Alkmaarsctie Gourant MARTIN'S VERJ0NCINCSKU11R. EEIIILLETON. Henderd negen en twlntigsta jaargang. Vrifdaa: 2 September. Handelsavondschool. Alkmaar. CURSUS 1927/1928. De DIRECTEUR dezer school brengt ter algemeene kennis, dat de toelatingsexamens zullen worden gehouden op DINSDAG 6 en DONDERDAG 8 SEPTEMBER a.s., tel- kens orn half zeven's avonds in het gebouw der School (Doelenstraat, hoek Ged. Nieuwe- sloot) en dat de lessen worden hervat op VRIJDAG 9 SEPTEMBER a.s. Zij, die geen persoonlijk bericht van onder- geteekende hebben ontvangen, zijn zonder ;xamen toegelaten. Alkmaar, 1 September K27 De Directeur der Handelsavondschool, 1 J. H. DE GROOT. NAJAARS-VEEMARKTEN. De DIRECTEUR van het MARKTWEZEN te ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat onder voorbehoud van goedkeuring door de Kroon, met afwijking van de bij Raadsbe- sluit d.d. 29 November 1923 vastgestelde Verordening op de Veemarktcn, de TWEEDE NAJAARSMARKT VOOR PAARDEN en de NAJAARSMARKT VOOR RUNDEREN in yerband met het samenvalkn van de NA JAARSMARKT VOOR RUNDEREN met dlen R. K. feestdag van Allerheiligen, zullen zullen plaats hebben onderscheidenlijk op MAANDAG 24 OCTOBER 1927 en op .DINSDAG en WOENSDAG 25 en 26 OC TOBER 1927. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Radio-hoekje Zaterdag 3 September. Hiiversum, 1060 M. 12.— Politieberich- ten. 12.352.— Lunchmuziek door het Tria non-trio, piano, viool en cello. 2.4.Aan- sluiting van de Cinema Royal te Amsterdam Een middag filmmuziek. Orkest onder leidinr yan Hugo de Groot. 4.-6— Dansmuzie door „The Russian North Star Orchestra", onder leiding van Gregoire Nakchouian, vanuit het Kurhaus te Scheveningen. 6. 7.45 Concert door het A. N. R. O.-orkest. Mevr. Adrienne Haakman, piano. 7.45 Poli- tieberichten. 10.30 Persberichten. 8.10 VARA-avond. Daventry, 1600 M. en Londen, 361 M 12.202.20 A. Brown's kwintet en solisten, sopraan en viool. 3.20 Licht orkestconcert. Orkest en solisten, sopraan, bariton en viool. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Tijks., weerbericht en nieuws. 7.05 Het kwin tet. 7.20 Causerie 7.35 De suites van Han del. 7.50 Orkestconcert. B. Hooper, tenor. 8.35 De Charlestonf allies, van het Pier-pa- viljoen. 9.20 Weerbericht en nieuws. 9.40 Mr. Hughes leest uit zijn werken voor. 9.55 Orkestconcert. 10.50—12.20 Dansmuziek.. Parijs ,JZadie-Paris", 1750 M 10.05 11.20 Concert. 12.50—2.10 Concert. Popu late muziek. 5.05—5.55 De Homonyme jazz. Dansmuziek. 8.20 Causerie. 8.5010.50 Galaconcert. Orkest en artisten uit de Parij- zer theaters en»concertzalen. Langenberg, 469 M., Miinster, 242 M. en Dortmund, 283 M. 1.302.50 Orkestcon cert. 5.50—6.50 Orkestconcert. 8.50 Vroo- lijke avond. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 12.20 8.05 Lezingen en lessen. 8 20 Populair or kestconcert. Orkest onder leiding van Bruno Seidler Winkler. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.50 Rijn en Wijn. Or kestconcert. 5.35 Orkestconcert. 6.20 Vroolijk concert. 8.20 „Heimatlieder der Somali", Zang door Somalinegers van Hagenbeck. 9.20 Exotisch Cabaret. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Kurhausconcert. 10.5011.20 Dansmuziek. ProvinciaaB nieuws UIT HARENKARSPEL. De raad dezer geraeente vergaderde Woensdagmiddag voltal.lig. 1. Ingekomen stukken: a. verzcekschrift van A. van Dijk, ambte- naar ter secretarie, om verhooging van sa- laris b. verzoekschrift van het fanfarekorps St. Hildegardus te Tuitjenhorn, om de subsidie aan die vereeniging te verhoogen tot 100. c. Verzoekschrift van een R. K. Militalre Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C. M. G. d. W. 91) „Ik verzeker u, dat het zoo is noch in het posthuis, noch in een van de herbergen, waar ik geweest ben, kon ik een paard krij- gen." ,,Mijnheer Garnache," riep zij uit, „daar zie ik Condillacs hand in." „Hoe zoo?" weer was die ongeduldige klank van zooeven in zijn stem. „Ze zijn u voor geweest. Zij traehten u hier te houden ons in Grenoble te houden'. „Maar waartoe dient dat?" vroeg hij met toenemende ergernis. „De Auberge de France ,;1 ieeft beloofd mij morgenochtend een riituig 1 e bezorgen. Wat kan het hun te Condillac iielpen ons een nacht hier te houden?" „Zij hebben het een of ander plan. O mijn heer, ik ben zoo bang." „Zet dien angst van u af," antwoordde hij luchthartig en om haar gerust te stellen voeg- de hij er glimlachend bij„Wees maar gerust, Rafoecque en ik en de soldaten, zullen goed op u passen. Er blijft den heelen nacht een wacht in de gang staan en Rarecque en ik zullen beurt om beurt voor schildiwacht speten. Zal dat u nu nog geen rust geven?" ,,U is erg goed", zei ze en haar stem trilde van gevoel en echte daakbaarheid. Toea hji vereenrgftig re "Amersfdorl am nnancieeien steun voor de exploitatie van een militalr tehuis; d. verzoek van de afd. Harenkarspel van het Witte Kruis om de subsidie voor wijk- verpleging voor 1928 te splitsen in 800. voor wijkverpleging en 400.voor de tu- berculosebest rijding Deze stukken werden tot de behandeling van de begrooting uitgesteld. e. Goedkeuring op de verordening tot be- paling van het minimum-vetgehalte voor consumptiemelk; f. bericht van den in&pecteur der Dir. bel. in de 2e Inspectie te Alkmaar, dat de op- brengst van de gem. inkomstenbelasting bedraagt f 19313.24; g. jaarverslagen over 1926 van den Keu- ringsdienst voor waren en het Prov. Water- leidingbedrijf. Deze stukken werdtn voor kennisgeving aangenomen. Bij de vaststelling van een suppl begroo ting voor 1927 brachial B. en W. in herin- nering, dat bij de vaststelling van het verm, cijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelas ting voor 1927/'28 reeds in beginsel is be- sloten om van het vermoedelijk batig sal do van den dienst 1926 een bedrag van 4500 over te schrijven op dien dienst 1927, tenein- de daardoor het vermenigvuldigingscijfer te beperken tot 1.10. Voorgesteld werd nu zoowel die overschrijving alsmede het' aan- brengen van een paar aanvullingen van de begrooting suppletoir te regelen. Aldus werd besloten. Voorgesteld werd in den a.s. winter aan de school te Dirkshorn wederom een cursus voor voortgezet onderwijs te doen geven en daarvoor te benoemen den heer R. van der Laan, hoofd dier school, en mej. B. Joosten, onderwijzeres. Laatstgenoemde uitsluitend voor het onderwijs in de nuttige hancr- werken. Zonder bespreking werd overeenkomstig het voorstel besloten. Voorloopige vaststelling der rekeningen van de gemeente, het Burgerlijk Armbestuur en het Electrisch bedrijf Bij monde van den heer Dekker werd me- degedeeld dat de commissie de rekeningen in orde heeft bevonden. De rekening van de gemeente werd voor- loopig vastgesteld met een ontvangst van f 64.046.10K, een uitgaaf van 56709.875, alzoo een saldo van 7336.23; de kapitaal- dienst met een ontvangst en uitgaaf van 35120.69; het electrisch bedrijf met een ontvangst en uitgaaf van 5278.38 waarbij 287.31 winst; de kapitaaldienst van het bedrijf met een ontvangst en uitgaaf van 1987.31; de rekening van het burgerlijk armbestuur met een ontvangst van 8347.25, een uitgaaf van 6369.0214, al zoo een saldo van 1978.2214. Daarna had de aanbieding plaats van de gemeentebegrooting, begrooting voor het electrisch bedrijf en die van het Burgerlijk Armbestuur voor 1928. De gemeentebegrooting gaf aan een ont- 1 vangst en uitgaaf van 58926,28 en 1252.81 voor onvoorzien, waarbij' gere- kend is .op f 21000 inkomstenbelasting. De begrooting van het burgerlijk armbe stuur gaf aan een ontvangst en uitgaaf van 7881.25 met 566.25, waarbij gerekend is op f 4300 gemeentesubsidie. De begrooting van het G. E. B. heeft een ontvangst en uitgaaf van 5066.82. Hierbij w^rd gerekend op een stroomiprijs- verlaging van 3 cent voor dte gegarandeerdte hoeveelheid en 5 cts voor het meerder ver- bruik. De commissie van onderzoek zal in de ver- gadering van 6 September benoemd worden. Voorstellen van B. en W.: a. tot verbouw van twee lokalen aan de school te Waarland, en tot het houden eener openbare aanbesteding van dat werk; b. tot huur van een lokaal, waar tijdelijk onderwijs kan worden gegeven te Waarland. Aangezien door den M. v. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan het R. K. Schoolbestuur te Waarland is toegestaan een vijfdte leerkracht aan die school aan te stel len voor Rijks rekening, is het in het belang van het onderwijs noodzakelijk, dat tijdelijk over een hulp'okaal wordt beschikt. Door B. en W. werd voorgesteld daarvoor te huren een lokaal van C. van Ophem tegen een nader te bepalen vergoeding, de som van 10 per week niet te boven gaandte. Voorgesteld werd voorts te besluiten: a. tot aanbouw van twee lokalen aan dte school te Waarland; b. tot het verstrekkem eener opdracht aan den architect D. Saal te Alkmaar tot het maken van het bestek. c. tot het houden eener openbare aanbeste ding van het werk en tot benoeming van den gemeenteopzichter J. Wartenhorst tot dage- lijksch opzichter. De voorzitter lichtte de zaak, voor zoover noodig, nader toe. wegging, riep zij hem achterna: „Zult u voor- zichtig zijn voor u zelf?" Hij bleef even staan op den drempel en keerde zich om. „Dat is een gewoonte van mij", zei hij met een ondeugend lichtje in zijn oogen. Maar zij beantwoordde den glim- lach niet. Zij maakte zich zeer ongerust. „Pas op voor hinderlagen," smeekte zij. „Ze zijn vreeselijk listig, die menschen op Condillac. En als u iets kwaads overkwam „Dan was Rabecque er nog en de soldaten van de wacht." Zij trok de schouders op. „Ik smeek u, wees voorzichtig," zei ze dringend. „U kunt op mij vertrouwen," zei hij en deed de deur dicht. Toen riep hij Rabecque en saraen gingen ziji naar beneden. Maar haar vrees gedachtig, zond hij een der soldaten als schildwacht voor haar deur, terwijl hij; en zijtn bediende sou- peerden. Daarna riep hij den herbergier en zette zich aan tafel met Rabecque naast zich om hem de schotels aan te reiken en den wijn in te schenken. Aan d e and ere zijde van het lage vertrek zaten de vier reizigers nog te praten; toen Garnache ging zitten, riep een hunner den waard en vroeg op ongeduldigen toon of zijn avondeten haast kwam. „Zoo op 't oogenblik, mijinheer", ant woordde de waard eerbiedig en hij kwam weer bij Garnache. Toen ging hij de kamer uit om zijn sou per te halen; terwijl hij weg was, hoordc Rabecque van zijn heer, hoe het kwam, dat zij dien nacht in Grenoble ble- yen. Het was mo^vaardjig, dat de slimme Het aanfal leerlittgen is boven 193 waar-' door recht op een 5en leerkracht bestaat. Wei had daarvoor bet gemiddeld aantal van het vorig jaar moeten gelden, doch door een door den minister goedgevonden uitzon- deringsmaatregel kon reeds nu tot benoe ming van een 5en leerkracht worden over- gegaan. De plannen van 1925 zijn eenigszins ge- wijzigd doordat nu in rechte lijn zal wor den gebouwd wat toen niet mogelijk scheen te zijn. Ofschoon momenteel met het bouwen van eten lokaal zou kunnen worden volstaan leek dat B. en W. financieel niet practisch omdat over een paar jaar dan toch zou moeten wor den bijgebouwd en het dan veel duurder uit zou komen. Verder blijven steeds een 5070 tall kin- deren den middag over en was het beter deze niet in een in gebruik zijnd1 lokaal onder te brengen. Het meest zuidelijk gelegen oud lokaal zou daarvoor dan voorloopig gebruikt kun nen worden. Ook zal het verplichte 7e leer- jaar er spoedig zijn. Met twee lokalen zijn we er de eerste jaren af. Het doel was de aanbesteding publiek te doen geschieden en dan half November met het werk aan te vangen, wat volgens den architect geen bezwaren oplevert. Bij bet voorgestelde plan was de speel- plaats nog niet intrfgrepen die echter ook noodzakelijk verandtering diende te onder- gaan. De heer Dekker zeidte dat het schoolbe stuur gaarne een betegelde speelplaats zou hebben en zou het op prijs stellen als er een overdekt gedeelte bij kwam. De voorzitter zeide dat de pastoor accoord gegaan was met de plannen. De heer Francis ging met het voorstel ac coord doch wees er op dat het scnaftlokaa* verwarming en toezicht diende te hebben. Ook de heer de Vries ging met het voorstel accoord en de heer Dekker was van oordeel dat het een heele stap tot de vredte zal zijn De heer Duijves zeide, dat er al lang ge noeg over gezanikt was en vroeg of het niet voordeeliger was ook de speelplaats direct in orde te maken. De voorzitter dankte voor het royaale standpunt en zeide dat de begrooting van de speelplaats spoedig zal komen en het doel was tegelijk aan te besteden. Van de afbraak zal veel voor het vlakken van het schoolplein gebruikt kunnen worden waar dan grint over heen kan. Overdekken, voel ik, aldus de voorzitter, niet veel voor omdlat het dan ook bij de andere scholen zou dienen te geschieden. Het schoolbestuur moest nu maar eens te vreden zijn. Verwarming als door den heer Francis be- doeld was een interne aangelegenheid van het schoolbestuur zelf. Zonder verdere bespreking werd daarna het voorstel aangenomen. Doordat een lokaal meer dan 60 leerlin- gen had en dispensatie niet meer verleend werd moest een noodlokaal betrokken wor den, waar voor de heer van Ophem aanvan- kelijk 10 doch nu 8 per week gevraagd heeft. Door enkele heeren werd dat bedrag zeer hoog gevonden maar er was geen andere gekgenheid. N'a verdere bespreking werd ook dat deel van het voorstel goedgekeurd. Tot slot richtte de voorzitter een woord van afscheid tot de heeren Borst en Groen. De eerste was sinds 1909 raadslid en sinds 1913 wethouder en kwam door de uit- spraak der kiezers niet terug. De tweedte was 4 jaar raadslid en nam vrijwillig afscheid. Van alle kanten werden woorden van waardeering tot den heer Borst gesproken, die daarvoor van harte dank zegde. Daarna sluiting der vergadering. UIT HENSBROEK. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeente' raad alhier. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter, burgemeester Kooiman, opende met een welkomswoord, waarna mede deeling werd gedaan dat van Dignum (lijn werker Wogmeer) geen aandeel wenschte te nemen in afbraak bovengrondsch net. Ingekomen was bericht van den heer M Sfolp dat hij de benoeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt, benevens subsidie-aanvragen van de Diac. gezinsver- pleging 125en het Wit Gele Kruis 150, hetwelk in behandeling wordt genomen bij de begrooting. Medtegedeeld werd een schrijven van den Commissaris der Koningin om in de politie- verordening bepalingen te plaatsen aangaan- de gevallen tegen brand bij hooibroei. De raad was algemeen de overtuiging toege- daan, dat zulks voor deze gemeente overbo- dig is, daar hier nimmer nog brand z'n oor- zaak vond in hooibroei. Vaststelling gemeenterekening 1925. vent dezelfde gevolgtrekking maakte als Valerie over de afwezigheid van paarden en rijtuigen in Grenoble. Hij ook was van oor deel, dat de ondergeschikten der douairiere zijn meester waren voor geweest en zonder Garnache te durvem aanraden voorzichtig te zijn een raad die hem misschien een klap om zijn ooren bezorgd had besloot hij een bijzonder waakzaam oog te houden op zijn meester en hem zoo mogelijk in geen ge- val te veroorloven het Zuigende Kaif dien nacht te verlaten. De waard keerde terug met een schotel ragout, die heel lekker rook; zijn vrouw voligde met andere spijzen en een flesch Ar- maginac onder haar arm. Rabecque was da- delijk op zijn post en zijn hongerige mees ter was op het punt aan een heel gezonden eetl'ust te voldoen, toen er plotseling een schaduw viel op het tafeltje Daar stond plotseling een man en benam gedeeltelijk het licht van een der lampen die aan een balk van deni zolder hingen. „Eindelijk!" riep hij uit, zijn stem was barsch van kwaadheid. Garnache keek op en \#achtte dus evenhij bediende zich zelf juist van de ragout. Rabecque achter-zijn meester staande, keek ook op en klemde de lippen samen. De waard was bezig de kurk van de flesch te trekken en keek ook op en zette groote oogen op, terwijl hij reeds zon op een vernuiftige verontschuldiging en zich tevens gereed maakte om den ongeduldigen man tot be- daren, te brengen. Maar voordat hij een ujten. verbrak de stem van Gar- Op verzoek van Ged. Sfafen zag men gaarne ejnduitkeering j.l. inkomsten-belas- ting van 1926 naar dienst 1925 overge- bracht, in verband met het/Saldo, hetwelk wordt na sapienvoeging 2931/33. Dit werd goedgevonden. Vaststelling rekeningen welke bij monde van Oudejans worden goedgekeurd: G. E. B. sluit op f 9460 met een saldo winst van 2027.89, waarvan 1500 naar de gemeente en 500 buitengewone reserve; Burgerlijk Armbestuur: Ontvangsten 2942 (w. 0. f 1500 van de gemeente). Uit- gave 2905. Batig slot 36.83 Bij de gemeenterekening adviseerd de heer Kamp steeds goedkeurend over: a. gewone dienst: Ontvangsten 33.444.3734, uitgave 37.612.5334 nadeeling saldo v. 4168.16; b. Kapitaajsdienst: inkomsten 39.665, uitgave 39.735 62, nadeelig saldo van 70.62, Totaal nadeelig saldo v. 4.238.78. De gem.-ontvanger werd een waardeerend woord, voor zijn accuraat werk, toegesproken Rondvraag De heer Schrooder was bang dat de brug bij Frankfort't nog eens ontijdig zal ebgeven, waarna voorziening werd toegezegd. Daarna sloot de voorzitter deze laatste vergadering uit de periods van 4 jaar, welke thans verstreken is. Hij bracht alien hartelijk dank voor hun medewerking voor het vele, wat in deze periode is naar voren gekomen en gezamenliik weggewerkt. Het scheidende lid, de heer Stapel, werd nog afzonderlijk een woord van afscheid toegesproken en spr. wenschte heen en zijn gezin nog vele goede jaren van vruchtdragenden arbeid. De heer Stapel betuigde hiervoor zijn dank, memoreerde het vele wat in dien tijd is voorgekomen en hoopte en vertrouwde, dat zijn opvolger de gem. belangen goed zal be- hartigen. Hierna volgde sluiting. UIT AVENH0RN. Tot predikant bij de herv. gem., alhier en te Grosthuizen, is beroepen ds. A. Priester te Nieuw-Helvoet. UIT EGMOND AAN ZEE. De Schoolfeestcommissie der afdeeling „De drie Egmonden" van de vereeniging „Volksonderwijs" heeft met de verder door haar georganiseerde schoolreizen voor de kinderen der openbare school bijzonder suc- ces gehad, hetgeen voor een zeer groot ge deelte te danken is aan het mooie weer op de vastgestelde dagen. De ki«deren der drie hoogstte klassen trok- ken gezamenlijk per trein naar Amsterdam, waar het gezelschap, dat door een aantal be- langstellende ouders begeleid werd, zich in twee groepen verdeelde. De oudstte groep leerlingen wendden hun schreden naar de ligplaats der boot, die hen „het zeegat" uit zou voeren, de andere kinderen maakten een flinke wandeling door de stad en vervolgens naar „Artis" en het aquarium. Na dit zoowel aangename als leerzame bezoek ging het per electrische tram naar Schinkelhaven om plaats te nemen op de boot, waarmede na een mooi watertochtje het bekende viiegterrein „Schiphol" bereikt werd. Ondter leiding van een deskundige werd het veld en de inrichtingen bezichtigd en van nabij kennis gemaakt met de internationale vliegtuigen, waarvan er al spoedig aankwa- men of vertrokken met zulke rustige manoeu vres, dat het bijna iets heel gewoons leek. Een tweede boottocht en tramrit bracht hen weer naar het Centraalstation, waar zij met gejuich ontvangen werden door de hoo- gere afdeeling. Deze had des morgens koers genomen naar het eiland Marken. Zingende waren de Oranjesluizen bereikt, doch daarna volgde het eene interessante op het andere, zoodat de jongens en meisjes, anders zoo zanglus- tig, hun stemmen pas schenen terug gekregen te hebben bij voormelde ontmoeting. De tocht over de Zuiderzee leerde al gauw, dat het daar bij storm wel geducht zou spoken. Een flinke bries deed de boot niet alleen aardig dobberen, maar sloeg vele malen het water over den boeg, tot groot vermaak van de meeste jongens, die er dan ook niet aan dach- ten, evenals de overigen, hun heil in de ka- juit te zoeken, waar men tenminste droog schommelde. Doch men had zooveel plei- zeer, dat niemand dacht aan zooiets als zee- ziekte en daardOor misschien ook nie mand daar last van kreeg. Van het interessante Marken ging het nog steviger dcbberend, doch nu droog, naar Vo- lendam en vervolgens in een nu weer dood- kalme vaart naar Monnikendam. Beide plaatsen werden natuurlijk bekeken en de tocht verder langs effen water door de bin- nenvaarten naar Amsterdam voortgezet. On- derweg werd in Broek in Waterland een kaasmakerij bezichtigd. Vele en velerlei waren de indrukken en bij de thuiskomst in Egmond was er van alien een roep over de mooie reis. Donderdag was nache reeds de stilte. Op zulk een oogenblik gestoord te worden maakte hem boos. „Wat zegt mijnheer?" vroeg hij. „Tot u niets, mijinheer", antwoordde de man op onbeschaamden toon en keek hem strak aan. Garnache zag hem aan, een gloed was hem naar het gezicht gestegen en zijn wenk- brauwen fronste hij. Het was de zelfde man die zooeven had gevraagd of het avondeten nog niet klaar was, een man van meer dan middelbare lengte, lenig en vlug op't oog en toch breed in de schouders; hij zag er sterk en krachtig uit. Hij had blond, krullend haar, langer dan de mode van die dageni voorschreef, bpuiue oogen en een gezicht, niet zoo zeer mooi,, maar toch meer dan aamtrekkelijk, door kracht en openhartigheid. Zijn Weeding was minder aantrekkelijk. Veel te opvaltend en bont: goedkoop, opvallend en zonder smaak. Toch toonde hij een zekere gemakkelijkheid; een man die meer minderen dan meerderen heeft. Niettegenstaande zijn aanmatigende woorden voeldie Garnache zich ten gunste van den man gestemd. Maar voordat hij kon spreken zei de waard: Mijnheer vergist zichzoo begon hij. „Vergissen?" bulderde de andere met een eenigszins buitemlandsch accent. „U vergist u als u wilt beweren dat dit niet mijn avond eten is. Moet ik den heeren avond zitten wachten, terwijl iedere lummel, die na mij komt in uw varkenskot voor mii bediend GOEOE RAAD IS DUUR ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT het de dag voor de drie laagste klassen. Deze maakten onder begunstiging van hei heerlijkste zomerweer een tocht per trein naar Alkmaar. Een wandeling over de mooie bolwerken, een aardige tippel voor die kleine bcentjes, voerde naar de aanlegplaats der ,,Alkmakr Packet". De boot bracht hen naar Schoorldanj, de voetjes naar Schoorl en de autobus naar Bergen. In de beide laatste plaatsen werd naar hartelust gespeeld in de speeltuinen van „De Roode Leeuw en ,.Duin vermaak", waar tevens de inwendige memsch versterkt werd Na een dag vol spel en veel bekijks kwa- men de Weuters vroolijk en wel per trein weer thuis, aan de school na wat versnape ring toegekregen te hebben door ouders af- gehaald, voorzoover die ouderen zelf niet de reis hadden meegemaakt. „Volksonderwijs" en niet te vergeten de leerkrachten der openbare school mogen met dankbare voldoening op deze dagen, hoe ver- moeiend ook, terugzien. •Na eenige jaren slapens gaf de vereeni ging „Koningi.nnedag" ditmaal weer blijken van leven door het organiseeren van eenige feestelijkhedcn, daarbij dapper gesteund door de gymnastiekvereeniging „Achilles". Voor- afgegaan door de Koedijker muzikanten opende deze laatste den dag door een rond- gang door de met vlaggen opgevroolijkte straten van het dorp. Na een irwistig met bloemen versierden wagen, waarvan de af- hangende guirlandes door de meisjesafdee- ling werden opgehouden en waarop eenige anderen met een op de gymnastiek toepasse- lijk propagandistisch opschrift hadden plaats genomen, stapten in kranigen pas de jongens-, dames- en heerenafdeelingen, ter wijl de nieuwe, groote vlag van „Achi!les" in de Egmondsche kleuren den stoet opende. Op het afgesloten terrain achter de open- bare school was intusschen alles gereed ge maakt voor eenige volksspelen voor manne- lijke en vrouwelijke deelnemers(sters) boven de school jar^n, w.aarvan door jongeren en ouderen met animo gebruik gemaakt werd en aan de vele tegen een klein entree toegelaten omstanders door de vermakelijke momenten menig vroolijk oogenblik bezorgden. Be- halve de door vele ingezetenen beschikbaar gestelde prijzen voor de winnaars werd aan iedertn deelnemer een bon uitgereikt, die den inleg ruimschoots vergoedde. Nauwelijks was dit gedeelte van het pro- gramma, dat den geheelen voormiddag in beslag nam, afgewerkt, of door een afzon- derlijke commissie werd een hardrijderij met paarden onder den man gehouden, waarvoor ook voldoende liefhebberij bleek te bestaan. Dit was trouwens reeds eenige dagen tevo- ren gebleken, doordat soinmigen niet al- tijd tot genoegen van anderen de Dorps- straat als oefenterrain meenden te moeten ge- bruiken. Onmiddellijk daarop begon in de Tromp- straat het ringsteken met schelpkarren, een speciaal Egn»ond®ch vermaak, waarvan druk gebruik gemaakt werd. Het ligt voor df hand, dat het veroveren van een ring op eet hobbelende kar nog lang niet gemakkehjk is, hetgeen antuurlijk den lust tot deeiname prikkelt en de belangstelling van het overige publiek voortdurend gaande houdt. Met een lampionoptocht werd deze gezel- lige dag officieel gesloten, doch de napret duurde nog geruimen tijd voort. Het verloop van deze dag moge voor „Ko- ninginnedag" een spoorslag zijn om wakker te blijven. wordt?" „Lummel?'' zei Garnache bedachtzaam en keek den man weder aan Nu waren de drie metgezellen van den man achter hem aan komen staan, terwij l de so1 da ten voor hur, kaartspel geen oog meer hadden om hun aan- dacht te wijden aan den twist, die op ban- den scheen te zijn. De vreemdeling naar zijn accent te oor deelen moest men hem b°paa!d voor ten vreemdeling houden wcr.dde cn keerde zich met een zekere mi.iachtmg tot den waard, zonder eenige notiti: ie nemen van Garnache en met iets bekedigends in zijn toon „Lumniel?" mompelde Garnache weder en ook hij wendde zich tot den waard. ..Zeg eens mijnheer de waard", zei hij. „waar be graven de lummels hun dooden hier, ro irenoble? Misschien dien ik dat te weten.' Voordat de mstelde herbergier een woord kon uiten, had' de vreemdeling zich een wei- nog omgekeerd en zag Garnache aan. ..Wat moet dat beteekenen?" vroeg hij op scherpen toon en met fieren blik. „Dat: Grenoble misschien mocgen getuige moet wezen van een begrafenis van een pe- danten mijnheer, mijnheer <je vreemdeling''' zei Garnache met een prettig lachje. Hr voelde op dat oogenblik een aanraking vati zijn scbouder maar sloeg daar geen acht op, daar hij al zijn aandacht op den vreem deling gevestigd hield. Wat hij het eerst op dat gelaat opmerkte was verrassing, daarna betrok het van toorn. 1 (WQrdt veryo'gd.) No. 200 wi - L 1 I Wrj •ehter kunnen U een goeden raad ge ven, die absoluut niet duur la. Wanneer gl| mcrkt, dat hat aantal uwer klantea ateada gell|k blijft, geen voor- ultgang vertoont, dan' la dat een bewlla. dat uw xaak met bekend genoeg la. U suit due meer reclame moeten gaan maken. Ragek/ matlg advertaeren la dan ook oan aerate verelsehto en wakun-) nan U daarom alaehta mat klem advlaeeren:

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5