BIEREN @innen9ahd Provmciaai nieuws Sport T elegramaneti Ingezonden stukken Siadsnieuws ONTPLOFFING EN BRAND IN EEN FABRIEK IE ZEIST. Gistermidd-tg omstreeks halfeen werd te Zeist een geweldige knal gehoord, veel weg hebbende van een explosie uit bet genie- kamp, welke daar veel voorkomen. De knai werd gevolgd door zware rookwolken, die zich vertoonden boven de Nieuwe Begraaf- pl-aats. Bij onderzoek bleek, dat er in de mof- felinrichting van de N. V. Mataver, fabriek van blikwaren, een explosie had plaats ge had, Toen de fabrieksbaas om halfeen na het ■luiden van de schaftbel de fabriek had ver laten, hoorde hij een enormen knal. Direct snelde hij naar de fabriek terug en ontdekte, dat in het achterste gedeelte, de moffelin- richting. een oven was ontploft. Ook be- merkte hij dat er zich nog ieroand in die rotate bevond. Het bleek te zijn de 16-jarige Kwin-t uit Driebergen, die na veel moeite met behulp van eenig ander personeel uit het vol damp en rook staande gebouw werd ge- haald. Zijn kleeren stonden reeds in brand en ne jongen had veel huidwonden bekomen, welke van dien aard waren, dat overbren- ging naar een ziekeninrichtkig noodzakelijk bleek. Nog een tweetal anderen had nog enikele brandwonden aan de handen be komen. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niet veel uitrichten, daar in de omgeving geen water te bekomen ♦was. Daarom legde men zich alleen toe om den brand tot het achterste deel te beper- ken waarin men ook slaagde. Dit gedeelte, benevens twee houten bergplaatsen, brand- den geheel af. Het voorste gedeelte bleef evenwel volkomen gespaard. IS DE BRAND TE ROERMOND EEN MISDAAD? Nieuwe omstandigheden, welke in den loop van den dag aan het licht zijn gekomen, heb ben een geheel ander aanzien gegeven aan het drama, waarvan de dood van mevrouw M. het middelpunt vormt. Zooals onder Tele- grammen in ons no. van gister gemeld, zou mevrouw M., mogelijk bewusteloos geworden van schrik over den vermeenden dood van het kind, zijn gestorven. Hoewel reeds dadelijk van een gewelddadi- gen dood werd gefluisterd, kon niemand hier- aan geloof hechten, te meer daar het hier de algemeen geachte familie M. betrof. Toch werd de heer M. ten politiebureele aan een streng verhoor onderworpen en vond de Off icier van Justitie daarna termen aan- wezig om den heer M., als verdacht van moord, te arresteeren en gevangen te houden. Hij is overgebracht naar het Huis van Be waring. Vervolgens is het lijk van mevr. M. is beslag genomen. Uit een ingesteld onderzoek is n.l. gebleken, dat hier misdrijf moet hebben plaats gehad. Naar wordt medegedeeld, moet" het ten huize van den heer M. op drie plaatsen heb ben gebrand, terwijl alle gaskranen in het huis openstonden. Ook had het bevreemding gewekt, dat de heer M. met zijn dochterje en zijn papieren en boeken, doch zonder zijn vrouw het huis had verlaten. Het staat vrijwel vast dat mevrouw M. of zelfmoord heeft gepleegd, of vermoord is. De juiste doodsoorzaak is tot nu toe niet vastge- steld. Hedenmiddag is dr. Hulst uit Leiden gearriveerd ten einde de sectie te verrichten. Naar wij vernamen was de houding tus- schen het echtpaar M. niet van dien aard, dat zij onaangenaam kon' worden genoemd. HET HOOFD BUITEN EEN COUPe- RAAM GE STOKE N. Een meisje uit Apeldoorn; dat gistermiddag met de tram te Zandvoort aankwam om een dag daar door te brengen, stak even voor de halte het hoofd buiten het raam. Het meisje stootte met dit lichaamsdeel zoo hevig tegen een der electrische masten, dat zij in ernstigen toestand met een schedelbreuk naar het Diaconessen-ziekenhuis te Haarlem moest vervoerd worden. v De politie stelt een nader onderzoek in. BEHEER VAN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN. Gisteravond werd in den Haagschen Die- rentuin een vergadering gehouden van aan- deelhouders van het Kon. Zoologisch Bota- nisch Genootschap, waarin ojn. behandeld werd het rapport, ingediend door de commis sie van onderzoek naar de balans van het af- geioopen jaar. Uitvoenge besprekingen werden gehouden, welke soms een zeer heftig karakter droegen. Het resultaat was, dat met 254 tegen 24 stemmen een motie werd aangenomen, waarin de vergadering zich niet met de conclusies van het rapport der commissie van onderzoek rereenigt en besloot, de balans over 1926 den door den accountant aangegeven goed te keuren. Vervolgens werd nog met overgroote meer- derheid, na wederom heftige debatten, een motie van den heer Vrint aangenomen, waar- bij het bestuur verzocht wordt de uitgifte van '"n Tuingids in verband met de geldelijke r-. ultaten te staken. DE MOORD TE KAPELLE a. d. IJSEL. Uit het verdere onderzoek in de zaak tegen B. M., die den moord op den 61-jarigen ren- tenier G. Dekker heeft gepleegd, is niet ge bleken dat de jongemannen, die de aangifte bij den veldwachter hebben gedaan, bij de zaak betrokken zijn of hulip hebben verleend. Zij staan in de gemeente ook goed bekend. De dader heeft nog nader bekend dat hij het lijk dadelijk na den moord heeft beroofd van een bankbiljet van 10. Dit biljet is intus- schen in beslag genomen. Het lijk is nog niet opgevischt. HET BRUTALE JONGMENiSCH. Thans heeft ook Leiden bezoek gehad van een kosthuiszoekend jongmensch, die tracht- te dezelfde true, die elders met succes is toe- gepast, uit te faalen. Hij beweerde A. de Vries te heeten, uit IJsselstein afkomstig te zijn en bij het Motorhuis te Leiden voor een jaar als chauffeur te zijn aangenomen. Het gelukte hem bij iemand aan den Ouden Rijn een kamer te huren, doch hij wist er geen geld ios te krijgen om zijn koffers, die aan het station zouden staan. in ontvangst te kunnen nemen. Bij het Motorhuis was van een chauffeur, die pas in dienst was getre- dien, niets bekend. De jongeman is niet in zijn kosthuis teruggekeerd. De politie tracht hem op te sporen. f5E KQTTERDAMSCH'E CAFeHOUDERS VRAGEN SCHADEVERGOEDING. De Rotterdamsche vereeniging van koffie- huis-, restauranthouders en slijters schrijft in een adres aan burgemeester en wethouders: In de verstoringen van de open-bare orde, die den laatsten tijd in deze gemeente hebben plaats gevon-den, heeft de politie aanleiding gevonden, sommige koffiehuiszaken te doen ontruimen en zelfs eenigen tijd gesloten te houden. De ontruiming van sommige zaken moest zoo snel geschieden, dat menig exploi- tant niet in de gelegenheid was, met het pu- bliek, hetwelk op dat tijdstip in zijn inrichting vertoefde, behoorlijk af te rekenen. Het be- hoeft ook geen betoog, dat het sluiten van de zaken aan de desbetreffende exploitanten groote schade heeft toegebracht. Het bestuur onzer vereeniging wil geens zins protesteeren tegen de van politiewege genomen maatregelen. Het acht zich niet in staat, een oordeel te vormen over de noodza- kelijkheid dezer maatregelen, noch omtrent de vraag, of men niet al te ver en snel ingrijpend van de zijde der politie heeft gehandeld. Het wil gaarne aannemen, dat inderdaad al deze maatregelen noodzakelijk waren. Echter staat ook wel vast, dat deze maatregelen niet noodig waren door handelingen van de zijde der desbetreffende exploitanten, voor wie het pleit hier wordt opgenomen. Het ligt naar de meening van ons bestuur op den weg der gemeente, de toegebrachtc schade te vergoeden. De billijkheid brengt dit zeer zeker mede. Ons bestuur is gaarne be- reid, zoo uw college het toekennen van scha- devergoeding aan deze exploitanten zou wil- len bevorderen, mede te helpen, na te gaan, aan wie deze schade zou dienen te worden vergoed en tot welk bedrag. Beleefd verzoeken wij uw college ons te willen berichten, of uw college in principe be- reid is, het toekennen van schadevergoeding aan de hierbedoelde exploitanten van koffie huiszaken te willen bevorderen. Het vtrbod van samenscholingen. Het ligt in het voomemen van den burge meester, het verbod van samenscholingen vandaag in te trekken. DE ONDERGANG DER CALCUTTA. De Directie der Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij deelt mede, dat haar gebleken is, dat de „Calcutta" ip tweeen ge- broken is. Het schip kan dan ook a's verloren worden beschouwd. DE RUZ1E IN DE S. D. A. P. Zondag j.L werd. naar „Het Volk" meldt, te Heerlen een conferentie gehouden van de besturen der partij-instanties der S. D. A. P. in het Gewest Limburg. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het rapport met conclusies van de door het partijbestuur der S. D. A. P. en het N. V. V.-bestuur ingest-elde commissie in- zake de geschillen in Limburg, waarna met algemeene stemmen de volgende motie werd aangenomen: Het gewestelijk bestuur en de besturen- coniferentie enz. kennis genomen hebbende van het Rap port met conclusies, uitgebracht door de commissie van onderzoek, door partijbe stuur S. D. A. P. en N. V. V.-bestuur in gesteld, inzake de kwesties in Limburg; wijzen het rapport en de conclusies af hesluiten, dat geen uitvoering zal wor den gegeven aan de in de conclusies ver- vatte eischen; betreuren, op tactische gronden, de on- tiidige publicatie van het rappbrt etc. in „Het Volk" van 24 dezer; betreuren tevens, dat de partij-instanties niet volledig op de hoogte zij® gesteld1 van de gegevefis, op deze zaak betrekki-ng hebbende; spreken de meening uit, dat iedere af- deeling voll-edig op de hoogte gesteld moet worden en al de voorha-nden g-ege- vens zal moeten on-tvangen vdor 25 Sep tember a.s., aangezien, zoo deze gegevens niet verstrekt worden, niet kan worden overgegaan tot een in uitzicht gestelde ge- meenschappelijke vergadering van partij en vakbewegi-ng in Limburg, op 2 October a.s.; besluiten deze motie toe te zenden aan het partijbestuur der S. D. A. P. en te pu- bliceeren in de pers. ONDERSCHEIDINGEN. Ter gelegenheid van Koninginnedag is prinses Juliana begiftigd met het grootkruis in de orde v. d, Ned. Leeuw; jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek en jhr. mr. dr. J. M. Ruys de B-eerenbrouck zij® tot ministers van staat benoemd. BEROO'VING. Een cafehouder te Haarlem is te Hlilegom voor een belangrijk bedrag bestolen. Door dc- Haagsche recherche, waarbij aangifte gedaan was, is te Hillegom P. v. B. aangehouden, op wien 300 gevonden werd, blijkbaar van de berooving afkomstig. In den'Haag zijn in verband met deze zaak nog twee vrouwen aangehouden. Later is ook nog vrouw S. te Hillegom in arrest gesteld. KORTE BERICHTEN. De toestand der te Chamonix gewonde Nederlanders is gunstig. De heer van Voorst van Beest is weder geheel hersteld. UIT HEILOO. Door den heer J. C. van Zaal is aan d>: heeren J. Kaandorp Zn. opgedragen het bouwen van een kweekkas voor het forceeren van bloembollen. Ook bij andere bollenkwee- kers bestaat het voomemen om dergelijke kassen te doen bouwen, daar het forceeren van bloembollen i® den afgeloopen winter wi-nstgevend was. 1 Naar ieders keuze Naar ieders smaak KEGELEN. Bij het Nationaal Kegelconcours te Haar lem werd de eerste prijs in den korpswedstrijd met 314 hout gewonnen door Duin in't Gat uit den Helder, aangesloten bij den Alkm. Kegelbond. De heer en mevr. Oolders behaalden in den vrijenbaan wedstrijd paren met 51 hout den eersten prijs. Ook de Kegelclcub Alcmaria Victrix be- hoorde met 277 hout onder de korpsen die een prijs wonnen. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 31 Aug. Aangevoerd 252 vette kalveren, le kw. 0.90 tot 1 per K.G. levend gewicht, 2e kw. f 0.70 tot 0.90 per K.G. levend gewicht, 3e kw. 0.64 tot 0.66 per KG. levend gewicht, 42 nuchtere kalveren 16 tot 23 per stuk, 750 varkens, Overzeesche en Geldersche le kw. 0.79 tot 0.80, 2e kw. 0.78 tot 0.79, Hall, le kw. 0.79 tot 0.80, 2e kw. f 0.78 tot 0.79 per K.G. slachtgewicht, vette varkens 0.75 tot 0.78 per Kg. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776.4 te Karlstadt. Laagste barometerstand 754.2 te Reykja vik. Verwacliting (geldig tot den avond van 1 September) Zwakke tot matigen noordoostelijke tot zuid- oostelijken wind, licht tot half bewolkt, mo- j gelijk ochtendnevel, droog, behoudens ge- ringe kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. Uedeeiieu\k gecorngeerd.) ERNSTIGE ONTPLOFFING TE LAREN. LAREN, 31 Aug. Hedenmorgen 8 uur had door het springen van een electrische warmwater-installatie alhier een hevige ontploffing plants in het Landhuis „De Den", in de lorenlaan alhier. Met een ge weldigen slag werden de zijgevels en de achtergevels van het huis uit elkaar gesla- gen, terwijl inwendig een zeer ernstige verwoesting werd aangericht. Het perceel was onbewoond, doch zou morgen betrokken worden door de familie de Jong, uit Blaricum. De warmwater-installatie was eerst gis teren door een Bussumsche firma aange- legd. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Deskundigen stellen een nader onderzoek in. DROEVIG ONGELUK. DEN BOSCH, 31 Aug. Hedenmorgen te 8.15 heeft in een wetland nabij cafe „Heide- lust" een droevig ongeval plaats gehad. Een groote wagen met hooi geraakte in een oneffenheid van den weg en kantelde. Drie kinderen, die op den wagen zatgn, vielen er af en kregen de halve lading op zich. De 9-jarige Johannes v. S. en de 11-ja- rige Nellie v. S. werden door verstikking gedood, terwijl de 13-jarige Jac. v. S. ge- red kon worden. LIJKEN GEVONDEN. MAASTRICHT, 31 Aug. Hedenmorgen zijn de lijken van 2 der 5 arbeiders, die bij het noodlotting ongeval van 27 Aug. bij de Stuw te Borgharen verdronken zijn. gevonden. Het zijn de lijken van den 29- jarigen J. Winter uit Smilde en van den 34-ja-rigen H. Bos uit Delfzijl. Het lijk van eerstgenoemde werd op 400 Meter afstands van de plek waar het on- geluk gebeurd is in het struikgewas aan den oever van de Maas, vlak bij het dorpje Borghaven gevonden, het lijk van Bos op dezelfde plaats waar hij verdronken is. EEN RARE RECHERCHEUR. LEIDEN, 31 Aug. De rechercheur van politie le klasse G. D. alhier, is Maandag toen hij een vrijen dag had, in zijn wonin'g in beschonken toestand teruggekeerd. Nadat hij deze weer verlaten had, keer de hij eenige uren later nog erger beschon ken terug en zocht ruzie met zijn huisge- nooten en daarbij heeft hij van zijn dienst- revolver gebruik gemaakt. Hij loste eenige schoten die gelukkig niemand troffen. Toen hij Dinsdag weer in dienst kwam is hij door den waarnemend commissaris van politie en later door den burgemeester in verhoor genomen. Hij zal zeer waar- schijnlijk streng gestraft worden. SPIONNAGE TEN BEHOEVE VAN ENGELAND. MOSKOU, 31 Aug. Het Tass-agent- schap meldt, dat te Leningrad een organi satie is ontdekt van 26 personen, welke spionnagediensten verrichtten ten behoeve van Engeland. DE A.S. OCEAANVLUCHT VAN HINCHCLIFFE EN LEVINE. LONDEN, 31 Aug. Walter Hinch- cliffe, de piloot van de Imperial Airways, die Levine naar New-York terug zal bren- gen, heeft verklaard geen contract te willen ieekenen of geld voor dezen vlucht te wil len ontvangen. Hinchcliffe vioog met de „M;ss Columbia", terwwijl Levine als pas- sagier meeging, naar het vliegveld Cran- well in Lincolnshire, vanwaar hjj naar New-York hoopt te starten. Mevrouw Levi ne en haar do-chter zullen zich heden naar New-York inschepen. Levine hoopt echter dat hij eer-der in New-York zal zijn dan de beide dames. VLIEGONGEVAL. LONDEN, 31 Aug. Toen een bombarde- mentsvliegtuig op een hoogte van 1000 voet boven Farnborough in Hamshire vloog, brak plotseling een spandraad van de para chute, waarmee de waarnemer Lothian uit De parachute raakte met de machi ne verward en de waarnemer bleef 20 voet aan een touw van de parachute onder bet vliegtuig hangen. De piloot maakte een keurige landing, maar toen de vliegmachi- ne vlak bij de aarde was, werd Lothian tegen den grond geslagen. Hij werd met zware verwondingen opgenomen. DE VLUCHT OM DE WERELD. BELGRADO, 31 Aug. De Amerikaan- sche vliegers Schlee en Brock zijn heden morgen half 5 met de „Pride of Detroit" opgestegen voor de vlucht naar Constan- tinopel. - DE OCEAAtt-VLUCHfJN LONDEN, 31 Aug. Hedenmorgen half acht is de Fokker VII met kapit-ei® Mi-n- chen gestart voor de vlucht over den Oceaan in Westelijke richting. De start van de „Upavion" 'geschiedde vlot. Kapitein Minchin was -vergezeld door kapit-ein Hamilton Minchin zal trachten stein. Kapitein Minchin zal trachten Ottawa te bereiken. De windrichting was bij zijn vertrek gunstig. (Buiten verantwuordelijkheid van de Re- dactie: De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de. 'edadie er nude instemt.) Alkmaar, 30 Aug. 1927. Geachte Redactie. Nu we aan het begin zijn van een nieuwe zittingsperiode van den Gemeenteraad, kan het zijn nut hebben mee te deelen, dat een twintigtal gezinshoofden zich opgaven als lid van de Afd. Alkmaar van Volksonderwijs. Het is een landelijk verschijnsel, dat dit le- dental met sprongen stijgt, als er een ver slechtering in de organisatie van het open baar lager onderwijs, is vast te stellen. En kele uren waren voldoende om ze te doen toetreden. In enkele uren ook was het adres aan den Raad geteekend door alle ouders, die te bereiken waren, van leerlingen, die in de opgeheven 7e klasse waren geplaatst. Met dank voor plaatsing. Hoogachtend, Uw dw. dnr. C. DAALDER DE WETHOUDERSVERKIEZING. De R. K. raadsfractie vergaderde gister avond in het „Huis van Zessen" met het A.-R. lid Mr. Sluis, ter bespreking van de uitnoodiging van den heer Sietsma om ten Stadhuize een bijeenkomst van de nieuwe raadsleden bij te wonen. Uitvoerig werd de door de S. D. A. P. ge- publiceerde motie en hetgeen zich verder over de wethoudersverkiezing binnenskamers had afgespeeld, besproken. Men stelde zich op het standpunt, dat het voor alles wenschelijk was om overeenstem- ming te verkrijgen over de invoering van noodzakelijke bezuinigingen, aangezien het onmogelijk geoordeeld werd om uit den Hoofdelijken OmsJag 300.000 meer te halen, hetgeen noodig is als geen bezuini gingen werden ingevoerd. Besloten werd te dien aanzien een schrij- ven tot den heer Sietsma te richten en van het door hem te geven antwoord te laten af hangen of men al of niet de door hem ge- vraagde bijeenkomst zal bijwonen. Hedenmorgen hadden wij een onderhoud met den heer Sietsma, die ons mededeelde het schrijven nog niet te hebben ontvangen. Hij verzekerde ons, dat hij, hoewel hij daarover met mej. Carels geen overleg had kunnen plegen, het initiatief tot het beleggen van de vergadering had genomen, omdaf hij het ongewenscht oordeelde dat de raad Dins dag in het wildeweg tot stemming over de wethoudersverkiezing en het samenstellen van commissies zou overgaan. Op onze vraag of er dan nog geen enkel overleg had plaats gehad, deelde hij ons mede, dat einde Juni de heer Westerhdf zich reeds tot hem gewend had, met de opmerking dat d6or de uitspraak van de kiezers het de- mocratisch element in den Raad verst.rkt was, waardoor het gewenscht was dit element ook in het college te versterken. Z. i. zou daarom de V.-B. wethouder door een V.-D. vervangen moeten worden. De heer Sietsma had daarop te kennen gegeven, dat het hem noch mej. Carels mo gelijk was een wet'houderszetel te bezetten, omdat dit niet vereenigbaar was met de func- ties die zij in het maatschappelijk leven be- kleeden. Om zich te dien aanzien voor zijn persoon zekerheid te verschaffen wendde de heer Sietsma zich tot het bestuur van het Hoogheemraadschap „Hollands Noorder kwartier" waar hij werkzaa-m is, welk be stuur hem mededeelde, dat zijn functie aan het Waters-chap niet vereenigbaar is met het bezetten van een wethouderszetel. Daardoor kwam vast te staan wat hij reeds -had veron dersteld. Beide® kwamen hierop tot de conclusie, dat de heer Thomson wethouder moest blij- v-en, mits zijn fractie zich tegen iedere ver- slechtering va® het onderwijs verklaaide en genoegen nam met een samensteliing van een college uit drie wethouders i®plaats van uit vier. In overleg met de fracties had hierop een bespreking met de heeren Govers en Thom- sen plaats, die verklaarden een en ander af- zonderlijk te willen bespreken. De heer Govers met wien wij gister een en ander bespraken, verzekerde ons, dat-hij in geen geval voor verslechtering van het open- baar onderwijs is, doch, dat hij er niets voor Tevoelt om zich te bi.nden aan door de D. A. P. aangenomen mode's, omdat er z. i. met het oog op de genoemae financien meer noodig was. Hij deed ons m-ededeeling van een met den heer West-erhof gevoerde correspondents, waarop geen antwoord was ingekome®, met het gevolg, dat de V. B. het onderhoud met de S. D. A. P. over de a.s. wethouders verkiezing a is geei nd igd beschouwt. De heer Govers verklaaide dan ook niet te we ten, of hij en zij® partijgenoot de - er- gadering van Vrijdagavond wel zullen bij wonen. Wij hadden in verband hiermede heden een onderhoud met den heer Thbmsen, die ons mzage gaf van de door zijn fractie met de heeren Wekterhof en Sietsma gevoerde correspondent waaruit ons bleek, dat zij 8- Juli hadden geantwoord op het op 2 Juli ge- dane voorstel om te komen tot verkiezing van den heer Thomsen als wethouder. Zij hadden bericht daarop niet zonder meer te kunnen ingaan. Uitdrukkelijk verklaarden zij daarbij dat hieruit niet mag worden afgeleid, da-t zij wel het Openbaar onderwijs zouden willen verslechteren, noch dat zij bepaald 4 wet houders in het nieuwe college verlangen, maar dat zij onder meer bezuiniging op de' uitgaven der gemeente dringend noodig acht- ten waarvan bij de gedane voorstellen geen sprake was. Zij deelden mede binnen niet te langen tiid hun programma, dat belaogrijke b-ezui- nig'iTge'n za! Infjouden, aan net oorcfeel del soc.-dem. en vrijz.-dem. te onderwerpen. Wanneer men het daarover eens kon wop den, zou de h-eer Thomsen wederom o-aam« een wethouderszetel aanvaarden De heer Thomsen deelde ons mede. dat hi) 23 Juli van den burgemeester vernomen had, dat de heer West-erhof met len heei Koelma een bespreking had gehad, waarbii dp heer Westerhof te kennien had gegeven niet voor een bezuinigmgsprogram te gevoe- len waarna hij 24 Juli tot den heer Westerhof een schrijven -had gericht waarin hij hem berichtte, uit een onderhoud met den burge meester begr-epen te hebben. dat de heer Westerhof van een nadere bespreking geen groote verwachtingen had In dit schrijven had de heer Thomsen mede te kennen gegeven, dat hij na de uitlatinge® van de heeren Westerhof en Sietsma in de laatste raadsvergadering even- mi® groote verwachtingen koesterde. Hij had gemeen-d te moeten beluisteren een wei- gering van zijn bezuinigingsprogram, omdat zij hersfel van den aftrek van pensioenpremit ritr ambt-enaren en een vermeerdering van f 500CG aan uitgaven voor het Openbaar Onderwijs willen. Wanneer deze wens-chen bij de aanvanke- l'ijke bespreking tot uiting waren gekomen, nad dc heer Thomsen dadelijk van itder overleg afgezien. Hij verzocht daarom hem te willen melden of zij werkelijk nog prijs stelden op het be- houd van die uitgaafsposten. Ook deze brief bleef onbeantwoord waar na op 31 Juli de heeren Govers en Thomsen besloten den heer Westerhof te bericfiten, dat het onderhoud over de a s. wethouders-' verkiezing door hen a's geeindigd werd be schouwd. De heer Sietsma werd van een en ander op de hoogte gebracht doch ook van hem werd niets verder vernomen. Op de uitnoodiging van den heer Sietsma tot het bijwonen va'n de Vrijdag a.s. te hou den vergadering ten stadhuize hebbeo de heeren Thomsen en Govers bericht, deze aan te nemen indien blijkt dat het initiatief van den heer Sietsma door alien zal worden ge- waardeerd. Van de zijde der S. D A. P. vernamen wij nog, dat de 50.000, die in 1928 voor het Openbaar Lager Onderwijs meer noodig zullen zijn, alleen noodzakelijk zijn tengevol- ge van een normalen groei van dit onderwijs en geenszins voor gewilde verbeteringen. De heer Westerhof had nog te kennen ge geven dat men onder verslechtering vat dat onderwijs niet zou verstaan een vermin- dering van den omvang van dat onderwijs, die tengevolge van mindere belangstelling der oucfers noodzakelijk zou blijken. Aan de zijde der soc-dem. had men ge- meend de brieven van den heer Thomsen niet te moeten beantwoorden, omdat men voor alles het door de heeren Thomsen en Govers toegezegd-e bezuinigingsplan afwachtte. Hoe de samensteliing van het nieuwe col lege Dinsdag zal worden, is thans ook nog in de kringen der raadsleden onbekend. Vele verrassingen zijn nog mogelijk. INDISCHE DIENST. De heer P. C. M. IJpma, alhier, is bestemd voor uitzending naar Ned. Indie, als gou- vcrnements-vecarU bij den Burgerlijken Vee- artsenijkundigen Dienst. - Btoniiig-iniiedasr. Voor de eerste maal werd ook in onze stad de Koninginnedag op feestelijke wijze ge- vierd. Tot nu toe was de kermis, steeds samenval lend met dezen geboortedag, blijkbaar 'n be- letsel geweest om het voorbeeld van andere steden te volgen thans echter had men be sloten de bezwaren het hoofd te bieden en op waardiger wijze van de aanhankelijkheid der Alkmaarders aan het Vorstelijk Huis te ge- tuigen. Zoo werden dan hedenmorgen de fees-telijk- beden ingezet met een reveille door verschil- lende muziekkorpsen, waarbij editor in tegenstelling met wat in andere steden het geval is de belangstelling van de zijde der burgcrij gering was. Voor volgende jaren za de deelname wel geregeld stijgen. In de R. K. kerken en de Kapelkerk werden herdenkings-godsdienstoefeningen gehou den. Aan de uitnoodiging van het comite aan do. burgerij om de vlag uit te steken, was door velen gevolg gegeven. Het dundoek, hier en daar aangevuld met een Oranjewimpel, gaf de straten een feestelijk aanzien, waaraan eer vroolijk Granjezonnetje nog meer glans ver- leende. De kinderzanz op het Waagplein. Ongeveer kwart over tien verzamelden de drie hoogste klassen van alle lagere scholen zich op hot daarvo-or geheel afgezette Waag plein. De politieregeling was hier uitstekend. Een breede schare belangstellenden had zich aan de zijden geschaard. Beschenen doo. de heerlijke zon bood het Waagplein met al die kinderen, vlaggen en oranje, een schitte- renden aanblik. De burgemeester en verder het geheele Oranje-comite was bij deze zanghulde aanwezig. Om half elf beklom de heer P. Schipper de verhooging voor den dirigent eh onder zijn leiding klonken even daarna, begeleid door het orkest, de tonen van ons Volkslied over het Waagplein. Ook het oude Wilhelmus werd zeer mooi gezongen en eerbicdig door alien aangehoord. De zuivere kinderzang maakte grooten indruk. Een laid applaus klonk na het mooie Wilhelmus. „Alle man van Neerlands Stam" volgde daarna en ver- der „Wij willen Holland houen". Een drie- werf hoera voor de Koningin klonk daarna over het Waagplein. Nogmaals werden daar na de twee coupletten van het Wilhelmus gezongen, waarna deze zeer goed geslaagde zanghulde was geeindigd. De burgemeester dankte na afloop den heer Schipper voor zijn kranige leiding. In den Muziektuin werden de kinderen der laagste klassen's morgens onthaald. Na ver- zameling in de Wilhelgiinalaan trok de stoet naar den tuin, De kindteren werden daar prettig beziggehouden door de heeren Scha- kels en l.eerlijk getracteerd. Ditzelfde Muziektuinfeest had hedenmiddag plaats voor de kinderen, die 's morgens op het Waagplein hadden gezongen. Tractaties werden afgewisseld door het optreden van een buikspreekster en een goochelaar. in zin BROUWERU C'ORANJEBOOM-ROTTEROAM

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2