Bioscopes Sfadsnieuws De man met het Lidteehen. Wlarktbericiiten DIEFSTALLEN ten nadeele VAN DE GEMEENTE ROTTERDAM. De Rotterdamsche rechtbank heeft behan- rield de zaak tegen den veertigjarigen apo- thekersbediende in dienst der gemeente, wien ten laste was gelegd, dat hij in het tijdvak van 1 Jan. tot 1 Juli j.l. een hoeveelheid spt- ritus en alcohol, toebehoorende aan de ge meente Rotterdam, zou hebben weggenomen. Subs, werd hem verduistering ten laste ge- Verdachte erkende het hem ten laste ge- e administrateur van het ziekenhuis aan de Coolsingel, G. H. Standaard, als getuige cptredend, heeft in 1927 geconstateerd dater 500 meer aan alcohol was uitgegeven dan de begrooting aangaf. Gedurende vele jaren moeten er reeds alcoholdiefstallen zijn ge- ejhr. mr. Van Vierssen Trip merkte op, dat er wel een betere controle had mogen zijn. De vertegenwoordiiger van het O. M. leg- de er in zijn requisite den nadruk op, dat verdachte de gemeente jareirlang voor hon- derden guldens heeft benadeeld. Hij eischte twee jaar. Daarna heeft rich te verantwoorden ge- had een vijftigjarige arbeider in het zieken huis te Rotterdam wegens heling van de door den-vorigen verdachte, gestolen alcohol en BPOokSdeze verdachten, aan wien bovendien diefstal van zwachtels was ten laste gelegd, bekende. Het O. M. vroeg ook in dit geval twee ]aar revangenisstraf, waarna mej. mr. Aussteic- ter de clementie van de rechtbank innep. Uitspraak 15 September. HET ONGEVAL B1J BOROHAREN. Gi6termorgen is in de Maas acliter Sittaio liet lijk gevonden van J. van der Velde 37 iaar oud, afkomstig uit Smilde, die ook bij het noodlottig ongeval van 27 Augustus ].l. bij de stuw te Borgharen verdronken is. Van de vier arbeiders, die verdronken zijn, zijn thans drie lijken gevonden. Naar het lijk van J. Op de Buist wcrdt nog gezocht. ONGELD1GE RAADSVERKIEZINGEN I;. TE AARDENBURG. Bij kon. besluit van gisteren is het beroep van den gemeenteraad te Aardenburg bij de Kroon inzake het besluit van Gedep. Staten ran Zeeland, waarbij de gemeenteraadsverkif- angen zijn vernictigd, verworpcn, evenals dt beroepen der heeren Blcmdeel en De Bruyne. Er zullen dus nieuwe verkiczingen moeten plaats hebben. VECHTPARTIJ TE GRONINGEN. Bij een nachtelijke vechtpartij is in de Gul- denstraat te Groningen een erastige mishan- deling geplcegd. De 25-jarige kellner H is met een scheermes In de borst gesneden. Verdacht van deze mishandeling is aangehou- den de 34-jarige reclameschilder J. U. Aan- leiding tot den twist was een geldkwestie, terwijl ook een vrouw in het spel was. ZOO KON HIJ WEI r'E5CHENKEN Gedurende de laatste weken zijn bij ver schillende inwoners van Schoonhoven inbra- ken gepleegd, waarbij o.a. geld en tafelzilver werd gestolen. Thans is zekere B., oud 31 jaar, te Utrecht als verdachte gearresteerd en in het arrestantenlokaal alhier opgesloten. De man had het gestolen zilverwerk aan zijn meisje ten, geschenke gegeven. Hij heeft nog bekend de diefstallen gepleegd te hebben. Het gestolene is reeds opgespoord. HET DRAMA TE ROERMOND. V De politie-expert Van Waegeningh uit Maastricht en eenige rechercheurs stelden in de woning van den kapper M. een nauwge- zet onderzoek in. Verschil'.ende voorwerpen werd en voor nader onderzoek naar Maas- 'itricht meegenomen. Verschillende teekenen zouden er op wijzen, dat er een schermutse Ting heeft plaats gehad en dat mevrouw M door wurging om't leven is gekomen. Tegen den echtgenoot schijnen zeer be- zwarende aanwijzingen te zijn gevonden. Hij blijft evenwel nog steeds ontkennen, aan den dood zijner vrouw schuldig te zijn. HOOG WATER. De Waal bij Tiel is gisteravond gestegen tot het peil, waarop de veerdammen onder- Toopen en men dus de veerpont buiten dienst moet stellen. De overtocht geschiedt voor per- sonen en voertuigen per stoomboot met klei- ne pont. BOTSING TE HAARLEM. Donderdagmiddag omstreeks vier uur reed <le brandweer te Haarlem uit voor een brand in een hooiwagen van den stalhouder H. J Fye op het Groot Heiligland. De automotor- spuit met magirusladder wilde van de Groo- te Markt de Groote Houtstraat inrijden. Dat was tegen de verkeersregeling, maar de brandweer mag daarvan afwijken. Uit de Groote Houtstraat evenwel naderde een tram der N. Z. H. T. M. met grooten volgwagen. De bestuu'rders hebben elkaar niet gehoord, waardoor een hevige botsing ontstond. De motorspuit is aan den linkerkant ge- ducht gehavend en de voorruit is gebroken, het voorbalcon van de tram werd ingedrukt, terwijl alle ruiten van dit voorbalcon in scherven vielen en het tramrijtuig ontspoorde. Op de motorspuit zat de brandweerman A. van W. om te bellen. Hij werd tusschen de motorspuit en de tram bekneld en door glasscherven ernstig in het gelaat verwond. Na verbonden te zijn is hij per autozieken- wagen naar het St. Elisabeths gasthuis ge- bracht. De bestuurder van de tram bekwam een onbeduidend wondje aan de hand. DE MOORD TE CAPELLE AAN DEN IJSEL. Gistermorgen is in den IJsel drijvende ge vonden het lijk van den rentenier G. Dekker, die Zaterdagavond in zijn woning te Capelle a/d IJsel door den arbeider B. M. was ge- worgd en daarna in de rivier werd geworpen Het lijk zal ter gerechtelijke schouwing naar hier worden vervoerd. DE GL1NDHORST. Het bestuur der Vereeniging tot duurzame rerzorging van minderjarigen doet aan de ■eden der vereeniging, diaconieen der geref. reiken. obligatie- en schuldbekentenishouders "i crediteuren openlijk eenige mededeelingen, ^aarin o. m. gezegd wordt: Een ongeduldigen obligatiehouder, die ireigde beslag te zullen leggen op eigendom- der yereenifidng, is het onlangs gelukt SetalTng van zijn adhterstallige rente te krii- gen Om beslaglegging te voorkomen werd hem van bevriende zijde de rente betaald Hierdoor aangemoedigd, hebben vier obliga- tiehouders (eveneens geen leden eener geref. kerk) het bestuur willen dwingen, ook aan hen rente uit te betalen, onder bedreiging van faillissementsaanvrage. Het bestuur, handhavende zijn standpoint, niet den een boven den ander te bevoorrech- ten, heeft aan dien diwang weerstand geboden, Niettegenstaande de ernstigste waarschuwing om todi niet door faillissement hun eigen, maar ook de gelden van alle andere crediteu ren in gevaar te brengen en ondanks di uiterste pogingen, door het bestuur, bijge- staan door de commissie van o. en s., aange- wend om deze koppige obligatiehouders tot rede te brengen, hebben zij hun opzet vol- voerd en de vereeniging ten val gebracht. Het kinderaantal begon iuist te stijgen; het her- stel van vertrouwen bleek voortdurend meer in den groeienden steun van de diaconieen Dit jaar zou althans een gedeelte der rente betaald kunnen worden. De stichting was weer in stijgende lijn gebracht. Thans is de toestand van de Glindhorst bijna hopeloos en de toekomst buitengewoon donker. Evpnwei zal het bestuur zijn taak blijven vervullen en dat in de eerste plaats om de kinderen, wier lot de vereeniging zich aantrok. Tijdens den duur van het faillissement gaat het leven op de stichting zijn gang. De kinderen moeten gevoed en verzorgd worden Alle giften, in welken vorm ook, komen uit- sluitend daaraan ten goede. KNOE1ERIJ IN NOTULEN? De rediter-commissaris van de rechtbank te Middelburg, heeft te Aardenburg een on derzoek ingesteld in verband met een vermoe- delijike knoeierij in de notulen van een op 31 December gehouden gecombineerde vergade- ring van den gemeenteraad met de regenten van het Burgergasthuis. Programmers van Vriidag 2 tct en met Dcnderdag 8 September. Theater Cinema Americain. Hcofdnummer: De Green, komische film Hcofdrcl: Harold Lloyd. Aikmaarsch Bioscoop Theater. Hocfdnummer Vrijdag, Zaterdag en Zon- dag: (Geprolongeerd). Bet zit in de pinarie. Hcofdrcl: Adrienne Solser. Hocfdnummer Maandag, Dinsdag, Woens- dag en Dcnderdag: Metropolis. Victoria Theater. Hcofdnummer: De Koning der Apachen. Sensatie. Hoofdrol: Luciano Albertini. DE KEEOI1S. SCHOUWBURGLOGE DOELENVELD. De Rpdenkrans. Tcorteelspel in vier bedrijven door A Bisson, naar den roman van Florence L. Barclay „The Rosary Vrijwel iedler heeft het boek geliezen, waar- in zoo mooi beschreven wordt wat oprechte liefde vermag. De gevierde schilder Gerald Dalwain ik met meer anderen op een soiree op het landgoed' van den hertog de Meld- rum. De hertogin heeft als verrassing een zangeres uitgenoodigd om het lied „The Ro sary^ te zingen, maar op het laatste oogen- blik wordt deze door ziekte verhinderd, waarop een nicht der hertogin zich bereid verklaart die taak over te nemen. Zij zingt dat lied zoo gevoelvol dat Dalmain zich plot- scling zijn, liefde voor het nichtje Jane Champion bewust wordt en haar vraagt zijn vrouw te worden. Zij echter, hoewel zijn lief de beantwoordende, vreest dat een huwelijk met een zoo beroemd kunstenaar niet geluk- kig zal worden en omdat zij meenthem spoe- dig te zullen vervelen, wijst zij hem af. Om hare liefde te vergeten gaat zij gedurende een jaar op reis, maar bij hare terugkomst blijkt het middel weinig gebaat te hebben, want als dr. Deryck Brand, een wederzijd- sche kennis, haar vertelt, dat Gerald op de jacht door een verdwaald schot blind is ge- worden, barst zij in snikken uit. Hoewel de door het noodlot getroffene niemand bij zich vil hebben uit vrees van medelijd'en op te wekken, weet zij onder een anderen naam als verpleegster bij hem te komen en dan komt na geruimen tijd het gelukkig slot: zij begrijipen dat wederzijds een misverstand heeft plaats gehad en vinden elkaar op- nieuw. Dit gegeven is in een goed! tooneelspel verwerkt, dat gisteravond door de „Vereenig- de Schouwspelers" op schitterende wijze is opgevoerd. Enny de Leeuwe heeft daarbij als Jane Champion de moeilijkste, maar ook de dank- fcaarste rol gespeeld en zij deed dit op onna- volgbare wijze. Zoo gevoelvol kan alleen een talentvolle actrice spelen. Hoe mooi was zij in het eerste bedrijf reedis bij hare afwij- zing van Gerald's aanzoek. Een applaus bij open doek was daarvoor haar loon. En dan in het vierde bedbijf, als zij de opofferende verpleegster speelt! Met haar schitterend gevoelvol spel heeft zij alle aanwezigen de tent was uitverkocht ontroerd. Haar zin igen „The Rosary" was bijzonder goed. John Timrott speeldte eveneens rol Zijn van dr. D:ryck Brand goed doorvoela. medelijden met den ongehikkigen Dalmain was meesterlijk en heel goed wist hij zijn lief de voor Jane te verbergen, toen hij vernam van hare genegenheid voor Gerald, Dr. Rob. Mackenzie (Hans Briining) was mooi als de zwijgzame geneesheer, een man met een goed hart en in staat de beweegrede- nen van Jane te begrijpen. Minny van Ollefen was een goede druk- doende hertogin de Meldrum, die grappige pogingen doet om Brand en Jane tot een paar te maken. De rol van Gerald Dalmain werd ge speeld door Pierre Mols en hij' deed' dit in verschilknde momenten op inderdaad prach- tige wijze, b.v. bij zijn liefdesverklaring en later bij de ontdekking dat Jane hem onder den naam Rosemary Gray verpleegd had, De hertog de Meldrum werd als een on- beduidend) type heel goed voorgesteld door C. Overste. De andere, kleinere, rollen werden vervuld door Joh. Opdam (Pauline Lister, een gast van het herlogelijk paar), Betty Verduin (Rosemary Gray, de verpleegster, me Dal main zou verzorgen), Joh. Joha (Simpson, Gerald's bediende.) Door de wijze, waarop dit wakkere gezel- schap „De Rozenkrans" speelt, wordt het vertrouwen in de uitkomst bij groote beproe- vingen gesterkt. Het is een mooi stuk, geestig en bekoorlijk en nochtans vol verrassingen. De overige dagen der kermis, alsmede Za- terdagmiddag wordt „De Rozenkrans" weer gespeeld. De dir. van de Vereenigde Schouwspelers, de heer Pierre Mols verzoekt ons mede te deelen, dat de bewerking door den Fran- schen toonedschrijver A. Bisson van Floren ce Barclay's bekenden roman,. die momen- teel door zijn gezelschap wordt gespeeld de eenige geautoriseerde tooneelbewerking i3 en niet dezelfde is als het stuk „de Rozenkrans dat indertijd hier ter stede door Inter Nos is opgevoerd. De thans in den Schouwburgtent gespeel- de bewerking door Bisson heeft te Parijs maandenlang bet grootste succes geoogst. TER HALL'S REVUE. Als gewoonlijk was het gisteravond bij „ter Hall" uitverkocht en wat ook een ge- woon verschijnsel daar is, iedereen heeft er genoten van de prachtige groepen gevormd door de drie finales en de buitengewoon mooie costumes in andere scenes, van de on- geevenaarde humor en vindingrijkheid van Buziau wat zijn toppunt bereikt in het derde bedrijf bij de voorstelling „terug naar de na- tuur" van de creaties der dames Kohler, van Piet Kohler, en van nog zooveel meer. Ger- rit van Weezel de vroegere orkestdirigent bij dit gezelschap en de tegenwoordige muzikalen leider Hcnk Neef schreyen de mu- ziek voor deze revue, vlotte, vroolijke melo- dieen grootendeels, en waar het te pas komt 'n tikje somber of weemoedig. Aardig ge vonden is de melodic van het koor tegen het „Wien Neerlandsch bloed" door het orkest gespeeld bij de scene der Friezen in Canada. Maar waarom nog meer te noemen? De ge- heele revue is een groot succes, en men heeft er gaame een minder gemakkelijke zitplaats voor over. HET SCHOUWTOONEEL IN DE HARMONIE. Rijk en geen geld. De openingsvoorstelling, die het Schouw- tooneel gisteravond in de Harmonie gaf, is reds onmiddellijk tot een inslaand succes ge- wcrden. Want de talrijke aanwezigen hebben van stuk en spel ten zeerste genoten. Behalve de aardige bewerking van den roman van Oppenheim heeft tot dit genieten vooral me degewerkt het spel van Jacq. de Haas in de hoofdrol van Ernest Bliss. Het spel van de- zen acteur was voor ons een bijzondere ver rassing. Deze jonge tooneelspeler heeft zich door ljver en toewijding en aangeboren ta lent, in korten tijd ontwikkeld tot een der beste onder de jongeren. Hoe juist gaf hij de diverse schakeeringen in de hoofafiguur. Het lustelooze begin, het reageeren op de woorden van den dokter, zijn ianatieke pogin gen om de weddenschap te winnen, zijn ont- luikende liefde voor Francis Clayton en dan in het vierde bedrijf de schitterende overgaug van den mail', die het oplichtingsspel mee- speelt tot den waren Bliss, die eensklaps bin- nenkomt. Dat was piachtig gespeeld. Ook 't slot was bijzonder mooi. De nieuwe "Belgische actrice Jeanne van Rijn, dient als Francis dadelijk na de Haas genoemd. Hoe lief, eerlijk en oprecht beeldde zij dit meisje uit. En dat zelfs de verwende millionniair direct door haar charme was be- tooverd, is best te begrijpen. In haar accent is de Vlaamsche nog wel te herkennen, ook in het soms wat zangerige, doch haar spel was echt doorvoeld en zij veroverde het pu- bliek evenals zij Biss veroverde. De verschillende andere optredenden werk ten uitstekend mede tot een vlot geheel. Het tempo dient geroemd.. Ko van Dijk was de sympathieke dokter en speelde hem echt natuurlijk. Co Balfoort als Masters en Mr. Mott twee zeer uiteenloopen- de figuren heel goed. Lena Kley echt als Mrs. Mott. Sam de Vries was een uitstekende Clowes, bediende van Bliss. Ook Jaap van de Poll toonde zich weer een geroutineerd acteur in de kleine rol van Dorrington en als de sym pathieke vriend Dick Honeston trad Hugo Hcijst eens even meer op den vcorgrond. Eenige kleine dames- en heerenrollen werden zocdanig gespeeld, dat zij de voorstelling als geheel omhoog brachten. Een zeer geslaagde avond. Een trio, bestaande uit de heeren Kroon, Porck en Prijs, zorgde voor heel goede entre- acte muziek. N.V. HET NIEUWE NEDERLAN'DSCHE TOONEEL. De baas zcekt 'n vrouw. In het Gulden Vlies is gisteravond voor de tweede maal dit aardige blijspel gegaan. Ook nu was het tooneel weer keurig ver zorgd en de groote huiskamer der farm is een kunststukje van decor-schikking. In dit blijspel treden niet minder dan 18 verschillende personen op, zoodat het Nieu we Nederlandsch tooneel genoodzaakt is alle beschikbare krachten op het tooneel te bren gen. Een moraal moet men in dit stuk niet zoeken. Het is en blijft eea oppervlakkdg werk, een liefdeshistorie van een vader en twee dochters, die natuurlijk een blij elude neemt. Van de spelers noemen wij hier slechts de hoofdfiguren allereerst Louis Saalborn als Samuel Sweefland, Sophie ce Vries a,ls Araminta Dentil en voornamelijk Oscar Tourniaire als Churdles Ash. Zijn creatie van een ouden vrouwenhater was buitenge woon gelukkig. Een zeer goed) strijkje verkort de pauzes op aangename wijze. FREULEKEN. De pers schrijft over dit in ,,'t Guldeh Vlies" op tc voeren stuk o. a. „Algemeen Hadelsblad". Een vriendelijk divertissement, deze minnenijd van Freule- ken en Miebetje. On ne badine pas avec l'amour. Maar Roelvink meenf het zoo tra- gisch niet en heeft geen klooster achter de hand om den minnaar zijn bruid te ontfutse- len. Er zal bruiloft zijn op huize „Rande". Toch met een bcetje ernst en een beetje angst en een beetje zoete melancholie, waar de schrijver van „Lentewolken" van houdt. Toen, in het tweede bedriif, Miebetje nijdig de deur achter zich dichtklapte, riep applaus haar terug. Zij kwam niet, het oogenblik z,ou er kwalijk voor zijn gekozen. Magda Jans- sens heeft weer een rol die haar lijkt, en met Gobau als Iman had zij het tooneeltje echt fleurig gespeeld. „De Telegraaf". Het succes was voor Magda Janssens, die een Vlaamsche Gelder- sche gaf, als Miebetje, en wier ronde, glun- dere spel al het andere tot slap gedoe maak te. Verdiende mevrouw Lobo-Braakensiek in dertijd den bijnaam „Kattekop" ten voile door haar kittig en vinnig spel, Magda Janssens maa'kte van deze goedgeloovige boerenmeid een vroolijk, lachende zus uit de Vlaamsche Kempen, met wie het goed stoeien en vrijen is en die in haar woedendste bui niet ernstig te nemen is. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 September. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.1 te Memel. Laagste barometerstand 751.6 te Vestma- npoer. Verwachfing (geldig tot den avond van 3 September) Zwakke veranderlijke wind, licht tot zwaar bewolk, droog weer, behoudens kans op on- weer, waarschijnlijk iets koeler. BURGERLIJKE STAND. CNDERTROUWD: Cornelis Schouws en Maria Brouwer. Herman Cornelis Stikkel en Anna Martha Fiedler. Gerrit Lucas van der Post en Jansje Smit. Pieter Koster en Jacoba Gebbelena Has. GEBOREN: Johannes, z. van Johannes Mooij en Anna Feld'. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 2 Sept. 1927. Op de heden gehouden graanmarkt waren in totaal 6512 H.L. aangevoerd als: 2485 H.L. Tarwe 12—13.75; 71 H.L. Rogget/ 12— 12.50; 2256 H.L. Gerst id. chev. 10.25— 13.75; 1207 H.L. Haver f 11—/ 13.50; 8 H.L. boonen, w. o.: bruineboonen 16; 2 H.L. Kanariezaad; 4 H.L. Rood mosterd- zaad. 479 H.L. Erwten, w. o.: groene erwten (kleine) f 2324.50; groene erwten (gr.) 4044; grauwe erwten 54f 55; vale erwten 3446, alles per 100 K.G. Hij„Je vader gaat andere altijd veel eorder naar zijn kamer." Zij„Ja, is het niet zonde, dat ik de stone van m's mandoline gqjjroken bet M jr ^cVEN! Ik bekeek hem nog eens extra goed, nadat ik het groote, van bloed-doorloopen lidteeken had opgemerkt, dat als een streep over 't ge- zicht van de slaap naar de kin liep, Het was na tuurlijk tengevolge van een vreeselijke wond en ik peinsde erover na, of die met een sabel of met een scherf van een schelp was veroorzaakt. Het lidteeken deed eigenlijk zoo wonderlijk aan op dit rond en goedmoedig gezicht, dat niet in overeenstemming was met het forsche lichaam. Hij was een kloek gebouwd man, buitengewoon groot. Nooit zag ik hem anders dan in een af gedragen, grijs pakje, een khaki overhemd en een doorschoten flambard. Reinheid kende hij niet. Dagelijks kwam hij in het Palace-hotel van Guatemala en bood, terwijl hij met waggelende schreden om het buffet ging, loten ten verkoop aan. Wanneer dit een wijze van broodverdienen beteekende, dan ging het hem zeker heel slecht, want zel- den zag ik, dat men loten kocht. Van tijd tot tijd lette ik wel op, dat men hem een borrcl bood, dien hij steeds aannam. Met zijn slomme- ligen gang baande hij zich een weg langs de tafeltjes, als was hij eraan gewend verre einden te voet af te leggen en terwijl hij bij elk tafeltje staan bleef, bood hij met een glimlach de loten te verkoop aan. Wanneer niemand acht op hem sloeg, verwijderde hij zich met denzelfden lach. Ik geloof wel, dat hij den meesten tijd dronken was. Op zekeren avond slond ik met een kennis bij de toonbank, toen de man met het lidteeken binnentrad. In het Palace-hotel der stad Guate mala werden voortreffelijke cock-tails bereid. Het was zeker wel voor de twintigste maal se- dert mijn aankomst, dat ik zijn loten afwees. Mijn kameraad echter knikte hem vriendelijk toe. „Hoe gaat het, generaal?" „Niet bepaald slecht", antwoordde de ander. „De zaken gaan niet direct prachtig, maar 't kon minder." „Wat voor e4n wilt u hebben, generaal?" „Cognac". Hij draaide een glas, dat op zijn kop stond om en schoof het naar zich toe; meteen bood hij een anderen man, naast ons, een lot. „Wie is deze man?" vroeg ik. „lk griezel van die gruwelijhe wond over zijn gezicht." „Die maakt hem niet direct mooi, he? Hij is een ruzie-zoeker uit Nicaragua, een ruwe kwant en een bandiet, maar geen slecht raensch. Van tijd tot tijd geef ik hem een paar peso's. Hij was generaal tijdens de revolutie en indien zijn munitie voldoende was geweest, had hij de regeering omver geworpen en zou hij nu minister van Oorlog zijn, inplaats van in Guate mala loten te verkoopen. Maar men heeft hem met zijn benden gevangen genomen en, zooals hij was, voor den krijgsraad gebracht. U weet, dat dergelijke dingen zich in dit land 'Mkwijls voordoen; hij werd dan ook ter dood veroor- deeld en zou Dij bet aanbreken van den dag doodgeschoten worden. Ik geloof wel, dat hij wist wat hem te wachten stond, toen hij ge vangen was genomen. Hij en de anderen het waren er vijf brachten den nacht in de ge- vangenis door en kortten den tijd met poker- spel. Inplaats van geld gebruikten zij lucifers. Hij zegt, dat hij nooit nog in zijn leven z66'n pech beleefde. Gedurende den geheelen nacht won hij niet vaker dan zes maal en toen de morgen gloorde en in het hok soldaten binnen- traden, om hen naar de terechtstelling te leiden, had hij meer lucifers verloren dan een fatsoen- lijk mensch in zijn leven gebruiken kan. Zij leidden hem naar de binnenplaats en plaatsten de vijf mannen naast elkaar tegen den muur. Tegenover hen stond een groep sol daten. Doodelijke stilte heerschte en onze vriend vroeg den diensthebbenden officier waarop werd gewacht. De officier antwoordde, dat de bevelvoerende generaal van het staat- sche leger bij de terechtstelling aanwezig wilde zijn en men diens komst afwachtte. „Heb ik dus nog tijd voor een cigaret?" vroeg onze vriend. „Hij was altij^d te laat Maar nauwelijks was de cigaret opgestoken, of de generaal, gevolgd door zijn adjudant, be- trad de binnenplaats; het was San Ignatio, als u zich dien nog herinnert. De noodige formali- teiten vonden plaats en San Ignatio vroeg den veroordeelden of zij nog den een of anderen wensch koesterden voor hun dood. Vier schud- den afwijzend met het hoofd, maar onze vriend zei echter: „Ja, ik zou graag van mijn vrouw afscheid willen nemen." „Goed", zei de generaal. ,,Ik heb niets daar- tegen, waar is ze?" „Zij wacht bij de gevangenisdeur." „Dat zal een yertraging van vijf minuten tengevolge hebben." „Niet zooveel, generaal, antwoordde onze vriend. „Gaat haar halen! Twee man ter begelef- ding." Twee soldaten traden naar voren, de veroor- deelde rebel nam weer zijn aangewezen plaats in. Meteen weer klonk een v»rscheurend salvo en de vier andere mannen stortten terneer; na elkaar, niet tegelijk. Ze vielen met bijna gro- teske bewegingen, zooals poppen maken bij een Jan Klaassen-opvoering. De officier tTad op hen toe; op een, die nog een levensteeken gaf, vuurde hij zijn pistool af. Onze vriend rookte in- middels zijn cigaret. Bij de gevangenis-poort weerklonk een vaag rumoer. Een vrouw kwam met rassche schreden aangeloopen, dehanden in vertwijfeling tegen de borst gedrukt. Plotseling bleef ze staan gilde en rende voorwaarts, de armen uitge- strekt. „Caramba!" riep de generaal. Zij was in het zwart gekleed; het haar werd door een zwarten sluier verborgen, het gelaat was marmerwit. Zij leek bijna nog een jong- meisje, slank, gracieus schepseltje als ze was, met mooie, regelmatige trekken, met in de groote donkere oogen een namelooze ziele- angst. Terwijl ze voorliep, stond haar mondje even open en was haar lieftalligheid zoo groot, dat zelfs de onverschillige soldaten een zueht van bewondering niet vermoehten te bedwin- gen. De rebel liep haar een paar passen tege- mcet; zij wierp zich in zijn armen. Met hcesche, hartstochtelijke stem kreet hij: „Ziel van mijn hartl" en drukte zijn lippen op de hare. In het- zelfde oogenblik trok hij uit zijn armzalig hemd een mes te voorschijn (hoe hij dit had weten te bewaren, is mij een raadsel) en stiet het haar in den nek. Het bloed spatte uit de doorsneden aderen en bevlekte zijn hemd. Nog eenmaal omarmde hij haar hart^tochtelijk, terwijl hij haar kopje met zoenen bedekte. Alles geschiedr de zoo snel, dat enkelen amper begrepen wat er eigenlijk had plaats gevonden. Sommigen echter stieten een rauwe kreet uit, sprongen op hem toe en grepen hem; de adjudant greep het meisje, dat anders ter aarde was gestort. Zij was nu bewusteloos geworden en men legde haar neer. De soldaten vormden een krin/ rondom haar en keken spakeloos toe met ver« trokken gezichten. De rebel had wel geweten, wa<r hij moest steken; het bloed viel niet tc stelpen. De adjudant, naast haar geknield, ree? op en fluisterde; „Ze is dood." De rebel kruiste zich. Waarom heb je dat gedaan?" „0mdat ik haar liefhad." lets van een zucht van verlichting kwa» over de lippen der mannen, maar tegelijk keken ze met ontretting naar den moordenaar. De generaal keek hem enkele seconden na- denkend aan. ,,'t Was een edele daad", sprak hij langi zaam, „dezen man kan ik niet veroordeelen. Neemt mijn wagen en voert hem de grenzen over. U, meneer, bewijs ik de eer, die d« «en# held den andere schuldig is. Een gemompel van instemming was waar- neembaar. De adjudant klopte hem op den schouder; zonder 44n woord te spreken liep de rebel tusschen twee man naar den wachtender wagen. Het verhaal van mijn kameraad was ten ein de; hij zweeg. „Maar hoe kwam de man nu aajn het vreese lijke lidteeken?" vroeg ik tenslotte. „0, dat is gekomen bij het springen van eef fleschje gemberbier, waarbij hem de seherver glas in het gezicht zijn gestagen", hoorde il antwoorden.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7