Alkmaarsche Courant MARTIN'S VEMGINGSKUUR. FEUILLETON. Badio-hoekje No. 209 1927 Honderd Negen en Twintigste jaargaag, Dinsdag? (I September. Woensdag 7 September. HHversum, 1060 At. 12.Politieber. 12.352.Lunchmuziek door het Trianon Trio (piano, viool, cello). 4.456.Voor- avondconcert door het Klingtrio. 6.00 6.30 Lezing door G. A. Burger: Nu 1028 nadert. 6.307.45 (Vervolg Vooravondcon- cert. 7.45 Politieber. 6.45—7.45 N. O. V.- uitzending. Russische pianowerken van Ser ge Bortkiewicz, door den heer Hugo van Dalen. 1. Drie preludes, Fis dur, Bes dur en Des Dur op. 33. 2. Consolation, op. 17 no. 4. Lamentation et consolation, op. 17 no. 8 3. Deux Etudes, Gis moll, Des Dur, op. 15. 4. Pianoconcert Bes Dur op. 16o a. Len to, Allegro deseco, Allegro no tante. b. An dante sostenuto. c. Molto vivace e con brio (Tema Russo), Andante doloroso, Tempo primo. Aan het 2e k'avier de heer P. Sonne- ga. 8.15 Concert door het versterkte A. N. R. O.-orkest o.l.v. Nico Treep. Helene Cals, sopraanzangeres. Het Kurhausprogramma vervalt dus. 10.30 Persber. 10.3012. Dansmuziek uit de „Pschorr Dancing" te Rotterdam, door de „Sud Americana Brasi- leira" band. Daventry, 1600 At. en Londen, 361 At. 12.20 Dansmuziek. 1.202.20 Orkestcon- cert. 3.20 Verslag van de St. Leger in Town Moor. 3.50 Licht klassiek concert. Daven- try-orkest en solisten (sopraan, bariton, cel lo). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert, orgel- bespeling. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Tijds., wearber., nieuws. 7 05 (Vervolg) Orgelbe- epeling. 7.20 Prof. Appleton: How electri city is made. 7.35 De suites van Handel. 7.50 Variete. 8.20 Muziek van Engelsche componisten. Orkest en B. Harrison, viool. E. Suddaby, sopraan. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 R. Saudiek: Character reading from handwriting. 9.50—11.20 Lichte muziek. Orkest en O. Groves, sopraan. H. Kimber- ley, bariton. Parijs Radio-Par is", 1750 At. 10.50— 11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.055.55 Orkestconcert. 8.5010.50 Con cert. Orkest, vocale en instrument, solisten. Langenberg, 469 At., Dortmund, 283 At. en Munster, 242 At. 1.3C—2.50 Orkestcon cert. 5.506.50 Concept door de politieka- pel. 8.20 „Hoffmanns Vertellingen", opera in 3 acten van Offenbach. Daarna dansen. Konigswusterhausen, 1250 At. 12.20 8.05 Lezingen en lessen. 8.20 Concert door de Kasseler Lehrer Gesangver. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 At. 4.35 Humor in dialect. 5.206.20 Dansmuziek. 6.20 Concert. 7.20 Concert. 8.20 „Amerika ringt nach der Form", concert. Daarna tot 11.10 Dansmu ziek. Brussel, 509 At. 5.206.20 Trioconcert. 8 3510.20 Fragmenten van „Lakme", van Delibes. Provinciaal siiexiws UIT WINKEL. (Vervolg gemeenteraad.) Rekeningen 1926. Door de commissie, be- last met het onderzoek der gemeenterekening over 1926 en de rekemngen der insteMingen der inetellingen wordt bij monde van den h er L. van Wijik rapport uitgebracht, strek- kende tot voorloopige vaststelximg der ge- meenterekeniing en goed'keurimg der rekeniin gen van verschillende instellingen. De gemeenterekening in ontvangst op 92624.5714in uitgaaf op f 93718.78K, nadeelig slot f 1094.21. De rekeuing van het Algemeen Burgerlijik Armbestuur in ontvangst op f 8816 5734, in uitgaaf op 8397.55 K, batig saldo 41902. De exploitatierekening der gemeenschap- pel'ijke gasfabriek in ontvangst op 60995 64. in uitgaaf op f 60811 14, winst 184.50 De kapitaalrekening op f 23293.17. De exploitatierekening van de woning- bouw vereeniging „Winkel" nadeelig saldo 91.76ys. Overeenkomstig het voorstel werd be sloten. Bijdrage voor de kanalisatie van West- Friesland. Door de commissie voor de kana lisatie van West-Friesland werd onder ver- wijzing naar voorgaande rapporten thans verzocht ter uitvoering van het kanalisatie- Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C. M G. d. W. 25) „Misschienzei hij met dien zachten, vreemden tongval en met spottende beleefd- heid, misschien sfcelt mijnheer mij weer zijn excuses voor". Mijnheer, u is krankzinnig", viel Gaubert hem in de rede. „U is. een vreemdeling, merk Jk, anders zoudt ge Maar Garnache duwde hem bedaard op zij. >>Het is heel vriendelijk van u, mijnheer uaubertzei hij met ijskoude kalmte een toon due zijn woedende drift geenszins ver ged. Mijnheer", zei hij tot den vreemde ling eenigszins op den sardonischen toon van dien heer, i'k denk dat het vreedzamer op he wereld zal wezen zonder u, daarom maak ik mijn excuses met. En toch, als mijnheer zijn spijt wil betuigen, dat hij getracht heeft el volkomen gebrek aan goede manieren zicn van myn rijtuig meester te maken ,,Uenoegviel de ander hem in de rede. «wij vermorsen onzen tijd en ik heb cm 2?«ereis m't vooruitzicht „Courthon", zei m] tot zijn vriend, „wilt ge mij de lrngte opgeven van den degen van dezen heer?" En is VOe^de hij €rb'l»Mija naam Sangu-inetti, mijnheer." Op mijn woord", zei Garnache, „die past goed bij uw bloeddorstigen aard I>W1 2al z°nder twijfel goed passen bij zijn plan gedurende 40 jarem een jaarlijksche bij drage te verleenen van 400. B. en W. meenden eveneens naar voor- gaan rapporten te kunnen venvijzen en stel- den bij meerderheid voor de gevraagde f 400 te verleenen. Uitvoerig werd deze zaak besproken en het resultaat was, dat tot het verleenen der bijdragen werd besloten met 5 tegen 2 stem- men. Voor stemden de heeren Breebaart, Spaans, Van Wijk, Kamp en Brugman. Tegen stemden de heeren Dekker en Kuik. Wijziging overeenkomst gasfabriek. B en W. stelden voor in de wijziging der over eenkomst van het beheer der gemeegechappe- lijke gasfabriek, een redactiewijziging aan te brengen, betreffende terugbetaling van voor- schotten aan de gemeenten in vorige dienst- jaren verleend Goedge^eurd. Radiodistributie Ten aanzien van het ver- zoek van J. Blom om concessie voor radio distributie, stelden B. en W. voor de con- cessie te verleenen onder eenige voorwaar- den. B. en W. stelden voor de gemeente te ver- deelen in drie gebieden, n.l. 1. Winkel; 2. Lutjewinkel en 3 de Strook, en in elk dezer gebieden slechts aan een aanvrager con- cessie te verleenen. Voor elke vergunning zal zijn over te leggen de toestemming van den minister. Aldus werd besloten Oninbaarverklaring schoolgeld. Burge- meester en Wethouders stelden voor een aanslag in het schoolgeld van F. Klaver, on- inbaar te verklaren, aangezien deze aanslag onjuist is. Aldus besloten. Vaststelling vleeschkeuringsverordening. B. en W. stelden voor de combinatie van den vleeschkeuringsdienst in den kriing Barsin- gerhorn, welke 1 October a.s. eindigG, in ge- lijke samensteMing met een jaar te verlengen en in verband daarmede de overgelegde ont- werp-verordening goed te keuren. Aldus besloten. Wijziging Bouw- en Woningverordening Ten opzichte der voorgenomen wijziging van artikel 41 der Bouw- en Woningverorde ning (oppervlakte topgevels) is het advies der gezondheiidscommissie ingewonnen, die meedeelde, zich met die wijziging te kumnen vereenigen. B en W. stelden voor tot die wijziging te besluiten Aldus besloten. Regeling zevende leerjaar L. O. Ingevolge de wet van 23 Juli 1923 moe'ten de lagere scholen van 1 September af weder 7 leer- jaren omvatten. De deelname daaraan is nog niet verplichtend. Voor de school te Lutjewinkel bestaat die mogel'ijkheid reeds en is het leerplan reeds ingericht voor 7 leerjaren, aan de O. L. school te Winkel is jd.it niet zoo, doch waar B. en W. meenen dat door overgang naar de U. L. O. school de mogelijkheid voor aansluitend on- derwijs bestaat, stelden zij voor, op grond daarvan aan H. M de Koningin ontheffing te vragen van d'e verplichting tot instelling van een 7de leerjaar L. O. Aldus besloten. Aanvraag crediet Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Door het Algemeen Burgerlijk Armbestuur is verzocht in het Wees- en Armenhuiis, met het oog op de huisvesting der ouden van dagen een verbouwing te dioen plaats hebben. B. en W. erkenden de behoefte en vroegen een crediet om zich te doen bijstaan door een bouwkundige voor het maken en uitwerken van plannen. Aldus besloten, terwijl uitdrukkelijk wordt vastgelegd, dat een bouwkundige wordt be- doeld, die als zoodanig eenigen naam heeft Zoo mogelijk benoemlng onderwijzers. In verband met het in de vopige vergadering verzonden telegram aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, in zake het doen van een vrije benoeming van twee onderwijzeressen en een hoofd der school te Lutjewinkel, is door den minister bericht, dat de benoeming moest geschieden uit wachtgelders, waarin later gevoerde correspondentie en een persoonl'ijk bezoek aan het Departement geen verandering heeft gebracht en althans eerst een benoe ming uit de wachtgelders diende te worden geprobeerd. Uit de lijst van wdchtgelders is in over- leg met den Inspecteur van het L. O. aan een vijftal bevoegden verzocht, hun stukken in te zenden. Het verloop hiervan is thans zoover, dat de Inspecteur mededeelt, dat daaronder geen geschikte leerkraeht voor Winkel is en thans het oogenblik is gekomen, om aan den minister te vragen, een vrije keuze te mogen doen. Eveneens Is een viertal onderwijzeressen I aangeschreven, zich te presenteeren, doch geering was ook te verwachten daarvan is niets gekomen, ten deele toestand zoo aanstonds," voegde Gaubert met den haviksneus er bij. „Mijnheer de Gar nache, indien u geen vriend in de buurt hebt, om u bij te staan, zal het mij een eer zijn." En hij bocg. „Dank u zeer mijnheer. De ontmoeting met u treft al heel gelukkig. U is zeker een gen tleman wanneer u vrijen toegang hebt in het hotel de Bourgogne. Dank u zeer." Gaubert ging ter zijde om met Courthon af te spreken. Sanguinetti stond alleen; aanma- tigend en hartstochtelijk, hij liet de oogen met vertoornde uitdrukking gaan over de omstan- ders, die nu tot een menigte was aangegroeid. De ramen werden opengezet, hoofden naar buiten gestoken en aan den overkant kon Gar nache het flabberige gezicht van mijnheer de Tressan onder de toeschouwers hebben opge- merkt. Rabecque drong door tot vlak bij zijn mas ter. „Pas op, mijnheer," smeekte hij. „Ais het eens een valstrik was." Garnache schrikte. Die opmerking kalmeer- de hem en herinnerde hem aan zijn eigen ver- moedens van den vorigen avond, die door zijr. drift een oogenblik verdreven waren. Toch begreep hij, dat hij te ver gegaan was om zich terug te trekken. Maar hij kon ten minste zorgen niet verwijderd te worden van de pick, waar mademoiselle een schuilplaats gevonden had. En zoo liep hij naar Courthon en Gau bert, om er op aan te dringen, dat het gevecht plaats had in de herberg, hetzij in de gelag- kamer of in den tuin. Maar toen de herber- gier dat hoorde, protesteerde hij luide, daar kon hij zijn toestemming niet toe geven. Hij moest aan ziin huis denken. Hij betuigde bij ten oeei>e zijn deze reeds elders benoemd. Met een tweede vijlftal worden nieuwe pogingen aangewend. Alle middelen worden aangewend zoo spoedig mogelijk klaar te komen Waar echter de school nu reeds zonder onderwijzeres zijn, en niet te zeggen is, wan neer een benoeming zal kunnen plaats heb ben, stelden B. en W. voor aan elke school een tijdelijke leerkraeht aan te stelden. voor rekening der gemeente, aangezien dit het eenige middel is, om buiten de lijst van wachtgelders om, een tijdelijke leerkraeht te benoemen. Aldus werd besloten. Aan het einde der vergadering werden door den voorzitter waardeerende woorden gesproken tot de scheidende leden, de heeren Breebaart en Van Wijk en dank gebracht voor hetgeen zij in het belang der gemeente hebben gedaan, terwijl genoemde heeren wederkeerig dank brachten voor d'e aange- name samenwerking, gedurende hun zittings- periode ondervonden. UIT PETTEN. De raad vergaderde op 3 Sept. 1927 Te- genwoordig alle leden In verband met het behandelde in de vo rige vergadering werd medegedeeld, dat de autobusondernemer G. van Mulem 5 maan den verlenging heeft gekregen voor het voortzetten van den dienst op Petten. Een verzoek van de Noord-Holl. Ver. Het Witte Kruis om subsidie voor haar ontsmet tingsinrichtingen ad 1V2 cent per inwoner. Besloten werd dat be drag op de begroo ting voor 1928 uit te trekken. Een verzoek van de vereeniging van bur- gemeesters en secretarissen in het kanton Schagen om o-p de begrooting voor 1928 1 cent per inwoner uit te trekken in de kosten dier vereeniging, Gezien het nut dezer vereeniging en de wijze van werken, zooals dat de gemeenten ten goede komt, werd besloten dat bedrag op de begrooting voor 1928 uit te trekken. De begrooting der Gezondheidscommissie te Schagen. Het aandeel dezer gemeente in de kosten der commissie was uitgetrokken on 6.86. Besloten werd dat bedrag op de begroo ting voor 1928 uit te trekken. Een mededeeling van den minister van O., K. en W. dat over 1926 aan rijksbijdrage in de jaarwedden der onderwijzers 440.91 t, veel is ontvangen. Vleeschkeuringsdienst. Ingekomen was een ontwerp van de veror dening op de keuring van vee en vleesch in den kring Barsingerhorn, noodig voor de ver ier ng van deze regeling. De voorzitter deeld'e mede dat 1 October a.s. de bestaande regeling eindigt. Omtrent districten en noodslachtplaats was men niet tot overeenstemming gekomen. Voorts scheen nu Schagep wel te willen deelnemen als daar die vernietigingsinrichting kwam en door de regeling een jaar te verlengen, was er alle tijd voor nader overleg. De heer Blom vroeg of dat voor Schagen zoo'n belang was. De voorzitter decide mede, dat het nog een bedrijf werd waar wat personeel aan ver- bonden was en er nog al wat handel van uit gaat, bovendien is Schagen toch ook als het centrum te beschouwen. Besloten werd de ontwerp-regeling goed te keuren. 7e leerjaar. Door den inspecteur van het L. O. was bericht dat vanaf 1 Sept. a.s. aan de school gelegenheid moet bestaan voor deelname aan het 7de leerjaar of ontheffing moet warden gevraagd. Besloten werd die gelegenheid open te stellen, terwijl een wijziging van het leer- plan ter hand was genomen. Ftmmcien. De voorzitter decide mede dat goedkeuring was verleend tot het aangaan van een geld- leening van 14000 met de Bank van Ned. Gemeenten. De overeenkomsten zijn getee- kend en toen men dacht te ontvangen werd bericht dat het geld was gestort bij Gedep Staten, een voorwaarde die het Rijk stelde en waarin geen verandering was te brengen Deze voorwaarde was, volgens de Bank, me degedeeld, doch de voorzitter was daar niets van bekend, ware dat wel het geval geweest, was men er vermoedelijk niet op in gegaan. Ged. Staten hadden gevraagd hoe groot de schuld was bij de Nat. Bank welke zij eerst zouden aflossen. Deze schuld was tot 25 Aug. 12198,20 er bleef dus nog 4; 1800 en daar zag men niets van, De voorzitter was aan de Prov. Griffie geweest en men had hem toezending beloofd doch er kwam niets. hoog en bij laag, dat er op zijn gebied niet gevochten zou worden en smeekte hen in den zelfden adem dit niet te beproeven. Garnache, die nu geheel op zijn hoede was, stelde voor het gevecht uit te stellen. „Mijnheer Courthon," zei hij en hij voelde een bios van schaamte naar zijn gelaat stij gen en begreep dat er vrij wat meer moed toe noodig is om een ontmoeting te vermijden. dan er op in te gaan „er is iets waaraan ik in mijn drift niet gedacht had; iets, dat het moeielijk voor mij maakt, uw vriend op't oogenblik tegemoet te treden. Courthon zag hem aan, zooals hij een bru- talen knecht zou hebben aangezien. ,En wat mag dat dan wezen?" vroeg hij met bittere minachting. Men hoorde gegichel van iemand uit het volk, dat zich om hen ver- drong en zelfs mijnheer Gaubert keek hem van ter zijde aan. „Ja mijnheer," zoo begon hij, „als ik niet wist dat u mijnheer Garnache was Maar Garnache liet hem niet uitspreken, ,,Ga uit den weg," riep hij en sloeg links en recnts met de vuisten om zich heen naar de lachende toeschouwers, die achteruit gin- gen en wat minder luid lachten. „De reden mijnheer de Courthon," zei hij, „is dat ik op't oogenblik niet over mij zelf kan beschikken. Ik ben voor een staatszaak in Grenoble, als gezant van de koningin- regentes, en daarom mag ik mij niet met per- soonlijke twisten inlaten." Courthon trok de wenkbrauwen op. „Dat had u eerder moeten bedenken, voor- dat u mijnheer Sanguinetti in de modder gooide," antwooide hij op koelen toon. „Daarvoor wil ik hem mijn verontschuldi- Aan maan'delijksch'e uitkeering van de re ering was ook te verwachten 2200, Alle achterstallige posten konden jvorden betaald en ontving men de door Rijk en Pro vincie toegezegde subsidie dan kon reeds een deel van de 14000 worden afgelost. Er kwam echter geen geld en geen bericht. De kas was leeg en er kon niets betaald worden. Algemeen achtte men dien toestand onhoud- baar en de houding van boven af al zeer wei- nig tegemoet komen d. Rekening 1925. Door Gedep. Staten was teruggezonden de rekening over '25 met enkele administratieve opmexkingen als gevolg daarvan verhoogd het nadeelig saldo met 20. Burg, en Weth. stelaen voor aan die opmerkingen te voldoen. Aldus werd besloten. Waterleiding Ingevolge vroegere beslissing werd mede getracht waterleiding te krijgen in het ge- deelte genaamd „Vianca". Als voorwaarde werd gesteld een bijdrage in de kosten van aanleg van 300 of verhooging van den abonnementsprijs met 25 pet. Alle ondertee- kenaars hadden zich bereid verklaard voor 25 pet. verhooging, doch nu de overeenkom sten ter teekening werden aangeboden zijn er 2 weigerachtig, op grond van daar in voor- komende bepalingen. De heer van der Vlies maakte bezwaar zich te verbinden ook voor een opvolgendm eigenaar. De heer Nottelman verwachtte als er per- ceelen aangesloten werden om de andere toepassing der verordening zal worden ge vraagd voorzoover ze op minder dan 40 M. afstand zijn gelegen. De heer Blom zag daarin bezwaar, omdat zij komen met een afwijkend tarief. De voorzitter verwachtte dat het P. W. N. eerst zekerheid van de 25 pet. zal willen heb ben en zal het resultaat der onderhandeling mededeelen. De rondvraag leverde niets op. De voorzitter bracht /n het slot der ver gadering een woord van dank aan den scheidenden raad voor hetgeen zij in die afge- loopen periode voor de gemeente had ge daan, want al was het niet altijd geloopen zooals men gaarne had gezien, spreker had toch de overtuiging, dat de raad1 naar zijn beste weten had gehandeld. Voorts een bijzonder woord van dank aan den heer Koopman, die om gezondheidsrede- nen zich niet meer kon beschikbaar stellen, een woord van dank voor hetgeen hij gedu rende een langen tijd voor de gemeente had gedaan en spreker wenschte hem voortduren- de beterschap toe. De heer Koopman dankte den voorzitter voor diens vriendelijke woorden en voor de steeds aangename samenwerking, al moge er eens verschil zijn geweest, tot persoonlijke verwijten was het nooit gekomen en de goede verhouding was niet verloren gegaan. Spre ker hoopte het belang der gemeente gediend te hebben en als hij niet om gezondheidsre- denen had moeten bedanken, was spreker. nog gaarne gebleven. Daarna slutting. UIT EGMO'ND AAN ZEE. Op de slotvergadering van den afgetreden gemeenteraad waren met bericht van on- gesteldheid afwezig de heeren K. de Graaff en J. Maas, terwijl overigens absent bleken de heeren G. Snoeks en J Prins. Een ingekomen stuk van de eigenares van den woonwagen ^n het in beslag genomen terrein voor drie Jaar te huren met recht van voorkoop werd aangehouden voor den nieu'wen raad. De heer A. Zwaan bracht als lid der com missie tot nazien van de gemieenterekening 1926 rapport uit. Daaruit bleek dat het dienstjaar 1926 aan- ving met een nadeelig saldo van 3850, doch sloot met een batig saldo van 8248. Opgemarkt werd, dat deze vooruitgang in vergelijking met vorige dienstjaren niet ab- normaal was, waaromtrent cijfers werden overgelegd, terwijl ondanks die in 1926 toe- gepaste verlaging der plaatselijke inkom- stenbelasting a procent deze belasting evenveel opbracht-als het voorafgaande jaar. De commissie trok daaruit de conclusie, dat de kwade jaren tengevolge van de crisis- uitgaven voorbij waren en dat in de richting van belastingverlaging zou kunnen worden voortgegaan. Een verblijdend feit was de daling der uit- gaven wegens kasgeidrente n.l. 1646 tegen 3366 in 1925 en 4256 in 1924. De leges brachten 500 meer op, de strandhuur 600 meer, terwijl de uitgaven voor bureaubehoeften en salarissen voor de secretarie 2000 minder belicpen. Daartegenover stond een groote tegenval- ler, n.l. een abnormaal hoog bedrag aan on- mbare pesten voor de Plaatseliike Inkcm- stenbelasting n.l. 2037, van vroege: en 7035 over de dienstjaren 19251926 en 19261927, totaal niet minder dan 9072, terwijl als normaal bedrag ongeveer 33GO kan gerekend worden. De oorzaak daarvan werd door de commis sie toegeschreven aan fraude. De commissie adviseerde het verduisterde bedrag oninbaar te verklaren ten opzichte van de betrokken belastingplichtigen, doch tegenover den schuldige geen clementie te gebruiken, maar zoo mogelijk de schade op hem te verhalen. Voorgesteld werd de rekening voorloopig vast te stellen op een ontvangst van 118.495,— op den gewonen dienst, met een uitgaaf van 110.247,en alzoo een batig saldo van 8248,als boven vermeld, en op den kapitaaldienst een ontvangst van 152.683,een uitgaaf van 152.091, en een batig saldo van 592. Opgemerk.t werd dat sommige rekeningen waren uitbetaald1 zonder door een deskundige of een architect gewaarmerkt te zijn. De rekeningen van den Straatweg (nadee lig saldo 349) en van het Burgerlijk Arm bestuur (nadeelig saldo 298) gaven geen aanleiding tot opmerkingen. Het Gasbedrijf bleef vooruitgaan. De pro- ductie steeg met 15844 kub. Meter; een nieu we tijdelijke stoker was aangesteld en door gelukkigen kolenaankoop was in verband met den cokesprijs voordeel behaald. Het verlies in 1925 ad 800 was thans omgezet in een winst van 700, terwijl bovendien 1000 meer was afgeschreven dan de verplichte af- lossing. Het gasverlies daalde en kon normaal hee- ten. Het aantal gebruikers steeg met 17, aan oninbaar werd slechts 59 opgeteekend. De commissie gaf naar aanleiding van deze rekening in overweging den gasprijs te verlagen, hetgeen bovendien het verbrui ten goede zou komen. De Waterleiding bracht bij een afschrij- ving van 500 meer dan de verplichte aflos- sing nog een winst op van 346. Het ta rief, trouwens normaal, bleef onveranderd. Het aantal verbruikers daalde met 17, onin baar 11. Het Eleetrisch Bedrijf sloot met een winst van 402, hoewel nog 500 meer was af geschreven dan de verplichte aflossing. Het aantal verbruikers steeg met 13. Aan het P. E. N. moest 14,8 cent per K.W. betaald worden tegen 14 cent in 1925. Deze hooge uijs was een belemmering voor den bloei van let bedrijf. De commissie gaf in overweging de tarie- ven te verlagen, daar de prijs op Egmond abnormaal hoog is. Het Gasthuisfonds had een batig saldo van f 244 en gaf geen aanleiding tot opmer kingen. De voorzitter bracht de commissie dank voor haar rapport, waarin spr. een optimis- tischen toon had opgemerkt. Dit was zeer juist, daar de gemeente er financieel tame- lijk goed voorstond. Wat betreft de wenschen tot prijs verlaging werd medegedeeld dat dit reeds in behandeling was met den directeur der bvdrijven en dat voorstellen tot verlaging van de prijzen van gas en water met groote zekerheid verwacht kunnen worden. Met het eleetrisch bedrijf was dat moeilijker in ver band met het spook der maximale belasting. De rekening leerde reeds dat de kosten dit jaar weer hooger waren. De heer Zwaan wees nogmaals uitdrukke lijk op den abnormalen prijs. De voorzitter merkte op, dat sommige ge meenten veel minder moesten betalen, andere ook weer veel meer, in verband met het zich vroeger of later aangesloten hebben bij het P. E. N. Ongeveer 16 gemeenten waren thans met elkander in overleg om tot ver- mindering te komen. De heer Ruigewaard deelde mede, dat het hem door zich rechtstreeks tot Haarlem te wenden, gelukt was een hem nieuw opgelegd tarief, waarin men geen verandering wilce brengen, toch tot de vroegere proporties te rug gebracht te krijgen. De voorzitter merkte op, dat een particu- lier bedrijf met meer consideratie behandcld zou worden, omdat dit per slot van rekening besluiten kon heelemaal geen stroom te be- trekken. Een gemeentebestuur kan dat niet. omdat dan alle gebruikers gedupeerd wor den. Dat weet men aan het P. E. N. ook wel. Evenwel er werd hard aan gew'erkt. De heer v. d. Schinkel merkte op, dat de heer Ruigewaard zijn oude contract wou handhaven, hier wil men daarentegen juist het oude contract verbreken. De heer Zwaan oordeelde het dan toch on- voorzichtig om zoo'n contract te teekenen. De voorzitter herinnerde er aan, dat dit gebeurde in't laatst van 1918. Toen zaien alle menschen in het duister. Bovendien, het toen gemaakte contract was wel zwaar, maar ging aanbieden," beloofde Garnache alsof hij een harde pil moest doorslikken, „en als hij nog op een tweegevecht gesteld is, dan zullen wij het doen, over een maand bij voorbeeld." ,Ik kan niet veroorloven zoo begon Courthon zeer heftig. „U wilt zeker wel zoo goed zijn uw vriend mee te deelen hetgeen ik u gezegd heb," viel Garnache hem in de rede. Ontmoedigd haalde Courthon de schouders op en ging ter zijde om met zijn vriend te over leggen. ,Aha!" klonk de zachte stem van Sangui netti, maar toch luid genoeg om door ieaer- een verstaan te worden. ,,Dan zal hij ransel krijgen voor zijn onbeschaamdheid. "En hij riep luid tot den postilion om zijn zweep. Maar bij die beleediging schenen de her- sens van Garnache vlam te vatten, en zijn voorzichtig besluit van zooeven werd tot asch verteerd. Hij trad vooruit en op bitteren toon en woedend gelaat, kondigde hij aan, dat, daar mijnheer Sanguinetti dien toon tegen hem aansloeg, hij hem nu dadelij'k zijn hoofd zou afslaan, waar zij maar verlangden. Eindelijk werd overeengekomen, dat ze naar de zoogenaamde Champs aux Capucins zou den gaan, op een halve mijl afstand gelegen achter het Franciscaner klooster. Zoo begaven zij zich op weg, Sanguinetti en Courthon vooruit, Garnache volgde met Gaubert. De achterhoede werd gevormd door een menigte gepeupel, leeglooj>ers en burgers, zeker een groot gedeelte van de bevolking van Grenoble. Dit groote publiek gaf Garnache moed; hij had gelukkig weer eenigermate zijn beginning teruggekregen. In tegenwoordig- heid yap zulk eeg groot aaptal menschen was het ondenkbaar, dat deze heeren veronder- steld dat zij op bevel van Condillac Optra- den gemeene inaatregelen tegen hem zou den durven nemen.' Overigens had hij de voor- zorg genomen, Rabecque in het Zuigendr Kalf achter te laten en hij had den ser geant het strenge bevel gegeven, dat hij geen van zijn manschappen mocht veroorloven ge durende zijn afwezigheid zijn post te verlaten; de soldaten moesten zich geheel ondcrwerpcn aan de bevelen van Rabecque Betrekkelijk daaromtrent gerustgesteld en zonder een en kele gedachte te wijden aan het naderende duel, liep Garnache moedig voort. Eindelijk kwamen zij aan bij de Champs aux Capucins een aardig groen piekje, omgeven door beukeboomen. Het volk ging op den rand van het gras- veld staan, de strijders kwamen vooruit en namen de voorbereidende maatregelen. Zij en de secondanten deden hun mantel en wambuis uit en Sanguinetti, Courthon en Gaubert trok- ken hun pvare laarzen uit; Garnache maakte van de zfine alleen de sporen los. Sanguinetti merkte dit op en vestigde er ce aandacht der anderen op, en daaruit ontspon zich een dis puut. Het was Gaubert die naar Garnache tovkwam en hem verzocht het voorbeeld, dat zij hem gegeven hadden te volgen. Maar Gar nache scfaudde het hoofd. „De grool is nat." f „Daarom jsudst mijnheer", beweerde Gau bert zeer ernstig. .,Met uw laarzen aan zal het u niet mogelijk: zijn vast te staan; tt zult gevaar loopen teikens te rr*iiden als u den voet neer^et.' t (Wordt yeiyolad). -v 1

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5