Alkmaarsche Gsurant MARTIN'S VERJONGINCSKUUR. FEU1LLET0N. Honderd negen en iwlntigsti Jaargang. Woensdasr 31 Augustus. Radio-hoekje Provinciaal nieuws L. Franbenberg, Alkmaar. No. 204 1927 "^BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar, No. 1066, is opgenomen het Besluit van den Raad dier Gemeente van 14 Juli j.l., waarbij is vastgesteld Eene verordening tot wijziging der verordening betreffende het Gemeente- lijk Grondbedrijj. Deze Verordening is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter Secretaris ter fezing nedergelegd, waar zij tevens in afdruk tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. Alkmaar, 29 Augustus 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Donderdag 1 September. HUversum, 1060 At. 12.Politieberich- ten. 12.352.Lunchmuziek door het Trianonitrio, piano, viool en cello. 3.304.30 Uurtje voor weer- en ziekenhuizen door Mevr. Ant. van Dijk. 5.-6.— Orgelconcert door J. A. de Zwaan in de groot of St. Ja- cobskerk te Den Haag. 6.7.45 Concert door het A. N. R. O.-orkest. E. Waisvisz, cello. Egb. Veen, aan den vleugel. 7.45 Poli- tieberichten. 10.30 Persberichten. 8.10 Ghr. IRadio-avond. Ferd. Kloek, orgel en piano. A. Lieferinck, viool. 1. Feestklanken (im- prov.), F. Kloek, orgel. 2. le ged. rede van ds. N. Buffinga, over: God en wereldleed. 3. De Kreutzer Sonate, Beethoven, viool en oiaoo. 5. 2e ged. rede van ds. Buffinga. 5a. 1-egende no. 1. Melartin. b. La predication aux ©iseaux, Liszt, c. De Smidse (La Forge), F. Kloek, piano. 6. Romanze op. 26, Svend- sen, viool en piano. Daventry, 1600 At. en Louden 361 At. 12.201.20 Daventry-kwartet en solisten, eopraan en piano. 1.20—2.20 Gramofoonmu- ziek. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Het Daventry-kwartet en solisten, so- praan en tenor. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Landbuowberichten. 6,40 Dansmuziek. 6.50 Tijds., weerbericht en nieuws. 7.05 Padvindersprogramma. 7.20 Lezing: The massacre of the drones. 7.35 De suites van Handel. 7.50 Instrumentaal concert. W. Small, viool. M. Cole, piano. 8.35 „Tosca", opera in 3 acten van Puccini. Koor, symphonie-orkest en solisten. 9.20 Weerbericht en nieuws. 9.40 Lezing: A. King of Big Game. 9.55 (Vervolg) Tosca. 10.20 Tijds. 10.50—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 At. 10.50 11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.055.55 Trioconcert, piano, viool en cello. g.5010.50 Galconcert. Versterkt orkest. Langenberg, 469 At., Miinster, 242 At. en Dortmund, 283 At. 1.30—2.50 Orkestcon cert. 5.506.50 Orkestconcert. 8.50 Wiener Humor. Dr. Fortner en de Isegliokapel. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausin, 1250 At. 2.505.50 Lezingen. 5.506.50 Orkestconcert. 6.50— 8.05 Lezingen en lessen. 8.20 „Elias", orato- rium voor soli, koor en orkest van Mendels- thon Bartholdy. 10.50—12.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 At. 4.35 Vierhandige piano- muziek. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Vroolijk con cert. 7.17 „Fidelio", opera in 2 acten van Beethoven. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel509 At. 5.20—6.20 Kinderuurtje. 8.2010.20 Orkestconcert en zang. UIT WIERIMGEN. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver- heid heeft bij B. en W. dezer gemeente een voorstel aanhangig gemaakt tot reorganisatie van het plaatselijk correspondentschap der arbeidsbemiddeling. Het is de bedoeling van den Minister, dat meer dan tot nu toe het eorresponderitschap zal worden een centrum van het tot elkander brengen van werkgevers en werknemers. In het bijzonder geeft de uitvoering der Zuiderzeewerken den Minister aanleiding tot deze reorganisatie het voorstel te doen. Bij deze werken toch is in de eerstvolgende jaren plants voor honderden arbeiders, zoodat, in- dien de zekerheid kon worden verkregen, dat deze arbeiders steeds door bemiddeling van het correspondentschap zouden worden be- trokken, men hierin een uitstekend middel zou hebben om plaatsingen te bevorderen, de ongeregelde trek naar Wieringen tegen te gaan en om de groote werkloosheid in ons land systematisch te bestrijden. Er is goede reden te verwachten. dat die zekerheid wordt verkregen, daar, volgens me- Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C. M. G. d. W. 19; Mademoiselle de la Vauvrage", zei hij, „u overdraft de zaak''. Eerst was zijn toon heel koel, zij had een gevoel of hij het haar kwalijk nam. „Ik ben niets meer dan de ge- zant van hare majesteit uw dank komt haar toe en met mij". ,,Maar mijnheer, ik ben u even goed dank veijschuldigd. Wie zou ooit gedaan hebben Wat u gedaan heeft?" ,,Dat weet ik niet en dat kan mij niet veel schelen ook", zei hij lachend en die lach Wonk als een wanklank in haar ooren. „Wat ik gedaan heb, moest ik doen, onverschiffig wie ik moest redden. Ik ben slecbts een werk- 'hJig m deze zaak, mademoiselle." j. Hij meende niets audens dan den dienst men hij haar had bewezen, te verkleinen, den etroom van haar dankbaarheid te stuiten want hij meenide inderdaad wat hij zei, de dankbaarheid kw am niet hem maar de ko- nmgin toe. Hij dacht er niet over hij wist Bmnens absoluut niet wat er in een vrouw ®®gaat en daar bemoeide hij zich ook niet Imee. Hij dacht er dus niet over, dat hair kwetste door zijn ontkenning, waar- dedeeling van 3en Minister 3e Maatsch'appij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken (M.LLZ.) heeft toegezegd, dat zij haar personeel via het correspondentschap zal betrekken, mils dit vlug en goed werkt en dus in staat is op snelle wijze in de aanvragen om personeel te voorzien. Tot de taak van het correspondentschap behoort o. a. de belanghebbenden ingevolge dh Zuiderzeesteunwet, die blijkens toezeg- ging van de M. U. Z. aan de Generale Com- missie Zuiderzeesteunwet, voorkeur hebben bij indienstneming van personeel bij deze maatschappij, het eerst te plaatsen. B. en w. stellen voor, aan den te benoe- men leider van het correspondentschap een jaaTwedde toe te kennen van 800. Bij den Minister ontmoet het geen bezwaar, den te- genwoordigen titularis aan te stellen tot hulp van den correspondtat of tot sub-correspon dent en hem in het bezit te laten van zijn te- genwoordig salaris. Met het oog op den bijzonderen aard van het correspondentschap is de Minister bereid in de kosten 75 pet. bij te dragen. De totale uitgaven worden geraamd op 1200 per jaar, waarvan dus ten laste der gemeente komt 300. Thans bedragen de netto-kosten pl.m. 200 per jaar. UIT NOORDSCHARWOUDE. D e M a r k t. De afgeloopen week gaf voor de kool, zoowel roode, witte als gele, meerdere bevre- diging. Vooral voor de roode kool was het aanmerkelijk beter. Partijen, die de vorige week 3.80 opbrachten, kwamen nu tot de 5, ja eenmaal zelfs boven de 6. Witte kool, die de vorige week van 1 tot 1.50 opbracht, werd nu tusschen de 2 en 3 verkocht. Gele kool bracht eenmaal zelfs 7.50 op en werd beneden de 4 bijna niet verkocht. De aanvoer was weinig hooger dan de vo rige week. De prijzen van de aardappelen zijn on- danks den verminderden aanvoer, teruggeloo- pen. Er waren enkele scorten die met" bijna J 2 terug gingen. Alleen de allerbeste kon- den zich vrijwel handhaven. Dat er wel verscheidenheid in aardappe len is, blijkt hieruit, dat achf verschillende soorten werden aangevoerd. Van de spercieboonen is zoowel de aanvoer als de prijs toegenomen. De prijzen liepen van 10 tot 18. Zilveruien en nep, waarvan de aanvoer vermindert, bracht een beteren prijs op, doch de gele uien, die in aanvoer toenemen, liepen sterk in prijs terug. De uien daalden ongeveer 30 pet. en de nep ongeveer 50 pet. in prijs. De boswortelen, die Maandag reeds met slechte prijzen begonnen, daalden met den dag, waardoor ze Zaterdag nauwelijks boven de 2 cent per bos kwamen. Ook de bloemkool liep sterk terug, nadat ze eerst nog tot boven de 40 waren opge- loopen. Zaterdag werd weinig boven de 20 verkocht. De 2de soort bracht Zaterdag ten hoogste 4 op. De totaalaanvoer was ongeveer 90 wagons. De raad) dezer gemeente vergaderde Maandagmiddag. Afwezig waren de heeren Jes zonder kennisgeving en Duyves wegens ziekte. De voorzitter sprak zijn leedwezen uit over de ongesteldheid van den heer Duyves, waar van de ernst de laatste dagen is toegenomen. Hij hoopte alsnog, dat een wending ten goe de zal mogen intreden. De voorzitter decide daarna mede, dat als schoolschoonmaakster benoemd is mej. T. OudshoornLindeboom. Mej. Kuiper had als zoodanig bedanikt. Voor het stemmen ten behoeve van het Hoogheemraadschap werd als gemachfigde wethouders Ootjers aangewezen. Een verzoek van het Witte Kruis om sub- sidie voor de ontsmettingsdienst werd tot de begrooting uitgestelfl. Door den voorzitter werd vervolgens me- degedeeld, dat het proces-Vroling contra de gemeente ten gunste van de gemeente is uit- gevallen, zooals gehoopt en verwacht werd. De heer Vroling was 442.16 toegewezen, het bedrag dat hem door de gemeente des- tijds was aangeboden. Hij was veroordeett in de proceskosten die 400 bedragen. Het voorstel van de gascommissie inzake uitbreiding van het gasbedrijf naar St. Pan- eras Zuid, werd zonder bespreking goedge- keurd. De gemeenferekening werd aangeboden met een ontvangst van 111761,36 een uit- gaaf van 95704,29 M, alzoo een saldo van 16057.06 De kapitaaldienst gaf aan een ontvangst en uitgaaf van 28427,86. Met het nazien werden belast de heeren Kooy, Zuit en de Geus, die ook de rekeningen van de lichtbedrijven en die van het armbe- stuur zullen nazien. Bij de rondvraag informeerde de heer Kooy naar de Mosselenbrug, die, ondanks in haar gevoelige jonge meisjes verbeeld'ing iets zag dat een bewijs van minachting was. Zij reden eenige tijd stilzwijgend voort, een stilzwijgen, dat eindelijk door Garnache verbroken werd, als hij uiting gaf aan de ge- dachten die bij hem waren opgekomen, door 'hetgeen hij gezegd had. „Over dankbaarheid gesproken", zei hij en toen zij de oogen weer tot hem opsloeg, glimlachte hij haar haast teederlijk toe. ,.Als er van dankbaarheid sprake is, tusschen ons beiden, dan mag ik u waarlijk wel dankbaar zijn.' „U mij dankbaar zijn?" vroeg zij ver- baasd. „Ja zeker. Als u niet tusschen mij en de moordenaars van de douairiere gekomen was, zou er een einde aan mijn leven ge komen zijn in de groote zaal van Condillac." Haar bruine oogen stondew een oogenblik rond van verbazing, toen kwam er een spot- lachje om haar mond. „Mijinheer de Garnache", zei ze op een grappig.Jcoelen toon, een zwakke echo van zijn toon van zooeven, „u overdrijft de zaak Wat ik gedaan heb, moest ik wel doen, het doet er niiet toe of er iemand gered werd Ik was slechts een werktuig in dat geval mijn heer." Hij trok de wenkbrauwen op. Hij zag haar een ooger.tlik aan om opheldering te vragen van haar spofier.den blik. Toen lachte hij van pleizier „Dat is waar", zei hij ,,U was een werk- den gevaarlijk'en foestand nog steeds niet verbeterd wordt. De voorzitter deelde mede, dat door den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat een onderzoek naar den onderbouw is inge- steld. Deze werd gevaarlijk bevonden. Proe- ven zijn genomen met een geladen en een ongeladen auto, waarbij bleek, dat geen oogenblikkelijk gevaar bestaat. Alleen als de machine maalt worden af- wijkingen van enkele centimeters geconsta- teerd en als de machine een week achtereen zou malen, zou de toestand zoo worden, dat de brug gestut en afgesloten moest worden, zoodat dan het verkeer zoowel over den weg als langs het water niet meer kon plants hebben. Gehouden besprekingen met Geest- mer-Ambacht hebben niet het gewenschte re sultant gehad. Een misverstand is het, dat een kwestie zou bestaan tusschen gemeente en banne of gemeente en Geestmerambacht. De gemeente staat er geheel buiten doch staat alleen voor het feit, het bovendek niet te kunnen ver- nieuwen, zoo lang de onderbouw niet in or- de is. Ook de ingenieur is van oordeel, dat de oorzaak is het malen van de machine. Thans is nog een bord aangebracht met verzoek stapvoets over de brug te rijden. Daarna sluiting. Ook de sociteit Vriendenkring heeft be- sloten aan de bondskolfwedstrijd te Lopik deel te nemen. Als korpskolvers werden aangewezen de heeren T. Kostelijk, P. Langedijk Cz. en J. Timmerman, met als plaatsvervangers de heeren G. Langedijk, A. Groot en C. Kuiper. UIT WINKEL. In de vergadering van Hoofdingelanden van het Ljeemraadschap der Strijkmolens in de Niedorper Kogge, is met algemeene stem- men besloten de door de commissie voor de kanalisatie in Westfriesland gevraagde bij- drage van 1600 gedurende 40 jaren te ver- leenen. Tot leden van bestuur van de woning- bouwvereeniging „Winkel" zijn in de op 30 Augustus gehouden vergadering, be noemd de heeren J. Romar en S. Kriek. In dezelfde vergadering werd vastgesteld de exploitatierekening over 1926 tot een be drag van 3792.80 en de balans op 1 Jap. 1927 op 54099.36%. Alle woningen waren het geheele jaar verhuurd. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Maandagavond werden alhier spuitdemon- straties gehouden door de plaatselijke brand- weer. Tegenwoordig waren o. m. de burge meester en de beide wethouders, de gemeen- tesecretaris en een vertegenwoordiger van het Provinciaal Waterleidingbedrijf. De brandspuit heeft nu afgedaan, daar door de geheele gemeente tot zelfs op het Kerkepad brand'kranen zijn aangebracht. Een der brandkranen op het Zuideinde werd het eerst geprobeerd. Vervolgens werd op hft woonhuis van den heer S. de Boer Kz. een proef genomen met het leggen van kleeden in geval van brand in het belendende perceel. Deze demonstrate geschiedde heel gemoede- lijk, ver van vlug zelfs, en werd ten slotte maar gestaakt, omdat het niet erg vlotte. De brandkraan op het Kerkepad werd het laatst geprobeerd. Dat demonstrates af en toe noodzakelijk zijn, bewees het feit, dat de nieuw aangeschafte slangen nabij de koppe- lingstukken lekkage te zien gaven. Wij twijfe- len er niet aan of dit zal wel spoedig onder- vangen worden. Voor de demonstrate was ook van de zijde van het publiek en niet te vergeten van de jeugd groote belangstelling. Het mooie weer werkte uitstekend mede tot het goede slagen van de oefeningen. UIT GROOTSCHERMER. Maandag was het de dag der prijsuiirei- king van „Huisvlijt en Floralia." Tegen 5 uur hep de kolfbaan vol met kinderen, die al ien in afwachting waren, welke prijzen ze met hun werk verworven hadden. Natuurlijk werden er eenige liedjes gezongen, terwijl ook de radio zich deed hooren. De uitslag van dsn teekenwedstrijd was: le Groep: leerlingen der le en 2e klas: le prijs Maarten Slooten; 2e pr. Rietje Koster; troostprijs Jaap Borgwat. 2e Groep, leerlingen der 3e en 4e klas: le prijs Dirk Kieft 2e pr. Teuntje Kieft. 3e Groep, leerlingen der 5e, 6e en 7e kias: le prijs Dirk Koster; 2e pr. Trijntje Klink- hamer; troostprijs Ma. Koster. Kinderen, die geen prijsje behaald hadden, ontvingen een troostprijsje. Met een toepas- selijk woord werden de prijsjes door de be- stuursleden uitgereikt. 's Avonds was het feest voor de ouderen. Jammer dat't bazarorkest niet mee kon wer ken, maar gelukkig, dat mevr. A. Schermer- hornKleinschmidt de pauzes tusschen de bedrijven (d.w.z. de verschlilende prijsuit- reikingen) vulde, hierbij trouw terzijde ge- staan door haar heer-gemaal, wiens stem luig, maar een werktuig des hemels, terwijl u in mij slechts cen wtrkiuig aanschouw't van een aardsct. macht Wij zijn niet geheel nuitte zooals u ziet." Maar zij voelde ten minste, dat zij quitte met hem was op het punt van zijn verwer- pen van haar dank en dat gevoel nam het onvriendelijke gevoel weg, dat zij tusschen hen had voelen opkomen; en ofschoon zij hoegenaamd geen reden kon bedenken waar- om, toch was zij blij dat het zoo was. HOOPDSTUK VI M ij n h e e r d e G a r in a c h e b 1 ij f t s b e d1 a a r d. Het was donker en begon te regenen toen Garnache en Valerie te Grenoble aankwa- men. Zij gingen te voet de stad in, Gar nache wilde niet de aandacht trekken door d^ straat door te rijden met een dame voorop zijn paard. Uit zorg voor haar had mijnheer de Gar nache zijn zwaren mantel afgedaan en er op aangedrongen, dat zij dien zou omslaan, zoodat haar hoofd er mee bedekt was als met een kap. Zoo was zij niet alleen beschut voor den regen, maar ook voor de blikken van een nieuwsgierige. Zij liepen voort in den motregen, door de vuile, glibberige straten, eenigszins verlicht door het licht, dat uit deuren en vensters viel, terwijl Rabecque hen van nabij volgde met 1 versterkt werd door nog enkele dames en hee ren. Ook werden er eenige nummertjes uit de bekende bundel: „Kun je zingen, zing dan mee!" gegeven, die dapper door het publiek werden meegezongen. De aangekleede worst woog 2 pond 1 gram en werd door Marie Vlaanderen ge- wennen. De hoofdprijs der verloting, het heeservies, viel op no. 179. De heer P. Kieft Pzn. was, evenals het vorige jaar, de gelukkige winnaar van de tulband, die onder de planteninzeoders ver- loot werd, De jongedames N. Pilkes en A. Vlaande ren deden een aardige voordracht, die de lachspieren danig in beweging bracht. In zijn slotwoord dankte de voorzitter, de heer J. Q. Borgwat, alien hartelijk, die mee- gewerkt hadden de tentoonstelling en de feestavond te doen slagen. Daarna werd er nog een poosje gedanst, waarmee't jaarlijksche feest een einde nam. UIT ST. PANCRAS. Op die bloemenkeuring op 29 Augustus, uitgaande van de Algemeene V'e- liging voor Bloembollencultuur te Haar; :haal- de onze plaatsgenoot de heer Jn. een getuigschrift van verdienste voor z nieuwe gekweekte Dahlia's, n.l. Dahlia (cactus) zaai- ling No. 16 en Dahila (pompon) Ludwig Emiel. Maandagavond waren wij in de gele- genheid de opening bij te wonen van het nieuwe vereenigingslokaal van de Ned. Herv. Kerk. Uitgenoodigd hiertoe waren de bestu- ren der verschillende vereenigingen op chris- telijken grondslag, benevens Burg, en Weth. Tevens waren aanwezig de aannemers van het werk, welke bij deze gelegenheid den dank hadden te aanvaarden voor de nette uitvoering van het hun opgedragene. Het gebouw kan werkelijk een sieraad worden genoemd, uitmuntend door eenvoud en aan- trekkelijkheid, waartoe vooral het schilder- werk, uitgevoerd in blauw-violet en beige kleur, heeft bijgedragen. Benevens een mooie vergaderruimte is zorg gedragen voor een viertal ingebouwde kasten, ter berging van de archieven der vereenigingen. De officieele opening had plaats met het zingen van Psalm 68 vers 10, waarna ds. Jellema voorging in gemeenschappelijk gebed. Het openingswoord, door dezen uitgespro- ken, werd ontleend aan 1 Koningen 8, ver- zen 22 tot 30. Naast een welkom namens Kerkvoogden en Notabelen werd dank ge- bracht aan alien, die aan de totstandkoming hadden meegewerkt. Hierna kreeg de bijeenkomst een meer in- tiem, feestelijk karakter, waarna nog door enkelen, namens hun corporaties, het woord werd gevoerd. Met den gewonen avondzang, Psalm 180 vers 1, werd de plechigheid besloten. Van den heer A. F. Blok vernamen wij, dat twee zijner leerlingen welke per corres- pondentie les haalden, te 's-Gravenhage slaagden voor de acte Nijverheidsonderwijs. UIT HEILOO. Op de a.s. Vrijdag te houden buitengewone ledenvergadering van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „Heiloo Vooruit" zal o. m. een voorstel van bestuur en commissie aan de orde komen om te votdoen aan de ver- lotingsvoorwaarden tot stichting en instand- hcuding van een sportgebouw en muziek- tent. Van andere zijde zal op deze vergadering worden voorgesteld geen verlotigen meer te houden en het batig saldo van de gehouden verloting te besteden voor den bouw van een muziektent en het resteerende bedrag voor andere doeleinden te bestemmen. UIT VEENHUIZEN. Na ruim zevenjarigen dienst heeft mej. H. Ochquee-Klomp wegens voortdurende on gesteldheid ontslag moeten nemen als schoolschoonmaakster alhier. De werkzaam- heden worden nu tijdelijk waargenomen door mej. de wed. J. Piers. UIT OUDORP. Dinsdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente in voltallige zitting. Aan de orde kwam eerst een verzoek van den heer S. Breeuwsma om vergoeding in de vervoerkosten van zijn kind, dat de Christe- lijke School te Alkmaar bezoekt. Het vervoer, dat per autobus geschiedt, kost 17,50 per kwartaal. Op voorstel van B. en W. werd besloten hierop afwijzend te beschikken, omdat de ge meente niet tot bijdrage verplicht is, daar het kind nog niet den leerplichtigen leeftijd heeft bereikt. Ingekomen was een schrijven van de ge- meente Alkmaar, met verzoek of deze ge- DOOZLN LLXE POST hebben wij steeds in circa 200 soorten voorradig. Moderns uitvoering. Lage prijzen. de paarden. Garnache begaf zich regelrecht naar zijn logement, de herberg van het Zui- gende Kalf, dat het voordeel had, gelegen te zijn vlak tegenover het paleis van den senechal. De stalknecht zorgde voor de paarden en de herbergier geleidde hen naar een boven- kamer, die hij ter beschikking stelde van ma demoiselle. Toen dat in orde was en Ra- becque op wacht was gezet, ging hij de noo- dige maatregclen nemen voor de reis die hem wachtte. Hij begon met hetgeen hij het nood- zakelijkst achtte. Hij stak dus over naar de woning van den Senechal en vroeg den heer De Tressan dadelijk te spreken. Binnen ge- laten in tegenwoordigheid van den heer Se- nchal, verbaasde hij dien gezetten heer, door de mededeeling, dat hij van Condillac was teruggekeerd met mademoiselle de la Vau vrage en dat hij nu een geleide kwam vragen om hen naar Parijs te vergezellen. „Want ik ben geenszins van plan te wor den blootgesteld aan maatregelen die de tijgerin van Condillac en haar zoon zeker van plan zijn te nemen om hum slcahtoffer terug te krijgen," verklaarde hij met een grimmig lachje. De Senechal kamde zijn baard en sperde zijn lichte oogen open totdat zij verdwenen in de kussens van zijn wangen. Hij was een en al verbazing. Hij kon het zich niet an- dfers verklaren dan dat de gezamt der ko- ningin bedrogen was. dezen keer met meer succes dan eerst. meente bereid Is de kosten ad J 109.96 per leerling te garandeeren voor twee kinderen uit deze gemeente, die de Handelsschool te Alkmaar bezoeken. De v oo r z i 11 e r deelde mede, dat deze 109.90 op de ouders worden verhaald. Bo- vendien zullen de ouders aan de gemeente Alkmaar het gewone schoolgeld moeten be- talen. Daarom werd op voorstel van B. en W. besloten, dat de gemeente Oudorp dit ge wone schoolgeld voor haar rekening neemt. Qp een verzoek van den directeur van het R. t(. Militair Tehuis te Amersfoort om een jaarlijksche subsidie van 10, werd afwij zend beschikt. Van Gedeputeerde Staten was een schrij ven ontvangen, waarin de gemeente Oudorp werd gemachtigd een regeling aan te gaan metde gemeente Alkmaar, tot het toelaten van leerlingen uit deze gemeente tot de Openbare Scholen te Alkmaar. De commissie, belast met het nazien der rekening van het Burgerlijk Armbestuur, het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf en de gemeenterekening, deelde bij monde van den heer Bruin mede, dat deze volkomen in orde waren. Na de behandeling van de verschillende punten der agenda bracht de voorzitter een woord van dank aan den Raad, voor hetgeen deze in de afgeloopen zittingsperiode voor de gemeente heeft gedaan en voor de eensgezinde samenwerking. Het deed den voorzitter leed. dat de heer Jac. Kunst in den nieuwen Raad geen zitting zal nemen, vooral omdat deze in de afgeloopen jaren heeft getoond ernstig de belangen der ge meente te willen behartigen. Bij de rondvrag zeide de heer J. Bruin: Naar aanleiding van het laatste raadsverslag van de gemeente Groot-Schermer wensch ik iets te zeggen. Dat de Raad van Oudorp be sloten heeft om voor elke aansluiting nkft meer dan 10 te geven, juich ik nog toe. om- reden de burgemeester van Groot-Sehernwt mij onder getuigen heeft verzekerd, nimmei om bijdragen van ons te komen vragen, zo< kleir.geestig waren ze niet. Hierna werd de vergadering gesloten. UIT AKERSLOOT. De heer J. Sernee, hoofd der R.-K. lagere school alhier, is ter gelegenheid van den yerjaardag der Koningin benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. UIT HEER-HUGOWAARD. Bij den Zondag j.l. gehouden grooten wed- strijd te Beverwijk werd door ons ianfarn- corps ,,H. H. G. O." den eersten prijs be haald met 267 punten, wd een Dewijs, dat de leden onder de uitstekende leiding van den heer Anderson ernst maken met de instudee- ring en het geregeld bijwonen der repetities. Binnen enkele dagen zal een vergade ring worden gehouden ter vaststelling van een reglement en polisvoorwaaiden voor een R.-K. vereeniging voor ziekenhuisverple- ging. Ingeschreven konden worden 1040 be- talende leden, tegen ruim 300, die in de ter- men vail en voor gratis verzekering. Bgrmeai 1 a nd INSPECTIE M. O. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft met ingang van 1 Oc tober a.s. zijn beschikkingen van 8 Nov. 1926 No. 10821, afd. M. O., en No. 2187, afd. H. O., ingetrokken. Bepaald is, dat voor het toezicht op: A. 1. de H. B. S. met 5- of 4-j. c., die opleiden: voor het eindexamen, bedoeld in art 57, on der b, der M. O.-wet, met inbegrip van de afdeelingen. dier scholen, die opleiden voor het eindexainen, genoemd in het K. B. van 21 Dec. 1923 No. 16; 2. de H. B. S. met 3-j. c., met uitzondering van die, welke den on derbouw vormen van een hoogere handels school; 3. de H. B. S. en de middelb. scholen voor meisjes; 4. de cursussen ter opleiding voor akten van bekwaamheid tot het geven van M. O. (met uitzondering van die voor de akte teekenen en boetseeren M. O.); B. 1. de handelsscholen en andere inrichtingen voor handelsonderwijs, met uitzondering van de Handelshoogeschool te Rotterdam en de Handelsfaculteit van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; 2. de aan lycea, H. B. S. en middelb. scholen voor meisjes verbonden handelsscholen of handelsklas- sen; 3. de H. B. S. met 5- of 4-j. c., die uit- sluitend opleiden voor het eindexamen, ge noemd in het K. B. van 21 Dec. 1923 No. 16; 5. de cursussen tot opleiding van leerkrach- ten voor het handelsonderwijs; het Rijk wordt verdeeld in vijf inspection. De eerste inspectie zal omvatten de on- derwijsinrichtingen, bedoeld onder A. 1 tot en met 4, in de provincien Noord-Brabant, Utrecht en Limburg; de tweede inspectie die in de provincien Zuid-Holland en Zeeland; de derde inspectie die in de provincien Gel- derland en Noord-Hollaod; de vierde in spectie die in de provincien Friesland, Gro- ningen, Drente en Overijsel; de vijfde inspec tie de onderwijsinirichtingen, bedoeld onder „Ik begrijp dus," zei hij zonder te kennen te geven wat er bij hem was opgekomen, „dat u het jonge meis]e door geweld of beleid hebt ontvoerd." „Door beide mijnheer," luidde het korte antwoord. Tressan ging voort met het kam- men van zijn baard en dacht over den toe- stand na. Indien de zaken inderdaad zoo stonden, kon het niet beter zijn uitgevallen naar zijn smaak. Hij had er hoegenaamd de hand niet in gehad. Hij had meegeloopen met den baas en gejaagd met de honden en geen der beide partijen kon hem iets verwij- ten. Zijn bewondering en eerbied voor mijn heer de Garnache nam meer dan gewoon toe. Toen de onbezonnen Parijzenaar hem dien middag verlaten had, met het plan zijn boodschap zelf op Condillac te gaan doen, had Tresan weinig hoop gehad hem ooit le- vend weer te zien. En toch stond hij daar voor hem even kalm en bedaard als ooit en vertelde, dat hij heel alleen had ten uitvoer gebracht wat een ander geaarzeld zou heb ben te durven ondernemen, met een heel re giment achter zich. Tressan kon zijn nieuwsgierigheid niet be- dwingen en vroeg nadere bijzonderheden om- ffent het geval en Garnache onthaalde hem op een kort verslag van hetgeen er had plaats gehad. En toen de Senechal tot het be- sef kwam dat Garnache hem inderdaad over- troffen had in scherpzinnigheid, nam ziji verbazing seeds toe. Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5