DAQBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 205 Dit FesfSff nli 2 6"la3en, v no'nUgft negien en tWThfTgste Jaa^ganf 1927 Deze Coarant wordi ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nilgegeven. ibonnementsprijs bi] vooruitbetaling per 3 maanden voor Allaaaar /2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewirjsnnmmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlfeNi Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar pfaatMlfc Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdnikkerfj r/b HfiRMf. CQftTMifBGffc Voordam C9. Dfreoteuri G. U, KRAK. DOHDERDA& Telef.nr. Adrafnfsfraffe 3. Telefoonnr. Redactle 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA. ■EMS 1 SEPTEMBER Dagelijksch overzichi. De a.s. Volkenbonds-vergade. ring. Het Congres der Inter- parlementaire Unie geeindigd. Door velen wordt het als een veeg teeken fteschouwd, dat zoo kort voor de VoJken- bondsvergadering die morgen te Geneve pen aanva-ng neernt zoo kort tevens na bet bedanken van de Jouvenel als Fransch Volkenbondsgedc-legeerde, ook Lord Cecil weigerde voor Engeland naar Lausanne te [gaan. Immers zoowel Cecil, als de Jouvenel jiebben, zooals wij meldden, slechts bedankt omdat zij zich niet 'kunnen vereenigen met de wijze van voeren der ontwapeningspolitiek. Weliswaar heeft Baldwin op Cecil's uit- voerige motiveerimg van zijn aftreden als [Engelsch minister en Volkenbondsgedele- igeerde zeer optimistisch geantwoord, doch pet is aan den vooravond van de vergadering van den Volkenbond geen gelukkig teeken, dat Cecil het n-oodig acht, in de openbaar- Jieid rekenschap af te 1 eggen van zijn werk en bedoelingen. Wanneer dit alles binnens- Jcamens ware afgehandeld of gesust, dan zou er weinig veranderd zijn Wat Cecil zodwel als De Jouvenel echter wenschen is juist, dat de openbaarheid zich zal bemoeien met deze aangelegenheden en door bespreking verandering zal brengen. De Volkenbond is een lichaam van open baarheid en het is goed, dat deze dingen eens opemlijk besproken worden. Maar het zou bet-er zijn, wanneer daartoe een andere tijd ware gekozen dan vlak voor de vergadering van dezen herfst, die onwillek-eurig den te- rugslag zal moeten ondervinden van deze gebeurteuissen. Slechte voorboden zijn er overigens meer. De moeilijikheden over de ontruiming van het Rijnland zijn er maar een van. Met beet, dat Chamberlain met Briand daarover van fedachten zou wiss-eieti tijdens de reis via arijs naar Geneve. Wat den Raad en de As- semblee betreft, verwacht men, dat de ver- gad-L ring-en ditmaal drie weken zullen du- ren. De Raad zal rapporten in ontvangst nemen van verschiilende commissies, o.m. de economische, terwijl ook de Roemeensch- H-on-gaarsche kwestie zal worden bespro ken. Een andere kwestie vormt die van Dan zig. Er zijn er verschiilende onderdeelen van. Daar is in de eerste plaats de beper- ki-ng der vrijheid van het vervaardigen van vliegtuigen en verder die van het vervoer van het Poolsche oorlogsmateriaal door het gebied van Danzig en daarmee v-erbonrien die van de cpsiaoplaais van Poolsch oorlogs materiaal op de westerplatzte. De Volken- bondscommissaris Van Ham-el heeft hierover reeds een beslissing geveld, die door de re geering van Danzig niet aanvaard werd. De Assembiee in het bijzonder zal zich hebben bezig te houden met de keuze van drie led en voor een jaar van den Raad, wel- ke het vorige jaar verkozen werden, n.l. Bel gie, San .Salvador en Tsjecho-Slowakije. Vocrts komen verschiilende voorstellen in beha-ndeling, o.m een Engelsch ontwerp, te doen uitmaken, welke aangelegenheden be- hooren tot de conipetentie van den Bond Een besluit der corrmissie had tot strekking, dat de Bond zich .had te onthouden van werk- zaamhedeni, die hem zouden kunnen aflei- den van zijn hooge taak, de voorbereiding van den wereldvrede en de bevordering van de samenwerking der volken tot vreaelieven- den vooruitgang. Hpt congres van de Inl?rparlementaire Unie te Parijs is aiweer ten einde. Waeneer men rekent, dat de meeningen herhaaldelijik fel tegen elkaar zijn opgeloopen en dat er eenige malen een scheiring dreigde, dan mag het feit. dai m u ten slofte in alien vrede uit elkaar is gvraan, voldoerdng wek- ken. De prijs van dit resultant is echter dat het zich tot weinig pcsitkve beslucen en uit- spraken heeft kunnen opwerken, daar de .ie- teligs'e kweSties i.r geschoven zijn. Belgie gaf in c. opzicht een goed voor- beeld, door af t. zien van de door senator Magnctte ingediende inotie, waarin de scherfding van Belgie's peutraliteit in 1914 nog eena veroord-eeld werd, als grondslag voor ten uitspraak, dat de Internationale verdragen geeerbiedigd moeten worden Baron A'delsward, de congres-voorzitter, wist den vrede, die door de motie bedreiga werq\ te bewaren door een uitsprdak, dat het rcchf de plaats van het geweld moet in- nemen 1 dat arbitrage en niet oorlog het aatste wo rd raoest vormen bij de betrek- kmgen tusschen de volkeren. De Bel ische deiegatie, die al uit elkaar was gevallen, omdat een deel het congres wilde verlaterp, herstelde zich weer en trad opmeuw in haar geheel tot de Unie toe, het- geen voorzeker als een succes voor den voorzitter beschouwd mag worden. Op het gebied van het ontwapenings- vraagstuk is het elan, waarmee het inge diende technische ontwapeningsplan aanvan- kelijk was aangep ikt, allang gebroken door de bezwaren die van alle kanten rezen. Men heeft zich ten slotte bepaald tot een motie, die van gelijke strekking was als de door Adelsward tot de Belgen gerichte wool-den, die door de Duitsche deiegatie warm waren ondersteund. De tekst van die motie beveelt aan de regeeringen aan, dat zij alle midde len krachtig gebruiken, die in haar macht staan, om in geval van geschillen tusschen staten zijn toevlucht te nemen tot arbitrage, om iederen staat zijn veiligheid te verzeke- ren en zoodoende de algemeene beperking van de bewapening te bevorderen, Het resultaat van het congres is, wat de vredesbeweging betreft, dus, dat men het arbitragebeginsel krachtig zal blijven voor- taan, maar dat men het onder de gegeven omstandigheden niet aandurft, de openbare meening, van de volksvertegenwooraigingen uit, met de propaganda voor een kant en fclaar ontwapeningsplan te bewerken. Hetgeen ongetwijifeld in overeenstemming is met het niet zeer opwekkende stadium, waarin het ontwapeningsvraagstufc op het oogenblik verkeert. Buitenland VOLKENBOND. EEN MISVERSTAND. Gistermiddag heeft de voorzitter der ver- keersconferentie den gedelegeerden en het bureau der conference een diner aangebo- den. Bij het dessert werd en toast op zijn gezondheid uitgebracht, daar hij juist dien dag zijn verjaardag vierde. De voorzitter der conference dankte en zeide, dat er heden aanleiding bestond om ook op een andere gezondheid te drinken en tot veler verwondering bracht hij dan een toast op de koningin van Belgie uit. Hij had een hoffelijk gehoor en de Belgi- sche gedelegeerde dankte op elegante wijze voor de hulde, aan zijn vorstin gebracht, doch deelde tevens deh gasten mede, dat de verjarende koningin Wilhelmina was en hij noodigde alien uit het glas op te heffen op de gezondheid van koningin Wilhelmina. Prof. Eysinga dankte voor deze hulde. CHINA. CONVOOI OP DE JANG TSE BESCHOTEN. De Engelsche kanonneerboot „Cockehafer" heeft het vuur beantwoord van Chineezen, die van Morrison Point een convooi beschoten, dat de Jang tse afvoer. De kanonneerboot werd door een granaat getroffen, die echter slechts lichte schade tocbracht. Een matroos werd licht gewond. DUITSCHLAND. DU1TSCHLAND EN FRANKR1JK. Verklaringen van Loebe Loebe, de voorzitter van den Duitschen rijksdag, heeft een onderhoud gehad met een redacteur van de ,,Petit Parisien", waarin hij o.a. zeide, dat de eerste etappe, die thans ach- ter den rug ligt, die van het tot stand brengen van overeenstemming tusschen Frankrijk en Duitschland en van de onderteekening van het Fransch-Duitsche handelsverdrag is ge- weest. De tweede etappe zal die van de algeheele ontruiming van het Rijnland moeten zijn. De derde etappe zal komen, als Frankrijk en Duitschland niets meer van elkander te vorderen zullen hebben en beide land-en zich gemeenschappelijk voor de oplossing va.i nieuwe intemationale vraagstukken gesteld zullen zien. Wat het vraagstuk van Duitschlands Cos- telijke grenzen betreft, wees Loebe er op, dat het Duitsche volk eensgezind een wijziging van deze grens verlangt. Natuurlijk moest deze wijziging langs vred-elievenden weg en via den volkenbond tot stand komen. Nu het handelsverdrag met Frankrij-k tot stand is gekomen, is het gewenscht, dat er ook een economische overeenkomst met Polen tot stand komt. Wat de aansluiting van Oosten- rijk aan Duitschland betreft, verklaarde Loe be, dat hij als vcorstander daarvan deze aan sluiting wenscht, doch deze slechts op vrede- l evende wijze tot stand gebracht wil zien. DE VLAGKWESTIE. Te Miinchen De vereeniging van hotelhouders te Miin chen heeft gisteren vergaderd en besloten een telegram van solidariteit te zenden aan haar Berlijnsche collega's. Ook de Munchener hotelhouders willen in den vlaggestrijd geen partij kiezen en zullen daarom voorloopig heelemaal niet vlaggen. Gemeld wordt overigens nog dat bij de aankomst van de vliegers Brock en Schlee op het vliegveld te Miinchen naast de Ameri- kaansche wel de Beiersche vlag, maar niet de rijksvlag wapperde. Ook hier is in den ge- meenteraad een kort debat over de vlagkwes- tie gehouden. Scharnagel, de eerste burge- meester verklaarde het zwart-rood-geel als rijkskleur te erkennen, doch tevens erkent hij het zwart-wit-rood als de kleuren van het oude rijk, die men dankbaarheid verschuldigd is en in eere dien-t te houden. Als er een voor- stel mocht worden ingediend om beide vlag gen uit te steken zal de burgemeester er voor siemmen, Bij het aanstaande bezoek vgn dc Amerikaansche journalisten zal alleen de Bei ersche vlag worden uitgestoken, daar dit be zoek speciaal de Beiersche hoofdstad geldt. Een voorstel van de sociaal-democraten om ook de rijksvlag uit te steken werd verworpen FRANKRIJK. E'EN REDE VAN BRIAND. Aan een feestmaaltijd ter eere van de deel nemers aan de Interrarlcmentaire Confercn Ce heeft Briand een groote redevoering ge houden. Hij sprak zijn blijdschap erover uit, dat door het streveri en de werkzaamheden der confcrentie en haar invloed op de open bare meening dagelijks het terrein, waarop de regeeringen haar invloed kunnen uitoefenen, wordt vergroot. Het doel der Interparlementaire Unie, al dus Briand, is zonder in botsing te komen met dat van een politiek organisme als de Volken bond, het werk van den bond te vergemakke- lijken en aan te vullen door moreelen steun. Alle psychologische factoren zijn onontbeerlijk voor de verwezenlijking van de grootste plan- nen der regeeringen. De Volkenbond is dc hoogste politieke en juridische instantie maar de kracht zijner beslissingen blijft in aller- laatste instantie aan de goedkeuring der menschheid onderworpen. Briand herinnerde cr aan, dat hij te Geneve een algemeen protocol trachtte te verkrijgen, dat de wereld de verzekering zou geven van de uitbreiding der collectieve waarborgen tegen a-lle aanvallers, maar de vele bezwaren dwongen hem het terug te nemen, om het te zien vervangen door minder uitgebreide ac- coorden tusschen de landen, die het meest rechtstreeks zijn blootgesteld1 aan gevaren voor conflicten, welker bepalingeti en .scheids- rechtelijke procedure in de plaats stellen van den oorlog en elke toevlucht tot geweld aan alle grenzen van Europa uitdru-kkelijk buiten- sluiten. Briand erkent, dat Duitschland door aan die accoorden deel te nemen en de ver- plichtingen ervan te aanvaarden grooteu we- zenlijken moed en een vredelievenden geest heeft getoond. Opdat de volken zich in werkelijkheid de voordeelen van een vrede verzekeren, aldus Briand, is het noodzakelijk, dat zij' zich be- wust zijn van de eerbied aan de conventies verschuldigd en dat zij hun regeeringen de eerbiediging der conventies als een vasten stelregcl doen aannemen. Zij moeten zich met hun geheele ziel neerleggen bij de wet, dat een ,,papieren grens", bij conventie vastgesteld, heili-g en onaantastbaar is. De vrede is een vitale noodzakelijkheid, welks organisatie een dringende plicht en ver- plichting beteekent. Wie den vrede wil dienen, aldus minister, meet bereid zijn twee fronten het hoofd te bieden. Hij moet ten ee. ste in staat zijn de vooringenomenheid en het wantrouwen van zijn landgenooten te bestrij- den en ten tweede het buitenland moeten kun nen overtuigen van zijn goede trouw. Het Frankrijk dat werkt op velden en in fa- brieken, wenscht vurig den vrede. Spreker noodigt de gedelegeerden uit er naar te stre ven, dat de volken elkaar leeren kennen en be- grijpen, het herstelwerk voort te zetten in sa menwerking met den Volkenbond, welke reeds talrijke bedreigingen heeft afgeweerd en de intemationale atmosfeer heeft opgehel- derd. Onder de huidige omstandigheden is de vrede, niet alleen de rede tusschen de volken, maar ook de sociale vrede, de beste barricade; achter welke de beschaving kan worden ver- dedigd, de sterkste slagboom tegen den bur- geroorlog, tegen barbaarschheid en anarchie. DE BOSCHBRANDEN AAN DE RIVIERA. De boschbranden aan de Riviera duren maar steeds voort. De groote droogte, ge- paard met krachtige wind, maakt dat zij da- delijk grooten omvang aannemen. Zondag is er weer een ernstige brand uitgebroken tus schen kaap Martin en Roquebrune aan de Grande Corniche, den schitterenden hoogen weg tusschen Nice en Menton. Ondan-ks de hardn-ekkige pogingen van drie bataljons troepen was men Dinsdag het vuur nog steeds niet meester. De Mont Agel met het daarop gelegen fort en de golfbaan van Monte Car lo loopen ernstig gevaar. ENGELAND. DE RELLETJES TUSSCHEN HINDOES EN MOSLEM. Te Cawn-pore zijn weer ernstige gevechten geleverd tuschen Hindoes en Mohammeda- nen, waarbij 50 slachtoffers gevallen zijn. Een ruzie tusschen een Mohammedaansehe karrevoerder en een Hindoeschen winkelier over een vrachtprijs was de aanleiding. De strijd duurde een dag en een nacht. Ook te Bareilly, de hoofdstad van dfe ver- eenigde provincies, zijn onlusten voorgeval- len. DREIOENDE SPOORWEGSTAKING IN AUSTRALIA Ook een kabinetscrisis is niet onmogelijk. Naar Reuter uit Bisbane meldt, dreigt er een ernstige botsing tusschen de Australi- sche regeering en de vereenigin-g van spoor- wegpefsoneel. De arbeiders maken toebe- reidselen om het heele verkeer tot stilstand te brengen. Naar de Daily News meldt, vindt het con flict zijn oorza-ak in Queensland, waar McCormack, de premier van de arbeidersre- geering, gedreigd heeft tegen Zaterdag alle leden van de vakvereeniging van s-poorweg- arbeiders uit te sluiten, omdat zij geweigerd hebben goederen te vervoeren naar een sui- kerfabriek te Zuid-Johnstone, waar al ge- ruimen tijd een werkstaking heerscht. De spoorweglieden hebben besloten tot het uiterste vol te houden en de Zeeliedenver- eeniging te.Brisbane heeft besloten de kust- vaart te staken. In het Noorden van Queens land1 is de staking op de spoorwegen al be- gonnen. De strijd gaat feitelijk tusschen de gema- tigden in de arbeiderspartij, waartoe McCormack behoort en de extremisten. Daar een deel van zijn partij in het parlement wei- gert den premier te volgeu, vreest men ook voor een kabinetscrisis. NA LORD CECIL'S AFTREDEN. Waarcm Egeland geen alles-om- valtende aroitrage-traitatcn met Nederland en Z w User [and wilde sluiten. De diplomafieke medewerker van de Daily Telegraph schrijft in een beschouwing over't heengaan van Lord Cecil: ,,'t Is onge- twijfeld waar dat kortgeleden in het buiten land teleurstelling is gewekt door de weige- ring van Engeland om allesomvattende ar- bitrage-tractaten met zulke sta-ten als Neder land en Zwitserland te sluiten. Het antwoord van de regeering is dat, indieri Engeland de Nederlandsche en Zwitsersche desiderata had vervuld, het niet had kunnen weigeren zijn tractaten met alle andere landen in den- zelfden zin te wijzigen. Deze positie moge onbevredigend zijn, maar is grootendeels te wijten aan de bijzonU rc structuur van het Britsche rijk." RUSLAND. SOVJET-REGEEIaNG EN KERK. Zooals be-kend is, heeft de sovjet-regee- ring eenigen tijd geleden een groot aantal Russische kerkvorsten, o.w. eenige metropo- liet-en (zoo iets als kardinalen in de Room- sche kerk), gearriest-eerd en naar verschiilen de oniherbergzame oorden verban-nen. Onder de gearresteerden bevond zich ook de plaats- vervanger van wijlen patriarch Tiehon, dus het hoofd van de Russische kerk. De sovjet- regeering knoopte met dezen metropoliet Sergiej (Sergius), onderhandeli-ng-en aan en deze hebben ten slotte tot een accoord geleid. De overeenkomst is een compromis, waar bij beide pa-rtijen conc-essies moesten doen De Russische kerk moest zich verpl-ichten loyaal t-egenover den sovjet-staat te zijn en aan haar priest-ers elk-e samenwerking met d-e tegensta-nders van het tegenwoordige regime te veroieden. In ruil daarvoor kree-g de k-erk een zek-ere mat-e van bestaanszeker- heid. De gearr-esteerde -bisschoppen worden nu vrijgelaten en binmen afzienbaren tijd zal de kerk zelfs v-erlof krijgen een concili-e bij een te ro-epeni voor de verkiezi-ng van een nieuwen patriarch of een college, dat den patriarch zal vervangen. Metropoliet Sergiej heeft nu een berder- lijk schrijven tot alle Russische pri-esters g-e- richt, waarin hij1 op het nakomen van de voorwaarde-n van de overeenkomst aaudringt en elken ongehoorzameni pri-ester met ont- slag bedreigt. Ook metropoliet Jewlogiej (Eulogius), het can-onieke hoofd van de Russische kerken in West-Europa, heeft een dergelijk schrijven van metropoliet Sergiej ontvangen. D-e plaatsvervanger van den pa triarch eischt van metropoliet Jewlogiej, dat hij zich aan den geest der overeenkomst met de sovj-et-regeering zou houden en elke sa menwerking tusschen de In het buitenland toevende Russische geestelijken met d-e te- genstanders van de sovjet-regeering ten strengste zou verbieden. Indien metropoliet Jewlogiej gehoorzaamheid aan metropoliet Sergiej weig-ert, zal de synod e d-en ong-ehoor- zame afzetten en dan zal metropoliet Sergiej van Moskou uit de Ru-ssische kerken in het buitenland besturen. Het is vrijw-el zek-er, dat metropoliet Jewlogiej aan het bevel van metropoliet Sergiej zal gehoorzamen, waar toe hij krachtens zijn eed trouwens ook v-er- plicht is. De strijd tus-schen de aanhan-gers van metropoliet Jewlogiej en die van metro poliet Antoniej zal daardoor echter nog heviger worden. Nu is een sch-euring in de Russische kerk in het buit-enland vrijwel on- vermijdelijk g-eworden. TSJITSJERIN EN LITWINOF. Naar de Roel meldt, wordt de verhouding tusschen Tsjitsjerin en Litwinof steeds scher- per. Tsjitsjerin verwijt Litwinof, dat hij een „alarmeerende en onverstandi-ge politiek" voert, speciaal ten opzichte van Polen. Naar men zegt, heeft het maar weinig gescheeld of, tengevolge van het optreden van Litwinof was een ernstig conflict met Polen in het leven geroependie persoonlijke bemoeii'ngen vanTsjitsjerin hebben het gevaar echter be- zworen. Het politiek bureau heeft zich on- voorwaartielijk yerqenigd met de verzoenings- gezinde politiek van Tsjitsjerin, die het onde? de huidige omstandigheden de eenig aangei wezene acht, over welk feit Litwinof zeer weii nig gesticht is. A ITALie. CIOLITTI BIJ DEN KON1NG. Een aanklacht tegen het fascisms. Het antwoord van den vorst. Een speciale correspondent van de „Daih Chronicle" zendt't volgend relaas aan zijn blad over een onderhoud, dat de Italiaansche oudpremier Giolitte dezer dagen moet hebben gehad met den Italiaanschen koning. Ter voorbereiding van dit onderhoud heefi Giolitti een reeks conferenties gehouden mel zijn politieke vrienden, salandra, Salori, Or lando en Bonomi, over den huidigen toestand van Italie. De conclusie dezer bijeenkomsten was, dat Italie's positie, in economisch, zoowel als in politiek opzicht, uiterst precair is. Giolitti werd door zijn vrienden naar hel paleis afgevaardigd, om den koning op de na- derende catastrofe attent te maken. Koriing Victor ontving zijn bezoeker in te gen woordigheid van generaal Badoglio, chef van den generalen staf. Signor Giolitti onderhield den vorst gerui- men tijd over de gevaren, welke z.i. Italie be- dreigen. Hij wees er op, dat, naar het oordeel van voor aanstaande zakenmensehen, de fascis- tische autoriteiten een soort economisch bol- schewisme over het land hadden gebracht, teneinde aldus het anta-gonisme van de arbei- ders-klasse tegen hun bewind te verminderen. Ook moet de ex-premier hebben meegedeeld, dat sommen van 30 millioen lire per jaar door de fascisten worden uitgegeven, voor be- scherming van de grens tegen anti-fascistische invallen; 50 millioen zouden worden besteed voor politieke spionnage. Deze bedragen wor- den uitgegeven door de fascistische „militia" welker economisch beheer absoluut zonder controle is. De fascistische militie vordert verder 153.000.000 lire voor onderhoud en 10.000.000 voor speciale diensten. Van deze uitgaven wordt geen rekenschap gegeven in de ministerieele budgetten; maar zeker is, volgens Giolitti, dat zij een ernstige bedreiiging vormen voor het economisch levett des landis. Ten slotte moet de ex-premier zijn beklag hebben gedaan over de perscensuur, die alle critiek zelfs de meeste redelijke, onmogelijk maakt. Hij wees ook nog op de toenemende ontevredenheid onder het volk en de h an dels? depressie. De koning, die met groote oplettendheid, het expose van zijn voormaligen eersten mini ster had gevolgd, antwoordde, toen deze uit- gesproken had: r „Uwe mededeelingen zijn zeer belangwek- kend. Ik moet u er evenwel aan herinneren, dat ik een constitutioneel vorst ben, en ik wil niets doen, om den tegenwoordigen toestand te wijzigen, temeer waar er een formeel par lement bestaat. Ik moet hieraan toevoegen, dat ik, zoo ooit een partij, die aan het bewind is, mij van den troon wil iagen, ik niets zal doen, om zulks te beletten". Eigenaardig is, dat de stafchef, generaal Badoglio, bij dit onderhoud moest tegenwoor- dig zijn. Zooals men weet, was het deze, die, toen Mussolini met zijn zwarthemden naar Rome opfrok, den koning orders vroeg. Zoo de vOrs' den oorlogstoestand wilde proclameeren.^eid- hij bij die gelegenheid, zou hij in 48 uren tijd; met heel de zwarthemden beweginv afeere kend hebben. De koning weigerde echter den oorlogstoe stand af te kondigen en zoo kon Mussolini zonder bloedvergieten de maeht in handen ne men. Generaal Badoglio bleef echter stafchef. HONGARIJE. VIJANDELIJKE BETOOGING TEGEN HONGARIJE. Naar d-e „Pesti Hirlap" verneemt, hebben Zondag j.l. twee luchteskaders, een Tsjecho- Slowakisch en een Joegoslavisch, elk uit zeven vhagtuigen bestaande, boven Hongarije „ge- manifesteerd". De Tsjecho-Slowakische machines vlogen over Raab, de Joegoslavische over de Zuidelij- ke gebieden, tusschen Szegedin en Funfkir- chen. Roemenie nam aan deze betooging nie deel. Twee Joegoslavische vliegers moesten eei noodlanding doen op Hongaarsch gebied. Om trent het lot dezer mannen is niets bekend. Men beschouwf deze vertooning als een antwoord op de Hongaarsche propaganda voor herziening van het verdrag van Trianon l POLEN. i OVE R STROOMI NO EN IN POOLSCH GALICIe. Schade aan de naphta-industrie Dooden en dakloozen. Het naph-ta-gebied van Boiyslaw (Poolsch Galicie) is, naar gemeld wordt, door een oyerstroomingsramp geteisterd. Veracheide- ALKMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1