Alkmaarsche Courant I Mijn indrukksn uit Amerika. WANNEER GIJ EEN ZAAK GAAT BEGINNEN. Ntndsrd negen en §£agfsEii@tiws L. Franbenberg, Alkmaar, 0 0 0 0 0 00000000000000000000[1 0 0 0 HANDELSDRUKKERIJ N. V. v.h. HERMS. COSTER ZOON 0000000000000000000000000®®®® Wo. 211 Donderdag 8 September. gf?~'Tttefl7TnKre, inaagjfif Opening- it. K. Lyceum. In het „Gulden Vlies" had gistermiddag om half drie de officieele opening plaats van het R.-K. Lyceum, onder bescherming van den Heiligen Petrus Canisius. De zaal had men met tapijten en bloemen een feestelijk aanzien gegeven. Van de aanwezigen vermelden wij: Mgr. L. Schioppa, Apostolisch Internuntius's Gra- .venhage; Dr. Coops, Inspecteur van het Mid- delbaar Onderwijs te's Gravenhage, als ver- tegenwoordiger van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen; de heer Westerwoudt, Kanonnik en Deken, Plebaan van de Kathedrale Kerk te Haarlem, als ver- tegenwoordiger van den Bisschop van Haar lem; Mr. Heerkens Thijssen te Haarlem, lid .der le Kamer; Ch. v. d. Bilt en Dr. H. Mol- ler, leden der 2e Kamer; Inspecteurs van het Onderwijs; B. en W. van Alkmaar; het Cura- torium van het Stedelijk Gymnasium en de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs te Alkmaar; ae heer Hemelrijk, Rector van het Gymnasium; de heer Postma, Directeur van de Handelsschoolde heer Margadant, Dir. van Gemeentewerken; ver- Ichillende Bqrgemeesters van omliggende Gemeenten; verschillende Pastoors en Kerk- besturen. De Voorzitter van het Curatorium, deken Rengs, zeide in zijn openingsrede, dat de openingsgebeurtenis een feest was, dat tot juichen stemde. Een monument voor de toe komst is tot stand gebracht. In Noordelijk N. H. werd reeds tal van ja- ren een schakel gemist tusschen het R.-K. L. O. en het H. O. De vereeniging Sint Joseph, die te Alkmaar het L. O. voor jongens verzorgt, heeft dit be- rrepen en zette met taaie volharding en Soesten ijver door om het grootsche ideaal, ien R.-K. Lyceum, te Alkmaar te verwezenlij- fen. Ondanks desillusies kan zij thans met trotsch op het tot stand gekomen monu ment voor de toekomst zien. Spr. bracht hulde aan deze vereeniging, die, toen het belangrijke werk verricht was, zich terug trok en haar taak overdroeg aan een nieuwe stichting van R. K. Lyceum onder bescherming van den Heiligen Petrus Cani sius", welke stichting 25 Maart 1927 werd jp'gericht. De leden van het Curatorium sloegen de handen ineen en zoo staat men thans voor de opening van het R. K. Lyceum. Spr. gaf hierna meer uitvoerig aan waarom ten dusdanige inrichting noodzakelijk was. Van deze school gaat een machtige niet te Dnderschatten invloed uit voor de opvoeding der jeugd, en niet het minst voor de zedelijke en godsdienstige opvoeding. Waar volgens ons Katholieken alle zedelijke en godsdiensti ge opvoeding moet steunen op de bovenna- tuurlijke openbaring, zult gij het logische er van inzien dat wij alleen die school kunnen goedkeuren, waar die geopenbaarde Gods dienst ten voile tot zijn recht komt, waar den leerlingen niet enkel kennis wordt bijge- bracht, maar waar zij verrijkt worden met de ware wijsheid van het leven, en deze ver- onderstelt, zegt Foerster, zelfbeheersching uit gehoorzaamheid aan God voortgekomen. Nog een tweede reden tot dankbare vreugde ligt voor ons Katholieken hierin, dat wij door de oprichting van een R.-K. Lyceum een daad van gehoorzaamheid hebben gesteld aan ons Kerkelijk gezag, dat zich zoo duide- lijk heeft uitgesprokerr in zijn bekend mande- ment van 22 Juli 1868. Moge ook hier weer bewaarheid worden „vir obediens loquetur victoriam" (spreuken XXI.28). En dat er inderdaad behoefte bestond aan een R. K. Lyceum moge U blijken uit het feit, dat reeds aanstonds een parallel eerste klas moest worden ingericht, en dat thans de cur- sus aanvangt met niet minder dan 40 leerlin gen. Het Lyceum bedoelt te zijn, allereerst een schakel tusschen Lager en Hooger Onder wijs, maar tevens moet het de mogelijkheid openen voor eind-onderwijs, voor hen, die niet verder zullen gaan studeeren. Men zegt zoo dikwijls, in den tegenwoordigen tijd, dat er te veel intellectueelen zijn. Het moge waar zijn, maar evenzoo staat vast, dat er nog te weinig Katholieke iqtellectueelen zijn. Om deze te vormen is het R. K. Lyceum te Alkmaar opgericht. Daarcm hebben wij niet alleen de taak van het onderwijs en opvoe ding toevertrouwd aan mannen van kennis, maar ook van beproefd geloof en beproefde deugd, en tevens a! ons werk en geheel de Stichting geplaatst onder de hoede en be scherming van den beroemden zoon van den Nijmeegschen Burgemeester Kanisde H. P. Canisius. Waar wij Katholieken gelooven, dat de dingen, waarvoor die mannen van karakter, die weldoeners der maatschappij, die helden der geschiedenis, welke wij Heiligen noemen, zich op aarde zoo bijzonder hebben gei'nteres- seerd, ook hunne belangstelling blijven hou- den in den Hemel, is het verklaarbaar, dat wij den Nederlander, den Heiligen Petrus Cani sius tot Patroon en Beschermer van ons Ly ceum hebben gekozen. Spr. gaf hierna een opsomming van de on- derwijswerken van deze Heilige. Spr. hoopte op een steeds groeiende belangstelling voor het opgerichte Lyceum te mogen rekenen. Met groote voldoening, zoo vervolgde hij, kunnen wij gewagen van den financieelen steun van de Gemeente Alkmaar, en van tal van buitengemeenten, maar vooral van de groote offervaardigheid van de Katholieken zelf. Wij Katholieken zijn gewend te offeren, wij achten het onzen plicht en eveneens achten wij het een eer dat te mogen doen en zoo ook zijn wij zoo dankbaar, dat thans reeds blijkt, dat de Katholieken van Noordelijk Noord- Holland wederom onder aanvoering van Hfe Parochiale Kerkbesturen, die het voorbeeld gaven hun plicht begrijpen. Reeds begon- nen zij bijeen te brengen de 50.000 voor het Stichtingskapitaal, die wij noodig hebben en de f 9000 per jaar, die noodig zijn om het tekort te dekken. Moge ook dit mooie resultaat bereikt ,wor- tiid in staat gesteld zullen worden een ander ideaal te bereiken: „De Stichting van een R. K. Middelbare school voor Meisjes". Spr. richtte hierna vriendelijke woorden en woorden van dank tot Mgr. Schioppa, Dr. Coops en den heer Westerwoudt, de aanwezi- ge leden van le en 2e Kamer en heeren in specteurs van Onderwijs. Tot den burgemeester zeide spr. het vol- gende: Mijnheer de burgemeester van Alkmaar, Wij zeggen U en het Gemeentebestuur van Alkmaar hartelijk dank voor de groote wel- willenheid, waarmede U ons bij de Stichting is tegemoet getreden. Wij weten, dat het uw streven is Alkmaar zoo groot mogelijk te ma- ken en dat alles, wat hiertoe kan leiden, uw warme sympathie heeft. Wij danken het Ge meentebestuur hartelijk voor de subsidie, wel ke men ons heeft verleend en vertrouwen, dat U, mijnheer de burgemeester, met belangstel ling de resultaten van onze onderwijsinstel- ling zult willen volgen. Ook tot de leden van het Curatorium, van het Stedelijk Gymnasium, die van de Com missie van Toezicht op het M. O., de Recto- ren en Directeuren van ondere onderwijs- inrichtingen, de heer Pastoors en leden van verschillende Kerkbesturen en weldoeners richtte spr. woorden van waardeering, alsmc- de tot de aanwezige burgemeesters. Een kort woord richtte spr. ook tot de leden van den Raad van Bijstand, tot de gevers en tot den Rector en de Leeraren. Spr. eindigde als volgt: Dames en Heeren, groote voldoening ver- vult ons, nu wij dezen dag hebben mogen be- leven en de mooie resultaten van ons werk mogen aanschouwen. Wij danken U alien voor Uwe tegenwocr- digheid en hopen, dat gij alien van belang- stellenden tot vrienden van Ons Lyceum zult zijn geworden. Met de bede, dat onder Gods zegen en on der bescherming van onzen Patroon, den Heiligen Petrus Canisius, het Lyceum moge groeien en bloeien, verklaar ik het eerste R.K. Lyceum in Noordelijk Noord Holland voor geopend. (Applaus)'. Dr. Coops, die hierna het woord voerde, verzekerde dat het den minister leed deed persoonlijk niet aanwezig te kunnen zijn. Namens den minister sprak hij een woord van gelukwensch met de opening. Spr. weet dat het Gymnasium en de R. H. B. S. bieden wat het Lyceum zal geven. Hij weet, dat de R.-K. daartegen bezwaren hebben. Het le bezwaar is, dat direct in het le schooljaar een keuze gedaan moet worden in de classieke of niet classieke richting, doch het hoofdbezwaar was de Godsdienstige kwes- tie. De opleiding voor het maatschappelijk le ven tot goede burgers en trouwe dienaren van Koningin en Vaderland is een voornaam ding, doch dit is toch niet het eenige, want dit bereidt slechts voor, voor het vaak kortstondi- ge leven en geeft niets voor hetgeen daarna komt. Spr. is het er mede eens, dat de Vreeze des Heeren het beginsel van alle wetenschap en't geloof in den gekruisigden Christus het eenige is voor de -zaligheid. Daarom begrijpt spr. dat een school begeerd wordt waar zoo- wel het een als het ander bevorderd wordt. Spr. hoopte dan ook, waar reeds zoo vele of fers gebracht waren, dat de financieele steun van Rijkswege niet te lang op zich zal laten wachten. (Applaus). Namens den Minister, zoo vervolgde spr., wensch ik U voor Uw arbeid Gods besten ze gen toe, opdat deze inrichting moge groeien en bloeien, niet alleen door een groot aantal, maar door het goede aantal leerlingen. Applaus! De heer Westerwoudt sprak namens den Bisschop woorden van gelukwensch. Hij verzekerde, dat de Bisschop het betreurde, persoonlijk de plechtige gelegenheid niet mee te kunnen vieren en herinnerde aan de belang stelling van den Bisschop in al het goede te Alkmaar en Omstreken, daarbij wijzende op diens tegenwoordigheid bij de opening van het St. Llizabeth-ziekenhuis, het Retraite- huis te Bergen en het R. K. Kindervacantie- en Hersteliingsoord te Bergen aan Zee. Wij weten, dat het niet genoeg is, als wij een enkelen leeftijd aan God geven. Dit moet met elken leeffijd geschieden. Het veelzijdig onderwijs moeten wij trachten te overschijnen met het hoogere licht. Spr. zeide, dat de Bisschop met bizondere blijdschap geconstateerd heeft de groote of fervaardigheid voor deze instelling in het Noordelijk gedeelte van zijn Bisdom. Hij hoopte, dat de leerlingen en de huisgezinnen daarvan rijpe vruchten mogen plukken en dat de leerlingen door het geleerde zelf in staat worden gesteld om op te bouwen en anderen de kennis te brengen van den goeden weg, die tot God leidt. Wanneer gij voor de ver- wezenlijking hiervoor bidt, dan steunt de grij- ze Vader in Haarlem met Zijn Vaderlijk ge- bed U daarbij elken dag, aan het altaar. Applaus! De Burgemeester richtte namens het gemeentebestuur een woord van gelukwensch tot de stichters van het Lyceum. Toen Mr. Kusters over de oprichting van het Lyceum te Alkmaar kwam praten, zeide spr., dat de vestiging van een zoo belangrijke inrichting in zijn gemeente zijn voile belangstelling had. Voor spr. was het een voorrecht, te kun nen constateeren, dat het Bestuur van Alk maar in groote meerderheid zijn opinie heeft gedeeld en tnet genoegen de totstandkoming yan dit Lyceum binnen Alkmaars muren heeft gezien en daarvoor zelfs financieelen steun heeft verleend. Het doet spr. daarom genoe gen, omdat Alkmaar daarmede weer een nieuwe schrede gezet heeft op den weg, die hij voor Alkmaar heilzaam acht, n.l. te willen zijn: het centrum van deze streek, d. w. z. de plaats, waar wordt voorzien in al de behoef- ten, waarin nu eenmaal niet kan worden voor zien in de zooveel kleinere gemeenten om ons heen. Wanneer nu een belangrijk deel van deze streek de behoefte gevoelt om hier te hebben een R.-K. Lyceum, dan stem ik geheel in met degenen onder U, die meenen, dat het dan behoort gevestigd te worden in Alkmaar. Voor het Gemeentebestuur is dit wel in de eerste plaats de reden, waarom het zich met U verheugt over de totstandkoming. Ik kan er gerust een woord van dank bijvoegen voor degenen, die zich zooveel moeite hebben ge- even, de stichting te doen plaats vinden. :en woord van dank namens de R.-K. van Alkmaar, die van het Lyceum kunnen profi- teeren en met verlangen hebben uitgezien naar de school hunner keuze. Ik spreek de hoon uit. in de eerste nlaats ten behoeve van die IflWolTeYs, maar obk'WrTme uit ae offlge- ving, dat zij, die de school begeerden, daar mogen vinden de opvoeding voor hun kinde- ren in den geest, die hun neilig is, tot goede burgers van ons Vaderland. Ik hoop, dat de ranching tot zegen zal worden voor tal van jongeren. (Applaus!) Mr. Leesberg voerde hierna nog het woord als Voorzitter van den Raad van Bij stand en verzekerde, dat deze Raad het cura torium van harte dankbaar is voor de oprich ting van het Lyceum in deze streek. Als Va der van een der kinderen, die het Lyceum zul len bezoeken, verklaarde spr., dat het voor de ouders een ontzaggelijk voorrecht is, door de oprichting van het Lyceum hun kinderen niet meer naar een kostschool te moeten zenden, waarom hij ook namens de ouders het cura torium hartelijk dank bracht. Spr. eindigde met den wensch, dat niet te lang gewacht zal worden met dert bouw van een gebouw, het Lyceum waardig. (Applaus!) Hierna was het woord aan den Rector van het Lyceum, den heer Van der Weijst, die met nadruk het vele werk, door het Cura torium voor de stichting verricht, in het licht stelde, en in het bizonder de verdienste daar voor van Mr. Kusters in het licht stelde. Spr. hoopte, dat zij daarvoor op den vergeldings- dag beloond zullen worden door Hem, die de plaatst Uwe advertenties fn alle binnen- en buitenlandsche bladenzondorprjjsyerhooging Geheimhouding wordt gegarandeerd. hongerigen naar kennis zoo graag gespijzigd zag, die eischte, dat de dorstigen naar cultu- reele ontwikkeling, gelaafd werden. Spr. ver zekerde dat de leeraren door onvermoeid sa- menwerken als een aaneengesloten corps wil len trachten het doel te bereiken door curato- ren gesteld en door den voorzitter zoo tref- fend uitgebeeld. Hij was overtuigd, dat zij daarin zullen slagen, omdat zij vertrouwen in God en in Zijn Heiligen Petrus Canisius. Applaus! Mr. Kusters deed hierna mededeeling van een van Kardinaal Gossarri uit Rome ontvangen telegram van den volgenden in- houdt: De Heilige Vader verheugt zich bij de opening van het Canisius-Lyceum en bidt God om overvloedige vruchten tot geluk en voordeel der jongeren en zendt van ganscher harte aan U, aan het Curatorium van het Lyceum, aan den Secretaris Mr. Kusters, aan de medewerkers en weldoeners zijn apostoli- schen Zegen. De Internuntius Mgr. Schioppa gaf hierop de aanwezigert den pauselijken zegen. Deken Rengs sprak tot slot aan alle aanwezigen en aan hen, die verhinderd wa ren tegenwoordig te zijn, een hartelijk woord van dank en verzekerde dat het Curatorium zich in aller belangstelling dringend blijft aanbevelen. (Applaus!) Amusante karakters uit het Ame- rikaansche leven. De merkantiele methodes om den gcdsdienst te pro- pageeren. Mannen als Billy Sun- day teekenen des tijds. Amerika het land der cultureele toekomst, niettegenstaande het huidige gebrek der oppervlakkigheid. New-York, 15 Augustus. Men kan dikwijls, duidelijk en raak in de Amerikaansche pers lezen, wat de Amerikaan denkt over den Europeaan. Het rondzwerven van de veile heele en halve journalisten en on- derwijzers gedurende hun vacantieverblijf in Europa heeft niet nagelaten vruchten af te werpen. Het kan echter geen verbazing wek- ken, dat het Amerikaansche tceristen-oordee! over Europa dan ook dikwijls nog al krom is. Men kan in zulk een lcorten tijd, ook al loopt men de landwegen op zachte pantoffels af, zich geen goede voorstelling vormen over stad en land. De meeningen loopen dientengevolge ook zeer uiteen. Hetzelfde echter kan men zeg gen van het Europeesche oordeel over de Vereenigde Staten van Amerika, dat meerma- len nog veel krommer is, omdat maar weinig toeschouwers in dit land toegelaten worden, en dat er dus van eigenlijk toeristenverkeer heelemaal geen sprake kan zijn. Ondertus schen heeft Europa zich echter een opinie ge- vormd over Amerika en Amerikanen, die aan het onware en dikwijls aan het fabelachtige grenst. Mogelijk is dat ook de schuld van de in de jonge jaren gelezen fantastische India- nenverhalen van Gustave Aimard en Karl May, of van de vele Buffalo Bills, die ook nu nog gretig door de jeugd geslikt worden. Van hetgeen op dit oogenblik door Europa in boek- vorm over Amerika gelezen wordt, moet, in- dien ik me niet al te zeer vergis, volgens de uitlatingen van Europeeschen vrienden, voor- namelijk van de hand van Sinclair Lewis zijn, en in dat geval kan de lezer niet zoo slecflt ingelieht geadht worden, want deze succesvolle schrijver is waarschijnlijk wel de beste karakterschilder van het Amerikaansche leven. Hij vermag althans een idee te geven van enkele veel-voorkomende, en niet geheel onbekende representatieve typen van het Ame rikaansche volk. In zijn werken: Babbit, Arrowsmith en Elmer Gantry, welke men lezen moet om eenigszins een idee te krijgen van den doorsnee Amerikaan, passeert bet gansche volk de revue. De butter-and-egg man van de Middle West, het lid van dc Rotaryclub, de grond- en huizen-sjacheraars, de uitvinder en geleerde, de Amerikaansche plattelandsdokter, de kruidenier, de bankier, de „big business"-man, de philanthroop, de oprechte en de schijnheilige predikanten der methodisten, in een woord, het gansche heb ben en houen van het Amerikaansche huisge- zin wordt daarin aan een onmeedoogende vi- vi sectie onderworpen. Daarin wordt den Amerikaan een spiegel voorgehouden, welke aan de menschen, die tot de bovengenoemde groepen behooren, eerder een grijnslach dan een glimlach bezorgt. Voor den onbevooroordeelden toeschouwers zijn deze typeeringen van den doorsnee Ame rikaan zeer amusant, en met reoht had Sin clair Lewis zijn gezamenlijke werken kunnen noemen: Comedie van het Amerikaansche Leven. Voor het vormen van een opinie over het Amerikaansche leven bestaat dan ook geen betere gids dan de genoemde schrijver, al heeft hij het er hier en daar wat dik opge- legd, ofschoon zijn overdrijving niet zonder succes blijft. De 100 percent Amerikaan kan moeilijk met een type van den Europeeschen mensch vergeleken worden. Dat is uitgesloten. □ppooapp IIIIIII VOORDAM C 9, ALKMAAR, TEL. 3 Ik ken, om slechts een voorbeeld te noemen, geen land ter wereld, waar godsdienst op zulk een grootd schaal en op zulk een mer kantiele wijze gepropageerd wordt. Voor vele Hollandsche geloovigen, hetzij van protes- tholieke belhV tantsche of kath belijdenis, is de manier. waarop de godsdienst, als het ware aan den man gebracht wordt, tamelijk aanstootelijk. Dit betreft echter, naar mijn beste weten, voornamelijk de protestantsche gemeenten, en in veel mindere mate de katholieken, die een veel stronger kerkverband hebben. Men schen als Billy Sunday, de athletische voet- balspeler, die de tactiek van het voetbalveld naar den kansel overbrengt, zouden in de katholieke gemeente niet geduld worden. Maar daar het overgroote deel der bevolking nog steeds van „evangelischen" huize is, heeft Amerika van deze zijde zijn sterke gods- dienstkleuring verkregen en zijn meest typee- rende karakteriseering behouden. De wijze waarop de bovengenoemde Billy Sunday, ex- krachtpatser, het moreel van den Amerikaan tracht te verheffen, zou zeer vermakelijk zijn, indien men het alleen van den vroolijken kant kon beschouwen, want weinig schapen hooren naar zijn ontegenzeggelijk krachtig geblaat. Hij is echter als Amerikaansch verschijnsel zoo belangrijk, omdat men daaruit leeren kan, dat de Amerikaansche omstandigheden en de Amerikaansche tijd het optreden van dezen man in zeker opzicht gerechtvaardigd hebben. Het bestaan van Billy Sunday en zijn werk- dadigheid onder het Amerikaansche volk kenmerken, ten eerste, de maatschappelijke omstandigheden onder welke hij ontstaan is en ten tweede geven zij een duidelijke aanwij- zing, bctreffende de te verwachten vruchten van zijn sportieve predik ing. Een mensch is in vele opzichten, althans wat zijn levenshou- ding en zijn gedachtengang aangaat, een pro duct van zijn tijd. De arbeid van Mohammed was een bijna direct gevolg van de toenmalige Arabische tijdconsteliatie. Zijn tijd was rijp voor zijn optreden. Van dezen tijd en deze omstandigheden heeft de Islam zich ook nooit meer kunnen losmaken. Indien Florence in de zestiende eeuw slechts een stad geweest ware in een Vereenigd Italie, in plaats van een kleine onafhankelijke staat, dan zou het optreden van een Savonarola waarschijnlijk niet plaats gehad hebben. Ik zal wel de laatste zijn, die Billy Sunday met een Mohammed1 of een Savonarola wil vergelijken, doch ik haal deze beide ijveraars aan om mijn bewering te staven, dat Billy Sunday, zoowel in zijn optreden als in zijn ar beid en zijn prediking, een sleutel is voor het begrijpen van de Amerikaansche mentaliteit. Een der meest vooraanstaande kenmerken dier zoo dikwijls aangevallen mentaliteit is: op pervlakkigheid. Een meening, die vooral in Europa zich vast geworteld heeft, om ver schillende redenen, waarop ik nu niet verder wil ingaan. Aan den anderen kant verwijt de Amerikaan den Europeanen, dat zij1 te veel aan detail opofferen, en dat zij zich te zeer overgegeven hebben aan het te'Ilen der boo- men en daardoor het bosch niet kunnen over- zien. Hoe dat ook moge zijn, in Amerika leeft een bijzonder type der oppervlakkigheid, pro duct van zijn tijd, opgevoed door Billy Sun day, belaagd door evangelisten en adverten- tie-aanbidders, gekarakteriseerd en gefilmd herhaaldelijk door Sinclair Lewis, aan de kaakgesteld door den vinnigen hekelaar en criticus van het Amerikaansche gedachten- leven, namelijk mr. Mencken, en ten spiji van dit alles toch zeer voorspoedig en welvarend, in het bezit van het noodige dollarfonds, een groote dosis goedlachsche humor, eenigszins goedgeloovig, zeer bijgeloovig, en tot over- maat van ramp onwetend betreffende alles, wat niet behoort tot wat hij voor zijn zaken of zijn bedrijf onmiddellijk en blijvend weten moet. Deze 100 percent Amerikaan mag een huizenmakelaar of een winkelier in de Middle West, een kleine of groote zaken- man zijn, hij zal altijd een ijverige voorstan- der en collectant van de plaatselijke Zondag- school zijn, lid van de Rotaryclub, waar zij elkaar allemaal goedmoedig op den schouder kloppen, 6fschoon zij denzelfden dag beslo- ten hebben door een onverwachtsche prijsver- laging het medelid hartelijk in den grond te boren. Kunst en letterkunde zijn dingen, die hij niet aanraakt, en welke hij met evenveel vereering of met evenveel verachting be- schouwt als astronomie, waaraan hi] geen cent verdienen kan. Toen Oscar Wilde een be- zoek aan Amerika bracht, speelde zich een grappig voorval af, dat ook nog voor dezen tijd als kenteekenend kan beschouwd worden. Een Amerikaan ergens in Texas, die in het bezit van een aardig fortuin geraakt was, en zijn huis ook artistiek met eenige kleine monu- menten en wat standbeeldjes in den tuin ver- sieren wou, was door een zijner vrienden aan- geraden geworden een Venus te bestellen in Europa. Toen de Venus gearriveerd was in het huis van den nieuwbakken kunstliefheb- ber, was hij zoo woedend over het feit, dat de Venus zonder armen aangekomen was, dat hij de spoorwegmaatschappij een proces wegens bescnadiging aandeedOf hij het pleit gewon- nen heeft, is mij onbekend. Overigens zou het mij niet verbaasd hebben. Dit schrijf ik ech ter niet zonder ook te erkennen, dat de uit- zonderingen den regel bevestigen, doch de gunstige uitzonderingen zijn zeer weinig. Boven dit alles bezit deze Amerikaan even- wel nog een klein vermoeden, dat buiten hem nog een andere wereld bestaat, waarvan hij echter niets weet en waarover hij onkundig gehouden wordt. De Amerikaan weet zee; goed wat onnatuurlijik is, doch het zou hen zeer moeilijk vallen om dit gebied van het bo< ven-natuurlijke te onderscheiden. Dit is dan misschien een karakteristiek van den moder- nen mensch, of den mensch der toekomst, die, te oordeelen naar Amerika, wel iets weg zal hebben van den machine-mensch, voor wien het gebied der metaphysiek, hetzij in populai- ren of wetenschappelijken vorm, geheel onbe kend zal zijn. Hoezeer Amerika dan ook nog, in vergelijking met Europa, mag te kort ko. men aan ernst en diepte toch zijn de Ver eenigde Staten waarschijnlijk het land der cultureele toekomst, omdat het land jong is en sterk, bovendien een groote energie, ge- zond verstand en een uitstekend physiek heeft. En dit is niet mijn persoonlijk oordeel alleen, doch ook van critici, die behalve Amerika er Europa, eveneens Azie gezien hebben. Hiermf de doel ik voornamelijk op Graaf Keyserlinj; die in zijn voorlaatste boek, ofschoon zij oordeel negatief was betreffende Amerik; toch gelooft, dat het alle elementen bezit o ook cultureel het Land der Toekomst te zijn NEIL VAN AKEN. 445ste STAATSLOTERIJ. 5 j Trekking van Woensdag 7 September. 4de klasse 3de lijsL Prijzen van 65, 134 161 178 185 189 216 223 231 234 268 340 428 461 730 732 745 792 1008 1047 1062 1098 1142 1159 1196 1224 1225 1244 1280 1327 1447. 1462 1540 1568 1603 1655 1713 1733 1755 1761 1785 1899 1966 1984 2008 2050 2148 2161 2212 2222 2241 2264 2323 2339 2376 2381 2465 2485 2523 2528 2630 2651 2657 2674 2684 2689 2742 2815 2917 2938 3043 3067 3159 3175 3257 3316 3346 3466 3479 3506 3518 3534 3599 3683 3733 3740 3746 3759 3810 3873 3898 3924 3935 4007 4054 4169 4203 4254 4277 4281 4375 4381 4397 4403 4418 4421 4468 4492 4518 4536 4546 4577 4581 4653 4657 4673 4724 4734 4752 4829 4880 4888 4899 4903 4937 5053 5057 5089 5102 5236 5247 5249 5324 5373 5471 5483 5494 5495 5499 5611 5691 5692 5753 5843 5845 5884 5957 5971 5994 6057 6061 6087 6101 6181 6217 6340 6437 6516 6693 6706 6744 6806 6831 7164 7189 7297 7404 7413 7447 7486' 7488 7564 7733 7754 7758 7762 7827 7849 7854 7857 7907 7908 7953 7987 8089 8213 8242 8284 8361 8419 8437 8456 8487 8491 8492 8531 8574 8596 8698 8720 8743 8758 8793 8890 S903 8998 9005 9068 9123 9161 9183 9259 9311 9361 9367 9372 9447 9468 9477 9499 9534 9543 9552 9558 9621 9645 9716 9776 9879 9896 9943 9955 9987 10007 10057 10061 10218 10236 10250 10280 10290 10302 10309 103S8 10399 10420 10519 10586 10688 10716 10772 10818 10829 10866 10877 10887 10903 10947 10985 11111 11192 11271 11310 11320 11353 11382 11509 11533 11550 11551 11559 11614 11628 11644 11692 11756 11803 11822 11838 11899 11931 11996 12013 12119 12142 12316 12376 12404 12447 12454 12455 12525 12552 12595 12603 12626 12642 12818 12833 12912 12944 12996 13012 13038 13079 13106 13150 13200 13268 13338 13347 13388 13416 13418 13465 13471 13494 13552 13646 13713 13741 13753 13761 13989 13993 14049 14068 14096 14173 14253 14287 14295 14339 14361 14369 14399 14453 14563 14577 14582 14585 14793 14870 14894 14916 14991 15011 15017 15116 15160 15163 15203 15204 15314 15334 15335 15356 15528 15531 15616 15689 15712 15750 15786 15791 15806 15825 15841 15860 15909 15995 16025 16089 16122 16216 16249 16358 16418 16511 16558 16583 16590 16618 16654 16661 16695 16867 16906 16923 16975 17075 17128 17144 17228 17275 17289 17302 17346 17347 17376 17430 17433 17558 17570 17694 17703 17805 17822 17824 17846 17870 17914 17937 17955 17975 17978 18008 18076 18090 18130 18153 18186 18207 18306 18309 18360 18385 18475 18480 18532 18604 18694 1872S 18734 18840 18853 18866 18869 18877 18977 19000 19039 19095 19176 19248 19256 19259 19304 19349 19356 19363 19529 19561 19565 19595 19611 19673 19675 19699 19734 19763 19770 19903 19923 19990 20063 20094 20101 2013? 20161 20206 20218 20236 20279 20374 20381 20300 20452 20469 20476 20479 20584 20884 20609 20720 20749 20837 20880 a wiuiiuiiuiiranuuuuiiiiiimimiiniauBuuiinDuiiiunmuutniiQnniiiiiniiimnnuaimniiimumimuRiiniiimmniinni IN BOVENGENOEMD OEVAL HEBT GIJ WELUCHT DRUKWERK NOOOIO. VOOR ALLES BEHOORT OIT TE GETUIGEN VAN SMAAKVOLLE. NETTE AFWER- KINQ. IMMERS. OE EERSTE INDRUK IS OIKWIJLS BESLISSEND. DOOR GOEO UITGEVOERD DRUKWERK KRIJGT GIJ EEN CLIENTELE. OIE GUNSTIO OVER UW ZAAK DENKT EN ER VERTROUWEN IN STEUT. AAN U, OIT LAATSTE NIET BESCHAAMD TE MA. KEN; HET EERSTE (HET DRUKWERK DUS), VERZOR. GEN WIJ VOOR U. VLUG, NETJES EN BILLIJK. -JS so-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 9