Alkmaarsche Gourant s FEUILLETON. No. SOS 1927 Hsnderd negen en tulntigsti Jaargang, Din*dasr 30 Augustus. Radio-hoekje Woensdag 31 Augustus. Hilversum, 1060 M. 12.Politieberich- ten. 12.151.13 Carillonbespeling, ter ge- legenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, van het Koninklijk Paleis te Am sterdam, door den carillonneur J. Vincent. J.152.Lunchmuziek door het Trianon- trio, piano, viool en cello. 2.305.Open- lucht-matinee van het Haagsche Harmonie- orkest onder leiding van Henri Zeldenrust. 5.6.Concert door het A. N. R. O.-or- kest. A. C. M. Slinkert, bas bariton. Egb. Veen aan den vleugel. 6.6.30 Lezing door Dr. H. Groot, over: Nieuwe denkbeelden over het ontstaan van het sterrenstelsel. 6.30 6.45 Voortzetting van het concert. 6.45 7.45 (N. O. V.). Het Haagsch gem. koor Apollo", Dir. S. L. Wertheim. De dames D. Hoenders, sopraan en Dora Lorsch, piano. 1. Wilhelmus van Nassauwe (Oude ioonzetting). le coupl. sopraan-solo. 2e cou plet Koor, met pianobegeleiding 2 Mei, Isr. J Olman. 3 Moeder en kind, Wierts. 4. Mid- dernacht, Wierts. 5. Het lied van de zee, Hartog. 6. Wien Neerlands bloed, Wilms. 7.45 Politieberichten. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Het "Resicien- tie-orkest onder leiding van Prof. Schnee- voigt. Birgit Engell, sopraan. 10.15 Persbe- richten. 10.3012.(N. O. V.). Dansmu ziek van de „Pschorr Dancing" te .Rotterdam door „The Harmony Six." Dav entry, 1Q00 M. en Londen, 361 M. 12 20 Dansmuziek. L. Rutt, comedienne. 1 202.20 Orkestconcert. 3.20 Licht klassiek concert. Strijkorkest en P. de Foras, sopraan. C. Smith, bariton. D. Kircher, piano. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orgelbespeling. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Tijds., weerbericht en nieuws. 7.05 Orgelbespeling. 7.20 Lezing onder de aup. v. d. Volkerenbond. 7.35 De suites van Handel. 7.50 Variete-artisten. Don Vocal kwartct. 9.10 „Meeting of the Brit. Ass." te Leeds. 10.— Tijds., weerbe richt en nieuws. 10.2011.20 Joodsch Con cert. Parijs Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.20 Concert. 12.502.10 Concert door or- kost. 5.055.55 Orkestconcert. 8.5010.50 Operettefragmenten. Orkest, koor en solis- ten. Langenberg, 469 Af., Miinster, 242 M. en Dcrtmuna 283 M. 1.30—2.50 Orkestconcert. 5.506.50 Orkestconcert. S.259.Voor- drachten in Rijnlandsch dialect van Hans M tillerSchlosser. 9.0510.20 „Das Meer". H. Schuberth Meister, tenor. G. Be- iin, W. Wahl, declamatie. Isegliokapel. 10.05 12.20 Afscheidsconcert van de Lutterkapel. Konigswusterhaus, 1250 M. 12.205.50 Lezingen. 5.506.20 Komische opera's. Mu- ziek en lezing. 6.20—8.05 Lezingen en les sen. 8-50 „Auf den Brucken", 1-acter van F. Salten. 9.20 A. Becker, orkest. 10.50 Steiner. kapel en M. Hoeglauer, sopraan. Hamburg, 395 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. 8.20 Humperdinck-avond, onder leiding van A. Seeker. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20 Trioconcert. 8.20 Operafragmenten. Orkest en solisten. 10.20 Sluiten. Provincial nieuws UIT HENSBROEK. Vrijdag vergadc-rde de tuinbouwvereeni- ;ing „Ons Belang" in het lokaal van den jeer K. de Boer alhier. De vergadering was bezccht door 19 leden, 7 bestuursleden en het eerelid, burgemeester Kooiman. De voorzitter, de heer Joh. Koning, opende met een hartelijk welkomstwoord en verheug- de zich in het feit, dat, financieel ten minstc, de uitkomsten van den tuin beter zijn dan het vorig seizoen. Hij hoopte dat dit zoo mag blijven, opdat de groote verliezen van de af- geloopen jaren enigszins gedekt zouden wor- den Terloops werd behandeld het veilen onder het U. C. I^.-merk en het besluit van den Vierbond om toeslag te geven aan in Decem ber te veilen lste soort kool. Door de verga dering werd een afwachtende houding aange- nomen. Daarna volgden de besprekingen over een te houden tuinbouweursus (in glascultuur) voor volwassenen. Na de inleiding door den voorzitter werd besloten in dezen vcortgang te maken en een Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C M G. d. W. 18) Hij haalde de schouders op en gaf het be- wl. De mannen aarzelden een oogenblik, toen slenterden zij langzaam weg in de rich- ting van den uitgang. Maar zij liepen heel langzaam, fluisterend beraadslagend en voortdurend achter zich kijkende naar Ma- rius en de anderen. „Verzoek ze wat harder te loopen," btval Garnache. Marius gehoorzaatnde en de mannen ge- hoorzaamden Marius en verdwenen in de duistere gang. Zij behoeven niet verder te gaan dan die gang, dacht mijnheer de Con- uulac, en hij vertrouwde, dat zij zoo verstan- dig zouden zijn zich gereed1 te houden tot een aanval, zoodra Garnache opsteeg. Maar het volgende bevel van Garnache deed ook die laatse hoop in rook vervliegen. Rabecque," zei hij, zonder het hoofd om te. draaien, „doe de deur op slot." Voordat hij verzocht had, dat de mannen ®en kant zouden uitgaan, had hij zich over- wgd of er een sleutel op de deur zat. „Mijm- eer de Condillac, u wilt uw mannen zeker ei bevelen mijn bediende in geene deele te inderen. Bij ieder dreigend gevaar voor ®'jn lakei zal ik precies eender doen of ik tta m gevaax verkeerde", oproeping te doen voor deelname aan b'oven- genoemden cursus, en een gewonen tuinbouw eursus voor jongens. Medegedeeld werd, dat bij een minderen aanvoer van 170.000 K.G. over de maanden Juni en Juli van 1926/1927 een meerdere op- brengst was van f 10.000. Voorts werd mededeeling gedaan, dat de wortelenmaat voor de groote 1 Ons en daar- boven, voor de kleine lA Ons tot en met 1 Ons; verder dat de L. G. C. twee telefoon- cellen rijker was geworden, plus een toma- tensorteerder. Door den voorzitter werd verder nog me dedeeling gedaan over de gecombineerde vergadering, welke het bestuur van den Tuinbouw had met het Floralia-bestuur, om gezamenlijk een tentoonstelling te organisee- ren. Door gebrekkige medewerking kon er van samengaan in deze niets komen. De heer A. Gunder waarschuwde nog voor te weinig opgeven van kool tijdens de inven- tarisatie, daar men b.v. bij brand zichzelf daardoor schade zou berokkenen. De heer J. Vlaar werd bereid gevonden de eerste stappen tot het houden van een „Kal"i avond(film) te verrichten, waarna de voorzit ter onder dankzegging de vergadering sloot. UIT BEVERWIJK. Aan de Noorderparklaan had Zaterdag- middag om 3 uur de eerste steenlegging plaats van het eigen kerkgebouw der Vrijz. Hervormden. Tegen den tijd dat de plechtig- heid geschieden zou, hadden zich op het ter- rein tal van vrienden, kennissen en geest- verwanten verzameld. Tegen het afgesproken uur nam de heer Van Zanten, Hoofd der school, het wooi'd, die herinnerde aan de geestelijke en moreele steun ook nog van en- kele omliggende kerkvoogdijen, die net moge- lijk gemaakt hadden dat men op dezen dag met den bouw, waarmede men zich jaren bezig gehouden had, een aanvang koft wor- den gemaakt. Daarna was het woord aan Ds. Bosch te Limmen, die voor de eerstesteenleg- ging uitgenoodigd was Alvorens Ds. B. (de eerste catlieceet der Vereeniging) zich van deze opdracht kweet, herinnerde hij hoe reeds voor 17 jaar bij de oprichting der Ver. de be- hoefte aan een eigen gebouw gevoeld werd. Uuit naam der vereeniging zegde spr. harte lijk dank ana de milde gevers, die 't bestuur tot dit werk in staat gesteld hebben Van het noemen van namen, zei spr., zal ik kiesheids- halve mij onthouden. Spr. eindigde met den wensch dat al mochten de ouderen door af- sterving of vertrek naar elders heengaan, de plaats steeds door anderen zou ingewonnen worden en dat dit kerkgebouw steeds een sie- raad van de Vrijzinnig Protestantsche bewe- ging mocht zijn. Daarna verrichtte hij de eerststeenleg- ging- Zaterdag is hier de historische tentoonstel ling geopend. In drie lckalen van de openbare school in het villa-park is de inderdaad zeer belang- rijke verzameling ondergebracht. De voorzitter van het comite voor deze ten toonstelling, de heer ir. K. L. Moens, heeft de expositie geopend. De heer N. J. M. Dresch, archivaris te Alkmaar, legde er den nadruk op, dat het vooral de groote medewerking van particu- lieren is geweest, die het mogelijk heeft ge maakt een zoo volledige verzameling bijeen te brengen. Er zijn weinig gemeenten in ons land, zei spr., die uit de 13e eeuw nog origi- neele oorkonden kunnen overleggen; maar ook zijn er hier origineelen uit den tijd toen de rederijkers-kamers bloeiden. Bijzonder be- langwekkend zijn ook de handschriften uit oude familie-archieven. De tentoonstelling is verdeeld in negen afdeelingen: geschiedenis van Beverwijk en cmgeving; gilden, bedrijven en vereenigin- gen; kerkelijke geschiedenis; kunsten, weten- schappen, onderwijs; meubilair; visscherij; kaarten; schilderijen, teekeningen, prenten enz.; genealogie en heraldiek. Onder de gebruiksvoorwerpen zijn er vele, die een of meer eeuwen gelepen in huiskamer of keuken werden gebruikt. UIT HE I LOO. De tuinbouwvereeniging ..De Vooruitgang" hield Vrijdagavond vergadering in cafe Hel- der. De voorzitter, de heer N. F. Helder, open de de vergadering met een woord van wel- kom. Nq de notulen bracht de administra- teur, de heer S. Akkerman, verslag uit van de aardbeien-campagne. Geveild zijn 12094 sloffen met gewioht van 34935 K G., doorsneeprijs van aardbeien was 32.40, zwarte bessen 33.64 per 1O0 K.G., geheele bedrag was 11562.05. De totale uit- gaven en voor expedetie, keurmeester enz. waren 1156.20, er was een voordeelig saldo van 54.09; als er van de 10 pCt. niets terug komt, doch de administrateur had de ver- Marius moed zonk hem in de schoenen, zooals een steen in het water zakt Evenals zijn moeder een oogenblik te voren begrepen had, begreep hij, dat zij in Garnache een tegenstander hadden, die op alles voorbereid was. Met een stem, dof van woede over zijn onmacht, gaf hij het bevel, dat hem door Garnache was ingegeven. Er volgde een stilte, verbroken door Rabecque's zware voetstappen op de steenen van het plein, toen hij deed, wat zijn meester geboden had. De deur kraakte in hara hengsels, de sleutel kraste in het slot en Rabecque keerde juist terug naast Gamache, toen deze Marius op den schouder klopte. Dezen kant op mijnheer de Condillac als 't u blieft," zei hij, en toen Marius eindelijk omkeerde om hem aan te zien, ging hij op zij en wees met de linkerhand naar de deur waar zij straks uitgekomen waren. Een oogenblik stond de jonge man zijn strengen meester aan te zien; hij balde de vuisten, totdat de knokkels wit leken; zijn aangezicht gloeide. Tevergeefs zocht hij naar woorden, waarin hij ten minste eenige lucht kon geven aan het bittere, kwaadaardige gevoel, dat zijn hart tot barstens toe vervulde. En toen, in zijn wanhoop iets te vinden, schouder op- halend en met een onverstaanbaar gemom- pel, vloog hij den Parijzenaar voorbij, en gehoorzaamde, zooals een hond gehoor- zaamt, die met hangenden staart, grommend zijn tanden laat zien. Garnache deed de deur met een slag ach ter hem dicht en glimlachte bedaard, terwijl hij zich tot Valerie wendde. MIk geloof dat wij er door heen zijn, ma- wachtlng dat „De Vrlje Veiling" nog een zeker percentage zou restitueeren en uit de verdere toelichting blijkt dat de kosten pi m. 1 pCt. hooger zijn geweest dan het vorig jaar. De voorzitter zette utteen dat de hooge- re kosten verklaarbaar zijn, daar de kosten voor een grooter kwantum vrijwel gelijk zijn en de opbrengst en doorsnee-prijs zijn be- neden verwachting gebleven. Bestelling glas en lijsten. Ingekomen zijn verschillende aanbiedingen en de aanbiedin- gen van Kerrebijns Glashandel te Alkmaar en Broersje te Beverwijk zijn het aanneme- lijkste, de prijs is 19.75 per kist. Bij de be stelling lijsten breekt de heer van Zaal een lans voor de heer A. Groot alhier; de ge- maakte opmerking van de ringen legt geen gewicht in de schaal. Bestelling brandstoffen, n.l. eierkolen en briketten. De administrateur deelde mede dat deze kosten resp. 1.50 a 1.60 per mud en 2.40 a 2.50 per 100 K.G. Bij groot kwam- tum reductie. De heer D. van Weelderen Jr. wilde in la- ten sdhrijven, we hebben hier meer handela- ren. Hiertoe werd besloten. Bestelling zaden. Een drukke discussie werd gevoerd over de zaden van bloemkool, sla en wortelen, de meerderheid prefereerde zaad van de Fa. Sluis en Groot te Enkhui- zen, daar men hiermede goede resultaten had. De gelegenheid voor bestellen blijft open tot 3 September a.s. De voorzitter stelde aan de orde het collec- tief inzenden op de tentoonstelling te Bever wijk op 3, 4 en 5 September. Ook werd er doer het bestuur van de „Vrije Veiling" ge- vraagd om groenten en fruit die schaarsch zijn. De voorzitter wekte op om zoo veel moge lijk mee te werken om de tentoonstelling te doen slagen. terwijl tevens werd besloten om op 3 September gezamelijk de expositie te be- zoeken; de leden kunnen zich aanmelden bij de administrateur. Aankoop sloffen. Het bestuur vroeg goed- keuring aankoop 11000 sloffen u 6.50 per 100, met de bedoeling opslaan en distributie tegen 1928 aan alle leden en begunstigers. Goedgekeurd. Bespreking uniform gewicht en onderwicht van boonen. Door de Federatie van Markt- kooplieden in Amsterdam was geconfereerd met de besturen Kennemer Marktbond over de bestaande mistoestand van onderwicht van producten in kisten verpakt. Naar het schijnt is gewicht van de kisten afwijkend en kan men niet volstaan met een vast gewicht van 7 K G. Of nu de gewichtsafwijking soms zoo erg is als men het laat voorkomen wordt betwijfeld, de meening was daf de marktkooplieden sterk overdrijven. Niettemin is er een prinoipe besluit voor vast gewicht en een bestuur en keurmeester is benoemd en froude wordt streng beboet. De voorzitter stelde voor om ook hier krap toe te zien, opdat wij niet de dupe worden en hoe- wel hij geen opzettelijk bedrag veronderstelde werd besloten dat elke kist gewogen moet worden, daar een af wij king van 3 KG. per kist (7 a 10 K.G.) niet kon geschat worden. Nog kwam ter tafel het werkverlof voor schoolgaande kinderen. Op een verzoek aan het hoofd der O. L. School, was geen ant- woord ontvangen en men besloot om het vol- gend jaar vroeg aan-te vragen. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. UIT MEDEMBLIK. Met algemeene stemmen besloot de gemeen- teraad in zijn iongste zitting om aan Ged. Staten ter goedkeuring in te zenden het in overleg met de Prov. commissie vastgestelde uitbreidingsplan der gemeente (in aanslui ting op den Wieringermeerpolder en de voor- gestelde kanalisatie. De begrooting van kosten geeft aan voor rioleering en bestrating, alsmede grondaan- koop (zijnde 83.000) totaal 175.000. De gronden zijn zoodanig getaxeerd, dat de uitkomst redelijke bedragen aangeeft (gemid deld 2.10 per M.), en de opbrengst den kostprijs met 15.000 overtreft UIT HEERHUGOWAAKD. Op 31 Augustus zal op het sportterrein alhier een middagfeest worden aangeboden aan de leerlingen van alle scholen in deze ge meente. Allerlei wedstrijden zullen door het jonge volkje worden gehouden, afgewisseld met het aanbieden van brood en versnaperin- gen. Tevens worden dan volksspelen gehou den, terwijl door de R. K. muziekvereeniging de feestelijkheid zal worden opgeluisterd met muziek. 's Avonds wordt, mede op ons mooi sportterrein, een concert gegeven door „H.U.G.O.", terwijl tot slot een schitterend vuurwerk zal worden afgestoken. UIT PURMEREND. Vanwege de Ned. Federatie van harmonle- en fanfarecorpsen is te Purmerend een twee- daagsche muziekwedstrijd gehouden. De uit- demoiselle," zei hij met eenige ijdelheid, die wel te vergeven was. „De rest is gemakkelijk, ofschoon u misschien nog wel wat ongemak zult ondervinden op den weg tusschen Con dillac en Grenoble." Zij glimlachte hem toe, een flauw, verle- gen lachje, als een zonnestraaltje uit een winterlucht. „Dat hindert niet," verzekerde zij; ze deed haar best haar stem dapper te laten klinken. Er moest haast gemaakt worden en Gar nache maakte geen complimentjes; trouwens daar was Garnache nooit sterk in. Valerie voelde zich bij den arm grijpen, een beetje ruw herinnerde zij zich later, en liep haastig over de steenen naar de vastgebonden paar- den, waar Rabecque reeds mee bezig was. Zij zag Garnache zijn voet in den stijgbeugel zetten en zich zelf in het zadel hijschen. Toen stak hij een hand naar haar uit, verzocht haar den voet op den zijne te zetten en riep met een vloek, dat Rabecque haar helpen moest. Een oogenblik later zat ziji voor Gar nache, bijna op de manen van zijn paard. De steenen ratelden onder hun hoeven, de hou- ten brug maakte een rommelend geluid; zie zoo, ze waren er over, Condillac uit en spoedden zich in galop den witten weg op die naar de rivier leidde; Rabecque zwoegde achter hen aan, hotste vreeselijk in het zadel en poogde steeds met vreeselijke vloeken zijn voeten in de stijgbeugels te krijgen. Zij reden de brug over de Isere over en sloegen den weg in naar Grenoble, steeds in gestrekten draf en keken ter nauwernood achter zich naar de grijze torens van Con dillac. Valerie had een overweldigende nei siagen waren volft: "A Eere-afdeeling Fanfare: Zaandijks Fan fare te Zaandijk le prijs met 114 punteu, „Kunst na Arbeid" te Waergraafsmeer le prijs met 100 punten. Afdeeling uitmuntendheid fanfare: „De Postfanfare" te 's-Gravenhage le prijs met 111 punten. Stedelijk Orkest te Enkhuizen, le prijs met 01 punten, „Andante" te Oost- huizen le prijs met 100 punten. Eerste afdeeling Fanfare: „Volharding" te Ilpendam el prijs met 106 punten. Afdeeling uitmuntendheid Harmonie: Doe- tinchem's Harmoniecorps le prijs met 105 punten. UIT ST. PANCRAS. Zaterdagmiddag geraakte het jongentje van den heer v. d. Molen aan den Achterweg door een gat in de omheining, welke uit vlechtdraad bestaat, in een ondiep slootje achter het huis. Geheel onder den modder, werd de kleine reeds blauw er onder van- daan gehaald. Wel konden de levensgeesten worden opgewekt, doch tot heden is de toe stand nog verre van gunstig. OPENING NIEUWE KOLONIEHUIS „ST. JOSEPH" TE EGMOND AAN ZEE. Gistermiddag ten 2 ure werd het nieuwe koloniehuis „St. Joseph" van de R. K. Veree niging voor Kindervacantie- en Herstellings- oorden te Egmond aan Zee officieel door den Bisschop van Haarlem, Mgr. Callier, ge opend. Het nieuwe, hooge en groote gebouw, schepping van den Haagschen architect N. Molenaar Jr, schitterde in de heerlijke na- zomerzon. Het gebouw is in een ruim duinge- bied geplaatst en omgeven door drie H. A. eigen grond Wie het gebouw nadert langs een breeden, nog slechts gcdeeltelijk bestra- ten toegangsweg, voelt al dadelijk dat het architedonisch niet af is. Dit is inderdaad hetgeval. Het gebouw zal pas een geheel vormen, wanneer de nu nog ontbrekende zij- vleugels tot stand zijn gebracht. Het reeds bestaande gedeelte is uiterst hygienisch inge- richt. Er zijn n.l. niet minder dan 35 dou ches aanwezig, terwijl het gebouw, behalve aan de zusters-verzorgsters van de Congre- gatie, de Kleine Zusters van den Hciligen Joseph, een 40-tal, plaats biedt aan 50 jon gens en 50 meisjes. Bovendien zijn er twee paviljoens gesticht, waarin eveneens 50 jon gens en 50 meisjes kunnen worden onderge bracht. Reeds thans is de opzet een zoodani- ge, dat op 60.000 verpleegdagen wordt gere- kend, terwijl het maximum-aantal verpleeg dagen in de tot nog toe gebruikte inrichtin- gen 22.000 was. De verkregen uitbreiding is dus zeer belangrijk en het is alleszins be- grij'pelijk, dat de voorzitter, Mr. A. M. Lees- berg, op degenen, die zich met de uitzending bezig houden, een beroep deed, om vooral ook de winteruitzending van de kleinen, waarmede reeds zulke goede resultaten be- reikt werden. te bevorderen. Mgr. Callier arriveerde per auto uit Haar lem en werd door de aanwezigen eerbiedig verwUkomd. Onder de aanwezigen merkten wij op Dr. Putto, vertegenwoordiger van den Minister van Arbeid, tevens Inspecteur voor de Volksgezondheid, het Tweede Kamerlid Van der Bilt, de Ged. Staten-leden Hendrix en Michels, de burgemeester van Alkmaar, Mr. Wcndelaar en die van Egmond aan Zee, de heer Eijma, de deken van Alkmaar, E. P. Rengs en tal van geestelijken, de heer A. C. Bos, van het Centraal Genootschap voor Va- cantiekoloniif, dr. Poot uit Bergen en ver schillende afgevaardigden van R K. Huisves- ting- en Herstellingscomite's uit het geheele land. Toen de Bisschop het gebouw zegenend binnentrad, speelde de R. K. muziekkapel „St. Louis" uit Alkmaar het „Aan U, o Ko ning der eeuwen'. In de ontvangzaal sprak voor de inwij- ding de voorzitter, Mr. A. M. Leesberg, tot den Bisschop en de andere genoodigden een woord van welkom. Spr. deed uitkomen, dat hij er te voren zeker van was, de Bisschop bereid te vinden, de opening en inzegening te verrichten, omdat het de Bisschop was, die tot het stichten van het huis het initiatief nam, de plannen krachtig doorzette, en, waar noodig, steunde. Hiervoor bracht spr. Mgr. Callier een diep gevoeld woord van dank en erkentelijkheid. Spr. betreurde het, dat de Minister van Arbeid niet aanwezig had kunnen zijn, doch verheugde zich er over, dat Dr. Putto als Inspecteur, belast met de hygiene van het kind, Z. E. vertegenwoor- digde. Hij verzekerde, dat de invitatie van den Minister gei'nspireerd was door't gevoet van dank voor den eminenten steun, die het vacantie-koloniewerk van de regeering onder- vindt. Hierna richtte Mr. Leesberg zich tot den heer Hendrix in diens kwaliteit van waarne- mend Commissaris der Koningin, waarbij hij deed uitkomen, hoe Noordlholland in den lan- ging tot schreien en lachen, tot huilen en ziin- gen tegelijk; maar of dezie vreemde ontroe- ring voortkwam uit de gebeurtenis- sen waaraan zij had deel genomen of uit blijdschap over dien dollen rit, kon zij niet zeggpen. Zonder twijfel uit beide. Zij be- dwong zichzelf echter. Een schuwe blik op het ernstige,, kalme gezicht van den man, wiens arm om haar heen was gestagen om haar vast te houden, had een merkwaardig kalmeerenden invloed op haar. Hun oogen ontmoetten elkander en hij glimlachte haar toe, een vriendelijk, geruststellend glim- lachije, als waarmee een vader zijn dochter zou aanzien. „Ik zou niet denken, dat ze mij nu be- schuldigen zullen van domheden gedaan te hebben zei hij. „U beschuldigen van domheden?" her- haalde ziji, en de klemtoon dien zij op dat voornaamwoord legde, zou hem misschien gevleid hebben, indien hij niet had1 bedacht dat zij zijn toespeling onmogelijk begrepen kon hebben. En nu bedacht zij in eens, dat zij hem niet bedankt had, en die schuld druk- te haar zwaar. Hij was haar te hulp geko- men op een oogenblik, dat zij geen raad meer wist. En hij alleen behalve dien eenigen man Rabecque en dat op een manier, die wel waard was er een dicht heldeni van te maken, had haar buiten Condillac ge bracht, weg van die vreeselijke douairiene en haar bandlangers. Zij huiverde nog als zij er aan dacht. „Heeft u het koud?" vroeg hij bezorgd; hij begon wat langzamer te rijden, opdat de wind haar minder zou hinderen. de befcend staat om zijn uifstekende zorgefl voor de gezondheid der bevchung. Ook tot de moeder-Overste der Kleine Zus ters van den H. Joseph richtte spr. woordea van groote waardeering. Hij huldigde de een- voudige zusters door zijn dochtertje, Inie Leesberg, uit te noodigen aan de algemeene Overste en bouquet rose rozen aan tebieden, waarna hij den Bisschop eerbiedig verzocht, de hulpkapel en het huis te willen inzegenea en openen. Bij de inwijding werd de Bisschop geassis- teerd door Deken Rengs als diaken en door Pastoor J. Saulenn als sub-diaken. In zijn openingswoord uitte de Bisschop den wensch, dat het thans aan God toege- wijde huis tot zegen zou zijn van honderden en duizenden kinderen. Wij hebben God dank gebracht, aldug dt Bisschop, voor hetgeen hier tot stand ia ge bracht. Het is reeds jaren geleden, dat deze stichting werd opgericht en laten wij het eer- lijk erkennen, de eerste tijden hebben ons een lijdensgeschiedenis vertoond en daarom ben ik hoogst dankbaar aan het Bestuur, dat zich nooit liet ontmoedigen, doch ondanks de te- genslagen straf doorzette. In de eerste plaats strekt mijn dankbaarheid zich uit tot de re geering, die zoo welwillend is geweest, on® bij de financieele moeilijkheden te stewnen. Ook de regeering van deze provincie, die bekend is om haar bereidwilligheid om al wat goed is in de provincie, te steunen en die in de kranten wel eens een grief wordt ge maakt, dat ze te veel doet ten koste van de belastingbetalers, ben ik dankbaar. Ik ben er niet blij om, ook al ben ik belastingbetaler, dat men daarom aanmerkingen op het Pro vincial Bestuur heeft gemaakt. Ik ben inte- gendeel de regeering van deze Provincie hoogst dankbaar voor den steun, die ze ge geven heeft. Dankbaar ben ik ook onze goede menschen, die niet ophouden te geven. Dik- wijls hoor ik de klacht: „alweer dat gebedel" lk gun dit de klagers van harte, als zij hun portemonnaie maar open doen en als ze maar met bang zijn om aan het gebedel op. nieuw gehoor te geven en gelukkig doen zii di tot nog toe altijd nog flink Ik hoor, dat dit huis te klein is en dat de Kapel nog ga- bouwd moet worden. De Kapel is het voor- naamste stuk in een dergelijk huis, omdat daar Onze Lieve Heer komt te wonen. Ook bij de opening van het Semenarium ontbrak het voornaamste, de Kapel, maar een iaar daarna was ook de Kapel er en ik hoop, dat de Katholieken zullen begrijpen, dat ook ir, dit huis de Kapel zoo gauw mogelijk vol- tooid moet zijn. Wij hadden hetzelfde met te Overveen. Ik heb toen gezegd: „Onze Lieve Heer moest weer wachten"! maar ik zeide: „Geen nood, de Kapel zal ko men en reeds nu is men er mee bezik. Ik zeg daarom dan ook vooruit een harte- ijk woord van dank aan al degenen, die zul len medewerken om dit schoone werk tot vol- tooiing te brengen. Voor mij is het vandaag een feest, dat ik deze stichting kan openen want, de president zeide het reeds, ook ik ben dikwijls in moeilijkheden geweest, om het werk met te laten vallen, maar door te zet ten. Voor mij is het een feest, omdat het werk is gelukt en om mijn deelneming en dank- baarheid te bewijzen, ben ik gekomen om dit huis in te wfjden en te openen. Bizonderen dank ben ik vwschuldigd aan de Austers der Congregatie, die, toen wij in den steek werden gelaten en het werk dreigde tt mislukken, bereid werden gevonden het neergelegde werk op zich te nemen. Ik dan! ze daarvoor hartelijk. Onze Lieve Heer za/ ze daarvoor beloonctf en ik wensch ze het succes van dit huis. Hiermede verklaar ik deze heerlijke stich ting voor geopend. (Applaus). Mr. Leesberg gaf hierna een historisch overzicht van de vereeniging. u'lno°diging hieven de aanwezigen het „Wilhelmus" aan. Spr. deed daarna uitkomen, hoe op kleine schaal in 1909 met de verpleging van 12 kin deren werd begonnen, welk getal in 1910 tot 44, in 1911 tot 270, en in 1912 tot 353 steeg Thans was het succes dermate stij- gende, dat het aantal verpleegdagen de zO.OOO reeds heeft overschreden. De gebou- wen waarin tot nog toe verpleegd werd. werden dermate onvoldoende, dat de regee ring den wenk gaf om een nieuw gebouw te stichten,, aangezien andeis de Rijks-porte- monnaie voor dit werk gesloten zou wor den. Op een bepaalden dag werd in het Bis- dom hierop voor het nieuwe gebouw 17000 gecollecteerd, terwijl de Provincie met 12000 steunde. Ook tal van gemeenten,. waaronder ook Alkmaar. schonken een bijdrage, zoodat in Mei van het vorige jaar met den bouw kon worden begonnen. Hij huldigde den architect, den heer Mole naar en den aannemer, den heei Bot, en deed uitkomen, dat de ziel van het werk „Neen, neen", riep zij opnieuw beangst door de gedachte aan die menschen van Condillac. „Haast u zooveel ge kunt. Voort, voort! Mon Dieu! als ze ons eens inhaal- den!" Hij keek over zijn schouder. De weg lief recht door, wel meer dan een halve mij' achter hen en er was geen levend wezen t* zien. ,,U hoeft niet bang te zijn", zei hij glim lachend. Wij worden niet vervolgd. Zi moeten het nuttelooze hebben ingezien van een poging ons in te halen. Houd moed, mademoiselle. Wij zijn dadelijk in Grenoble en zijn wij eenmaal daar, dan hebben wij niets meer te vreezen." „Is u daar zeker van?" vroeg zij met eer zekeren twijfel in haar stem. Hij glimlachte al weer geruststellend. „Mijnheer de Senechal zal ons een geleide mee geven", beloofde hij vol vertrouwen. „Wij zullen daar toch niet blijven, mijn heer?" „Niet langer dan noodig is om u een reis- koets te bezorgen." „Daar ben ik blij om. Ik zal geen rust heb ben, voordat wij Grenoble een goede tier mijlen achter ons hebben. De markiezin en haar zoon hebben daar te veel invloed." ,Hun macht zal die van de koningin toch niet te boven gaan", antwoordde hij. En toen zij flinker doorreden, begon zij hem te bedanken, eerst heel verlegen en toen zij wat meer durfde, werd ook haar dank leven- diiger. Maar hjj viel haar al spoedig in de rede, (Wordt vervolgd.} H r

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5