DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bultenlandsch gemsngd nieuws. Buiieinlancl No. 2IC Off tftraffllff besfaaf nit 2 blades. Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 nbOBncmeiitsprijs bij vooruitbetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advcrtentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Briereia franco N.Y. Bock- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 83. Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdredacienr Tj. N. ADEMA. 7 iESPTERIBER DageOijksch ©wepaeichi, NAAR EEN OOSTELIJK LOCARNO? Meermalen deed gedurende de laatstie da- gen te Geneve het gerucht de ronde, dat Rolen ter Volkenbondsvergadering voorstellen zou doen ten einde te geraken tot een Ooste- lijk non-agressiepact. Telkens echter werden deze geruchten weer tegengesproken en per slot van rekening bleek't dus uiterst moeilijk om vast te stellen wat er van waar was en wat niet. Thans echter heeft de leider der Poolsche delegatie te Geneve medegedeeld aan een En- gelsch journalist, dat t' ten minste niet o n m o g e 1 ij k is dat inderdaad de stich- tingsplannen voor een Oostelijk Locarno in den Volkenbond ter sprake worden gebracht. De Poolsche delegatie is van oordeel, dat er heden ten dage een gevoel van onbehagen in Europa bestaat en dat het zeer gewenscht zou zijn, dat gevoel te docn verdwijnen. Dit kan door het sluiten van non-agressie-ver- dragen worden bereikt. Onderhandelingen over een verdrag in de- ren zin worden er op het oogenblik tusschen Polen en Rusland gevoerd en nemen een be- /redigend verloop. Het spreekt van zelf, dat van een dergelijk massa-verdrag nagenoeg niets terecht kan komen zonder dat de groote Europeesche mo- gendhedten hun steun toezeggen, nicer in 't bizonder Frankrijk, Duitschland en Enge- l;and. Daarom mag het zeker van belang worden geacht na te gaan wat de internationale pers over de Poolsche plannen in 't midden te brengen heeft. En dan blijkt, dat de opinies zeer ver uiteen loopen. Pertinax schrijft in de „Echo de Paris", dat men aan het Poolsche plan slechts weinig kans op succes toekent, te meer, daar Briand te kennen heeft gegeven, dat hij zelf reeds sedert geruimen tijd een dergelijk voorstel heeft overwogen, dat thans door Polen in de war wordt gestuurd. Briand en Chamberlain zoud'en htet er over eens zijn, dat ieder voorstel voor ee.i Oostelijk Locarno slechts met instemming en zelfs met steun van Stresemann ingediend kan worden. In dit verband deelt Pertinax nog mede, dat de Poolsche regeering in Juni een memorandum aan de Fransche regeering heeft gezonden om te betoogen, dat van het Rijnlandvraagstuk gebruik zou moeten wor den gemaakt om een Weichselpact te sluiten, dat in hoofdtrekken met het Locarnopact zou moeten overeenkomen. Verder meldt Pertinax, dat er sprake van is, dat dr. Stresemann, nadat hij zijn groote redevoering over het ontwapeningsvraagstuk zal hebben gehouden, naar Beriijn zal terug- keeren om niet dan tegen het einde van de vergadering van den Volkenbond naar Ge neve terug te keeren. Pertinax acht het ten slotte twijfelachtig, of het voorstel een meer- derheid in de vergadering van den Volken bond zal kunnen vinden. Daarentegen meldt de correspondent van het officieuze Havasagentschap te Parijs, dat, nu de eerste indruk der verrassing bedaard is, men zich ernsiiger met het Poolsche plan, dat door een indiscretie is bekend geworden, begint bezig te hcuden. Chamberlain heeft aanvankelijk het ware karakter van het Poolsche initiatief niet be- grepsn, zoodat voorloopig de hoofdzaak is, bij de aanstaande besprekingen eerst moge- lijke mi'sverstanden uit den weg te ruimen. Polen heeft nooit de bedoeling gehad, langs een omweg het protocol van Geneve weer nieuw leven in te blazen. pe Poolsche voorstellen hebben in hoofd zaak ten doel, de veilighcid der stafcen, die lid van den Volkenbond zijn, te verhoogen en den vrede, vooral in Gost-Europa, te ver- zekeren. De ontwerpers van het Poolsche plan heb ben er naar gestreefd om de fout te vermij- den, den belanghebbenden staten al te nauw- keurig omschreven verplichtingen te willen opleggen. Er is zelfs voorloopig geen sprake van om een facultatieve clausule voor ver- plichte arbitrage te doen aanvaarden. Ook is er in de Poolsche voorstellen geen sprake van sancties en evenmin wordt een definitie van het begrpi aanvaller nader uitgewerkt. Daarom zou, naar het schijnt, het voorstel de instemmnig van een groot aantal staten kuu- nen vinden. De mcgelijkheid schijnt dus groot, dat een dezer dagen uit Geneve meer nieuws diaarom- trent te vermelden zal zijn. (Na de rede van Minister Beelaerts van Biokland, wordt de kans dat men niet alleen in het Westen doch ook in het Oosten meer zal gaan voelen voor een terugkeer van het protocol van Geneve van 1924, eveneens aanmerkelijk vergroot. Inniiddels komt echter uit Londen 't wei nig minder dan sensationeele bericht, dat En gland zich nooit of te nimmer zal leenen tot het tot stand brengen van een garantie van do onzekere grenzen in Oost-Europa Als dit bericht waarheid bevat, zou dus met alleen het Poolsche plan reeds bij voor- baat onverwezenlijkbaar zijn, doch zou te- vens voor de toekomst gerekend moeten wor den op wijziging dier wankele grenzen! En die wijziging zal voorzeker niet plaats kunnen vinden zonder hevig politick gekib- VOLKENBOND. POLENS PACT-PLANNEN. Ernstige bezwaren van sommige delegaties. De Poolsche delegatie heeft reeds het ont- werp gepubliceerd van de resolutie, die zij binnen eenige dagen aan de voltallige verga dering van den Volkenbond zal voorleggen. Het Poolsche plan wordt in de kringen der Volkenbondsdelegaties ij'verig besproken. Terwijl sommige delegaties het gunstig ge- zind zijn, worden van andere zijde ernstige bezwaren te berde gebracht. Zoo moet men, naar uit betrouwbare bron verluidt, in de kringen der Engelsche delegatie ongunstig tegenover het denkbeeld staan. Men koestert in genoemde kringen de opvatting, dat het onnoodig is een nieuw protocol of nieuw pact tot stand te brengen, om de staten te brengen tot het nakomen der hun reeds krachtens het Volkenbondsstatuut opgelegde verplichtingen. Voor alles wordt ook door andere delega ties, betoogd, dat men den Volkenbond niet mag blootstellen aan het gevaar van een nieuw echec op het gebied der handhaving van den vrede. 6ok de Italiaansche delegatie staat sceptisch tegenover het Poolsche plan. De Duitsche delegatie houdt zich gereser- veerd. De krachtigste voorstanders van het plan zijn de staten der Kleine Entente, benevens de Oostzeestaten, hoewel laatstgenoemde zich nog niet nauwkeurig hebben geuit. Deze gedachtenwisseling vindt niet plaats in de officieele zittingen van den Volken bond of van de Volkenbondscommissies, doch in particuliere besprekingen tusschen de ge- delegeerden. TERUG NAAR HET PROTOCOL VAN GENeVE. Een belangrijke rede van minister Beelaerts van Biokland. In de Volkenbondsvergadering heeft mi nister Beelaerts van Biokland een belangrij ke redevoering gehouden over de taak van den Volkenbond, waarbij hij vooral het ont- wapeningsprobleem aan een uitvoerige be- schouwing onderwierp. Na vastgesteld te hebben, dat zoowel zedelijke als zakelijke ontwapening van het allergrootste belang is, dat het noodzakelijk inoet worden geacht om, als vermindering der bewapening dan niet mogelijk is, ten minste te geraken tot beperking van den bewapeningswedloop. Hij herinnerde aan het in 1924 gesloten Vredesprotocol van Geneve en betoogde dat daarin de eenig practische grondslagen ver- vat zijn om tot doeltreffende overeenstem- ming te geraken. De leider der Nederlandsche delegatie leg- de aan de vergadering de volgende ontwerp- resolutie voor: D vergadering is overt'uigd, dat het, zon der de discussies over het protocol van Ge neve weder te doen herleven, wenschelijk zou zijn te onderzoeken of het tijdstip niet geko- men is om de beginselen, die daarvan de ba sis vormden, weer op te vatten. De vergade ring is van meening, dat het van de grootste beteekenis is, dat zij de werkzaamheden van de voorbereidende ontwapeningscommissie stimuleert en zij besluit daarom de grondbe- ginselen van het protocol van Geneve en de conclusies van het rapport van de voorbe reidende ontwapeninscommissie aan de be- voegde commissies voor te leggen. De rede van den Nederlandschen minister werd door de vergadering in plechtige stilte aangehcord. Zij werd door talrijke delegaties met applaus ontvangen. Het trok echter de aandacht, dat de Britsche delegatie, onder leiding van Chamberlain, zich van bijvalsbe- tuigingen onthield. ENGELAND. HET VAKVEREENIG1NGSCONGRES. Heftige discussies; een mvtie ann- geitomen als antwoord op Baldwin's be roep; een nvotle tegen het Mder- schap werworpen. De dag van gisteren op het congres te Edinburgh was geheel gewijd aan de be&pre king van de door Bevan ingediende en door Thomas ondersteunde motie van het bestuur in antwoord op Baldwin's beroep op het be- waren van den industr-ieelen vrede. Bevan zeide, dat de grootste hmderpaal tot het be- waren van diem vrede de door de regeering, tegen aile rechf en noodzaak in, d'oorgedre- ven wet op de vakvereenigingen was. De tweede hinderpaal was Baldwin zelf, die zich door zijn jongste politiek van van twee wallen te eten, ook bij zijn eigen aanhangers verdacht maakte, zonder dat hij behoefde te hopen ooit het vertrouwen van de arbeid'ers- klasse als geheel te kunnen winnen. Thomas zeide, dat als het Baldwin met zijn beroep ernst was, hij moest beginnen de wet op d industrieele geschillen in te trekken of een beroep doeni op de kiezers met dien wet als voornaamsten politieken inzet. Aan- gezien de regeering geen van beide alterna- tieven zou uitvoeren, bleef Baldwin's beroep een huichelachtig en onwaarachtig karakter dragen. Een motie, door de exfremisten in het late middaguur ingediend om het heele probleem van het leidersehap in de partij en in de vakvereenigingen aan een onderzoek door een commissie te onderwerpen, werd! na hef tige discussie verwoqjen. Thomas was weer de voprnaanjs'te bestrijder. maar hii werd herhaaiddijk en hef tig in de rede gevallen, toen hij den extremisten verweet, dat zij niets dedien dan tweedracht en wantrouwen zaaien om hun eigen persoonlijke en zeer armzalige doeleinden te bereiken. „Wanneer die zooge- naamde leiders dag in dag uit, met modder blijven gooien naar de beproefde leiders en hun volgelingen wijs makeni dat de leiding niet deugt, omdat Moskou zulks gelieft te beweren, dan moeten zij hier niet komen op een congres om front te maken als eenheid tegen de regeering en haar conservatiev tra- wanten, omdat zij de beste hulp voor die re geering zijn". Vooral deze woorden ontlokten stormachti- ge protesten bij de minderheid, maar het voorstel werd daarna toch veryorpen. MOSKOU'S UITBR ANOER. Aan het vakvereenigingscongres. De krasse boodschap die Moskou aan het Edinburgsche vakvereenigingscongres heeft gezonden en waarvan reeds kort gewag is ge maakt, begint met de verklaring dat de mis- lukking van de algemeene staking en de aan- neming van de nieuwe vak^ereenigingswet (die als de „galei-slaven-wet" wordt betiteld) geweten moeten worden aan de sabotage van de politieke en industrieele leiders der Brit sche arbeiders. De boodschap spreekt van een leger dat aangevoerd wordt door „verrader Thomassen". (J. H. Thomas is de gematigde arbeidersleider). Gok op Hieks, den congres- voorzitter, en het parlementslid Purcell wordt scherpe kritiek uitgeoefend, wegens hun „ont- wapening van de werklieden tegenover kapita- listische aanvallen en de belofte aan hen van een gemakkelijke overwinnig door de stembus, waardoor zij een ramp tegemoet gevoerd wor den". De Britsche vakbeweging wordt ten slotte opgewekt te strijden „tegen den nieu- wen imperialistischen oorlog, die gevoerd wordt tegen het eerste sociaiistische land". AM ERIK A. NOG EEN TREURIGE TOE STAND LANGS DEN MISSISSIPPI. Staatssecretaris Hoover is na een afwezig- heid van twee maanden weer naar het Mis- sissippi-gebied, dat door de overstroomingen zoozeer heeft geleden, teruggekeerd. Uit de hem voorgelegde rapporten blijkt, dat de boeren in de helft der geteisterde stre- ken verwachten een kleine winst op den oogst te kunnen maken. In twintig provincies van de staten Mississippi, Arkansas en Louisiana, met een bevolking van driefconderdduizend personen, heerseht echter de grootste armoe- de. Zestigduizend personen zijn geheel afhan- kelijk van het Roode Kruis, terwijl voor het komende jaar geen verandering in dezen toe- stand wordt verwacht. Van de 225 dijkbreuken langs den Missis sippi en zijn zijrivieren is er nog geen enkele hersteld, zoodat wanneer het Congres geen buitengewone maatregelen neemt, het komen de jaar een herhaling van de ramp gevreesd wordt. De wet eischt, dat de bewoners dezer streken een dei;de bijdragen in de kosten van aanleg en onderhoud van dijken, maar zooals gezegd, zijn de bewoners te arm om aan deze verplichting te voldoen. Ofschoon verschillende plannen voor finan- cieele hulp zijn opgesteld, kunnen de meeste niet aanvaard worden, omdat de bevolking zelf niet kan bijdragen. Het Congres zal dan ook het volledige bedrag voor het herstel der dijken dienen te voteeren. DE BOMAANSLAGEN. Volgens een bericht uit New-York heeft Dinsdag een bomaanslag op de binnenplaats van het opperste gerechtshof van den staat New York plaats gehad. Enkele personen werden licht gewond, terwijl aan de belen- dende gebouwen schade werd aangericht. Men neemt aan, dat de aanslag nog een ge- volg van de Sacco- en Vanzetti-zaak is. De New-Yorksche polrtie heeft inmiddels een aantal personen, vier Mexicanen, 1 Cu- baan en 2 onderdanen van Porto Rico gear- resteerd, die verdacht worden betrokken te zijn bij den bomaanslag in Brooklyn. Bij een huiszoeking vond de politie mate- raal ter vervaardiging van bommen, bene, vens plattegronden van New-York en Was hington. CHINA. DE BURGEROORLOG. Het succes van de Zuidelijken be- vestigd. De telegrarnmen uit het Jangtse-gebied bevestigen, dat de strijdkrachten der Noor- delijken, die de Jang-tse waren overgegaan, verslagen zijn. De Nationalisten uit Nanking hebben verscheidene gevangenen gemaakt. Het heet dat zij Poekou (op den Noordelij- ken oever, tegenover Nanking) hebben ver- overd. POLEN. DE SCHIETPARTIJ IN HET SOVJETGEZANTSCHAP. Een andere lezing van het geval. Bij de schouwing van het lijk van den jongeman, die Vrijdag j.l. op het Sowjetge- zantschap te Warschau is neergeschoten, loopen de verklaringen van de personen, die getuige van het drama waren, uiteen. Traj- kowitsj, zooals het slachtoffer heette, zou volgens sommigen door personeel van het gezantschap zijn aangevallen en gedood. Het eerste schot op Trajkowitsj zou in te gen woordighied van verschillende andere be- zoekers door een bediende zijn gelost. Traj kowitsj, die gewond was, werd daarop in de gang gesleurd, waar een knecht van het ge zantschap hem met vier revolverschoten doodde. Aanvankelijk werd gemeld dat Trajkowitsj een beambte van het gezantschap met een messteek aan het gelaat zou hebben ge wond. Getuigen hebben nu verzekerd, dat de ze beambte zichzelf de wonden heeft toege- bracht en het mes vervolgens op den grond had geworpen. De revolver, die naast Traj kowitsj op den vloer lag, behoorde eveneens toe aan een beambte van het gezantschap. Daar de beambten geen diplomatieken pas bezitten en bovendien Poolsche staatsburgers zijn, verwacht men dat de Poolsche autori- teiten de uit'levering van de betreffende be ambten zal verlangen. Dit is noodzakelijk, daar het drama zich in de gang van het ge- bouw van het gezantschap heeft afgespeeld KORTE BERICHTEN. In de tent van een fotograaf, op hef Schutzenfest te Bernburg wierp iemand uit een groep, die zich liet fotografeeren, een brandende sigaret in een vaaitje sjsiritus dat tot het drogen van platen gebruikt werd Een geweldige ontploffing volgde waardoor 17 personen zulke ernstige brandwondien oip- liepen dat zij naar het ziekenhuis vervoerd moesten woriden. De tent is uitgebrand> Uit Belgrado wordt gemeld,, dat te Serajewo door een onbekende vier revolver schoten zijn gelost op den Joego-Slavischen minister van handel, Spako. De minister bleef ongedeerd, zijn secretaris echter is ernstig gewond. De raad van volkscommissarissen heeft een reeks maatregelen getroffen ter vereen- voudiging van de administratie. Men hoopt aldus 200 millioen roebel te kunnen bezuini- gen. Ter-wijl in Sovjet-Rusland dit jaar nog 5 millioen beambten werkzaam waren zou dit aantal thans tot 2 millioen zijn gedaald. De sovjetpers is van meening, dat d<e werk- loosheid, die bestaat, niet het gevolg van deze maatregelen is, maar van het stokken van de industrieele ontwikkeling. Naar uit Graz wordlt gemeld, is de pre sident van Albanie, Achmed Bey Zogoe, in Noord-Albanie uitgeroepen tot Vorst van Skoetari, uit danikbaarheid voor de door hem verleende amnestie. Volgens de Roel doet zich te Moskou weder sterke behoefte gevoelen aan allerlei noodzakelijke levens behoeften en vooral voe- dingsmiddeleiL. De melkaanvoer naar de hoofdstad is uiterst schaarsch, zoodat 's morgens vroeg queue gemaakt moet wor den om een kleine portie rnelk te bekomen. Ook vleeschwaren en comestibles zijn zeer schaarsch. Volgens een bericht uit La Paz heeft de regeering van Bolivia in den Senaat een do cument overgelegd, dat zij van aar gezant te Parijs had ontvangen en waaruit zou blij- ken, dat de sowjet-regeering den jongsten Indianen-opstand met geld heeft gesteund. De Senaat verlangde daarop, dat er tegen het bolsjewisme met kracht zal worden op- getreden. Naar gemeld wordt, heeft de sovjet- regeering besloten, van b et vonnis van den ■Duitschen rechter, waarbij de sovjet-handels- vertegenwoordiging veroordeeld wordt tot betaling van een schadevergoeding, groot 6Q,000 pond sterling aan de Duitsche firma Owa, niet in hooger beroep te gaan. E>e schadeloosstelling zal dezer dagen worden uitbetaald. Naar de Roel verneemfc, zal de handels- vertegenwoordiging der sowjet-unie te Ber iijn aan een nieuwe herziening onderworpen worden. Een revisie-commissie, aan het hocfd waarvan de bekende Ganetski staat, heeft Moskou reeds verlaten. Men verwacht als resultaat ingrijipende veranderingen in de ieiding van de vertegenwoordiging en een belangrijke inkrimping van het personeel, dat weder veel te talrijik zou zijn. Bij den havendam van Oban (Argylls hire), in Schotland, is een pleizierboot, die daar voor anker lag, door brand verwoest. De kapitein en twee leden van de bemanning werden door de vlammeni omringd en zijn omgekomen. Naar Reuter uit Evansville, in den staat Indiana, meldt, zijn vijff politieagenfen ge wond bij de belegarinig van een 'krankzinnig geworden neger in diens woning. De onge- lukkige-verdedigde zich met revolverschoten. Ten slotte nam de politie bommen met traan- verwekkende gassen te baat en stak zij daar- enboven nog de woning in brand. Later werd het lijtk van den neger uit den wrakhoop te voorschijn gebracht. Het lichaam was met kogels doorzeefdL GEVECHT TUSSCHEN POLITIE EN EEN KRANKZINNIGE. In een dorp in de buurt van Cassel heeft gisterochtend een opwindende strijd plaats gehad tusschen een krankzinnige en de poli tie. Een zekere Clause, gewezen agent van de veiligheidspolitie, werd plotseling krankzin nig en dreigde zijn ouders te zullen doodschie- ten. Gendarmes schoten te hulp, doch Clause vuurde verscheidene schoten op hen af en doodde een hunner. Daarop werd uit Cassel versterking ontbo- den en kwam een inspecteur met 8 agenten te hulp, die echter niets konden uitrichten, daar de krankzinnige zich nu eens voor dit, dan weer voor een ander venster vertoonde en GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 2, 3, 4 en 5 September 1927, kous met kaartje wol! armbandje en notitieboekje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen#e ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 2, 3, 4'en 5 Sep tember 1927, handtaschje met inh., B. Go- vers, Fnidsen 33; hondenpenning, A. G. Duinveld, Trompstraat 16; autosleutel, J. Arntz, Emmastraat 11regenmantel, S. Hui- berts, Wagenmakerstr. 12; dameshorloge, A. v. d. Gulik, St. Annastraat 24; gouden ring, H. J. van Aanholt, Kooltuin 9; paar witte zijden handschoenen, A. Kwant, Noorderka- de 15; portem. met inh., J. Peperkamp, Pa- ternosterstr. 14; rentekaait, P. Hart, Liefde- laan 23; beursje A. Ott, Spoorstraat 22; halsband met hondenpenning, J. Schot, Friescheweg 9; broche met haar P. v. d. Wal, Uitenboschstr. 46; damestaschje met inh., A. Zwart, Stationsweg 50; portem. met inh., H. Naber, Nieuwpoortslaan 87; handtaschje met portem., B. Vethaak, Nieuwlandersingel; zilveren horloge, L. Noom, Snaarmanslaan 66; belastingplaatje, J. Zandbergen, Verdr. Oord 78; gouden ring, J. Peperkamp, Pater- nosterstr.; portem. met inh. J. Blankendaal, Tuinstraat 49. Wanneer men weder in het bezit is van he! verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van po litie. schoten loste, waardoor het onmogelijk was, het huis te naderen. Ten slotte haalde men een machinegeweer, om het huis onder vuur te nemen. De deur werd daarop ingeslagen, doch de krankzinnige nam de vlucht naar den kelder en bleef van daaruit vuren. Ten slotte nam de politie haar toevlucht tot handgranaten. Toen vluchtte de krankzin nige in een hoek van den kelder, daar werd hij overweldigd. WIL HIJ GRATIS NAAR AMERIKA? Of wil de jonge schrijver zich wer- kelijk laten electrocuteeren? „Politiken" publiceert een interessant voor stel van den jongen Deenschen schrijver Thorkil Barfod. Deze biedt aan, ten einde na te gaan* of electrocutie doeltreffend is, op ze kere voorwaarden plaats te nemen op den electrischen stoel. O. a. stelt hij als voor waarden: behoorlijke controle door artsen en persvertegenwoordigers, alle mogelijke po- gingen om hem weer te doen herleven, beta- ling van zijn overtocht naar Amerika en zoo mogelijk voor de terugreis, voorts een behoor lijke uitkeering aan zijn weduwe; en ten slotte stelt hij den eisch, dat de electrocutie zal wor den afgeschaft als zij niet absoluut en direct doodelijk blijkt te zijn. DE „OLD GLORY" GESTART. Met Bertaud en Hill als piloten. De vliegers Lloyd Bertaud en Hill zijn gis- ter in hun vliegtuig de „01d Glory" van Old Orchard (Maine) vertrokken voor een non stop-vlucht naar Rome. De start had plaats om 1.25 n.m. (Oostelijke standaardtijd), dit is circa 6.45 n.m. Amsterdamsche tijd. Voor zijn vertrek deelde Bertaud mede, dal hij zijn weg zou nemen via Kaap Race (New Foundland)dan zal hij iets naar het Zuiden zwenken en de z.g. groote cirkelroute volgen, De vliegers denken bij Bordeaux boven hei v vasteland van Europa te komen; Zuidelijl koersend willen zij vandaar naar Rome vlie gen. EEN ONGELUK, DAT MERKWAAR- DIG GOED AFLIEP. Een toerauto op hoi op een helling. Omgeslagen met 24 menschen er on der. Slechts drie ernstig gewonden. Op den Slangenberg, een gevaarlijk kron- kelende helling van 1 op 8 tusschen Glossop en Sheffield, is Maanaag een merkwaardig auto-ongeluk geschied. Een auto met deeine- mers aan een muziekfeest reed die helling af toen de chauffeur ontdekte, dat zijn remmen niet goed werkten. De auto vloog met een ver- vaarlijke vaart de helling af. Rechts was, een meter of 60 in de diepte, de rivier, links een steile glooii'ng. Met groote tegenwoordigheid van geest hield de chauffeur den wagen in't spoor, door langs de glooii'ng te rijden tracht- te hij de auto te remmen. Dit lukte niet, en toen hij weer midden op den weg stuurde nam de snelheid weer toe. Bij een bocht reed de chauffeur toen recht tegen de steile glooi- op, de voorwielen cirkelden door de lucht en de wagen sloeg achterover, met 23 passa- giers en de chauffeur er onder. Een van de passagiers was er even te voren uitgespron- gen en lag gewond op den weg. Een toevallig voorbijgaande eerste hulpafdeeling haalde dadelijk hulp te Glossop. Toen deze arriveer de waren de meeste inzittenden reeds onde de auto uitgekropen. Slechts twee hunner en de man, die op den weg gesprongen was. moesten naar een ziekenhuis vervoerd worden, De overigen kwamen er met den schrik en lichte kwetsuren af. - v ALKMAARSCHE COORANT. IT'SKIM DE WILD IJzerwaren. Laat over de Boterstraat. Oereedschappen voor alle ambachten. Machines voor hout- en ijzerbewerking, Alieen kwaliteitsartikelen en goedkoop!

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1