite gedaan om de extremistische Sinn Feiners te bewegen het goede voorbeeld der Valeristen te volgen en eveneens de eed van trouw af te leggen om zitting te nemen. In dat geval zou het lot van Cosgrave op- nieuw bezegeld zijn. Hij heeft daarom beslo- ren het pariement te ontbinden en nieuwe verkiezingen over het geheele land uit te schrijven. De uitslag daarvan kan van groote betet- kenis worden voor het Iersche en Engelschc politieke leven erwa 26 AUGUSTUS interparlementaire" UN1D Een rede van Poincare. in tegenwoordigheid van ongeveer 400 par- ementsieden uit 35 staten is gistermorgen net z4ste jaarlijksche congres van de Inter- parlementaire Unie geopend. Na toespraken an den Franschen Senaat Doumer en van oen Franschen Senator Merlin nam de'pre- 'er l oincare het woord om namens de Fran- sone regeering de deelnemers aan het con- gies welkom te heeten. Poincare ging bij zijn oetoog van zijn wereldtentoonstelling te Pa- vit *n uan, daar getoonde vorderingen wE-cf en wetenschap en van den'op- nintl r menfchheid, die door den oorlog p otseling onderbroken werden. De les van nvito°°r]0g 1S c*eze' da' men in nog sterkere toenaJ werk moet ondersteunen, dat de r^nng ^nt Dat wil zeggen,.da't de va- 2dm, mdividueel hun kracht en hun vi- rv. verloren hebben of verliezen moeten zfoSeZ1^he1^ van onafhankelijke naties, iiverJn fllaar *e Poincare' dle met elkaar wed- staan nie 5ieer vijnndig tegenover elkaar vonr 'a n dfr onmisbaarste waarborgen van nn? v°oruitgang der beschaving. Geen ziin S' var? we- iand bij ook burger moge pp-'J0" er in foestemmen, slechts wereldbur- de V6 Z1]"'- ?e wenschelijk, hoe noodzakelijk narmonie tuschen de volken ook is. toch loopt zij zoo vaak gevaar door een onvoor- ziene ontstemming gestoord te worden, hetzij slechts door belangentegenstellingen, revali- teit, eigenliefde of intensieve vooroordeelen, of zelfs doordat in sommige kringen gevaar- lijke bijgedachten aanwezig zijn. Het moet derhalve de taak zijn van de Interparlemen- taire Unie zooveel mogelijk datgene uit den weg te ruimen, wat de naties verdeelt en dat gene te versterken wat ze nader tot elkaar brengt. IN DUITSCHLAND. Een wachtmeester van politie te Hamburg vermoord. Na afloop van de Sacco en Vanzettibetoo- gingen van Woensdag zijn er te Hemburg, toen het donker begon te worden, in verschil- lende wijken aan vallen op de politietroepen gepleegd, die met steenen en flesschen wer den gegooid. Een wachtmeester van de politie werd uit de tram gesleurd, op onmenschelij- ke wijze mishandeld en ten slotte door een der aanvallers met een mes doodgestoken. De moordenaar is ontkomen zonder herkend te zijn. Een aantal politie-mannen en burgers zijn gewond. De politie te Hamburg heeft, wegens de botsingen van Woensdag, de communistische betoogingen tot nader order verboden. Van de 20 gewonde communisten is er in middels een gestorven. Bij de relletjes, die te Leipzig op de execu tie van Sacco en Vanzetti gevolg zijn, is Dinsdag een negentienjarige communistische arbeider door de politie neergeschoten. Twee zijner geestverwanten reden daarop met het lijk van het slachtoffer door de straten der stad, om, zooals zij uitriepen, het publiek het eerste slachtoffer van het Sacco- en Vanzetti- schandaal te toonen. Uit het onderzoek is nu gebleken, dat de neergeschoten arbeider nog leefde, toen zoo met hem omgesprongen werd. De twee ande- ren waren eerst in hechtenis genomen, maar later weer in vrijheid gesteld. Zij zullen zich voor de rechtbank te verantwoorden hebben, als medeverantwoordelijk aan den dood van hun partijgenoot, die misschien geholpen had kunnen worden, indien men terstond een dok ter had geraadpleegd. In geheel Saksen zijn de Amerikaansche consulaten onder bescherming van de politic gesteld. IN FRANK RIJK. Nieuwe communistische betooging beraamd. Interpellaiies aange- kondigd. De communistische partij deelt mee, dat zij binnenkort een nieuwe betooging zal op touw zetten. In afwachting hiervan hadden reeds nieuwe wanordelijkheden plaats op de groote boulevards, waar een duizendtal betoogers de terrassen der cafe's opnieuw begonnen te plunderen en het verkeer stremden tot de po litic versterking kreeg. Er werden verschei- den schoten gelost en nieuwe aanhoudingen verricht, maar de relletjes duurden niet lang. Montmartre had weer zijn normale aan- zien; de etablissmenten waren schitterend verlicht, maar de bezoekers waren minder talrijk. In eenige straten verzamelden rona- trekkende zangers de menigte om zich heen met nieuwe liederen over het martelaarschap van Sacco en Vanzetti; zij verkochten de woorden en de muziek op papier met rouw- rand gedrukt. Het communistische Kamerlid Vaillant- Couturier (die thans zijn straf uitzit) heeft verklaard, dat hij zou interpelleeren over het optreden van den minister van binnenland- sche zaken, maar ook worden andere inter- pellaties aangekondigd over de noodzakelijk- heid van speciale maatregelen om de com munistische agitatie tegen te gaan. Voorge- steld zal worden den verkoop te verbieden van bladen die, zooals de „Humanite" van gisteren, rechtstreeksche oproepen bevatten om wanordelijkheden te plegen. Het comite dat waakt over de „eeuwige vlam" op het graf van den onbekenden sol- daat bereidt een plechtigheid voor om den smet uit te wisschen van de zijde van betoo gers onder de Arc de Triomphe. Beweerd wordt dat een groep Italiaansche en Spaan- sche anarchisten over de grafzerk is heenge- loopen en deze bevuild heeft. (Uit deze laatste mededeeling blijkt, dat er, ondanks de vermelde tegenspraak, toch wel een schending van het graf heeft plaats gehad. De Amerikaansche gasten te Parijs. Het hoofdkwartier te Parijs van het Ame rikaansche legioen heeft laten weten, dat de betoogingen in verband met de Sacco-Van- zetti-zaak voorbereid, geen wijziging zullen brengen in het program dat is opgemaakt voor de a.s. bijeenkomst van het Amerikaan- sche Legioen in Parijs. NA DE RELLETJES TE PARIJS. Poincari bezoekt het graf van den onbekenden soldaat. Heden, na afloop van den ministerraad zal Poincare zich in gezelsohap van enkele minis ters naar het graf van den onbekenden sol daat begeven, om het den groet der regeering te brengen en er een krans neer te leggen, om de ontwijding in den nacht van Dinsdag op Woensdag uit te. wisschen. DE RELLETJES TE GENeVE. Tal van personen, die bij de jongste betoo gingen zijn gearresteerd, werden door den politierechter veroordeeld tot gevangenisstraf van 24 uur tot 12 dagen. De politie slaagde er in een persoon te ar- resteeren, die als leider is opgetreden bij den aanval der manifestanten op het gebouw van den Volkenbond. Het is een 17-jarig student Voorts werden nog drie andere arrestaties verricht. Credieten voor schadevergoeding. De regeering van het kanton Geneve zal zich genoodzaakt zien bizondere credieten aan te vragen ter vergoeding van de schade die bij de relletjes van Maandag aan het Volkenbondsgebouw, aan hotels, winkels en bioscopen is aangericht. CHINA. AMERIKAANPSOHE KANONNEERBOOT BE SCHOTEN. Bij Nanking. Het departement van marine deelt mede dat de Amerikaansche kanonneerboot Isabel" heden vijftig maal door geweervuur getroffen werd toen zij langs Nanking voer. Een ma- troos werd gewond. De mitrailleurs legde het geweervuur het zwijgen op. DUITSCHLAND. DE VLAGGEKWESTIE. Zooals men weet blijven de Berlijnsche hotelhouders weigeren te voldoen aan de ge- meentelijke verordening om de republikem- sche vlag uit te steken inplaats van 't oude zwart-wit-rood. Zij motiveeren hun weigering door te zeggen, dat zij zich niet met die poh- tiek wiilen bemoeien!!! En 't resultaat daa- van was, dat de burgemeester van Berlijn een duren eed zwoer om voortaan alleen die ho- tesl te bezoeken waarvan de republikeinsche vlag woei. De hotelhouders hebben daarop een verga- dering belegd. Terwijl de heeren vergader- den, verscheen er in het hotel Kaiserhof een vertegenwoordiger van het rijksdepartement van buitenlandsche zaken, die er den direc- teur op opmerkzaam maakte, dat het een zeer pijnlijken indruk moet maken, als van een Berlijnsch hotel wel een vreemde vlag wap- pert, maar niet de Duitsche. Het hotel Kaiser hof heeft n.l. de Amerikaansche vlag uitge- stoken, daar Walker, de burgemeester van New-York, daar logeert. De mededeeling van buitenlandsche zaken werd door den di- recteur van het hotel voor kennisgeving aan- genomen. Op de vergadering van de hotelhouders waren vrijwel alle groote hotels vertegen- woordigd. De beraadslagingen duurden eeni ge uren. De hotelhouders zeggen, dat zij zich nimmer gemengd hebben in den politie- ken strijd en daarom ook vaak bij bijzondere gelegenheden alleen de Pruisische vlag, waarover niet getwist wordt, hebben uitge- stoken. Hiertegen heeft een deel van de be- volking ook al geprotesteerd. Toen werd be- sloten in 't geheel niet meer te vdaggen. De hotelhouders meenen, dat de zwart-rood-gele vlag weliswaar de rijksvlag is, maar tegelijk het symbool van den strijd tusschen de poli tick partijen. Door het uitsteken van de vlag zouden sommige gasten zich gekrenkt kun nen gevoelen. De hotelhouders namen ten slotte het be- sluit ook voortaan de vlag van de repbliek niet uit te steken. Zij willen zich niet onder- werpen aan de pressie van den burgemeester Boess en zich evenals vroeger buiten de poli- tiek houden. De vereeniging zal in het laatst van September een officieele vergadering hou den, om de zaak nogmaals te bespreken. Voor zoover men weet, stelt de Pruisische regeering zich op hetzelfde standpunt als het Berlijnsche gemeentebestuur. De Pruisische ministers zullen vermoedelijk eveneens be- sluiten geen hotels meer te bezoeken, die op den llden Augustus niet de zwart-rood-gele vlag hebben uitgestoken. Het Pruisische ministerie zal weldra een officieel besluit nemen. Achteraf blijkt, dat enkele groote hotels als „Excelsior" en „Eden" op de vergadering van hoteldirecteuren niet aanwezig en niet uitgenoodigd waren en dat deze met vele an dere keinere hotels de houding van hun col- lega's afkeuren en wel degelijk de rijksvlag willen vertoonen. HET HANDELSVERDRAG MET FRANKRIJK. De Rijksraad heeft gistermidd'ag met e6n stegi tegen het handelsverdrag met Frankrijk KOAIIGIIIEDAG 31 AUGUSTUS 192? (3- JL ID -A. - .A. "V" O iT JD CHAMPAGNE BAR. Toegang uitstuitend op verlooii Introductiekaarten. AVONDTOILET VERPLICHT. Besproken tafels kunnen slechts tot 9 uur gereserre.rd biyren. Zaterdag en Zondag 3 en 4 September LAATSTE AYONDEN (waarraor geen Introductiekaarten noodig zijn). goedgekeurd. Slechts Hessen stemde tegen, daar de Hessische regeering van meening is, dat de Hessische wijnbouw door het verdrag wordt bedreigd. ENGELAND. DE IERSCHE VERKIEZING. Een overwinning der regeering. Bij de tusschentijdsche verkiezingen in het graafschap Dublin en in South Dublin City heeft de regeering van den Ierschen Vrijstaa't twee zetels gewonnen. De draadlooze dienst geeft nadere bijzon- derhedcn omtrent een der beide verkiezingen, n.l. die in South Dublin Gty. De regeerings candidaat Hennesy verkreeg 24.139 stemmen tegen 18 647 stemmen op den republikein Bribcoe. De derde candidaat, Murphy, be haalde slechts 1115 stemmen. De Dail Eireann ontbonden. Op advies der regeering van den Ierschen VnpL.ai teekende de gouverneur-generaal een proclamatie tot ontbinding van den Dail EJrann. De nieuwe verkiezingen zullen tegen 15 September worden gehouden. DE SPOORWEGRAMP Het aantal dooden vijftien. Nog niet alien herkend. Regen is waar- schijnlijk de schuld. Vroegere rampen. Omtrent de spoorwegramp bij Sevenoaks in Kent, wordt nog het volgende gemeld1: De avondtreki van London naar Deal en Folkestone derailleerde dicht bij Sevenoaks in een terrein-ingraving. Een Pullmann- wagen werd bijna boven op den berm ge- schoven. Alle wagens waren vernield, be halve de achterste drie. Er lagen verschei- den doodeh op den grond, terwijl andere passagiers w.o. velen die gewond waren, uit de verbrijzel'de wagens klauterden. De trein lag dwars over de rails. Men hoorde maar weinig gekerm, alien die den schok hadden overleefd, waren als versuft. Spoedig was medische hulp ter plaatse De ramp was nog verergerd door het feit, dat een van de uit de rails geslingerde wa gens in botsing was geweest met een brug- pijler De machinist en de stoker hebben hun ar- men gebroken. Tot laat in den nacht waren ploegen wegwerkers bezig om de lijn vrij te maken. De boottreinen hadden eenige ver- traging, doch niet veel. Een later Reuter-bericht stelt bet aantal dooden bij de treinramp te Sevenoaks op vijf tien. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld; maar men houdt het er voor, dat de zware regens van den laatsten tijd het baUastbed hebben verzwakt. De trein liep met een snelheid van ongeveer 100 K.M. in het uur, toen de locomotief uit de rails vloog en de wagens tegen den steenen onderbouw van een brug botsten. Men is nog bezig met het doorzoeken van den wrakhoop, om wellicht nog slachtoffers te vinden. Niet alle slachtoffers van de ramp zijin ge'identificeerd; sommige ongelukkigen wa ren te zeer vermimkt om te kunnen' worden herkend. Wij vonden, aldus de N. R. Crt., in een der Engelsche bladen het volgende staatje van spoorwegrampen in Groot-Brittannie na den oorlog. dooden. 26 Januari 1921, Newtown (Montgomery) 14 21 Augustus 1922, Gravesend 3 5 Juli 1923, Huddersfieid 4 26 April 1924, Euston 4 28 Juli 1924, Edinburgh 4 3 November 1924, Moss Side (Lythaoi) 13 3 September 1925, Sheffield 3 19 November 1926, Sheffield 9 14 Februari 1927, Hull 10 Het ergste spoorwegongeluk in den oor log was dat van een trein voor troepen- transport tie Quintshill op 22 Mei 1915. Die ramp kostte aan 227 menscben den doodl POLEN. SPOORWEGONGELUK. Uit Warschau wordt gemeld: Een emstig ongeluk heeft plaats gehad bij een spoorwegovergang tusschen Radzijn en Miedzyrzec, waar een met 12 personen bezet- te vrachtauto, die eerst een goederentrein had laten passeeren, een van de tegenovergestelde rich ting komenden reizigerstrein van War schau naar Brest niet had opgemerkt. De auto werd door den trein gegrepen. Drie der inzittenden zijn gedood, terwijl 6 perso nen ernstig ,de andere licht gewond werden. BULGARIJE EEN ONTVOERING VAN EEN HOOFDCOMM1SSARIS. De hoofdcommissaris van politie te Sofh werd eenige dagen geleden op den openba- ren weg aangevallen en door een revolver- schot zwaar gewond. Hij'is nu door onbe kenden uit het hospitaal vorvoerd, naar men vermoedt door zijn eigen vrienden. Hij schijnt zijn ambt niet buitengewoon correct te heb ben waargenomen en blijkbaar wilden zijn vrienden hem voor verder onaangename ge- volgen vrij waren. AM ERIK A. 1 GRATIE NA 22 JAAR GEVANGENIS- STRAF. Twee-en-twintig jaar geleden werd wegens mooid, te Nome in Alaska gepleegd, de Montenegrijn Vuco Perovio ter dood veroor deeld. President Taft maakte van zijn gratierecht gebruik om de doodstraf in levenslange ge vangenisstraf te veranderen. Tnans heeft president Coolid'ge den ver oordeelde de rest van zijn straf kwijtgeschol- den. AANVAL OP EEN TREIN IN MEXICO Dinsdagmorgen 4 uur heeft een gewapend*. bende van vele honderden mannen tien mijlen ten Z. van Acaponeta in het Mexicaansche district Nayarit een aanval gedaan op een trein van de Southern Pacific Railway. Er werden zestien personen gedood of gewond. Een Amerikaansche vrouw werd ernstig ge wond. Er bevonden zich nog 10 andere Ame- rikanen in den trein, doch geen hunner werd gewond, hoewel er 40 schoten op den trein werden gelost. r; DE VLOOTBOUW IN DE V. S. Nieuwe uitbreiding van het program?. E>e Amerikaansche minister van Marine, Wilbur, heeft in een rede verklaard, dat hij vor rnemens is, aan het congres tijdens de vol gende zittingsperiode voor te stellen, het vlootbouwprogram, dat thans voorziet in den aanbouw van acht kruisers van 10.000 too en een groot aantal kleinere schepen met 100 pCt. uit te breiden. Het mislukken der conferentie te Genfcve zal tot resultaat moeten hebben, aldus minis ter Wilbur, dat de Amerikaansche marine versterkt wordt Een later berichf ontkent dat Wilbur zich in bovengenoemden zin zou hebben uitge- laten. KORTE BERICHTEN. Uit Marseille wordt aan de bladen ge meld, dat vijf opgeschoten jongens op klaar- lichten dag met getrokken revolvers een tram aanhielden. Drie hidden de reizigers met hun revol vers in bedwang, terwijl de twee anderen ze uitpiunderden. Na hun werk te hebben verricht, wisten de bandieten in een auto te ontkomen. Bij een dorp in de omgeving van Sillein aan de Waag stortte een militair vliegtuig omlaag. Etn vrouw en twee kideren weiden gedood.Het vliegtuig werd vernield en de pi loot ernstig gewond. Het blad „Nichi Shimboen" meldt, dat tengevolge van een aardbeving, die bij Tai nan (Japan) plaats had, tien personen wer den geaood en meer dan honderd gewond, en tweehonderd huizen werden verwoest Twee voorstanders van Raditsj zijn op een politieke vergadering slaags geraakt met een propagandist van de Kroatische volks partij. Laatstgenoemde werd gedood. Zij zijn in hechtenis genomen. Een commissie zal ter plaatse een onderzoek instellen. In de persconferentie bepleitten Meyni' van het Ag. Havas en de directeur van hei Journal des Debats met kracht een verlaging der telegraaf- en telefoontarieven in het be lang der pers. In een vlaag van neurasthenie heeft eei moeder te Parijs haar kind van 1 jaar opge- hangen en daarna zichzelf op dezelfde ma- nier van t' leven beroofd. Voor zij to* haa- verschrikkelijke daad overging had de vrouw haar oudste kind met de dienstbode uitge- stuurd. Toen de man om half twaalf uu? thuis kwam om te eten vond hij de lijiken va» vrouw en kind. Te Weenen is het vroegere Weensclu Bouwhuis". dat een aroote oc ALKMAARSGH COORABT. lATVlj

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1