w DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenlandsch gemengd as nieuws. Dagelijksch overzichf. Buitenland DH fttffhmeT WSfi® off 2 bladen. Honflerd negeh en twintigste Jaargang 1927 Den Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bfj voorultbetaling per 3 maanden voor Alkaaar franco door Wt geheele Rijk /2.50. Afzonderlljke en beWfysnnmtQers 5 cents. Diia^ari O. H, KRAK. 9IAAWD1G Telef.nr. Administrate 3. Telcfoonnr. Redaclle 33. Postgiro 37060. PRU8 DER OEWONE ADVERTENTlfeNi Per regel /0.25, bfj groote contracten rabat. Groote letters aaar plaatsMftta. Brieven franco aan de N. V. Boek- en flandslsdrnkkerfj r/b HRRMs. GOfVN NO# Voordam C9. Hoofdredacteun Tj. N. A DEM A. 5 SEPTEMBER LUiHif aatuMMgaaoi EEN EEUWEN-OUDE UTOPIE. Er is niets nieuws or>der de zon. Reeds Erasmus droomde Iti 1519 en met hem zullen wel alle wijze en goed-wil- lende staatslieden dat met en na hem ge- daan hebben! van een eeuwigen vrede, van een vervloeking van den oorlog, van een zegevieren der menschelijkheid over den po- iitieken strijd-toestand. Reeds Erasmus droomde in 1519 van de „Vereenigde Sta- ten van Europa"! Thans droomt men daar nog van en veilig kan worden aangenomen, dat het droombeeld in de sindsdien verloopen vier eeuwen een droombeeld gebleven is en geen schrede nader tot verwerkelijking kwam. De stichting van den Volkenbond, even leek die heel, heel dicht het ideaal nabij te ko- men. Maar tal van omstandigheden waxen oorzaak, dat ook deze installing grootendeels haar doel gemist heeft en practisch weinig of geen nut heeft afgeworpen. Men zou kunnen meenen, dat men thans den moed wel opgegeven had, doch er zijn nu eenmaal onverbeterlijke idealisten en Ramsay Mac Donald, de vroegere Engelsche premier van de regeering uit de arbeiders- partij, blijkt een van hen. Immers: opnieuw hou-dt die thans een warm pleidooi voor de stichting van een Europeeschen statenbond en de pers neemt daar natuurlijk goede notie van. Oelukkig acht hij het denkbeeld om een Wereldbond te stichten volkomen onverwe- zenlijkbaar en hij vindt het dan ook heele- maal niet erg, dat Amerika geen lid is van den Volkenbond. Hij zou tevreden zijn, als heel Europa er voorloopig toe behoorde. Wanneer Europa zijn huis op orde brengt, kan Amerika niet onverschillig blijven. Laten wij onS concen- treeren op de Vereenigde Staten van Euro pa" en ons duidelijk maken wat dit woord betedkent. De Vereenigde Staten van Europa kunnen geen verbond met een gemeenschappelijk par- lement zijn. Als er een gemeepschappelijke raad aan het hoofd komt, mag hij zich niet met binnenlandsche aangelegegheden van de deelnemers bemoeien. „Hij moet de souverei- ne staten nemen gelijk zij zijn: zijn eenige zorg moet de buitenlandsche betrekkingen gelden en bepaaldelijk hun geschillen, die tot botsingen kunnen leiden. Het moet een lichaam van verzoening en arbitrage zijn een lichaam dat de macht heeft te zeggen: „Gij kunt alles doen wat uw volk verkiest of zal gedoogen, maar wij zullen niet toestaan dat gij oorlog maakt. Dit behoort niet tot uwe souvereine bevoegdheden als natie" Wij willen, vervolgt MacDonald, geen on der drukking van ideeen; wij willen den oor log uitroeien. Hij betreurt het dat het protocol van Ge neve, waarin de Vereenigde Staten van Europa een practischen vorm kregen, opzij is geschoven. Het verklaarde den oorlog vo- gelvrij, het bood veiligheid aan de naties, het maakte arbitrage verplicht en verklaarde den staat die deze niet wilde aanvaarden tot den aanvaller en daarom vogelvrij. De staat was binnen zijn eigen gebied souverein; met betrekking tot andere staten was hij dat niet en kon hij zulk een souvereiniteit niet met wapengeweld laten gelden. In de tallooze conferenties over ontwape- ning, de tractaten voor scheidsrechterlijke regeling, in alle bondgenootschappen meent Ramsay Mac Donald het bewijs te mogen zien, dat ondanks alles toch de wil tot ver- broedering en de afschuw van den oorlog bestendig aanwezig zijn. Doch hij geeft toe: Het probleem zal aan de orde blijven. De schaduw ervan zal ons blijven vervolgen „tot een regeering met een verren en diepen blik in de werkelijkheid het tot een van zijn eer- ste taken zal maken en met succes de moei- lijkheden ervan zal overwinnen". Of er ooit een regeering zal komen, be- schikkend over dien diepen, verren blik? Vier eeuwen lang droomen de idealisten nu reeds van een verbroederd Europa. En nog geen schrede zijn we nader gekomen tot bet doel. Pessimisme is dus alleszins gerecbtvaar- digd en zij die meenen dat de utopie van „Groot Europa" wel altijdl een utopie zal blijven zullen voorloopig het gelijk nog wel aan hun kant kunnen houden. CHINA. DE BUROEROORLOG. Een Nederlaag van Soen Tsjoean Fang J Omtrent den toestandl in China wordt ge- held, dat het Noordelijke -leger van ge-nie- raal Soen1 Tsjoean Fang, dat het nationalis- hache leger eerst tot den Zuidelijken oever Win de Ya-ngtse had teruggedxeven een ern- •hge nederlaag heeft geledeon. De pogmigen van het Noordelijke leger de Yangtoe bij Nanking over te trekken, zijn onder ernstige verliezen afgeslagen. Bij de hevige gevechten in de buurt van Nanking, waar Soen Tsjoean Fang 20.000 man had g-econcentreerd, die krachtig door artillerie worden gesteund, hebben de Noor- de-lijken ongeveer 1800 man aan gevangenen verloren. DE STRAF-EXPEDITIE NAA-R DE BIAS-BAAI. Zooals gem-eld, hebben de Engelsche ma- rine-strijdikrachten uit Hongkong Woensdag een straf-expeditie tegen de piiaten van de Biasbaai ondernomen, die den vorigen dag het Engelsche stoomschip „Yatshing", be- hoorende aan de Jarding Matteson Cy., hadden buijgemaakt en meegevoerd naar hun hoofdkwartier, teneinde het te piunde- ren. Naar een telegram thans meldt, werden er troepen geland, die het hoofdkwartier van de zeeroovers verwoest hebben. DUITSCHLAND. WEER DUITSCH-RUSSISCHE BESPREKIN'GEN. De Sovjets willen, dat Berli\n openlljk zijn vrkndschasppelijka fipuding demonstreert. In verband met de zitting van de Volken- bondsvergadering- hebben de afgeloopen week vele besprekingen piaats gehad tus- schen Tsjitsjerin en den Duitschen gezant, graaf Brockdorff-Rantzau. Het rapport van den plaatsvervangenden volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Litwinof, over zijn besprekingen te Berlijn, heeft de Sovjet- regeering in haar overtuiging gesterkt, dat „de Russische kwestie" te Geneve besproken zal worden, in elk geval op de officieuze con ferenties der vooraanstaande Europeesche diplcmaten. De Sovjet-leiders trachten daar om Duitschland er toe te bewegen, een meer definitieve houding aan te nemen en openlijk zijn vriendschappelijke houding jegens Mos- kou te demonstreeren, voornamelijk door zich te verzetten tegen elken „algemeemen maatregel" tegen Sovjet-Rusland. De „Izwestija" valt den Volkenbond scher- per dan ooit aan en gebruikt de kortgeleden afgelegde verklaringen van De Jouvenel en lord Cecil om te bewijzen, dat de Volkenbond „bankroet" is. OM MARX KIEST PARTIJ IN DE VLAGKWESTIE. Hij spoort aan tot medewerking met den Staat. Rijkskanselier Marx verklaarde gister te Dortmund in een vergadering van katholieke ambtenaren bij openbare licnamen, dat hij het niet vereenigbaar achtte met national e gezindheid in den waren zin des woords, in- dien over de rijksgrondwet met minachting wordt gesproken en de bij de grondwet vast- gelegde rijkskleuren verachtelijk worden be- handeld. Met een duidelijke toespeling op de houding der hotels betoogde hij „Nationale trots moet ook hen, die zich slechts met moei- te in den nieuwen staatsvorm weten te schik- ken, ervan afhouden, zulk een onwaardige houding aan te nemen, als dit dfe laatste da- gen is geschied. Tevoren had Marx op een vergadering van katholieke arbeidersvereenigingen van Westfalen de arbeidersmassa's aangespoord,, den staat hun medewerking te verleenen. De rijkskanselier verklaarde: „Ik zal president Hindenburg meedeelen, dat te Dortmund tienduizenden arbeiders zich voor hun kerk en de Duitsche republiek hebben uitgespro- ken, over welk feit hij zeker van harte ver- heugd zal zijn." Overigens heeft gister ook het hotel „Furstenhof", waar Marx logeert, de rijks- vlag geheschen, gelijktijdig met de Oosten- rijkische vlag, ter eere van den Oostenrijk- schen bondskanselier Seipel, die er eveneens woont. DE FRANCTIREURSOORLOG IN 1914. Een verkldring van Stresemann. Naar aanleiding van het comunique van den Belgischen ministerraad over de inste'- ling van een internationale enquete naar den franctireursoorlog in 1914, heeft Strese- mann te Geneve aan de journalisten ver- klaard', dat het communique, waarvan de tekst in gemeen overleg is openbaar ge- maakt tusschen Be lgie en Duitschland den waren staat van zaken deed kennen en dat Duitschland een onpartijdig onderzoek naar het Duitsch-Belgiscne verschil van meening aanvaardde en geen enkel nieuw voorstel of denkbeeld op dit punt opperde. Daarom, zeide Stresemann, is het onbegrijpelijk dat het Belgische communique verklaart, dat Dixitschland de uitbreiding van het onder zoek zou wenschen tot andere kwesties, die de Belgisch regeering niet op het oog had en beweert, dat ae Duitsche regeering op dit punt gevraagd had met andere mogendheden een dergelijke procedure te volgen. Stresemann, zoowel als de Duitsche pers, wijzen er op, dat het voorstel tot deze en- quete yan Belgie W9S uitgegaan en dat Duitschland het, als van zelf sprak, aan vaardde. De Frankfurter Zeitung meent, dat Van- dervelde onder Franschen druk heeft ge- handeld. if FRANKRIJK. DE GEDRAGINGEN VAN DEN SOVJET-GEZANT. Systematische zuivering van Pa- rijs en Omstreken. Naar de Parijsche bladen melden, heeft de Fransc-he ministerraad zich gisteren uit- voerig bezig gehouden met het vraagstuk der bestrijding van het eommunisme, zulks in verband met een mededeeling van minis ter Briand. Briand heeft namelijk te Mos- kou door den Franschen gezant bij Tschit- scherin laten protesteeren tegen het feit, dat Rakowski een manifest van de derde Interna tionale, gericht tot de soldaten en arbeiders van alle landen, onderteekend heeft, dat zich tegen de burgerlijke regeeringen richt en waarbij de sovjetregeering aangespoord wordt, om terug te keererf'tot een krachtige politiek voor de wereldrevolutie. Naar de „Matin" meldt, heeft Tschitsche- rin Rakowski gedesavoueerd, doch slechts theoretisch, want terwijl de „gezant" Ra kowski niet gesteund werd, werd de „cum- munist" Rakowski geprezen. De „Matin" maakt daarom de gevolg- trekking, dat het de hoogste tijd is, om het ontslag van Rakowski als gezant te verlen- gen. Naar het blad verder meldt, moet de mi nisterraad eenstemmig hebben besloten, den strijd tegen het- eommunisme krachtig voort te zetten. Vooral Parijs en omgeving moeten systematisch van communisten worden ge- zuiverd. De bladen publiceeren in verband hierme- de een statistiek betreffende de reeds behaal- de successen m der. anti-communistischen veldtocht. Terwijl anders het aantal perso- nen, dat uit het land wordt gezet, ongeveer 6000 per jaar bedraagt, zijn thans sedert het optreden van het kabinet der nationale eenheid niet minder dan 8500 personen over de grenzen gebracht, waaronder 250 com- munistische agenten van verschillende na'- tionaliteit. De politie doet dagelijks nieuwe arresta- ties, die tot nieuwe uitzettingen aanleiding geven. Sedert het begin van 1927 zijn ongeveer 100 communisten veroordeeld, waaronder 14 der voornaamste leiders van communistische organisaties en 30 der bekendste propagan- d'isten van de communistische partij, die op het oogenblik nog gevangen zitten, terwijl 52 zaken nog voor de rechtbank aanhangig zijn. In verband met de jongste onlusten zijn 36 personen veroordeeld, terwijl 11 zaken nog aanhangig zijin. Negentien communistische kranten zijn verboden, terwijl een groot aantal communis tische burgemeesters en gemeenteraadsleden uit hun ambt ontzet zijn. Heftige anti-Fransche campagne. Dat de Fransche autoriteiten den laatsten tijd, vooral naar aanleiding van de revolu- tionnaire opwinding in Parijs over het Sac- co-Vanzetfi-geval, met wat meer klem tegen het communistisch agiteeren optreden, en een aantal buitenlandsche volgelingen van Mos- kou over die grens zetten, heeft de Russische pers al dagen lang stof gegeven tot de meest felle commentaren tegen de Fransche regee- ring. De bladen van Moskou en Petrograd be- schuldigen openlijk Poincar6 van oorlogs- zuchtige plannen tegen Rusland. Welingelichte personen verzekeren, dat men in het Kremlin vast overtuigd is, dat Frankrijk, naar aanleiding van zijn bevin- dingen na de jongste Sacco en Vanzetti-on- lusten te Parijs en in andere Fransche ste- den, eerlang het voorbeeld van Engeland wel zal volgen en de diplomatieke betrekkingen met Moskou verbreken. GR1EKENLAND. REPUBLIEK OF MONARCH IE IN GRIEKENLAND. Oeruchten over het uitschrijven van een referendum. In Grieksche monarchistische kringen ver- mcedt men volgens een telegram uit Athene aan het Berliner Tageblatt, dat de kwestie van den staatsvorm definitief geregeld zal worden door midd:el van een referendum. Michalacopoulos, de minister van buiten landsche zaken, zou dit bij zijn jongste bui tenlandsche reis beloofd hebben te Londen en Parijs, waar men in een volksstemiming het eenige middel moet zien om een einde te maken aan de heerschende wantoestanden. Tot dusver waren de monarchisten tegen- standers van een referendum, daar zij vrees- den, dat de miliiaire'n er al te zeer hun in- vloed bij zouden laten gelden, terwijl ze bo- vendien geen waarborgen bezaten, dat de stemming op eerlijke wijze zou worden ge houden. Nu echter Tsaldaris uit de regee- ringscoalitie is getreden, zouden de drie re- publikeinsche partij en en de gematigde mo- narchsten, wier leiaer Metaxas is, het eens zijn geworden over de wijze waarop het re ferendum moet worden georganiseerd. Om elk wantrouwen der monarchisten te doen verdwijnen zou Metaxas tot minister van bin nenlandsche zaken worden benoemd en met de organisatie van het referendum worden belast. Zoodra de Grieksche gedelegeerd'en uit Geneve zullen zijn teruggekeerd, zal de datum voor het referendum worden bepaald. *$i r. POLEN. DE MOORD IN DE RUSSISCHE LEGATIE. Het stachtojer een Pool. Joseph Trajkowicz, die Vrijdag, zooals wij reeds melddeh, in de Russische legatie werd doodgeschoten, is een Poolsch staats- burger. Volgens mededeelingen van eenige legatie- leden was de man, die blijkbaar zeer opge- wonden was, Vrijdagochtend in het legatie- gebouw verschenen, om een zaakgelastigde Oeljanow te spreken. Toen hem werd medegedeeld, dat de zaak- gelastigde niet te spreken was, begon hij te schelden, haalde een mes uit zijn zak en wondde daarmee een bediende aan den wang. Vervolgens sloeg hij met een stok op een portret van Lenin. Toen wilde hij zich uit de voeten maken, maar op dat oogenblik loste de telefonist der legatie vijf revolverschoten op hem, zoodat hij voor de deur dood iineen- zakte. Men vermoedt, dat Thajkowicz' geestver- mogens gekrenkt waren POLEN E'N DE ONTWAPENING. Sekal, de Poolsche gedelegeercfe bij den volkenbond, heeft in een onderhoud met den correspondent van de „Mat5n" te Geneve het bericht tegengesproken, als zoude Polen het plan hebben een ontwerp voor een non-agres- sie pact voor te leggen. De Poolsche regeering heeft een dergelijk voornemen niet. Daarentegen is het meer dan zeker, dat de Poolsche gedelegeerde zich in het debat over de ontwapening zal men- gen en daarbij zal herinneren aan de motie van Markowitsj van 25 Sepjtmber 1926, waarin verklaard wordt, dat alie verdragen, die onder de leden van de nvolkenbond wor den gesloten, op den geest van Locarno moe ten berusten, wat wil zeggen, dat in deze verdragen nadruk moet worden gelegd op het onder ling verleenen van hulp-toepassing van het stelsel van arbitrage en de noodza- kelijkheid van de veiligheid van het land, alle factoren, die tot ontwapening kunnen meewerken. AMERIKA. CHILI'S STRIJD TEGEN DE COMMUNISTEN. VerHaringen van Ibdttez De president der Chileensche republiek, Ibanez, heeft aan een der directeuren van de „United Press" een interview toegestaan over het communistisch vraagstuk in Chili. Chili, aldus de president, heeft het commu nistisch probleem opgelost, door alle commu nisten, die hun leer in praktijk wilden bren- gen, naar een eiland te transporteeren. Ruim zes maanden geleden hebben we al dus een groep communisten-leiders naar Juan Fernandez gezonden; we gaven hun gereedschap, onderdak en alles wat noodig was, om, zonder hulp van buiten, in hun onderhoud te voorzien, en hen in staat te stellen, hun theorieen toe te passen, Nauwelijks zes maandlea hebben ze het er uit gehouden. Na dien „proeftijd" hebben zij verzocht, weer tot de gewone maatschappij te worden toegelaten. De terugkeer dezer ver- doolden naar den ,^chaapstal" zal 18 de zer, op den onafhankelijksdag piaats hebben. ■r .-(ri MEXICO E'N DE VER. STATEN. Een boodschap van pres. Calles. Naar uit Mexico (stad) wordt gemeld, heeiT president Calles in zijn jaarlijksche Boodschap to het Congres verklaard, dat de geschillen tusschen Mexico en de Ver. Staten over de land- en petroleum-wetten in Mexico, naar hij hoopte, zouden worden geregeld- Mexico is bereid aldus de President de speciaal te berde te brengen gevallen in een geest van rechtvaardigheid en billijkheid te overwegen. Echter wil Maxico baas blijven in eigen huis. KORTE BERICHTEN. Volgens het „Kasseler Tagebl." zijn in een basaltgroeve bij Zimmersrode, tenge- volge van het ontijdig ontploffen van een pa- troon een aantai arbeiders door rondVlie- gende stuk-ken doodel'ijk getroffen. Elf hunner, meerendeels vaders van gezin- nen, zijn reeds overleden. De generate staf van het Zweedsche leger en het opperbevel der Zweedsche ma rine hebben tot den rijksdag het verzoek ge richt een crediet van 2 millioen kronen goed te keuren tot stichting van een Zweedsche ivliegtuigmotorenindustrie. BEROOFD EN UIT DEN TREINf GEWORPEN. Naar 1'Oeuvre meldt, is een 31-jarig boet- houder uit Kairo, die via Italie naar Frank- riiik terugkeerde, in den sneltrein tusscbeo Modana en St. Jean de Maurienne door vier kerels aangevallen, die hem beroofden en vervolgens uit den trein wierpen. Reizigtrt in een toeraulo zagen den ongelufekige op den spoorweg liggen en hebben hem in eras tig gewonden toestand naar het ziekenhuis t# St Jean gebracht. Daar heeft de man een beschrijving gegeven van zijn aanrandeim. EEN LEERLINGhMACHINIIST OP ZIJH LOCOMOTIEF, ONTHOOFD. In de buurt van het station San Andre* (in Spanije) boog zich Vrijdag de leerlio^- machinist (stoker) van den sneltrein Banc* lonaParijs te ver uit het raampje van dt stookplaats. De trein passeerde juist een brug met ijizeren stijlen en den ongehiktige werd het hoofd van den romp geacheiden. Het onthooifde lichaam vie! voor de voeten van den machinist, die dadelijk stopte. Nadet men het lijk in den bagagewagen neerge- legd had, zette de trein de reis voort Ee# reiziger, die zich daarvoor vrijwillig aang» meld had, stond den machinist bij. I>eze was zoo ontdaan door het gebeuide, dat op het station Empalme een andere machinist den dienst van hem over moest oemea i DE MOORD OR GOLDSTEIN. Een vies xaakfe. De geschiedenis van den moord op Ben^a min Goldstein, die verleden week Donden dag door twee gehuurde moordenaars op last van zijn compagnon verdronken i«, wordt bij1 elke nieuwe bijzonderheid, die er van bekend wordt, weerzinwekkender. David Goldstein heeft aan de politie meegedeeki, dat zijn broer Benjamin door Lefkowrtz, den compagnon, om den turn geleid is. Zoo&fe wij gisteren meegedeeld hebben, hadden de heeren den grondslag voor bun for turn ge legd door brandstichting, om het bedrag van een brandiassurantie machtig te worden. Ditmaal hadden zij besloten op soartgetijfce wijze een verzekeringsmaatschappii op te lien-ten. Goldstein zou zoogenaama verdrhv ken,, doch door Lefkowitz met een motorboot worden opgevisebt en naar Hawaii wordfcn gesmokkeld, waar hij1 zich srfiuil zou boodot totd-at zijn spitsbroeder de levensverrefcenio- n machtig was en de geschiedenis wat in et vergeetboek was geraakt. De opbrengat, d. w. z. de 70,000 doliar van de verattring, zouden de heeren dee ten. Volgens David moet zijn broer een willig slachtoffer zijn geweeet vac moordenaars, daar hij steeds gedacbt most hebben, dat Lefkowitz hem redden zou Toen de motorboot wegbleef, moet bij zidi pae erealiseerd hebben, dat rfln compagnon em bedrogim had- maar tarfn Is bet rvatuw- lijk te laat gevvetst Zoo al thans hridt de verkfariog van Drrii Goldstein Er doen zich echter nog verwii- kelingen voor De begrafenis van het lijk van den drenkeling, die Vrijdag zou geschieden, is niet doorgegaan op verzoek van de be- trokken tevensverzekeringsmaatschappij, daar deze door iema-nd, die zien als Lmo- witz had voorgesteld, vernomen had, dat ds beklaagden van den moord op Goldstein ontkendien, dia-t het Zaterdag in Gravesencf baai opgevischte lijk dat van Goldstein zou zijn. De begrafenis is nu uitgesteld, totdat de staat de noodige getuigen bij kan brengen om het lijk definitief als dat van OokMeiti te herkennen. 'Waar Lefkowitz uitdrukkelijk ontkend heeft iets met een moordi op Goldstein fe maken te hebben-,, zou men er toe komen zich af te vragen of de -heeren hun platmetje soms toch ten uitvoerhebben gebracht, dit dan echter door het rapport van dien vis- scher, die Goldstein's moordenaars" heeft zien wegroeien, aan h-et licht is gebracht. Hoe het zij, een schunni-ge geschiedenis bljjft het. t DE KONING DER KANNIBALEN Zijn lievelingswerk is telefo- neeren. De politie te Glasgow is, naar d-e corres pondent van de Daily Chronicle mel-dt, dezer dagen opgeschrikt en gedurende eenige uren -bezig gehoud-en door een gehcimzinnig in- dividu, dat vanuit verschillende d-eelen van de stad telefonisch alarm maakte. Ongeveer 10 uur s morg-ens berei-kte haar de mededeeling, dat er in het district Cha ring Cross een moord werd begaan. Een aantal agenten snelde naar de piaats des on- -heils, maar bier was n-iets te zien. Het bleak nader, dat uit een zenuwinrithtin-g een jonge man was verdwenen- en men vermoedde, dat deze d-e oorzaak van het alarm was, toen daarna d-e inrichting verscheidene malen steeds uit een a-nder deel der stad werd- op- gebeld. De politie nam maatreg-elen on- hem te van-gen, maar teverg-eefs. De jongeling noot van zijn vrijheid en bracbt hiervao COURANT. '«t* 1 ta

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1