Indlsche Kroniek. rfvpenat Buitenlandsch gemengd nieuws. Buitenland Sport WEET GIJ DIT WEL? (Jan de concierge direct verplicht wordt een steel aan te bierien, hetgeen hij nu vrijwillig doet, als hij een vrouw ziet binnenkomen. Ten 3de is't tribunetje zeer annx aan den rookuitgang, welke gebezigd wordt voor de fijne rook-aroma afkomstig van sigaren der Edelachtbaren, onder welke sigaren zeker wel eenigen zijn, die boven hun stand gekleed zijn. M.i. kan veel verbeterd worden, indien door een der raadsleden een voorstel wordt gedaan om banken te plaatsen op de tribune. De kie- zers hebben daar recht op. Tot heden hebben ze blijkbaar alleen plichten (om te kiezen, an- ders boete of hechtenis). Waar de kiezers in verkiezingstijden zoo uiterst beleefd uitgenoo- digd worden om dezen of genen candidaat te kiezen, daar is het voor den gekozene niet meer dan een staaltje van zijn plicht later den kiezer, die hem in een prachtige zacht- zittende fauteuil geplaatst heeft, fatsoenliji; in de gelegenheid te stellen zijn redevoering, dikwijls zijn vonnismotiveering (zooals b.v. verhooging pensioenbijdrage) persoonlijk op een houten bankje te volgen. Geachte redactie, ofschoon men dikwijls niet gesteld is op een onderschrift onder het jngezondene, zal het me dit keer hoogst aan- genaam zijn U langs dezen weg Uw opinie omtrent bovengenoemde zitplaatsen geeft, op- dat de kiezer. die van oorspronkelijkheid houdt zich niet met ersatz behoeft tevreden te stellen. Dankend voor de plaatsing, I. PRINS Az. Dit is niet juist. Wij beoordeelen aller- ininst of wat een raadslid zegt oorbaar is voor de lezers. De raadsleden moeten zelf maar weten wat ze zeggen of zwij;*en moeten Wij geven steeds een samenvattmg van het igesprokene. Zouden wij alles woordelijk weergeven, dan hadden wij voor elke raadsvergadering wel een heele courant noo dig. Wanneer een spreker in derde of vierde instantie telkens hetzelfde betoogt, maken wij het resume wel eens heel kort. Zoodra het debat belangrijk wordt of wanneer bijzondere redevoeringen worden gehouden, nemen wij in den regel het'gesprokene stenografisch, dus woordelijk, over. Wat de zitplaatsen op de publieke tribune betreft heeft inzender gelijk. Er zijn er te wei- aig vooral nu de linksche raadsfracties voortaan in oppositie zullen gaan. (Red. Alkm. Crt.) door D. BAUDUIN. Lullekkerkind aan boord. Lots van den wal, los van de muizenis- seru De heerlijkheid van de zee. Scheepsleven. De zeef tus- sc/ien twee Oceanen. In onze materieele wereld beschouwt de mensch zijn portemonnaie en zijn maag als twee van de gewichtigste dingen, over wel Iter positie hij liefst ten alien tijde gefixeerd wil zijn. Over de rol van de portemonnaie in het leven van den Indischgast zal ik nog ge legenheid genceg krijgen om uit te weiden maar nu ik zoo juist sprak over de zieke maag, mag ik als tegenwicht terloops de be- proevingen van de gezonde maag in het Luilekkerland aan boord vermelden. Im- mers, aan boord van de Indische mailbooten oleegt men volgens oude traditie elken dag daverende menu's op te dienen. Reeds het ontbijt herinnert aan beschrijvingen uit Tijl Uilenspiegel aan de lunch serveert men u nooit minder dan twee gerechten en aan het avondmaal nooit minder dan drie, plus voor- rerechten, soep, toespijs, vruchten, kaas en ioffie. Wie bij het begin van de reis nog met zee- ziekte had te kampen, hern zal in die pijnlijke dagen de aanblik van zulk een daverend menu of van zulk een welvoorzienen disch, den strijd nog slechs verergeren. Maar dan komt op zekeren dag het schoone oogen- blik, dat ge u veilig aan tafel kunt wagen, zonder na den derden lepel soep lijkbleek op te rijzen en met ongewone haast over de ver- it schansing te gaan kijken. Dan eet ge de vol- gende weken elken dag uw Engelsch ontbijt plus uw copieuse lunch plus uw daverend menu plus uw ochtendchocola, plus uw mid- dagthee met koekjes plus uw avondsand- wiches, totdat ge zoo heel geleidelijk, meestal een paar dagen voor Colombo, den invioed van het overrijke, overdadige eten en van het gebrek aan lichaamsbeweging gaat on- dervinden in den vorm van een permanente kregeligheid, die u onaangename dingen dpet zeggen, wanneer aan de bridge-tafel uw partner verkeerd snijdt of wanneer de vrouw van den assistent-resident heeft beweerd, dat uw Kareltje een wilde jongen is. De twisten en de intrigues en de veeten en de conflicten, de afscheidingen in clubs en clubjes, die elkaar niet meer groeten en van e'kaar lee- lijke dingen gaan verte'len, welke verschijn- selen men tijdens een reis van of naar India aan boord niet zelcien pleegt te aanschouwen, moekn naar ik geloof zeker voor een deel worden toegeschreven aan de overdadige hoeveelheid vitaminen, eiwit- en koolwater- stoffen, waarmede de maatschappij hun pas- sagiers pkgen vol te proppen. Een eenigs- zins matiger regime, waardoor dan mis- schkn weer de hooge passage-prijzen ietwat zouden kunnen verlaagd worden, zpu zeker aanbeveling verdienen Trouwens, de erva- ring leert, dat menschen, die aan den wal een verzorgde doch eenvoudige keuken, ge- woon eijn, op deze eetorgiegn meestal geen prijs stellen, terwijl anderen, waarvan men mag veronderstellen, dat zij het thuds heel wat bescheidener gewend1 waren, meestal tot de eersten Eehooren, die op de overigens voortreffelijke kwaliteit van het scheepseten afgeven. Ik schreef hierboven, dat men aan dit te veel aan vitaminen voor een deel zekere ver- schijnselen van kregeligheid en wankelende naastenliefde mag toeschrijven. Maar dan ook slechts voor een deel. Want voor een ander deel spruiten die voort uit de bloote omstandigheid, dat een paar honderd men schen geawongen zijn om drie of vier weken in een klein bestek samen te leven met geen andere afwisselipg dan elkanders doen en laten, geen andere bezigheid dan onderlinge critiek Ik wil hiermede volstrekt niet zeg gen, dat het scheepsleven daarom ongenoeg- lijk en de reis zelve onaangenaam verloopt, integendtel, het leven aan boord van een groote mailboot heeft een zeer bijzondere be- koring en de onvermijdelijke kleine intrigues «n conflicten zijn, voor wie zich daarboven weet te verheffen, meestal niet geheel onver- makelijk. Wanneer men eenmaal aa'n Hoord Is ge gaan en de groote reis begonnen, wanneer eenmaal1 de vaderlandsche kusten aan den gezie'dseinder zijn vervaagd, de gezichten en gestalten van hen, die achterbleven, onher- kenbaar zijn geworoen, de reiziger ovex de emoties van het afscheid wat is heengeraakt en zich in zijn drijvende wereldl wat heeft in- geleefd, dan voelt hij zich langzamerhand do'ordrongen van een zalig gevoel van vrij- heid, van los te zijn van de beslommeringen en bedrijvigheidl der jachtende, rumoerige wereld, die hij achterliet en waarvan niets en niemand hem in de eerstvolgende weken nog zal kunnen achterhalen. Zelfs het gemis van die voor den modernen mensch op het vaste- land onmisbare dagelijksche bronnen van in formatie, de nieuwsbladen, dat hem de eerste dagen na het vertrek nog een onbehaaglijk gevoel van geisoleerdheid gaf, verkeert al heel spoedig in een nieuwe charme en zelfs de d^gelijks binnenkomende en gepubliceerde radio-berichten trekken slechts zijn zeer ma- tige belangstelline. Nu zijn het de wind en de zee en de wijde oneindigheid geworden, die den ontsnapten landrot iets te zeggen hebben, dat he mvoor alles nieuw en be langrijk lijkt. Wde de ontroering en de beko- ring heeft leere-n kennen van het alleen zijn op den neus van net schip of op het bovenste dek, buiten het gewoel van de menschen, om zich tijd en plaats vergeten te verdiepen in het spel van de golven en den god'delijken wind te voelen gieren door de haren en te dri-nken in de wijd geopende longen, wie 's nachts op het onkere dek alleen is geweest met de sterren in hun onbegrensden koepel, wie daar in manenachten heeft gestaan, wan neer het bleeke licht speelt op den wijden Oceaan en men zich waant te drijven op een zee van louter zilver, wie de ochtenden heeft bemind op de nog verlaten dekken, in nachtgewaad uit de warme hut ontsnapt, en de zon den einder heeft zien verven met groe- ne en mauve en zilveren en zachtrose en pur- peren strepen, die zal zijn leven lang het te- rugkeerde verlangen kennen naar de heer- lijkheden van de wijde zee. Maar daar zijn den langen dag aan boord ook nog de menschen. Reeds den eer sten dag van de reis hebt ge uw medereizi gers naar het uiterlijk trachten te taxeeren. Sormmigen waren op het eerste gezicht sym pathies anderen minder, sommigen hebben reeds dadelijk uw omgang gezocht, van met anderen aan te knoopen banden koesterc ge zelf verwachtingen, eenige types hebt ge reeds entd-ekt, die u zeker zullen amuseeren, het wezen van uw hutgenoot zijt ge nog be- zig te ontraadselen. En dan zijt ge in het verloop der dagen zelf medespel-er en tegelijk gei'nteresseerd toeschouwer in de Verschil- lende phasen van het maatschappelijk proces, dat zich op een paar honderd vierkante me ter plank-en boven een paar waterdichte schoten tusschen lucht en water gaat ont- wikkelen. In deze paar weken zult ge nog vaak uw oordeel hebben te herzien, uw club- je in d.e Middellandsche zee zal na Suez niet meer bestaan van het personage, dat u in Port Said nog niet aanstond, zult ge in Priok wellicht een hartelijk afscheid nemen. Misschien ook zullen uw voornemen om veel te lezen in den stapel boeke-n, die ge het al- lereerst hebt ontpakt, en veel te mij-meren in den langen dokstoel ,dien ge hebt gehuurd, onuitgevo-erd blijven. De bridge-tafel zal u in beslag nemen meer dan ge ooit had ver- moed, de s-pelletjes aan boord, sjoelbak, shuffle-board, touwtrekken, zakloopen, hoe kinderachtig en beneden uw waardiigheid ze ook als gewichtig intellectueel te land gele- ken hebben, ze zullen u nu afhouden van uw lectuur en gij, die nimmer hebt gespeculeerd, ge zult een cier hartstochtelijkste deelnemers worden in den d'agelijkschen sweep-stake, wanneer er vco-r geld wordt gewed op het aantal mijlen dat de boot heeft afgelegd in het afgeloopen etmaal! Bij het traditioneele bal-masque zult ge uwe garderobe plunder ren ter wille van een poging om Julius Cea- sar te verbeeld-en en ge zult voor den eersten keer van uw leven een lied-j-e zingen in een gei'mprovis-eerd cabaret. En misschien, mis schien zijn er nog andere ervaringen voor u weggelegd, want het is op reizen als deze, dat soms zielen glo-eiend worden aaneenge- smeed voor kort of voor lang, maar in a lie geval even romantisch als in een romanti- schen roman. Nu Vrordt ook geleidelijk voor den reizi ger naarmate de reis vordert een stuk van den sluiter opgelild, die hangt over het fan- tastische Oosten, en zooals het meer gaat met verbeeldingen, ook nu zal de werkelijk- heid heel anders biijken dan in wakende droom-en was b-edacht. De eerste kennisma- king met die nieuwe wereld is eigenlijk al den eersten dag der reis begonnen door het contact met de inlandache djengos (bedien- den), die aan boord bedienen onder het toe- zicht van de Europeesche hofmeesfers.e Gij het er een voor uw privegebruik verbonden aan uw hut en ge zult hem aan tafel terug- vind-en, wanneer hij zijn best doet u in het bijzonder te gerieven, indien althans zijn verwachtingen op uwe goedgeefschheid hem vo-ldoende gefuncieerd lijken. Dat contact gaat u nog een beetje onwennig af. Gij waart tot nog toe niet gewoon om bediend te wor den door een mensch op bloote voeten, die u door zijn geruischlooze nadering vooralsnog doet schrikken, die een taal spreek, welke gij in het geheel niet verstaat en die de uwe zoo goed kent, dat hij van uw orders en verzoe- ken alleen die verstaat, welke hem voor inw'l liging vatbaar lijken,. Later zult ge begrij- ipen, dat dit de zoo bckende Oost-Indische doofheid was. Tegenover hem probeert ge ook uw eerste Maleische woord-en, doch met zoo poover resultaat, dat ge Maleisch even moeilijk gaat ac! .1 als Russisch en ernstig iegint te twijfelen of ge het wel ooit zult leeren. Dat zal later verbazend meevallen, maer dat weet ge nu no-g niet en daarom pro beert ge elken dag kennis te vergaren uit Maleische spraakkunsten en woordenboeken, waarm woorden staan die ge later nimmer meer zult hooren. Ik zal nu niet overgaan tot een gedetail- leerde beschrijving van de reisroute en van al het schoone en merkwaardige, dat deze vaa-rt van tienduizend mijlen biedt, doch het bij het bovenstaande laten. De geleideliike onthulling van het Oosten, wanneer de rei ziger achtereenvolgens in Tanger of Al giers, in Port-Said en Colombo, in Sabang en in Singapore aan land gaat en in een andere wereld wordt verplaatst, is reeds on- telbare malen beschreven, doch kan aiieen toch maar beleefd worden. Voor wie in de" 'ts-en esn <tc cudoer£erillp'<t>u/nx^<van vc/gend nstirtvmr.r SDtts vtczn qced c/ipefetf kronieken ook practische leering zoekt, zl] er slechts op gewezen, dat Dorgeles van Port-Said zegt, dat het is een zeef tusschen twee oceanen, waar a lie ongerechtigheid blijft hangen. Met deze minder vleiende uit- spraak is de havenstad aan den ingang van het kanaal van Suez uitmuntend gekarak- teriseerd, d'och is meteen gezegd, dat men hier het echte Oosten nog niet moet zoeken. Inderdaad is Port-Said niets anders dan hef Oosten in den vorm van een bazaar in een poel van ongerechtigheid. Hier is alles te koop en wordt alles verkocht, voor het mee- rendeel zaken, die ge in uw Hollandsche huiskamer niet zoudt dulden, do-ch die de onnoozele reiziger zich als Egyptische cu- riosa laat aanpraten, al zijn ze ook made in Germany. Maar bij Simon Artz en Nestor Gianaclis koopt men verrukelijke cigaretten. I^uchtvaart. 15. C. Wanner 1— 0—30 16. P. C. Weel 1— 0—28 17. Joh. Stikvoort 1— 0—46 18. H. J. Struijs 1— 0—43 19. C. Korver 1— 1—32 20. G. E. Koopman 1— 1—52 21. C. Wanner 1— 2—40 22. L. v. Vuure 1— 2—59 23. H. J. Caarls 1— 3—26 24. H. Machielse 1— 3— 0 25. A. J. Dekker 1_ 3—41 26. C. H. Noome 1— 3-44 27. C. J. de Moel 1— 3-45 28. Ant. de Wit 1— 3—29 29. C. Wanner 1— 4—41 30. C. H. Noome 1— 5— 6 POSTDUIVENVEREENIGING KAPITEIN COURTNEY'S VLIEGTOCHT Kapitein Courtney is niet fortuinlijk met zijn vliegtocht, want de eerste tusschenlan- ding op zijn reis West—Oost over den Atlan- tischen- Oceaan had hij pas op de Azoren moeten doen en Zaterdag is hij te La Coruna in Spanje neergestreken. De route over de Azoren is voor hem ge- volgd door de Ameri'kaansche vliegers, maar in tegengestelde richting, voor den overtocht van Amerika naar Portugal. Van de Azoren tot St. John's (New-Foundland) is de afstand ongeveer 1450 mijl, van St. John's tot New York 1170 mijl. Zijn geheimzinnige passagier is Hosmer, zoon van een bekend Canadeesch financier en millionair. Eenige weken lang was hij voor ontspanning in Engeland geweest en hij nam daar het besluit met de eerste vlieggelegen- heid die zich aanbood, terug te gaan en zoo- doende de eerste passagier te zijn die met een vlieger over den Oceaan vloog en voor zijn passage betaalde. DE "PRIDE OF DETROIT". De „Pride of Detroit" is te Allahabad aan- gekomen. EEN VALSCH HOOGTERECORD. Den fraude van een vlieger ontmaskerd. De Aero Club de France heeft Zaterdag- avond een mededeeling verspreid, dat h-et hoogterecord van 13000 M., dat den 29sten Augustus door een Fransch vlieger te Buc behaald zou zijn, op knoei-erij berustte en dat een barograaf, verborgen in den staart van het vliegtuig had uitgewezen, dat de vlieger niet hooger is geweest dan 4000 M. Naar de Daily Express nader over deze knoeierij meedeelt, krijgt een vlieger, die een hoogterecord wil breken, altijd een vergezel- de baiograaf mee. De vlieger had echter te voren een rol papier machtig weten te wor den, die om den trommel van de barograaf gelegd moest worden en daarop met onzicht bare inkt de curven aangeteekend, die wezen op een hoogte van 1TOOO M. Hij wist deze rol op de barograaf te plaatsen, even voordat dit tcestel werd verzegeld. Bij het opstijgen moet hij op de een of an dere manier de naald van het toestel buiten werking hebben gesteld en tevens een kleur- loos preparaat in het toestel hebben gespoten, waardoor de vooraf aangebrachte curve zicht- baar werd. Dezelfde vlieger had het vorig jaar achter eenvolgens het hoogterecord op 12000 en 12442 M. gebracht, doch toen reeds verdacht men hem van knoeierij. Vandaar dat men buiten zijn weten een tweede barograaf aan- bracht in de staart van het toestel, waardoor hij ontmaskerd werd. De-vlieger heeft na zijn ontmas-kering de knoeierij erkend. TWEE VLIEGERS VERBRAND. Een vliegtuig, dat gister, bij dichte mist op- steeg voor een oefeningstocht naar Metz, is bij La Malmaisson met de toppen der "boomen in aanrakir.j gekomen en neergestort. Het toestel vattc vlam en de beide inzittenden, een tweede luitenant en een monteur zijn beide verbrand. DOO-DELIJKE SPRONG. Nadat zijn vrouw, Zondag te Altenburg (EiuTschland), tot tweemaal toe een geslaag- den sprong met een valscherm gedaan had, is het den vlieger Triebaer den derden keer mis- lukt. Het valscherm ging niet op-en en de vlieger stortte van 500 M hoogte naar bene- den. Hij was terstond docd. „DE POSTDUIF". Zondag 4 Sept. hield bovengen. ver. een wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Vilvoorde afstand 191 K. M. los 9.35 met Z- O. wind. Aankomst als volgt: 1. Jos. v. Seggelen 125339 2. C. D. Huiberts 12—56—43 3. Edm. Kralz (Bergen) 13423 4. B. Willers 13— 2—23 5. Edm. Kratz (Bergen) 137—33 6. Dezelfde 13733 7. Jos. v. Seggelen 1341 8. J. Koolhaas 135—32 9. Edm. Kratz (Bergen) 13109 10. C. D. Huiberts 13820 STEEDS IN SPANNING. De pestduivenvereeniging „Steeds in Span ning" hield Zondag 4 Sept. een wedvlucht van uit Vilvoorde (Belgie). Afstand 191 K. M. Gelost om 9 uur 35 min. met Oostenwind. Aankomst als volgt: 1. J. J. Veel 12—57— 3 2. M. Th. Kroese 1— 1—57 3. C. Rabeling 1236 4. Th. Valk 1— 3—27 5. Idem 1357 6. Idem 1440 7. F. H. C. Dingerdis 1513 8. J. Huiberts Jz. 1— 78 9. R. J. Ran 1— 7—56 10. F. H. C. Dingerdis 1— 814 11. P. de Jong 1— 857 12. F. H. C. Dingerdis 11011 13. Jn. Kaper i_n_42 14. S. Dingerdis 11258 15. F. H. C. Dingerdis 11259 Voelbal. Su-cces I speelde Zondag een nederlaag- wedstrijd tegen Wieringerwaard I. Eind- stand 21 in het voordeel van Succes. Succes II speelde een neder'aagwedstrijd tegen Kleine Slui II van Anna Paulowna en won met 30. POSTDUIVEN-VEREENIGING „ALCMARIA VICTR1X" TE ALKMAAR Bcvengencemde Vereeniging hield Zon dag 4 Sept. een wedvlucht met oude en ionge duiven vanaf Vilvoorde (Belgie). Afstand 191 K.M. Deelnemende duiven 168 stuks. Wind N. Oost. Duiven gelost 9—35. Aankomst. 1. 2. 3. 4. 5. 9. 10. 11. 12. 13. 14. L. v. Vuure Theo v. Gijzen H. Machielse W. Godschalk R. Thie Theo v. Gijzen A. J. de Wit H. J. Struijs R. thie C. Jansen R. thie A. j. de Wit P C Weel W. Godschalk 12—48—28 12—53—39 12—55—24 12—55—44 12—56—49 12—57—22 12—57—25 12—57—25 12—57—10 12—57—35 12—57—50 12—58—17 12—59—17 12-59—19 ENGELAND. HET VAKVEREENIGINGSCONGRES. De openingsrede van Hicks. Het verzet tegen de nieuwe vakver- eenigingswet. De rede van Hicks wordt niet zeer gunstig beoordeeld. Het congres van vakvereenigingen is gis- teren te Edinburgh geopend onder voorzit- terschap van George Hicks. In zijn ope ningsrede zeide deze, dat het congres het antwoord was van de arbeidersklasse op den aanval, die de regeering met haar vakver- eenigingswet op de arbeiders heeft gedaan. Wel scheen de regeering van plan eenigszins bakzeil te halen, wat bleek uit Baldwin's noodkreet, dat het congres zich toch zou uit- spreken voor industrieele vrede en vooruit- gang, maar zoolang de wet niet ingetrokken was, zouden de arbeiders deze regeering als haar vijand blijven beschouwen. Hicks stelde voor om Dinsdagoehtend een dringend voorstel te behandelen, dat het be- stuur geformuleerd heeft als antwoord op Baldwin's wenschen, waarmee de vergade- ring zich vereenigde. Ten slotte besprak hij de weigering der re geering om Tomski en zijn Russischen par- tijgenoot een visum te verleenen, wat dom en onnoodig was, omdat het congres den Rus- sen waarlijk wel verteld zou hebben, dat de Engelsche arbeiders geen adviezen noodig hadden en zeer wel wisten hun eigen zaken te behartigen. De aanval van de Russen op de leiders van de Engelsche vakbeweging bewees slechts onkunue of arrogantie, maar tot hun vercntschuldiging mocht misschien gezegd worden, dat zij vroeger een harden leerschool hebben doorgemaakt en den toestand in En geland nog niet kunnen begrijpen. In de rede van den voorzitter stelde Pom- mett voor om de bonden van zeelieden en stokers waarvan Haveloek Wilson voorzitter is, van hun voorzitterschap vervallen te ver klaren. Op voorstel van Hicks, die beloofde dat het bestuur deze kwestie aan de orde zou stellen, liet Pommett zijn dringend voorstel vallen. Hierna werden de com missies gekozen. Voorts meldt men uit Londen: De openingsrede van Hicks op het vakver- eenigingscongres te Edinburg wordt niet al te gunstig beoordeeld. Zijn poging om de bolsjewiki eenige harde waarheden te zeg gen en toch tegelijkertijd de verantwoorde- lijkheid voor hun cptreden van hun schou- ders te lichten wordt als een al te doorzichti- ge poging beschouwd om iedereen te vriend te houden. „Het is niet heelemaal de schuld van de bolsjewiki als ze lomp en arrogant zijn, zeide Hicks. Het tsarisme dat zij met bloed hebben weggespoeld is er meer schuld aan dan het bolsjewisme, dat zij ervoor in de plaats hebben gegeven". RUSLAND. MACHTSVERTOON. Een mobilisatie der reservisten. Volgens berichten uit Helsingfors zijn 34 reserveklassen van het Russische leger in het gebied van Petrograd en in de provincie Pskoff ender de wapenen geroepen. Tegelijkertijd voeren de sovjetbladen een intense propaganda, om de bevolking de noodzakelijkheid te demonstreeren eener krachtige verdedigingsorganisatie. In een proclamatie van kolonel Kork, mi litairen bevelhebber van het gebied van Pe^ trograd, heet het o.m.: „De sovjets moeten ten alien tijde gereed zijn, om van den vrede over te gaan tot den oorlogstoestand, want de bedreiging loert aan onze poorten". In officieele proclamaties wordt verkon- digd, dat deze mobilisatie noodzakelijk is, om der wereld duidelijk te maken, dat de sov jets gereed zijn, om den kapitalistischen sta ten, die zich tegen Rusland wapenen, var antwoord te dienen. RUSLAND EN DE VOLKENBONDS- VERGADERING. Uit Moskou wordt aan het Berliner Tage- blatt geseind, dat men aldaar de beraadsla- gingen te Geneve met het grootste wantrou- wen volgt, daar men vermoedt dat Enge land pogingen zal ondernemen ter versprei- ding van anti-sovjet-propaganda. Polen en de Balkanstaten zouden van plan zijn een gemeenschappelijk non agressie-verdrag met Rusland voor te bereiden. De Prawda zet nogmaals het Russische standpunt uiteen volgens hetwelk Rusland slechts bereid zal worden gevonden met elken staat afzonder- lijk een dergelijk verdrag te sluiten. HONGARIJE. DE AANHOUDINGEN TE BOEDA- PEST. Wat dr. Kormiss nog meer heejt gedaan. Het schijnt dat dr. Kormiss, die in Boeda- pest is aangehonden, omdat hij ervan be- ticht werd, communistische onlusten aan te stoken, een ietwat wonderlijk heer is. Bij zijn verhoor heeft hij erkend ook de man te zijn, die eenigen tijd geleden in de Kolumbusgas- se zich aan afpersing heeft schuldig ge- maakt. Hij beweerde als psycho-analyst ge- handeld te hebben, om op zichzelf een proei te nemen door het uiterste van zijn zenuwen te eischen. Om zijn verhaal te ondersteunen, legde hij sleutels, een revolver en een groene bril op tafel. Voor het overige had hij ook stoffelijker drijfveeren. Omdat men van de psycho-analyse niet leven kon, had hij, mis- lukte, pogingen gedaan als romanschrijyer, reporter en zelfs filmregisseur. Om nu te be- wijzen, dat hij als reporter en regisseur toch zijn verdiensfen had, besloot hij de vlucht in het publiek te. nemen. Hij deed het door zich als detective voor te doen aan een textielhan- delaar, bij wien hij een onderzoek naar ge- stolen goederen kwam instellen. Samen gin- gen zij naar de villa van den koopman, waai dr. Kormiss hem onder bedreiging met eer revolver geld vroeg. Tegelijkertijd „contro- leerde" hij zichzelf. Zijn hart en pols klop- ten normaal, maar zijn slachtoffer zag bleek en beefde en zou zeker het geld gegeven heb ben, als hij het bij zich had gehad. Nu zou den ze naar een bank rijden, om het te ha len. Onderweg liet de dokter stilhouden voor een politieagent; hij wou den rampzaligen koopman gelegenheid geven om hulp te roe- pen en dan eens zien, hoe hij erop reageerde. Maar tot zijn teleurstelling was de man zelfs te laf om te roepen, zoodat er niets waar te nemen viel. In de bank ging dat beter: daai liep het proefdier hard vooruit, sloeg de deui achter zich dicht en vroeg den directeur heir te helpen. Dr. Kormiss is er toen ijlings var door gegaan. Na zijn vlucht heeft hij aan verschillende bladen beschrijvingen van het geval gezon- den, om te toonen, wat een goed verslagge- ver hij was. Ook schreef hij politieke schotschriften, o. m. een brochuretje In Zwolfter Stunde, waar- in hij aartshertog Jozef als troonpretendent aanbeval en trachtte aan te toonen, dat de candidatuur van aartshertog Otto en de an dere pretendenten voor het land nadeellg was. ADVERTEERT IN D E ALKMflflRSCHE COURflNTI EEN WANHOOPSDAAD. Vele slachtofferi De Italianen van het nieuwe regime houden niet van halve maatregelen, sommige Italia nen in de Nieuwe Wereld al evenmin Wat b.v. te denken van het optreden van een Ita- liaansche werklooze in de staalindustrie, te Youngstown, in Ohio, die maar even zeven leden van zijn familie afmaakte met revolver- schoten. Hij gebruikte een oud wapen en dat feit had zijn beteekenis voor den loop der tra- gedie naar men zal zien. De man schoot eerst zijn vrouw dood en toen drie dochters en drie kleinkinderen. Bo- vendien verwondde hij ernstig een schoonzus- ter, twee buren en een politie-agent. Drie an dere kleinkinderen kwamen er wonder boven wonder goed af. Men vond hen weenende bij de lijken. Toen de dader door de politie ondervraagd werd, zeide hij, dat het zijn plan was geweest het geheele gezin ook zichzelf uH.je roeien. Hij had den revolver herhaaldelijk nieuw geladen om zichzelf het leven te bene- men, maar steeds weer haperde het moord- tuig. AvORDT VERVOL6D. 6. 7. 8. Een zaak, die geregeld adverteert zal meer bekend raken en meer nieuwe Klanten Krijgen. dan een zaaK. die nlei adverteert en al leen maar steunt op vroeyere connec- ties en ouden oaaaw Wilt ge In flIKmaar en omstreken steeds meet bekend worden, meer de aandacht trekken, dan kunnen we U slechts dlen eenen goeden raad geven:

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7