Alkmaarsohe Csurant lemeenteriad van Alkmaar, MARTIN'S VERMINCSKUUR. FEPILLETON. No. 9Of 1927 Hondera negen sn Mntigsti Jaargang. Vr||da^ Ausru^tiis. VERPLAATS1NO MARKTEN. De Directeur van het Marktwezen brengt ter algemeene kennis, dat op Zater- dag 27 Augustus en 3 September a.s. de Zaterdagochfend- en avondmarkt zal wor- den gehouden op het Z. O. gedeelte aan beide zijden van de Laat, aanvangende on- geveer bij de Hoistraat. De PLUIMVEEMARKT van het Hof- plein op 27 Augustus en 3 September wordt gehouden op het gedeelte van de Korte Nieuwesloot tusschen Koningsweg en Handelskade, terwijl de fruitmarkt op bovengenoemde data wordt verplaatst van de Korte Nieuwesloot naar het Waagplein voor het kleine Waaggebouw. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Radio-hoekje Zaterdag 27 Augustus. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberich- ten. 12.352.Lunchmuziek door het Tria non-trio. S. Sjouwerman, viool. J. de Jong, cello. H. Ryff, piano. 2.4.Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Film- muziek door het orkest onder leiding van Hugo de Groot. 5.15 Lezing door Mevr. Etha Fles, over: De stad Rome en het fas- cisme. 6.7.30 Pleinconcert, door het Har- monie-orkest van het Philharmonisch Ge- nootschap op het Heemraadsplein te Rotter dam. Dirigent: Ed. Flipse. 7.45 Politiebe- richten. 8.10 „De Dollarprinses", operette in 3 acten. Muziek van Leo Fall. Algem. voorbereiding: Chris de Vos. John Couder, Pres. kolentrust, Jan Grootveld. Alice, zijn dochter, Betty v. d. BoschSchmidt. Dick, zijn zoon, Herre de Vos. Tom, zijn broeder, Martin van Reen. Daisy Gray, zijn nichtje, Annie van Beek—Ristjouw. Fredy Wehrburg Tabe Bas. Hans, Baron v. Sc-hlick, P. de Keyzer. Olga Labinska, variete zangeres, Jeanne Horsten. Miss Thompson, huishoud- ster, Mevr. Coerdes. James, kamerdienaar bij Couder, Hr. Hendriks. Bill, chauffeur bij Couder, Hr. Hendriks. Het zeer versterkte A. N. R. O.-orkest, onder leiding van J. J. v. Amerom. 10.30 Persberichten. Daventry, 1600 M. en Londen, 361 M. 12.202.20 Het Slydel Octet en solisten, sopraan, bariton en viool. 3.20 Dansmuziek. Variete. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 De militaire band. W. Barrand, bas. 6.50 Tijds., weerbe- richt en nieuws. 7.05 C. Dixon, piano. 7.20 Causerie. 7.35 De sonates van Beethoven. 7 50 Variete. 8.20 Orgelbespeling. Reg. Foort. 8.35 Variete. 9.20 Weerbericht en nieuws. 9.40 Mr. H. Williams leest een ver- telling voor van Mr. A. Blackwood. 9.55 Populair orkestconcert. Orkest en A. Blake- more, viola. 10.35 „Charles", door A. J. Alan. 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoy Hotel. Pariis „Radio-Paris"1750 M. 10.50— 11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.05—5.55 Concert. De Radio-Jazz sympho nic. 8.5011.20 Galaconcert. Orkest, koor, jazzband en artisten van de Parijzer thea- teis. Langenberg, 469 M. en Munster, 242 M en Dortmund, 283 M. 1.30—2.50 Orkestcon cert. 5.50—6.50 Concert. Werag-orkest en G Guermanowa, alt. D. Feldin, cello. 8.55 Vroolijke avond. Daarna tot 1.20 Dansmu ziek. Konigswusterhcusen, 1250 Al. 3.10 8 05 Lezingen en lessen. 8.20 Militaire marschen van groote componisten. 10.20 Concert uif Berlijn. 10.50—12.50 Dansmu ziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Kurhausconcert. 10.5011.20 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.50 Concert. Werken van H. Pfitzner en R. Strauss. 5.35 Orkest concert. 6.20 Concert. 8.50 Militaire mar schen van beroemde componisten, Daarna tot 11.10 dansmuziek. (Reeds in een gedeelte onzer vorige oplaag vermeld). De voorzitter betoogde, dat de heer Westerhof hem gekwetst had, door te bewe- ren, dat het gewoonte was om dingen te doen tijdens zijn afwezigheid. Hetverheugde hem, dat de heer Westerhof voor die bewering een schijn van bewijs heeft kunnen aanvoeren. Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C. M G. d W. I5t De douairiere, die een paar schreden van Garnache af stond, uitte zoo iets van een zuchtje. Aan Garnache ontging niets. Hij hoorde het geluid en beschouwde het als een uitdrukking van verlichting. De Markiezin ging een schrede achteruit; onwillekeurig kon men meen-en, dat mee-nde Garnache niet. Het had een voordeel voor haar; waar zij nu stond, kon Garnache haar gezicht niet zien, zonder zich om te keeren. Hij was blij, dat dit haar beweegreden was. Om dat do-el te doen mislukken, om haar te toonen, dat hi] haar begrepen had, ging hij ook achter uit met een zelfde onverschillighe-id als zij, ook op die nonchalante manier, zoodat hij weerop dezelfde rij stond als zij. En toen Zei hij, het woord1 richtende tot Valerie. ..Mademoiselle, dat u in haast aan de koningin hebt geschreven, is heel jammer nu u van meening veranderd is. Ik ben een lom- P? man, mademoiselle, niets dan een eenvou- dige soldaat, die aan bevel-en moet gehoor- en geen verlof heeft om na te denken. Ik heb bevel gekregen u naar Parijs te bren- ?en. Uw will werd niet in aanme-rking geno- men Ik weet niet hoe de koningin nu wil, dat handelen zal nu iik zie, dat u er tegen zijt; Het geoeurt niet. Dat het hier gebeurd is, komt, omdat de rcgeering van de stad door- gaat. Er wordt geeischt een beslissing van het gezag, dat aanwezig is. Er zijn dingen die moeten gebeuren, ook als de betreffende wethouder afwezig is. Wij meenden, dat het geval zoo was dat direct beslist moest wor den. Spr. durft niet met zekerheid zeggen dat B. en W. hebben te slagen, doch daarom heb ben wij de zaak ook in den raad gebracht, zonder de adressen. Wat het gebrek aan deferentie tegenover de Kroon betreft, spr. is overtuigd, dat de Kroon de beslissing zal billijken. Zeker had men meer moeilijklicden gekregen door de beslissing tot heden te verdagen. De aid". Onderwijs was zeker terecht eerder op de hoogte. Als iemand schuld heeft dat het col lege niet eerder op de hoogte is gebracht, dan is het de heer Westerhof. Dat de nechts- toestand van de onderwijzers gevaar loopt oordeelt spr. belachelijk. Het college hield juist rekening met de omstandigheid dat er een tijdelijke was. Het debat is spr. nog al mede gevallen. De heer Westerhof zeide: „ik zeg niet dat het een aanval is op het openbaar onderwijs, dan moeten er belangrijker dingen gebeu ren". Dit is ook de meening van het college en daarom liet het de bezuiniging't zwaarst wegen. De heer G o v e r s ondenschreef de beslis sing van B. en W., doch begreep niet waar- om de commissie van toezicht niet gehoord was. De Voorzitter oordeelde, dat men daarover verschillend kan oordeelen. Den laatsten tijd zijn er ook parallelklassen ing richt zonder de commissie te hooren. Spr. gelooft dat het beter geweest zou zijn om de commissie we! te hooren. Aan de Kroon was sleehts voor een jaar ontheffing gevraagd De heer V o g e 1 a a r meent nog dat het college het recht niet heeft de kinderen, zon der toestemming der ouders. over te plaat- sen. In dit geval is echter gebruik gernaakt van een wettelijke bevoegdheid. Niet ontkend kan wqjden dat er eenig nadeel voor de kinderen aan verbonden is. Met het oo-g op het financieel belang gaat spr echter met den maatregel accoord. Het college was in de noodzakelijkheid om Voor- uit te loopen. Beter was het geweest dat de zaak eerder was behandeld. De heer W e s t e r h o f merkte op dat men meermalen een periode heeft gehad dat er geen lid van het college in de stad was. Mr. Kusters: Wat een onheil. Mis- schen ging het toen wel beter dan ooit te voren. (Gelach). De heer W e s te r h o f vond het ook niet erg. Het was echter Mr. Leesberg, die be- toogd had, dat het gewenscht was, dat de re- geering steeds moest doorgaan. Spr. ging nog eens op de zaak uitvoerig in. Spr. oordeelde dat er niets tegen was ge weest om gedurende het leerjaar de kinde ren over te plaatsen. Spr. deelde mede dat en de seer, en de chef van afdeeling onderwijs gezegd hadden: ,doe het niet". Spr. betoogde, dat men uit deferentie voor hem de behandeling had moeten uitstellen of een buitengewone B. en W.-vergadenng had moeten uitschrijven toen hij 12 Juli niet aanwezig kon zijn. De voorzitter: Die had u moeten aanvragen. De heer W es t e r h o f zette uitvoerig uit- een dat er geen dwingende redenen waren im de zaak zoo af te doen. Hem kon geen verwijt treffen. Dat Mr. Kusters het met het college eens was, speet spr. De R. K. willen toch ook goed onderwijs en het kan hier ook een ver- sterking zijn voor het bijzonder onderwijs. Zelfs de heer Vogelaar, als voorzichtig man, erkende de nadeelen. Met voldoening consta- teerde spr., dat ook Mr. Kusters van oordeel was geweest, dat B. en W. tegenover de Kroon niet volkomen in orde waren ge weest. Spr. nam terug dat het gewoonte was din- f en af te doen in zijn afwezigheid in casu is et echter wel gebeurd en de vergelijking van den burgemeester dat bij ongei;egeld- heden direct moet worden ingegrepen gaat niet op. Hier kon het wel uitgesteld worden. Spr. gaf den raad om te besluiten dat B. en W. het goed bedoelen doch dat toch de fout hersteld moet worden en het 7e leerjaar opnieuw in te voeren aan de 6e Gemeente- school. 1 De voorzitter zeide, dat als er geld genoeg was, alien gaarne zich de luxe wil- den blijven veroorlooven. Hier weegt het fi nancieel stadsbelang sterker dan het geringe onderwijsnadeel. Spr. betoogde dat men niet billijk doet de cijfers met September te verge- lijken. Men moet de cijfers vergelijken bij den aanvang van den cursus. Nu is de oor- zaak van het achteruitloopen voor den dag gekomen. Spr. deed het voorstel de nota van het kan wezen, dat zij verkiest u hier te hou- den, zooals u wenscht. Maar ik mag mij niet aanmatigen te bepalen wat de koningin ver- langt. Ik moet mij laten leiden door haar be velen en die bevelen geven mij sleehts een uitweg ik moet u vragen mademoiselle u onmiddellijik gereed te maken om met mij mee te gaan". De glans die zich nu op Valerie's gezicht vertoonde, het blosje op haar wangen, die tot nu toe zoo bleek waren, waren de beves- tiging die hij noodig had van hetgeen hij verwachtte. „Maar mijniheer", zei Marius, „het moet toch duidelij'k voor u wezen, dat de bevelen van de koningin alleen gegeven waren om mademoiselle's wenschen te vervul'len, en nu die wensch veranderd is, zal ook het verlan- gen van de koningin veranderd zijn, dat is duidelij'k". „Dat mag duidelijk zijn in uw oogen. mijnheer; voor mij zijn mijn bevelen onge- Tuk'kig mijn eenige leidstaf", zoo hield Gar nache vol. „Is mademoiselle dit zelf niet met mij eens?" Zij was op het punt te sprekenhaar oogen waren vol vuur, zij stond met open mond. Toen verdween plotseling de kleur van haar wangen, zij scheen met stomheid geslagen. Garnache sloeg de oogen van ter izijde op het gelaat van de markiezin en zag daar een uitdrukking die de plotselinge verandering had te weeg gebracht. Hij draai'de zich half om; zijn toon was plotseling ijzig kil en beleefd. „Mevrouw de markiezm", zei hij. „Ik ver- B. en W. voor kennisgevmg aan te nemep en een afwijzende beschikking op de adressen»tc nemen. Het voorstel werd aangenomen met 7 te gen 5 stemmen. Tegen de S. D. A. P. en de heer Sietsma. B'ENOEMING LEERAAR GYMNASIUM Onder over legging van het betrekkelijk ad- vies van den Inspecteur der Gymnasia stelt het college van curatoren van het gymnasium voor den heer P. Brommer te Alkmaar, doc- torandus in de oude talen, te benomen tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium alhier. Benoemd met algemeene stemmen de heer Brommer. VERVULLING VACATURE LEERAAR NATUURLIJKE HISTORIE GYMNASIUM. Curatoren dienen den Raad onder overleg- ghig van de sollicitatiestukken en het advies van den Heer Inspecteur der Gymnasia ter vervulling van de vacature van leeraar in de Natuurlijke Historie aan het Gymnasium alhier de navolgende aanbeveling in: lo. W. F. DORGELO, wonende te Geldermalsen. 2o. F. J. BRUGEL, wonende te [Hilversum. De heer Dorgelo werd met algemeene stem- men benoemd. BENOEMING LEERAAR HAN'DELS- AVONDSCHOOL. Ter vervulling der vacature van leeraar in Engelsch aan die Handelsavondschool, ont- staan door het aan den heer E. van Meir als zoorianig verleend eervol ontslag, bieden B. en W. den Raad de volgende voordracht aan, die de instemming heeft van den Inspecteur van het Handelsonderwijs en de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs, en is goedgekeurd door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen 1. J. GALEMA, litt. docts., leeraar aan de R. H. B. S. alhier. 2. J. BARKMAN, hoofd der Gemeente- school nr. 6 alhier. B. en W. stellen den Raad voor tot de be- noeming over te gaan, behoudens geschikt- bevinding van den benoemde na geneeskun- dig onderzoek, en den datum van infunctie- treding te bepalen op 1 September 1927. Aangehouden. BENOEMING PERSONEEL HANDELSSCHOOL B. en W. schrijven in bijlage No. 101: Ter vervulling der vacature van leeraar in natuurlijke historie aan de Handelsschool, ontstaan door het aan den heer D de Bruin als zoodanig verleend eervol ontslag, bieden wij Uwe Vergadering de volgende voor dracht aan:, 1. W. F. DORGELOO te Geldermalsen. 2. J. C. VAN DER STEEN te Leiden. Verder stellen wij Uwe Vergadering voor gedurende den cursus 1927/1928 opnieuw te benoemen aan de Handelsschool: a. tot leeraar in staatsinrichtin? den heer A. H. P. BLAAUW; b. tot leeraar in staatshuishoudkunde den heer J. H. DE GROOT; c. tot leerares in Nederlandsch Mej. P. H C. VAN VEEN, en d. tot leeraar in handelsrecht den heer Dr E. J. O. WIEBOLS tot leeraar in staathuishoudkunde den heer J. H. DE GROOT; tot leerares in Nederlandsch Mej. P. H C. VAN VEEN, en tot ieeraar in handelsrecht den heer Dr E. J O. WIEBOLS. Vorengenoemde voordracbten zijn goed gekeurd door den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en hebben de in- stemming van den Inspecteur van het Han delsonderwijs en de Commissie van toezicht M. O. Wij stellen Uwe Vergadering voor tot de benoeming over te gaan, behoudens, voor zooveel den te benoemen leeraar in natuur lijke historie aangaat, geschiktbevinding van den genoemde na geneeskundig onderzoek en bepaling van den datum van infunctie- treding door ons College. Benoemd de voorgedragenen met algemee ne stemmen. SCHEIDSGERECHT GEMEENTE- WERKLIEDEN. B. en W. stellen den Raad voor, overeen- komstig art. 25 der Verordening, regelende de rechtspositie van de werklieden in dienst der gemeente Alkmaar (Gemeenteblad Nr. 351) over te gaan tot de benoeming voor den tijd van 5 jaren ingaande 1 October 1927 van een Voorzitter en een plaatsvervangend voorzitter van het sjheidsgerecht. Zij bieden daartoe hieronder de volgende dubbeltallen aan en verzoeken daaruit eene keuze te doen. Voorzitter: 1. Mr. W. STAP (aftredend). 2. Mr. M. MOEN'S. zoek u eerbiedig mij in't midden te laten brengen, dat u mij een gesprek met made moiselle de la Vauvrage had beloofd." De onheilspellende koelheid waarmee hij was begonnen te spreken, had een verstoren- de uitwerking gehad op de douairiere; de woorden, die hij sprak, toen zij er even over nadacht, gaven haar verlichting. Het was of hij zich alleen maar overtuigen wou, dat dit mademoiselle de la Vauvrage was. Dus wat de rest betreft scheen hij voldaan te wezen. „Nu vergist u zich toch", riep zij uit en zij glimlachte hem toe, hoe ernstig hij ook keek. „Omdat ik eens een grapje met u heb uitgehaald, verbeeldt u zich „Neen, neen. U begrijpt mij verkeerd. Ik zeg niet, dat dit mademoiselle de la Vauvrage niet is; ik zeg niet, dat Hij zweeg; hij wist niet hoe hij er zich uit zou redden. Hij wist niet hoe hij het moest uitdrukken, zonder haar te beleedigen en hij was vast besloten hij zag er de noodzake lijkheid van in deze zdak met ernst en be- lcefdheid te behandelen. Het gevoel, dat hij de kwestie tot nu toe met een voor hem afkeuxenswaardige licht- vaardigheid behandeld had, maakte, dat hij geen beleefde woorden kon vtiiden om een zware beschuldiging tegen haar in te bren gen. En als Garnache eens boos begon te worden, dan volgde de rest a' heel spoedig. Juist die verkeerde karaktertrek was zijn on- geluk geweest, hij had' bedorven wat een prachtige carriere had kunnen wezen. Hij was slim en listig als een vos, dapper als een leeuw en vlug als een pauter, hij had een Plaatsverv. Voorzitter! 1. Mr. P. A OFFERS (aftredend). 2. Mr. H. A J. M. KUSTERS. De voorgedragenen hebben bericht eene eventueele benoeming te zullen aanvaarden. Benoemd de heeren Stap en Offers. BENOEMING VAN EEN LID DER COMMISSIE TOT WERING VAN SCHOOL VERZUIM, De voordracht luidt als volgt: 1. Mr. P. Langeveld (aftr.) 2. A. M. Middelhoff. Benoemd Mr. Langeveld. IN TE R P EL L'AT IE-VE E N MET BETREK- KING TOT HET WEGEN OP DE KAASMARKT. De heer Veen verzoekt B. en W. ant woord1 op zijn in de vorige vergadering ge- dane vragen. Weth. Thomsen las een tot hem ge- richte brief van den directeur van het markt wezen voor, waarin er werd medegedeeld, dat er naar zijn meening de weging in het open baar en juist geschiedt. Er zijn ook officieel geen klachten over de onjuistheid van weging ingekomen. Ook spr. geloofde dat de weging juist is. De heer Veen haalde de heeren Grond- sma en Kool aan en vond het niet fair, dat de eerste in de K. v. K. een onjuiste gedachte heeft durven lanceeren ten nadeele van onze markt. Mr. Kusters had vernomen dat de her Grondsma ook overtuigd is van de juiste weging, doch alleen een onderzoek had ge vraagd om officieel vast te stellen, dat de weging alleszins juist geschiedt. De heer v. D r u n e n betreurde als dit juist was, dat de zaak dan zoo ter sprake was gebracht in de K. v. K. Spr. vroeg of het juist was dat dit het eenige was, wat ge- daan was om te controleeren of de gewichten juist waren. Spr had gehoord dat een lapjeskoopraan van de K. v. K. een controle had uitgeoefend. De heer Thomsen oordeelde dat het er niet toe deed of het een lapjeskoopman was, het waren leden van de K. v. K. die een on derzoek instelden en alles in orde bevonden. De heer Westerhof betoogde, dat de heer Grondsma gezegd had van de geruch- ten niet veel te aanvaarden. Spr. wilde de heer Grondsma verzoeken voor de naam van de markt in de pers te publiceeren, als hij overtuigd is, dat alles in orde is, dat alles in orde is bevonden. De heer v. D r u n e n wilde dit van de K. v. K. vragen. Er gebeurd met de markt wel iets. Pogingen worden gedaan markters te bewegen naar Hoorn te gaan. Mr. Kusters oordeelde dat er meer aan de orde is ten aanzien van de markt. Spr. wil dit liever in comite bespreken. Mistanden ontkent spr. nadrukkelijk. Hiermede verklaarde de voorzitter de zaak voor afgedaan. HERZIENING VAN VERORDENINGEN BETREKK1NG HEBBENDE OP HET MARKTWEZEN. Het is in verband met de reorganisatie welke het marktwezen in de laatste jaren heeft ondergaan, noodig gebleken, de daarop betrekking hebbende verordeningen te hei- zien. De gezagsverhouding van het marktperso- neel is door de instelling van de functie van directeur van het marktwezen gewijzi^d. De waagmeester vormden vroeger, met den president-waagmeester, een college dat nage- noeg alle zaken, de kaasmarkt -betreffende, zelf regelde, behoudens hunne verantwoorde- lijkheid te dien aanzien tegenover Burge meester en Wethouders. De algemeene leiding op de markten, dus ook op de kaasmarkt, berust thans echter bij den directeur van het marktwezen en het marktpersoneel zal zich met yiachtneming van de betreffende verordeningen en instruc- ties, naar zijne aanwijzingen hebben te ge- dragen. In verband met de gewijizigde omstandig- heden hebben B. en W. voor de waagmees- ters een nieuwe instructie ontworpen, waarbij daarmede rekening is gehouden. Zij hebben daarin niet gehandhaafd de bepaling dat deze titularissen voor den tijd van zes jaren worden benoemd. Wat de overige verordeningen op het marktwezen betrekking hebbende betreft, merken B. en W. op, dat bij de vaststelling van de Verordening voor de Veemarkten (Ge- meentebladen Ns. 881 en 992) reeds met den veranderden toestand rekening is gehouden. Voorzoover zij verder wijziging behoeven, bieden B. en W. de daarop betrekking hebben de ontwerpen ter vaststelling aan. Zij hebben daaraan toegevoegd het ontwerp eener in structie voor den directeur. Omtrent de aangeboden ontwerpen hebben zij het advies gevraagd van de commissie van bijstand voor het Marktwezen. B. en W. stellen mitsdien den Raad voor zeer goed verstand, inzicht en fortuin, hij had in verscheidene onder iteming en succes gehad of ten naasten bij, want een plotse linge vlaag van drift bedierf vaak alles. Zoo was het ook nu. Hij zweeg sleehts een oogenblik. Maar in dat oogenblik ging zijn ijzige kalmte van zooeven over in woede. De verandering was zichtbaar in den gloed op zijn gelaat, de schitterende oogen en de over- eind staande bakkebaarden. Een ondeelbaar oogenblik tra-chtte hij zijn woede te beheer- schen; hij had een flauwe herinnering van de noodzakelijkheid voorzichtig en diploma tisch te wezen te midden van de duistemis van toorn die op hem •eerdaalde. En toen zonder eenige verdere waarschuwing barstte hij los. Hij kneep zijn gespierde, sterke hand1 sa- men en deed die met een plof op de tafel neer- dal-en, zoodat de wijnflesch omviel en een stroom wijn over de tafel liep en neerdroop in plasjes aan de voeten van Valerie. Ver- schrikt keken zij hem alien aan, het meest verschrikt van de drie was mademoiselle. „Madame", riep hij met donderende stem, „ik heb nu Lang genoeg dansles van u ont- vangen. Het wordt nu dunkt mij tijd om met een gewone pas te gaan loopen, anders ko- men wij niet verder op den weg dien ik van plan ben op te gaan, en dat is de weg naar Pariis met mademoiselle tot gezelschap." „Mijnheer, mijnheer!" riep de markiezin verschrikt, terwijd zij stoutmoedig voor hem ging staan; Marius maakte zich ongerust over haar, want de man scheen zoo driftig te zijn, dat haar zoon bang was, dat hij haar de noodige besluiten te nemen. De heer v. D r u n e n hoopte niet, dat dt bijlage werd aangenomen. Met de voorge- stelde vervanging van fkn directeur door den president-waagmeester ging spr. niet accoord. Dit kan dan de een en dan den an- der zijn en deze heeft dan alleen te maken met het wegen van de kaas en' kan moeilijk den directeur vervangen, als die buiten zijn spreekuren niet aanwezig is. Spr. gaf in overweging de directeur door den klerk- boekhouder van het bedrijf te laten vervan gen. Op de varkensmarkt vervangt hij reeds den directeur. De heer Go vers verzocht terugzending van de bijlage aan de marktcommissie. Ook hij geloofce dat er een hiaat is. Haast is er niet. Tot zekere hoogte was spr. het met den heer van Drunen eens. De voorzitter betoogde, dat de be- streden alinea een uitzonderingsgeval betreft Op de kaasmarkt heeft traditioneel de presi dent-waagmeester een gezag uitgeoefend wat hem door den directeur ontnomen is en spr. oordeelt het dus in de lijn van de traditie om te handelen zooals wordt voorgesteld. De heer Thomsen onderschreef dit be- toog, al oordeelde hij het in het algemeen niet goed, dat de president-waagmeester den directeur vervangt. De heer K 1 a v e r verwonderde zich over het betoog van den heer Govers. In de com missie was de zaak goed onder de oogen ge- zien. Vroeger was de president-waagmeester de man van de markt en rechtens komt hem de hoofdleiding toe, als de directeur niet aanwezig is. Over deze alinea is in de commissie veel te doen geweest en het werd ten slotte met al gemeene stemmen aangenomen. Mevr. Westerhof was er steeds tegen geweest. Ook de heer Thomsen en spr. be greep de heer Thomsen thans niet. De heer Govers oordeelde dat het be- zwaren heeft. De president-waagmeester heeft in de Waag genoeg te doen. De voorzitter zou het jammer vin- den om de zaak weer naar de commissie te verwijzen. Het geldt geen nieuw punt en de commissie heeft het voldoende besproken. De heer v. Drunen wees er op, dat de voorzitter als hoofd van de politie maatrege- len heeft genomen, dat er rustig gewogen kan worden. Een kaaskooper wil zoo spoe dig mogelijk geholpen worden en het is niet goed de president-waagmeester te belasten met de waarneming, zoodat hij kan worden weggeroepen en stagnatie ontstaat. Boven- dien kan hij in veel gevallen den directeur niet zoo vervangen als de klerk-boekhouder die in alles zit. EXe heer Sietsma voelt in het algemeen voor traditie. Die geldt ook echter voor de varkensmarkt. Spr. gaf in overweging de vervanging er uit te laten. De argumenten van den heer van Drunen zijn wele klemmend. Spr. wilde de regeling van de vervanging aan B. en W. overlaten. Mr. Leesberg citeerde de notulen waaruit bleek dat de commissie de president- waagmeester als vervanger wilde voor de kaasmarkt en de veemarkt. De heer Westerhof wilde aanhouding. Mevr. Westerhof was daar tegen. De heer Westerhof betoogde oat de natuurlijkste vervanger van den directeur de hoogste in rang onder hem is. Uitzonderln- gen zijn ongewenscht en spr. ondersteunde het voorstel van den heer Sietsma. De heer K1 a v e r ging op het betoog van den heer Sietsma in. De president-waagmees ter is vrij, den directeur te vervangen, door den assistent-president in functie te stellen Het geldt hier een vervanging die met wegen gepaard gaat. Spr. drong op aanneming van de bijlage aan. De heer Govers was er niet tegen, mits de door dien heer Sietsma gestelde wij ziging werd aangebracht. Het voorstel-Sietsma had staking van stemmen tengevolge. Voor stemden de soc.- dem. en de heeren Sietsma en Govers. Overigens werd de verordening aange nomen. KASLEENING. Bij raadsbesluit van 23 December 1926 nr. 19, goedgekeurd door Gedeputeerde Sta' ten bij besluit van 5 Januari 1927, nr. 59, werden B. en W. gemachtigd om, zoo d? stand der geeldmidaelen zulks noodig maakt, geldleeningen ter voorziening in de behoeft? aan kasgeld te sluiten tot een bedrag van ter hoogte f 500.000. Krachtens die machtigiag is tot dusvef reeds 450.000.tijdelijk geleend. Echter moet voor scholenbouw nog een belangrijk bedrag worden uitgegeven, terwijl straks voor de koopsom en de verbouwing van de voormalige Cadettenschool eveneens het noo dige geld beschikbaar dien te zijn. Het is te verwachten, dat de gewone kasmiddeleo zou slaan. ,,Ik heb genoeg gehoord", brulde hij ,,Geen woord meer! van ni-emand in Condil- lac! Ik meem deze dame dadelijk, op staanden voet mee; en als iemand een vrnger uitsteekt om mij weerstand te bieden. dan zal het de laatste weerstand wezen, dien hij ooit meer biedt aan iemand ter wereld, dat verzeker ik u, de hemel zij mijn getuige. Als er een hand naar mii wordt uitgestoken, of een zwaard uit de scheede gehaald, dan zweer He ma- dame, dat ik terug kom en dit nest van op stand en verzet tot den laatsten steen za: verbranden." In de verblinding van zijn toorn was a de schoone sch-erpte van geest naar dei wind, zijn waakzaamheid, waaraan niets o-nt- ging, werd verstikt door den toorn die zijn hersens overmeesterde. Hij zag niet, dat madame haar zoon een wenk gaf. hij merkte niet op, dat Marius naar de deur sloop. En terwijl in zijn verwoede stem een sati rieke klan-k was. ging hij voort: ,.ja, 't is goed en wel, elkaar met honigzoete woordjes te vleien, met glimlachjes en grimassen. Maar daar scheiden wij nu mee uit, madame." Hij stak, met zijn woedend- gezicht, vlak voor haar, een eind boven haar uit en «:hudde zijn vinger dreigend vlak- voor haar gezicht. „Daar scheiden wij nu mee uit. Wij zullen tot dad en overgaan." ..Mijnheer", antwoordde zij op koel-er toon, spottend met zijn woede. ,.er zuller daden genoeg volgen om aan uw hevig ver- langeu te voldoen." rT (Wordt vervolgd) i

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7