L. Frankenberg, Alkmaar. Proviwciaal nieuws hicrvoor met toereikend zullen zijn Wij nfee aen daarom, dat er aanleiding bestaat let maximum van het tijdelijk op te nemen oedrag met 500.000.te verhoogen. Voor ie sluiting van den dienst 1927, zal U een voorstel bereiken om voor de daarvoor in aan cerking komende uitgaven een vaste leening lan te gaan. B. en W. stellen voor het desbetreffende be- •luit te nemen. Conform besloten. HUREN VOLKSHUISVESTING- WONINGEN VAN DE GEMEENTE. B. en W. stellen den raad1 voor, bet vol- gende besluit te nemen: De Raad der gemeente Alkmaar; Overwegende, dat het gewenscht is, een algemeene regeling vast te stellen voor de prijzen, waarfegen de woningen der gemeen te, voorzoover met steun ingevolge de Wo- ningwet en de Woningnoodwet gebouwd, kunnen worden verhuurd; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage Nr. 90 tot het verslag van's Raads handelingen en de daarbij ter inzage gelegde brieven van den Directeur-Generaal der Volksgezond- heid dd. 4 Juli en 15 Juli j.l., houdende me- dedeeling, dat het Rijk, voorzoover het bij de exploitatie der bedoelde woningen belang heeft, tegen de vast te stellen huren geen be zwaar heeft; Besluit: B. en W. te machtigen, de na te noemen woningcomplexen tegen de daarbij genoemde prijzen voor den tijd van ten hoogste vijf ja- ren aan de door hen aan te wijzen personen onder nader door hen vast tc stellen voor waarden (met inachtneming eventueel van de door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid daaromtrent gegeven of te geven voorschriften) te verhuren, t. w.: a. Groep A (98 woningen nabij den Tie- nenwal) tegen prijzen van ten minste 3.90 en ten hoogste 5.50 per week b. Groep B (17 woningen bij de Schermeer- straat) tegen prijzen van ten minste 5 en ten hoogste 6 per week; z. Groep C (35 woningen bij het Oudorper- dijkje) tegen prijzen van ten minste 3.50 en ten hoogste 4.50 per week; d. de groepen van noodwoningen aan den Westerweg en aan de Noorderkade (in tctaal 16 woningen) tegen prijzen van ten minste 2.75 en ten hoogste 3.50 per week. Als voren. AAN'KOOP VAN EEN HU-IS BIJ DE SCHERMERPOORT. B. en W. schrijveu in bijlage No. 92: Den 28 Juli j.l. is publiek verkocht het voormalige tolhuis bij de Sehermerpoort. Met het oog op de omstandigheid, dat dit pand eigenaaraig in de omgeving past en net behoud er van, ten behoeve van het stads- beeld ter plaatse, aanbeveling verdient, acht- ten wij het bezit er van voor de gemeente van belang en kochten wij het, te haren behoeve, voor 2500 (buiten de kosten ad 218.75) aan. Wij vertrouwen hiermede in Uw geest te liebben gehandeld en stellen U mitsdien voor dezen aankoop te bekrachtigen bij het vol- gende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Overwegende, dat Burgemeester en Wet houders bij publieke verkooping voor de som van 2500.(plus de kosten ad 218.75) ten behoeve van de gemeente hebben aange- kocht het voormalige tolhuis bij de Seher merpoort, kadastraal bekend seetie B nr. 2569, gr. 93 centiaren, welks instandhouding in het belang van het stadsbeeld ter plaatse gewenscht is; Gelezen het voorstel van genoemd Col'e- ge, opgenomen in bijlage Nr. 92 tot 's Raads handelingen Gelet op de art. 137 en 194c der gemeente- wet, alsmede op het Raadsbesluit van 30 'Juni 1927, nr. 27; Besluit: I. den bovenomschreven aankoop te be krachtigen; II. het pand in het openbaar te verhuren voor den tijd van ten hoogste vijf jaren, op door Burgemeester en Wethouders vast te stellen voorwaarden. De heer G o v e r s had met genoegen Jcennis genomen van het voorstel. Hij betreurde het dat de Sehermerpoort zoo aan de tand des tijds werd overgeleverd. Het huis vond hij goedkoop, doch hij hoopte niet dat men het aan P. W. zou over- laten er veel geld aan te vermorsen. De voorzitter veronderstelde dat de wenken een gunstig oordeel bij een deel van het college zou vinden. Het voorstel werd hierop aangenomen. GEM E E'NTE BEG ROOT IN G VOOR 1928. Ingevolge artikel 203 der Gemeentewet bieden B. en W. den Raad aan het ontwerp der begrooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor 1928 met memorie van toelichting, zoomede de begrootingen van de afzonderlijk beheerde takken van dienst. Deze begrooting is opgemaakt met inacht neming van het voorstel, van B. en W. d.d. 5 Juli j.l. (bijlage nr. 79), waarmede den Raad zich in hare zitting van 14 Juli 1927 vereenigde. Aangezien wij, zeggen B. en W., na de be- noeming van wethouders door den nieuw ge- kozen Raad een wijziging Van het ontwerp zullen indienen, waarin ten aanzien van het finaneieele beleid na overleg met de betrok- ken commissies de noodig gebleken voorjie- ningen zullen worden voorgesteld, zullen B. en W. zich thans van beschouwingen daaromtrent onthouden. B. en W. vol- staan der halve met te verwijzen naar de me morie van toelichting. De voorzitter stelde voor het te zijner tijd in de afdeelingen te behandelen. De heer G o v e r s uitte de wensch, dat men nu ook eens voor December in den raad met de begrooting klaar zou komen. Het voorstel werd aangenomen. VERGUNNING AUTOBUSDIENST. B. en W. schrijven in bijlage no. 95: In verband met Uw besluit van 14 Juli j.l., .Aebben wij, na overleg met de N.V. Zuidhol- landsche Autohandelmaatschappij, een con- cessie ontworpen voor het inwerking brengen van autobusdiensten in deze gtmeente. Zooals U zal blijken, stemmen de meeste bepalingen, o.a. die omtrent de loonregeling enz. van het personeel, overeen met hetgeen te aien aanzien door de N.V. is voorgesteld. Op grond van het derde lid van artikel 2 zunen wij, zcodra uwe Vergadering de con- cessie hceit verleend, tot Uedcputeerde Staten het verzoek richten, de voorwaarden van de aan exploitanten van intercommunale diens- ten verleende cor.cessie aan te vullen met een bepaling als in dat artikel bedoeld. Eveneens zal aan de gemeentelijke standplaatsvergun- ningen eenzelfde voorwaarde worden verbon- den. Voorts zal het gewenscht zijn, dat de Alge- j meene Politieverordening wordt aangevuld met bepalingen omtrent hetgeen overeen- komstig de concessievoorwaarden door pu bliek en personeel bij het vervoer moet wor den in acht genomen. Wij zijn voornemens, een daartoe strekkende wijziging bij de com- missie voor de strafverordeningen aanhangig te maken. Meenende, daarmede in Uw geest te han- delen, hebben wij aan de N.V. bericht, dat wij geen bezwaar hadden, in afwachting van de door U te nemen beslissing het ontwerp te beschouwen als een voorloopige vergunning. Wij geven U in overweging, over te gaan tot vaststelling van het nader uitvoerig an- gegeven besluit. De voorzitter deed mededeeling van eenige formeele wijzigingen. De heer Veen verheugd: zich over de fri.%- sche geest in de bijlage. De arbeidsvoorwaar- den waren belangrijk gunstiger dan bij de Stadstram. Spr. cordeelde overigens, dat aan den commissaris van politie in deze te vcel macht werd gegeven. In art. 6 stelde spr. voor om in den 6en regel het woordje „kan" door ,,zal" te ver- vangen. De voorzitter had daartegen geen be zwaar. De heer S i e t s m a vroeg in verband met art. 9 hoe er met den directeur van de Stads tram gehandeld zal worden. De voorzitter: Het kan niet de be- doeling geweest ziin om den directeur er bij te nemen. Dit kan in het artikel tot uitdruk- king komen. Mr. K u s t e r s vroeg wanneer ze begon- nen te rijden. De voorzitter zeide dat dit nog niet bekend is. De bijlage werd hierop aangenomen. „GOED WONEN". EINDAFREKE- NING 108 WONINGEN BAANS1NGEL. In bijlage No. 96 schrijven B. en W.: Bij raadsbesluit dd. 3 Maart j.l., nr. 11, verstrekte de gemeente aan de R. K. Woning- bouwvereeniging „Goed Wonen" een aan- vullmgsbouwvoorschot tot een maximum van 22.CCO ter afwikkeling van de bouwreke- ning der 108 woningen. De gemeente ver leende dit voorschot, in verband met het feit, dat de op dit complex rustende hypothe cate schuld de onlangs getaxeerde verkoop- waarde der woningen reeds aanzielijk over- trof, zonder daartegenover van de vereeni- ging zakelijke zekerheid te bedingen. Echter zou die hypotheek op eerste aanzegging van de gemeente moeten worden gevestigd, zoo- dra de Vereeniging zooveel van haar scthuld heeft afgelost, dat het onbezwaard gedeelte der eigendommen die vestiging toelaat. Op gelijke wijze zouden wij U thans willen voorstellen, te handelen ten opzichte van een bedrag van 35000.deel uitmakende van het eerste aanvullingsbouwvoorschot, aan de vereeniging verstrekt bij Uw besluit van 25 September 1924, nr. 8, voor welk bedrag om dezelfde reden als hiervoor ten opzichte van het voorschot van 22000.is ver- meld, vooralsnog geen hypotheek zou behoe- ven te worden verleend. Wij geven Uwe Vergadering derhalve in overweging, daartoe Uw besluit dd. 25 Sep* tember 1924, nr. 8, te wijzigen als volgt: A. in den aanhef van het sub II bepaalde worden in plaats van de. woorden „en ten behoeve van het te verstrekken aanvullings- voorschot" gelezen de woorden ,,ten beloope van een bedrag van 50.000. B. aan de sub II genoemde voorwaarden wordt als 6° de volger.de voorwaarde :oe- gevoegd: ,,6". de Vereeniging verbindt zich, op eer ste aanzegging der gemeente op hare eigen dommen tot het bedrag, uitmakende het ver- schil tuaschen het werkelijk verstrekte aan- vullingsvoorschot en het bedrag, waarmee ce in den aanhem sub II bedoelde hypotheek is verhoogd, alsnog hypotheek te vestigen on der de door Burgemeester en Wethouders vast te stellen voorwaarden, zoodra de Ver eeniging zooveel van haar schuld heeft afge lost, dat het onbezwaarde gedeelte der eigen dommen vestiging dezer hypotheek toelaat." Conform besloten. WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN le GEDEELTE. B. en W. stellen den raad voor, het volgen- de besluit te nemen: De Raad der gemeente Alkihaar; Overwegende, dat het plan van uitbrei- ding derste gedeelte, gelijk dit nader is vast- gesteld bij raadsbesluit van 30 December 1919, nr 14 en gewijzigd bij raadsbesluit van 2 Mei 1923, nr. 15, voorzoover betreft het beloop der rooilijnen van het Payglop, de Achterstraat en de Magdalenenstraat in het belang van het verkeer er plaatse wijzi ging behoeft; dat het ontwerp van het plan tot wijzi ging, uitgewerkt overeenkomstig art. 10 van het Woningbesluit, met de daarbij behooren- de kaarten, toelichtende beschrijving en staat van eigenaren, waarop vermeld staat, welk gedeelte hunner bij de voorgenomen wijziging betrokken eigendommen voor ver- breeaing van de straat zal wordien bestemd, voor een ieder ter inzage heeft gelegen op de secretarie der gemeente van 18 Juli tot en met 15 Augustus j.l., welke ter inzage legging op de gebruikelijke wijze in de plaatselijke bladen ter kennis van de ingeze- tenen is gebracht; dat tegen het ontwerp geen bezwaren zijn ingebracht; Besluit: onder gedeeltelijke intrekking van het bo- venvermelde uitbreidingsplan eerste ge deelte, voorzoover betreft de daarin gepro- jecteerde verbreeding van het Payglop aan de Oostzijde en de wijziging van het ver- loop der rooilijn van de Zuidzijde der Mag dalenenstraat, liggende tusschen het Hof en de Achterstraat, vast te stellen het bij dit besluit gevoegd en gewaarmerkt plan tot herziening van het uitbreidingsplan eer ste gedeelte, gelijk dit plan tot herziening in ontwerp ter inzage heeft gelegen met de daarbij behoorende kaarten, toelichtende be schrijving en staat van eigenaren van in het plan begrepen perceelen. De heer K1 a v e r had zich met het voor stel niet acoord kunnen verklaren. Het wordt e:n verkeersweg door de stad. Dit gaat in te gen alle vertogen voor een wegenplan, dat beoogt om het groote verkeer om de stad heen te leiden. 30 Perceelen zullen onteigend wor den om de verbreeding tot stand te brengen. Financieel is het voorstel ook van bedui- dende beteekenis. Men krijgt hier ook een kruising van 2 drukke verkeerspunten. Spr. kwam de voorgestelde regeling ongewenscht voor en zou dan ook tegen de bijlage stem- men. De heer van Drunen zou met plezier voor stemmen, omdat z. i. het belang van Alkmaar eischt een goede verkeersweg door de stad. Met voldoening zag spr. de verbete- ring die reeds door de verbreeding bij Vroom en Dreesmann is verkregen. Mr. K u s t e r s vroeg of er bezwaar was tegen aanhouding, cmdat de wethouder van Publieke Werken afwezig is. Devoorzitter decide mede, dat de wet houder van Publieke Werken gaat in de richting van den heer van Drunen. Dc hoop van het college is, dat de betrokkenen de ver breeding zelve tot stand brengen als ze gaan verbouwen en dan kost het geen cent aan de gemeente, zooals bij Vroom en Dreesmann, die het goed inzagen. De kwestie in deze berust op een misverstand van den h er Kla- ver. De bedceling is niet om tot onteigening over te gaan. Daartoe zou de raad kunnen beslissen, doch gehoopt wordt de verbreeding in den loop der jaren successievelijk tot stand te brengen. Punt a. van het uitbreidngsplan beoogt het groote verkeer om de stad te leiden. Ook het plaatselijk verkeer stelt eischen en het Paijglop oordeelt spr. daarvoor reeds nu te smal en dit zal over 50 jaren ook zeker het geval zijn. Spr. vreest geenszins dat't groo te verkeer door de verbrccdc straat zal gaan. Naarmate de straat breeder wordt, wordt het gevaar van de kruisingen geringer. De heer K 1 a v e r was het met den voor- Wij houden een zeer uitgebreide sorteering TABELLARISCHE BOEKEN vanaf 4 tot 52 kolommen.' zitter niet eens. Asl het aangenomen wordt, kan't ook worden uitgevoerd. Het geldt hier een blokkeering van de bestaande woningen en men zal hierop vastloopen, dat.de percee len niet voldoende achteruit kunnen. De voorzitter stelde in het licht, dat de raad reeds eerder tot verbreeding beslcot en wel aan den anderen kant, wat spr. van het begin af dwaas vond en nu zichtbaar is geworden. De heer Westerhof -verdedigde nog mede het voorstel uit een oogpunt van alge meene veiligheid. De heer K1 a v e r verzocht aanteekening tegen te hebben gestemd, waarop het voorstel zonder hoofdelijke stemming werd aangeno men. BIJZONDER LAGER ONDERWIJS. GEMEENTELIJKE VERGOEDING 1923. B. en W. stellen den raad voor te beslui- tten: het gemiddeld bedrag (per leerling) van de kosten van instandhouding over het jaar 1923, dat ten laste der gemeente is gebleven, te bepalen: A. a. voor de scholen voor gewoon lager onderwijs op 27.57; en b. voor de scholen voor uitgebreid lager onderwijs op 58.72; B. de vergoeding van de kosten van in standhouding, bedoeld in artikel 101, le lid, der Lager Onderwijswet-1920, over het jaar 1923, vast te stellen op het bedrag, zooals in den hieronder opgenomen staat in kolom 5 achter elk der scholen is vermeld. Mr. K u s t e r s wees er op, dat men zeer vlug met besluiten is in het voordeel van de gemeente. Hij hoopte dat ook nu wat spoed gemaakt zal worden ter wille van het school- bestuur. Spr. geloofde niet, dat het besluit van de Kroon den heer Westerhof niet is mee- gevallen. De heer Westerhof Het moet niet al- tijd meevallen. Het voorstel werd hierop aangenomen. INTERPELLATIE-VAN DRUNEN OVER HET PASSEEREN VAN DE ARBEIDS- BEURS BIJ HET TE WERK STELLEN VAN ARBEIDERS AAN DEN VERBOUW VAN DE CADETTE^SCHOOL. De heer Van Drunen had in het be- toog van den heer Westerhof ten aanzien van de opheffing van het 7e leerjaar aan de 6e Gemeenteschool reeds beluisterd, dat B. en W. voornemens zijn, de beantwoording uit te stellen tot de aanwezigheid van den heer Ringers. Toch zou spr. het op prijs stel len, dat de dingen, die den laatsten tijd bij de Cadettenschool gebeurden, niet meer plaats vonden. De gemeente heeft een ar- beid'sbeurs en het is noodig geoord?eld, dat die blijft bestaan, waarom z.i. de raad den plicht heeft er voor te zorgen, dat zooveel mogelijk gebruik gemaakt wordt van de Arbeidsbeurs. Alle leden van den raad schijnen zich dit niet bewust, waardoor veel arbeiders gepasseerd worden. Nu weet spr., dat hij tot antwoord zal krijgen, dat het college wil afwachten, tot de wethouder van P. W. terug is. Hij hoopt alsnog op een be- vredigend antwoord. Hierbij hoopte hij op de steun van Mr. Kusters, die oordeelde, dat bij afwezigheid van een wethouder de zaken door moeten kunnen gaan. Mr. Kusters: Daar hebben wij nie'ts over te vertellen. Dan ken je het reglement niet. De heer Van Drunen hoopte ook op den steun van Mr. Leesberg, die gezegd had: „Het college gaat steeds door". Mr. Leesberg: Dat is ook met dit ge val gebeurd. Op mijn voorstel heeft het college uitge- maakt, dat het verstandig is, het antwoord1 in een voltallig college op te stellen. Deze bevoegdheid heeft het college van den raad in het reglement van orde gekregen. De heer Van Drunen noemde het een gek geval, aangezien de interpellant dan niet meer in de gelegenheid zal zijn over de zaak het woord te voeren. Spr. oordeelde, dat de arbeidsbeurs niet mag verdwijnen uit gebrek aan belangstel- ling van enkele Alkmaarders. De heer Westerhof was met het be sluit van B. en W aclcooid gegaai., cmdat net verkeerd is voor een wethouder die afwezig is, te antwoorden. Als wethoudei van P. W. is de heer Ringers er bij Betrokken Formee! staat hij er wel buiten, doch practise!, niet. Den hoofden van takken van dienst zal ge- vraagd worden, waarom zij in bepaalde ge- vallen de Arbeidsbeurs passeeren. Enkele van hen zijn de stad uit, zoodat het niet mo gelijk is hun antwoord mede te deelen. Hiermede was de interpellatie afgedaan. Afscheidswoord, van den Bur gemeester tot de scheidende leden. De voorzitter zou nu moeten over- gaan tot een zitting met gesloten deuren. Aangezien spr. daarna nog iets had voor de openbare zitting, oordeelde hij het beter, de zaken om te draaien, omdat hij een terugblik wilde werpen op de afgelegde 4-jarige peri ode. Om in de stemming te komen, wilde spr. er in de eerste plaats aan herinneren, dat die periode niet met het thans aanwezige gezel- schap werd irmegaan. Aanvankelijk had men ook de leden Offers en Keijsper, die in den loop van de 4 jaren zijn afgetreden en waar- van vefschillenden van ons hun verdwijnen met leedwezen zullen gedenken. In tegenstelling met de vorlge periode is het college van B. en W. onveranderd ge bleven. De wethouders staan nog steeds op hun post en B. en W. kenden 'n genoegelijk ge- zamenlijk overleg. Interrupties: Hm, hm! De voorzitter: Deze interrupties zijn niet voor mij. Ik herhaal, dat B. en W. id ge- noeglijk overleg (gelach) bij den raad aan hangig konden maken, wat de moeite waard was, om in den raad te brengen, Aan de vermeerdering van de bevolking kon de gemeente weinig doen. Deze bedroeg 1 Aug. 1923 25500 en 1 Aug. 1927 27400, wat een vermeerdering beteekende van 1895 zielen, wat voor een stad van de grootte van Alkmaar een respgctabele vermeerdering is. De woningvermeei'dering kon eveneens niet onbevredigend worden genoemd. ♦In 1923 bedroeg de toename 287 wonin gen, in 1924 281, in 1925 222, in 1926 34 en in 1927 124 of totaal 948 woningen. Spr. wil hieruit geen conclusie trekken; dit moet ieder maar zelf doen. Ook aan den vooruitgang van de markt verleende de raad weinig bemoeienis. De aanvoer ter kaasmarkt vermeerderde van 6 miilioen K.G. tot 7'A millioen K.G. Van veel belang, omdat daaraan een prin- cipe ten grondsiag ligt, is de aansluiting van de buitengemeenten bij onzen vleesch- keuringsdienst en bij de gasfabriek. Dit is niet alleen van belang voor die diensten, doch ook principieel van belang, omdac daarin mag worden gezien een bewijs van het toenemend vertrouwen in de Alkmaar- sche diensten en een erkenning, dat wij met rechtmatige verlangens in de buitengemeen ten rekening houden. Spr. hoopte, dat dit een begin zal zijn van een prettige samen- werking en een wederzijdsch vertrouwen, opdat het algemeen belang naar beste krach- ten gediend kan worden. In verband met de buitengemeenten is toch wel van belang, de verbetering van de verkeerswegen. Met de verbreeding van de Bierkade werd een belangrijke verbetering tot stand gebracht. Spr. noemde de verbete ring van de Langestraat, het Ritsevoort, de Koorstraat, het Sc' arloo en de Ridderstraat. Ailes zaken, waarover Alkmaar zich mag verheugen en resultaten, waarop deze raad trotsch mag zijn. Ook't beroemde besluit tot 't verplaatsen van den Accijnstroen mag ge noemd worden. Met V. V. V. is spr reeds bezig, daarvoor wat meer reclame te maken. Ook memoreerde spr. belangrijke grond- verkoopen n.l. een groot perceel aan den Kennemerstraatweg en het land van Buren. Het laatste ook principeel van groot belang omdat dit het begin kan worden van een groote bebouwing over het spoor. Voorts wees spr. op de tot stand gekomen huisvesting van het Landbouwhuis, het Gymnasium, de Rijkskweekschool, den Keu- ringsdienst voor Waren, het bureau v;n Ge- meentewerken en dat voor 't Archief, den bouw van 'n aantal scholen, in de le plaats die van de Gemeenteschool no. 9, enkele R. K. Scholen en in verband daarmede de sub- sidie voor het R. K. Lyceum. Ook noemde spreker het instellen van het Bureau voor Beroepskeuze, de totstandkoming van de overeenkomst met het Prov. Waterleidingbe- d'rijf, die be Provincie veel genoegdoening heeft verschaft. Ook herinnerde hij aan de kwestie over het, Centrale Ziekenhuis, die gelukkig tot onderlinge voldoening is ge- regeld. Ook wenschte spr. te wijzen op het tot stand komen van twee dingen, waartoe niet in dezen raad werd besloten, doch die spr. met groote belangstelling had gevolgd, n.l. de tot standkoming van het Prov. Wegen plan en het plan voor de Kanalisatie van West-Fries land. Over het laatste zal de nieuwe raad nog een woordje hebben mede te spreken. Spr. meende met dit globale overzicht te kunnen volstaan om den indruk te wekken, dat in de afgeloopen vierjarige periode in gemeenschappelijk overleg door dit college belangrijke dingen zijn tot stand gebracht. Spr. meende te kunnen besluitem met een woord van afscheid te spreken tot die leden van den Raad, die niet meer verder met ons zullen samenwerken, n.l. mevr. Wester hof en de heeren Bak, v. Drunen, Plevier, Mr. Bosman en Geels. Ik spreek, aldus de voorzitter, tot hen alle zes een gezamenlijk woord van hartelijk af scheid, in het vertrouwen, dat zij zullen ge- voelen, dat wij alien tezamen, ieder naar zijn krachten en op zijn wijze, hebben mede- gewerkt aan het tot stand komen van al die dingen, waarvan ik straks een klein overzicht heb "gegeven. Spr. hoopte, dat het hen zou gaan, zooals het hem ging en dat zij, ondanks de ver schillendte strubbelingen en moeilijkheden, die men af en toe met elkander ondervond, toch aangename herinneringen zullen behouden aan den tijd, dien zij1 hier met ons hebben samengewerkt. Spr. verzekerde dat het hem zoo ging. Ook al kende hij oogenblikken van moedeloos- heid en het gevoel van „wat heb je dikwijls een last" dan gedenkt hij, als hij dit weer op een afstand beziet, toch steeds met genoegen den tijd waarin men met elkander over de verschillende vraagstukken debatteerde, om dat hij de o'vertuiging mee draagt, dat ieder op zijn eigen wijze de belangen van de stac voor stond. Iedereen wond zich daarom zot op omdat de stad ons lief is en omdat het om belangrijke dingen ging. Als spr. audere menschen ziet, dan kan hij dikwijls de meening niet van zich afzet- ten, dat zij zich door een zekere lauwheid kenmerken. Van ons wordt altijd een mee ning gevraagd en bijna altijd over belangrij ke dingen. Dit ontwikkelt, staalt en vormt het karakter en leert inzicht hebben in allerlei dingen en dit geeft een prettig gevel, ook al staat men tegenover menschen, die het niet eens zijn. Spr. heeft het gevoel, dat alien op eerlijke, royale wijze strijden, uit liefde vooi de stad, die hun dierbaar is en het is daar. om, dat hij een hartelijk woord van afscheid richt tot alle zes. Spr. hoopte en vertrouw- de, buiten den Raad nog wel eens met hen in contact te komen en gelegenheid te heb ben, met hen gezamenlijk wat te doen in het belang van Alkmaar. Een bizonder woord meende spr. te moeten richten tot twee van hen, omdat de anderen niet meer terugkeeren krachtens den wil der kiezers, terwijl die twee om andere redenen niet terug keeren. In de eerste plaats bedoelt spr. den heer Van Drunen, die zich wel herkozen zag en dan ook gevraagd heeft, gehandhaafd te blljven op de lijst De heer Van Drunen zag zich om gezondheidsredenen genoodzaakt, te be- danken en spr. hoopte, dat hij spoedig de werkzaamheden, die hem lief zijn, weer kan hervatten. De andere, wie hij woorden van vriendelijkheid wil toespreken, is mevr. Wes terhof, omdat haar verdwijnen niets te maken heeft met de verkitzingen, maar omdat zij door de wet is uitgesiooten. In hoeverre die wet billijk of onbillijk is, weet spr. niet, maar in ieder geval berooft die ons van het spe- ciale genoegen, al is dit een beetje ondeu- gend1, de oogenblikken te beleven, dat mevr. Westerhof het niet met haar man eens is Al zal die oneenigheid niet nrSer in den Raad tot uiting komen, dan gelooft spr .toch wel, dat dit meeningsverschil tot uiting zal blijver komen, zij het dan buiten onze tegenwoor digheid. Tot mevr. Westerhof wilde hij met dezelfde woorden afscheid nemen, die hij tot mevr Jorritsma richtte, n.l. dat ook spr meent, dai na de invoering van het vrouwenkiesrecht de vrouwen in den Raad toch eigenlijk niet vol doende vertegenwoordigd zijn. Twee dames op een Raad van 19 personen is toch eigen lijk niet in overeenstemming met het vrou wenkiesrecht en zeker is het dan jammer, als er van die twee nog een gaat vertrekken. Persoonlijk doet het spr. leed, een dame weg te zien gaan, omdat hij het gezelschap van dames ten zeerste op prijs stelt. (Instemmin- gen!) Mr. Kusters merkte op, dat ook de heer Bak vrijwillig niet meer in den Raad terug- keert. De Voorzitter wilde ook gaarne daar- over zijn waardeering uitspreken, doch for med was dit toch iets anders. Me'vr. Westerhof dankte den Voorzit ter voor zijn vriendelijke woorden, tot haar gericht. Ook dankte zij voor de mooie bloe- menmand, die de Voorzitter haar had ge- schonken. Tevens bracht zij dank aan de Soc.-Dem. Vrouwenclub, die haar eveneens een bloemstuk had vereerd. Wanneer spr. in den Raad1 wel eens scherp was, dan gebeurde dit niet uit haat of nijd, maar steeds, omdat zij gevoelde, wat de arbeider in deze maatschappij te kort komt. Spr. ge- voelt veel voor de klasse, waaruit zij is voortgekomen en voor de partij, die haar af- vaardigde. Zij weet, welk een leed er in een arbeidersgezin geteden wordt. Daarom heeft zij dit steeds gevoeld. De anderen was dit misschien niet zoo mogelijk, maar ik heb het altijd gevoeld, wanneer de arbeiders onder- drukt werden en alleen daarom geprotesteerd als ik bemerkte, dat de anderen niet weten, hoeveel er geleden wordt. Nu ik heenga, ben ik blij, dat onze fractie zoo sterk terug komt en, misschien bent ook u nog blij. (Gelacn.) De Voorzitter verzekerde mevr. Wes terhof dat de Raad wel gevoeld heeft, dat zij steeds uit eerlijke gevoelens wel eens hef- tig was. Hierna werd de openbare zitting gesloten. GELDLEENING. Na afloop der besloten zitting werd mede- redeeld, dat de Raad niet ingaat op het voor stel van den hee- Thomsen, de door dezen aanbevolen geldieening aan te gaan. UIT PETTEN. De opheffing van de gemeente Petten konr nu in een zeer nabij verschiet. De raden et dubbele raden van Petten en van Zijpe, bti welke gemeente Petten zal worden gevotgl hebben hun adviezen uitgebraclu en ver- wacht wordt, dat de minister van binnen landsche zaken spoedig de hem door Ged. Staten toegezonden plannen en adviezen bij de Staten-Generaal aanhangig zal maken. Dan zal er althans een begin zijn op een weg, die, naar veler meening, vooral ir Noordholland verder moet worden betreden maar menigmaal zeer moeilijk begaanbaai blijkt, door de vele staketsels, die daarop tel- kens weder worden geplaatst aan ieder, die hem wenscht te gaan. UIT OTERLEEK. 21, 22 en 23 Aug. hield onze burgerij haar kermis die op een klein heibeltje na zeer kalm en gezellig is verloopen. Wij moesten het deze keer zonder zweefmolen doen wat voor de jeugd minder prettig was. De 2de dag werd 's morgens ingeluio aet biljarten op de vlotbrug om gerookte paling. De belangstelling was hiervoor nogal groot 's Middags was er ringsteken op fietser- voor dames en heeren. De uitslag luidde ah yolgt. Dames (15 deelneemsters)lste prijs M. Klinkhamer, 2de prijs A. Bakker en 3de prijs G. Slot. Heeren (18 deelnemers): lste prijs J. Moeijes, 2de prijs J. Slinger en 3de prijs R. Boeder, 's Avonds trad de tooneel- vereeniging „Kunst naar Kracht" op, me' Broeders Vrijmetselaars, van Carl Lauts en Curt Kraats. Dit mooie blijspel leende zich uitstekend om het publiek, dat tot in de uiter- ste hoeken de zaal vulde, een genotvoller avond te verschaffen. Zonder uitzondering hebben de leden van „Kunst naar Kracht" zich uitstekend in de hun uit te beelden rol weten te verplaatsen. Het stuk liep vlot, een duidelijker uitspraak

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 8