Alkmaarsche Courant MARTIN'S VERJONCINGSKUUR. Londensch aanteekenboek. FEU1LLET0N. Provinciaal nieuws IK DENK ER STERK OVER, TE GAAN ADVERTEEREN! ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT. *o. 96» 1927 Hinden Hegen en Twinfigsie Jaargang. iHaandafi 5 September. Hadio-hoekje Dinsdag 6 September. Hilversum, 1060 M. 12.Politieber. 12.352.Lunchmuziek door het Trianon Trio (Piano, viool, cello). 6.00—8.Con cert door het A.N.R.O.-orkest, Annie Ligt- faart, sopraan. 7.45 Politieber. 8.10 R. K. Omroep, Mej. J. Immink, mezzo, alt. Ed. Koopmans, bariton. J. Hardebol, viool. D. Roest en B. Keereweer, piano. Dr. A. Slij- pen S. J. Prof. a. d. faculteit der letteren- wijsbegeerte aan de Kath. Uni-versiteit in Nijmegen, la-Sento nel Coro, Scarlatti, b. Le Florinde a fedele, Scarlatti (Mezzo alt, iaijo). 2. Ridonami la Calma, Tosti (piano). Prof. Dr. A. Slijpen, over: De Vestaalsehe maagden van Rome. 4. Twee Noctumen op. 48 1 en 48 11, Chopin, (piano). 5a. Zueig- Dung, R. Strauss, b. Cacilie, R. Strauss (Mezzo alt, piano). 6. Romanze E. gr. t,, Wilhelmj (viool, piano). 7. La coupe du roi die Thute, Diaz (bariton). 8a. Rondeau op. Chopin (piano). 9a. Separation, Balieu. b Les feuilles sent mortes, Doret (mezzo iqlt piano). 10. Serenade A. gr. t., Pierne (viool, piano). 11a. N o o r d z e e, Em. tfullebroek. b. Het Ouderhuis, Joh. Lozer (bariton). 12a. Een bloemken, Nicolai. b. Vensterliedeken, Nicolai (Mezzo- alt, piano). 13a. De leugen, H. de Wijs Mouton. b. De schooier, H. de Wijs Mouton. c. Mensch durf te leven, Dirk Witte (bariton). 10.00 10.15 Duitsche protest-rede tegen de vervol- gingen in Mexico door J. H. G. G. B. Hes- aelbach. 10.30 Persber. Daventry, 1600 M. en Londen, 361 M I,2.202.20 H. Sensicle's kwintet en solis ten (contra alt, bariton, i-omiek). 3.20 Da rentry-kwartet en solisten (sopraan, bari- Jon). 4.20 Orkestconcert. 5.20 A. S. Walker: Old Middlesex Churches. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijds., weerber. nieuws. 7.05 W. Ajello, sopraan. 7.20 Miss Lamb: Tales of the Veldt. 7.35 De suites van Handel. 7.50 Militair concert. De Salis bury Singers. P. Manchester, tenor, Band. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Mrs. Adams: Heredity. 9.55 Variete. 10.20 Tijds. 10.50 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50 II.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.05—5.55 Orkestconcert. 8.50—10.50 Ope- rafragmenten, Orkest, vocale solisten. Langenberg, 469 M., Munster, 242 M. en Dortmund, 283 M. 12.302.50 Kamermu- ziek. 5.506.50 Orkestconcert. 8.30 „Don Cesar", operette in 3 acten van Dellinger. 10.40 Sluiten. Korugswusterhausen, 12.50 M. en Berlijn 184 en 566 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8.25 „Der Mikado", operette in 2 ac ten van Sullivan, Orkest, kcor en solisten. Hamburg, 395 M. 4.35 J. Lucian, uit eigen werken. 8.20 Wat men op reis zooal beleven kan. Vroolijke avond. Orkest, koor en solisten. Daarna tot 11.10 Dansmuziek Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek 8.20 Artisconcert. 10.05 Vlaamsche litera- tuur. Daarna weer tot 10.20 Artisconcert. 1927. Londen, 30 Aug Vliegen op hoop van zegen. Het oversteken van den Atiantisch-e-n Oce- #an door middel van een vliegtuig, en van West naar Oost, is nu zeker voor de Amerikanen een gewone zaak geworden. De nieuwswaarde van deze verrichtingen ni in het algemeen van alle vluchten over i-n- drukwekkende afstanden begint te zak- ken. M-aar er blijft veel verrassends en ver- bazingwekkends in de wijze waarop de Ame rikanen dit bedrijf blijk-en op te vatten. Men ®oet in deze en andere wij-zen van navigee- m altijd' het een en ander aan goed geluk ov-erlaten. Men gaat op hoop van zegen op en over de zee en over het land even zeer. Maar het optimisme van onze jongste avia- tische bezoekers uit „the States" was toch wel wat kras. Zij zetten koers naar Europa met de meest primitieve middelen voor orien teering en navigatie, een all-ereenvoudigst toestel om hun koers te bepalen en een kaart van Europa, die uit een zakatlas kon zijn ge- scheurd. Het kon dan ook gee-n verbazing wekkem, -dat zij dirie uur lang boven het Zuia- Westelijk gedeelte van Engeland rondvlogen in de veronderstelling dat zij boven Ierland Door Rafael Sabatini, Uit het Engelsch door C M G d W. »4) Garnache bedankte voor de beleefdheid met een hoofdknifcje. „En", ging de ander voort, „eens heb ik 4e eer gehad aan u voorgesteld te worden door mijinheer den hertog zelf. Mij-n naam is Gaubert, Fabre Gaubert". Terwijl hij zich zelf voorstelde, stond hij op uit eerbied voor Garnache, die was blijven staan. Garnache kende hem totaal niet, toch twijifdde hij niet l-an zijn woorden; de man had een -beleefd, innemend uiterlijk; daarenboven begon Garnache zich eenzaam te voel-en in de on- herbergzame streken van Dauphir.6, zoodat hij verheugd was iemand te ontmoeten dien hij ale zijns gelijke kon beschouwen. Hij atak de hand uit. „Ik ben zeer vereerd, dat u mij niet ver- geten is, mijinheer", zei hij. Hij was op het punt er bij te voegen, dat het liem bijzonder veel genoegen zou doen te vernemen, dat mijnheer Gaubert ook naar Parijs ging en hem gezelschap kon houden op die ver- velende reis; maar hij- hield die woorden bij tyds in. Er was wel geen reden om dien heer te verdeniken, maar toch, alle dingen wel be- •rfiouwd, bedacht hij plotseling, dat hij wijs heed zoo voorzichtig mogelijk te zijn. Met •mi vriendelijk, nietsizeggende beleefdheid over de ontmoeting met mijnheer Gaubert P deze etreeis;, ljep Gappa,clje dpoj, ep was waf^. rr} een Tngelscne vfag gewaar werden, ontdekien zij hun dwaling en wier- pen zij boven bewoonden grond een briefje uit aan een gei'mproviseerd vaischerm ge- maakt van een papieren zak en een sinaas- appel met het verzoek aan de bewoners hun duidelijk te maken, waar zij zich bevon- den. Waarop de bewoners met groote witte steenen aan het werk togeh om den naam van hun plaats voor de vliegers zichtbaar op den grond te schrijven. Dit voorval toont duidelijk aan, dat de luchtwegen de aanwij- zingen missen, die de landwegen in over- vloed1 bezitten. Het wordt tijd, dat steden en dorpen aandacht gaan schenken aan de be- hoeften der luchtmenschen en op een groot dak of op een verzameling van daken in enorme witte letters hun namen gaan schrij ven als even zooveel orienteeringspunten voor vliegers, vooral voor die vliegers van het Amerikaansche slag, die te zetr op hoop van zegen vertrekken. Terloops kan van zulk werk worden gezegd, dat het aestetische oogen niet behoeft te hinderen. De verrukte wa-ndelaar in een mooi dorp kan de letters niet zien en wie zou er aanstoot aan kunr.en nemen indien b.v. witte letters op een rij daken in Rhenen R-H-E-N-E-N spelden? Mr. Brook en mr. Schlee, die zoek raakten niet alleen boven Devonshire maar ook op hun verderen tocht naar Muenchen zouden heel wat uren hebben gewonnen, indien zij de namen van plaatsen van de hoogte uit hadden kunnen lezen. De vliegende miliioennair Levine heeft nog meer hoop gehad in zegen dan zijn juist ge- noemde landgenooten toen hij zijn Miss Co lumbia aan de waakzaamheid van Drouhin en zijn vrienden onttrok en het waagde er in zijn eentje m-eer naar Croydon te vliegen Naar wat men heeft vernomen over zijn gescharrel met vliegers, die hem door de lucht naar New-York terug moesten bren gen, munt deze geldman niet door coulant- heid uit. Maar dat hij niet verstoken is van durf en doortastendheid is na zijn jongste escapade zeker. De deskundigen, die hem boven het vliegveld van Groydon zijn on- handige pogingen zagen doen om er te lan- den, waren aan ontzetting ten prooi. Daar scharrelde een man met een kostbaar toestel door de lucht, die klaarblijkelijk de eerste be- ginselen van de vliegkunst nog moest lee- ren. Maar het was hun tevens dnidelijik, dat hij geen oogenbli'k zijn koelbloedigheid ver- loor. Toen Levine er na drie pogin gen niet in slaagde te landen, steeg ee-n er- varen vlieger op, die het hem voordeed. En Levine, de bewegingen volgend, kwam ten- slotte niet al te hard en zonder ongelukken neer,, blij dat hij den h-eeten grond van Le Bourget voor den koeleren grond van Croy don had kunnen verwisselen. Zij overdreven hoop cp zegen was gerechtvaardigd ge- bleken. Lcnden aan de zee. Wat zou het zijn, char-a-bancs of trein? Dat was de eerste vraag. En de beslissing er over duurde niet lang. De trein zou er ons brengen. Het is me niet heel duidelijk waar- om de spoorweg-maatschappijen zoo klagen over de toenemende coneurrentie van de char-a-bancs en motorbussen. Er Zijn al veel meer liefhebbers van reizen dan motor en locomotief tezamen goedschiks en geri-efelijik kunnen vervoere-n. Beide middelen van ver- vo'er hebben hun voordeelen en de r-eizigers worden op natuurlijke wijize over de twee middelen verdeeld door hun eigen voorkeur, door wat zij het voord-eeligst achten. In menig opzicht zal de trein het dan nog in voorkeur winnen. Dat deed hij zeker in ons geval, toen wij de behoefte voelden wat zee- lucht te gaan inademen in „London by the Sea", anders gezegd Brigton. Juist voor rei zen naar de verschillende zeeplaatsen aan de zuidkust, van Londen uit, schijnt de coneur rentie van den motor voor de treinen het •ergst te zijn. Maar er bleek niets van. Onze trein legde den afstand van meer dan 80 K.M. in precies een uur af. Daarvoor moest hij op zekere gedeelten heel hard gaan en hij ging dan ook met indrukwekken- d-e vaart door de v-ele tunnels. Er zutlen wei- nig treinen in de wereld zijn, die b-eter rijden dan die van de Eng. Zuidspoorwegen, zoo zacht en zonder schokken ook bij de grootste snelheid. Voor een shilling extra mochten wij plaatsnemen in een derdeklas-Pulmann- wagen, een waar paleisje op wielen, met lederen leunstoelen, mahoniehouten tafels met spiegelglas bedekt en glanzendc paneelen van mooi gevlamd en sierlijk bewerkt hout. Men kan er onderweg alles krijgen wat het ■beste cafe u verschaft. En men is in Londen- aan-de-zee voor men er erg in heeft. Luxe char-a-bancs gaan langs de weg-en naar het- zelfde doel. Zij doen er meer dan twee uur over, als alles goed gaat, hetgeen niet steeds het geval is op de overdrukke wegen van dit weldra bij de deur. Hij bleef even staan bij den uitga-ng, waarbij het raadselachtige uit- hangbord van bet Zuigende Kalf knarste en kraakte bij iedere windvlaag, een koude Al- penwind. De regen had opgehouden, maar de lucht was donker en zwaar van woeste wolken. De mannen van zijn ge'eide zaten op zijn bevel reeds te paard, klaar voor de reis. Hij wisselde een paar woorden met den sergeant en toen konddgde het rammelen van een zware koets uit de Auberge de France zijn komst aan. De wagen, een kolos- saal ding van hout en leer, -getrokken door drie paarden, bleef voor de deur van de her- berg staan. Rabecque kwam haastig naar buiten -en werd dadetijk weggezonden om mademoiselle te halen. Zij zouden oogen- blikkelijk vertrekken. Rabecque k-eerde zich om om naar boven te gaan; maar op dat zelfde oogenblik werd hij op zij gestooten door een man, naar het sdieen een knecht, die uit de herberg kwam, met een valies in de hand. Vlak achter hem, met het hoofd in den nek en recht voor zich uit kijikende, kwam de vreemdeling van gis- teravond, zonder acht te slaan op Garnache Rabecque, die met de schouders tegen de lijst van de deur aan stond, waar hij tegen aan- geduwd was, bleef staan en zag den kerel, die hem zoo raw behandeld had, woe- dend aan. Garnache, aan den anderen kant, keek verbaasd naar dien oprecht uitzienden man, maar nog zonder eenig vermoeden- van zijn voornemen. Voordat de knech-t het portier had open- gedaan en het valies in het rijtuig geworpen. -had Garnache zich niet verroerd. Voordat de vreemdeling zijn voet op de trede van den \yagen gezet had om in te stapper, had Gar zuidelijke deel van Engeland. En zij zijn zeker niet zoo geriefel-ijk als de Pulmann- wa-gen. De trein is een ietsj-e d-uurder; maar het verschil in prij-s is te gering om beslis- send te kunnen zijn. De Pulmann-car was tot den laatsten zet-el bezet, hetgeen ook het ge val was met alle andere zetels van den trein; er kon niemand meer bij. Strand en boulevard. Brighton heeft het volste recht zich Lon- den-aan-zee te noemen. Het is een groote stad en het is er even dlruk in de straten als in Londen, zoowel van voetgan-gers als van voertuigen. Alle bekende winkelpuien van de groote Londensche „multiple shops" ziet i men in Brighton's straten herhaald.. En de gelijksoortigheid van architectuur is niet tot die puien beperkt. Alle gebouwen dragen het typi-sche en daarom niet al te aantrekke- lijke Londensche karakter. Maar Brighton's trots is zijn „fron-t", dat deel dat front maakt naar die zee. Het is zooals dat met bijna alle zeeplaatsen in Engeland het geval is verdeeld in een zoogenaamd select en een po- pulair deel. Elk deel heeft zijn pier, die voor Nederlandschen smaak veel te kermisachtig zijn in het vermaak dat zij bi-eden. Men vind-t er heele rijen automaten voor allerlei ouder- wetsch en kinderachtig vermaak. Aan de eind-en zijn concertzalen- gebouwd, kaal van aanblik en on-feestelijk met plechtige rijen houten stoelen en een podium, waar een militair muziekcorps een concert geeft. Goed en zindelijk theedrinken kan men er niet, op die pieren; en het is zoo rommelig dat men zich zoo snel mogelijk weer naar de boule vards begeeft. De piieren der Engelsche zee plaatsen zijn klaarblijkelijk ingericht voor den smaak der d-agjesmenschen. En Eng-el- schen, die decorum will-en -bewaren, gaa-n er niet op. Brighton heeft een onmetelijk „front". over de gansche lengte a-fgezet met twee of drie boulevards, trapsgewijze boven el- kaar. In de constru-ctie zijn aardige denk- be-el-den verwezenlijikt. De laagst-e boule vard b.v. ligt op booggewelven, die tot sa- lonnetjes zijn ingericht, die het badplaats- bestu-ur aan gegadl-gden voor een pond sterling per week verhuurt. Het zijn keurig ingerichte vertrekken, die maar met m-eer luister het zelfde doel beoogen als de strandt-enten, die men op onze badplaatsen aantr-eft. Zul-ke strandtenten zijn er overigens in Brighton ook. De afwezi-gheid van groen en- bloemen, die b.v. Scheveningen zoo kaal van aanblik maakt, kenf Brighton geenszins De buiten-gewoon breede boulevards, ver deeld in wand-elpaden en rijpaden, hebben prachtige plantsoenen, omboord met mon-u- mentalen st-een en versierd met beeldhouw- werk en ontelbare banken in het karakter van de Bank van Cremer in de Scheveningsch-e Boschjes. UIT WIERINGERWAARD. (Vervolg Raadsvergadering). We kunnen verwachten, zeide de heer S p e e t s, dat het kanaal langs Westfrie- schedijk, Meeldij'k en't Wad zal gaan en spr. kon daarom niet inzien, dat Wieringerwaard er in de toekomst geen belang bij heeft. Het geeft meer gelegenheid tot vervoer; men kan grootere hceveelheden te water vervoeren, het ontlast de wegen en we krijgen door coneur rentie waarschijnlijk goedkooper vervoer. Het is een algemeen Streekbelang. Het kan heel goed zijn, al voelen we er nu niet zoo sterk voor, dat er in de verre toekomst voordeelen aan verbonden zijn. Onze gemeente staat er niet zoo slecht voor, zoodat er wel iets kan worden bijgedragen. Niets kan gebeuren zon der geld. De heeren Waiboeren Blaauboer spraken dit nog weer tegen, terwijl wethou- der K o s t e r o. m. nog opmerkte, dat het vervoer per vrachtauto nog steeds toeneemt. Na nog zeer breedvoerige discussie stelde de voor z i 11 e r de vraag: Zullen we sub- sidie geven, ja of neen? Er kan dan later over het bedrag worden gesproken. Met 5 tegen 2 stemmen werd besloten geen bijdrage te verleenen. De heeren Koste-r en Speets waren er voor, terwijl de heeren Pa per, Slikker, Waiboer, C. Blaauboer en wet- houder Sleutel niet wilden bijdragen. De heer Speets wilde nog constateeren dat de gemeente Wieringerwaard door niet bij te dragen, terwijl het groote kanaal langs de grens der gemeente gaat, alle zeggingsschap in deze verliest. De voorzitter Het is afgestemd, dus het kan als afgehand'eld worden beschouwd. c. Een schrijven van B. en W. van Alk- maar was ingekemen om een bijdrage van 109.90, ten behoeve van een leerling uit de gemeente, die de Handelsschool bezoekt. De voorzitter zeid-e, dat 't vorig jaar nache geen woord gezegd. „Mijnheer", ri-ep hij hem nu toe, „wat gaat u doen met dat rijtuig?" De vreemdeling keerde zich om en keek Garnache aan met een bii-k van verbazing, die handi-g veranderd-e in een smadelijken bilk. Hij herkend-e hem. „OP" zei hij de wenkbrauwen optrekken- de. „De excusesmakende mijnheer! Wat zei u?" Garnache trad nader, gevolgd -niet alleen door Rabecque, maar ook door mijnheer Gaubert, die een seconde te voren voor den dag was |ekomen. Achter hem, aan den in- gang, stond de vrien-d van den vreemdeling en weer daarachter zag men het -groote ge- zicht -en d1^ star-ende, eenigszin-s v-erschrikte oogen van den herbergier. „Mijn-heer", zei Garnache, die zijn toorn weer voeide opkomen, „ik vroeg wat u van plan was met mij-n rijtuig?" „M-et uw rijtuig?" herhaalde de andere met toenemend bdeedigende aanmati-ging. „Voyons, mij-n excusesmakende vriend, behoo ren- alle din-gen hier in Grenoble u toe?" Hij wend-de zich tot d-en- ion-gen u-if het post- huis, die er dom uitzag. „Je ben-t uit de Auberge de France, -niet waar?" „Ja mijnheer", antwoordde de jongen „Dif rijtuig is gisteravond besteld door een heer, die in het Zuigende Kalf logeert." „Juist", antwoordde de vreemdeling, -bij wijze van slotzin. „Het was door mij be steld". En hij was op het pu-nt zich om te draaien en hee-n te gaan, toen Garnache nog een stap nader kwam. „Mag ik u d-oen opmerken mijnheer", zei hij en ofschoon de toon waarop hij sprak en zijn woorden beleefd waren, men hoorde aa-n ook hierover !s gesproken en toen besioten fle bijdrage te verleenen. Alkmaar wilde voor 27 Augustus bericbt hebben en nu zijn B. en W. eenigszins vooruitgeloopen door reeds te be- richten, dat de bijdrage zal worden verleend, wat den her Blauboer deed opmerken, dat B. en W. wel voorlijk zijn. De voorzitter: Neen, pardon, deze leerling is overgegaan van de le naar de 2e klasse. Wanneer de raad bezwaar maakt, moet er verhaal worden toegepast. B. en W. stelden voor dit bedrag op de begrooting te plaatsen. Dit is de eenige leerling warop ver haal kan warden toegepast. We moeten niet vergeten, dat de heer Schenk evengoed schoolgeld betaalt. Voor andere leerlingen is bijdrage verplichtend. Het is nu toch billijk, dat we nu voor dien eenen leerling ook bij dragen-. Alkmaar heeft verleden jaar met de buitengemeen-ten overeenstemming bereikt. Laten we ons nu niet onthouden. De heer Blaauboer stond nog op het- zelfde standpunt als verleden jaar. Waar te verhalen is moeten we het doen. Wethouder Sleutel meende, dat de voor zitter er met den heer Schenk over spreken zou. De voorzitter zeide, dat dit toch niet voor de openbare vergadering was, doch de heer Sleutel was van oordeel, dat dit heel goed in het openbaar kan worden behandeld. De voorzitter wilde wel zeggen, dat, als de heer Schenk het moet betalen, hij het ook zal doen. Dit neemt echter niet weg, dat B. en W. zich op het stand-punt plaatsen, dat, waar voor die andere scholen geen verhaal wordt toegepast, wij het hier ook moeten doen, dat zoo niet billijk zijn. De heer Blaauboer Wij zijn niet onbillijk, doch de wet is onbillij-k. De voorzitter was dit met den heer Blaauboer eens, doch dan moeten er pogin gen worden aan-gewend om dat anders te krijgen. In stemming gebracht werd het voorstel van B. en W. o-m geen verhaal toe te passea met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. (Tegen stemden de heeren Peper, Slikker en Blaau boer). Volgde goedkeuring der rekening van het Burgerlijk Armbestuur en die van Volkshuis- vesting, welke rekeningen bereids zijn nage- zien door de heeren Peper en Slikker. Eerst- gencemde bracht rapport uit en deelde mede, dat alles in volkomen orde is bevonden en ad- viseerde tot goedkeuring. De ontvangsten van het Burgerlijk Armbestuur waren 8125.78, de uitgaven 6659.60, alzoo een saldo van 1966.18. Die van de woning- bouwvereeniging gaf op de balans een be drag aan van f 48072.44i/2. Exploitatiereke- ning huizen 2978.85, bouwterrein 43.67. De voorzitter bracht hulde aa-n het Burgerlijk Armbesturu en het bestuur van Volkshuisvesting en zegde dank aan de com- missie. Mede namens de heeren Waiboer en Blaau boer deelde de heer Speets mede, dat door hen de gemeenterekening is nagezien en vol komen in orde is bevonden, waarna men tot vaststelling adviserde onder daAkzegging aan den ontvanger. Deze rekening gaf als ont- vangst aan: gewone dienst 52818.84M, uit gaven 43681.33, saldo 9137.511/2, kapitaal- d'ienst 1019.83. Alle rekeningen werden goedgekeurd en ook deze commissie werd dank gebracht voor naar omvangrijke werk Het laatste punt was aanbieding der bfr grootingen Gemeente en Armbestuur, voor 1928. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur sloot op een bedrag van 7000, wat als subsidie van de gemeente wordt ge- vraagd. De gemeentebegrooting gaf een eind- cijfer aan van f 52605.99 met een post voor „onvoorzien" ad f 4641.72. De inkom- stenbelastingen zijn geraamd op f 17700. Dit is 1300 lager dan verleden jaar met eenzelf- de vermenigvuldigingscijfer. Bij de rondvraag zeide de heer K o s t e r, dat in de notulen wordt gesproken over col' lecteeren voor de st-ormramp. Wanneer men nagaat wat in verschillende deelen van ons land is ontvan-gen, is dit buitengewoon slecht geweest. De uitkomsten waren bedroe- vend. Zouden wij niet, zeide spr., op ons ge- nomen besluit terug komen en maar niet col lecteeren Hierover zal in comite nog nader worden gesproken. Aangezien niemand meer iets had te be- spreken, wilde de voorzitter deze verga- dering niet sluiten alvorens even te memo, reren wat er gedurende deze laatste zittiugs- periode in deze gemeente tot stand is gebracht en noemde dan o. m. als belangrij-ke beslui- ten: Electriciteit, waterleiding overdracht van de electriciteit, enz. U alien liebt daaraan me- degewerkt, waarbij steals een goede toon was waar te nemen. Spr. stelde dit zeer op prijs en betuigde daarvoor algemeen dank. Bijzon- deren dank aan die heeren die nu heengaan. De heer Peper, die gedurende 8 jaar zitting heeft gehad, heeft zich terugegtrokken; de heer Slikker had een minder gunstige plaats op de candidatenlijst, terwijl de heer Waiboer genoodzaakt was uit ons midden te gaan, omdat een categorie van kiezers bij voor- keurstemmen iemand uit de buitenwijk heeft verkozen. Spr. wilde alien dank betuigeu die naar hun beste krachten de belangen der ge meente hebben bevorderd en den wensch uit- spreken, dat zij, al is't dan op andere wijze, de belangen dezer gemeente zullen helpen be- vorderen. De heer Waiboer betuigde, ook nameng de beide andere heeren, hartelijk dank voor tie waardeerende woorden, alsmede voor de prettige samenwerking en hoopte, dat met den nieuwen Raad ook weer dezelfde aange- name samenwerking zal bestaan. Hierna sluiting. BERGEN. (Augustus). G e b o r e n|: Petrus Hendrikus, z. vat) Johannes Zethof en Alberta van Altena. Johannes Jan, z. van Wilhelmus Abbo en Anna Wilhelmina Polle. Nicolaas. z. van Willem Beukers en Margaretha Christina Dekker. Jacob Cornelis, z. van Simon Jar cobus van Wonderen en Margaretha Beste- man. Frederika Anny, d. van Frederik Pie- ter Groot en Anna Margaretha FLagenaar. Marie Catrien, d. van Nicolaas Cornelis Buisman en Trijetje Kroon. Jacobus Pau- lus, z. van Bancratius Lourentius Koopman en Petronella Kenter. G e t r o u w d Mathias Gerardus Otten, alhier, en Anna Maria van Eijk, alhier, on- langs te 's-Gravenhage. Peter Brommer, alhier, onl. te Alkmaar, en Elsa Koning, al hier, onl. te Alkmaar. Gijsbertus Hooger. werf, te Alkmaar, en Cornelia Catharina de Grcot, alhier. Carl Fredrik Stemler, te Haarlem, en Christina Tjaden, alhier, onl te Niet Ianger over denken, Mijnheer, DOEN! Ook niet tegen de kosten opzien, adverteeren is absoluut niet duur, integen- deel, het is zelfs zeer winstgevend. Begint U nu eens met een paar plaatsiogen, U zult zien, uw zaak gaat er door vooruit. het trillen van zijn stem, dat hij zich daar voor mo-eite moest geven, „mag ik u doen opmerken, dat het rijtuig -gehaald is door mijn eigen bediende, die er mee hier naar toe gereden is." De vreemdeling zag hem van het hoofd tot de voeten aa-n met een glimlachje om de Ti-ppen. En op spottenden toon zei hij: „Het schij-nt wel mijnheer, dat u een onbeschaam- de kerel zijt, zooals zoovelen die een heer aanval-l-en om er zooveel mogelijk profijt van te trek-ken". Hij haald-e een beurs voor den dag en deed die open. „Gistera-vond was het -mijn souper d-at u u toeeigende. Ik heb dat gepermitteerd. Nu wou u het zelfde doen met mijn rijtuig en dat zal ik niet veroor- loven. Maar daar heb-t u wat voor uw moei- te, dan ben ik ten- minste van uw g-ezelsch-ap af". En hij wierp den Parij-zen-aa-r een zil- verstu-kje toe. Men hoorde ee-n kreet van afschuw op den achtergrond en mijnheer de Gaubert trad ijlings nader. „Mij-nheer, mijnheer", riep hij opgemin- d-en uit, „u weet niet met wien u spreektW)it is mijnheer Martin, Marie, Rigobert de Gar nache. Mestre-de-Champ in 's konin-gs le-ger". „Van al die namen past die van Marie hem het best, behalve voor zijn leelij-ke tro- nie", antwoordde de vreemdeling spottend en met een verachtelijk gebaar keerdet hij zich om om in -h-et rijtuig te stappen. Maa-r toen verloor Garnache al zijn zelf beheersching, en hij deed iets zeer beireu- renswaard-igs. In een blinden aanval van woede en zonder te letten op den trouwen en waakzamen Rabecque, die hem aan de mouw t-iok, deed hij- een stap vooruit en liet een I zware hand neerkomen- op den schouder van d-en verach-telijken mijnheer. Hij pa-kte hem beet op een oogenblik, dat de vreemdeling met den eenen voet van den grond en den andere op de tr-ede van het rijtuig, gemakke- lij-k zijn evenwicht verloor; hij trok hem met geweld achteraiit, draaide hem om en liet hem spartelend in de m-odder van de straatgoot vallen. Een kl-eine pauze na deze executie een stil-te, onheilspellend voor de dingen die ko men zouden. Het troepje leegloopers, dat zich verzameld had, vermeerderd-e spoed-ig. ,,'t Is schande", hoorde men weldra na deze da-ad van geweld van Garnache. 't Is nu geen oogenblik om zedelessen te geven en te vragen of het gepast is ja of neen. En toch, hoe di-kwijls gaat het niet zoo? Hoe di-kwij-ls gaat de symp-athie van het publiek uit naar den man, die is aan-ge- valien zonder dat men bedenk-t hoe de aan- val-ler opgehitst en getergd is. Die kreet: schande" deed de woede die zich van Garnache m-eester ma-akte, slechts toenemen. Hij verga-t het doel waarmee hij te Grenoble was gekomen; hij vergat made moiselle die daar boven zat; de noodzake- lijikh-eid voorzichtig te zijn en de vrees vooi de Condillacs, alles was vergeten; hij dacht nergens anders aan dan aan het tegen- woordige oogenblik. Gedurende de sti-lte die volgde, stond de vreemdeling langzaa-m op en trachtte de modder van zijn gezicht en -kleeren af te vegen. Zijn bediende en zijn vriend sudden hem te hulp maar -hij weerde ze af en na- derde Garnache met oogen die vonken scho- ten en een spottenden mond. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5