DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 209 Dff nammer Sesfaaf ail 2 bladen. flonderd negeu en twlntigste Jaargang "927 Beze Conrant word! ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkaaar /2>—franco door \et geheele Rijk /2.50. Afzonderlljke en bewljsnummers 5 cents. Olrecieurt O. U. KRAK. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlfcNi Per rege! /0.25, bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsrufmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en HanddsdrukkeriJ v/b HfiRMt, G08TBRI ZOOM* Voordam C 9. Telef.nr. Adminisfratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. fel, AOEMA. DIliDlG Postgiro 37060. OageBiJksch overzicht. Frankrijk en Rusland. De Vlaggestrijd in Duitschland. Wij hebben onze lezers in de ru-briek Bui ten-land uitvoerig op de hoogte gehouden Van de Fransch-Russische spanning, ont- staan door bet propagandistisch optreden van Moskou's geza-nt Rakowski, dat den om- vang van een heftige anti-Fransch-e cam- pagne -heeft aangenomen. Het moet wel eenige verwondering baren, dat di-t geval, dat in normals omstandighe- den onmidd-ellijk tot het conge van den vreemdsoortigen ambassac'.eur zou hebben geleid,, tot nu toe geen ernstiger gevolg heeft geleid, dan dat men Rakowski's positie vrij- w-el onhoudibaar noemts, een beefje venij-n in de kranten a-fdrukt en verder de zaak blauw blauw laa-t. Hoe groot de ontstemming in den lande ook is, men verwacht met, dat de Quai d'Orsay energieke maatregelen zal tr-effen, welke er toe zou-den kunnen bijdragen, de oolitiek t-e desavoueeren, waaraan de linker- zijde zoo buitengewoon gehecht is en waar- van Briand en het meerendeel der ministers eenvoudig de gevangene zijn. Briand heeft imm-ers al te verstaan ge- geven, dat de Quai d'Orsay genoegen zal nemen met de afkeuring, door Tschitscherin uitgesproken, daar bij het eische-n van het vertrek van Raowski de vraag of een sovj-et- gezant te Parijs wel wenschelijk is, in een veel seherper daglicht zou treden, dan tot dusv-er het geval is. De behoudsgezinde -bladen meen-en echter zonder uitzondering, dat Rakowski met meer op zijn post te handhaven is, en natuurlijk i tell en zij tevens de vraag, of het wel wen schelijk is een opvolger van den sovjet-ver- legenwoordiig-er te Parijs toe te laten. De linksche pers wil natuurlijk van geen diplo- matie-ke breu-k met Moskou weten, ze zou ook niet anders kunnen doen, immers een vijandschap met de ccmmunister. zou de aanstaande herstemmingskansen voor radi- calen en socialisten aanzi-enlij-k verminderen De gematigden nemen Poincare en Briand de zwakheid jegens het communistisch ge- vaar zeer kwalij-k en ze zijn vooral verbolgen op de rad-icaien, die tot tweemaal toe in kor- ten tij-d- de gelegenheid lieten voorbijgaan,, om met de communisten openlijk te breken Eerst na de revolutionnaire wa-ndaden en nu na de sin-guliere gedraging-en van Rakowski Men ziet er een nieuw bewijs in, dat, on- lanks alle uitvluchten en hypocriete verkla- ringen, de radicalen het radicaal-socialistiseh- communistisch bloc voorber-eiden. Intusschen zal de anti-communistische ac- tie in deze voorvallen toch nieuw voedsel vinde-n. Dit bleek reeds gisteren: De wanor- delijkheden van d-e vopige week ^ebb-en alle patricttische vereenigingen naar de „Etoi'ie'' god-rev en, om daar eerhers-tel t-e brengen aan de n-agedachtenis van den onbek-enden sol- daat, wieri-s tombe door d-e cominunistische belhamels geschonden was. Het werd een grootsche betooging. Twee uren la-ng defi- leerd-en, i-n d-i-chte d-rommen, de oud-strijders ond-er de oogen van de aanzienlijke me-nigte Parijzenaars, die van het communis-me niets moet-en hebben. Intusschen ka-n verwacht worden, dat d-e bonding van Rakowski tot een kamerdebat aanleidiing zal geven, waari-n d-an de kwestie van het verwijderen der roode ambassade zal worden gestel-d, aangezien een vervanginig van Rakowski door een anderen bolsjewist de gevaren van het hoofdkantoor der revo lutionnaire propaganda niet zou verminde- -en. Maar, zooals gezega. d-e sovj-et-gezant is nog nie-t uit de Rue de Grenelle vertrokken. Reeds gister m-e'dden wij, dat Marx op, den Dui-tschen katholieken dag te Dortmund ".telling gekozen had inzake den vlagge strijd en daarbij aan den Rij-ksvlag de voor- keur ga-f boven de oude mo-narchisti-sche drie- kleur. Than-s heeft ook rijksminister Koch een .'•ede gehouden over deze kwestie -en daarin fel stelli-ng gekozen tegen Marx en minister- president Braun. De Pruisische minister-president, aldu-s spr. Koch, tracht de kwest-ie op te lossen loor het proclameeren van een boycot teg-en zekere hotels, die op den jon-gsten constitu- he-dag de rij-ksvlag niet hadden uitgestoken. Het spreekt van zel-f, dat de rijkskleur-en geeerbiedigd dienen te worden, ze zijn im- ners constitutioneel. Maar dat is toch nog heel wat anders, dan vrije bu-rgers dwi-ngen, -ich met di-e rijkskle-uren te tooien. Het is jammer, dat deze strijd op econo- tnisch gebied -is overgeplaatst, Men di-en-t tot bezonnenheid te ma-nen-, een dergelijike -kwestie kan niet met ruw geweld worden uitgevochten. De verdeeldheid van ons volk moet niet nog groot-er word-en. Onbeg-rijipelijk is het dan- ook, dat de Prui sische minister-president zi-ch heeft laten v-er- leiden, den politieken strijd te verscherpen. De zwart-rood-goud-kleuren zijn door d-e agitatie d-er „Rijks-banier" tot partijkleuren £eword-en. Naar het oDtr-ed-en der sociaaVde- 6 SEPTEMBER mocratie in de-ze affaire te oordeelen, zou men zeggen, dat men aan die zijde reeds thans doen-de is, d-e men-igte voor den stem- busstrijd t-e -bewerken De kwestie, monarchic of republiek is op dit tijdBfip absoluut -n-iet meer van zoo groo-te beteekenis. De monarchic kan weliswaar i-n concrete gevallen nationaler en d-oelmatiger zijn dan een democratisch staatssys-teemde national-en stell-en echt-er de sta-atsid-ee altijd hoo-ger dan de parfij. De Duitsch-nat-ionalenzoo besloot Koch, hebben den eed op d-e grondwet afg-elegd-; zij hebben verdi-enstelijk in het rijiks-bestuur mee- gewerkt; ze will-en dit ook in de toekomsf -blijven doen. Eenheid, dat is ons strev-en; geen agitafie, waa-rdoor ons volk wordt verdeeld en ver- scheurd! Buitenland DE VOLKENBONDSVERGADERING. (Part, correspondence). Geneve, 4 September. Geneve heeft een drukken zomer achter den rug. De maritieme drie-mogendheden- conferentie moest tot veler teleurstelling on- verrichterzake uiteengaan, na ged'urende an- derhalve maand tevergeets gepoo-gd te heb ben, tot eenige beperking laat staan tot verm-lndering der zeestrijdkrachten te ko- men. Vervolgens heerschte in het Volken- bon-dspaleis groote bed'rijvigheid door de Persconferentie en de Verkeersconferentie. die gelukkig betere resultat-en te boeken hadden. Ein.de- Augustus werd het Secretariaat op een regena-chtigen avond uit zijn welverdien- de nachtrust opgeschri-kt door een-e volksme- nigte, die met minder goede bedoelin-gen -kwam bet oogen tegen de terechtstelling van Sa-cco en Vanzetti. Gelukkig hebben de wolfs- honden, die des nachts het Volkenbondsge- bouw bewaken, den betoogers zulk een schrik op het lijf gejaagd, dat zij hunne booze be- doelingen hebben moeten staken, voordat de politie ter plaatse was, zoodat de schade zich dan ock vo-ornamelijk tot glasruiten beperkt heeft. Thans maakt Geneve zich op tot de Volken- bondsvergadering, die jaarlijks den eersten Maandag van September bijeenkomt, en ge- durende drie a vier weken de stad het aan- zien van eene kleine wereldstad geeft. De voornaamste taak van de Volkenbo-ndsverga- dering, of Assemblee, is: na te gaan, wat de Volkenbond in het afgeloopen jaar gepres- teerd heeft en richtlijnen aan te geven, wa-ar- langs hij zijne werkzaamheden voort moet zetten. De Assemblee is hierdoor in staat, een o-pbouwende critiek uit te oefenen, die zeer ten gcede kan kcmen aan aangelegenheden, die op andere wijzen niet geregeld konden worden. Zco zal dit jaar de Assemblee, naast enkele verblijdende gebeurtenissen, zich hebben bezig te houden met zaken, wel- ker verleop gedurende't afgeloopen jaar niet rooskleurig is geweest en welke misschien door eene aanwijzing van de Assemble langs een beter spoor geleid zullen worden. Laat ens eerst die gebeurtenissen Vermel den, die een ieder tot vreugde mogen stemmen. In de eesrte paats mag dan wel het feit gienoemd worden, dat Duitschland, verleden jaar tot den Bond toegetreden, actief aan zijne werk zaamheden deelgenomen heeft. jdierd-oor is een einde gekomen aan het verwijt, dat de Volkenbond een wer-ktuig der Overwinna-ars zou zijn, gericht tegen hunne vroegere tegon- standers. Toch zal er nog geruimen tijd moeten ver- loopen, eer de z.g. geest van Locarno zijne bedoelin-gen volledig vei'wezenlijkt zal heb ben. De moeilijkheden over de vermindering d-er Rijnlandbezetting en de toewijzing van een mandaatgebied aan Duitschland voor de afvloeii'ng zijner overbevolking zijn hiervan slechts enkele voorbeelden. I> grondslagtn der toenadCring zijn echter gelegd, hetgeen men zeker niet zonder vreugde mag consta- teeren. Verblijdend mogen ook genoemd wor den de resultaten van de in Mei gehouden Eccnomische Conferentie. De aldaar aange nomen resoluties kunnen de basis vormen van eene economisch-e samenwerking, waarin het algemeen bela-ng boven dat van de ver- schillende Staten wordt gesteld Minder ver blijdend, ja zelfs zorgwekkend, zijn in het afgeloopen jaar de werkzaamheden geweest, die ten doel hadden te1 geraken tot eene ver mindering der bewapeningen. De groote struikelbiokken zijn hier nog steeds angst en wantrouwen. De vijfde Assemblee heeft in 1924 eene gro-o-tsche poging ged'aan, om aan deze bezwaren tegemoet te komen. Men was toen tot de overtuiging gekomen, dat eene vermindering d-er bewapeningen niet bereikt kan worden, tenzij men voorzag in uitge- breide garan-ties voor bijstand a-an aangeval- len Staten, en een zoo dloeltreffend en alom- vattend mogelijk systeem van beslechting van internationale ges-chillen. Uit deze trilogie: arbitrage, veiligheid, ontwan-ening is toen geboren het z-oo vermaarde Protocol van Ge neve. Dit verdrag is echter d-c-or het verzet van verschillende R geei'ingen, vo-ornamelijk door de Engelsche, niet in werking kunnen treden. 't Volgend jaar heeft men toen de ont- wapening weer afzcnderlijk trachten aan te gpakken. De politieke hemel was eenigszins opgeklaard door de verbeterde betrekkingen tusschen de G-eallieerden en Duitschland ten- gevolge van de Dawes-regeling. Eene com- missie werd benoemd, om de plannen te ma- ken voor eene algemeene Ontwapeningsconfe- rentie. Deze commissie vergaderde onder voorzitterschap van den Nederlander Jhr. Loudon. Na gedurende de maanden M-a-art en April van dit jaar gewerkt te hebben, is zij niet tot overeenstemming kunnen geraken over een basis der besprekingen voor de toe- komstige algemeene Conferentie. De bezorgd- heid, die zich over deze mislukkin-g van alle kanten heeft doen gevoelen, is er zeker niet minder op geworden, toen de maritieme con ferentie tusschen de Vereenigde Staten, Enge- land en Japan eveneens uiteen moest gaan, zonder een resultaat bereikt te hebben. Zoo komt het, dat velen zich beginnen af te vragen, of het wel eenig nut heeft, dat de Volkenbond denzelfden weg, wat betreft d-e ontwapening, b-lijft bewandelen, en of het niet verstandiger is, de voorgenomen Novem- berzitting van de voorbereidingscommissie tot de Ontwapeningsconferentie af te gelasten. Zonder twijfel zal de Maandag bijeenkomen- de Assemblee dit onder de oogen hebben te zien. Men mag evenwel aannemen, dat vele Staten zich tegen een dergelijke handelwijzc zullen verzetten, en dat deze steun zullen vin- den bij Duitschland. Dit land, dat door het verdrag van Versailles ontwapend is, heeft gedurende de zittingen van de voorbereidings commissie meerder malen gewezen op het feit, dat het vredesverdrag aan de andere Staten eveneens de verplichting oplegt, te geraken tot een-e vermindering hunner bewapeningen. Misschien zal dus thans van Duitsche zijde den weg gewezen word-en tot eene meer doeltreffende ontwapeningspolitiek. Slaagt deze Assemblee er in, deze te vinden, dan zal zij evenals haar voorgangster van 1924 een historische beteekenis krijgen. Wordt deze weg gevonden, dan zal hij op soortgelijke grondslagen moHen rusten als't Protocol van Geneve. Ontwdpening kan niet op zichzelf bereikt worden. Zij is geen doel, zij is een gevolg. Een gevolg, dat a-utomatsch zal intre- dCn, indien de internationale betrekkingen niet langer geregeerd zullen worden door wantrouwen, doch door een gemeenschappe- lijk wegnemen van twistbronnen, en een slui- tend systeem van regelin-g van internationale geschillen. Zal de Assemblee dCze waarheid, die ni-emand ontkent, doch die niemand- ook nog in practijk heeeft kunnen brengen, iets nader tot hare verwezenlij-king kunnen bren gen, dan zulllen de oneenighedCn van het afgdoopen jaar niet tevergeefs geweest zijn. Een offer hebben zij echter reeds gekost: het zich terugtrekken van Lord Robert Cecil. Ie der, die de besprekingen van deze Assemblee zal bijwonen, zal in zijne afwezigheid eene leegte gevoelen, en de kernachtige figuur van dCzcn oprechten voorvechter van de Volken- bondsgedachte noode missen. Mogen wij in onze volgende artikelen in staat zijn, meer verblijdende dan teleurstellende gebeurtenis sen te vermelden. VOLKENBOND. DE 8ste VOLK'ENiBON'DSVERGADE- RI'NG. Daar wij. zooals de lezer hierboven reeds heeft kunnen consfateeren. over de 8ste Voi- kenbondsvergadering een xreeks particuliere brieven uit Geneve zullen' plaatsen, kunnen wij zelve volstaan met het geven van korte berlchten over de Maandag aa-ngevangen Assemblee. De opening, De veirgaderi-ng was goed bezet dloch de publieke belangstelling gering. Voorzitter Villegas gaf eerst een overzicht van de werk zaamheden van den bond over het afgeloo pen jaar waarbij hij in het bijzonder stil- ston-d bij de economische wereldconferentie en de pogingen tot regeling der beperking der bewapening. De mislukking der Geneef- sche conferentie tusschen de drie gro-ote zee1 mogendheden werd betreuird, maar de voor zitter sprak de verwachting en de overtui ging uit dat het hooge doel niet uit het oog zou worden verloren. „Het is niet te verwo-nderen, vervolgde Villegas, „dat een algemeene ontwapenings conferentie, die zich dus tot alle staten zou moeten uitstrekken, op moeilijkheden is ge- stooten. Toch moet de bond m. i. het ontwa- peningsvraagstuk van dit STandpunt blijven bezien, hetwelk alleen een uiteindelijke op- lossing doet verwachten. De nog te ver-rich- ten arbeid is on-tzaglijik, maar de Volkenbond heeft, als het ware in etappen, toch reeds een d-eel er van overwonnen, en zich bij voorko- mende gelegenheden op de hoogte van zijn taak getoond. Vol moed is de Volkenbond aan de taak b-egonnen, die zijn opri-chters hem voo-rges-chreven hebben en hoe m-oeilijK de volbrenging ook schijnt, er is een stroo- min-g van ernstigen goeden wil die op den duur over alle hinderpalen zegevieren moet. Zelfs als d-e algemeene grondslag voor een conventie zal gevonden zijn, weten we dat de ontwapening nog niet bewerkt zal wez-en." Komende tot de maritieme conferentie zegt Villegas: ,yDe besprekingen tusschen de 3 groote zeemogendheden hebben de noodzake- lijkheid van een zorgvuldige technische en aiplomatieke voorbereiding tot zulke confe- renties bewezen, zonder welke het onmogelijk schijnt alle bestaande feiten binnen een ver- band te brengen uit hetwelk later overeen- stemmende besluiten kunnen voo-rtspruiten." Daarop verklaardC Villegas de vergade- ring geopend. Gimni gekozen. Voor de verkiezing van een nieuwen voor zitter verklaarde de Japans-che afgevaardig- de Ad-atsji dat hij het voorzitterschap niet am-bieerde, en verzocht de afgevaardigden met di-en wensch rekening te houden en ook geen symphati-e-stemmen op hem uit te bren gen. Daarop werd Guani, de gezant van Uru guay, te Parijs, die zijn land reeds lange ja- ren te Geneve vertegen-woordigt met 24 te gen 21 stemmen op graaf Mensdorff (Oos- tenrijk) tot voorzitter gekozen. Guani nam de verkiezing aan en wees in zijn woo-rd- van dank op de eer, dat nu reeds voor de derde maal een afgevaardigde van Latijnsch Amerika tot voorzitter van den Volkenbondvergadering gekozen was. Daarna huldigde hij zijn voorgangers, waarop tot de eigenlijke agenda werd over- gegaan. Het ontwapeningsvraagstuk. Voorts werd een agenda-commissie be noemd, naar wie alle amen-dementen betref- fende de agenda erwezen moeten worden, voordat zij door de Assemblee kunnen wor den behandeld. Tot deze commissde behoort onze landgenoot jhr. Loudon, die gelijk be- kend,, ook voorzitter is van de voorbereidende ontwapeningscommissie. In Jaatstgenoemde functie kondigde hij aan, dat hij bij de alge meene debatten do verwijzing naar de derde commissie zal voorstellen van alle vraag- stukken, welke de ontwapening betreffen, als- ook van die kwesties, welke een meer politiek karakter dragen, zooals de veiligheidskwes- -tie. Daardoor zal h-et geheele vragencomplex der ontwapening in een enkele commissie en niet zooals tot dusver in meer dan een com missie worden behandeld. Op -voorstel van den voorztter, werd daar op de president van den Zwitserschen bonds- raad Motta, leider der Zwitsersch-e delegatie, tot eere-lid van het bureau gekozen, waar- voor deze -hartelijik dankte. Om halfzeven werd overgegaan tot de verkiezing van de voorzitters der zes com- missies, die tevens het presidium der ve-rga- de-ring vorm-en. Gekozen werden Adatsjd, Danhurand, Benesj, prof. Van Eysinga, Hambro, voorzitter van de Noorsche Kamer van Afgevaardigden, en Beck, Luxemburgsch staatsminister. Tot vice-presidenten werden gekozen Scialoja, Briand, Chamberlain, Stresemann, graaf Mensdorff en Nemours (Haiti). Prof. Van Eysinga dankt zijn ben-oeming tot voorzitter der financieele commissie voor een groot deel aan- d-ruk, door d'en secretaris- feneraal Sir Eric Dummond, op de Assem- lee utgeoefend. Men wenschte namelijk in secretariaatskringen een krachtig president aan het ho-ofd der vierde commissie, welke o.a. het zeer la-stige vraagstuk van den bouw van het Volkenbon-dlspaleis zal dienen te behandelen, waarvan prof. Van Eysinga volkomen op de hoogte is. Aanvankelijk scheen de Japa-nsche gedele- geerde Adlatsji veel kans te hebben voor pre sident. Sedert echter Adatsji htt voorzitter schap van de eexsle of juridische commissie te beurt viel, was de benoeming van Van Eysinga verzekerd. De Nederlandsche gedelegeerden en de Commissies. De Nederlandsche delegatie ter Volken- bondsvergadering zal zich als volgt over de zes commissies der Assemblee verdeelen: Eerste of juridische commissie Mr. J. Limburg. Tweede of technische commissie: Graaf van Lynden van Sandenburg, prof. Francois en de heer De Kat Angelino. Vierde of financieele commissie: prof, van Eysinga. Vijfde commissie voor sociale en humani- taire vraagstpkken: prof. Francois, mevr. Kluyver en de heer Van Wettum. Zesdie of politieke commissie: Graaf van Lynden van Sandenburg en de heer De Kat Angelino. Hierbij: valt op te merken, dat thans voor de eerste maal de Nederlandsche delegatie aan een v-rouw, n.l. aan mevr. Kluyver, het recht heeft gegeven, kelfstandig als gedele- geerde het woord te voeren. Belgie vraagt herkiezing. De Belgische delegatie heeft de Volk-en- bondsvergadering een officieele medCdeeling doen toekomen, het verzoek -bevattend onmid dellijk Belgie weer in den Raad te kiezen als niet-permanent lid. Het verkiezingsregle- ment, dat het vorig jaar aangajomen is, be- paa-lt, dat de vergadering met een meerder- heid van 2/3 beslissen moet of Belgie weder onmiddellijk gekozen kan worden zonder met den termijn van drie jaar rekening te houden. In kringen van de Volkenbondsvergaderig houdt men de herkiezing van Belgie voor verzekerd, daar de aanwezigfieid er van in den Ra-ad met het oog op de bijzondere be- langen, welke het met de ove-rige Locarno- mogendheden verbinden, van algemeen nut is. CHINA. EEN LUCHTGOMEDJE BOVEN SJANGHAI. Sir Percival Phi-lipps vertelt in de Dailj Mail, hoe voor -het -eerst in de geschiedenis een Ghin-eesch luichtbombardemen-t van Sjanghai plaats had. Het betreft hi-er de reeds in ons Zon-dagochtend-blad vermelde luchtaamval op het arsenaal van Kiangau. Overeenkomstig de Ghineesche g-ewoon- ten, geschi-edde het bom-bard-em-en't vrijwel bij afspiraa-k, daar de locale Chineesche mili- taire autoriteiten hoofdelijk gewaarschuwd werden omtren-t de vermoedelij-ke tijd, waar- op het vliegtuig verwacht kon worden en de commissaris van buitenlandlsche zaken zond een verzoek aan generaal Duncan, den com mandant van de vreemd-e legermach-t tt Sjanghai, om geen Britsche vliegtuigen boven h-et Chineesche gebied toe' te laten, daar de troepen order hadlden elken bezoe- ker in de lucht, ond-er vuur te nemen. Men meent, da-t het vijandelijke vliegtuig bestuurd werd door een Rus en meegebracht was door het Noordelijk ooriogsschip Wei He-i. Vier -bommen vielen neer, in tegenwoor- digheid van dui-zenden toeschouwers; twee ervan ontploften niet, de and-eren vielen ver van- het doel. Het inlandsche garnizoen schepte er een kinderlijke vreugde in, om gebombardeerd t-e worden. Het laat de wereld zien, zeidep zij,, dat de Chineezen even goed zijn uitge- rust als d-e vreemde legers. De mislukte poging van de Noordelijk* legers om Nanking en Sjanghai te hernemen en hun daarop volgende terugtocht, is ge- volgd- door een groote vpmeerdering van de anti-buitenlandsche agitati-e bij die Zuid-e- lij'ke troepen aan de Ja-ngtse. Tusschen Woe- hoe en Tsi-nkiang is he-vig geschoten op d« bu-itenlandsche schepen, die onverwijild' ant woord en. Alle Zuidelijke partijen juichen over de on- verwachte bevrijding van de Noordelijke be- dreiging, maar de verschillen tusschen hen zijn zoo groot, dat het niet mogelijk lijkt, dat zij een sta-biele regeeri-ng zouden kunnen vormen. HOE MEN IN CHINA MET DE SOLDATEN OMSPRINGT. Volgens een bericht u-it Sjanghai moeten 10.000 man der Noordelijke troepen, di-e door de nationalisten gevangen waren genomen, naar Hankow gezonden zijn teneinde daar ingelijfd te worden bij de Zuidelijke troepen. Verder verluidt, dat vier generaals van het Noordelijke leger door de nationalisten dood- geschoten zijn. Generaad Soen Tsjoean Fang heeft Poe- kow on-truimd en zijn strijdkrachten in de buuirt van Foengchow aan deii Noordfelijikeq oever van de Yangtse geconcentreetd. FRANKRIJK. MAARSCHALK FOCH Een tegenspraak. Korten tijd geleden heeft een interview van maarsehalk Foch met een Lond-ensch weekblad -heel ve-el gerucht verwekt. De maarsehalk zou daarin nog al met den sabel hebben gekletterd, vooral in de richti-ng van sovjet-Rusland. Thans doet .het mini-sterie van oorlog de volgende mededeeling. Maarsehalk Foch heeft tot stelr-egel niet tusschenbeide te komen i-n d-iscussies, ont- staan door aa-n hem toegeschreven uitlatin- gen. Hij acht het echter thans noodzakelij-k in verba-nd met onlangs versch-enen art-ike- len mede te deelen, da-t -hij de zoog-ezegde in terviews, die hem zijn toegeschreven over de mogel'ijkheid van oorlog, over de Internatio nale polit-iek slechts kent uit de uittreksels daarvan en de commentaren daarop, die er in de Fransche pers zijn versch-enen. RUSLAND. DE „KOSTIA" VERBEURD VERKLAARD. De Egyptenaren tot betaling det proceskosten veroordeeld. De arrondissementsrechtbank te Odessa heeft vonnis geveld in het geding over het stoomschip „Kostia" het vroegere Russische schip „Inkermann". De uitspraak luidt. dat het schip aan de ■arq. I.UIUWML i u i III innmm mi»iiim«ii m DE WILD Laat over de Boterstraat. Telefoon 34 en 35. HAARDEN en KACHELS. Nieuw geillusireerde prijscourant gereed. Alleen kwaliteitsartikelen en goedkoop!

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1