K Stadsnieuws Binnenland Ziet gij ouder uit dan gij zijt? H»arlem. Overleden Wilhelraina Frednka Louiza van Ettinger, 31 jaar. Wilhelmus Carolus Johannes Schmidt, 2% maand. Divera Hoogland, weduwe van Petrus Johan nes de Boer, 60 jaar, overl. te Alkmaar. UIT WINK EL. De raad dezer gemeente vergaderde op 1 September 1927. Tegenwoordig alle leden. Opening door den voorzitter, met een bijzonder woord van welkom tot den heer Breebaart, die weer hersteld is. Mededeelingen. Ingevolge een vroeger door den Raad uitgesproken wensch inzake yerzekering tegen brandschade van de ge- meenteeigendommen is een onderzoek inge- steld naar het verschil in premie, wanneer the verzekering wordt aangegaan door be- middeling van de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten. De tegenwoordige kos ten bij de Noordhollandsche Maatschappij te 'Oudkarspel bediragen bij een totaal verze- Iterd bedrag van f 2395C0.195,97 of gemiddeld 0.81 per mille. Door bemiddeling van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten zal de premie in totaal bedragen voor hetzelfde verzekerde bedrag f 56,54. De Maatschappij te Oudkarpsel heeft nu fiarerzijds voorstellen gedaan, en wel alle eigendommen te verzekeren tegen f 0.50 per imille, waardoor de premie wordt terugge- bracht tot f 119,75. Na langduxige discussie werd aan Burg, en Weth. opgedragen een nader onderzoek in te stellen omtrent eventueele toegekende scha- deloosstellingen. Door B. en W. is andermaal aangedron- gen bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf voor Noord Holland om ook de buitenwijken lan te sluiten en voornamelijk werd de aan- techt gevestigd op den Groetpolder. Het P. W. N. staat niet afwijzend tegen- over een zoodanige aansluiting en laat bere- keningen daarvoor maken, doch waar 'n aan ie sluiten gedeelte rendabel zal moeten ge maakt worden, is het gewenscht dat belang- hebbenden zich nu reeds verklaren voor een eoo mogelijk flink abonnement. Teneinde be- langhebbenden daarmede in kennis te stellen hebben Burgemeester en Wethouders een cir- culaire gezonden aan alle bewoners van den Groetpolder. Het werd wenschelijk geacht ook pogingen aan te wenden voor de Langereis. Ingekomen stukken. Verschillende goedkeu- ringsbesluiten van Ged. Staten werden voor kennisgeving aangenomen. Voorts was ingekomen: a. de begrooting voor 1928 van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur; b. de begrooting voor 1928 van de Gezondheidscommissie te Hoorn; c. een mededeeling van de Vereeniging van Burge- meesters en Secretarissen in het kanton Scha- ,gen houdende de heffing van een bijdrage in 1928; d. een verzoek van de Malariacom- tnissie in Noord Holland om subsidie in 1928; e. een verzoek van de Noordholland sche vereeniging „Het Witte Kruis" om sub sidie voor de ontsmettingsinrichtingen voor 1928 zullen behandeld worden bij de be grooting. Een verzoek van de afdeeling Winkel van het Centraal Genootschap voor kinderher- stelilngs- en vacantiekolonies en subsidie voor 1927 van 40 teneinde een verlengd verblijf van een kind te Nunspeet mogelijk te maken, werd toegestaan. Verslagen 1926 van: Gemeenschappelijke Gasfabriek, Provinciaal Waterleidingbedrijf, Provinciaal Eleetriciteitsbedrijf, Keurings- dienst waren en Vleeschkeuringsdienst zul len circuleeren. Wordt vervolgd. iking voor d;e aanschaffing van leermid- delen enz ten behoeve van het onder- wijs in handenarbeid op de R. K Meis- jesschoo! B (bijlage Nr. 109) 15 Idem tot het aangaan van een gemeen schappelijke regeling onirent de toela- ting van leerlingen air de gemeente Oudorp tot de openbare lagere scholen in deze gemeente (bijlage Nr. 104). GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De Burgemeester van Alkmaar roept de leden van den Gemeenteraad op ter bijwo- ning eener vergadering op Dinsdag 6 Sep tember 1927, nam. 1 uur, ten einde te beraad- slagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten. 1. Beeediging leden van den Raad. 2. Onderzoek geloofsbrieven van den heer >N. Schats, en, ingeval van toe la ting, be- eedigmg van den heer Schats. 3. Benoemimg van Wethouders. 4. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Inge komen stukken. 5. Benoeming Raadscommissies enz. (bij lage Nr. 103). 6 Benoeming van tijdelijk personeel aan het Gymnasium (bijlagen Nrs. 102 en 105). 7. Benoeming personeel Handelsavond- school (bijlage Nr. 110). 8. Benoeming personeel gemeentelijke Nijverheidsscholen (bijlage Nr 111). 9. Beantwoordiog der door den beer Van Drumen in de Raadsvergadering van 25 Augustus j.l gestelde vragen, om trent het aannemen van werkkrachten bij den verbouw der voormalige Cadet- tenschool en in het algemeen omtrent het aannemen van personeel door hoof- den van takken van dienst. 10. Nieuwe stemming over het amend e- ment-Sietsma op art. 6 der Instructie voor den directeur van het Marktwezen (bijlage Nr. 88). (Over hpt amendement hebben in de Raadsvergadering van 25 Augustus 1.1. de stemmen gestaakt) If. Voorstel tot het sluiten van een over eenkomst betreffende den aanleg van de Maclaine Pontstraat (bijlage Nr. 106). 12. Idem tot hemieuwde vaststelling der voorschotten, bedoeld in art. 103 der L. O.wet-1920, over 1926 en 1927 (bij lage Nr. 107). 13. Idem tot bet verleenen van medewerking voor den bouw van scholen door de Ver. voor Christelijk Schoolonderwijs (bijlage Nr 108) 14. Idem tot het verleenen van medewer- AANLEG MACLAINE PONTSTRAAT. B. en W. schrijven in bijlage No. 106: Met de N.V. Maatschappij „Nooitgiedacht", aan welke bij Uw besluit van 25 September 1924 vergunning werd) verleend tot het aan- leggen van straten op haar terrein tusschen den Kennemerstraatweg, den Heilooeidijk en de Bleekersloot, hebben wij overleg ge- pleegd om tot overeenstemming te komen met betrekking tot den aanleg van de Maclaine Pontstraat, die geprojecteerd is tusschen den Kennemerstraatweg en de Van Houtenkade, evenwijdig aan de Juliana van Stolberglaan, op de grens tusschen de eigendommen van bovengenoemde N.V. en van de gemeente. De aanleg van deze straat, welke de exploitatie van die omiiggende gron- den als bouwterrein zal vergemakkelij-ken en dus zoowel in het belang van de N.V. is als in dat der gemeente, vordert en nechtvaar- digt wederzijds een financieel offer. Het is tenslotte gelukt overeenstemming te verkrij- gen op den voet van het navolgende ont- werp-besluit, dat wij U, onder overleggrng van het advies der Commissie van bijstamd voor de openbare werken, ter vaststelling aanbieden Van het uitvoerige ontwerp-besluit ver- melden wij hier de volgende bepalingen: Burgemeester en Wethouders te machti- gen, met de N.V. Maatschappij „Nooitge- dacht" de volgende overeenkomst aan te gaan: De gemeente legt zoo mogelijk uiterhjk m Januari 1928 de Maclaine Pontstraat aan. Ten behoeve van den sub 1 bedoelden aanleg draagt de N.V. aan de gemeente over de voor dien aanleg benoodigde haar in eigendom toebehoorende strook grond, deel uitmakende van de kadastrale perceelen Sec tie F, nrs. 2599, 846 en 2601. De koshen van den sub 1 bedoelden aan leg worden door beide partijen, ieder voor de helft, gedragen. De N.V. draagt zorg, dat de boerderij, ge- noemd sub 4, met de daarbij behoorende stall-en, gesloopt zijn uiterlijk 1 Juni 1928 en dat de boet uiterlijk 1 Mei 1928 wordt ver- wijderd. De gemeente heeft het recht, de boet v6or dien datum te doen verdwijnen, mits zij zorg draagt voor bet plaatsen van een hu-lpboet, voor zoolang noodig. Tusschen de Maclaine Pontstraat en Comansstraat zal in het verlengde der Paling- straat geen dwarsstraat behoeven te worden aangelegd. De aan de» N.V. toebehoorende boomen in het door den straataanleg bestemde terrein blijven eigendom der N.V. en kunnen door haar verkocht of gerooi^ worden. Zoo zij tot verkoop of rooien overgaat, zullen de boo men zoo tijdi-g moeten zijn verwijderd, dat de aanleg van de straat daarvan geen hinder ondervindt Het Raadsbesluit van 25 September 1924, -nr. 26, te wijzigen in dier voege, dat sub 17 wordt gelezen als volgt: De huizen, die op het op de t-eekening aan- gegeven bouwterrein g-ebouwd worden, worden elk slechts voor een gezin ingexicht en hebben een i-nhoud: langs den Kennemerstraatweg van ten- minste 460 M3., langs de Rippingstraat en langs dien Heilooerddjk van tenminste 350 M3.; langs de overige straten van tenminste 300 M3. Te bepalen, dat de huizen, die zullen wor den gebouwd langs de Maclaine Pontstraat, elk slechts voor een gezin zullen worden in- gericht en een inhoud zullen hebben van tenminste 360 M3., waarbij wordt inachtge- nomen hetgeen hiervoor sub B is bepaald. Het voor de uitvoeri-ng van de sub A be- doelde werken benoodigde crediet nader te regelen- bij suppletoire begrooting. BENOEMING TIJDELIJK LEERARES GYMNASIUM. Onder overlegging van het betrekkelijk advies van den Inspecteur der Gymnasia stel len Cu-ratoren van h-et Gymnasium den Raad voor te b-enoemen tot tijdelijk leerares in de Oude Tale-n aan het Gymnasium alhier tot- dat defin-itief in de vacature Dr. Moltzer zal zijn voorzien Mej. J. B. Zwaardemaker te Amsterdam. AANVRAGE MEDEWERKING AANSCHAFFING LEER- EN HULP- MIDDELEN R.-K. MEISJESSCHOOL B. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten: Gelezen eerie aanvrage dd. 19 Augustus j.l. van het bestuur der Onze Lieve Vrouwe Stichting te Amsterdam om op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet-1920 uit de gemeentekas beschikbaar te stellen de gel- den,, benoodigd voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van het onderwijs in handenarbeid aan school B dier stichting. A. Voor de aanschaffing van de in de aanvrage van het bestuur vermelde artikelen de gevraagde medewerking te verleenen; B. Te besluiten, de uit dit besluit voort- vloeiende uitgaven te zijner tijd te regelen bij suppletoire begrooting. MEDEWERKING BOUW CHRISTELIJKE SCHOLEN VOOR GEWOON L. O. EN U. L. O. en W. stellen na uitvoerige motiveering den Raad voor, het volgende besluit te ne- men: I. De Raad der gemeente Alkmaar; Gelezen het adres d.d. 11 Juni j.l. van het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs alhier, verzoe- kende gelden uit de gemeentekas beschik baar te stellen voor den bouw van een bij- zondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Palingstraat; Besluit: Overwegende, dat met betrekking tot dit verzoek aan de bepalingen van artikel 73 der Lager Onderwijswct 1920 is voldaan: A. het verzoek in te willigen; B, de uit het besluit onder A. voortvloei- ende uitgaven te zijner tijd nader te re gelen bij suppletoire begrooting. II. De Raad der gemeente Alkmaar; Gelezen het adres d.d. 27 Augustus j.l. van het Besituur der Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs alhier, ver- zoekende gelden uit de -gemeentekas beschik baar te stellen voor den bouw van een bij- zondere school voor uitgebreid lager onder wijs aan de Palingstraat; Overwegende dat met betrekking tot dit verzoek aan de bepalingen van art, 73 der L O.-wet 1920 is voldaan; Besluit: A. het verzoek in te willigen; B. de uit het besluit onder A. voort- vlceiende uitgaven te zijner tijd nader te regelen bij suppletoire begrooting. III. De Raad der gemeente Alkmaar; Gelet op zijn heden genomen besluiten tot het beschikbaar stdlen uit de gemeentekas van gelden, noodig voor den bouw van een bijzondere school voor gewoon lager onder wijs en van een bijzondere school voor uitge breid lager onderwijs, beide aan de Paling straat, door het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs alhier; Overwegende, dat dit Bestuur den wensch heeft te kennen gegeven voor den bouw van deze beide scholen grond te gebruiken, die thans nog eigendom der gemeente is; Besluit A. den onder B. van dit besluit bedoelden grond uit het grondbeorijf te nemen; B. onder voorbehoud, dat de grond wordt gebruikt voor den bouw van een bijzon dere school voor gewoon en van een* bijz. school voor uitgebreid lager onder wijs, aan het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolon derwijs alhier in eigendom over te dra- gen een stuk gemeentegrond, gelegen aan de Palingstr. alhier, kadastraal bekend ender Sectie F. No. 2621 (gedeellelijk, ter grootte van pl.m. 53 X 42 M. of 2226 vierk M., zullend-e de juiste grootte na der worden vastgesteld met bepaling, dat de kosten van overd'racht komen voor rekening der gemeente. BENOEMING T1JDELIJKE LEERAREN GYMNASIUM. Onder overlegging van het betrekkelijk ad vies van den heer Inspecteur der Gymnasia dd. 20 Juli 1927 stellen B. en W. den raad voor voor het geval aan den leeraar den heer H. P. Geerke opnieuw ziekteverlof mocht worden verleend de benoeming van de heeren Visser (Geschiedenis) en Haak (Aarc- rijkskunde) te continueeren BENOEMING PERSONEEL HANDELS- AVONDSCHOOL. B. en W. stellen den Raad voor: a. den heer Dr. J. B. van Amerongen, te re- k-enen met ingang- van 1 Sept. j.l., te be- noemen tot leeraar in Engelsch aan de Handelsavondschool alhier, op de aan die betrekking verbon-den wedde en onder gehoudenheid zich in die betrekking te gedragen naar de bestaande- of nader vast te stellen verordeningen en instruc- tien; b. voor de benoeming van twee leeraren aan de Handelsavondschool gedurende den cursus 1927/1928 uit de volgende voor- drachten eene keuze te doen: 4 uur Nederlandsche taal en 2 uur schrij ven: 1. J. Barkman, hoofd van Gemeente- school Nr. 6; 2. M. J. Lutterot, hoofd 3 uur aardrijkskunde: 1. C. van Rossem, van Gemeenteschool Nr. 4. leeraar Handelsschool; 2. M. J. Lutterot, hoofd van Gemeenteschool Nr. 4. BENOEMING PERSONEEL GEM. NIJVERHEIDSSCHOLEN. B. en W. stellen den Raad voor: a. behoudens goedkeuring door d-en Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenscha-p- pen, te rekenen met ingang van 1 Sept. j.l., te benoemen tot leeraar in Engelsch aan de School voor voorbereidendl mid- d lbaar technisch onderwijs alhier, den heer Dr. J. B. van Amerongen, gewezen leeraar aan de Handelsdagschool b. behoudens geschiktbevinding na genees- kundig onderzoek met ingang van 1 Oc tober a.s. te benoemen tot leeraar in wis- kunde aan de Gemeentelijke avond- school voor nijverheidsonderwijs, den heer J. C. Keyman, leeraar aan het Gymna sium alhier; c. voor het tijdvak van 1 September 1927 tot en met 31 Augustus 1928 opnieuw te benoemen tot leeraar in natuurkunde aan de school voor voorbereidend middelbaar technisch onderwijs den heer A. H. Bijleveld alhier; d. voor het tijdvak van 1 October 1927 tot en met 30 September 1928-opnieuw te be noemen ot leeraar aan de Gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs den heer P. J. van der List alhier; voor alien op een wedde volgens de gel- dende Rijksregeling en met bepaling, dat een getal lesuren kan worden opgedragen, als in verband met de belangen van het onder wijs zal blijken noodig te zijn, behoudens de bepalingen, te dezen aanzien vermeld in bovengenoemde Rijksregeling, en voorts on der gehoudendheid zich in die betrekking te gedragen naar de bestaande- of nader vast te stellen verordeningen en instruction. GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING OMTRENT DE TOELATING VAN LEERLINGEN UIT BUITENGE- MEENTEN TOT DE OPENBARE LAGERE SCHOLEN. De gemeente Oudorp heeft den wensch te kennen gegeven een gemeenschappelijke re geling aan te gaan omtrent de toelating van leerlingen uit die gemeente tot de openbare lagere scholen alhier. De gemeente Oudorp heeft de vereischte machtigin-g van Gedepu- teerde Staten bereids verkregen. B. en W. stellen den Raad voor het desbe- treffend besluit te nemen. VOORSCHOT 1926 EN 1927 AAN BIJZONDERE SCHOLEN. B. en W. geven na- uitvoerige motiveering den Raad in overweging het volgende besluit te nemen: I in te trekken zijne besluiten van 15 Juli 1926, Nr. 26 en 30 Juni 1927, nr. 19, tot toekenning van een voorschot op de ge meentelijke vergoeding, resp. over 1926 en 1927, bedoeld in artikel 101, le en 9e lid der Lager Onderwijswet-1920; II. aan de Besturen der daarvoor in aanmer- Wng komende bijzondere scholen voor la ger onderwijs voor 1926 en 1927 toe te kennen de nader aangegeven voorschotten op de gemeentelijke vergoedingen in de kosten van intstandhouding en in de kos ten voor vakonderwijz-ers, bedoeld in artikel 101, le en 9e lid der Lager Onder wijs wet-1920 (Volgt een uitvoerige lijst van scholen en voorschotten). III. te bepalen dat zoo spoedig mogelijk aan de besturen der bijzondere lagere scholen zal worden uitgekeerd het verschil tus schen de reeds ontvangen voorschotten over 1926 en 1927, en de bedragen die thans als voorschot over die jaren zijn vastgesteld. HET REVOLVER-DRAMA TE DEN HAAG. Omtrent het voorgevallene in de Houtrust- laan wordt nog het volgende vernomeni: De commissaris Kramer is Vrijdagmid- dag en Zaterdagocbtend steeds bezig ge- weest met het hooren van ooggetuigen. Ook de aangehoudene is aan een scherp verhoor onderworpen. Hij weigerde echter eenige in- lichtingen-te geven omtrent zijn -akker, die bij de inbraak en de schietpar. --*ciwoor- dig was. Het feit, dat een inbreker als hij bij zijn werk gestoord wordt, en met een revolver er maar dadelijk op los schiet, was tot dusver in Den. Haag vrij zeldzaam. Daarom wordt ook een scherp onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid of de aangehoudene ook be- trokken kan zijn bij den overval in de The- resiastraat, die veel overeenkomst vertoont met het drama van Vrijdag, en waarbij een agent ernstig gewond werd. De aangehoude ne is een berucht inbreker, die reeds verschei- dene vonnissen achter den rug heeft. Er zijn nog enkele arrestaties gedaan in verband met deze zaak. Ook de Rotterdam- sche politie heeft iemand aangehouden, van wien men vermoedde dat hij de tweede per- soon zou zijn. Het bleek echter, dat men dien nog niet gevonden had. Door tal van autoriteiten en partieulieren werd deelneming betuigd met den inspecteur Paul. Het hoofdeommissariaat werd talloo- ze malen opgebeld om te informeeren naar den toestand van den iiispecteur, die niet al- leen in het corps, maar ook in wijden kring daarbuiten populair mag heeten. De minister van justitie heeft den hoofd- commissaris verzocht hem op de hoogte te houden van den toestand van den inspecteur Paul. Deze is nog steecis ernstig. ONTSLAGEN. De rechercheur van politie te Lurten, die, gelijk gemeld, eenige dagen geleden in dron- kenschap enkele schoten uit zijn dienstrevol- ver op zijn huisgenooten loste, is uit den po- litiedienst onslagen. DRANK-RECLAME OP EEN GEMEENTELIJK E1GEDOM. De Utrechtsche raadskden, mej. Hutten en de heeren'De Haas en Van Nierop, hebben de volgende vragen tot B. en W. aldaar gericht: Achten B. en W. het wel gewenscht, dat de gemeente-eigendommen (in dit geval op den z.g.n. veeg-wagen der Gem. Electr. Tram) een zeer opvallende reclame is ge- plaatst voor het gebruik van een bepaald soort jenever, waar toch bekend mag worden geacht, dat het gebruik- en misbruik maken van sterken drank leidt tot ellende in breede lagen van het volk en waar de Gemeentelijke Overheid zich voor de bestrijding van het volkseuvel van het alcoholisme heeft uitge sproken door het geven van subsidies aan drankbestrijdersvereenigingen en het droog- leggen van sommige stadswij'ken? B. en W. hebben deze vraag als volgt be an twoord': De beschikbaarstelling van gemeentelijke eigendommen, voor reclamedoeleinden, waar- toe met instemming van den Raad is beslo- ten, moet, wil zij beantwoorden aan het daar mede beoogde doel, zooveel mogelijk op com- mercieelen grondslag geschieden. Dit brengt mede, dat met inachtneming van zekere aesthetische eischen in het al gemeen alle reclames toelaatbaar worden ge acht, voor zoover zij niet strijdig zijn met de openbare orde en goede zeden. Aangezien in dit opzicht tegen de bedoelde reclame geen bezwaar bestaat, hebben wij den rail-reinigingswagen daarvoor beschik baar gesteld. Weigering van die reclame zou o. i. een ge- heel ondoelmatige wijze van drankbestrijding zijn, welke voor de gemeente alleen derving van inkomsten zou beteekenen. LANG ONDERWEG GEWEEST. Te Ransdorp kwam dezer dagen een prent- briefkaart als onbestelbaar uit 's-Gravenha- ge terug. De kaart was 14 jaar geleden van Ransdorp naar de hofstad verzonden. WEL MENSCHLIEVEND. Een Duitsche student, een 23-jarige jonge- man uit het klooster der Paters op Leijen- broek, is bij Steyn in de Maas verdronken. Zwemmende is hij waarschijnlijk in een draal- kolk gekomen en naar beneden getrokken. Een vriend van hem, die naar den Belgischtn oever zwom, om een daar liggende pont te ha- ien, kreeg een weigerend antwoord. De Bei- gen wilden die schuit niet afstaan. DE INVAL BIJ DE INDISCHE STUDENTEN. Naar „Het Volk" verneemt, zijn aan de In dische studenten, wier papieren bij den inval der Justine te hwncn Huize op 11 Juni in be- slag zijn genomen, hun passen, die eveneeas in beslag waren genomen, teruggegeven. Het blad vernam verder, dat den studenten, wanneer zij zich buitenslands willen bege- ven, geenerlei moeilijkheden in den weg wor den gelegd. GENEESKUNDIGE HULP VOOR MILITAIREN. Het lid der Tweede Kamer, de heer Su- ring, heeft den minister van oorlog de volgen de vragen gesteld: I. Is het juist, dat Zaterdag 20 Augustus j.i. voor twee miiltairen te Amersfoort, die door tusschenkomst bij een vechtpartij wer den gewond, door den op het politiebureau ontboden geneesheer voor twaalf uur des nachs chirurgische hulp noodzakelijk werd geoordeeld en dat deze militairen tot het ver- krijgen van die hulp eerst 134 uur later per ziekenauto naar het Militair Hospitaal te Utrecht zijn vervoerd? II. Zoo ja, is de minister dan bereid, mede te deelen, waarom geen gebruik is gemaakt van de, zij het niet-militaire chirurgische hulp, die te Amersfoort zelf aanwezig is? III. Is de minister bereid, te bevorderen, dat in voorkomende gevallen door de daarbij betrokken officieren van gezondheid alle die maatregelen kunnen en moeten worden ge- troffen, waardoor aan militaire patienten de noodige genees- en heelkundige hulp zoo spoedig mogelijk wordt verzekerd? LEERAREN AAN GYMNASIeN. De aigemeene vergadering van het Genoot schap van leeraren aan Nederlandsche Gym nasia werd Zaterdag onder voorzitterschap van dr. De Groot te Arnhem voortgezet. Na goedkeuring van verschillende versla gen was aan de orde de verkiezing van twee leden van het bestuur wegens periodieke af- treding van de heeren dr. D. J. A. Westerhuis en J. W. Bovenkamp. Gekozen werden de heeren dr. W. E. Engelkes te Harderwijk en dr. A. J. Luyt te Deventer. Dr. M. J. Pattist (den Haag) hield een rc- feraat over „Een voorbereidende klas als brug tusschen lager en voortgezet onder wijs". Spreker hidd een uitvoerig betoog voor een dergelijke klas en vatte dit ten slotte sa- men in de volgende conclusies; 1. De sociale rechtvaardigheid vraagi handhaving der soepele eenheidsschool. 2. eD eischen voor het M. O. loopen te ver uiteen met wat de eenheidsschool meent te moeten geven om te kunnen spreken van aan sluiting tusschen beide schooltypen. Daarom is er een aparte tweejarige opleidiingsklasse voor de Midtielbare school noodig. 3. Deze opleidingsklasse behoort organisch ingeschakeld te worden bij het lager onder wijs. Een uitvoerige gedachtenwisseling had over deze inleiding plaats. BEeEDIGDE VERTALERS. Door den minister van justitie is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling van de wet van den 6en Mei 1878 (Staatsblad No. 30), houdende bepalingen omtrent de beeediigde vertalers. In de memorie van toelichting merkt de minister cp, dat in de practijk enkele malen moeilijkheden zijn gerezen, wanneer stukken of opgaven, welke ingevolge wettelijk voor* schrift in openbare registers moeten worden in -of overgeschreven, in een vreemde taal waren gesteld. Omtrent den alsdan te volgen weg is gebleken van verschil van gevoelen bij ter zake deskundigen. Daarom schijnt het ge wenscht eene voorziening ter zake te treffen. In verband met het met de in- en overschrij- vingen beoogde doel ligt het voor de hand, dit te doen in dezen zin, dat eene vertaling der in de vreemde taal gestelde akte wordt verlangd. Voorgesteld wordt om na artikel 7 van de wet van 6 Mei 1878 in te lasschen het vol gende artikel „Indien stukken of opgaven, welke inge volge wettelijk voorschrift in openbare regis ters moeten worden in- of overgeschreven in een vreemde taal zijn gesteld, wordt de over legging gevorderd van letterlijke vetalingen, vervaardigd en naar overeenstemmend ver- klaard door een voor die taal als bevoegd toegelaten beeedigd vertaler. De vertalingen worden in- of overgeschre ven in plaats van de in een vreemde taal ge stelde stukken of opgaven en voorts wordt daarmede gehandeld op dezelfde wijze als ten aanzien van die stukken of opgaven is voor* teschreven. HET DRAMA TE ROERMOND. De kapper Mullenbruch te Roermond heeft Zaterdagmiddag voor den officier van justi tie daar ter stede de bekentenis afgelegd, dat hij zijn vrouw na een huiselijken twist in den nacht van Maandag op Dinsdag geworgd heefit en daarna brand heeft gesticht ini zijn huis. De directc na den brand opgekomen twijfel omtrent de doodsoorzaak der vrouw is dus wel gerechtvaardigd geweest. ELECTRIFICATIE SPOORWEGEN. Het Tweede-Kamer lid de heer Van Braam- beek richtte tot den minister van Waterstaat de volgende vragen: Wil de minister mededeelen, hoe groot de kosten zijn, die tot nog toe zijn besteed in verband met de electriTicatie van de spoor- lijn AmsterdamRotterdam en welke kosten ter zake nog dienen te worden gemaakt? Wil de minister tevens een overzicht geven van de voordeelen, geldelijk, zoowel als die, welke aan den dienst worden ontleend, wel ke van deze electrificatie worden verwacht? I De hulpvaardige man: - Kan Sk n ook ergens mee van dienst zijn? Het meisje. 0, graag. Ik zon U heel dankbaar zfln ale O naar het andere eind van m'n wagen vvilde rfjden om het reservewiel te hale- (Pflnekl I Slechtt ipijsverte- ring. verstopping. maagkwalen enz.. werken nadeelig op uw humeur en ge- stel. Foster's Maag- pillen zijn een zacht- werkend laxeermid- del. dat uw kwaal doet verdwijnen. gpillan Foster's Alom verkrijgbaar A 0.65 per fiacoo. I-. '*t

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6