Alkmaarsche Oourant MARTIN'S VERJONCINCSKUUR. FElllLLETOX. Radio-hoekje No. 911 1927 Honderil Nagen en Twintigste Jaargang. Dondertias,- 8 September. Vrijdag 9 September. Hilversum, 1060 M. 12.Politieber. 12.35—2.Lunchmuziek door het Trianon- trio piano, viool, cello). 5.306.Accor- deon-muziek door de heeren Eddie Willard and Partner. 6.006.30 Lezing door archi tect J. M. de Cassares, over: Stedebouw. 6.307.Pianoconcert door Jan Nieland. 6.457.V. P. R. O.-uitzending, Mr. A. Joekes, over: Naar sterker Volkengemeen- schap. Daarna Concert. Bach-cyclus IX, Eduard Biele, cello. Suite in G-majeur voor violoncel. Prelude-Sarabande Menuetto 1 en 2. Gigue. 7.45 Politieber. 8.10 Duitsch Con cert. Het Versterkte A. N. R. O.-orkest o.l.v. Nico Treep, Lotti Muskens-Sleurs, sopraan. Egb. Veen, pianosoli. Werken van Duitsohe componisten. 10.15 Persber. 10.3012. Dansmuziek vanuit de Centraal Diele te Scheveningen door „Los Cincos Carambas". Daventry, 1600 M. en Londen, 361 M. 12.20 Daventry-kwartet en A. Tydeman, vi ool. 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkest concert. 3.20 Tschaikov-trio en solisten (con tra alt, bas, bariton, piano). 4.20 Miss George: Glimpses of Sicily. 5.35 Kinder- uurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Tijds., weer- ber., nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Film- praatje. 7.35 De suites van Handel. 7.45 A. Patterson: Trainin Young England. 8.05 Parlous games. 8.20 Orkestconcert en 1 ac- ters. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Lezing: Next week's broadcast music. 9 50 Nieuws- ber. 9.5511.20 Het Budapest trio en E. Cruickshank, contra alt. Parijs ,Jiadio.Paris", 1750 M. 10.50— 11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert 5 055.55 Dansmuziek. 8.5010.50 Con cert. Orkest, vicale en instrument, solisten. Langenberg, 469 M., Miinster, 242 M. en Dortmund, 283 M. 1.302.50 Orkestcon cert. 5.506.50 Orkestconcert. 8.30 Duit- •che avond Werag-orkest en K. Hansen, so praan. W. Strienz, bas. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn, 484 en 566 M. 3.208.05 Lezingen en les sen. 8.50 Duitsche avond. Symphonie-orkest en A. Braun, declamatie. 10.50 In de Ber gen, Orkest Kermbach. Hamburg, 395 M. 4.35 Gedichten van Goethe. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Dansmuziek. 8.20 „Der Maschinensturmer", drama in 5 acfen van E. Toller. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 3.20 Klassiek Concert in het Kurhaus. 8 35 Orgelconcert. Gramo- foonmuziek. 9.25 Orkestconcert. 10.05-10.20 Vlaamsche literatuur. Provmciaal nieuws i UIT HEILOO" (Vervolg raadsverslag.) 3. Benoeming van leden der raadscommis- sies: u. voor het electrioiteitsbed'rijf. In de vac. van 't Veer werd deze herbenoemd met op een na algemeene stemmen. Voor de stemming ever de vac.-Opdam zei dje v o o r z i 11 e r, dat de wethouders voor- zitters zijn van de commissies en het nu mis- schien mm der wenschelijk zou zijn den heer Opdam, die pas gekozen was tot wethouder, ook als lid der commissie te benoemen Benoemd werd daarop de heer Ligthart met 7 stemmen, tegen de heeren Mulder, Sengers en Koomen resp. 1, 2 en 1. b. Commissie van bijstand voor de wegen, aftredend de heeren Vahl en Sengers Beiden werden herkozen met op ien na algemeene stemmen c Commissie van bijstand voor de bcilan- tingen, aftr. de heeren van de Vail en Vahl. 'Eerstgenoemde werd herkozen met 8 stem- men; de heer Koomen had een en een bianco was ook een stem uitgebracht. De heer Vahl werd herkozen met 10 stem- men, een bianco. Alle gekozenen namen hunne benoeming aan, waarmee de voorzitter hen feliciteerde, wijzende op het belang van de commissies. Punt 4. De notulen van de vergadering van 27 Juli werden onveranderd vastgesteld. Punt 5. Ingekomen stukken: a. verschillen- de goedkeuringsbesluiten van Ged. Staten op raadsbesiuiten Alle voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van den heer Schouten met bericht van aanneming zijner benoeming tot wegwerker en van den heer Veldlkamip en den voorzitter met idem van de benoe- Door Rafael Sabatini. Hit het Engelsch door C. M G. d. W. *7) „Luister eens mijnheer," antwoordde Gar nache op scherpen tooin, „uit welk oogpunt n dit gevedit wilt beschouwen, voor mij is het geen pretje of spelletje. Ik ga een duel aan, dat mij opgedrongen is, en „Neen stellig niet mijnheer," viel Cour- oiort hem zachtjes in de rede „U vergeet, dat u mijnheer Sanguinetti in den modder gooi- de. Dan kan men niet spreken van een op gedrongen duel." Garnache beet op zijn lip tot bloedens toe. „wat de aanleiding van den twist mag wezen," zei Frangois met een luiden lach, »ik zweer, dat het niet doorgaat voordat ik «r deel aan kan. nemen." „U moest liever toestemmen, mijnheer Gar nache, fluisterde Gaubert. „Ik zal geen vijf minuten weg blijven, het zal nog tijd uitwin- nen." "Nu goed dan riep de arme Garnache in ijn wanhoop uit. „Alles om tijd uit te win- nerd In s hemelsnaam! Haal uw vriend en noop dat u en alle anderen voor goed uw oekomst zult hebben van duelleeren." uambert ver-trok; weder ging er 'n gemom- ,°P c'c menigte totdat de reden van zijn rek begrepen werd. Vijf minuten ginger, worbij, hen minuten en nog altijd kwauflnj ming tot lid van de schattingscommissie. c. Schrijven van den minister van onder- wijs, waarin medegedeeld werd dat goedge- vonden wordt, dat over 1927 vanaf den da tum van hare infunctietreding aanspraak wordt gemaakt op rijksvergoeding voor een derde leerkracht, uit wachtgelders te benoe men, mits het aantal leerlingen meer be- draagt dan 145. d. Be rede nee rd verslag van de vereeniging tot verkrijging van omroerend goed voor landarbeiders. e. Verslag over den toestand der gemeente. Alles voor kennisgeving aangenomen. Punt 6. Verzoek van G. J. Berger om doortrekking van het electrisch net langs een gedeelte van den Westerweg. Adressant, die te Dordrecht woont, had aan den Westerweg een huis doen bouwen. ITij meende dat in de naaste toekomst meer gebouwd zal worden. De commissie van bijstand voor het elec- triciteitsbedrijf adviseerde afwijzend op het verzoek te besehikken, omdat zij de hooge aanlegkosten niet gemotiveerd achtte voor de electriciteitsvoorziening van slechis vijf wo- ningen. B. en W. vonden eveneens den tijd] nog niet gekomen om tot uitbreiding van het net aan den Westerweg over te gaan. Het verzoek werd hierop zonder hoofde- lijke stemming afgewezen. Punt 7. Verzoek van R. Steensma om een tonnenstelsel in te voeren. Adressant noemde den bestaanden toe- stand in het centrum van het dorp onhoud- baar en wees o.a. op het gevaar van over- brenging van besmetting door muggen. Adressant meende dat bij invoering van een tonnenstelsel tegen lagen prijs goede mest kon worden verstrekt aan de tuinders en dat een en ander kon geschieden zonder bezwaar voor de gemeentekas. In hun prae-advies zeiden B. en W. het met dit laatste niet eens te zijn. Als hier of daar ongewenschte toestanden ontstaan, geeft de bouwverordenihg recht om in te grijpen. Voor het invoeren van een tonnen stelsel achten B. en W. den toestand nog niet rijp. Zij stelden daarom voor het verzoek af te wijzea De heer van de Vail stelde voor het stuk aan te houden tot de begrcoting. Het ophalen van de tonnen, zooals dat nu ge- schiedt, is ten eenenmale onvoldoende. De heer V all 1 steunde het voorstel. De Voorzitter noemde het tonnenstel sel ook geen ideaal. Het voorstel-van de Vail werd z. h. stem ming aangenomen. Punt 8. Rekening der vereeniging voor volkshuisvesting over 1926. Zij sloot met een verliessaldo van 1382.74 K, dat voor driekwart voor rekening van het rijk komt en voor een vierde door de gemeente moet wor den gedragen. Werd goedgekeurd. Punt 9. Aanvulling der bouwrekening van de gemeente Alkmaar voor de gasvoorzie- ning. Zij was aangevuld met de kosten van een aantal nog aangeschafte meters. De voorzitter meende dat die aan vulling bewijs is, dat het gas veel afnemers vindt. Het stuk werd z. h. st. aangenomen. Punt 10. Aanvulling der verordening op de keuring van Waren. Zij betrof de aanvulling dat mel'k beneden 2.75 pet. niet mag worden verkocht. Ged. Staten meenden, dat het advies der Gezond- heidscommissie had moeten worden ingewon- nen. Dit is nu gebeurd en zijt heeft hare in- stemming betuigd met dergelijke aanvulling. De verordening werd, met genoemde bepa- ling aangevuld, opnieuw vastgesteld. Punt 11. Financieele besluiten. Zij betrof- fen vorige diensten en werden z. h. st. vast gesteld. Punt 12. Aanbieding gemeenterekening 1926. De voorzitter was verheugd, dat, in tegenstelling met andere jaren, wanneer men vaak bezorgd was wegens het groote nadeelige saldo, de rekening nu sluit met een voordeelig saldo van 9761.23^. Spr. wees de heeren van't Veer, Ligthart en Vahl aan, om de rekening na te zien. Punt 13. Benoeming van een onderwijze- res. De voorzitter deelde mee, dat na lang tobben de volgende voordracht is sa- mengesteld: 1. mej. Hoekstra te Katwijk, 2. mej. Kiers te Winschoten, 3. mej. de Heer te Tholen. De heer van de Vail feliciteerde B. en W. met het goede resultaat van de pogingen om deze onderwijskracht benoemd te kunnen krijgen buiten bezwaar van de gemeentelijike schatkist. Echter, spr. meende dat het wel mogelijk was geweest om in den toestand aan de school eerder te voorzien door benoeming van een tijdelijke leerkracht. In de klas zitten 60 kinderen en nog verscheidene konden niet worden toegelaten. Dit zal nadeel geven voor het onderwijs en daarom had spr. graag ge- niet terug, Sanguinetti stond met zijn twee vrienden fluisterend te praten. Op kleinen af- stand liep Garnache heen en weer om zich warm te houden. Hij had zijn mantel weer over zijn schouders geworpen en met zijn degen onder zijn arm en zijn hoofd vooruit, liep hij heen en weer als een toonbeeld van ontevredenheid. Vijftien minuten waren reeds voorbijgegaande torenklok van de kerk van St. Francois d;Assisi sloeg twaalf uur en nog steeds was mijnheer Gaubert niet terug. Gar nache stond een oogenblik stil, hij was woe- dend. Dat kon zoo niet langer gaan. Daar moest een eind aan komen en dadelijk ook. Hij kon zich niet bemoeien met den smaak en de pleiziertjes van die ruziemakers. Hij had1 een staatszaak af te doen hoe minderwaardig hij die dan ook vond. Hij keerde zich om en wilde aan Sanguinetti vragen dadelijk te be- ginnen en de zaak af te doen, toen er plotse- ling een jongen kwam aanloopen, slecht ge- kleed met een vuil gezicht en ruig blond haar, hij baande zich een weg door de menigte en liep naar den heer Sanguinetti en zijn vrien den. Garhache bleef even staan en keek den jongen aan, want hij herkende den staljongen uit de Auberge de France. Hij sprak op dat oogenblik en Garnache verstond hem. Mijnheer Sanguinetti," zei hij, „mijn baas zendt mij hier naar toe om te vragen of u het rijtuig nog noodig hebt, dat u voor vandaag besteld had, en als u het niet noodig hebt „Waar staat het?" vroeg Sanguinetti barsch. „Voor de deur van de Auberge de France". „Verduiveld!" riep de vreemdeling uit, „waarom staat het daar, ik had gezegd, dat zien, dat een tijdelijke leerkracht was be noemd geworden. De V o o r z i 11 e r zei, dat B. en W tijds voorstelden een assistente te ten,men, die dan op 1 Mei in functie had kunnen tre- den, zonder dat dit ten laste kwam van de gemeente. Intcrrupties: „Jawel". De Voorzitter: Dit werd niet goed- gevonden en toen is besloten dien minister te vragen een onderwijzeres te mogen benoe men ten laste van het rijk Daarop is nu antwocrd ontvangen. Spr. deed zijnerzijds de toezegging alles te zullen doen dat toe standen als die nu bestaan niet meer zullen voorkomen. Benoemd werd hierop no. 1 der (voor dracht met algemeene stemmen. De Voorzitter zei, dat de benoemde zeer spoedig in functie zal treden, misschien reeds de volgende week. Punt 14. Voorstel om ontslag te verleenen aan J. J. Kroese als klokkenist. Het speet den voorzitter den klokke nist voor ontslag te moeten voordragen. De- zen was gevraagd ontslag te nemen, maar hij had daaraan niet voldaan. Spr. meende, dat de klokkenist niet als zoodanig is te handhaven, omdat hij zich meerdere malen schuldig maakte aan plichtsverzuim en daar- in geen verbetering was gekomen nadat hem daarop was gewezen. De heer vande Vail vroeg of het ont- werp-besluit wel volledig is. Men zal een nieuwe functionnaris moeten benoemen omdat men wete hoe laat het is en daarom vroeg spr. welke de plannen van B. en W zijn. De Voorzitter antwoordde, dat daar nog niet bij werd stilgestaan. Hij meende echter, dat de gemeentebode de functie wel tijcxelijk op zich zal willen nemen. De heer Vahl meende, dat die er mee be- last kon worden. Het voorstel werd hierop z. h. st. goedge keurd. Punt 15. Voorstel tot aanshiiting van per- ceelen in de gem een ten Limmen en Akersloot aan het electrisch net tiezer gemeente. De voorzitte r zei, dat eenige perso- nen aan de grens der gemeente daar reeds langen tijd geleden om hebben gevraagd, wijl het net hunner gemeente niet ver genoeg gaat. Tot dusver heeft het P. E. N. een ver zoek om uitbreiding van het net tot andere gemeenten afgewezen, maar nu is toestem- ming daartoe gekomen, mits 6 cent boven het gewone tarief wordt betaald. Tot uitbreiding van het net werd besloten, mits belanghebbenden vooraf verklaren geen bezwaar te hebben tegen den verhoogden Prijs. Hulde aan den heer Bakker. De heer Opdam betreurde het voor de r. k. in de gemeente, dat de heer Bakker vrij- willig als wethouder is heengegaan. Als hij had gewild zou hij zijn herkozen. De heer Mulder hoopte, dat de heer Maas Geesteranus zijne benoeming tot wet houder weer zou aannemen en deed daartoe een ernstig beroep op hem. Den heer van d e Vail speet het dat geen der oudere leden van den Raad het woord vroeg naar aanleiding van hetheen- gaan van den heer Bakker. Spr. wilde daar om hem een woord van dank brengen voor de prettige wijze waarop met dezen steeds van gedachten is gewisseld, ondanks verschil van polit-ieke inzichten. Daarvoor is de ge- meenschap hem dank verschuldigd en spr. hoopte, dat die dank zou worden onder- streept. (Applaus.) De heer S c h u i t verheugde zich over de prettige stemming, die in den Raad had ge- heerscht, ondanks de voor de kath. minder aangename yerklaring in het begin. Hij hoopte dat die stemming steeds de raadsver- gaderingen zou kenmerken. Voorts betuigde spr. nog den voorzitter zijn dank voor de vriendelijke woorden, waarmee hij hem en den heer Koomen als de beide nieuwe raadsleden had verwelkomd. Hierna slutting. UIT OUDKARSPEL. De raad vergaderde Dinsdagavond. Bij de installatie werd door de heeren Kos- telijk, Paarlberg en Bakker de belofte en door de andere heeren de eed afgelegd. Meer speciaal tot het nieuwe lid de heer Bommer richtte de voorzitter enkele woorden Tot Wethouders werden gekozen de heeren Jb. Kroon en C. Paarlberg, de eerste was af tredend. De heer Kroon verkreeg 7 stemmen en de heer Paarlberg 5. De heer Kroon dankte voor het in hem ge- stelde vertrouwen en hoopte zijn functie wederom op dezelfde wijze te behartigen. De heer Paarlberg gaf de verzekering met niet minder ernst zijr. nieuwe functie te zullen waarnemen als hij dit tot heden als lid van den raad gedaan heeft. Hij hoopte daarmee het moest komen aan het Zuigende Kalf?" „Dat weet ik niet mijnheer. Ik weet alleen wat mijn baas, mijnheer de waard, mij gezegcl heeft." „Die mijnheer de waard mag naar dendui- vei loopen", vloekte Sanguinetti en op dat oogenblik kreeg hij Garnache in't oog, die daar attent stond te luister-en. Hij sloeg de oogen neer en scheen op't punt zich om te kee ren. En toen tot den staljongen ,,Ik heb dat rijtuig wel noodig en zal weldra komen.Breng die boodschap aan je baas." Dit zeggende wendde hij zich tot Garnache. Zijn aanmati ging van zoo straks was geheel verdwenen; hij zag er integendeel zeer verslagen uit. „Mijnheer, wat zal ik u zeggen?" vroeg hij met droevige stem. „Er schijnt een vergis- sing te hebben plaats gehad. Het spijt mij vreeselijk, geloof miji „Zeg niets meer," riep Garnache, met een ontzettend gevoel van verlichting dat er ein- delijk een eind zou komen aan een zaak, die eindeloos dreigde te worden. „Veroorloof mij u mijn spijt te betuigen over de behandeling die ge van mij ondervonden hebt." „Ik neem uw excuses aan en ik bewonder uw edelmoedigheid," antwoordde de andere even beleefd, bijna even overdireven in zijn be- leefdheid, als hij' eerst heftig en onhandel- baar geweest was. „Wat uw behandeling be- treft, ik beken, dat mijn vergissing en mijn koppigheid die verdienden. Het spijt mij dat ik de heeren het genot moet ontzeggen, dat zij zich voorstelden van onze ontmoeting maar indien u een bewijs mocht geven van een bui- tengewoon groote vriendelijkheid, ben ik bang, dat zij de gevolgen van mijn vergissing te handelen in het belang van de klasse die hem afgevaardigd heeft niet alleen, doch in het belang van de geheele gemeente. De voorzitter richtte daarna tot ieder af- zonderlijk het woord. Tot de afgetreden wethouder Kostelijk zei de voorzitter daarna, dat de verandering geen gevolg is van mindere waardeering voor den heer Kostelijk, doch alleen als gevolg van een andere samenstelling van den raad, waar- door twee partijen gemeend hebben een over- eenkomst te moeten maken. Nadat beide heeren hun plaats had den in- genomen deelde de voorzitter mee, dat B W. besloten hebben in verband met de wijziging van art. 203 der L. O. wet op de lagere school gelegenheid te geven voor onderwijs in het zevende leerjaar voor alle kinderen waarvoor dit gevraagd wordt. Het hoofd1 der school is uitgenoodigd het leerplan te wijzingen, terwijl tevens zijn oor- deel is gevraagd over vervroeging van den aanvang der zomervacantie. Naar aanleiding van in de vorige vergade ring gedane mededeelingen is door den direc- teur der gasfabriek een drukmeter geplaatst in het perceel van den heer W. Kooi. De laagste druk was 42 m.m. tijdens den duur van het grootste verbruik, zonder dat de druk vanuit de fabriek verhoogd is, terwijl als minimum druk een druk van 25 m.m. geldt. Als er overigens klachten zijn, moeten deze individueel zijn en alleen ontstaan door een gebrek bij den verbruiker zelve. Voor eventueele klachten houdt hij zich aanbevo- len. De zinkbuis bij de sluis is volkomen is orde Eventueele klachten kunnen nu weer door het personeel worden aangenomen. De heer Paarlberg die de klachten bespro- ken had, toonde zich met het anfwoord tevre- den en achtte vooral ook het laatste een goed best uit. Ingekomen was het verslag van de keu- ringsdienst voor waren, het verslag van het waterleidingbedrijf en een verzoek van den heer A. Prijs om eervol ontslag als plaatse- lijk deurwaarder, wat echter niet tot de con petentie van den raad behoort. Een mededeeling van den heer Paarlberg, dat de heer Prijs de laatste jaren geen safaris ontvangen zou hebben, zal onderzocht wor den. Voor het afsluiten van een overeenkomst met Koedijk werden ook hier de voorzitter en secretaris van de lichtbedrijven aangewezen. B. en W. stelden voor om twee hooistekers te benoemen op een salaris van 25 gulden ieder. Na eenige bespreking werd hiertoe beslo ten, waarom B. en W. de volgende vergade ring met een aanbeveling zullen komen. Goed gevonden werd een gemeentewoning onderhands aan den heer M. Kroon Cz. te verhuren voor222 gulden per jaar. Deze bewoont die woning sinds 1922 doch het toen genomen besluit is nooit aan de goed- keuring van Ged. Staten onderworpen. Het huurbedrag blijft onveranderd. Daarna kwam de kanalisatie aan de orde B. en W. stelden voor hierop afwijzend te besehikken, omdat er voor deze gemeente het nut niet van werd ingezien. Alleen zou het gedeelte van de Huigendijk naar de Omval nog van eenig nut kunnen zijn. Na bespreking, waarbij de heeren Bakker en Paarlberg zich als voorstanders doen ken- nen omdat ze er wel belang voor de gemeente in zien, wordt het voorstel van B. en W. met 52 stemmen aangenomen. De verschillende rekeningen werden voor- loopig vastgesteld op de bedragen zooals die reeds eerder genoemd zijn. Als leden van de gascommissie werden her kozen de heeren Jb. Kroon en P. Kostelijk respect met 4 en 7 stemmen en terwijl 3 stem- men op den heer Paarlberg weraen uitge bracht. Als plaatsvervanger werden gekozen de heeren P. Groen en Jb. de Boer. Als lid-voorzitter van het armbestuur werd herkozen de heer J. Kroon met 4 stemmen, de andere 3 stemmen waren verdeeld. Als leden in de landcommissie werden elk met 5 stemmen gekozen de heeren Kostelijk, Groen en Bommer. Daarna sluiting. UIT SCHOORL. Dinsdag vergaderde de nieuw gekozen Raad in voltallige zitting. Nadat de voorzitter de vergadering met een hartelijk woord van welkom, inzon- derheid aan h<et nieuw zitting nemende lid, den heer J. Stam Mz., had geopend, en na dat hij den wensch daarbij had uitgespro- ken, dat ook deze Raad in gezodheid en goe de harmonie de gemeentebe 1 angen zou be hartigen, werd overgegaan tot het afnemen van eeden of beloften. moeten ondervinden.' Garnache verzekerde hem kort en bondig naar toch zeer beleefd, dat hij niet van plan was een bewijs te geven van zulk een groote beminnelijkheid. Terwijl hij dit zeide, deed hij met moeite zijn wambuis aan. Hij zou dien jongen met het grootste genoegen eens afge- ranseld hebben voor al den last dien hij hem veroorzaakt had en toch begreep hij, dat hij dringender zaken had af te doen. Hij stak zijn zwaard in de scheede, nam zijn mantel en hoe d, groette de heeren op de gebruikelijke wijze, hoewel wat minder omslachtig mis schien dan zij gewoon waren en nog steeds verbaasd waarom mijnheer Gaubert nog niet terug was, liep hij vlug weg. Gevolgd door de uitroepen van de teleurgest-elde menigte begaf hij zich met vluggen tred naar het Zuigende Kalf, langs den kortsten weg achter de kerk en over het kerkhof van St. Frango^is. HOOFDSTUK VIII. De vol wordt gesloten. Toen mijnheer Gaubert het terrein van den strijd yerlaten had liep hij in een ren naar het Zuigende Kalf en een minuut of vijf na zijn vertrek kwam hij buiten adem en ont- dlaan bij do deur van den herberg aan. Daar stond het rijtuig nog steeds te wach- ten; de postilion stond aan de deur met een der bedienden te praten. De soldaten zaten geduldig op hun paard volgens afspraak, op den terugkeer van mijnheer de Garnache te wachten. Rabecque stond een waakzaam oog te houden bij de deur, njemand zou aan zijn Verschillende dingen, o. a. wegenverbete ring, de school, verbetering van 't gemeente- huis en mogelijk wel gasvoorziening, zijn vclgens den voorzitter aangelegenh.dcn welke de aandacht van den nieuwen Raac waard zijn. Door samenwerldng alleen zijn de gemeentebelangen het beste gediend. De heeren bedenken wel de waarheid der beken- de spreuk: „die in zichzelve verdeeld is, is niet tot regeeren in staat", al erkende de voor zitter ten voile het bestaansrecht der partijen. Naar aanleiding van de ingekomen stukken en mededeelingn merkten we het volgende op: 10. dat de publieke aanbesteding van uit- breidingen aan het electrisch net 300 be neden de begrooting was; 2o. dat een nieuwe schrijfmachine voor den secretaris was aangekocht; 3o. dat een klacht over het Polderbestuur van Zijpe betreffende den desolaten toestand van den weg van Krabbendam naar Zijper- sluis reeds door B. en W. was ter harte ge nomen; uit de gewone middelen is de toe stand reeds verbeterd; 4o. dat de V. V. V. te Groet en die te Schoorl dank ten voor den waardereendeii steun bij de feesten; benevens, dat Ged. Staten diverse raadsbe siuiten hadden bekrachtigd, Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Uti de verdere stukken kwamen als voor- naamsten naar voren: Een reclame van belendenden der op te richten schietban van den Vrijwilligen Land- storm. Ook dit stuk werd voor kennisgeving aangenomen, aangezien de Raad niet het col lege is dat in deze besluit. Een verzoek van de gymnastiekvereeniging „01ympia" om 100 subsidie voor het loo- pende dienstjaar werd afgewezen; een dito voor 1928 zal bij de a.s. begrooting ter sprake komen. De wethoudersverkiezing had den navol- genden uitslag: I. A. van Lienen Sr; 4 stemmen; Fl. Scher- mer 3 stemmen. 11. A. Bijl 4 stemmen; Fl. Schermer 3 stemmen. Gekozen werden de heeren van Lienen en Bijl, die de benoeming aannamen. Vervolgens bracht de heer Schermer na- mens de commissie van onderzoek rapport uit over de diverse rekeningen, t. w.: a. Burgerlijk Armbestuur: Ontvangsten 5187.64 T4, uitgaven 4734.59, batig sal do 453.05V2 b. Vleeschkeuringsdienst in de kring Schoorl: Ontvangsten 4112.15; uitgaven 4109.20; batig saldo 2.95; d. Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te Schoorl: Ontvangsten 19767.OO^, uitga ven f 18872.36; batig saldo S94.64y2. Het eindcijfer van de balans van het G. E. B. was 129.603.32H, terwijl de belegde reserve bedroeg 18019.48. e. De Vereeniging voor Volkshuisvesting, met op de exploitatierekening een nadeelig voorzitter de vergadering sloot. slot van 2292.81. f. De gemeenterekening gewonedienst in ontvangsten f 93181.77, in uitgaven een be- drag van 89229.34, aldus een batig saldo van f 3952.43. E>e kapitaaldienst in ontvangsten tot een bedrag van 44.022.20, in uitgaven een be- drag van 39632.03, alzoo een batig saldo van f 4390.17. De commissie arviseerde om de eerste goed te keuren en de laatste voorloopig goed te keuren. De Raad ging hiermed accoord, terwijl de voorzitter de commissie ,inzonderheid d'en rapporteur, dankte voor het werk en de moeite. Vervolgens beden B. en W. de begrooting der gemeente voor het jaar 1928 aan met een eindcijfer van f 91193.00H. De gemeentelijke inkomsfenbelasting word! hier bsgroot op 33.000 en de post „on- voorzien" op 1465.29. De begrooting van den kapitaaldienst geeft een sluitingscijfer van 26750 aan. De raad, behalve de beide wethouders, zal weder als commissie van onderzoek fungee- ren. In overeenstemming met de voordracht van B. en W. werd de woning C No. 157 te Schoorldam onbewoonbaar verklaard. E>e rondvraag was van weinig belang en betrof kleine voorzieningen enz., waarna de UIT URSEM. Vergadering van den Raad der gemeente Ursem op Dinsdag 6 September. Alvorens over te gaan tot de beeediging sprak de Voorzitter een kort woord, dat door den heer Genefaas in verzoenenden geest werd beantwoord. De Voorzitter dankte den spreker voor die waardeerende woorden. Spreker stelde thans aan de orde punt 1 van de agenda en vroeg of alle heeren den uiterlijk gezegd hebben met hoeveel spanning en ongeduld hij op zijn meester wachtte. Toen hij mijnheer Gaubert buiten adem zag aankomen, kwam hij haastig nader, zeer verbaasd was hij en niet op zijn gemak. Op het zelfde oogenblik kwam mijnheer de Sene- chal zijn paleis uit, waggelend liep hij de straat over. Tegelijk met Gaubert stond hij voor de deur van de herberg. Rabecque had een voorgevoel van iets kwaads, hij riep Gaubert reeds toe- „Wat is er gebeurd? Waar is mijnheer de Garnache?" Gaubert stond plotseling wankelend stil; hij zuchtte en wrong de handen. „Gedood!" riep hij hijgend en't was of hij buiten zich zelf was van ellende. „Hij is ver- moord! O het was vreeselijk!" Rabecque greep hem bij den scboudex en meld hem vast met een hand die pijn deed. „wat zegt u?" zei hij hijgend, met een bleek gezicht en vale lippen. Tressan bleef ook staan en wendde zich tot Gaubert: er was een ongeloovige uitdrukkino op zijn dikke gelaat. „Wie is er gedood?" vroeg hij. „Mijnheer de Garnache toch niet?" „Helaas ja!" kermde de andere. „Het was een valstrik, een hinderlaag waar ze ons in gel okt hebben. Wij hadden er vier tegen over ons op het terrein'de Champs aux Capucins. ^-oo rang hij leefde, heb ik liem ter zijde staan. Maar toen ik hem zag vallen ben°ik hulp gaan halen." .,Mijn God!" snikte Rabecque en hij liet mijn heer Gauherfs scljouder los. v (Wordt vervolgd), -

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5