Aikmaarsche Gourant Sluitingsuur Kermis 1927. Binnenland No. 200* 1527 Honderd Negen en Twintifste Jaargang. Vrtfdag1 26 Augustus. Voor cafe's en*. Als SLUITINGSUUR voor de kermis- cafe's en andere inrichtingen is vast- gesteld van 27 AUGUSTUS tot en met 2 SEPTEMBER 1927 tot des nachts 1 uur en op 3 en 4 SEPTEMBER 1927 tot des nachts 2 uur. Aationaal Middenstands- congres. Gister, den laatsten dag van het Midden- standscongres, werden allereerst de bespre kingen hervat over de gisteren geschorste be- handejing van het vraagstuk der Koopover- eenkomsten. De praeadviseur, mr. J. G. Schiirmann, oordeelde het wenschelijk zijn beide eerste conclusies nu aan te nemen en de derde en vierde aan te houden en daarover later een nitspraak te doen. De heer Gorris verzette zich krachtig te- gen de goedkeuring der conclusies. Hij meen de, dat het onlogisch zou zijn om een wette- Hjke regeling te vragen nopens de overeen- komsten met voorbehoud van eigendom, wijl men het over de misbruiken en den omvang er van lang niet eens is. Daarom stelde spr. voor deze aangelegenheid ter nadere studie en advies aan het bondsbestuur te renvoyee- ren. Bij zijn dtipliek stelde mr. Schiirmann de volgende motie voor: ,,Het congres is van meening, dat de be- handelde materie nog niet rijp is voor een definitieve beslissing en verzoekt het bestuur op een door dit college te bepalen wijze het onderwerp in studie te nemen en te doen ne men, als zijnde zulks dringend gewenscht." Deze' motie werd met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter huldigde onder luid applaus den prae-adviseur. De directeur van het bondsbestuur deelde vervolgens mede, dat op het congres 83 orga-. nisaties en 22 Kamers van Koophandel zijn vertegenwoordigd. Onder de vele ingekomen gelukwenschen was er een van dr. Tschumi, president van de Internationale Midden- stands Unie. De heer Scheeres, president van de Chr. Middenstandsvereeniging, hield hierna een hartelijke toespraak tot de jubileerende orga- nisatie, welke hij onder instemming vooruit- gang en kracht in ledental toewenschte. Ook de heer Struycken, voorzitter van den R. K. Middenstandsbond, richtte waardeerende woorden tot het congres. Hij sprak zijn beste wenschen uit voor den verderen bloei van den Middenstandsbond. De wensch van beide sprekers voor een blijvende hartelijke verstandhouding tusschen de drie Middenstandsorganisaties. werd door den voorzitter, den heer Ed. G. Schiirmann, onder luid applaus van de congressisten on- derschreven. Winkelsluiting en werktijden. Aan de orde kwam thans de behandeling van het Voorontwerp-wet op de Winkelslui- ting en het voorontwerp van een werktijden- besluit van winkels. Het centraal rapport daaromtrent, samengesteld door den heer A. Ingenool Jr., directeur van het bureau van den Middenstandsbond, behelst de antwoor- den van 43 aangesloten organisaties op de drie volgende, door het bestuur ontworpen punten: i le. Het Algemeen Bestuur is van oor- deel, dat de algeheele verplichte Zondagslui- ting niet in de wet moet komen; wel echter het bepalen van een verplichten wekelijkschen rustdag, zoodat alle winkels een dag in de week, hetzij op Zondag, hetzij op een werk- dag, gesloten moeten zijn. Hoe zulks geregeld moet worden, kan een kwestie van later zijn. 2e. Het Alg. Bestuur acht de bepaling in het ontwerp voor het Werktijdenbesluit, dat het personeel in winkels niet langer mag werken dan 50 uren per week in strijd met de belangen van het winkelbedrijf en wenscht daarvoor gesteld te zien: 55 uren. 3e. In het Alg. Bestuur is geen voldoende overeenstemming verkregen omtrent het uur, waarop de wet zal bepalen, dat de avond- sluiting op gewone dagen (uitgezcnderd op Zaterdag) moet aanvangen. Het voorontwerp geeft daarvoor aan te acht uur, doch in het Bestuur gingen ook verschillende stemmen op voor een sluhing des avonds te negen uur. De bondspenningmeester, de heer Lips, opende de besprekingen over de onderwer- oen. In een vrij uitvoerig betoog herinnerde spr. er aan, dat de bond destijds, een Win- kelsluitingswef wenschte, welke zooveel mo gelijk zou aanpassen aan een Werktijden besluit. Op dien grond heeft spr. dan ook medegewerkt aan het advies van den Mid- denstandsraad in deze. Echter eerst later zijn wenschen naar voren gebracht, om deze bei de zaken te splitsen. Een arbeidsduur van vijftig uur voor het personeel is, volgens spr., te gering te achten. Met 55 uur zal het nog moeilijk zijn uit te komen. De principieele vragen waarom het hier gaat zijn le: Moet de huidige Arbeidswet 1919 met het bijbehoorend Arbeidsbesluit voor winkelpersoneel al dan niet aanvaard worden? 2e: Geldt nog steeds de uitspraak van 1921, dat bij invoering van een Werktij denbesluit ook de winkelsluiting bij een Rijks- wet geregeld moet worden en zoo ja, moet het aantal uren, waarop den winkel open •nag.blijven, zich zoo goed mogelijk aanpas sen bij dat Werktijdenbesluit? Spr. meende wel, dat er een Werktijdenbe sluit moet komen. Dit schrijft de wet voor. net is echter dt taak van den Middenstan- rsbond, om dit Werktijdenbesluit zoo goed mogeluk te doen worden. Over het tijdstip ffrtnfiH'dST ItfiraiSTSf 95fiT gedachten gewisseld kunnen worden. Tegen de ontwerpen. De heer Van der Sluys uit Rotterdam oor deelde de voor-ontwerpen moordend, niet „gaar" en voor den middenstand totaal on- genietbaar. De regeering, aldus spr., zegt: „Houdt je mond en eet maar!" (gelach en applaus). Spr. wil niets liever dan werken, maar dat gaat niet. En met Clinge Doorenbos zou spr. willen zeggen: „En daar heeft over- grootpapa tachtig jaar voor gevochten!" (hilariteit). Spr. gaf, naar de Telg. meldt, verschillen de voorbeelden om aan te toonen, hoe funest z.i. de gevolgen der voorgestelde winkel ver- ordeningen zouden zijnspr. zou 24 werk- uren per week moeten missen. Op het Middenstandscongres zijn gister de besprekingen over winkelsluiting en werk tijden voortgezet. De heer Adelaar uit Zwolle zou wenschen, dat de Joodsche winkeliers den geheelen Zon dag hun zaak open konden houden. De heer Levison uit Amsterdam meende, dat de belangen van den kleinen winkelier worden opgeofferd aan die van den grooten zakenman. Een werktijdenbesluit achtte spr. een zuiver werkgeversbelang, waarmede het overgroote deel der klein-winkeliers niets te maken heeft, omdat zij geen personeel heb- ben. Waarom is de groot-winkelier, ging spr. voort, tegen het Werktijdenbesluit? Omdat niet hij zelf, maar zijn personeel in den winkel staat en hij dus door het Werktijden besluit ook zelf sluiten moet. Nu de groot- winkelier geen kans krijgt het Werktijden besluit tegen te houden tracht hij te verhin- deren, dat de kleine concurrenten, die wel zelf mogen en kunnen werken, hem concur rence aandoen in den tijd, dat hij, de groot- winkelier, moet sluiten. Daarom steunt hij, aldus de heer Levison, de avondsluiting en de Zondagsluiting. De Middenstandsraad had, volgens spr., moeten adviseeren geen wet op de winkelslui ting en geen sluiting op Zondag in het leven te roepen. Door het twee-ploegenstelsel is er een regeling mogelijk ter wille van den groot- winkelier. Laat men den klein-winkelier vrij werken! Dat is het belang van het publiek. Thans zou door de wet de klein-winkelier ge- dwongen worden zelf rust te nemen, zooals de Minister ook zegt. En dit met het doel den groot-winkelier tegen den klein-winkelier te beschermen. De minister acht verdere doorvoering van het Werktijdenbesluit noodzakelijk, wat tot gevolg zal hebben, dat de groot-werkgever in het winkelbedrijf een vastgesteld aantal uren over zijn personeel kan beschikken en hij dus gedwongen wordt om het sluitingsuur van zijn magazijn in overeenstemming te brengen met de werkuren van zijn personeel. Ter compensate van het verlies der ver- koopuren acht de minister, hiertoe geadvi- seerd door den Middenstandsraad, een Wet op de Winkelsluiting noodzakelijk, d.w.z., zeide spr., de wet dwingt den klein-winkelier, die geen personeel heeft, te sluiten, dus tot niet werken, ten einde den groot-winkelier in staat te stellen zijn verlies in te halen. Spreker protesteerde namens de Neder- landsche Joden tegen het voorstel van Zon- dagssluiting, dat een aanranding moet ge- acht worden van de godsdienstvrijheid. Winkelsluiting zoowel voor den Zondag als des avonds verwerpelijk. (Instemming). De heer Brokmeyer uit Zandvoort betreur- de de beide voorontwerpen. Mochten zij niet zijn tegen te houden, laat het bondsbestuur, aldus spr., dan stappen doen, dat de seizoen- plaatsen gedurende de zomermaanden dis- pensatie verkrijgen, anders zijn zij ten on- dergang gedoemd (applaus). Mr. J. G. Schiirmann wees er op, dat in de meeste gemeenten winkelsluitingsverorde- ningen bestaan. De minister wil nu niet an ders, dan de onzekerheid en onbillijkheid, door deze onderling afwijkende verordenin- gen ondervonden, wegnemen, en wel door een Riikswet op de Winkelsluiting. Telkens en telkens heeft het Middenstandscongres zich uitgesproken voor een winkelsluitingswet. Zou men nu op die uitspraken terugkomen, dan zou spreker dit een blamage achten voor den middenstand. (Instemming en tegen- spraak). Geroep: En de Zondagssluiting! Iiels anders is, ging spr. voort, hoe de wet er moet uitzien. De wet moet buitengewoon soepel worden en zich aanpassen aan de ver schillende omstandigheden en belangen, die r.iet altijd dezelfde zijn. Aangaande het Werktijdenbesluit merkte Mr. Schiirmann op, dat het de plicht en taak van den minister is uiivoering te geven aan de wettelijke voorschriften. Een Zondagsbe- siuit moet er komen krachtens de Arbeidswet. Uitgaande van dit standpunt gaat het er dus om het Werktijdenbesluit zoo gunstig moge lijk te doen worden. De heer Libald, voorzitter van den Duit- schen Middenstandsbond sprak den wensch uit, dat de vriendschapsbanden tusschen dien bond en den Middenstandsbond van langen duur mogen zijn. Na de pauze werd nog door verschillende sprekers over de voor-ontwerpen het woord gevoerd, doch nieuwe gezichtspunten werden nauwelijks meer geopend. Een der afgevaardigden merkte dan ook op, dat het onderwerp nu feitelijk is „dood- gepraat." De heer Van Bommel ontwikkelde ernsti- ge bezwaren tegen het door den Midden standsraad uitgebraclite advies van den minister, die zich z. i. geen juist beeld van den toestand der bedrijven heeft gevormo Invoering der bewuste maatregelen in de- zen tijd van depressie, riep spr. uit, mag en kan niet geschieden! (Luid applaus). Zeer omstandig lichtte spr. dit toe op grond van de talrijke bezwaren. tegen de beide voorontwerpen. Het congres bracht den heer Van Bommel een ovatie toen hij zei de, dat de voorontwerpen afgewezen dienen te worden. De heer Van Bommel diende twee moties in. De heer Vega, Amsterdam, betoogde, dat getracht moet worden het beste er van te ma ken wat er van te maken valt. Rijksregeling gewenscht? Het bondsbestuurslid Blankert, lid van den Hoogen Raad van Arbeid, meende, dat in het algemeen in middenstandskringen een rijksregeling betreffende de •winkelsluiting ■wgrargwefBEHt. NTel verget&i iflag~W5fBen, dat reeds 4 millioen Nederlanders onder plaatselijke winkelsluitingsverordeningen val- len. Nu zijn er excessen ten aanzien van den werktijd van het winkelpersoneel, maar spr. zou dezen werktijd geregeld wenschen te zien in een winkelsluitingswet in stede bij algemeenen maatregel van bestuur krachtens de Arbeidswet. De verplichting tot invoering van een werktijdenbesluit voor winkelperso neel zou spr. dan ook door wetswijziging uit de Arbeidswet wenschen gelicht te zien. Mr. J. G. Schiirmann diende namens hei bondsbestuur een motie in, waarbij het con gres als zijn meening uitsprak, dat de maat regel van bestuur en een eventueele wet zoo soepel moeten zijn, dat zooveel mogelijk reke- ning wordt gehouden met de hier heden te berde gebrachte bezwaren. Namens de Utrecbtsche Handelsvereeni- ging diende de heer Van Someren een motie in, waarin het congres als zijn meening uit- spreekt, dat het winkelbedrijf een zoodanigen tijd van druk doormaakt, dat het een beper- king van de verkoopsgelegenheid en een re geling van den arbeidstijd van winkelperso neel niet kan dragen, dat, indien de ontwer pen onverhoopt gehandhaafd mochten blijven de 55-urige werkweek moet worden vastge steld en dat ook in overleg met de officieele organen zoodanige wijzigingen zullen wor den aangebracht in de voorontwerpen, dat zooveel mogelijk soepelheid met de uitvoering zal worden betracht. 'Atlerlei moties. Tijdens de eenigszins verwarde discussies die volgden, wijzigde de heer Van Bommel nog eenige keeren zijn moties. De bondssecretaris De Groot diende even- eens een motie in. Onder eenig tumult werd er op gewezen, dat verschillende afgevaar digden waren vertrokken. (Geroep: Dan moe ten ze maar blijven!) Om uit de verwarring en den chaos te ko men, deed de ondervoorzitter, de heer Gorris er op wijzend, dat een zeer belangrijke beslissing op het spel staat het denkbeeld aan de hand, binnen een rnaand opnieuw te vergaderen. De voorzitter ontried zulks. De heer Van Bommel trok nu zijn eerste motie in en verving de tweede motie door de volgende: Het Congres draagt het Bondsbestuur op aan den Minister van Arbeid kenbaar te ma ken dat de voorontwerpen van wet betreffen de winkelsluiting en werktijdenbesluit voor winkels, zooals zij te onzer kennis zijn geko- men, bij den Ned. Middenstandsbond onover- komelijke bezwaren hebben ontmoet, noodigt het bondsbestuur uit, die maatre gelen te treffen, welke er toe kunnen leiden, dat aan de indiening van deze wet op de winkelsluiting en dit werktijdenbesluit geen gevolg zal worden gegeven. Deze motie werd onder luid applaus met algemeene stemmen aangenomen. Het congres, dat ook gister gedeeltelijk door mr. Heringa, chef van de afd. Handel van het departement van Arbeid werd bijge- woond, werd daarna door den voorzitter met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten. De heer Gorris huldigde nog in warme be- woordingen den voorzitter, den heer Schiir mann en diens broeder mr. J. G. Schiirmann, waarvoor beiden hun dank betuigen. Het congres zong den voorzitter een „Lang zal hij leven" toe. HET VE KG IFTIGINGSG EVAL TE AALTEN. In het gezin van den heer G. Mengerink te Aalten is het een-jarig dochtertje dat zooals reeds gemeld na het gebruik van een middel tegen maagkrampen, ernstig ziek werd, thans overleden. Het onderzoek van het braaksel toonde aan, dat dit braakwijnsteen bevatte. De andere vier kinderen, die na het gebruik van het middel, ook ongesteld werden, zijn thans hersteld. DE OOGST IN DE BETUWE DOOR DE REGENS BEDREIGD. Men schrijft uit Elst aan de Telg. Met den oogst van veldgewassen in de Be- tuwe ziet het er zeer slecht uit en men meldt ons van daar zeer verontrustende berichten. Het voortdurend rfgenachtige weer belet, dat men te velde staande tarwe, erwten, haver en andere producten kan binnen halen en zoo staat op tal van akkers xeeds gemaaid of nog op stam zijnd koren, te rotten. De tarwe moet voor het allergrootste deei nog binnengehaald worden, maar bevindt zich ten deele gegarfd op het veld. Er is nu reeds veel schot in, men heeft weinig hoop meer op een behoorlijk binnenhalen, wat er zich thans buiten de bergen bevindt is niet veel meer waard dan kippenvoer. Niet veel beter is het gesteld met late erw ten, waarvan het stroo tot rotting pverging. Deze peulvrucht kan in het algemeen weinig lijden; weliswaar was er geruiterd, maar de zware regenbuien sloegen er doorheen en het broeierige weer deed de rest om de erwt te doen zwellen. Van dit gewas mag men thans helaas spre- ken van een totale mislukking. Haver kan over het algemeen meer verdragen, doch ook in dit gewas ziet men de aar schieten. Dit is minder erg als bij de tarwe, omdat de haver toch voor veevoer wordt gebruikt. Ook klaverhooi en daarvan de 2e snede, ondervindt van het natte weer zeer veel scha- de. s In het weiland, waarin zich overigens voer genoeg bevindt, trapt het vee veel kapot. Het verloop van dezen zomer is voor den landbouwer erg teleurstellendoorspronkelijk had men de beste verwachtigen, maar het on- gestadige weer heeft heel wat nadeel berok- kend. MEER BELANGSTELLING UIT HET BUITENLAND. Het Jaarbeursinstituut heeft nu in Neder- land zeker wel burgerrecht verkregen; het is geworden een centrum van industrie en han- del. Dat dit zoo is, blijkt uit de najaarsbeurs, die van 6 tot en met 15 September a.s. te dezer stede gehouden zal worden. Nog nooit was de beurs zoo vroeg bezet als dit jaar en het blijkt tevens, dat het bui- tenland zich, zoowel voor in- als voor ver- koop, steeds meer voor de Nederlandsche Jaarbeurs gaat interesseeren. Zoo zal Oosten- rijk met een speciale groep ter Jaarbeurs aan- wezig zijn. Tallooze takken van industrie zul len er vertegenwoordigd zijn. Bovendien komt er een afdeeling kolonien met een geheel nieuwe expositie. In de ffin'deIsBeurs~wofaen vobr net eerSf op grootere schaal Industrieele Filmvoorstel- lingen georganiseerd. Op het Vredenburg ko men in de houten gebouwen de stands der bui- tenlandsche officieele vertegenwoordigingen en belangrijke inzendigen op het gebied van hout, machinerieen, automobielen etc. INORIJPEN GEVRAAGD AAN DEN MINISTER VAN WATERSTAAT. De Commissie van Onderzoek naar de mo- gelijkheid ter verkrijging van een oplossing van het Gooische tramvraagstuk, benoemd in de op 17 dezer te Laren gehouden openbare vergadering, heeft zich beziggehouden met de. vaststelling van nadere richtlijnen voor de vervulling van haar taak. Gevolg gevende aan de haar door de open- bare vergadering vefleende opdracht heeft de Commissie naar nu gemeld wordt zich met een adres gewend tot den Minister van Wa- terstaat. Daarin wordt gezegd, dat de meer den tweehonderd ter bedoelde vergadering aanwezige weggebruikers eenstemmlg zijn ge- weest in hun oordeel, dat het verkeersvraag- stuk op de openbare wegen in Het Gooi, me de door de aanwezigheid van een tramlijn op den openbaren weg, dringend verbetering be- hoeft. De openbare veiligheid vordert, zoo meent men, dat dit vraagstuk tot onmiddellij- ke oplossing wordt gebracht, zoo noodig door de middelen waarover de Minister als hoofd van het Toezicht op de Spoorwegen de be- schikking heeft. Adressanten verzoeken den Minister de noodige maatregelen te nemen en bevelen te geven, welke ter verkrijging van on- middellijke verbetering noodig zullen blijken. Allen, die de commissie voor de verdere voortzetting van haar werk van feitenmate- riaal kunnen voorzien, wordt verzocht zich te wenden tot den heer P. C. van Huizen, Vre- delaan 9a, Laren (N.-H.). Het adres van den penningmeester is: de heer G. van Overbeek, Vossiuslaan 7, Bussum (Postrekening 82216). NIEUW TELEFOONTARIEF NEDER- LANDDUITSCHLAND. De telegraaf-administraties van Nederland en Duitschland hebben een nieuw telefoon- tarief vastgesteld, dat voor sommige gesprek- ken verlaging, voor andere daarentegen ver- hooging der tarieven meebrengt. EEN ROE, DIE TWEEMAAL WERD VERKOCHT. Een koopman uit Winschoten verkocht Dinsdag op de veemarkt te Groningen een jonge koe. De kooper zoowel als de verkooper verwijderden zich een oogenblik, zoodat het beest onbeheerd bleef staan. Toen een andere liefhebber voorbij kwam, stonden er bij het dier twee mannen, die desgevraagd verklaar- den, dat zij de eigenaren waren. Zij wisten de koe te verkoopen. Nadat in een cafe de beta- ling geschied was, kwam de eerste kooper op- dagen. Het bleek dat de twee mannen zich met veel spoed hadden verwijderd. De recher che is er ingeslaagd het tweetal aan te hou den. Het zijn de 18:jarige B. D. en de 22- jarige J. P., beiden uit Leeuwarden. Zij had den reeds goede sier gemaakt van het geld. In beachonken toestand werden zij naar het hoofdbureau van politie gebracht, waarna zij ter beschikking van de justitie zijn gesteld. AUTEURSRECHT BETALENDEN CONTRA HET „BUMA". De Ned. Bond van Auteursrecht-Betalen den hield Woensdagmiddag in „De Kroon", onder voorzitterschap van den heer Max van Gelder, een openbare vergadering, ter be- spreking van het bekende conflict tusschen het Bureau voor Muziekauteursrecht Am sterdamBumaen den Bond. Meer spe- ciaal vond deze bijeenkomst haar oorzaak in de rondzending van een circulaire door Buma, waarin werd aangespoord, naar aanleiding van de hangende procedure, zich weer bij het Bureau aan te sluiten en de kwesties verder te laten rusten. Na langdurige discusssies concludeerde de voorzitter, de heer Max van Gelder, ten slotte, dat uit de besprekingen naar voren was gelco- men, dat de vergadering zich verklaarde voor een wetswijziging, zoodat een betere regeling mogelijk wordt en voor een bureau noor Ne derland. CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Naar de Telg. verneemt zal in de strafzaak betreffende den moord te Culemborg mr. J. Santmann uit Nijmegen als verdediger wor den vervangen door jhr. mr. M. van der Goes, advocaat en procureur te Nijmegen. Deze en mr. H. H. Roobol zullen nu te za- men voor beide verda-chten de verdediging voeren. De zaak dient voor het Gereohtshof alhier op Donderdag 29 September des v.m tien uur. Het O. M. heeft achtien getuigen ge- dagvaard. Verwacht wordt, dat er ook een aantal van de zijde der verdediging zal wor den voorgebracht. De verdachten blijven nog steeds ontkennen. AUTOBUSVERGUNNINGEN. Ged. Staten van Noordholland hebben be- sloten vergunning te verleenen aan den heer C. Vader, te Julianadorp (gemeente Helder) voor het in werking houden van autobus- diensten van Julianadorp naar Schagen en terug (op Donderdag) en van Julianadorp naar Alkmaar en terug (op Vrijdag), voorts aan den heer J. J. Vrakking, te Naarden, voor het in werking houden van een dienst van Vreeland naar Hilversum en terug, voor zooveel het door dien dienst bereden traject binnen het gebied van de provincie ligt. EEN VERKEERD SYSTEEM. Dr. J. Kuiper, geneesheer-directeur van het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam, schrijft in de Telg.: De bladen van j.l. Maandag bevatten een bericht over een steekpartij, j.l. Zaterdag- avond te Amersfoort gehouden. Van drie militairen, die aangevallen burgers te hulp kwamen, kreeg een een steek in den arm, een tweede een steek in den buik. De laatste liep een eindje en zeeg toen ineen geen wonder. Een brger arts en een militair arts verleen- den de eerste hulp en achtten chirurgische lulp noodig, die in't Militair Hospitaal te Amersfoort „onmogelijk is". De militaire arts laat een militaire ziekenauto komen: „Doch eerst moest van hoogerhand permissie gevraagd worden voor het vervoer naar Utrecht. Degene, die deze permissie moest verleenen, was afwezig, waarop de militaire arts den patient, na overleg met den burger- arts, naar Utrecht liet overbrengen, onge- veer een uur nadat de wond was toeee- bracht". K Mijn vraag is: waarom moet een militalf met minder zorg worden behandeld, wan- neer hij verwond is, dan een burger? Deze vraag geldt niet den beiden artsen; ik heb het tegen het systeem. In Amersfoort is een goed burgerzieken- huis, waar chirurgische hulp wel mogelijk is. Amersfoort heeft twee te goeder naam en faam bekend staande burger-chirurgen. En dan een man met een buikwond in een auto, al is het dan ook een militaire ziiekenauto, te moeten laten vervoeren naar Utrecht! Noch de Minister van Oorlog, noch de generaal- majoor-inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht, noch een ander mili tair arts zou met zulk een behandeling van zijn gewonden zoon vrede hebben. Cito, tuto et jucunde, d. i. zoo snel moge lijk hulp verleenen op zoo veilig en aange- naam mogelijke wijze, deze regel voor den arts worde ook toegepast, wanneer de zielee of verwonde een militair is. NATIONAAL MANDOLINE CONCOURS. Het district Noord-Holland van den Alge meenen Bond Tan Mandolinegezelschappen had besloten in November a.s. een groot na- tionaal mandolineconcours te organiseeren t; Amsterdam. Door organisatorische omstan digheden gedwongen, zal dit concours plaat: vinden op 22 en 29 Januari en 5 Februar 1 1928 in het gebouw ,Bellevue", Marnix straat te Amsterdam. Ncfdere inlichtingen zijn te bekomen bij der heer N. van Bronswijk, da Costastraat 94/ Amsterdam. HERIJK VAN MATEN EN GE- WICHTEN. Wij herinneren belanghebbenden, dat vo6i 1 October van dit jaar alle maten en gewich- ten, die gebruikt worden of voorhanden zijn op plaatsen van verkoop e. d., moeten voor zien zijn van de letter C. Voor diegenen, die tot nu toe in de laatste 2 jaren verzuimd hebben hunne maten en ge- wichten te laten herijken, bestaat daartos alsnog gelegenheid des Maandags en des Vrijdags van 9i/2 tot 3% uur, aan het IJk- kantoor te Amsterdam, Brouwersgracht No. WEEST VOORZICHTIG MET UW HUISDIEREN. Men schrijft aan de Telg.: Wij waren eenige dagen met vacantie en hebben toen onze kostbare Angorakat in een dierenpension ter bewaring gegeven. Wii kregen het beest echter terug, vol met onge- dierte. Om het te zuiveren namen wij daar voor het veel geadverteerde en zoogenaamde onschadelijke middel Helios. De gebruiks- aanwijzing werd precies gevolgd en het re- sultaat was, dat het arme dier den volgen- den morgen een blauwe tong en blauwe lip- pen had; volgens den veearts was het Naph- taline-vergiftiging. t Alle middelen hebben niet mogen baten; het dier is later gestorven. Men zij dus voorzi:htig, ten eerste met de dierenpensions en ten tweede met die zooge naamde onscbuldige middelen ter bestrijding van ongedierte. (Wij kunnen uit eigen ervaring hieraan nog het volgende toevoegen. Een poes, die na een tweedaagsch iritstap- je weer thuis kwam, werd op aanraden van een drogist met Helios behandeld. De ge- bruiksaanwijzing op het pakje werd gevolgd, maar het dier likte zich dadelijk na het in-, smeren en is na een afschuwelijk lijden den volgenden morgen gestorven. De Helios-fabritk hierover aangeschreven verdedigde zich door op te merken, dat bij de dleren welke in de reclame genoemd zijn, geen katten staan opgegeven. Dit is inderdaad zoo, maar niemand heeft daar erg in en er zullen ongetwijfeld al heel wat katten door dit middel een pijnlijken dood zijn gestorven. Het komt ons voor, dat de Heliosfabriek na de tot haar gerichte klachten, verplicht was bij hare reclame of gebruiksaanwijzing er nadrukkelijk de aandacht op te vestigen, dat dit middel voor katten die zich schoon likken niet gebruikt mag worden. Wcllicht valt hier nog wel eens iets voor het hoofdbestuur der Ver. van Dierenbescher- ming te verrichten. Red. Alkm. Crt.) HERHALINGSOEFENINGEN. Op 1 September a.s. komen de Reserve- Officieren en de instruotieve ond'er off icier en bij de Infanterie voor herhaldngsoefeningen onder de wapenen. KORTE BERICHTEN. Tot resident van Djambi is benoemd de heer H. E. K. Ezerman, thans assistent- resi dent en oud lid van den Volksraad. I De 13-jarige J. V. uit Terheyde, gemeen te Monster, die Zaterdagavond j.l. door een vrachtauto de borstkas werd ingedrukt, is heden aan de gevolgen overleden. Buitenland RUSLANDr DE ANTI-BOLSCHEWISTISCHE i BE WEG ING. S Gevechten aan de Poolsche grens. Langs de Poolsche grens worden de ge vechten, welke dikwijls ernstige veldslagen worden, tusschen anti-bolschewistische ele- menten en de sovjets steeds talrijker. Pogin- gen om de oproerlingen onschadelijk te ma ken worden verijdeld door de vijandige hou- ding van de bevolking, welke hen helpen on- danks de gruwelijke represailles van d< tsjeka. De sovjet autoriteiten hebben groote opper, vlakten bosch omgekapt om de militaire ope, raties te vergemakkelijken. Vooral aan de zij« de van de sovjets zijn zware verliezen geleden 'JAPAN. BOTSINGEN TUSSCHEN OORLOGSSCHEPEN. Bijna 120 dooden. De kruiser „Jindzoe" is, zooals reeds gis ter gemeld werd, bij nachtelijke manoeuvres in de zee bij Maizoeroe in botsing gekomen met den torpedojager „Warabi". De torpedo jager zonk in vijftien minuten tijds, waart>ii negentig matrozen en onderofficieren hei leven verloren. Slechts 22 opvarenden braChten er het leven af. Gelijktijdig had een botsing plaats tusschen den kruiser „Naka" en den torpedojager „Asji", waarbij 27 mannen het leven verloren. De „Jindzoe^ en de „Asji" werden zwaar beschadigd.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5