Stadsnieuws De Wethoudersverkiezin^ Ingezonden stukken medteche verzorgers op de noogte. Ten slotte luikte het een der beambten van de in- richting om hem, toen hij weer opbelde, aan de praat te houden en te ontdekken vanwaar hij telefoneerde. IJlings Werd er een politie- macht op af gestuurd en men vond hem in een telefooncel met de hoorn nog aan zijn oor. Hoewel de zonderling hardnekkige pogin gen deed om te ontvluchten, werd hij over- meesterd en naar het politiebureau gebracht, waar hij mededeelde, „koninig der kanni- balen" te zijn. Men heeft den vorst toen met verschuldigden eerbied1 naar zijn paleis te- ruggebracht. Wij hadden hedoi een kort onderhoud met den heer Westerhof over de door Rechts met de Vrijheidsbonders genomen beslissing om een meerderheidscollege buiten de S.D.AP om samen te stellen. Hij verzekerde ons, d!at indien dit zou doorgaan, waarvan hij officieel niets wist, en de zijnen met opzet werden verdrongen van den bodem des rechts, zijn fractie de toe geworpen handschoen zou opnemen en de meest felle oppositie zou voeren. In een Vrij- dag gehouden vergadering van zijn fractie met die van de V. D. werd besloten de meest felle oppositie te voeren, totdat dit owrecht hersteld zou 2ijn. Beide fracties vergaderen vanavond op- nieuw. Ook de Rechtsche raadsfractie vergadeit vanavond met de Christ. Hist, en V. B.-frac- tie voor het opstellen van de af te leggen ver- ktaring, waarin gezegd zal worden waarom 'tot de vorming van een meerderheidscollege werd besloten, zonder daarbijj overleg te plcgen met de Soc.-Dem. en V. D.-fractie. Reeds morgen mag een onrustige raadsver- gadering verwacht worden. Den burgemeester staat een allesbehalve prettige leiding te wachten. AANRIJDINO. Zaterdagavond ongeveer 6 uur werd in den Bergerhout de heer H. wonende Visschers- jaan, terwijl hij op zijn rijwiel in de richting van de Bergerpoorf reed en rechts aanhield, aangereden door de auto van dokter C. al- hier, die links van den weg reed. Het rijwiel weed zoo goed als geheel vernield. Persoonlijke ongevallen kwameu niet voor. De schade zal worden vergoed. EEN JUBILEUM. Zaterdag herdacht de heer K. Hop, wo nende aan de Heul, No. 3, den dag waarop hij vdor 40 jaar in dienst trad bij de Machi- nefabriek en IJzergieterij aan de Voor- meer. Natuurlijk ging deze dag niet onopge- merkt voorbij. Niet alleen werd de jubilaris in staat gesteld het feest in huiselijken kring op waardige wijze te vieren, doch tevens werd hem door de directie de gebruikelijkc enveloppe met inhoud overhandidg. Vele vrienden en bekenden deden van hun belang- stelling blijken, terwijl ook het. perscmeel der fabriek zich niet onbetuigd lift en voor toe- oasselijke geschenken zorg d'roeg. Dat voor den jubilaris en zijn huisgenoo- ten de Zaterdag een heuglijke dag was, be- hoeft wel geen betoog. EEN INBREKER. Het N. H. Dagblad geeft een uitvoerig verhaal van een inbreker. Het was een man van zijn eigen personeel, die in de kermisda- gen blijkbaar wat te veel aan den zwier ge weest was en op zoek naar contanten aan het administratiekantoor van zijn Dagblad gedacht had, blijkbaar in de verwachting daar een goudmijntje te zullen aanboren. Wij laten het inbrekersverhaal van het blad hier volgen. Er blijkt tevens uit wie er >iet de auto van de firma S. uit rijden is ge- weest. Toen de Directeur aldus het blad van het „Nrd. Hollandsch Dagblad" de heer C. M. v, H. Vrijdagavond te ongeveer 11 uur thuis kwam, zag hij tot zijn verwondering idaf er licht brandde in het Kantoorlokaal der Administratie, gelegen aan de zijde van i het Hof. Ofschoon de gordijnen neergelaten waren, was het den heer v. H. toch mogelijk door een kier naar binnen te zien en toen ont- waarde hij daarbinnen een man, bezig de pa- i pieren van het bureau te doorsnuffelen. Daar de heer v. H. den man terstond her- kende als iemand van het zetterspersoneel, dacht hij niet aanstonds aan inbraak. 't Was immers mogelijk dat deze persoon door de dienstbode was binnengelafen en meende iets te moeten zoeken. Niettemih haastte de heer v. H. zich naar binnen om het geval nader te onderzoeken, doch nau- welijks had hij de voordeur geopend, of de man stoof op, holde de directeurskamer door, do gang uit en door de drukkerij.weer naar buiten aan de zijde van de Ramen. Aan de luide uitnoodiging van den directeur, dat de man )rhier" zou komen, werd geen gevolg gegeven. Terstond werd de politie gewaarschuwd en bij onderzoek bleek, dat in het voorkantoor het bureau van de cassiere was opengebro- ken en wel met behulp van een schroeven- draaier, welke van een der zetmachines uit het zefterij-lokaal was weggenomen. De ge- bruikte schroevendraaier werd in het druk- kerslokaal bij een der persen teruggevonden en was daar nathurlijk door den vluchtenden inbreker weggeworpen. Zijn buit was niet groot. Na kantoortijd bevindt zich nooit geld in het bureau foe- vallig bevonden zic hnu 30 franken in een enveloppe, welke de inbreker meenam. In den loop van den nacht is die dader door de politie gearresteerd. Na aanvankelij ke ontkenning, heeft hij tenslotte bekend. Het zou hem ook niet gebaat hebben, aan gzien hij vollcdig herkend was en ook alle andere aanwijzingen volkomen diddelijk wa ren. Naar we even voor het afdrukken van ons blad vernemen, heeft ons inbrekertje voor de politie bekend, dat hij na zijn heldendaad in ons administratiebureau nog 'n auto heeft weten te veroveren. Na de inbraak is hij kalmpjes naar de Langestraat gewandeld, vond daar voor de zaak van de firma Spaander een auto staan, stapte in en maakte een genoeg'lijk nachte Jijk toertje. Hoever hij precies getoerd heeft, is ons niet bekend, maar het is een feit, dat hij op een bepaald punt in den Hout gekomen, met ,-,zijn" wagen niet verder kon en de auto daar maar heeft laten staan. Toen werd hij opeens verschrikkelijk eerlijk, stapte naar het politiebureau en deelde daar mede, dat hij in den Hout een gestolen auto gevonden had. Deze eerlijkheidsbevlleging werd zijn onge luk. Hij moest zijn naam opgeven en uit was het met zijn vrijheid. Hij werd ingerekend en zit nu nog na te philosopheeren over een mislukten kermisavond. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Bij Kon. bes'luit is aan den reserve-kapiteio van het 21ste regiment infanterie, den heer J. G. Haremaker, te Alkmaar, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Eveneens is op zijn aanvrage eervol ont slag verleend aan majoor J. R. van der Moer, van het 16e regiment infanterie, vroeger te Alkmaar wonende. CIRCUS CARL HAGENBECK. Het groote circus Carl Hagenbeck, uit Stel lingen bij Hamburg, eindigde zijnj seizoen te Scheveningen met een ongeevenaard succes op Zondag 28 Augustus. Gedurende 45 da gen was het Circusgebouw elken dag uitver- kocht. Nooit, sedert 1914, in dten tijd van het circus Schumann., had een onderneming zulk een grooten toeloop. Maandag ving het gezelschap aan te Den Holder, waar men de vier dagen duizenden personen moest weigeren en nu in Hoorn wa ren de rangen totaal uitwrkocht tot Maan dag. Het circus Carl Hagenbeck zal ie Alk maar aankomen, per extra ;rein. Zaterdag- dagochtendi om 7 uur 13 en onmiddellijk zul len di 59 wagens naar de Paardenmarkt ge- reder. worden Me?r dan KO personen zul len de tenten en stallen opbouwen, zoodat de eerste voorstelling zal plaats hebben 'Za terdagavond 8 uur. De directie garandeert dat het program- ma van allereerstn rang is en alles zal over- treffen wat tot nu gegeven geweest is. Meer dan 20 attracties en sensaties: hetzelfde pro- gramma als deze laatste maanden het groot- ste succes behaalde te Rotterdam, Utrecht, Scheveningen. Zcndertwijfel zol Hagenbeck ook hier te Alkmaar vefel belangstelling vinden, want het gaat hier om een allerbest bekend ge zelschap dat niet kan vergeleken worden met 3de of 4de rangs circusondernemingen. Paardenmarkt. Op de heden gehouden paardenmarkt wa ren aangevoerd 397 paarcen en 41 veulens. De prijzen liepen van 120 tot 350. De nandtl was matig. Het vorige jaar was de aanvoer 473 paar- den en 53 veulens. De prijzen waren toen resp. van 100 tot 450 en van 50 tot 140. HET R. K. LYCEUM. Op het verzoek om een bijdrage voor het R. K. Lyceum hier ter stede is door den ge- meenteiaad van Purmerend in zooverre gun- stig beslist dat besloten werd om bij1 het ver zoek van leerlingen uit deze gemeente elk ge val op zich zelf te behand'elen. OPLEIDING TOT OFF1CFER. De dienstplichtige J. H. Bakker, uit deze gemeente, wordt op 14 November a.s. ge- plaatst bij de School vQor Verlofsofficieren te Kampen, ter opleiding tot officier. BEKROOND. Op de tentoonstelliing der Kynologenclub Amsterdam, te Haarlem gehouden, won de goudgestroomde Hollandsche Herder „Du- co" in de open klasse den 3en prijs met het pra dicaat zeer g'oed. Eigenaar is de heer E. Kroeskop alhicr. DE ARBEID VAN DE INWENDIGE ZENDPNG. De Inwendige Zending verzoekt ons plaat- sing voor het volgende: Met dankbaarheid aan God voor Zijn groo te liefde en trouw, zien wij terug op de afge- loepen week. Hij heeft ons wederom rijke- lrjk gezegend in onzen arbeid om te brengen het Evangelie van Jezus Christus. Verscheidene sprekers, waaronder eenige veelbelovende, jonge krachten, brachten het Wocrd van Onzen Heiland en Verlosser en D« geheimen van den draddloozen omroep. Een vexmpelde tenor werkt met een pJaatsrsrranger (Punch.) wij mochten ons verheugen op een groote schare van aandachtige luisteraars. Onze bede zij, dat dit werk, met zooveel moeite en opoffering, door het bestuur, onder God's lei ding, daargesteld, zegen moge afwerpen, ook vooral onder diegenen, die nog buiten de „Gods-vrede" staaa. Dat de arbeid der Inwendige Zending nog menige vrucht drage, de Heere helpe en ze- gene haar daarin. LICHT OP! Hedlenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen te 8.08 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. DE KERMIS. De kermis is voorbij! Voorbij, tot genoegen van wellicht velen der kermisvierders, die per slot van rekening toch ook,, na deze week, tot d'e conclusie zul len zijn gekomen, dat niets meer verkdeslijik is dan het rustige, onverstoorde leven-van- alledag. Erkend dient echter, dat de kermis, laat zij dan een uit de duistere middeleeuwen stammend vermaak zijn, ditmaal weinig of niets voor het daglicht te verbergen heeft gehad. Er is op waardige wijze feest ge- vierd. Geen wanklank werd gehoord en ge- bleken is, dat de speciale kermisgenoegens nog steeds datgene brengen, wat in andere tijden wel eens al te veel ontbreekt: n l. ver- strooii'ng. In alle tenten en kramen, in alle gelegen- heden tot ontspamning, in alle schouwbur- gen en bioscopen is de kermis gisteravond uitgeluid door drommen menschen, die zeer zeker een voigend' jaar zich met hernieuwde geesjdrift en nieuwen moed zullen opmaken om haar o pglorieuze wijze in te luiden. Hieronder laten wij de laatste tooneel- recensies volgen: SCHOUWBURGLOGE DOELE'NVELD. De Rpaetikrans. Zondagavond heeft een biina geheel bezet- te zaal weer genoten van de laatste opvoe- ring van de „Rozenkrans" gedurende de Alkmaasche kermis door de Schouwspelers. Ook nu weer ontroerden Enny de Leeuwe in die rol van Jane Champion en Pierre Mols als Gerald Dalmain door hun mooi, gevoelvol spel, vooral in het derde en vierde Bedrijf, de aanwezigen, terwijl ook de overi- ge rollen in goede handen waren. De aanwezigen lieten dan ook, door een langdurig en hartelijk applaus, na iedere acte blijken dat ze geheel meeleefden met stuk en spel, zoodlat de Schouwspelers hun reeks voorstellingen met een succesvollen avond hebben besloten. SCHOUWBURiG HET GULDEN VLIES. Ffeuleken. Zaterdagavond heeft het Nieuwe Nedier- landsch Tooneel het bekende tooneelstuk van Herman Roelvink „Freuleken" opgevoerd. Het speelt in den tijd dat de patriotten op den voorgrond komen, dat de macht der oude regentengeslachten bedenkelijk begint te ver- minderen. Nog is de.adel onder den invloed der Fransche zeden en een ras-echte aristocrate als tante Henriette spveekt een Hollandsch, dat weinig meex op haar moedertaal lijkt. Evenwel, haar broer, de baron van Averling en zijn zonen Job en Hans ziin loten van den ouden stam. Zij laten zien niet door vreemde invloeden beheerschen en dit pa- triciersgezin uit dlen Gelderschen Achterhoek geeft een gaaf beeld van het familieleven onzer voorouders op het laatst van de 18e eeuw. Van Averling is de wat opvliegende maar degelijke aristocraat, zijn zoon Job, door een beengebrek aan zijn rolstoel gebonden, is de man met het diepe inzicht, Hans een fuif- type, die onnadenkend zijn studien verwaar- loost en dan is er nog Freuleken, de dochter des huizes en de „moeder" van dit gezin. In alles tracht zij haar overleden moeder na te volgen, zij zorgt voor haar vader en haar „jongens" met ontroerende toewijding en vegeet daarbij zich zelf. De vriend des huizes, een jong edelman, Iman van Aerschot, bekent haar zijn liefde maar nog voor hij haar definitief antwoord heeft, betrapt zij hem op een tete k tete met Miebetje, een dochter van het volk, die als kermiskind in huis is genomen en nu als vol- wassen meisje als dienstbode fungeert. Ontgoocheld wendt Freuleken zich af en Iman staat op het punt alles te verliezen, a's Job, de onigelukkige broer, met zijn zusje Flor een ernstig gesprek houdt en haar doet gevelen, dat de verhouding tusschen Iman en Miebetje niets schuldigs heeft omdat Mie betje, evenals zoovele andere meisjes, slechts onder den invtoed van zijn charme is ge komen. Iman heeft zich slechts met haar vermaakt, al heeft hij dan ook met vuur gespeeld. Dank zij Job's tusschenkomst komt ten slotte alles weer in orde. Freuleken zal Iman trouwen en Miebetje krijgt een invitatie van familieleden om op een farm in Amerika te komen wfnen. Het eenige wat ons in dit stuk als iets on- logisch treft is de houding van Job, die zich ten zeer beslist tegenstandier van dit huwe- lijk toont, die Iman tegenover zijn broeder als een ongewenschten candidaat afschil- dert, en die onmiddellijk daarop denzelfdlen Iman tegenover zijn zuster als een nobel man en acceptabel echtgenoot prijst. Allereerst mag hier de uitbeelding van Miebetje door Magda Janssens genoemd worden. Het is niet gemakkelijk het forsche werkmanskind, het ruwe meisje, dat slechts haar boerscbe volkstaal spreekt, in al haar luimen en grillen, in haar toenadering en haar afstooten, in heel haar oppervlakkig- leid volkomen zuiver uit te beeldlen. Magda Janssens kan dat. Zij geeft een Miebetje, die met stuursch gezicht en hoekiige ellebogen een theeblad op tafel kan zetten, die met een onverschilligen ztvaai van haar rok het stof van de meubels veegt en ook een Miebetje, die om een kleinigheid krom van het lachen op haar kmieen kan slaan of die spontaan de jonkers om den hals valt, als xaar eenvoudig hart vol blijdschap is. Haar heeft Julia de Gruijter als het zorg- zame „Freuleken" keujig ter zijde gestaan Trouwens, alien verdienen een woordje van julde, Johan Fiolet als Job, van wie nu een maal verwacht wordt, dat hij in zijn lot zal berusten, Ben Lucias als Hans hoewel zijn hooge stem voor een fuif-student even verwonderlijk aandeed) en Oscar Tour- niaiie als baron van Averling. Johan Gobau gaf een keur-ige uitbeelding van den jovialen landjoraker Iman en Marie Mieunier was een zeer precieuze tante Hen- rieette, een levend stukje oud Delftsch blauw. Het tooneel was in de puntjes verzorgd zellfs de ouderwetsche piano ontbrak niet en de keurige achttiende eeuwsche costuums waren een lust voor de oogen. Wat is de mannenkleeding toch leelijk ge- wordem! Als wij onze voorvaderen in hun smaakvolle rokkeit, met goudgalon om- zoomdi, in hun kanten dassen, Jrum schoenen met gespen en hun keurig opgemaakte prui- ken ten tooneele zien verschijnen, beseffen wij dat wel het allerbeste Na het tweede bedrijf heeft de heer G. C van Gulik, namens den schouwburgaigenaar en vel^vrienden, op het tooneel er zijn blijd schap over uitgesproken, dat mevr. Magda Janssens weer aan dit gezelschap is verbor> den en onze stadigenooten opnieuw in de ge- legemheid gesteld heeft, haar spel te bewon- deren. Haar werd een fraaie bloemenrnand aan- geboden, waarna Julia de Gruyter, die zich bij het slot van dit bedrijf ook op het too neel bevond, door een mooi bloeinstuk in de hulde mocht deelen. Zondagavond trok de reprise van Freuleken opnieuw een uitstekend bezette zaa! en ook ditmaal bleken de aanwezigen het gebodene ten 2eerste te waardeeren. ten dankbaar ap plaus na ieder bedrijf was het duidelijkst be- wijs, dat talloozfn het gezelschap van Tourniaire bij de abonnementsvoorstelllngen van dezen winter een hartelijke ontvangst zullen bereiden. HET SCHOUWTOONEEL IN DE HARMONIE. Een jaar getrouwd. Zaterdagavond werd met succes voor de medewerkenden gegeven het Engelsche blij- spel van Frank Graven: Een jaa;- getrouwd De belangstel'ling had iets grooter kunnen zijtn. In dit stuk wordt in de eerste acte door twee jongelui gestreden om de lieftadige dochter van den heer Livingston, een zeer ge- moedelijk heer. Hij laat echter zijn vrouw gaarne alles tweemaal zeggen en is verder aan de bridgetafel uitstekend te spreken. De dochter Grace houd't wel van den roman- tischen Dick Loring, doch door diverse om- standigheden zien we haar aan't slot van het eerste bedrijf verloofd met Tom Tucker, een heel goede, maar wat onhandi^e jomgen. In de tweede acte zijn Tom en Grace juist een jaar getrouwd1 en volgt bij een dinertje, mede nog door de komst van Dick Loring, een ruzie tusschen de twee jonggehuwden, die zoo hoog loopt dat Grace naar het huis van haar ouders terugkeert en Tom, die meende een rijk man te zullen worden, en schijnbaar niet slaagt, in hun stadje achterlaat. In het derde bedrijf komt echter alles in orde. Jacq. de Haas als Tom Tucker was weer uitstekend op dreef en speelde vooral het slot van de tweede acte, waar hij het dron- ken worden zoo juist binnen de perken hield, bijzonder mooi. Met het mooie „Good Bye" door Mc Cormack op de gramophoon ge- zongen, slaagde dit slot van II mede uit- muntend. Jetty van Dijk—Riecker was een aller- aardigste grace en speelde m>et groote am- bitie en toewijding. Eenig was Ezerman als de oude Livingston. Eer. zuiver en raak type. Lena Kley als de moeder en van Staal- duynen als de oom en dokter waakten over Grace zoo gofd in hun vermogen was. Rolien Numan typeerde de negermeid heel leuk. Co Balfort was een goede Loring, terwijl Jaap v. d. Poll en Lize v. d. Poll Hamakers ten slotte in de tweede acte tot een goed ge- slaagd tafreel medewerkten. Als geheel een vlotte voorstelling. De Geveltoerist. Dit nieuwe suecesblijspel met Jan Musch in de hoofdrol sloot Zondagavond de rij der voorstellingen. 's Morgen® reeds was de zaal geheel uitverkocht, waartoe het eerste en eenige optreden van Jan Musch wel niet weinig zal hebben bijgedragen. Nu, de aanwezigen hebben zich kostelijk vermaakt en voor Jan Musch is het stuk ook hier een triomf geworden Een geweldig applaus beloonde hem na elk der drie acten en dat was meer dan verdiend, want opnieuw toonde Musch zich een acteur van zeer groote gaven. Hij slieepte alles en alien mede door zijn prachtig vlot spel. In het eerste bedrijf komt de inbreker Rebhuhn's nachts bij den ingenieur Klimgex naar binnen klimmen, juist als de jonge. in genieur op bet punt staat zich van het lev en te berooven. Rebhuhn houdt hem van dien zelfmoord terug en wordt van inbreker com pagnon. en Klinger en propagandist voor diens nieuwe uitvinding. Op gladde wijze vJeet hij de juiste menschen voor het groote plan te wininen. Om ten slotte als het on- eerlijike spel Kiinger te machtig wordt, en deze met Emmy Valfoerg naar Amerika gaat, zelf de excentrieke dochter van den rijiken bankier Dreier in te palmen. Het geheel gaat er echter slechts om hoe Musch dit alles speelt. Eenvoudig wonder- baar. In het huis van den ingenieur, in de villa in Grunewald, op bet apachebal van de bankiersdochter, overal is hij dt groote kracht. Maar de andere medewerkenden staan hem prachtig ter zijde. Carl Rijken is heel goed als Klimger, evenals Ezerman de bankier Dreier en van Staalduynen als de laatste afstammeling van een gedegenereerd geslacht. Jetty van DijkRiecker in prach- tige costuums speelde vol temperament als de bankiersdochter en Rolien Numan was heel goed als de secretaresse. Verschillende kleine rolien waren zeer goed bezet en de aankleeding was uitstekend. 't Was indierdhad „lest-best". De Gevel- toerist heeft hier ook een groot succes be- haald. TER HALL's REVUE 1927. Voor een zeer enthousiast publiek heeft ter Hall's revue 1927 gisteravond weer een groot succes behaald. Men heeft ge noten van de fraaie circusvoorstelling in de eerste acte. Van die met overdadige pracht ten tooneele gebrachte finales: de orchi- dieeen, het Dieozc er1 Qaddex- orden, van de talrijke Komlsche scenes van onzen eminenten Hollandschen artist Bu- ziau, die weer op dreef was als nimmer te voren en vooral in zijn scene: „Terug naar de natuur", iets buitengewoons bracht van origineele vinding. De belangrijke plaats die het ballet in deze revue inneemt, deed duide- lijk uitkomen, welk een groote kracht op dit gebied de balletleider Dickson is. De dansen in de circusvoorstelling boeiden bij voortdu- ring. In de finales trok het ballet alle aan- dacht en het tafreel „de dans door alletij- dien" met als slot de Charleston, Black Bot tom, verwierf terecht een luid applaus. Zoo- wel technische uitvoering als aankleeding waren uitnemend. Een bijzonder geslaagde revue deze ,,1927". (Buiten verantwootdetijkheid van de dactle. De opname in deze rubriek bewi/rt geenszins dat de edacfie er mede instemt.) DE PENSIOENBIJDRAGE VAN HET GEMEENTEPERSONEEL. Geeft met verschuldigden eerbied te ken- nen, het HoofdBestuur van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren in Neder- land, secretariaat gevestigd Westerstraat 9 te Utrecht; dat Uw Raad in zijne vergadering van 22 Maart 1927 besloot over te gaan tot heffing vtan 8lA pensioenbijdrage van het perso neel in dienst Uwer gemeente, ondanks de daartegen door meerdere Uwer leden en door de organisaties van personeel aangevoerdt bezwaren; dat genoemd besluit, naar uit de besprekin- gen is gebleken, uitsluitend werd genomen op grond van den financieelen toestand der ge meente, die blijkens gedane mededeeling vele bezuinigingen en aanmerkelijke belasting- verhooging eischte; dat naar zijne meening de financieele toe- stand der gemeente nimmer mag gelden als motief voor het invoeren van verslechteringen evenmin als voor verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden van het gemeente-perso- neelL dat, nu van de zijde der gemeente eenmaal die toestand wel als motief voor de heffing der hoogere bijdrage is naar voren gebracht, adressant hier er even op wil wijzen, dat naar zijne meening die toestand te donker is voorgesteld, daar verschillende als strikt noodzakelijk genoemde bezuinigingen ten slotte niet zijn ingevoerd en ook het medege- deelde heffingspercentage van de gemeerits- lijke inkomstenbelasting niet noodig blijkt te zijn geweest, terwijl daarnaast Uw Raad on- langs nog een besluit nam, waardoor aan- merkelijk minder bedrag aan inkomsten wordt verkregeri dat, nu sinds 1 April j.l. de hoogere bijdra ge door het gemeente-personeel wordt betaald, in meerdere gezinnen, vooral van het lager bezoldigde personeel, aanmerkelijke finan cieele zorgen zijn ontstaan, die, nu de winter nadert, nog zeer zullen toenemen; dat de levensstandaard noch het laatste voorjaar, noch thans, een vermindering van inkomsten van het personeel toelaatbaaf maakt; redenen, waarom het Hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtena ren Uw Raad beleefd verzoekt het besluit van 22 Maart 1927 tot heffing van een pensioen bijdrage van 8'A van het gemeente-.per?' neel in te trekken. 't Welk doende, Voor het Hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van Gemeente- Ambtenaren H. B. BERGHUIS, -algemeen secretaris. Memorie van tcelichhng. Slechts noode en zeer tot ons leedwezen zien wij ons thans genoodzaakt ons rechts- streeks tot Uwen Raad te wenden met het ver zoek het besluit tot heffing van 8A pen- sioenbijdragen van het gemeente-personeel in te trekken. Het was ons aangenamer geweest deze aangelegenheid bij de commissies van georga- niseerd overleg aanhangig te kunnen maken Doch waar laatstelijk deze quaestie in die commissies zonder tot overeenstemming te ko men in den breede is besproken, is naar het ons voorkomt eene hernieuwde bespreking bij de tegenwoordige samenstelling dier commis sies overbodig en zal ook nu geen compromis kunnen worden verkregen. En om deze zaak in de aanstonds nieuw samen te stellen com missies aanhangig te maken, zelfs al zouden daarin de verhoudingen anders zijn dan nu, komt ons niet verantwoord voor, waar de nood onder het lager bezoldigde personeel vooral bijzonder tot spoed dwingt en wij de daardoor te verkrijgen latere behandeling in Uwen Raad niet verantwoord achten, nu ons van verschillende zijden klachten over finan cieele moeilijkheden bereiken, die ten spoedig- ste dienen te worden opgeheven. De opgelegcie lasten worden des te sterker gevoeld en onte- vredenheid daarover uitgesproken, nu van de noodig geachte bezuinigingen verschillende onderdeelen niet tot uitvoering zijn gekomen, terwijl juist de hoogere pensioenbijdrage wel wordt toegepast en bovendien de belasting- verhooging niet tot het noodzakelijk geachte peil is behoeven te worden opgevoerd. Uw Raad achtte nog onlangs eene vermindering van de inkomsten der gemeente mogelijk, blij- kende uit de verlaging van den gasprijs, wat door de burgerij in het geheel niet als eene vermindering van lasten wordt gfevoeld, doch voor de gemeente eene belangrijke verlaging van inkomsten oplevert, terwijl daarnaast de hoogere pensioenbijdrage is gehandhaafd en deze vernooging voor het gemeente-personeel een zeer zware last is, die in zeer beduidende mate wordt gevoeld en praktisch voor dat personeel eene extra-belastingverhooging be- teekent, die op de andere ingezetenen niet kan worden toegepast. Wij zijn van oordeel, dat eventueele tekor- ten in de gemeente-huishouding moeten wor den gedragen door de burgerij in haar geheel naar ieders draagkracht. Wij verzoeken Uwen Raad dan ook be leefd, doch met gepasten aandrang ten spoe- digste het besluit tot heffing van 8 A pen sioenbijdrage van het gemeente-personeel in te trekken. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van uw vraag aan den heer Westerhof of men het zou aandurven het College van B. en W. samen te stellen buiten de S. D. A P. om. verzoekt ondiergeteekende

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2