Buitenlandsch gemengd nieuws. Buitenland Marktberichten wordt vefhoogd. Ook overfgens heeft Kef ver- loop der oefeningen mij in algemeenen zin kunnen bevredigen, waardoor de daaraan verbonden voorbereidingen goede vruchten hebben kunnen dragen. t HET AUTOONGELUK BIJ DEN HA AG SCHE SCHOUW. Nader kan de Telg. mededeelen, dat het ge- Zelschap, dat zich bevond in den auto, welke bij het ongeval ter hoogte van den Haagsche Schouw aangereden werd, bestond uit den heer en mevrouw P. M. v. d. Spoel uit Hil- versum^ hun elfjarig dochtertje, en mevr. de wed. Fabius de Haan uit Haarlem. Helaas werd, gelijk al gemeld, het meisje zoo ersntig getroffen, dat het weldra overleed. De verwondingen van mevrouw Van der Spoel bleken het minst ernstig te zijn. Me vrouw Fabius heeft vele en ernstige verwon- digen, doch op het behoud van haar leven wordt gehoopt. ONVOORZ1CHT1GHE1D MET EEN BENZINE-SOLDEERLAMP. In een vertrek naast de garage van den heer Bakker in de Wilhelmina van Pruisen- straat te 's-Gravenhage is Donderdagmiddag door het onvoorzichtigheid omgaan met een benzine-soldeerlamp een binnenbrand ont- staan, welke aan de inrichting van het ver trek veel schade toebracht. De eigenaar zelf liep brandwonden op en .tevens een boete, daar de brandweer eonstateerde, dat hij onge veer 100 L. benzine meer in huis had, dan waartoe hij wettelijk gerechtigd is. DE VERBLINDENDE LICHTEN. Gisternacht omstreeks een uur zijn te Delft op den Haagweg ter hoogte van de vernisfa- briek twee auto's, resp. bestuurd door den heer Lanterman uit Hillegersberg en den heer Rijkenberg uit Den Haag, tegen elkaar gereden. De verblindenede lichten zijn ver- moedelijk de oorzaak der aanrijding. Beide (bestuurders werden door glasscherven aan het hoofd verwortd. Zij zijn naar de Telg. meldt door passeerende auto's naar huis ge- bracht. De zwaar beschadigde wagens zijn met behulp van een kraanwagen gisternacht naar Hillegersberg en Den Haag vervoerd. V DOODELIJK ONGEVAL IN DE f| STAATSMIJN „HENDRIK". In de Staatsmijn „Hendrik" is Donder- avond de 20-jarige ongehuwde sleeper P. Vo- gels, afkomstig uit Montfort, bij het afhalen van een ketting met het hoofd tusschen twee wagens bekneld geraakt. Met een schedel- breuk en vetder inwendig gekwetst werd hij naar het hospitaal overgebracht, waar hij kort na aankomst in overleden. b DE BRANDSTICHT1NG TE i HEEMSERVEEN. De rechtbank te Zwolle veroordeelde G. M. en G. H. V. te Heemserveen wegens opzette- lijked branstichting aldaar op 24 Mei 1927, ieder tot een jaar gevangenisstraf, onder fa- trek van prefentieve hechtenis. De eisch was drie jaren. BRITSCH-MEXICAANSCH SCHEIDSGE R ECHT. Naar thans met zekerheid kan worden me- Jegedeeld, heeft dr. A. R. Zimmerman van de Britsche en de Mexicaansdhe regeeringen de uitnoodiging ontvangen, het voorzitterschap te aanvaarden van de gemengde commissie, welke, volgens een in December 1926 geslo- ten verdrag, de vergoeding zal bepalen der schade, geleden door Britsche onderdanen door de revoluties en tegenrevoluties in Mexi co gedurende de jeriode November 1910 tot Mei 1920. De heer Zimmerman he^ft deze uitnoodi ging in gunstige overweging genomen en za) zich tot het houden van verschillende bespre kingen eerlang naar Londen begeven. MET GROOT-VERLOF. De dienstplichtigen, thans voor herha- lingsoefeningen onder de wapenen bij de Veld-Artillerie, worden op 27 Augustus we- der in het geont van groot-verlof gesteld. KORTE BERICHTEN. Te Roosendaal is plotseling overleden de heer H. Smit, directeur van het Post- en Telegraafkantoor, aldaar. Te Sittard heeft de gemeentepolitie op heeterdaad een drietal personen betrapt, welke trachten in te breken in de villa van dr. Q. Twee hunner bevonden zich reeds in de woning en hadden verschillende voorwerpen bijeengelegd om mee te nemen. De derde stond op den uitkijk. De drie lieden zijn heden ter beschiking gesteld van den Officier van Justitie te Maastricht. Het bestuur van den Kon. Nationalen Bond „Het Oranje Kruis" ontving door be- middeling van „Het Smeroefonds" te Batavia telegrafisch wederom een gift van 20.000 ten bate van de slachtoffers van de Storm- ramp 1927. De 62-jarige vrouw A. Prinsen te A! melo, die alleen in haar woning was, bleef Vrijdag met haar rok haken aan een bran dend petroleumstel, waardoor haar kleeren in brand geraakten. Hoewel er spoedig hulp kwam, had de oude vrouw reeds zulke ernsti- Ye brandwonden gekregen, dat zij helaas spoedig aan de gevolgen er van overleden is. I'NTE RP ARIL E M E NT AIRE UNIE. f Na Lathe's rede. Wij hebben gister melding gemaakt van Loebe's rede, die op de Fransche ooren een zeer pijnlijken indruk heeft gemaakt. Tevens deelden wij mede dat Henri de Jouvenel zeer ad rem hem van antwoord diende. Hiermede was de zaak echter niet afge- daan, want gister heeft de Duitsche delegatie bij mond£_yan den Rijksdagafgevaardigde prof. Schiicking op haar beurt protest aange- teekend, verklarend, dat de rede van de Jou venel h. i. allesbehalve het sgheppen van goede verhoudingen bevordert. Met de woorden van de Jouvenel, dat de rechters, die moeten uitmaken, wie verant- woordelijk voor oorlog is, nog geboren moe ten worden, kan de Duitsche delegatie zich vereenigen, mits men slechts niet het histori- sche feit over het hoofd ziet, dat in het ver- leden rechters, die tot de tegenpartij behoor- den, reeds een vonnis tegen Duitschland hebben geveld. Door het verwijt, dat het de schuld voor den oorlog draagt, voelt het ge- heele Duitsche volk zich in zijn eer aange- tast. In het verdere gedeelte van de verklaring betreurt de Duitsche delegatie het ten zeer- ste, dat de Jouvenel ondanks Locarno, critiek heeff gebefend dp de poTTfek van DuftscfilancI en dat hij niet alleen daarin aanleiding heeft gevonden, om de voortduring der be zetting van het Rijnland te verdedigen, doch daarin ook den eenigen krachtdiadigen waarborg voor de veiligheid van Frankrijk ziet. De Duitsche opvatting is, dat het verdrag van Versailles Duitschland het recht geeft de ontruiming van het Rijnland te verlangen en dat het verdrag van Locarno en Duitsch- lands toetreden tot den volkenbond voldoen- de redenen zijn voor de verplidhting, dat het Duitsche grondgebied bevrijd moet worden van vreemde overheersching. De Duitsche delegatie is voor een politiek van recht in plaats van voor een politiek van macht. Daarna voerde de Belgische senator Magnette het woord, die weer scherp de Duitsche houding aanviel. Na de rede van prof. Schiicking ant- woordde de Jouvenel slechts zeer kort. Hij betreurde de omstandigheid, dat zijn eigen rede tot de verklaring van prof. Schiicking had geleid. Men diende echter uit de inter- parlementaire conference geen zuiver Duitsch-Fansch debat te maken. De Jouvenel verklaarde voorts, dat hij in zijn rede het Fransche standpunt volkomen loyaal had ont wikkeld. Hij legde er nog- maals den nadruk op, dat de vrede moet wor den gebaseerd op realiteiten en niet in de wolken diende te zweven. Saeco en Vanzetti. In een rouwkapel geplaatst. Naar Reuter uit Boston meldt, zijn de lij- ken van Sacco en Venzetti onder bewaking van 30 politieagenten in een rouwkapel geplaatst in het hartje van de Italiaansche wijk aldaar. De kisten zullen daar blijven tot Zondag. Dan worden zij teraardebesteld. De rouwka pel is bezocht door tal van vrouwen en door enkele mannen, die hun tranen den vrijen loop liepen. De sec'retaresse van het verdedigingscomi- te voor Sacco en Vanzetti heeft gepoogd lin- ten met opschriften te bevestigen aan de bloe- men, die op de kisten waren gelegd. Zij is in hechtenis genomen op de aanklacht het defi- leeren langs de kisten te hebben belemmerd. Protesten in het buitenland. Ook in Rusland hebben voor en na de exe- cutie van Sacco en Vanzetti protst-demon- straties plaats gehad. Toen de bevolking van het doodvonnis bekend werd, hadden te Mos- kou optochten plaats, waarbij borden werden rondgedragen met opschriften als: „Wreekt den moord op de onschuldige revolutionai- ren". Het uitvoerend comite der I>erde Inter nationale richtte een oproep tot het wereld- proletariaat, waarin dit wordt opgewekt tot een onverzoenlijken strijd tegen de „ver- vloekte bourgeoise". Uit Archangelsk wordt gemeld, dat tijdens de Sacco en Vanzetti-demonstraties de redac- teur van een plaatselijk communistisch blad, Kotrepof, vermoord is. De moordenaars zijn verdwenen met medeneming van een porte- feuille van hun slachtoffer, welke verschil lende belangrijke documenten met betrekking tot de partij-politiek, alsmede een vrij groote som gelds bevatte. Uit Weenen. Naar men uit Weenen meldt, heeft de Rote Fahne van de bioscopen geeiscbt, dat zij voortaan geen AmerikaansChe films zullen aantoonen, doch die zullen boyeotten. Op het oogenblik draaien er in 90 pet. van alle bioscopen in Oostenrijk Amerikaansche films. In Mexico. Aan de proteststaking, die in verband met dc terechtstelling van Sacco en Vanzetti in Mexico voor Donderdag was afgekondigd, wordt door de groote meerderheid der arbei- ders deelgenomen. DE MOORD TE HAMBURG. De politie te Hamburg heeft 2000 mark belooning uitgeloofd voor degenen, die over den Woensdag gepleegden moord op den po- litiewachtmeester gegevens verstrekken, welke leiden tot aanhouding van den dader. DUITSCHLAND. DE VLAGGEKWESTIE. Naar een telegram van het W. B. meldt, heeft thans df Pruisische premier Braun de leden van zijn regeering en hun ambtenaren verzocht geen uitnoodiging te doen noch aan te nemen voor diners enz. in hotels, die positie hebben genomen tegen den bestaan- den staatsvorm. Tegelijikertijd heeft de premier den rijks- kanselier schriftelijk verzocht, dat ook de rijksregeering zich moge aansluiten bij dezen stap van de Pruisische regeering. DE RELLETJES TE HAMBURG. Ook een a rbeider Overleden. Een 20-jarige arbeider, die gisteren te Hamburg bij de protesbetooging tegen de executie van Sacco en Vanzetti door een re- volverschot in de knie was gewond, is over leden. Bij de fillet]es zijn verder nog een man zwaar en 20 a 30 licht verwond. Dc communistische Hamburger Volkszeitung is verboden, daar zij het volk had opgeroepen te protesteeren tegen deze „arbeidersmoord". FRANKRIJK. DE BEZETTING VAN HET RIJNLAND. Overeenstemming tusschen Frank rijk en Engeland toreikt. Gisteren heeft de Engelsche gezant op de Quai d'Orsay een nota van zijn regeering overhandigd over de vermindering van de bezetting in het Rijnland. Na afloop van den ministerraad, die zich met deze kwestie had beziggehouden en voorts met de communisti sche betoogingen en het programma voor de ontvangt van het Amerikaansche legioen, heeft Briand meegedeeld, dat men het met de Engelsche regeering over de vermindering van de bezetting feitelijk eens is geworden. Briand gaf verder te kennen, dat de Jou- venel's plaats in de Fransche afvaardiging naar den Volkenbond niet vervuld zal wor den Deze zal waarschijnlijk onveranderd blijven. HET SPOORWEGONGEVAL BIJ CHAMONIX. 25 dooden. In onze telegrammen d.d. gisfer meldden wij reedis dat achteraf het spoorwegongeval veel ernstiger is gebkken dan het zich oor- ooden gestegen tot 25, terwijl het aantal gewonden 30 bedraagt. Bevestigd wordt dat zich onder de dooden geen Nederlanders bevinden. ENGELAND. MEENINGSVERSCHIL IN HET KABINET. Oaat Cecil keen? Gisterochtend liep het hardnekkig gerucht in politieke kringen, dat burggraaf Cecil, kanselier van het hertogdom Lancaster, uit het kabinet zou zijn getreden wegens mee- ningsverschil met eenigen zijner collega's over kwesties met betrekking tot den Vol kenbond. Cecil weigerde het gerucht te bevestigen of tegen te spreken. RUSLAND. COMMUNISTISCHE AGITATIE. De „Prawda" publioeert een oproep van het uitvoerend1 comite van de communisti sche internationale aan de arbeidersklasse van de geheele wereld. Daarin wordt er den nadruk op gelegd, dat de strijd wegens den moord op Sacco en Vanzetti tot elken prijs moet worden voortgezet. JAPAN. DE SCHEEPSRAMP IN JAPAN. 130 dooden. Latere berichten over de scheepsramp in Japan, waar ter hoogte van Maizoeroe, aan de westkust van het hoofdeieland van Japan, twee torpedojagers door twee kruisers waren geramd, zoor dat een dier torpedojagers was gezonken, geven een nog hooger aantal slachtoffers dan aanvankelijk was gemeld. Het laatste bericht spreekt n.l. van 130 dooden, onder wie 12 officieren. De kruiser Jind'zoe was aan den boeg z6o ge- havend, dat het schip naar de haven moest worden gesleept. Van het geramde schip, de Warabi, dat zonk, zijn 90 minderen en 12 officieren verdronken. De tweede botsing tusschen den kruiser 'Naka en de torpedojager Ashi was ook noodlottig, maar niet in dezelfde mate. De Naka kon ondler eigen stoom de haven be- reiken; de Ashi moest weliswaar naar huis gesleept worden, maar bleef toch drijvende. Er waren echter 27 dooden. Onder degenen, die aan boord van de Naka waren, was prins Hirojosji Foetsjima. Hij bleef ongedeerd. Een kunstmaiige rtevel de oorzaak. De botsingen zouden volgens berichten uit Tokio aan Engelsche en Duitsche bladen, zijn geschied, toen de kruisers zich in een kunstmatigen nevel hadden gehuld om zich te beschermen egen een orpedojagersflotielje. De torpedojagers stevenden in weerwil van het rookscherm op die kruisers in, met het be- kende noodlottige gevolg. ROEMENIe. ONTROUWBARE AMTENAREN. Verduistering van 100 millioen lei door den directeur der staats- drukkerij. De directeur Tomescu van de te Boekarest verschijnende Roemeensche' staatscourant Monitorul Official heeft onthullingen gedaan over verduistering op groote schaal bij de Roemeensche staatsdrukkerij, gepleegd door den directeur-generaal Falcoianu, die met zijn secretaris in hechtenis is genomen. Falcoianu heeft bekend, dat hij gedurende de twee laatste jaren c.a. twee millioen lei uit de schatkist heeft verduisterd en zich boven- dien nog 70 millioen lei uit andere bronnen heeft toegeeigend Men acht het niet on- waarschijnlijk, dat het verduisterde bedrag in totaal meer dan 100 millioen lei bedraagt. Men verwacht nog meer arrestaties. Tomescu pleegt zelf moord. De directeur van de Roemeensche' staats courant heeft zich in zijn bureau door een re- volverschot van het leven beroofd. Op zijn schrijftafel vond men een brief aan de politie, waarin de bedriegerijen van Falcoianu wer den onthuld. De Roemeensohe staatsdrukke rij had jarenlang onder leiding van haar chef enorme sommen verduisterd; de direc teur van de staatscourant, die medeplichtig was, wenschte zijn geweten niet langer te be- zwaren en betaalde zijn onthullingen met een vrijwilligen dood. De directeur der staats drukkerij ontkende alle schuld, zijn secretaris echter bekende, waarop ook de directeur door de mand1 viel. In de laatste jaren hadden zij gezamenlijk 22 millioen lei aan staatsgelden verduisterd en de directeur-generaal had bo- vendien nog alleen 70 millioen in den zak ge- stoken. EEN GEHEIMZINNIGE KINDER- ZIEKTE. De „Prager Presse" verneemt uit Boeka rest, dat daar sinds eenige weken een ge- heimzinnige epidemie onder d'e kinderen is uitgebrcken; de ziekte leidt tot een parieele of vzolstrekte verlamming. Volgens de dok- toren tast men omtrent de oorzaak van de ziekte in het duister. Slachtoffers zijn in hoofdzaak kinderen tot tien jaar. De sterfte- verhouding bedraagt ongeveer 10 pet. VOLKENBOND. DE PERSCONFERENTIE. Overeenstemming bereikt inzake nieuwsbescherming. De persconferentie is heden tot overeen stemming gekomen, inzake de kwestie der be- scherming van pernieuws. Naar aanleiding hiervan sprak de Neder- landsche eedelegeerde, de heer Nijgh, uit naam van de gedelegeerden der kleine staten, zijn groote vreugde er over uit, dat er een- stemmig heid verkregen was. Gisteren, zeide de heer Nijgh, scheen dit nog ondenkbaar, doch de gedelegeerden uit de kleine landen hebben met groote voldoe- ning gezien, hoe een vriendschappelijke en vredelievende geest de overhand gekregen heeft en geleid tot de overeenstemming, die thans op zoo verblijdende wijze verkregen is De eindstemming was unaniem. Na langdurige besprekingen, zoowel in de commissien als in de voltallige vergadering, is een compromis tot stand gekomen op den grondslag van de Duitsche voorstellen, waar door bepaalden berichten een absoluut auteursrecht wordt toegekend, terwijl voor be richten, die reeds gepubliceerd zijn, een tijde lijke bescherming wordt verlangd volgens de behoeften der afzonderlijke landen en volgens een door de verschillende regeeringen zelf vast te stellen maatstaf. De bescherming be- staat hierin dat aan den eenen kant de bron moet worden aangegeven, terwijl aan den an- "deren xant de mogelijkheid zal worden gela- ten om voor het nadrukken van berichten een vergoeding te verlangen. De motie, waarin ae verschillende voorstel len tenslotte belichaamd zijn, zal ter kennis van den raad van den volkenbond worden ge- bracht, met het verzoek de daarin uitgespro- ken verlangens te verwezenlijken door het tot stand brengen van een internationale overeen- komst en door uitvaardiging van desbetref- fende nationale wetten door de afzonderlijke landen. EGYPTE. ZAGLOEL PASJA. Zijn nagedachtenis geeerd. De ministerraad heeft besloten in Cairo en Alexandria standbeelden voor Bagloel pasja op te richten. De regeering zal Zagloels woning te Cairo aankoopen en het als museum inrichten, waarin o.a. het stoffelijk overschot van Zagloel zal worden geplaatst. Voorts zal zij het geboortehuis van Zag loel in het dorp Abiana aankoopen en er een hospitaal stichten ter nagedachtenis van den nationalistischen leider. Een politiek testament. De bladen melden, datZagloel een autobio- grafie heeft nagelaten met instructies voor de publicatie na zijn dood, tezamen met bepaal- de documenten. Hij heeft eveneens een politiek testament nagelaten als leiddraad voor zijn politieke volgelingen. I CHINA. DE BURGEROORLOG. De actie der noordelijken. Na de bezitting van Toensjow, vijftig mijl noord-westelijk van Sjanghai op den noorde lijken over van den Yangtze, door de troepen van Soen Tsjoeang Fang, zijn de Noordelij ken nog op twee plaatsen den Yangtze over- getrokken: bij Loengtang, op vijftien mijl stroomafwaarts van Nanking, en op tien mijl stroomopwaarts. Naar het schijnt is Soen Tsjoeang Fang voornemens Nanaking te omsingelen en den terugtocht van de verdedigers over de spoor- lij-n "Sjanghai—Nanking, die bij Loengtang verbroken zou zijn, te verhinderen. De Noor delijken zouden eveneens gisteravond de lijn op twintig mijl bewesten Sjanghai hebben op- gebroken en aldus een deraillement hebben veroorzaakt. OOSTENRIJK. BETERiE BEWAPENING VAN DE WEENSCHE POLITIE. Gummi-knuppels, sabets, pistolen, karabijnen, gepmtserde autos'. Volgens een bericht van de Neue Freie Presse zal de Weensche politie betere bewa- pening krijgen. Dit is noodig gebleken bij de revolutionnaire uitspattingen van Juli. De politie krijgt gumm-knuppels, korte sabels en St eyer-pistolen, terwijl voor gevallen van nood, karabijnen ter beschikking van de po litic zullen zijn, waarbij dan de sabel ver- vangen word: door de bajonet. Voorts zullen twee groote gepantserde auto's voor machinegeweren worden aange- schaft. De onderlinge verbinding der polities- bureaux zal <i:>k nog verbeterd worden. KORTE BERICHTEN. Uit Halifax, in Nieuw-Schotland, wordt gemeld, dat daar zes menschen zijn verdron ken bij schipbreuken. Het noodweer op de kusten en ook op die der zeeprovincies van Canada veroorzaakte tal van scheepsrampen, doordien schepen in de havens zonken. De telegrafische en spoorwegverbindingen van Nieuw-Schotland met de rest van Canada en de Vereenigde Staten zijn verbroken. Volgens een bericht uit Toulon zijn in het Zuiden van Frankrijk nieuwe bosch- branden uitgebroken. Er zijn troepen afge- zonden, om bij het blusschingswerk te hel- pen. De krijgsraad te Rouaan heeft twee on- derofficieren tot 1 resp. 1V? jaar gevangenis straf en twee soldaten tot resp. 10 en 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld, otn- dat zij zich in een reservistenkamp schuldig hadden gemaakt aan ongehoorzaamheid, be- lediging van meerderen en ophitsing van sol daten tot ongehoorzaamheid. Volgens de opgaven van het Russische centrale bureau voor de statistiek, is het aan tal werkloozen in Rusland in de eerste helft van dit jaar met 306.000 of 31 pet. toegeno- men. Volgens een bericht uit Szegedin moet er in het zand van de rivier Maros (Honga- rije) goud zijn gevonden. De ontdekking ge- schiedde door twee bewoners van de streek, die vroeger in Amerika als goudwasschers werkzaam waren geweest. Zij hebben een aanvraag voor een concessie ingediend. Bij den storm van Donderdag'zijn ne- gen menschen omgekomen en is voor een millioen dollar schade aangericht. Twee stoombooten, 27 zeilschepen en tal van klei- nere-vaartuigen zijn vergaan. Naar Reuter meldt, is bij Upavon in Wiltshire en eenpersoons militair vliegtuig van een hoogte van ongeveer 150 M. te pet- ter gevallen. De vlieger kwam om. Bij den aanleg van een weg in de bad- plaats Schwalbach, waarvoor men rotsblok- ken met dynamiet uit elkaar moest laten springen, is een dynamietlading te vlug af- gegaan, waardoor een heele rotsmassa naar beneden kwam, die vijf arbeiders bedolf. Twee hunner werden gedood, de anderen zwaar gewond. Bij een proefvlncht is een Poolsch mili tair vliegtuig in brand geraakt en neerge- stort. De vlieger werd gedood; het toestel is totaal vernield. Op 't landgoed Schwechow, zoo wordt uit Schwerin gemeld, is een internationale zwendelaar, Josef E)orfer geheeten, gearres- teerd. Uit het onderzoek is gebleken, dat hij samenwerkte met een Italiaansche valsche- muntersbende, welke reeds voor 150.000 Mk. valsch geld in omloop heeft gebracht. Dorfer had relaties met bijna alle groote steden in Europa. De politie te Dublin heeft Donderdag Sean McBridee een zoon van majoor McBri- de, die na den opstand van 1916 terecht is gesteld, in hechtenis genomen, verdacht van medeplichtigheid aan de samenzwering tot het vermoorden van minister OHiggins. De rechter heeft een bevelschrift tot inhechtenis- houding voor zeven dagen uitgevaardigd. net aantal aan (Solera gestorvenen te Basra Is tot 271 opgeloopen. in de petroleum- raffinaderijen van Abadan bedraagt het thans 224, maar de epidemie vermindert in heftigheid. In Abwaz zijn veel slachtoffers, in Mohammerah bedraagt het getal 87. In de buurt van Strysch bij Zakopoel is tengevolge van de sterke golfslag op den Weichel een veerboot met 20 menschen omge- slagen. De veerman, zijn dochter, de veer- knecht en een koopman zijn verdronken. De overigen konden gered worden. TEGEN DE DOODSTRAF. De „Rijksbond van de Duitsche democrat^ sche jeugd" heeft een motie aangenomen, waarbij naar aanleiding van de executie van Sacco en Vanzetti en de tallooze terechtstel- lingen in Rusland op de geheele Duitsche jeugd en de openbare meening een beroep wordt gedaan om er op aan te dringen, dat bij de a.s. herziening van het strafrecht de doodstraf wordt afgeschaft. In de motie wordt o.a. het volgende ver- klaard Het misbruik, dat een formeel versteende justitie van dit strafmiddel maakt en executie van jonge menschen onder de 25 jaar, bij wie altijd de mogelijkheid van verbetering blijft bestaan, moeten ook degenen die tot dusver nog steeds v66r de doodstraf pleitten, tot na- denken stemmen". MENSCHENOFFERS TIJDIG VOORKOMEN. In het dorp Lopnitza in Bulgarije waren de boeren, opgewonden wegens de aanhou- dende regens, die hun oogst dreigden te ver- nietigen, tot de overtuiging gekomen, dat di* slechts weer de hemelsche straffen warea voor de zonden, welke eenige inwoners van het dorp bedreven hadden. Men besloot daarom zelf die zondaars te straffen, om door het offeren dezer menschen- levens den toorn des Hemels af te wenden. In een bijeenkomst ten huize van een van de vooraanstaande boeren van het dorp werd de lijst der schuldigen opgemaakt. Dezen, er waren er vier, werden door de vergadering ter dood veroordeeld en mannen werden aan- gewezen, om het vonnis te voltrekken. De autoriteiten ontdekten echter tijdig het lugubere plan en zetten de geheele commissie en de door haar aangewezen uitvoerders van het doodvonnis achter slot en grendel. EEN HANDIG OPLICHTER. Hij had de „straien des doods" uitgevonden. Een groot aantal Oostenrijksche en Duit sche dienstmeisjes zijn door een handigen oplichter van al hun spaarpenningen ont- last. De man stelde zich voor als de uitvinder van de „stralen des doods", waarvan een ra- tioneele exploitatie het vaderland van groot nut zou zijn. In ruil voor deelneming aan de verwezenlijking van zijn plannen werden fa- belachtige winsten in het vooruitzicht gesteld. De meisjes zouden rijk naar hun vaderland kunnen terugkeeren. De slachtoffers van den bedrieger, die na tuurlijk Dr. voor zijn naam schreef, zijn zee* talrijk. Een vroegere huishoudster in den staat New-Jersey raakte alleen 16.000 dollar aan hem kwijt. De politie te Washington heeft den man gearresteerd. ALKMAAR, 27 Aug. 1927. Op de heden gehouden veemarkt werd aangevoerd: 18 Paarden 130380; 62 Melkkoeien 250 410; 40 Nuchtere kalv. (slacht) 8 21; 275 Vette Schapen 21—/ 35; 26 Schrammen 2734; 131 Biggen (10 we ken) 12—/ 20. BOTER PRIJZEN. ALKMAAR, 27 Aug. 1927. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor: Boter le soort 0.901Boter 2e soort 0.800.90; Eieren (gToothandel 7 8; Eieren (kleinhandel) 7.507.68; Eendeieren 5.50. N.V. EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKW ARTIER. ALKMAAR, 27 Aug. 1927. Op de heden gehouden eierveiling werd in totaal aange« voerd 100.000 stuks Kipeieren. Prijzen: 56/58 7.30—/ 7.80; 58/60 7.60—/ 8: 60/62 7.80—/ 8.10; 62/64 8—/ 8.30; Bruin: 8.10—/ 8.80. 10.000 stuks Eendeieren. Prijs 6.40. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 27 Aug. 1927. Op de he den gehouden aardappelmarkt werd betaald voor: IJpolder blauwe Eigenheimers 5; IJpolder Eigenheimers 55.50; Zeeuw- sche Eigenheimers 2.503.60; Zeeuw- sche blauwe Eigenehimers 33.80, an deren prijzen onveranderd. Aanvoer 4 ladin- gen. (915 H.L.) WARMENHUIZEN, 26 Aug. 1927. Sch. Muizen 6.407.50; Drielingen 7.10; Grove 4.60; Graafjes 7.50; Blauwe Aardappelen 6.20—/ 6.60; Bloemkool le s. 17.50—/ 19.90; Bloemkool 2e s. 2.30 3.20; Roode Kool 3.90; Slaboonen 10.1010.40; Snijboonen 9.90; Gele Nep 10.50—/ 11.20; Gele Drielingen 3 80—4.10; Zilvernep 19.90—/ 21.20; Zilver drielingen 0.40. Aanvoer: 6000 K.G. Aardappelen; 1900 K.G. Roode Kool; 50 K.G. Slaboonen; 20 K.G. Snijboonen; 4750 K.G. Gele Nep; 850 K G. Zilver Uien; 830 stuks Bloemkool. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Aug. 1927. Langedijker Groentenveiling. Bloem kool le s. 18.2024.20; Bloemkool 2e s 2.60—/ 4.20 per 100 stuks; Wortelen 2.30 p. 100 bos; Wortelen 1.10—/ 1.60; Roode Kool 3.50—/ 4.50; Gele Kool 5.30—/ 7.10; Witte Kool 2—/ 2.70; Uien 3.40—/ 3.90; Dreilingen 4.60— 4.90; Nep 11—/ 12.20: Zilvernep 21.80; Slaboonen 10.1015.20; To- maten A 22.20; Tomaten B 20.10; To- maten C 17.40; Tomaten CC 5; Aard appelen: Schotsche muizen 6.307: Due of York 2.60—/ 2.90; Eigenheimers 4.90 7.50; Drielingen 6.706.80, alles per 100 K.G. Aanvoer: 16000 stuks Bloemkool; 400 bos Wortelen; 1000 K.G. Wortelen; 80004 K.G. Roode Kool; 8300 K.G. Gele Kool; 9600 K.G. Witte Kool; 12000 K.G. Uien; 225 K.G. Zilvernep; 1100 K.G. Slaboonen; 750 K.G. Tomaten; 13000 K.G. Aardapoe- len.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 10