DE LANGE DE M0RAA2 (Iredieten Deposito Effscten L. Frankenberg, Alkmaar. Van Reckt en Onreclit. Sport Een tweeae conferenHe dfe deze week aan- ving is de Verkeersconferentie van den Vol kenbond- Het doel er van is om door ge- meertschappelijk over leg te komen tot betere toestanden in het Intemationaal verkeer. Daar de op deze conference te behandelen kwesties meerendeels van technischen aard zijn, valt er betrekkelijk weinig interessants over te vermelden. Geconstateerd kan echter worden, dat de Nederlandsche delegatie en in't bizonder prof. v. Eysinga zich ten zeerste onder- scheidt door het werkzaam aandeel dat zij neemt aan de beraadslagingen. Daar er ten opzichte van.de passen-forma- liteiten, spoorweg-problemen etc. nog heel wat internationaal te regelen valt, mag men de Wensch koestererr, dat nu de Volkenbond organisator is der besprekingen inderdaad een resultaat worde verktegen waardig aan dit met de beste bedoelingen gestichte instl- tuut,' daf door onwil en wantrpuvpen der le- den tot nu toe weinig of geen practisch nut heeft gehad. Ten sdotte dienen wij op deze plaats nog de aandacht te ves'tigen Op de internationale persconferentie van den Volkenbond, even- eens bijeen komend te Geneve. In overeenstemming met de samenstelling der drie voorafgaande conferenties zijn de telegraafagenfechappen, de beroepsjourna- listen en de persbureaux der regeeringen ver- tegenwoordigd, evenals de dagbladuitgevers, voor wie evenwel geen voorconferentie heeft plaats gehad. De conferentie telt ongeveer 130 deelne- Wers, die 40 staten vertegenwoordigen, waar- onder verscheidene niet-leden van den Vol kenbond, zooals de Vereenigde Staten, Sovjet- Rusland en Turkije. Daamaast nemen verte- genwoordigers der internationale journalis- ;ten-organisaties, de „Federation Internatio nale des Journalistes"'en de „Union des As sociations de Presse", en de bond der bij. den Volkenbond geaccrediteerde journalisten be- nevens in 't bijzonder bevoegde deskunddgen op het gebied van den dagblad- en tijdschrif- tenhandel enz. aan de conference deel. Het belang der besprekingen het is de ierste maal dat de Volkenbond een confkeren- tie van dezen aard organiseert ligt vooral in het bieden van een buitengewone gelegen- heid om de voor het heele gebied der pers ge- wichtige problemen der agenda, zooals faci- liteiten voor den berichtendienst, intemaCo- nale faciliteiten voor den beroepsjoumalist, bescherming der persberichten enz. in over eenstemming te brengen met de algemeene taak van den Volkenbond om de volken tot elkaar te brengen. Stadsnieuws VRIJAF OP KONINGINNE-VERJAAR- DAG. Met het oog op Koninginne-verjaardag heb- ben Burg, en Weth. aan de hooiden van de openbare lagere scholen machtiging ver- leend 'de leerlingen op 31 Augustus a.s. vrijaf te geven. Provinciaai nieuws UIT ANNA-PAULOWNA. Ged. Stafen van Noord-Holland hebben thans goedgekeurd de door prof. M. F. Vis- ser te Wageningen ontworpen plannen voor een nieuw electrisch water'gemaal \pn den Anna-Paulownapolder, waartegeri de hoofd- ingertieur van den Provincialen Waterstaat eerst bezwaar hadingaebracht, omdat hij den Ouden Veerdam meer geschikt ooideelde als plaats van vestiging. Het polderbestuur had ih zijn vorige vergadering met algemee ne stemmen besloten te blijven bij zijn be- sluit om het nieuwe gemaal te stichten op de plaats van het thans bestaande. UIT BERGEN. Gistermiddag (Vrijdag) ontstond een schoorsteenbrand in het perceel, bewoond door den heer Duits aan de Breelaan alhier. De burgemeester, die hiervan ten Raadhuize bericht ontving, ging er direct op uit, gewa pend met het brandblusch-apparaat dat zich in het kastje bij het Raadhuis bevindt. Het ge- lukte den burgemeester dit brandje, vermoede lijk ontstaan door een te vuile schoorsteen, spoedig te blusschen. De aangerichte schade is deriialve van weinig of geen beteekenis. UIT OTERLEEK. Men schrijft ons: Ter aanvulling van het bericht over den turndag, door Turnlust op het land van den heer Boeder gehouden, dat aan den wedloop door dames dertig deelnaraen. Dit nummer viel zeer in den smaak, ook omdat niet op tijd werd geloopen. Mej. G. Klom|)Verdwaald behaald den eersten prijs, mej. J. KorverKwantes den 2den, mej. N. Slooten den 3den en mej. G. Hoogvorst—Kriek den 4den. 24 heeren hadden zich aangegeven voor hardloopen. Verschillende hindernissen moesten worden genomen. lste prijs de heer K. Korver, 2de de heer J. Boeder, 3de de heer Jb. Dekker en 4de de heer C. Hoogvorst. Groot was de belangstelling. Dat zoovele burgers ter wille van de goede harmonie aan de wedstrijden deelnamen en dat meer waarde werd gehecht aan het onderling ver- maak dan aan de prijzen, die echter zeer waardevol waren, gaf aan dit volksfeest een echte uiting van onderlinge samenwerking om de kermis in goede banen te leiden. „Turnlust" organiseere meer zulke fees ten. De dag was geopend met een flinke marsch door het dorp onder leiding van den direc- teur, den heer G. de Rie, uit Alkmaar. UIT EGMOND AAN ZEE. Door de schoolfeestcommissie van de ai ded ing ,eD Drie Egmonden" der vereem- ®ging „Volkonderwijs" zijn dit jaar wederom eenige schoolreizen georganiseerd voor de kinderen der openbare school, die daarvoor zelf wekelijks moeten sparen, terwijl het vef- der noodige worde bijeen verzameld door het presenteeren van lijstgn bij belangstellenc(e ingezetenen. Een en ander wordt zoodamg behartigd, dat daaruit ontegenzeggelijk bljjkt, hoezeer het werk der commissie de sympathie heeft zoowel van ouders als van medeburgers. De, middengroep trok Donderdagmorgen vol opgewektheid naar het station om de reis te aanvaarden naar Alkmaar. Hier werd een wandeling gemaakt door den Hout en langs het Hertenkamp, waardoor menigeen, ook onder de vergezellende ouders. deze mooie omgevriig kon bewonderen, welice gewoonwpc buiten het terrein der „Alkmaarsche bood- schappen" schijnt te vallen. Vrvolgens werd gemarceerd naar die aan- legplaats van de „Alkmaar Packet" en plaats genomen op de boot, die het gezei- schap naar Schoorldam zou voeren. Na de interessante vaart rond Alkmaar in de ruim- te gekomen, kon men genieten van het mooie panaxoma, waarbij westwaarts een gedeelte van de duinenrij verborgen bleef achter een ondoordringbaar gordijn, neerhangende van een onheilspellende donderlucht tot op oe aarde. Het moest daar en dat was Dij moeder thuis lang niet pluis zijn! Geluk- kig bleef het gezelschap voor een bui ge- spaard, al flitste de bliksem en rolde de donder door de lucht en werd het vrij frisch. Van Schoorldam werd kalmpjes gewandeld naar Schoorl, waar de inwendige mensch voor de tweede maal versterkt en een poosje gespeeld werd. Daar ontving men tevens de eerste berichten over een geweldige regenval uit Egmond, waar de menschen zich erg be- zorgd maakten over hun kroost, gelukkig noodeloos. Een paar groote autobussen brachten de kinderen in twee zitten naar Bergen. Onder- weg bleek al gauw, dat langs den weg hier en daar groote meren gevormd waren. De speeltuin van „Diunvermaak" zag er alles- behalve aanlokkelijk uit, doch het speelduin in de buurt bood gelegenheid tot ontspanning genoeg, totdat wipplanken, draaimolen enz. weer vrij behoorlijk gebruikt konden worden, hetgeen naar hartelust gedaan werd. Hier was het, dat de uit voorzorg meegenomen verbandtrommel dienst moest doen voor een jongen, die zich aan een paar uitstekende spijkers het been openhaalde. Juist op etenstijd joeg de regen alien naar binnen, waar de piano er de vroolijke stem ming met allerlei schoolliedjes inhield. Nog wat gespeeld en het sein tot vertrek werd gegeven. Bijna had een stortbui dit verhinderd, doch te rechter tijd kon de tocht naar het station ondernomen worden om per trein over Alkmaar weer huiswaarts te keeren. Onder groote belangstelling trok de schade zingend en juichend naar het school- gebouw, waar tot slot aan ieder kind nog een versnapering werd meegegeven. Alles te zamen kan Volksonderwijs" op een goed geslaagde reis terugzien, terwijl menig woord van waardeering ten doel viel aan het onderwijzend personeel voor zijn mooi, doch vermoeiend werk. (Ongecoirigeerd.) nigte ulfeen. Zij versprefdde zich in de ver schillende zijstraten, waar ook nog werd ge- chargeerd. Nog eenigen Cjd bleef men op de hoeken dier straten samenscholen. ErnsCge incidenten vielen echter niet meer voor. De vergadering in „Handwerkers Vrien- denkring" ging zonder incidenten uiteen. 't Is gisteravond weer zeer rumoerig ge- weest op den Goudschen Singel te Rotter dam. De politic volgde,deze maal een andere tactiek, dan de vorige keeren. Den geheelen avond was er op den Goudschen Singel, waar zich een groote menschenmenigte had samengehoopt, geen politieman te zien. Blijkbaar wilde men trachten door weinig vertoon de gemoederen kalm te houden Dit was echter niet naar den zin der relletjes- makers. Tot ongeveer half elf bleef het nog vrij rustig, doch toen hagelde bet steenen Van het dagblad „De Rotterdammer" werden vijf groote ruiten ingegooid en even later vlogen de keien door de ruiten van bet hulp- postkantoor, waarvan er drie verbrijzelc werden. Van verschillende winkels werden eveneens ruiten vernield, terwijl ook de straatlantaarns voortdurend bekogeld wer den. Politie was er echter nog steeds niet. Om ongeveer elf uur verscbeen een buiten- gewoon groote politiemacht. Doch op de komst van de politie stoven alle herriemakers in de zijstraten en waren spoedig verdwenen. Met ongeveer 40 agenten te voet en 14 rui- tefs werd over den Goudschen Singel ge- chargeerd. De Goudsche Singel en de zij straten werden afgezet. Ter schrikaanjaging werden weer verschillende schoten gelost Te ruim twaalf uur rukte de politie in. Nadat Donderdagavond tegen halfelf de politiemacht op den Goudschesingel te Rot terdam was ingerukt, is het een uurtje rus tig gebleven, doch ongeveer te halftwaalf be- gonnen de relletjes opnieuw. Uit zijstraten werd weer met steenen gegooid Ditmaal wa ren de lantaarns op den Goudschesingel spe- ciaal het mikpunt. Verschillende lampen verden verbrijzeld; de lichten gingen uit. Ter schrikaanjaging losten eenige recher- cheurs, die voor toezicht waren achtergeble- ven, een salvo in de lucht. Toen men daama toch bleef doorgooien, werd dwars door de straten geschoten. Uit enkele ramen werd te- ruggevuurd. Een groote politiemacht rukte daardna opnieuw uit. Zes bereden en onge veer veertig agenten te voet, benevens recher cheurs hielden een ware razzia over den Goudschesingel en door de zijstraten. Aan den politiepost Janstraat werd even Binneniand INBRAAK IN EEN THEEMAGAZIJN TE AMSTERDAM. Het personeel van de Commanditaire Ven- nootschap Kahrels Thee, gevestigd Prinsen- gracht 8-10 te Amsterdam, heeft gistermor- gen op het kantoor een vreemde ontdekking gedaan. Het vond een buitengewoon zware brandkast voorover op dc:i grond liggen en daaronder lag uitgespreid het geheele kaart- systeem van de firma. De daders schijnen de kaarten op den grond gelegd te hebben om den schok en het lawaai van de neerploffende kast te dempen. Zij dedert dit, nadat zij gepro- beerd hadden de brandkast aan de voorzijde open te breken. Dit was niet gelukt, weshalve de pogingen ten opzichte van den achterkant hervat werden. Ook hiermede konden zij niet tot succes geraken. De kast is zeer zwaar, zoodat met zekerheid kan worden vastgesteld, dat op z'n minst twee personen op dit nachtelijke karweitje zijn uitgetrokken. Zij zijn binnengekomen na een ruit op het dak te hebben uitgesneden. Het perceel is verlaten via een keukenraam aan de achterzijde. Alvorens heen te gaan hebben zij het gebruikelijke souvenir achtergelaten. Blijkbaar waren zij wat hun kleeren betreft zindeliiker, althans zij namen een kleerschui- er mede en borstelden zich af in een in aan- bouw zijnd perceel in de nabijheid. Daar werd de borstel gistermorgen teruggevonden. Een vrij aanzienlijke buit is den heeren ont- gaan, want de brandkast hield eenige duizen- den guldens in. SACCO EN VANZETTI- RELLETJES. Te Amsterdam waren tegen gisteravond twee vergaderingen belegd door de Commu- nistische Partij Holland om te protesteeren tegen den moord op Sacco en Vanzetti, den voorgenomen moord op drie Indische Commu nisten en de terreur van de Politie te Amster dam en elders. Dij bijeenkomsten werden ge houden in de „Harmonie" op de Rozengracht in in het gebouw „Handwerkers Vrienden- kring" op de Achtergracht. Beide vergaderin gen waren niet druk bezocht. Na het uitgaan van de vergadering op de Rozengracht volg- den relletjes. Een paar opgeschoten jongens liepen naar de daar in de nabijheid in aan- bouw zijnde kerk. Zij grepen steenen, die naar de politie werden geworpen. Een van die steenengooiers, werd gepakt toen hij steenen opraapte. Hij werd naar het bureau Laurier- gracht overgebracht. De charge, die het ge- yolg was van dit steenenwerpen, dreef de me- gerust en daarna ging het weer terug den Goudschesingel over. Het was imniddels een uur geworden, doch het bleef nog zeer onrustig. Verschillende straten werden nu omsingeld en iedereen, die zich daar bevond, werd aangehouden en gefouilleerd. Een groot aantal personen werd gearresteerd en naar het politiebureau aan ae Lange Torensitraat geleid Ruim half twee rukte de politie ein- delijk voorgoed in en bleef het verder rustig. Nader wordt vernomen, dat in totaal der- tien personen uit vrijwel alle deelen van de stad werden gearresteerd. Hun leeftijden varieerden tusschen 17 en 52 jaar. De meer- derjarigen zijn gistermorgen weer in vrijheid gesteld. De minderjarigen moesten door hun ouders worden afgehaald. Er zijn vender gisteravond twintig straatlantaarns ver nield. Bovendien zijn op den Goudsche singel, in de Goudsche wagenstraat en de Hoogstraat spiegelruiten vernield. VOORONTWER P-A RBEIDS B E MI DDE LING S W ET. Tot het uitbrengen van een prae-advies om- trent het voorontwerp van een Arbeidsbemid- delingswet aan den Hoogen Rdad van Arbeia heeft de voorzitter, de minister van Arbeid, naar de Volkskrant meldt, de volgende com missie benoemd: Lid en voorzitter: prof. dr. W. H. Nolens; leden prof. mr. P. J. M. Aal- berse, ir. J. W. Albaraa, voorzitter van de Vereeniging van Nederl. Arbeidsbeurzen Jac. Bakker (V. v. Vakorg. v. hoofdarb.), A. C. de Bruyn (R. K. Werklied'enver.), mr P. W. J. H. Cort van der Linden (Ver. van Ned. Werkg V. r. Y. Croesen (Kon Ned. Landb. C.), W. F. Detiger, directeur Gem. Arbeidsbeurs te Amsterdam, A. Folmer, C. J. M. Foppele, directeur Gem. Arbeidsbeurs ite 's-Hertogenbosch, mr. A. Jonker, directeur Ver. va nNed. Gmeenten, mr. L. G. Korten- horst (Alg. R. K. Werkgeversver.), Th. van Lier, mr. dr. A. L. Scholtens, R. Siemons (Chr. Nat. Vakver.), J. F. H. Spier (Chr. Werkgeversver.), F. van der Walle (N. V. V.) BRANDEN. Gistervoormiddag te tien uur ontstond1 brand in een hooiberg naast de boerderij van den landbouwer J. Schmal, gelegen aan den Voorschoterweg op de grens tusschen Voor- schoten en Leiden. De Leidsche brandweer wist met zes stralen op de motorspuit de vlammen, die reeds de boerenwoning hadden aangetast te blusschen. De hooiberg is geheel uitgebrand. De brand is ontstaan door hooi- broei. Verzekering dekt de schade. Vermoedelijk door een defect aan den schoorsteen is Donderdag de woning van der arbeider M. Peters te Susteren tot den grond toe afgebrand. Verzekering dekt de schade Van de belendende huizen brandde een deel van de woning van den arbeider Soons even eens af. Door hooibroei is de boerderij van den heer H. Boersma afgebrand. De inventaris kon gedeeltelijk gered worden. Alles was ver- zekerd. TABELLARISCHE BOEKEN zijn onmis- baar in de moderne boekhouding. Onze registers voldoen aan de hoogste eischen. VALSCH RECEPT VOOR OPIUM Zekere S. te 's-Gravenhage leverde Vrij dag bij een apotheek aldaar recept af, waar- op een bestelling stond van een hoeveelheid opium. Wijl de apotheker het geval niet ver- trouwde belde hij dr. W. op, die het recept zou hebben geschreven. Het bleek nu, dat de ze medicus van niets wist. Het spreekt van- zelf, dat de politie in de zaak werd gemengd. S. is aangehouden en zal worden gehoord. KORTE BERICHTEN. In het „American Hotel" te Amsterdam is gister onder presidium van den bondsvoor- zitter, den heer G. V. v. d. Schooren, de 18e alg. vergadering gehouden van den - Ned. Bond van Postzegelverzamelaars. XLVIII. (Nadruk verboden.) RADIO EN DE RECHTER. Hoe sterk de radio al is ingeburgerd, blijkt wel uit de omstandigheid, dat reeds de rech ter krachtens zijn beroep er zich mee bezig heeft te houden en, ofschoon deze rubriek zich niet tot het terrein van het strafrecht uitstrekt, is de belangstelling voor zulk een actueel onderwerp waarschijnlijk groot ge noeg om bij wijze van hors d'oevre onzen ie- zers een radio-sirafvonnis voor te zetten. Het recht past zich slechts langzamerhand aan de snelle verander-ngen in de maat- schappij, vooral die, veroorzaakt door de ver- overingen door de natuurwttenschappen. Eeuwen lang placht het zich alleen te be- moeien met tastbare lichameiijke zaken en dus slechts bescherming te verleenen aan de rechten op zulke zaken en voorts naar het- zelfde model ook aan rechten tegen bepaalde personen, aanvorderingsrechten e. d. Dc noodzakelijkheid van bescherming van au- teursrecht, van rechten op octrooien en mer- ken, breidde de bemoeii'ngsfeer uit, hetgeen betrekkelijk gemakkelijk ging, doordat men kans zag, door de bakens wat te verzetten, deze in het oude systeem in te voegen, maar tegenover lets als de e 1 e c t r i c i t e i t bleef men vreemd staan. De Zwitsersche wetgever toonde zich modern door in het nieuwe bur ger lijk wetboek van 1907 ook de natuur- krachten, die aan rechtsheerschappij onder- worpen kunnen worden, in zijn regeling te betrekken. Ten onzent miste men alle richt- snoer, tot de Hooge Raad in 1921 een oplos- sing bracht, door als diefstal te beschouwen het onttrekken van electriciteit aan den toe- voerkabel voor den meter. Theoretisch was er bezwaar om een strafbar feit aan te ne men, omdat het wetboek van strafrecht dief stal omschrijft als „het wegnemen van eenig goed" is het is de vraag of men van electri citeit kan zeggen, dat het een goed, d. i. een stoffelijk goed, een zaak, in den zin der wet, is? Onze hoogste rechters, die meermalen toonde practischen zin te hebben, meende van wel, op de overweging, dat electriciteit voor hem, die haar opwekt, een zekere waar de vertegenwoordigt, eenerzijds omdat de verkrijging voor hem gepaard gaat met kos- ten en moeite, anderzijds omdat hij in staat is haar of ten eigen bate te gebruiken of te gen vergoeding aan anderen over te dragen. Eenigen tijd later deed een soortgelijk ge val zich voor met betrekking tot het aanslui- ten van een radiator aan de buis van een in- stallatie voor centrale verwarming, toebe- hoorende aan een ander. Thans is't de radio, die de uitleggers van het bewuste strafwetsartikel in moeilijkheden brengt. Ergens bestaat een radiocentrale, een inrichting vanwaar uit draden loopen door verschillende stadsgedeeltendoor middel van een aftakking met een kleinen draad worden de abonne's in hun huizen aangesl'o- ten en tegen vergoeding van f 2 pet maand wordt aan hen de door de centrale opgevan- gen muziek gedistribueerd. Nu had iemand, wiens buurman abonne was, aan den draad, over diens huis loopende, op zijn eigen hout- je stilletjes een aftakkingsdraad verbonden, die hem in staat stelde dubbel te genieten, daar hij de muziek kon hooren, zonder er voor te betalen. Maar de eigenaar van de centrale ontdekte den smokkeldraad en riep de hulp der justitie in. Deze zat met het geval wel wat verlegen, want het is hoogst twijfelachtig of kortere en langere golven, van welke ieder en dus ook een justitieman tegenwoordig verstand heeft, „een goed" in den zin van het diefstalartikel zijn, nog daargelaten, dat de betrokken magi6traten misschien volstrekt niet radio-enthousiasj. wa ren en mogelijk zelfs eerder termen vonden om van „een kwaad" te spreken. Hoe het zij, men bedacht, dat voor de ontvangst en de uitzending door de centrale electriciteit van de gemeentelijke lichtleiding wordt gebruikt, hoe weinig dan ook, en de energie, die noo- dig was om den smokkelaar muziek te doen ontvangen, stal hij, zoo kon men zeggen, van de centrale. Hij werd dus schuldig bevonden aan diefstal. Maar de rechtbank vond in de omstandigheid, dat het weggenomene weinig waarde had, reden een kleine geldboete op te leggen en veroordeelde hem tot f 3. Is deze uitspraak bevredigend te noemen? Ja en neen. In zooverre is zij dat wel, dat't ook denkbaar was geweest, dat men het ge heele artikel niet van toepassing had geacht en dat zij, bij gebreke van een andere straf- bepaling, den dader vrij uit had laten gaan. Onbevredigend echter is het vonnis, omdat de ernst van het feit niet zat in de waarde van de electriciteit, die de centrale per luis- teraar verbruikt, maar in het heimelijk en zonder vergoeding profiteeren van de geheele installatie der centrale. Men gevoelt hier duidelijk het gemis van een algemeene straf- bepaling: de rechtbank moest nu wel wer- ken met diefstal, maar weggenomen was al leen de energie en deze had inderdaad bijna geen waarde, RADIOFONISCH WEERBERICHT naar waarnemingen, verricht in den moreen van 27 Augustus. Medegedeeld door het Kon. NederO Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogsteb arometerstand 770.1 te Cler mont. Laagste barometerstand 722.4 te Seydis- fjord. Verwachting (geldig tot den avond van 28 Augustus) Matige tijdelijk wellicht toenemende, mees-' Zuidwestelijken wind, half tot zwaar b< wolkt, in het Zuiden mogelijk, in het Nooi den waarschijnlijk enkele lichte regenbuien weinig verandering in temperatuur. OLYMPISCHE SPELEN, AMSTERDAM 1928. Door het Oostenrijksch Olympisch Comiti werd voor de huisvesting der Oostenrijk> sche deelnemers een overeenkomst geslote met Hotel Admiraal de Ruyter te Zandvoort Het Engeslch Olympisch Comite h«f thans definitief het Lloyd Hotel van den Ko ninklijken Hollandschen Lloyd te Amster dam gehuurd. Finiand zond bericht, dat het voornemenr is met een schip te komen aan boord waar van de Finsche deelnemers tijdens de speier gehuisvest worden. Ingezonden stukken (Buiien verant>.vuo:deujkheid van de fy. dactie. De opname in deze rubriek bewijst seenszins dm ar -edacfie er mede inslemt.) BEZUINiGING, DOCH ALLEEN OP^ HET OPENBAAR ONDERWIJS. Geachte Redactie, De Gemeenteraad heeft Donderdag met I tegen 5 stemmen de mededeeling van B. en W., dat door hun college (bij afwezigM van den wethouder van onderwijs, zooals men weet) het zevende leerjaar aandeoe Gemeenteschool was opgeheven, na een nog al omvangrijke discussie voor kennisgeviim aangenomen. Daarbij werd afwijzend beschikt op de verzoekschriften, waarin werd ge- vraagd het 7e leerjaar aan school 6 weer te herstellen. Uit uw raadsverslag van Donderdagavond blijkt, dat de meerderheid van B. en W„. bij monde van den voorzitter en den heer .Mr. Leesberg het besluit verdedigde, als te zijn in het financieel belahg def gemeente. „De bezuiniging liet men het zwaarst we- gen", zoo zei de voorzitter. „Als er geld ge noeg was (zouden) alien gaarne zich de luxe willen blijven veroorloven". (Als luxe werd bedoeld het instandhouden van een klas van 21 leerlingen). En van Mr. Leesberg vinden we deze uit- lating: „Het was de plicht van het college, om toen het werd voorgebracht, te beslissen in het financieel belang der gemeente. 't Gold niet een leerkracht, maar ook een aantal leer- krachten van het bijzonder onderwijs." Ons is echter bij navraag gebleken, dat Mr. Leesberg zich minder stellig heeft uitgedrukt en heeft gezegd, dat de mogelijkheid bestond, dat het ook van invloed zou zijn op het aan tal leerkrachten bij het bijzonder onderwijs Wij nemen gaarne acte-van deze verbetc ring. -, 1 Volgens Mr. Leesberg bestond dus de mo gelijkheid, dat ook het bijzonder onderwijs nadeel zou ondervinden van het besluit van B. en W. In werkelijkheid zullen de besturen def bij- zondere scholen zich echter wel niet ongerust maken. Immers, de lager-onderwijswet heeft ook in dit opzicht weer gezorgd voor een be- voorrechte positie van het bijzonder onder wijs. In artikel 100 lezen we: „Indien in een gemeente aan een openbare school meer onderwijzers werkzaam zijn dan het aantal, waarvan de jaarwedden door het Rijk aan de gemeente worden vergoed, heeft het bestuur eener overeenkomstige bij zondere school in die gemeente aanspraak op vergoe ding uit de gemeentekas van de jaarweaden en wedden van een, met betrekking tot het aantal leerlingen aan elk dier scholen, even- redig aantal aan die scholen verbonden on derwijzers boven het aantal, waarvan fit jaarwedden en wedden door het Rijk aan dat bestuur worden vergoed" en verder: „Deze, vergoeding uit de gemeentetJ wordt aan het bestuur der bijzondere scl#' uitgekeerd over het tijdvak gedurende te; welk aan de openbare school meer onder*1; zers werkzaam zijn dan het aantal, waai® de jaarwedden door het Rijk aan de gemeente worden vergoed, en tot twee jaar daarna. Op dat laatste, door ons gecursiveerd, komt het natuurlijk aan. Het nadeel van de opheffing dezer zevende klasse werkt dus het openbaar onderwijs onmiddellijk, op het bijzonder onderwijs eerst over twee jaar. Of de meerderheid van B. en W. het ook goed bedoelt: op het openbaar onderwijs be zuinigen, liefst met de grootst mogelijh haast en daardoor het bijzonder onderwijs twee jaar lang in voordeeliger positie bracht. Leve de gelijkstelling! Met dank voor de plaatsing, Uw Dw. J. J. T. KOOY- Alkmaar, 27 Aug. 1927. Aan den WelEd. Heer Redacteur van di Alkmaarsche Couran. Mijnheer. Gaarne zag ik het volgende in Uw veel gelezen blad opgenomen, dit doende om mis- verstand te voorkomen. Heden de Alkmaarsche Couraot lezende zie ik vermeld onder het Stadsnieuws. Staa-t van kermisinrichtingen Ged. Nieuwe- sloot „R.is en Visser Fotografie". Dit is ten deele niet juist. Wel dat de mo gelijkheid zal bestaan dat de heer A. Kis zich zal vertegenwoordigen, doch dat hier van van Visser geen sprake kan zijn. Ondergeteekende verklaart bij deze dat m] reeds 10 December 1926 deze zaak heen verlaten*en sinds dien in Hoorn woonacntii is en in zakelijke aangelegenhedlen geneei buiten ,The Extreme Radio Foto" staat. Het is mij dan ook onbegrijpelijk hoe deze opgave mogelijk kan zijn. Inmiddels teeken ik, hoogachtend, T. VISSER, fotograaf. Kerkstr. 7, Hoorn,, 25 Aug. 1927. (De opgave is ons van gemeentewege ver- strekt. Red. Alkm. Cn-l 1

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2