Knagende pijnen Sanapirin-tabletten $i-a»jel»0O DORTMUNDER L. Frankenberg, Alkmaar. INVOERRECHTEN OP "A'APtTATTPELrrr IN ZWITSERLAND. Volgens een telegrafische mededeeling der Nederlandsohen gezant te Bern is bij besluit van de Bondsregeering het iavocrrecht op aardappelen in Zwitserland met ingang van 3 Sept. 1927 voor een onbepaalden tijd ver- lioogd met 1.50 Zw. francs per 100 kg.; vrij- gesteld zijn die zendingen, welke voor 12 uur op 31 Aug. j.l. zijn verzonden. HET FEEST VAN DE FRIESCHE M AATSCH AP PIJ VAN LANDBOUW. Bezoek van de koningin-moeder Morgen zal de koningin-moeder te kwart voor twaalf te Leeuwarden aankomea en zich onmiddellijk naar het Friesche museum be geven. Na het noenmaal ten huize van den commissaris der koningin gaat zij om half drie de zilvertentoonstelling in het museum bezoeken en zal daarna waarschijnlijk om- streeks vier uur op het terrein van de groote jandibouwtentoonstelling aankomen. H.M. vertrekt weder met den avondsnel- trein van half acht naar Zwolle. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, mr. Kan, zal de Landbouwtentoom stelling openen en aanzitten aan den feest- maaltijd ter eere van het 75-jarig bestaan van de Friesche Maatschappij van Landbouw. Ook is de minister voornemens een deel der te Leeuwarden te houden vergadering van den Alg. Ned. Zuivelbond (F. N. Z.) bij te wonen, terwijl een bezoek aan verschillende objecten van werkverschaffing mede op het programma staat. GEDENKSTEEN ECHTPAAR LOBO. Op a.s. Vrijdag 9 September is het een jaar geleden, dat het echtpaar LoboBraaken- siek bij het spoorwegongeluk bij De Vink om het leven kwam. Bij die gelegenheid zal een gedenksteen worden geplaatst in den zijwand van het trapportaal van den Amsterdamschen Stadsschouwburg bij de fauteuils de balcon Deze plaquette met de beeltenis van het echtpaar Lobo, ontworpen door den beeld houwer Marinus Vreugde, zal Zaterdag- middag 10 September te drie uur worden ont mil LEK IN DE GASLEIDING EN EEN LUCIFER. In de Vogelkersstraat te Den Haag heeft fen huize van een kapitein een gasontploffing plaats gehad, doordat een loodgieter met een brandende lucifer naar een lek in de gaslei- ding zocht. Van de voorkamer werd de achter- wand en het plafond vernield. Ook het pla fond van den keuken is zwaar beschadigd. Er is vrij veel schade aangericht aan den inboe- del. Tegen den loodgieter is proces-verbaal opgemaakt. TELEFOONVERKEER NEDERLANI>-N.-ITALIe. In verband met de indienststelling op fieden van een tweede telefoonverbinding AmsterdamBazel zal het telefoonverkeer met Noord-Italie, hetwelk tot nog toe tot fdei uren van minder druk verkeer beperkt was, met ingang van genoemden datum onafge broken zijn toegelaten. TE R A ARD E BESTELLING E. G. VERKADE. In den laten namiddag is Zaterdag op Dud Eik en Duinen te Den Haag onder groote belangstelling ter aarde besteld1 het stoffelijk overschot van den heer E. G. Ver- kade, commissaris en oud-directeur van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, oud- commissaris tevens oud-directeur vain Ver- kade's fabrieken te Zaandam en mede-be- duurder van verschillende andere industriee- e ondernemingen. Bij de begrafenis was een groot aantal personen tegenwoordiig, o.a bestuursleden van de bovengenoemde fabrie ken en deputaties uit de personeelen, ook van de buitenlandsche filialen der N. G. S. F. Verschillende heeren voerden aan de groe- ve het woord. Een zoon van den ontslapene dankte, me de namens zijn moeder, voor de betoonde be langstelling. DE VEENENDAALSCHE RAADS- KWESTIE. Te Veenendaal was voor Zaterdagavond 8 uur op aanvrage van drie raadsleden een taadsvergadering uitgeschreven met de be- doeling dat de raad zich nog zou kunnen oitspreken over het al of niet in beroep ko- aien van het op 29 Aug. j.l. door Ged. Staten genomen besluit tot vernietiging van het raadisbesluit van 9 Aug. waarbij geen lid was toegelaten. De zes anti-rev. leden waren niet verschenen en de S. D. A. P.'er was a!s koopman op de avondmarkt te Amersfoort, zoodat geen voldoende aantal leden aan- wezig was. De zelfde drie leden hebben nu een nieuwe raadszitting aangevraagd voor heden. DE BESCHIETING VAN DE „ELENA". Men zal zich herinneren de vechtpartij in West-Indische wateren aan boord van den onder Nederlandsche vlag varende schoener Elena", waarbij de gezagvoerder werd dood geschoten door de Amerikaansche drankwet politie. De „Amigoe di Curasao" van 30 Juli 1-1. thans hier te lande ontvangen, meldt daar- over nader: Verleden week is op Bonaire aan- gekomen het in deze kolonie tehuisbehoorend, onder Nederlandsche vlag varend zeilschip Elena", dat, naar het schijnt, op ongeveer ben mijlen afstand van Vieques, een eilandje Qicht bij Pto Rico, met de Amerikaansche jjrankwetpolitie te water, een ontmoeting heeft Naar wij vernomen hebben, had het schip «n lading whisky aan boord, bestemd voor ot. Martin. De ontmoeting had plaats op Zaterdag 16 Juli, vijf uur in den morgen Omtrent deze ontmoeting, die het leven kostte aan den kapitein, een zekeren M. Valerio van Margarita, hebben wij-uit goede bron het vol- gende vernomen. Toen de politie het schip iommeerde om te stoppen, en men blijkbaar jjiet van zins was aan deze sommatie te ge- Jjoorzamen, opende de politie van uit de boot /uur. Een mitrailleuse werd in't werk ge- €'d, en het schip als't ware met kogels be- aid. Zeilen en wanden en hutten van het Z1jn als't ware doorzeefd. bij de 1400 gaten van kogels ge- v Nadat den kapitein de vingers van de nd, waarmede hij het stuurwiel hield, wa- kLrg^hoten' Pakte h'i met de andere a1' Vervolgens kreeg hij een schot in de m gewHcfften en lededfaTen, alsmefle hoofd- en kiespijn, worden zeer snel verdreven door; In buisjes van 76 en 40 ct., proef bnisje 25 ct. beenen eindelijk werd hij getroffen door een kogel in zijn hoofd, zobdat hij dood neervie! De bootsman, die het stuur overnam, werd door een kogel in den schouder, en door een ander in den rug getroffen. Een derde van de bemanning kreeg nog een kogel in de knie. De achtervolging, waarbij over en weer ge schoten werd, duurde tot den middag. Toen gelukte het te ontkomen. Vier dagen lang heeft mem het lijk van den kapitein aan boord gehouden, in een zak genaaid', om het op Bo naire te begraven. De vierden dag echter heeft men het noodgedwongen in zee moeten begra ven. De gewomde bootsman ligt thans in het hospitaal te Bonaire, terwijl de andere gewon- de reeds na een paar dagen het hospitaal wederom verlaten heeft. Naar wij vernemen, sChijnt de territoriali- teitszone twaalf mijlen te zijn, ofschoon een van de bemanning der „Elena" ons verklaar- de dat deze slechts vijf mijlen bedraagt. De zaak is in onderzoek. DOODSLAG. De rechtbank te Assen veroordeeide een machinist te Emmen, thans g- '-'irecrd, we- gens doodslag op T. Tarns, w !m bij een baggermachine te Weerdingc. .cn tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek prev. De eisch van het O. M. was een jaar. PROTEST TEGEN DE DOODVONNI'SSEN IN N.-INDIe. De besturen van de Soc.-Dem. Arbeiders- Partij en van Ned. Verbond van Vakvereeni- gingen hebben besloten, het volgende tele gram aan den gouverneur-generaal van Ned. Indie te zenden Besturen S. D. A. P. en N. V. V., in vergadering bijeen, protesteeren in naam der menschelijkheid tegen uitvoering doodvonnissen en dringen op afschaffing doodstraf ook in Indie aan. ZENDINGSFILM. De pogingen om een film te vervaardigen, welke een beeld geeft van den zendingsarbeid, zijn tot dus ver goed geslaagd. Wei moesten allerlei moeilijkheden overwonnen worden en bleven enkele tegenslagen niet uit, doch nu blijkt de film haar voltooii'ng te naderen. Het negatief is uit Indie ontvangen en wordt in de werkplaatsen van de filmfabriek Polygoon te Haarlem voor het gebruik in ge- reedheid gebracht. De Indische opnamen blij- ken bijzonder geslaagd te zijn. DRIE INBRAKEN IN EEN NACHT. Te Bussum is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op drie plaatsen ingebroken. In cfe drogisterij Verl. Oud-Bussummerweg 37 drong men binnen door de achterdeur te for- ceeren. Hier wordt echter niets vermist. In het naastgelegen huis, een sigarenwinkel, werd een gaasdeur uitgesneden en werd uit een doos 50 gulden gestolen. Uit een schuurtje van een perceel op den Oud-Bussummerweg werd een rijwiel buitgemaakt. EEN PROEFNEMING MET HET OERTZ-ROER. Een der twee torpedobootjagers, voorko- mende op de Ned. Indische begrooting voor 1927, waarvan de aanbesteding in dit najaar zal geschieden, zal bij wijze van proef worden voorzien van een Oertz-roer. Een aanzienlijke besparing van brandstof bij dezelfde snelheid wordt bij het gebruik hiervan verwacht. MILDE GIFT VOOR DE STORMRAMP. Het bestuur van den Kon. Nation. Bond „Het Oranje Kruis" ontving door bemidde- ling van „Het Smeroefonds te Batavia tele- grafisch wederom een gift van 20.000 ten bate van de slachtoffers van de stormramp. STRTJD IN DE NED. HERV. GEM. TE DEVENTER. Naar aanleiding van het optreden dler Nieuwe Rechtzinnige Kerkelijke Kiesvereem- ging in de Ned. Herv. Gem. te Deventer, die wil trachten door overleg met de vrijzinnige meerderheid in die gemeente eenige zeggen- schap in het kiescollege voor de rechtzinm- gen te verwerven, dieelt het bestuur dler Rechtzinnige Kerkelijke Kiesvereeniging (de oud: dus) mee, dat het van een accoord met het modernisme niets wil weten en besloten heeft, den strijd principled te voeren en be- ginsel tegenover beginsel te stellen, onge- acht den uitslag. Intusschen heeft de Nieuwe Rechtzinnige Kerkelijke Kiesvereeniging zich thans definitief geconstitueerd en een bestuur gekozen, terwijl, om verwarring te voorkomen, de naam is veranderd in Recht zinnige Kerkelijke Kiesvereeniging Wacht op den Heer. EEN STRAFKWESTIE. De heer Kleerekoper, lid der Tweede Ka- mer, heeft tot den minister van justitie de volgende vragen gericht: Is de minister van justitie bereid te onder- zoeken, of de openlijk gedane mededeeling juist is, dat P. Kooyman in de strafgevan- genis te Leeuwarden in afzondering zijn straf ondergaat, ofschoon de vijf jaren, be- doeld in het eerste lid van art. 11 W. v. S., reeds zijn verstreken, en zonder dat van een verzoek van den veroordeeide, als bedoeld in het tweede lid van het artikel, sprake is ge- weest? Is het juist, dat deze gedetineerde weigert voedsel tot zich te nemen en, zoo ja, welk motief laat hij daarvoor golden? Is het juist, dat brieven, welke hij over zijn behandeling wil verzenden, worden tegen- gehouden? Is aan iemand, die met hem over zijn be handeling spreken wilde, verlof geweigerd om hem te bezoeken? VERZEKERAAR EN BENADEELDE. Ter regeling van de verrekening tusschen verzekeraar en benadeelde derde is een wet- ontwerp ingediend, ter toelichting waarvan de minister van justitie o. m. zegt, dat het een onbevredigende toestand geacht wordt, dat wanneer een verzekering is gesloten tegen de gevolgen der aansprakelijkheid voor aan der- den toegebrachte schade, die verzekering, welke toch dient om den verzekerde de midde- len te verschaffen om zonder vermindering van zijn vermogen de geleden schade te ver- goeden, in creval van faillissement van den verzekeringnemer ten goede komt aan den boedel. De boedel wordt dan eigenlijk verrijkt ten nadeele van den derde. Inzake deze aangelegenhieid heeft de minis ter het gevoelen gevraagd1 van de Staafscom missie voor de burgerlijke wetgeving. Een door deze Staatscommissie (sub-commissie handelsrecht) uitgewerkt voorstel ligt aan het bovenbedoelde wetsontwerp ten grond- siag. Voorgesteld wordt, de nieuwe wetsbepaling van toepassing te doen zijn bij alle verzeke- ringen tegen de gevolgen van aansprakelijk heid uit de wet. E>e getroffen regeling sluit zidh aan bij die, welke wordt gevonden in art. 297 Wetb. v. Koophandel. Dit artikel bepaalt, dat de verzekeraar tegen brandschade, aan wien het in dit artikel genoemde beding tusschen den verzekerde en diens hypotheekhouder is be- teekend, verplicht is, de verschuldigde schade- vergoeding met den bypothecairen schuld. eischer te verrekenen. Soortgelijken verreke- ningsplicht legt het voorgestelde nieuwe art. 286 W. v. K. op aan den aansprakelijkheids- verzekeraar. Deze heeft de door hem verschul digde verzekeringspenningen te verrekenen met den benadeelden derde. NOODLOTTIGE ONVOORZICHTIGFfE ID. In het Aarkanaal nabij Kattenbrug onder de gemeente Leimuiden heeft een droevig on- geluk plaats gehad. De 20-jarige schippersknech-t P. Smit, woonachtig te Woudrichem en dienst doende op de motorboot „Sperwer II" van de Binnen- vaartmaatschappij, te Amsterdam, beging dc onvoorzichtigheid om met een lucifer den stand van de stookolie in het reservoir na te kijken. Een hevige explosie volgde. Smit werd onmiddellijk gedood en in het water geslin- gerd. Een uur later werd zijn lijk opgehaald met brandwonden overdekt. De motorboot is door de politie in beslag genomen. DE „CONTROLEUR", DIE EEN DIEF BLEEK TE ZIJN. Zaterdagavond is in een der winkels der Unie-maatschappij aan het Westeinde te Den Haag een brutale poging tot diefstal ge- pleegd. Tegen 6 uur vervoegde zich in den winkel een als heer gekleed persoon die tegen de winkeljuffrouw zeide dat hij hoofdinspecteur van de Unie-maatschappij was en den stand van zaken in de verschillende winkels moest controleeren. Hij wenschte dan ook een overzicht te heb ben van de kas. Daartoe begaf hij zich, verge- zeld van de juffrouw, naar het kantoor, ach- ter den winkel gelegen en snuffelde het kas- boek na. Toen zeide hij dat hij ook het aanwezige geld moest nagaan want het gebeurde dik- wijls dat er valsch geld onder was. De juffrouw overhandigde hem den stapel bankbiljetten, die in den loop van den dag in den winkel waren gevangen. Het gedrag van den z.g. hoofdinspecteur vond zij echter toch zonderling en zij hield hem daarom in de gaten. De man bemerkte dit en deed plotseling een greep naar het geld en stormde met eenige bankbiljetten het kantoortje uit. De juffrouw liep hem echter dadelijk na, roepende „houdt hem". Even buiten den winkel werd1 de man door voorbijgangers aangehouden en aan de politie overgeleverd. De bankbiljetten had hij bij zijn vlucht verloren. Het bleek een 34-jarige kleermaker te zijn. 'Hij' is in verzekerde bewaring gesteld. WATERSNOOD EN WATERNOOD TE ROTTERDAM. Omstreeks kwart over twee Zaterdagmid- dag sprong plotseling voor het Zuiderstoom- gemaal bij het Putscheplein, een groote wa- terstraal omhoog, die in korten tijd een groot gedeelte van de Putschebocht blank zette. Op sommige plaatsen stond het 40 a 45 c.M. hoog. De jeugd liet zich deze gelegenheid' tot baden niet ontgaan. Na eenigen tijd passeer- de een controleur van de waterleiding, die, zoodra hij den ongewonen toestand zag, naar de plaats waadde, waar nog steeds het water opborrelde. Dicht bij de bron gekomen verdween hiji plotseling geheel. Een agent van politie heeft den controleur uit de benarde positie bevrijd. Hij was in het gat gevallen dat door de kracht van het water allengs een groote afmeting had aangenomen. Er werden maatregelen genomen en te kwart over vier was de waterleiding afgesloten. Hierdoor zijn tal van bewoners in den omtrek de water leiding moest op drie verschillende plaatsen afgesloten worden zonder water geraakt. Gister, in den loop van den middag, had men den toestand weer normaal. EEN KRANKZINNIG VERKLAA'RDE. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Heide stelde den minister van binn. zaken en landbouw de volgende vragen lo. Heeft de minister kennis genomen van de artikelen in „Het Vad.", tot opschrift dragend: ,;Een geval, dat zich nooit herhalen mag", voorkomende in het avondblad van 17 Aug. 1927 en vlg.? 2o. Is de minister bereid een onderzoek in te stellen naar de in die artikelen vermelde feiten, en de resultaten van een eventueel on derzoek openbaar te maken? 3o. Is de minister bereid, alvast ter griffie van de Tweede Kamer, ter inzage voor de leden, te willen deponeeren het rapport van den psychiater, dat gediend heeft tot het ver- krijgen van de machtiging van den burge- meester, en het observatie-rapport van de in- richting, waarin de krankzinnig verklaarde dame veertien dagen opgesloten is geweest? Voorts heeft de heer Van der Heide tot den minister van justitie de volgende vragen ge richt lo. Heeft de minister kennis genomen van de artikelen in „Het Vad.", avondblad van 17 Aug. 1927 en vlg., onder het opschrift: „Een geval, dat zich nooit meer hehhalen mag"? 2o. Is het den minister bekend, dat korten tijd nadat de krankzinnig verklaarde dame naar een gesticht was gebracht, aan den offi- cier van justitie bij de rechtbank te Den Haag een schriiven is gericht door mr. H. G. Neder- burgh, waarin het geheele verloop der zaak werd1 ui-teengezet en den offider werd ver- zobht een onderzoek in te stellen en te over- wegen of er termen waren den echtgenoot van de dame of den psychiater, die de mach tiging van den burgemeester tot in-bewaring- stdling had gevraagd, te vervolgen wegens onrechtmatige vrijheidsberooving? 3o. Wil de minister raededeelen, of de offi- cier van justitie een zoodanig onderzoek heeft ingesteld? Zoo niet, waarop dit niet is ge- schied? Zoo ja, tot welke conclusie de offi der van Justitie is gekomen? 4o. Wil de minister onderzoeken of de psychiater, toen deze op 29 Maart's avonds ongeveer 8 uur toegang eischte tot de woning van de dame om haar in een gesticht in be waring te stellen, in het bezit was van de machtiging, volgens art. 14 door den burge meester in spoedeischende gevallen af te geven? Zdcht van smaak BHouwtpu o'ogAMjteooM-aorregqtw HOOG WATER. Uit Wijk bij Duurstede meldt men, dat het water in Rijn en .Lek de laatste dagen zeer is gewassen. Gistermorgen was de waterstand 5.30 m. pi. N.A.P. De lage uiterwaarden krijgen vcel last van het water, waardoor het nagras wordt bedrdgd. BRAND. Vrijdagnacht is te Bochenslaan (Fr.) de keuterij van R. Bikkema door onbekende oor- zaak afgebrand. Ook de inventaris ging ge- deeltelijk verloren. Vermoedelijk ten gevolge van hooi- broei is brand ontstaan in een hooiberg bij' de z.g.n. „Donk"-woning te Leiden. Tenge- volge van de windrichting is de brand ter- stond overgeslagen op het woonhuis, dat tot den grond is afgebrand. De brand werd ont- dekt door arbeiders, die herstellingen ver- richtten aan den spoorlijn. KORTE BERiICHTEN. i De heer K. Drost te Purmerend, die reeds een kwarteeuw raadslid is, werd in de jongste raadsvergadering met dat jubileum gefeliciteerd door den burgemeester, onder instemming van den raad. Dr. G. C. van Balen Blanken te Bo- vencarspel heeft het gemeentebestuur van Enkhuizen aangeboden twee oud-Holland- sche sjeezen, ter plaatsing in het Gemeente- museum daar ter stede. Voor deelneming aan het Internatio- naal Antkropologisch congres, dat 19 Sept. te Amsterdam geopend wordt, hebben zich tot dusverre 136 geleerden uit het buitenland als deelnemers aangemeld; bijna alle lan- den van Europa, de Vereenigde Staten en Japan zullen op het congres vertegenwoor- digd zijn. Het is vandaag 75 jaar geleden, dat te Dordrecht voor het eerst gas werd ge- leverd. De minister van Arbeid, dr. J. R. Slo- temaker de Bruine, zal Donderdag de Ne derlandsche Jaarbeurs te Utrecht bezoeken. De deelnemers aan het congres van de Ned. Heidemaatschappij hebben Zaterdag een excursie gemaakt naar Twente. TABELLARISCHE BOEKEN zijn onmis- baar in de moderne boekhoudinf. Onze registers voldoen aan de hoogste eischen. De gemeenteraad van Purmerend heeft 500 toegestaan voor een aldaar te organi- seeren winkelweek met eenige feestelijkheden. Te Utrecht is een achtjarig jongetje, wonende in de Vosstraat, door een vracht- auto overreden en gedood. Het knaapje was op de treeplank van den wagen geklommen, werd er af geslingerd en kreeg het rechter- achterwiel over het hoofd Den chauffeur treft geen schuld. Een los werkman aan de gemeentelijke lichtbedrijven te Leiden is van ongeveer tien meter hoogte door een ruit gevallen, waar door hij in het ketelhuis terecht kwam. Ern- stig gewond is hij naar een ziekenhuis ver- voera. Bij het verplaatsen van een brandend petroleumstel is de heer W. Goede, Lijn- oaangracSt T2 te Amsterdam, gesfrulteTA Het toestel viel uit zijn handen en veroor- zaakte brand. De keuken, alcoof en voorka. mer brandden uit. Ingediend is een wetsontwerp, waarbij, aan ondernemingen met eigen geneeskundi- gen dienst gelegenheid wordt gegeven diep te gebruiken bij arbeidsongevallen enz. Verleden week deed zich te Edam het bijzondere geval voor dat het eerete vrouwe lijke raadslid (van den ouden raad) were, geinstalleerd en in dezelfde vergadering weer afscheid nam, daar zij1 niet in den nleu- wen raad is gekozep, die Dinsdag a s. zal optreden. In een der zalen van het Kurhaus te Scheveningen is Zaterdag geopend de tern toonstelling van Nederlandsche reclame in dienst van Nederlandsche bedrijven, welke georganiseerd is door de Haagsche afd. van het Alg. Ned. Verbond, met medewerking van het genootschap voor reclame en qenige andere vereenigingen. Iiuchtvaart. DE VLUCHTEN OVER DEN OCEAANi De tocht van Minchin. Alle hoop opgegeven. Naar Reuter uit Londen meldt, lean men thans de mogelijkheid, dat de bemanning van de St. Raphael gered zou zijn door een schip zonder draadlooze telegrafife, wel alt terzijde gesteld beschouwen. Te Londen heeft men ten aanzien van de stoutmoedige vliegers prinses Loewenstein Wertheim. kolonel Minchin en kapitein Hamilton thans alle hoop opgegeven. Of er nog ooit iets van het toestel en de opvarenden gevonden zal worden, staat te bezien. De verdwijning van vliegers op zee pleegt, naar de Daily Mail gisterochtend in herinnering bracht, in den regel tragisch volledig te zijn. Het blad herinnerde daarbij zoowel aan de recente gevallen van den Franschman de St. Roman en zijn metgezel- len, verdwenen bij het oversteken van Sene gal naar Zuid-Amerika, van Nungesser en Coli en van de drie vliegtuigen, die de vori- ge maand tusschen Californie en Hawaii in den Stillen Oceaan verdwenen zijn, als aan het geval van het toestel van de K. L. M., dat in April 1924 in het Kanaal op reis van Londen naar Amsterdam met alle inzitten- den spoorloos verdwenen is en aan nog vroe- gere, daarmee overeenkomende gevallen. Men zal dus voorloopig moeten aannemen, dat de drie luchtmenschen hun graf in de golven hebben gevonden; de drie dappere, Engel- sche avonturiers, gelijk de Daily Mail hen in een hoofdartikel noemt. Het blad vestigt er nog eens de aandacht op, dat de tocht van Oost naar West veel moeilijker is dan de tocht in andere richting, omdat zij ingaat tegen wat de Daily Mail de wereldwind noemt, de luchtstroomingen, die een gevolg zijn van de draaiing van de aarde. Dat een vlucht in Westelijke richting eerlang per vliegtuig volbraeht zal worden, acht het blad zeker, evengoed als dat het over een halve eeuw een betrekkelijk gemak* kelijke verrichting zal zijn. Maar dat neemt niet weg, dat er nog jarenlang groote geva ren aan verbonden zullen blijven. De menig- te vraagt zich al af gelijk dit ook in Ame- rika geschied is na het vermissen van de drie vliegtuigen in den Stillen Oceaan of het wel „de moeite waard" was voor de prin ses en twee van Engelands beste vliegers om hun leven in zulk een avontuur te wa- gen. Het eenig antwoord daarop kan vol gens het blad zijn, dat een land zijn groot- heid voor een goed deel dankt aan het feit, dat het zoons en dochters bezit, die niet bang zijn om den dood onder de oogen te zien bij een poging te overtreffen, wat reeds door menschen volbraeht is. Zelfs bij mate- rieele overwegingen zijn moed en ondeme- mingsgeest en het geloof, dat de dood als van weinig beteekenis beschouwt factoren, die indruk op de wereld maken en niet ter zijde geschoven of over het hoofd gezien kun nen worden. De geest van de drie vliegers was de geest, die Whymper bezielde om zijn leven te wa gen om den Matterhom te bestijgen en vol te houden tot hij geslaagd was. Het is dezelfde geest, die Mallory bezielde om de ontzagge- lijke hellingen van den Mount Everest aan te vallen, waar zijn liehaam rust naast dat van zijn metgezellen. Het is dezelfde geest, die kapitein Scott en zijn metgezellen beziel de bij hun verovering van de Zuidpool. In het geval van Scott beschi-kken wij over zijn eigen, weloverwogen uitspraak, door herozelf neergeschreven toen zijn metgezellen en hij* zelf, door rampspoed getroffen, stervende waren, dat het de moeite waard geweest was. Zoo'n uitspraak legt gewicht in de schaal. Het is geen onedel bestaan om in gevaar te leven. Toen de Daily Mail dit schreef, koesterde men nog een geringe hoop, dat het vermetele drietal in leven zou zijn. Gelden deze woor- den niet nog sterker nu men moet aannemen, dat zij zijn omgekomen? Barbier: Da'i een leeljjke jsap, die je then ogwen beer gegeven hebt, Plet. J V ,- i Met: Ja. Zie Je, flc vrfl met z'n keutenmefff'eii flff^ffet teeken voor haar dat^ik h&ar morgenavond ontmceten kan. j.c(Paaaing fihowA

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7