DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Si KROM, Voor het Meutrale Central© Ziekenhuis. m Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 Hbonneinentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanilen f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatintfiafo Bricven franco N.Y. Boek- en HandcMr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Bedactle No. 83. ZATERDAO 3 SEPTEMBER Co Dageiijksch overzicht. van helder waschgoed, vlugge afleirering, Buitenland Ho. 207 Dif nnmmeT bestaat aH 3 bladea, Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredadenr Tj. N. ADEMA. Wij ontvingen deze week de volgende bijdragen ten bate van het Neutrale Cen traie Ziekenhuis: ,Van een Rijksambtenaar om dat Alkmaar le klasse is ge worden 2.50 iVan Annie uit Argentinie 1. Onder motto „Nomina sunt odiosa"10. Van een hnisvrouw 1. Van den heer F. te Alkmaar als restant van zijn kermis- geld Van de lamilie de C. uit Den Haag 5.— Van den heer Jb. C. alhier 25. Van de 6e Gemeenteschool omdat Alkmaar le klasse is geworden7. Totaal 56.50 Bij den penningmeester van het hoofd- fomite, mr. Moens alhier, is deze week rngekomen van N. N. te B. ft 10 en van N. te Alkmaar 75. De vorige week was bijeen f 9292.36% Bijgevoegd van beide inza- melingen 141.50 In totaal dus thans 9433.86% Het is maar goed, dat de zieken, wat Bun verpleging betreft, niet afhankelijk zijn van wat er bij ons binnenkomt. Ware dit wel het geval, dan zouden er roo nu en dan een paar op een dieet van water en brood gezet moeten worden. Gelukkig is er ook bij mr. Moens nog wat binnengekomen want het is niet veel wat wij thans kunnen verantwoorden, maar wij zijn in de periode der zware loodjes gekomen en wij hebben niet anders verwacht, dan dat het bijeen brengen van de laatste paar honderd gulden het mofei- lijkste werk van de gehcele inzameling zal blijken. Daar tegenover staat, dat thans de kleine giften weer in onze verantwoording prij- ken en dat de bijdragen ons van zoo ver- schillende zijden toegestuurd zijn, dat wij weer een lijst vol variatie kunnen publi- ceeren. Hartelijk dank aan alien die ditmaal vrij- willig meehielpen ons Ziekenhuiswagentje onze brancard, zouden wij meer toe- passelijk kunnen zeggen in het rechte spoor te houden en weer een eindje verder bij het reeds zoo nabij gekomen doel te brengen. Ziekenhuiswagentjes rijden nu eenmaal angzaam, maar ze komen altijd waar ze yezen moeten, en met die gedachte gaan ij maar weer op ons doel af, dat binnen- ort zeker bereikt zal moeten worden. Ondanks het feit, dat Alkmaar een ge- meente der le klasse is geworden, ondanks de voor alle Rijksambtenaren verblijdende gebeurtenis, dat zij nu ook een le klas sa- laris hebben gekregen, hebben slechts en- kelen van hen om onze inzameling gedacht en een door ons zeer geapprecieerd offer loot het Ziekenhuis afgedragen. Een Rijksambtenaar zond ons een Rijks- daalder, wel een bewijs dat hij over zijn werkgever bijzonder tevreden is en het personeel van de 6e gemeenteschool heeft onderling een collecte gehouden, die niet minder dan zeven gulden opgebracht heeft. Laat van deze paedagogen ditmaal ook eens opvoedende kracht voor de grooteren uitgaan. Als op alle gemeentescholen dit goede voorbeeld gevolgd wordt, zullen wij de volgende week nog een dikke vijftig gulden extra kunnen verantwoorden. Op het personeel der bijzondere scholen zullen wij maar niet rekenen, hoezeer wij ook in dit opzicht de gelijkstelling ten zeerste zouden toejuichen. Dat ons uit Argentinie nog een bijdrage werd toegezonden is wel een bewijs, dat de Alkmaarsche Courant zelfs in Zuid Amerika met belangstelling gelezen wordt. Adspirant-adverteerders mogen hieruit de groote verspreiding van dit veel gelezen dagblad constateeren. Een huisvrouw spaarde een gulden op haar huishoudboekje uit en iemand die zooals de geijkte term luidt onbekend wenscht te blijven, stuurde ons 10 met het verzoek, in geen geval melding van zijn naam te willen maken. Wij zouden daaraan voldaan hebben ook zonder dat hij dit zoo nadrukkelijk veTzocht had om de eenvoudige reden, dat hij zijn naam er niet bijgeschreven heeft en Bit zijn eetypt briefje evenmin eenig handschrift valt te herkennen. Slechts het motto verraadt den man met academische opleiding en wij hebben zoo'n stil vermoeden, dat men op een be- kend advocatenkantoor hier ter stede van deze bijdrage wel iets meer zou kunnen vertellen. De familie de C. uit Den Haag was zoo vriendelijk ons 5 te doen toekomen en de heer F. alhier behoort tot de zeer opmer- kelijke Alkmaarders, die in het begin van deze feestweek reeds 5 van hun kermis- geld hebben overgehouden. Dat hij de verleiding van poffertjes- kramen en variete-theaters met succes heeft doorstaan en in deze kermisdagen uitslui- tend om het Neutrale Ziekenhuis gedacht heeft, is zeker een bewijs van buitenge- woon groote zelfbeheersching. Opnieuw heeft de heer Jb. C. ons een bedrag van 25 doen toekomen. Hij heeft reeds zoovele steentjes bijgedragen, dat men er langzamerhand een heele muur van zal kunnen metselen. Moge men daarin een gedenkplaat aan- brengen waarop met gulden letters de lief- dadigheid van dezen stadgenoot gememo- reerd wordt. Laten wij den volgenden keer met dank- baarheid kunnen constateeren, dat vele be- langstellenden deze week hun geld niet alleen aan wafels en oliebollen hebben uit- gegeven. Het 25-Jarig bestaan van den Noord-Hollandschen Voetbalbond. Vele gymnastiek- en tumvereenigingen hebben de laatste jaren haar jubilea in de stad der victorie gevierd. Alkmaar, het centrum van Noord-Holland boven het IJ, was steeds weer de aangewezen plaats, waar de gymnasten uit alle deelen van dit gewest hun go idgeborduurde vaan- dels heendroegen, waar druk bezochte wed- strijden in kracht en behendigheid werden ge houden, waar in officieele redevoeringen van het mens sana in corpore sano gewaagd werd. Sport en spel, hoe zijn zij samengesmolten, wie kan nog tusschen beiden een grenslijn trekken. Heeft niet elke gymnastiekvereeniging het gezonde buitenluchtspel op haar programme en is het spel op open terrein niet sport in den meest populairen zin van het woord. Heel Alkmaar heeft zich er voor gei'nteres- seerd als gymnastiekvereenigingen haar ju bilea in onze gemeente kwamen vieren, maar de organisaties die het openluchtspel beoefe- nen, zullen bij haar gedenkdagen hier op een niet minder geestdriftige ontvangst kunnen rekenen. En zeker niet een organisatie, die zich aan een openluchtspel wijdt, dat reeds geslachten lang een ongekende populadteit geniet. Uit wat wij in dit artikel over den omvang van het georganiseerd voetbalspel melden, zal duidelijk blijken, welk een groote plaats juist dit spel in ons volksleven inneemt,hoe wekelijks duizenden enthousiast op het veld staan, om het wisselvallige spel van het bruin leenen „monster" te kunnen volgea Zaterdag 10 en Zondag ll September zal de Noord-Hollandsche Voetbalbond zijn zil- veren jubileum te Alkmaar vieren, en „Alc- maria Victrix", dat in Januari al haar 30- jarig bestaan hoopt te herdenken, heeft de or ganisatie voor diverse feestelijkheden op ziich genomen. Zaandam was een ernstige mededingster, maar omdat de algemeene- en de bestuursver- gaderingen ook steeds te Alkmaar worden ge houden, is deze gemeente de uitverkorene ge- weest, die straks met een waardig feest dit zilveren jubileum zal herdenken. Wanneer wij in het kort de levensgeschie- dens van den populairen jufoilaris nagaan, dan blijkt, dat deze ook Alkmaarder van ge- boorte geweest is. Op 14 September 1902 werd deze provin- ciale bond hier ter stede opgericht door de vereenigingen „Alcmaria Victrix", „Sport" uit Hoorn en „Z. V. V." uit Zaandam. En dat hij van zuigeling tot een stevigen knaap gegroeid is, moge blijken uit de opgave dat thans reeds 76 vereenigingen met pl.m. 180 elftallen en ruim 4000 leden bij dien bond zijn aangesloten met een staf van een 300-tal officials als consuls, scheidsrechters en wat dies meer zij. De bond stelt zich ten doel de organisatie van het zoogenaamde lagere voetbal in Noord-Holland boven het IJ en het is te be- grijpen, dat dit veel pionierswerk omvat. In dezen bond spelen reserve-elftallen van clubs, die in den Nederlandschen Voetbal bond uitkomen en ook ploegen van kleinere clubs uit de steden en van het platteland. In bijna alle dorpen, ook in onze omgeving, zijn clubs opgericht, die in den Noord-HoJ- landschen Voetbalbond spelen. Want deze Provinciale Bond doet niet alleen veel voorbe reidend werk voor den grooten bond, hij pro- pageert het spel in ruime mate, bevordert de oprichting van nieuwe clubs in plaatsen waar ze nog niet bestaan, organiseert lezin- gen en tracht, met handhaving van een stren- ge discipline, bij de spelers sportiviteit aan te kweeken. De clubs zijn over 5 klassen in ongeveer 20 afdeelingen verdeeld en jaarlijks gaan de kam- pioenen van de lste klasse naar de 4de klasse van den grooten Bond over. Daaruit blijkt al het voorbereidende werk en het is vanzelfsprekend, dat daarbij de sportieve opvoeding der jeugd niet over het hoofd gezien wordt. Den laatsten tijd doet de bond veel voor het jeugd-voetbal. Hij stichtte adspiranten- afdeelingen, waarin spelers van 14—16 jaar uitkomen. Voor hen zijn bijzondere bepalin- gen gemaakt, wordt rekening gehouden met een korteren speeltijd en 'n Kleineren bal en gelden mildefe bepalingen voor het spelen bij slecht weer. Vanzelfsprekend ziet de bond hier ook gaarne eenig medisch toezicht. Trouwens „Alcmaria" verlangt dit ook. Iedere adspi- rant moet een geneeskundige verklaring over- leggen en de spelers staan onder toezicht van Dr. Hoogenboom, die zich uit liefde voor deze sport daarvoor gratis beschikbaar ge- steld heeft, terwijl ook Dr. Vac Dam de spe lers reeds jaren lang met raad en daad bij- staat. Naast dit acfepiranter-voetbal korat de laatste jaren het school-voetbal op den voor- grond, dat geregeld is voor lagere scholen en voor de inrichtingen voor voortgezet on- derwijs. Dit jaar zijn op Juliana-dag hier ter stede reeds schoolwedstrijden gehouden, evenals te Helder en Zaandam maar Alkmaar was hiermede dt eerste. Hoe staat nu deze provinciale organisatie tot haar grooten broer den Nederlandschen Voetbalbond? De Noordi Hollandsche is een zooge naamde erkende bond waarvan er een 19- tal in ons land zijn, ieder met een bepaald rechtsgebied. Zij zijn onafhankelijk van den grooten bond, maar zij hebben een contract over reglementen en andere belangriike punten. Algemeene bepalingen van den N. V. B. zijn ook bindend voor de lagere bonden en verder is op alle punten samenwerking om de orga nisatie en de opvoedende waarde zoo groot mogelijk te maken. Dat het voetbalspel een plaats van zeer groote beteekenis in ons volksleven inneemt kan wel het beste uit den omvang van den N1. V. B. blijken De N. V. B. omvat ruim 33000 voetbal- lers, georganiseerd in 365 vereenigingen met 549 elftallen, die per jaar, behalve de vriendschappel ijke wedfetrijden, ruim 4000 wedstrijden in de competitie spelen. Uit dergelijke opgaven blijkt wel hoe po- pulair het voetbalspel is geworden. Bij die 4000 wedstrijden wordt jaarlijks 1 millioen gulden aan entree-gelden ont- vangen, waaruit blijken kan, dat de N. V. B. een stevige organisatie is, die dan ook voor uitzending van spelers, b.v. naar de Olym- piaden, nimmer om subsidie behoeft te vragen. In totaal omvatten alle neutrale voetbal- organisaties in Nederland 1057 vereenigin- pen met 3000 elftallen en ruim 6000 leden. Er zijn vele voorbeelden, dat iemand rijke familie heeft en zelf ternauwernood kan rond komen. Zoo is het ook met den Noord Hollandschen Voetbalbond. In tegenstelling met zijn grooten broer den N. V. B. is de jubilaris zelf een armlastige organisatie. De kleine vereenigingen hebben veel moeite het hoofd boven water te houden en kunnen voor organisatie-onkosten maar weinig afdragen. Zelfs is de jubilaris zoo arm, dat hij op anderer kosten zal feest vie ren en Alcmaria, dioor andere vereenigin gen gesteund, het geheele financieele risico op zich zal nemen. Dit risico Is niet gering, want de uitgaven zijn groot, zoodat er veel kans is, dat er ten slotte geld bij moet. Blijft er geld over, dan wordt dit in de bondskas gestort. Sportiever had Alcmaria zeker niet kunnen optreden. En nu het feest] en nu net teestpxogramma. Dat belooft heel wat. Op Zaterdag 10 September zal het bonds- bestuur officieel ten stadhuize worden ont- vangen. Daarna wordt een receptie in „de Unie" gehouden waarna een feestavond in de Har- mqnie volgt, waarvoor de zaal-eigenaar en vele andere plaatsgenooten hun welwillende medewerking toezegden. Alle N'. H. V. B.-ers hebben hier met hun dames toegang en natuurlijk zal er na afloop duchtig gedanst worden omdat ook dansen eigenlijk een uiting van een zekere sportivi teit is. Den volgenden Zondag worden de groote jubileum-wedstrijden gehouden. Op het daarvoor zoo bij uitstek geschikte gemeentelijk sportpark zal op 3 velden door 14 elftallen worden gespeeld Ieder jaar wordt hier ter stede een adspi- rantendag van alle Noord Hollandsche clubs in 4 afdeelingen gehouden. De winnaars diezer afdeelingen w. o. de jongelui van Alcmaria Victrix, die een heel aardig ploegje vormen, zullen op 11 Sep tember tegen elkaar uitkomen en het Alge- meen Sportblad heeft hiervoor reeds elf zilveren draagmedailles uitgeloofd. Bovendien zullen dan districts-wedstrijden worden gehouden. Het Bondsbestuur is in 4 d'istricten ver deeld nl. Helder, Alkmaar, West-Friesland en de Zaanstreek. Uit ieder van deze d'istric ten is nu een elftal uit de beste spelers sa- menigesteld, die in den N. H. V. B. uitkomen en als prijzen hiervoor zijn door Alcmaria een twaalftal verzilverde potlooden uitge loofd. Wie meenen mocht, dat d'it de voornaamste attracties van dit gedenkfeest zullen zijn heeft het mis. Want eveneens zal 'n wedstrijd van 't ver- tegenwoordigend elftal van den bond plaats hebben. De elf beste spelers van den N. H. V. B. zulleij tegen een gelijken ploeg van den Haarlemschen Voetbalbond uitkomen en het gemeentebestuur van Alkmaar heeft hiervoor 11 zilveren draagmedailles uitge loofd. Bovendien wordt een wedstrijd van het Noordhollandsch elftal gehouden, samenge- steld uit de elf beste spelers, uitkomend in den N. V. B. Hiervoor spelen een drietal spelers van Alcmaria Victrix I, waaronder Elfring, de bekende rechtsbuiten van het Ned1. Elftal. De strijd gaat tegen Z. F. C. I uit Zaan dam, de eenige le klasser in het Bondsge- bied en voor d'ezen wedstrijd die anders in Zaandam gespeeld wordt is een zilve ren beker uitgeloofd. De regelingscommissfe heeft getracht de feestviering zoo in te richten, dat iedere groep in den Bond kan medewerken, dat de wedstrijden voor't publiek zoo aantrekkelijk mogelijk zijn en een spel te bewonderen geven, dat Alkmaar zelden te zien krijgt. Er worden in het geheel negen wedstrij den gespeeld zoodat voetbal-liefhebbers heel wat te genieten zullen krijgen. De regelkigscommissie hoopt dien dag te demonstreeren, dat deze bij uitstek mannelij- ke sport zeer geschikt is, de lichamelijke ontwikkeling van gezonde jonge mannen te bevorderen. Zij hoopt tevens te bewijzen, dat het voet balspel een aangename verpoozing is voor duizenden, die lichamelijk ongeschikt zijn daadwerkelijk aan die wedstrijden deel te nemen. Als de volgende week het jubileum te de- zer stede gevierd zal worden, moet de Noord Hollandsche Voetbalbond op een enthousias- te ontvangst kunnen rekenen. De honderden supporters, die Zondags vol spanning langs het lijntje staan, die „hup Alcmaria" schrceuwen tot hun kelen er rauw van worden, moeten in deze jubi- leumdagen hun rijen met duizenden belang- stellende stadgenooten versterkt zien. Niets is er beter dan dergelijke jubilea om aan zoo velen, die het nog niet wisten, te be wijzen, dat voetbal een gezonde sport is, (fie, meer dan eenige andere, in alle opzichten populair is geworden. RUSLAND EN DE VREDE. Het lijkt ons in verband met de onophou- delijke verklaringen van Russische zijde, dat Rusland een afschuw van den oorlog heeft niet ondienstig eens de aandacht te vestigen op wat de Daily Mail momenteel schrijft naar aanleiding van de zich steeds uitbrei- dende oorlogstoebereidselen. De „Daily Mail" schrijft: Nadat Rusland den grondslag voor zijn vliegtuigtechniek met Duitsche krachten had gelegd, gaat het thans in deze industrie zijn eigen weg. De eene na de andere nationale vHcgtuig- industrie verrees en terzelfder tijd werden groote werkplaatsen opgetrokken voor den bouw van Russische vliegtuigmotoren. Op het oogenblik worden aftandsche vliegtuigen vervangen door zware moderne machines, welke met motor en al in de nationale Russi sche werkplaatsen worden vervaardigd. Al deze werkzaamheden hebben In het uiterste geheim plaats. Rondom de nationale vliegtuigen-industrie en vooral rondom een groote fabriek bij Moskou staat een dicht cordon van schildwachten. Alles is in het werk gesteld om spionnage onmogelijk te maken en om te voorkomen, dat eenige inlich- ting over deze industrieen naar het buiten- land uitlekt. In elk geval zijn de tsjeka-me- thoden van dien aard, dat het zoeken naar in- lichtingen gepaard gaat met de grootste ge- varen. Onlangs kreeg het Britsche ministerie van oorlog inlichtingen, dat in Rusland levendi- ger voorbereidingen worden getroffen voor alle soorten van gasoorlogen dan in eenig ander land ter wereld. Zulks is ongetwijfeld het geval. De chemische fabrieken, welke tijdens den oorlog in werking waren, hervatten haar pro- ductie, terwijl nieuwe fabrieken bijgebouwd worden- Dit alles is van des te meer beteekenis, wanneer men het beschouwt naast de krachti- ge pogingen van de sovjets om den opzet en de inrichting van de luchtmacht op groote schaal uit te breiden. Het is bekend, dat het Russische program streeft naar de samenstelling van een militai- re vloot van 3.000 vliegmachines, gerug- steund door een groot aantal handelsvliegtui- gen, welke voor oorlogsdoeleinden zouden zijn in te richten. In welk stadium van uitvoering dit schema verkeert, staat op het oogenblik niet vast. Het is bekend, dat er in de vervaardiging van geheel-Russische vliegtuigen en motoren stagnatie is geweest, maar de laatste berich- ten wijzen uit, dat de stemming van voorbij- gaanden aard is en de productie sneller ter hand zal worden genomen. Van Fransche zijde schat men, dat de sovjets buiten de re serve veel meer dan duizend vliegtuigen be- zitten; men baseert dit cijfer op den stand van zaken van eenigen tijd geleden. Nieuwe militaire luchthavens, uitgerust met moderne machines zijn gevestigd te Pros- kuroff aan de Poolsche grens, te Sebastopol aan de Zwarte Zee, te Rostow aan den mond van de Don in Zuid-Rusland, te Charkoff in Oekraine, te Tsaritsin aan de Wolga in Zuid- Rusland; te Omsk in West-Siberie; te Tasjkent in Russisch Turkestan bij de Af- ghaansche grens en op een plaats bij Mos kou. Deze uitbreiding van de militaire lucht- vloot gaat gepaard met een aanzienlijken groei van de Russische burgerluchtvaart, welke door de roode leiders louter als een hulp in oorlogstijd wordt beschouwd. Rusland heeft thans den grootsten lucht- vaartbond in de wereld. Dit is de „Aviochim" of „Vrienden van de roode luchtvloot". Vol- gens de laatste cijfers, welke men verkrijgen kan, bedraagt het ledental meer dan drie mil lioen. Deze organisatie heeft fondsen gesticht om het roode leger van 200 gevechtsvliegtui- gen te voorzien, terwijl de vakvereenigingen van arbeiders en mijnwerkers extra-bearagen uittrekken voor de vervaardiging van bom- bardements-vliegtuigen. Den Russischen boer wordt telkens en tel- kens verteld, dat de toekomst van Rusland in de lucht ligt. Groote keizerrijken, legt men hen uit, zijn tot bloei geraakt, doordat zij zich hun land- en zeemacht ten nutte gemaakt hebben, en dan wordt het argument gebruikt, dat in de nabije toekomst een volk zal op- bloeien dat de zee voor de lucht verwisselt en een macht, welke sneller en onoverwinnelijker is d^n ooit ter wereld een volk was. VOLKENBOND. DE VERKEER5CONFERENTIE. De slutting, Gistermiddag is de cferde algemeene ver« keersconferentie gesloten. Na het aanstemmig aannemen der voor- stellen der commissie voor systematische verzamelitng en verbreiden van gegevens omtrent ver kee rs v r a ags tu kke nging men tot de verkiezing der niet-permanente ledec der verkeerscommissie voor de volgende vief jaar over. De negen nieuw gekozen leden zijn: uit Europa: Letland en Zweden met 28 stemmen, Joego-Slavie met 26, Zwitserland met 25, Nederland met 22 en Portugal met 21 stemmen; uit Amerika: Argentinie met 27, en Pana ma met 26 stemmen en ten slotte uit Azie: Siam met 18 stemmen. Door de verkiezing van Nederland en Zwitserland is een onrecht weder goedge- maakt n.l. dat deze twee landen ondanks het verdienstelijik werk in de verkeerscommissie en de algemeene verkeeraconferentie van hun tegenwoordigers prof, van Eysinga en dr. Herold niet in 1923 in de verkeerjcommissie herkozen werden. Het rapport over de persconfe- rentie. Hulde aan de nagedachte* ris van den Roemeenschen honing. 1 De raad van den Volkenbond heeft gister eerst weer een niet openbare vergadering gehouden tot het afdoen van verechillende punten van organisatorischen en financieelen aard, waarmee men gisteren nog niet gereed was gekomen. Daarna begon om 11 uur de openibaxe zit- ting met een herdienking van den overleden koning van Roemenie. E>e voorzitter van den raad bracfot hulde an de nagedadrten» van den koning, die steeds groott belang- stelling voor het werk van den VolkenlbocKl heeft getoond. De vertegenwoordiger van Roemenri? dankte ook uit naam van zijn land voor de hulde, aan de nagedachtenis van den over leden koning gebracht en verklaarde, dat ook de tegenwoordige regeering van Roemenie lie grootste belangstelling voor het werk

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1